Netherlands 2021/22


Eredivisie
Eerste Divisie

Eredivisie

Regular Season | Conference League Playoff | Nacompetitie

Regular Season

Final Table:

 1.Ajax (Amsterdam)             34  26  5  3  98-19  83  [C]              Champions
 2.PSV (Eindhoven)              34  26  3  5  86-42  81
 3.Feyenoord (Rotterdam)        34  22  5  7  76-34  71
 4.FC Twente (Enschede)         34  20  8  6  55-37  68
 5.AZ (Alkmaar)                 34  18  7  9  64-44  61                   Conference League Playoff
 6.Vitesse (Arnhem)             34  15  6 13  42-51  51                   Conference League Playoff
 7.FC Utrecht                   34  12 11 11  51-46  47                   Conference League Playoff
 8.SC Heerenveen                34  11  8 15  37-50  41                   Conference League Playoff
 9.SC Cambuur (Leeuwarden)      34  11  6 17  53-70  39  [P]
10.RKC Waalwijk                  34   9 11 14  40-51  38
11.NEC (Nijmegen)                34  10  8 16  38-52  38  [P]
12.FC Groningen                 34   9  9 16  41-55  36
13.Go Ahead Eagles (Deventer)   34  10  6 18  37-51  36  [P]
14.Sparta Rotterdam             34   8 11 15  30-48  35
15.Fortuna Sittard              34  10  5 19  36-67  35
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Heracles Almelo              34   9  7 18  33-49  34                   Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
17.Willem II (Tilburg)          34   9  6 19  32-57  33                   Relegated
18.PEC Zwolle                   34   7  6 21  26-52  27                   Relegated

Round 1
[Aug 13]
Go Ahead        0-1 Heerenveen      
[Aug 14]
RKC             1-0 AZ              
Heracles        0-2 PSV             
Fortuna         2-1 Twente          
Ajax            5-0 NEC             
[Aug 15]
Cambuur         1-2 Groningen       
Utrecht         4-0 Sparta          
PEC             0-1 Vitesse         
Willem II       0-4 Feyenoord       

Round 2
[Aug 20]
NEC             2-0 PEC             
[Aug 21]
Heerenveen      3-2 RKC             
PSV             4-1 Cambuur         
Sparta          1-1 Heracles        
Groningen       0-0 Utrecht         
[Aug 22]
Twente          1-1 Ajax            
Feyenoord       2-0 Go Ahead        
Vitesse         0-3 Willem II       
[Dec 2] 	 
AZ              2-1 Fortuna         

Round 3
[Aug 27]
Fortuna         2-2 RKC             
[Aug 28]
Cambuur         2-0 Twente          
PSV             5-2 Groningen       
Go Ahead        2-0 Sparta          
Willem II       1-0 PEC             
[Aug 29]
Utrecht         3-1 Feyenoord       
Heracles        0-1 NEC             
Ajax            5-0 Vitesse         
Heerenveen      1-3 AZ              

Round 4
[Sep 11]
Twente          1-0 Utrecht         
PEC             0-2 Ajax            
Cambuur         5-2 Go Ahead        
AZ              0-3 PSV             
[Sep 12]
NEC             0-0 Willem II       
Groningen       1-1 Heerenveen      
Sparta          3-1 Fortuna         
RKC             1-2 Vitesse         
[Dec 1]
Feyenoord       2-1 Heracles        

Round 5
[Sep 17]
Sparta          1-1 NEC             
[Sep 18]
Heerenveen      1-0 Fortuna         
Willem II       2-1 Groningen       
Ajax            9-0 Cambuur         
Utrecht         2-2 RKC             
[Sep 19]
Go Ahead        1-0 PEC             
PSV             0-4 Feyenoord       
Heracles        3-2 AZ              
Vitesse         1-4 Twente          

Round 6
[Sep 21]
Fortuna         0-5 Ajax            
RKC             1-2 Willem II       
Go Ahead        1-2 PSV             
[Sep 22]
NEC             0-3 Utrecht         
Groningen       0-1 Vitesse         
Feyenoord       3-1 Heerenveen      
PEC             1-1 Sparta          
[Sep 23]
Cambuur         2-1 Heracles        
Twente          3-1 AZ              

Round 7
[Sep 25]
Willem II       2-1 PSV             
Ajax            3-0 Groningen       
Vitesse         1-1 Fortuna         
Utrecht         5-1 PEC             
Feyenoord       5-3 NEC             
[Sep 26]
Sparta          0-4 Cambuur         
AZ              5-0 Go Ahead        
Heerenveen      2-3 Twente          
Heracles        1-0 RKC             

