Zanzibar 2022/23


PBZ Premier League 2022/23
Ligi Daraja La Kwanza 2022/23

PBZ Premier League 2022/23

Table:

 1.KVZ FC                14   7  7  0  16- 8  28       [Unguja]
 2.Malindi SC            14   8  4  2  15- 8  28       [Unguja]
 3.KMKM SC               14   7  5  2  24- 9  26  [C]  [Unguja]
 4.Mlandege FC           14   8  2  4  14-10  26       [Unguja]
 5.Zimamoto SC           14   7  2  5  15-10  23       [Unguja]
 6.Uhamiaji FC           14   6  5  3  12- 8  23       [Unguja]
 7.Chipukizi SC          14   5  7  2  11- 8  22  [P]  [Pemba]
 8.JKU SC                14   6  3  5  15-10  21       [Unguja]
 9.Jamhuri SC            14   4  9  1  13-10  21  [P]  [Pemba]
10.Kipanga SC            14   4  6  4  15-18  18       [Unguja]
11.Mafunzo SC            14   3  5  6  15-17  14       [Unguja]
12.Kundemba FC           14   3  4  7   9-16  13  [P]  [Unguja]
------------------------------------------------
13.Polisi SC             14   2  5  7   8-17  11       [Unguja]
14.Dulla Boys            14   2  3  9  12-23   9  [P]  [Unguja]
15.Taifa Jang'ombe       14   2  3  9   6-19   9       [Unguja]
16.Black Sailors FC      14   1  4  9  11-20   7       [Unguja]

Round 1
[Sep 2]
Malindi             2-1 Black Sailors       
[Sep 3]
Kipanga             1-0 Zimamoto            
KMKM                4-0 Kundemba            
[Sep 4]
Chipukizi           0-1 Mlandege            
JKU                 3-0 Uhamiaji            
Polisi              0-1 Dulla Boys          
[Sep 5]
KVZ                 1-1 Mafunzo             
Taifa Jang'ombe     0-0 Jamhuri             

Round 2
[Sep 11]
Chipukizi           1-1 Polisi              
Uhamiaji            2-1 Jamhuri             
Dulla Boys          1-0 Taifa Jang'ombe     
[Sep 12]
Black Sailors       0-1 Mlandege            
JKU                 0-0 Zimamoto            
[Sep 13]
Mafunzo             2-2 KMKM                
Kipanga             1-1 Kundemba            
[Sep 14]
KVZ                 0-0 Malindi             

Round 3
[Sep 18]
Chipukizi           1-0 Black Sailors       
Dulla Boys          1-1 Jamhuri             
Malindi             1-0 Mlandege            
[Sep 19]
Kundemba            2-0 Mafunzo             
[Sep 20]
Polisi              0-0 Taifa Jang'ombe     
Uhamiaji            2-0 Zimamoto            
[Sep 21]
Kipanga             0-2 JKU                 
KMKM                0-2 KVZ                 

Round 4
[Sep 23]
Chipukizi           2-1 Dulla Boys          
Taifa Jang'ombe     0-4 Zimamoto            
Black Sailors       2-2 Jamhuri             
[Sep 24]
JKU                 1-2 KVZ                 
Mafunzo             0-0 Mlandege            
[Sep 25]
Kipanga             0-4 KMKM                
Kundemba            0-1 Malindi             
[Sep 26]
Uhamiaji            2-0 Polisi              

Round 5
[Sep 30]
Chipukizi           1-1 Kipanga             
JKU                 2-1 Black Sailors       
KMKM                3-0 Dulla Boys          
[Oct 1]
Jamhuri             0-0 KVZ                 
Kundemba            1-1 Polisi              
Mafunzo             3-0 Taifa Jang'ombe     
[Oct 2]
Malindi             0-0 Uhamiaji            
[Oct 3]
Mlandege            0-1 Zimamoto            

Round 6
[Oct 6]
Polisi              0-3 Mafunzo             
JKU                 0-1 Chipukizi           
Jamhuri             1-1 KMKM                
Uhamiaji            0-1 Mlandege            
[Oct 8]
Kundemba            0-1 Zimamoto            
[Oct 9]
Taifa Jang'ombe     0-1 Malindi             
Black Sailors       0-1 KVZ                 
[Oct 27]
Dulla Boys          0-2 Kipanga             

