Netherlands 2022/23


Eredivisie
Eerste Divisie

Eredivisie

Regular Season | Conference League Playoff | Nacompetitie

Regular Season

Table:

 1.Feyenoord (Rotterdam)        14  10  3  1  35-13  33
 2.Ajax (Amsterdam)             14   9  3  2  44-17  30  [C]
 3.PSV (Eindhoven)              14  10  0  4  42-20  30
 4.AZ (Alkmaar)                 14   9  2  3  25-16  29
 5.FC Twente (Enschede)         14   8  3  3  24- 9  27
 6.Sparta Rotterdam             14   7  3  4  25-16  24
 7.FC Utrecht                   14   7  3  4  23-21  24
 8.SC Heerenveen                14   6  5  3  16-13  23
 9.NEC (Nijmegen)                14   3  8  3  19-16  17
10.RKC Waalwijk                  14   4  5  5  25-28  17
11.Go Ahead Eagles (Deventer)   14   3  6  5  21-24  15
12.Fortuna Sittard              14   4  3  7  18-25  15
13.Vitesse (Arnhem)             14   3  4  7  17-30  13
14.Excelsior (Rotterdam)        14   4  1  9  16-37  13  [P]
15.FC Groningen                 14   3  3  8  17-29  12
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.FC Emmen                     14   2  5  7  13-27  11  [P]
-------------------------------------------------------
17.SC Cambuur (Leeuwarden)      14   2  2 10   9-22   8
18.FC Volendam                  14   1  3 10  13-39   6  [P]

Round 1
[Aug 5]
Heerenveen      0-0 Sparta          
[Aug 6]
Fortuna         2-3 Ajax            
Cambuur         0-2 Excelsior       
PSV             4-1 Emmen           
RKC             2-2 Utrecht         
[Aug 7]
Groningen       2-2 Volendam        
NEC             0-1 Twente          
Vitesse         2-5 Feyenoord       
AZ              2-0 Go Ahead        

Round 2
[Aug 12]
Excelsior       3-1 Vitesse         
[Aug 13]
Go Ahead        2-5 PSV             
Emmen           1-1 RKC             
Utrecht         0-0 Cambuur         
Feyenoord       0-0 Heerenveen      
[Aug 14]
Volendam        1-4 NEC             
Ajax            6-1 Groningen       
Twente          3-0 Fortuna         
Sparta          2-3 AZ              

Round 3
[Aug 20]
Vitesse         0-4 Heerenveen      
Fortuna         1-4 Cambuur         
Emmen           3-2 Utrecht         
[Aug 21]
Groningen       1-0 Go Ahead        
Sparta          0-1 Ajax            
RKC             0-1 Feyenoord       
[Aug 31]
PSV             7-1 Volendam        
Twente          4-0 Excelsior       
[Sep 1]
AZ              1-1 NEC             

Round 4
[Aug 26]
NEC             1-1 Groningen       
[Aug 27]
Go Ahead        0-1 Sparta          
Vitesse         2-2 RKC             
Feyenoord       4-0 Emmen           
Heerenveen      2-1 Fortuna         
[Aug 28]
Utrecht         0-2 Ajax            
Excelsior       1-6 PSV             
Volendam        1-0 Twente          
Cambuur         0-1 AZ              

Round 5
[Sep 2]
Fortuna         3-4 Utrecht         
[Sep 3]
Ajax            4-0 Cambuur         
Twente          2-1 PSV             
Sparta          4-0 Volendam        
Go Ahead        3-4 Feyenoord       
[Sep 4]
RKC             5-2 Excelsior       
Emmen           0-3 AZ              
Heerenveen      0-0 NEC             
Groningen       0-1 Vitesse         

Round 6
[Sep 9]
Volendam        2-3 Go Ahead        
[Sep 10]
NEC             1-1 Fortuna         
Ajax            5-0 Heerenveen      
Excelsior       2-1 Emmen           
[Sep 11]
Utrecht         1-0 Vitesse         
PSV             1-0 RKC             
Cambuur         0-1 Groningen       
AZ              1-1 Twente          
Feyenoord       3-0 Sparta          