Round 8
[Oct 1]
Groningen       1-1 Twente          
[Oct 2]
RKC             1-1 Go Ahead        
Heracles        3-2 Willem II       
PEC             0-1 Heerenveen      
Fortuna         1-3 NEC             
[Oct 3]
Ajax            0-1 Utrecht         
Cambuur         1-3 AZ              
Vitesse         2-1 Feyenoord       
PSV             2-1 Sparta          

Round 9
[Oct 16]
Feyenoord       2-2 RKC             
Go Ahead        4-2 Heracles        
Heerenveen      0-2 Ajax            
Fortuna         1-0 Cambuur         
PSV             3-1 PEC             
[Oct 17]
AZ              5-1 Utrecht         
NEC             0-1 Vitesse         
Sparta          1-1 Groningen       
Twente          1-1 Willem II       

Round 10
[Oct 22]
Willem II       1-1 Fortuna         
[Oct 23]
Utrecht         2-1 Heerenveen      
PEC             1-0 Heracles        
RKC             1-0 Sparta          
[Oct 24]
Twente          1-2 NEC             
Cambuur         2-3 Feyenoord       
Vitesse         1-2 Go Ahead        
Ajax            5-0 PSV             
Groningen       2-0 AZ              

Round 11
[Oct 30]
PSV             5-2 Twente          
Heracles        0-0 Ajax            
Heerenveen      1-2 Vitesse         
AZ              3-2 PEC             
[Oct 31]
Sparta          0-1 Feyenoord       
NEC             3-0 Groningen       
Utrecht         5-1 Willem II       
RKC             0-1 Cambuur         
Go Ahead        4-3 Fortuna         

Round 12
[Nov 5]
Twente          1-0 Heracles        
[Nov 6]
NEC             1-1 Heerenveen      
Willem II       0-3 Sparta          
PEC             1-2 Cambuur         
[Nov 7]
Groningen       1-1 RKC             
Fortuna         1-4 PSV             
Feyenoord       1-0 AZ              
Vitesse         2-1 Utrecht         
Ajax            0-0 Go Ahead        

Round 13
[Nov 20]
PSV             2-0 Vitesse         
Sparta          0-1 Twente          
AZ              1-1 NEC             
Heracles        3-1 Fortuna         
[Nov 21]
Go Ahead        0-1 Groningen       
Feyenoord       4-0 PEC             
Heerenveen      2-1 Willem II       
RKC             0-5 Ajax            
Cambuur         2-1 Utrecht         

Round 14
[Nov 26]
NEC             2-3 Cambuur         
[Nov 27]
Fortuna         1-4 Groningen       
PEC             0-0 RKC             
Willem II       0-1 Go Ahead        
[Nov 28]
Sparta          0-1 Ajax            
Twente          0-0 Feyenoord       
Utrecht         1-0 Heracles        
Heerenveen      1-1 PSV             
Vitesse         0-0 AZ              

Round 15
[Dec 2]
Ajax            5-0 Willem II       
[Dec 3]
Groningen       1-1 PEC             
[Dec 4]
PSV             4-1 Utrecht         
Cambuur         1-6 Vitesse         
Heracles        0-1 Heerenveen      
[Dec 5]
RKC             2-1 NEC             
Go Ahead        1-2 Twente          
AZ              3-1 Sparta          
Feyenoord       5-0 Fortuna         

Round 16
[Dec 10]
Willem II       1-3 Cambuur         
[Dec 11]
Utrecht         0-0 Go Ahead        
Heerenveen      0-0 Sparta          
PEC             0-1 Fortuna         
[Dec 12]
Twente          2-1 RKC             
Vitesse         2-1 Heracles        
Groningen       1-1 Feyenoord       
Ajax            1-2 AZ              
NEC             1-2 PSV             

Round 17
[Dec 18]
Fortuna         2-2 Utrecht         
Sparta          2-2 Vitesse         
AZ              4-1 Willem II       
Heracles        4-2 Groningen       
PEC             1-3 Twente          
[Dec 19]
Cambuur         1-2 Heerenveen      
Go Ahead        0-2 NEC             
Feyenoord       0-2 Ajax            
RKC             1-4 PSV             

Halfway Table:

 1.PSV (Eindhoven)              17  13  1  3  44-24  40
 2.Ajax (Amsterdam)             17  12  3  2  51- 4  39  [C]
 3.Feyenoord (Rotterdam)        17  11  3  3  39-17  36
 4.FC Twente (Enschede)         17   9  4  4  27-21  31
 5.Vitesse (Arnhem)             17   9  3  5  24-25  30
 6.AZ (Alkmaar)                 17   9  2  6  34-23  29
 7.FC Utrecht                   17   8  4  5  32-22  28
 8.SC Cambuur (Leeuwarden)      17   9  0  8  31-38  27  [P]
 9.SC Heerenveen                17   7  4  6  20-22  25
10.NEC (Nijmegen)                17   6  4  7  23-26  22  [P]
11.Go Ahead Eagles (Deventer)   17   6  3  8  19-27  21  [P]
12.FC Groningen                 17   4  7  6  20-26  19
13.Willem II (Tilburg)          17   5  3  9  18-35  18
14.Heracles Almelo              17   5  2 10  20-25  17
15.RKC Waalwijk                  17   3  6  8  18-29  15
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Fortuna Sittard              17   3  4 10  19-41  13
-------------------------------------------------------
17.Sparta Rotterdam             17   2  6  9  14-26  12
18.PEC Zwolle                   17   1  3 13   9-31   6

Round 18
[Dec 21]
Vitesse         1-0 PEC             
AZ              1-0 Groningen       
[Dec 22]
Heerenveen      0-3 Feyenoord       
Willem II       0-1 NEC             
Heracles        1-1 Cambuur         
Ajax            5-0 Fortuna         
Utrecht         1-1 Twente          
[Dec 23]
PSV             2-0 Go Ahead        
Sparta          1-1 RKC             

Round 19
[Jan 14]
PEC             2-0 Willem II       
[Jan 15]
NEC             0-0 Heracles        
Feyenoord       0-1 Vitesse         
Twente          2-0 Heerenveen      
Go Ahead        0-2 RKC             
[Jan 16]
Utrecht         0-3 Ajax            
Groningen       0-1 PSV             
Cambuur         1-1 Sparta          
Fortuna         1-2 AZ              

Round 20
[Jan 22]
Vitesse         1-3 Groningen       
Heerenveen      0-1 PEC             
AZ              0-0 Cambuur         
Willem II       0-1 Twente          
[Jan 23]
NEC             1-4 Feyenoord       
Heracles        1-1 Go Ahead        
PSV             1-2 Ajax            
Sparta          0-3 Utrecht         
RKC             2-1 Fortuna         

Round 21
[Feb 5]
Utrecht         3-2 Cambuur         
Fortuna         2-0 Heerenveen      
PSV             1-2 AZ              
PEC             1-1 NEC             
Twente          3-0 Vitesse         
[Feb 6]
Feyenoord       4-0 Sparta          
Groningen       2-1 Go Ahead        
Willem II       3-1 RKC             
Ajax            3-0 Heracles        

Round 22
[Feb 11]
Heracles        1-0 Utrecht         
[Feb 12]
Groningen       0-1 Fortuna         
Cambuur         3-4 PEC             
Vitesse         0-5 PSV             
[Feb 13]
Go Ahead        1-4 AZ              
Sparta          1-0 Willem II       
RKC             0-2 Feyenoord       
Heerenveen      0-1 NEC             
Ajax            5-0 Twente          

Round 23
[Feb 19]
NEC             1-1 RKC             
Willem II       0-1 Ajax            
AZ              2-1 Heracles        
[Feb 20]
PEC             1-1 Groningen       
Twente          2-2 Go Ahead        
Feyenoord       3-1 Cambuur         
Utrecht         1-1 Vitesse         
PSV             3-1 Heerenveen      
[Apr 16]
Fortuna         3-0 Sparta          

Round 24
[Feb 25]
RKC             1-2 Twente          
[Feb 26]
Heracles        2-0 PEC             
Groningen       1-0 Willem II       
Cambuur         2-1 Fortuna         
[Feb 27]
AZ              2-1 Feyenoord       
Vitesse         4-1 NEC             
Sparta          1-2 PSV             
Go Ahead        2-1 Ajax            
Heerenveen      1-2 Utrecht         