Round 7
[Oct 11]
Mafunzo             1-2 Chipukizi           
Jamhuri             1-0 Mlandege            
[Oct 12]
Kundemba            2-1 Black Sailors       
[Oct 13]
Malindi             2-1 Dulla Boys          
[Oct 14]
KVZ                 0-0 Zimamoto            
KMKM                0-0 Uhamiaji            
[Oct 15]
JKU                 0-1 Polisi              
[Nov 2]
Kipanga             0-1 Taifa Jang'ombe     

Round 8
[Oct 16]
Dulla Boys          0-1 Mafunzo             
[Oct 17]
Jamhuri             1-0 Malindi             
Kundemba            1-1 Chipukizi           
[Oct 18]
JKU                 0-1 Mlandege            
[Oct 19]
Black Sailors       2-3 Zimamoto            
[Oct 20]
Taifa Jang'ombe     1-3 KMKM                
[Oct 21]
Kipanga             3-2 Polisi              
Uhamiaji            0-1 KVZ                 

Round 9
[Oct 22]
Jamhuri             2-1 Mafunzo             
Zimamoto            1-0 Chipukizi           
Kundemba            1-0 Dulla Boys          
[Oct 24]
Malindi             1-0 JKU                 
[Oct 25]
Uhamiaji            2-0 Black Sailors       
Kipanga             0-1 Mlandege            
[Oct 26]
KVZ                 3-2 Taifa Jang'ombe     
[Oct 27]
KMKM                1-0 Polisi              

Round 10
[Oct 28]
Jamhuri             1-1 Kundemba            
Uhamiaji            0-0 Chipukizi           
[Oct 29]
Black Sailors       0-1 Taifa Jang'ombe     
[Oct 30]
Dulla Boys          1-3 Zimamoto            
Kipanga             1-1 Malindi             
[Oct 31]
JKU                 2-2 Mafunzo             
[Nov 1]
Mlandege            1-1 KMKM                
Polisi              0-0 KVZ                 

Round 11
[Nov 3]
Chipukizi           0-0 Jamhuri             
[Nov 4]
Black Sailors       1-1 Dulla Boys          
[Nov 5]
KVZ                 3-3 Kipanga             
Kundemba            0-1 Mlandege            
[Nov 6]
Polisi              2-0 Zimamoto            
Mafunzo             0-2 Malindi             
[Nov 7]
Taifa Jang'ombe     0-1 Uhamiaji            
[Nov 8]
JKU                 1-0 KMKM                

Round 12
[Nov 11]
Jamhuri             1-0 Zimamoto            
Kipanga             1-0 Mafunzo             
[Nov 12]
Chipukizi           1-0 Taifa Jang'ombe     
JKU                 2-0 Kundemba            
[Nov 13]
KMKM                3-0 Malindi             
Dulla Boys          1-1 Uhamiaji            
[Nov 14]
KVZ                 2-1 Mlandege            
[Nov 15]
Polisi              0-1 Black Sailors       

Round 13
[Nov 18]
Kundemba            0-1 Uhamiaji            
Dulla Boys          0-1 JKU                 
[Nov 19]
Kipanga             1-1 Jamhuri             
KVZ                 0-0 Chipukizi           
[Nov 20]
Mlandege            1-0 Taifa Jang'ombe     
Malindi             3-0 Polisi              
[Nov 21]
KMKM                1-1 Black Sailors       
[Nov 22]
Mafunzo             0-2 Zimamoto            

Round 14
[Nov 25]
Malindi             1-1 Chipukizi           
Polisi              1-1 Jamhuri             
[Nov 26]
Mlandege            5-4 Dulla Boys          
JKU                 1-1 Taifa Jang'ombe     
[Nov 27]
KVZ                 1-0 Kundemba            
Uhamiaji            1-1 Kipanga             
[Nov 28]
Zimamoto            0-1 KMKM                
[Nov 29]
Black Sailors       1-1 Mafunzo             

Round 15
[Dec 2]
JKU                  -  Jamhuri             
Dulla Boys           -  KVZ                 
[Dec 3]
Chipukizi            -  KMKM                
Black Sailors        -  Kipanga             
Uhamiaji             -  Mafunzo             
[Dec 4]
Kundemba             -  Taifa Jang'ombe     
[Dec 5]
Zimamoto             -  Malindi             
[Dec 6]
Polisi               -  Mlandege            

Table:

 1.KVZ FC                14   7  7  0  16- 8  28       [Unguja]
 2.Malindi SC            14   8  4  2  15- 8  28       [Unguja]
 3.KMKM SC               14   7  5  2  24- 9  26  [C]  [Unguja]
 4.Mlandege FC           14   8  2  4  14-10  26       [Unguja]
 5.Zimamoto SC           14   7  2  5  15-10  23       [Unguja]
 6.Uhamiaji FC           14   6  5  3  12- 8  23       [Unguja]
 7.Chipukizi SC          14   5  7  2  11- 8  22  [P]  [Pemba]
 8.JKU SC                14   6  3  5  15-10  21       [Unguja]
 9.Jamhuri SC            14   4  9  1  13-10  21  [P]  [Pemba]
10.Kipanga SC            14   4  6  4  15-18  18       [Unguja]
11.Mafunzo SC            14   3  5  6  15-17  14       [Unguja]
12.Kundemba FC           14   3  4  7   9-16  13  [P]  [Unguja]
------------------------------------------------
13.Polisi SC             14   2  5  7   8-17  11       [Unguja]
14.Dulla Boys            14   2  3  9  12-23   9  [P]  [Unguja]
15.Taifa Jang'ombe       14   2  3  9   6-19   9       [Unguja]
16.Black Sailors FC      14   1  4  9  11-20   7       [Unguja]


Ligi Daraja La Kwanza 2022/23

Kanda ya Unguja

Table (Nov 29):

 1.Ngome FC              13   8  5  0  22- 9  29
 2.New City FC           13   9  1  3  26-12  28  [P]
------------------------------------------------
 3.New King FC           13   8  3  2  18- 8  27
 4.Umoja wa Mbuzini FC   13   7  4  2  27-14  25
 5.Black Mamba FC        13   7  4  2  20-13  25  [P]
 6.Ujamaa FC             13   6  3  4  23-16  21  [P]
 7.Mwembe Makumbi        13   6  3  4  19-15  21
 8.Raskazone FC          13   6  2  5  19-18  20  [P]
 9.New Boys              13   3  5  5  26-26  14  [P]
10.Strong Fire FC        13   4  1  8  19-23  13  [P]
11.Mundu SC              13   3  4  6   9-18  13  [P]
12.Kilimani City FC      13   3  3  7  11-16  12
------------------------------------------------
13.Paje Star             13   3  2  8  15-23  11
14.Jang'ombe Boys FC     13   2  4  7  12-22  10
15.Chuoni FC             13   2  3  8  15-29   9
16.Gulioni FC            13   2  3  8   9-28   9

NB: one of the promoted clubs may in fact be a new name for Wembe FC

Kanda ya Pemba

Tables:

Kundi A (Nov 29)
 1.New Stone Town        10   6  3  1  16- 9  21
 2.FSC                   10   6  2  2  13- 8  20
 3.Azimio                10   5  4  1  13- 7  19  [P]
 4.Machomane             10   6  0  4  14-11  18  [R]
 5.Junguni               10   5  3  2  13-11  18  [P]
 6.Kizimbani             10   4  3  3  10-10  15
 7.Mkoroshoni            10   3  3  4   8-10  12
 8.Young Islanders       10   3  2  5  13-13  11
------------------------------------------------
 9.Mwenge                10   2  4  4   9-12  10
10.Africana              10   2  2  6  12-15   8
11.Super Star            10   0  6  4  11-18   6  [P]
12.Konde Star            10   1  2  7   9-17   5

Kundi B (Oct 19)
 1.Al-Azar                4   3  0  1   9- 1   9  [P]
 2.Hard Rock SC           4   2  2  0   6- 2   8
 3.Jadida                 4   2  1  1   7- 4   7
 4.Tekeleza               4   2  1  1   3- 2   7
 5.Mgogoni Boys           4   2  0  2   5- 7   6
 6.Yosso Boys             4   1  2  1   5- 6   5  [R]
 7.Maendeleo Manta        3   1  1  1   4- 3   4
 8.Selem View             4   1  1  2   3- 4   4  [R]
------------------------------------------------
 9.Chake Chake            4   1  1  2   7- 9   4
10.Jifunze                4   1  1  2   4- 8   4  [P]
11.Milla                  4   0  3  1   4- 6   3
12.Kisiwani               3   0  1  2   3- 8   1  [R]

NB: one of the promoted clubs may in fact be a new name for Umeme

2021/22

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 1 Dec 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.