Round 7
[Sep 16]
Utrecht         0-0 NEC             
[Sep 17]
Sparta          2-1 Groningen       
Vitesse         1-1 Volendam        
RKC             5-1 Cambuur         
Fortuna         1-0 Excelsior       
[Sep 18]
Go Ahead        2-0 Emmen           
PSV             4-3 Feyenoord       
Heerenveen      2-1 Twente          
AZ              2-1 Ajax            

Round 8
[Oct 1]
Cambuur         3-0 PSV             
Groningen       1-4 AZ              
Ajax            1-1 Go Ahead        
Twente          3-0 Vitesse         
[Oct 2]
Fortuna         2-0 Volendam        
Excelsior       0-1 Utrecht         
NEC             1-1 Feyenoord       
RKC             2-2 Sparta          
Emmen           0-0 Heerenveen      

Round 9
[Oct 7]
Groningen       2-3 RKC             
[Oct 8]
Volendam        2-4 Ajax            
Sparta          3-1 Emmen           
NEC             1-1 Excelsior       
[Oct 9]
Go Ahead        0-0 Cambuur         
Utrecht         1-2 AZ              
Feyenoord       2-0 Twente          
Heerenveen      0-1īPSV             
Vitesse         1-2 Fortuna         

Round 10
[Oct 14]
Emmen           1-1 Volendam        
[Oct 15]
Fortuna         0-0 RKC             
Go Ahead        1-1 Heerenveen      
Cambuur         0-3 Vitesse         
[Oct 16]
Sparta          2-0 NEC             
Twente          3-0 Groningen       
PSV             6-1 Utrecht         
AZ              1-3 Feyenoord       
Ajax            7-1 Excelsior       

Round 11
[Oct 22]
Feyenoord       1-1 Fortuna         
RKC             1-4 Ajax            
Vitesse         2-1 Emmen           
[Oct 23]
Excelsior       2-1 AZ              
Groningen       4-2 PSV             
NEC             3-3 Go Ahead        
Cambuur         0-1 Twente          
Utrecht         3-1 Sparta          
Volendam        1-3 Heerenveen      

Round 12
[Oct 29]
Heerenveen      1-2 Utrecht         
Sparta          3-1 Fortuna         
Go Ahead        3-1 Excelsior       
[Oct 30]
Emmen           0-0 Groningen       
Twente          3-0 RKC             
PSV             3-0 NEC             
AZ              2-1 Volendam        
[Nov 9]
Ajax            2-2 Vitesse         
[Nov 10]
Feyenoord       1-0 Cambuur         

Round 13
[Nov 4]
Cambuur         0-1 NEC             
[Nov 5]
Vitesse         0-4 Sparta          
Fortuna         0-1 Emmen           
Excelsior       0-1 Heerenveen      
[Nov 6]
Utrecht         2-1 Groningen       
Twente          1-1 Go Ahead        
Volendam        0-2 Feyenoord       
Ajax            1-2 PSV             
RKC             3-1 AZ              

Round 14
[Nov 11]
Sparta          1-1 Twente          
[Nov 12]
Volendam        0-4 Utrecht         
Emmen           3-3 Ajax            
PSV             0-1 AZ              
[Nov 13]
NEC             6-1 RKC             
Groningen       2-3 Fortuna         
Heerenveen      2-1 Cambuur         
Feyenoord       5-1 Excelsior       
Go Ahead        2-2 Vitesse         

Table:

 1.Feyenoord (Rotterdam)        14  10  3  1  35-13  33
 2.Ajax (Amsterdam)             14   9  3  2  44-17  30  [C]
 3.PSV (Eindhoven)              14  10  0  4  42-20  30
 4.AZ (Alkmaar)                 14   9  2  3  25-16  29
 5.FC Twente (Enschede)         14   8  3  3  24- 9  27
 6.Sparta Rotterdam             14   7  3  4  25-16  24
 7.FC Utrecht                   14   7  3  4  23-21  24
 8.SC Heerenveen                14   6  5  3  16-13  23
 9.NEC (Nijmegen)                14   3  8  3  19-16  17
10.RKC Waalwijk                  14   4  5  5  25-28  17
11.Go Ahead Eagles (Deventer)   14   3  6  5  21-24  15
12.Fortuna Sittard              14   4  3  7  18-25  15
13.Vitesse (Arnhem)             14   3  4  7  17-30  13
14.Excelsior (Rotterdam)        14   4  1  9  16-37  13  [P]
15.FC Groningen                 14   3  3  8  17-29  12
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.FC Emmen                     14   2  5  7  13-27  11  [P]
-------------------------------------------------------
17.SC Cambuur (Leeuwarden)      14   2  2 10   9-22   8
18.FC Volendam                  14   1  3 10  13-39   6  [P]

Conference League Playoff

Nacompetitie


Eerste Divisie

Regular Season | Nacompetitie

Regular Season

Table:

 1.Heracles Almelo              16  12  1  3  44-20  37  [R]  [*1]
 2.PEC Zwolle                   16  11  2  3  40-19  35  [R]
-------------------------------------------------------
 3.MVV Maastricht               16  10  3  3  30-22  33
 4.FC Eindhoven                 16   8  5  3  28-20  29
 5.Almere City FC               16   8  2  6  23-21  26
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.VVV-Venlo                    16   7  4  5  24-25  25
 7.Jong AZ (Alkmaar)            15   7  3  5  25-19  24  [!]
 8.Roda JC Kerkrade             16   7  3  6  26-22  24
 9.Willem II (Tilburg)          16   6  6  4  23-19  24  [R]
10.Jong Ajax (Amsterdam)        16   5  6  5  30-28  21  [!]
11.De Graafschap (Doetinchem)   16   6  3  7  25-25  21
12.Jong PSV (Eindhoven)         16   5  5  6  25-25  20  [!]
13.FC Den Bosch                 16   6  1  9  26-31  19
14.Telstar (Velsen)             16   4  7  5  15-23  19
15.NAC Breda                    16   5  3  8  21-29  18
16.FC Dordrecht                 16   4  4  8  21-27  16
17.ADO Den Haag                 16   4  4  8  19-26  16
18.Helmond Sport                16   5  0 11  13-30  15
19.TOP Oss                      15   4  1 10  16-28  13
20.Jong FC Utrecht              16   2  3 11  13-28   9  [!]

[!] Jong Ajax, Jong PSV, Jong FC Utrecht and Jong AZ cannot be promoted nor enter the nacompetitie
[*1] winners 1st period (rounds 1-10), qualified for promotion playoff

Round 1
[Aug 5]
Den Bosch       1-3 Eindhoven       
Dordrecht       0-2 Roda JC         
Heracles        4-0 ADO             
NAC             1-0 Helmond         
TOP             3-0 Jong Utrecht    
VVV             3-0 Almere City     
Willem II       1-1 Jong PSV        
[Aug 7]
PEC             2-1 De Graafschap   
[Aug 8]
Jong Ajax       1-1 Telstar         
Jong AZ         3-1 MVV             

Round 2
[Aug 12]
Almere City     3-0 TOP             
De Graafschap   1-2 VVV             
Eindhoven       2-1 Willem II       
Helmond         1-3 Jong AZ         
Roda JC         1-0 Jong Ajax       
Telstar         0-5 PEC             
ADO             0-2 Den Bosch       
[Aug 15]
Jong Utrecht    0-3 Heracles        
Jong PSV        1-0 Dordrecht       
MVV             3-1 NAC             

Round 3
[Aug 19]
Den Bosch       0-3 Roda JC         
Dordrecht       2-1 Jong Utrecht    
Helmond         0-1 Eindhoven       
MVV             3-1 ADO             
NAC             1-0 TOP             
Willem II       2-1 Telstar         
[Aug 21]
VVV             0-4 PEC             
[Aug 22]
Jong Ajax       5-1 De Graafschap   
Jong AZ         3-2 Almere City     
Jong PSV        0-3 Heracles        