Round 25
[Mar 4]
Vitesse         abd Sparta          [abandoned at 0-1 in 91' due to crowd trouble]
[Mar 5]
Willem II       0-0 Heerenveen      
Go Ahead        1-1 Utrecht         
Feyenoord       1-1 Groningen       
[Mar 6]
PSV             3-1 Heracles        
Twente          1-0 Cambuur         
Ajax            3-2 RKC             
NEC             1-3 AZ              
Fortuna         0-1 PEC             
[Apr 19]
Vitesse         0-1 Sparta          [remaining 6']

Round 26
[Mar 11]
Cambuur         2-3 Ajax            
[Mar 12]
Sparta          1-0 Go Ahead        
Groningen       4-3 NEC             
RKC             0-0 Heerenveen      
[Mar 13]
Fortuna         1-0 Willem II       
Utrecht         0-1 PSV             
Heracles        0-0 Vitesse         
PEC             1-2 Feyenoord       
AZ              0-1 Twente          

Round 27
[Mar 18]
Heerenveen      2-0 Heracles        
[Mar 19]
Go Ahead        3-0 Cambuur         
Twente          1-0 PEC             
NEC             0-0 Sparta          
[Mar 20]
Utrecht         1-3 Groningen       
Ajax            3-2 Feyenoord       
PSV             5-0 Fortuna         
Vitesse         1-2 RKC             
Willem II       2-2 AZ              

Round 28
[Apr 2]
Groningen       1-3 Ajax            
Twente          3-3 PSV             
AZ              3-1 Vitesse         
RKC             1-1 Utrecht         
Feyenoord       2-0 Willem II       
[Apr 3]
PEC             0-1 Go Ahead        
Fortuna         0-2 Heracles        
Sparta          1-1 Heerenveen      
Cambuur         1-2 NEC             

Round 29
[Apr 8]
Go Ahead        4-0 Willem II       
[Apr 9]
Utrecht         1-1 Fortuna         
Ajax            2-1 Sparta          
NEC             0-2 Twente          
[Apr 10]
Heerenveen      3-1 Groningen       
PSV             2-0 RKC             
Vitesse         1-0 Cambuur         
Heracles        1-4 Feyenoord       
PEC             2-1 AZ              

Round 30
[Apr 22]
Twente          2-0 Sparta          
[Apr 23]
NEC             0-1 Ajax            
AZ              2-1 Heerenveen      
RKC             0-2 PEC             
Cambuur         1-2 PSV             
[Apr 24]
Willem II       1-0 Vitesse         
Groningen       0-1 Heracles        
Feyenoord       2-1 Utrecht         
Fortuna         1-0 Go Ahead        

Round 31
[Apr 29]
Utrecht         1-0 NEC             
[Apr 30]
Ajax            3-0 PEC             
Heracles        1-1 Twente          
Sparta          1-1 AZ              
[May 1]
Heerenveen      3-3 Cambuur         
Go Ahead        1-2 Vitesse         
PSV             4-2 Willem II       
Fortuna         1-3 Feyenoord       
RKC             3-1 Groningen       

Round 32
[May 6]
Cambuur         1-1 RKC             
[May 7]
Twente          1-2 Fortuna         
PEC             1-1 Utrecht         
Willem II       2-0 Heracles        
Groningen       1-2 Sparta          
[May 8]
NEC             1-0 Go Ahead        
AZ              2-2 Ajax            
Vitesse         1-2 Heerenveen      
Feyenoord       2-2 PSV             

Round 33 [May 11]
Ajax            5-0 Heerenveen      
Twente          3-0 Groningen       
Utrecht         2-2 AZ              
Fortuna         1-2 Vitesse         
Go Ahead        0-1 Feyenoord       
PSV             3-2 NEC             
RKC             2-0 Heracles        
Cambuur         1-1 Willem II       
Sparta          2-0 PEC             

Round 34 [May 15]
AZ              1-3 RKC             
Groningen       2-3 Cambuur         
Feyenoord       1-2 Twente          
Heracles        1-3 Sparta          
NEC             0-1 Fortuna         
PEC             1-2 PSV             
Heerenveen      3-1 Go Ahead        
Vitesse         2-2 Ajax            
Willem II       3-0 Utrecht         

Final Table:

 1.Ajax (Amsterdam)             34  26  5  3  98-19  83  [C]              Champions
 2.PSV (Eindhoven)              34  26  3  5  86-42  81
 3.Feyenoord (Rotterdam)        34  22  5  7  76-34  71
 4.FC Twente (Enschede)         34  20  8  6  55-37  68
 5.AZ (Alkmaar)                 34  18  7  9  64-44  61                   Conference League Playoff
 6.Vitesse (Arnhem)             34  15  6 13  42-51  51                   Conference League Playoff
 7.FC Utrecht                   34  12 11 11  51-46  47                   Conference League Playoff
 8.SC Heerenveen                34  11  8 15  37-50  41                   Conference League Playoff
 9.SC Cambuur (Leeuwarden)      34  11  6 17  53-70  39  [P]
10.RKC Waalwijk                  34   9 11 14  40-51  38
11.NEC (Nijmegen)                34  10  8 16  38-52  38  [P]
12.FC Groningen                 34   9  9 16  41-55  36
13.Go Ahead Eagles (Deventer)   34  10  6 18  37-51  36  [P]
14.Sparta Rotterdam             34   8 11 15  30-48  35
15.Fortuna Sittard              34  10  5 19  36-67  35
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Heracles Almelo              34   9  7 18  33-49  34                   Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
17.Willem II (Tilburg)          34   9  6 19  32-57  33                   Relegated
18.PEC Zwolle                   34   7  6 21  26-52  27                   Relegated

Conference League Playoff

Semifinals

First Legs [May 19]
Heerenveen      3-2 AZ              
Utrecht         3-1 Vitesse         

Second Legs [May 22]
AZ              2-0 Heerenveen      
Vitesse         3-0 Utrecht         [aet]

Final

First Leg [May 26]
Vitesse         2-1 AZ              

Second Leg [May 29]
AZ              6-1 Vitesse         

Nacompetitie

Round 1 

First Legs
[May 9]
De Graafschap   1-1 Eindhoven       
[May 10]
NAC             1-2 ADO             
Excelsior       2-2 Roda JC         

Second Legs
[May 13]
Eindhoven       3-1 De Graafschap   
[May 14]
ADO             2-1 NAC             
Roda JC         0-2 Excelsior       [aet]

Semifinals

First Legs
[May 17]
ADO             2-1 Eindhoven       
[May 18]
Excelsior       3-0 Heracles        

Second Legs [May 21]
Eindhoven       1-2 ADO             
Heracles        1-3 Excelsior       

NB: Heracles relegated

Final

First Leg [May 24]
Excelsior       1-1 ADO             

Second Leg [May 29]
ADO             4-4 Excelsior       [aet, 7-8 pen]

NB: Excelsior promoted

Eerste Divisie

Regular Season | Nacompetitie

Regular Season

Final Table:

 1.FC Emmen                     38  26  5  7  64-24  83        [R]  [*3]  Promoted
 2.FC Volendam                  38  21 12  5  81-53  75                   Promoted
-------------------------------------------------------
 3.FC Eindhoven                 38  21  8  9  69-43  71                   Promotion Playoff
 4.ADO Den Haag                 38  22  7  9  76-53  67  [-6]  [R]  [*1]  Promotion Playoff
 5.Roda JC Kerkrade             38  18 12  8  77-50  66             [*4]  Promotion Playoff
 6.Excelsior (Rotterdam)        38  19  9 10  82-57  66             [*2]  Promotion Playoff
 7.Jong Ajax (Amsterdam)        38  18  9 11  82-63  63  [!]
 8.NAC Breda                    38  16 11 11  60-45  59                   Promotion Playoff
 9.De Graafschap (Doetinchem)   38  15 11 12  52-43  56                   Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.VVV-Venlo                    38  14  6 18  50-64  48        [R]
11.FC Den Bosch                 38  14  5 19  42-61  47
12.Jong PSV (Eindhoven)         38  11 11 16  61-63  44  [!]
13.Jong AZ (Alkmaar)            38  12  6 20  39-50  42  [!]
14.Almere City FC               38  11  8 19  57-69  41
15.TOP Oss                      38  11  8 19  48-62  41
16.MVV Maastricht               38  12  4 22  43-75  40
17.FC Dordrecht                 38  10  9 19  53-77  39
18.Jong FC Utrecht              38  11  5 22  43-67  38  [!]
19.Telstar (Velsen)             38   8 11 19  47-74  35
20.Helmond Sport                38   8  7 23  39-72  28  [-3]

NB: ADO Den Haag 6 points deducted for financial reasons;
    Helmond Sport 3 points deducted for refusing to play in round 22