Round 4
[Aug 26]
Almere City     2-0 Den Bosch       
De Graafschap   1-1 Dordrecht       
Eindhoven       1-0 Jong AZ         
PEC             4-2 Jong PSV        
Roda JC         1-3 NAC             
Telstar         2-1 Helmond         
TOP             1-2 VVV             
[Aug 28]
ADO             4-0 Jong Ajax       
[Aug 29]
Heracles        2-2 MVV             
Jong Utrecht    0-0 Willem II       

Round 5
[Sep 1]
Telstar         0-1 De Graafschap   
[Sep 2]
Den Bosch       1-2 PEC             
Helmond         3-0 Almere City     
NAC             1-1 Eindhoven       
VVV             2-1 Jong Utrecht    
Willem II       1-0 ADO             
[Sep 4]
MVV             1-1 Roda JC         
[Sep 5]
Jong Ajax       4-0 Heracles        
Jong AZ         3-1 Dordrecht       
Jong PSV        0-3 TOP             

Round 6
[Sep 9]
ADO             2-2 Jong AZ         
Almere City     0-1 Telstar         
De Graafschap   1-1 NAC             
Dordrecht       2-1 Den Bosch       
Eindhoven       5-0 MVV             
Heracles        5-3 VVV             
Jong Utrecht    2-0 Helmond         
PEC             2-2 Willem II       
Roda JC         1-1 Jong PSV        
TOP             1-1 Jong Ajax       

Round 7
[Sep 12]
Almere City     1-1 Eindhoven       
Jong Ajax       3-1 NAC             
Jong AZ         2-3 PEC             
Jong Utrecht    1-1 ADO             
Jong PSV        3-1 Den Bosch       
Roda JC         3-2 De Graafschap   
[Sep 23]
Dordrecht       1-2 MVV             
Heracles        2-0 Helmond         
TOP             1-3 Willem II       
VVV             1-1 Telstar         

Round 8
[Sep 16]
De Graafschap   1-2 Almere City     
Eindhoven       3-3 Roda JC         
Helmond         2-1 Dordrecht       
MVV             4-1 Jong Ajax       
NAC             3-1 Jong Utrecht    
PEC             1-2 ADO             
Telstar         0-3 Heracles        
VVV             1-1 Jong PSV        
Willem II       1-0 Jong AZ         
[Sep 17]
Den Bosch       4-1 TOP             

Round 9 [Sep 30]
ADO             1-3 Jong PSV        
Almere City     2-1 Roda JC         
De Graafschap   2-0 Jong AZ         
Den Bosch       1-2 Heracles        
Eindhoven       1-1 Dordrecht       
Helmond         1-2 TOP             
MVV             3-2 Willem II       
NAC             1-2 VVV             
PEC             1-1 Jong Ajax       
Telstar         2-2 Jong Utrecht    

Round 10 [Oct 7]
ADO             1-0 Eindhoven       
Dordrecht       3-0 PEC             
Heracles        3-2 De Graafschap   
Jong Ajax       0-1 Helmond         
Jong AZ         4-0 NAC             
Jong Utrecht    0-2 Almere City     
Jong PSV        0-2 Telstar         
Roda JC         4-1 VVV             
TOP             0-1 MVV             
Willem II       1-2 Den Bosch       

Round 11 [Oct 14]
Almere City     2-3 Jong Ajax       
De Graafschap   2-0 Jong Utrecht    
Den Bosch       3-0 Jong AZ         
Eindhoven       2-1 TOP             
Helmond         1-3 Willem II       
MVV             1-1 Jong PSV        
NAC             1-2 ADO             
PEC             3-2 Heracles        
Telstar         2-1 Roda JC         
VVV             0-1 Dordrecht       

Round 12
[Oct 21]
ADO             2-2 De Graafschap   
Heracles        3-0 Eindhoven       
TOP             3-0 Roda JC         
Willem II       1-1 Almere City     
[Oct 22]
Dordrecht       0-3 NAC             
MVV             3-1 Den Bosch       
[Oct 24]
Jong Ajax       1-1 VVV             
Jong AZ         0-0 Telstar         
Jong Utrecht    0-1 PEC             
Jong PSV        6-0 Helmond         