[!] Jong Ajax, Jong PSV, Jong FC Utrecht and Jong AZ cannot be promoted nor enter the nacompetitie
[*1] winners 1st period (rounds 1-9), qualified for promotion playoff
[*2] winners 2nd period (rounds 10-19), qualified for promotion playoff
[*3] winners 3rd period (rounds 20-28), qualified for promotion playoff
[*4] runners-up 4th period (rounds 29-38) behind Emmen, qualified for promotion playoff

Round 1
[Aug 6]
Excelsior       0-1 TOP             
Den Bosch       2-0 Helmond         
Dordrecht       1-1 Jong PSV        
Eindhoven       2-2 Volendam        
Telstar         1-1 Emmen           
[Aug 7]
De Graafschap   0-3 Roda JC         
[Aug 8]
ADO             2-0 Jong Ajax       
VVV             2-2 NAC             
[Aug 9]
Jong AZ         2-1 Almere City     
Jong Utrecht    0-1 MVV             

Round 2
[Aug 13]
Almere City     1-1 Jong Utrecht    
Emmen           0-1 Eindhoven       
Volendam        1-3 ADO             
Helmond         1-2 Jong AZ         
MVV             1-3 De Graafschap   
NAC             2-2 Telstar         
Roda JC         1-2 Excelsior       
TOP             2-1 VVV             
[Aug 16]
Jong Ajax       1-2 Dordrecht       
Jong PSV        0-1 Den Bosch       

Round 3
[Aug 20]
De Graafschap   2-0 NAC             
Excelsior       1-1 Volendam        
Den Bosch       2-3 Jong Ajax       
Dordrecht       2-2 Jong Utrecht    
MVV             3-2 Helmond         
Telstar         3-4 Roda JC         
ADO             1-2 Emmen           
[Aug 21]
VVV             2-1 Almere City     
[Aug 23]
Jong AZ         1-0 TOP             
Jong PSV        3-2 Eindhoven       

Round 4
[Aug 27]
Eindhoven       1-0 Den Bosch       
Emmen           0-2 De Graafschap   
Volendam        5-0 MVV             
Helmond         1-0 Jong PSV        
Jong Ajax       1-2 Excelsior       
Jong Utrecht    3-0 Telstar         
NAC             3-0 ADO             
Roda JC         3-4 Almere City     
VVV             0-1 Jong AZ         
[Aug 28]
TOP             3-0 Dordrecht       

Round 5
[Sep 3]
Den Bosch       0-5 Excelsior       
Helmond         1-0 Emmen           
[Sep 4]
Almere City     3-0 TOP             
[Sep 5]
MVV             3-0 Telstar         
ADO             4-2 Eindhoven       
Dordrecht       0-1 VVV             
[Sep 13]
Volendam        2-2 Roda JC         
Jong Ajax       6-3 NAC             
Jong AZ         2-1 De Graafschap   
Jong Utrecht    2-1 Jong PSV        

Round 6
[Sep 10]
De Graafschap   0-3 Volendam        
Excelsior       3-1 Dordrecht       
Emmen           7-1 MVV             
Jong AZ         0-1 Jong Utrecht    
Jong PSV        3-1 Jong Ajax       
Roda JC         0-0 NAC             
Telstar         1-1 Almere City     
TOP             3-3 ADO             
VVV             2-1 Den Bosch       
[Sep 13]
Eindhoven       3-2 Helmond         

Round 7
[Sep 17]
Almere City     2-4 Jong Ajax       
De Graafschap   3-1 Excelsior       
Den Bosch       2-1 Jong AZ         
Volendam        2-1 VVV             
Helmond         0-3 Jong Utrecht    
MVV             1-0 Eindhoven       
NAC             1-2 Emmen           
Roda JC         2-0 TOP             
Dordrecht       0-1 Telstar         
[Sep 20]
Jong PSV        0-1 ADO             

Round 8
[Sep 24]
ADO             2-0 Roda JC         
Almere City     2-2 Dordrecht       
De Graafschap   2-2 Jong Utrecht    
Excelsior       3-0 Jong PSV        
Eindhoven       2-0 NAC             
Emmen           2-0 Den Bosch       
Telstar         1-0 Jong AZ         
TOP             2-3 Volendam        
VVV             1-0 Helmond         
[Sep 27]
Jong Ajax       3-1 MVV             

Round 9 [Oct 1]
Den Bosch       0-1 Telstar         
Volendam        3-2 Almere City     
Helmond         3-1 Jong Ajax       
Jong AZ         2-1 Dordrecht       
Jong Utrecht    0-1 Emmen           
Jong PSV        2-1 VVV             
MVV             2-6 ADO             
NAC             4-1 Excelsior       
Roda JC         2-0 Eindhoven       
TOP             0-3 De Graafschap   

Round 10
[Oct 9]
VVV             2-0 MVV             
Emmen           0-1 Excelsior       
Eindhoven       2-1 TOP             
[Oct 10]
ADO             3-2 Den Bosch       
Dordrecht       0-1 Helmond         
Almere City     1-2 De Graafschap   
[Oct 18]
Volendam        1-0 NAC             
Jong AZ         1-1 Jong Ajax       
Jong Utrecht    1-2 Roda JC         
Jong PSV        2-3 Telstar         

Round 11 [Oct 15]
De Graafschap   0-0 Eindhoven       
Excelsior       3-0 VVV             
Jong Ajax       3-1 Jong Utrecht    
NAC             1-0 Jong AZ         
Roda JC         2-2 Jong PSV        
Telstar         1-5 Volendam        
TOP             1-2 Emmen           
MVV             2-1 Dordrecht       
Den Bosch       1-0 Almere City     
Helmond         0-0 ADO             

Round 12
[Oct 22]
ADO             0-2 Excelsior       
Almere City     3-5 Jong PSV        
Dordrecht       3-3 Den Bosch       
Eindhoven       1-3 Jong Ajax       
Jong AZ         0-1 Volendam        
Jong Utrecht    2-1 TOP             
Telstar         2-2 Helmond         
VVV             1-2 De Graafschap   
NAC             3-0 MVV             
[Oct 23]
Roda JC         1-2 Emmen           

Round 13
[Oct 29]
De Graafschap   1-0 ADO             
Den Bosch       2-1 Jong Utrecht    
Emmen           1-0 VVV             
Volendam        4-2 Dordrecht       
MVV             abd Roda JC         [abandoned at 0-0 in 43' due to crowd trouble]
[Oct 30]
Excelsior       3-4 Eindhoven       
TOP             1-3 NAC             
[Nov 1]
Helmond         1-2 Almere City     
Jong Ajax       3-0 Telstar         
Jong PSV        2-0 Jong AZ         
[Nov 29]
MVV             1-1 Roda JC         [remaining 47']

Round 14
[Nov 5]
Den Bosch       2-1 De Graafschap   
Dordrecht       2-1 NAC             
Volendam        2-2 Emmen           
Helmond         0-3 Roda JC         
Jong AZ         0-1 MVV             
Jong Utrecht    0-6 Eindhoven       
Jong PSV        2-2 TOP             
VVV             1-3 Jong Ajax       
[Nov 6]
Telstar         2-5 Excelsior       
[Nov 7]
Almere City     1-3 ADO             

Round 15
[Nov 12]
TOP             0-0 Helmond         
[Nov 13]
Eindhoven       5-1 Dordrecht       
[Nov 14]
De Graafschap   1-1 Telstar         
ADO             2-0 VVV             
Excelsior       4-4 Almere City     
[Nov 15]
MVV             0-1 Den Bosch       
[Nov 22]
Jong Ajax       2-1 Roda JC         
Jong AZ         0-0 Emmen           
Jong Utrecht    0-1 Volendam        
Jong PSV        0-0 NAC             

Round 16 [Nov 19]
Almere City     0-2 MVV             
Den Bosch       1-0 TOP             
Dordrecht       0-4 De Graafschap   
Emmen           2-0 Jong PSV        
Helmond         1-5 Excelsior       
Jong Ajax       4-4 Volendam        
NAC             1-1 Jong Utrecht    
Roda JC         2-2 Jong AZ         
Telstar         0-2 ADO             
VVV             2-0 Eindhoven       

Round 17
[Nov 26]
ADO             5-1 Dordrecht       
De Graafschap   1-3 Jong Ajax       
Excelsior       2-1 Jong Utrecht    
Eindhoven       1-0 Jong AZ         
Volendam        3-0 Den Bosch       
MVV             1-2 Jong PSV        
Roda JC         0-0 VVV             
TOP             1-1 Telstar         
[Nov 27]
NAC             1-0 Helmond         
[Nov 29]
Emmen           3-0 Almere City     