Round 13
[Oct 28]
Almere City     3-2 Heracles        
De Graafschap   2-0 TOP             
Den Bosch       3-2 NAC             
Eindhoven       2-2 Jong PSV        
Helmond         2-1 ADO             
PEC             0-1 MVV             
Roda JC         4-1 Jong Utrecht    
Telstar         2-2 Dordrecht       
VVV             1-2 Jong AZ         
[Oct 31]
Jong Ajax       1-2 Willem II       

Round 14
[Nov 4]
ADO             2-3 VVV             
Den Bosch       2-1 De Graafschap   
Dordrecht       3-4 Jong Ajax       
MVV             4-0 Helmond         
NAC             1-1 Telstar         
TOP             0-5 PEC             
Willem II       1-2 Heracles        
[Nov 7]
Jong AZ         2-0 Roda JC         
Jong Utrecht    0-1 Eindhoven       
Jong PSV        0-1 Almere City     

Round 15
[Nov 11]
De Graafschap   3-2 Jong PSV        
Heracles        5-1 NAC             
PEC             5-2 Eindhoven       
Telstar         0-0 ADO             
TOP             2-1 Jong AZ         [annulled; TOP fielded suspended player]
VVV             0-0 Willem II       
[Nov 12]
Roda JC         0-1 Helmond         
[Nov 13]
Almere City     2-1 Dordrecht       
[Nov 14]
Jong Ajax       4-4 Den Bosch       
Jong Utrecht    3-0 MVV             
[tba]
TOP              -  Jong AZ         [replay]

Round 16
[Nov 16]
ADO             0-1 Roda JC         
[Nov 17]
Jong PSV        2-1 Jong Utrecht    
Jong AZ         1-1 Jong Ajax       
[Nov 18]
Eindhoven       3-0 Telstar         
Helmond         0-2 De Graafschap   
[Nov 19]
Den Bosch       0-2 VVV             
Heracles        3-0 TOP             
MVV             1-0 Almere City     
NAC             0-2 PEC             
[Nov 20]
Dordrecht       2-2 Willem II       

Table:

 1.Heracles Almelo              16  12  1  3  44-20  37  [R]  [*1]
 2.PEC Zwolle                   16  11  2  3  40-19  35  [R]
-------------------------------------------------------
 3.MVV Maastricht               16  10  3  3  30-22  33
 4.FC Eindhoven                 16   8  5  3  28-20  29
 5.Almere City FC               16   8  2  6  23-21  26
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.VVV-Venlo                    16   7  4  5  24-25  25
 7.Jong AZ (Alkmaar)            15   7  3  5  25-19  24  [!]
 8.Roda JC Kerkrade             16   7  3  6  26-22  24
 9.Willem II (Tilburg)          16   6  6  4  23-19  24  [R]
10.Jong Ajax (Amsterdam)        16   5  6  5  30-28  21  [!]
11.De Graafschap (Doetinchem)   16   6  3  7  25-25  21
12.Jong PSV (Eindhoven)         16   5  5  6  25-25  20  [!]
13.FC Den Bosch                 16   6  1  9  26-31  19
14.Telstar (Velsen)             16   4  7  5  15-23  19
15.NAC Breda                    16   5  3  8  21-29  18
16.FC Dordrecht                 16   4  4  8  21-27  16
17.ADO Den Haag                 16   4  4  8  19-26  16
18.Helmond Sport                16   5  0 11  13-30  15
19.TOP Oss                      15   4  1 10  16-28  13
20.Jong FC Utrecht              16   2  3 11  13-28   9  [!]

[!] Jong Ajax, Jong PSV, Jong FC Utrecht and Jong AZ cannot be promoted nor enter the nacompetitie
[*1] winners 1st period (rounds 1-10), qualified for promotion playoff


2021/22.

list of champions.

all-time table from 1956 onwards.

list of 2nd division champions.

list of first class champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 21 Nov 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.