Round 18
[Dec 3]
Almere City     2-0 Eindhoven       
Den Bosch       0-5 NAC             
Dordrecht       2-5 Roda JC         
Helmond         1-1 Volendam        
MVV             1-1 TOP             
Telstar         1-3 VVV             
[Dec 6]
Jong Ajax       1-0 Emmen           
Jong AZ         0-2 Excelsior       
Jong Utrecht    1-4 ADO             
Jong PSV        2-3 De Graafschap   

Round 19 [Dec 10]
ADO             3-2 Jong AZ         
De Graafschap   0-1 Helmond         
Excelsior       2-1 MVV             
Eindhoven       1-1 Telstar         
Emmen           2-1 Dordrecht       
Volendam        3-2 Jong PSV        
NAC             1-1 Almere City     
Roda JC         3-2 Den Bosch       
TOP             1-1 Jong Ajax       
VVV             1-2 Jong Utrecht    

Halfway Table:

 1.FC Volendam                  19  12  6  1  47-25  42
 2.Excelsior (Rotterdam)        19  13  2  4  47-25  41             [*2]
-------------------------------------------------------
 3.FC Emmen                     19  11  3  5  29-15  36        [R]
 4.Jong Ajax (Amsterdam)        19  11  3  5  44-31  36  [!]
 5.ADO Den Haag                 19  13  2  4  44-23  35  [-6]  [R]  [*1]
 6.De Graafschap (Doetinchem)   19  10  3  6  31-23  33
 7.Roda JC Kerkrade             19   8  6  5  37-27  30
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.FC Eindhoven                 19   9  3  7  33-27  30
 9.NAC Breda                    19   7  6  6  31-23  27
10.FC Den Bosch                 19   8  1 10  22-34  25
11.VVV-Venlo                    19   7  2 10  21-25  23        [R]
12.MVV Maastricht               19   7  2 10  22-39  23
13.Jong PSV (Eindhoven)         19   6  4  9  29-32  22  [!]
14.Jong FC Utrecht              19   6  4  9  24-31  22  [!]
15.Jong AZ (Alkmaar)            19   6  3 10  16-22  21  [!]
16.Helmond Sport                19   5  4 10  17-29  19
17.Telstar (Velsen)             19   4  7  8  22-39  19
18.Almere City FC               19   4  5 10  31-40  17
19.TOP Oss                      19   3  6 10  20-31  15
20.FC Dordrecht                 19   2  4 13  22-48  10

NB: ADO Den Haag 6 points deducted

[!] Jong Ajax, Jong PSV, Jong FC Utrecht and Jong AZ cannot be promoted nor enter the nacompetitie
[*1] winners 1st period (rounds 1-9), qualified for promotion playoff
[*2] winners 2nd period (rounds 10-19), qualified for promotion playoff

Round 20
[Dec 17]
ADO             4-1 NAC             
Almere City     2-3 Volendam        
MVV             0-1 Emmen           
Telstar         0-0 Jong PSV        
VVV             2-3 TOP             
[Dec 18]
Eindhoven       1-1 Roda JC         
Dordrecht       1-1 Excelsior       
[Dec 20]
Jong Ajax       1-1 Helmond         
Jong AZ         3-3 Den Bosch       
Jong Utrecht    0-2 De Graafschap   

Round 21
[Jan 7]
Helmond         1-2 Dordrecht       
Roda JC         1-0 MVV             
[Jan 8]
Den Bosch       0-2 Emmen           
NAC             0-0 Eindhoven       
[Jan 9]
Volendam        2-1 Telstar         
De Graafschap   1-2 VVV             
[Jan 10]
Jong Utrecht    0-2 Jong Ajax       
Jong PSV        5-1 Almere City     
[Jan 24]
TOP             1-0 Jong AZ         
[Jan 25]
Excelsior       2-3 ADO             

Round 22
[Jan 14]
Almere City     0-4 Roda JC         
Excelsior       0-0 De Graafschap   
Eindhoven       4-0 Jong Utrecht    
NAC             0-0 Volendam        
Telstar         2-1 MVV             
VVV             1-4 Jong PSV        
Emmen           n/p Helmond         [Helmond dns and had 3 points deducted]
[Jan 15]
ADO             2-0 TOP             
[Jan 17]
Dordrecht       2-0 Jong AZ         
Jong Ajax       2-1 Den Bosch       
[Mar 1]
Emmen           1-2 Helmond         

Round 23
[Jan 21]
De Graafschap   1-0 Almere City     
Den Bosch       0-2 Eindhoven       
Helmond         1-3 TOP             
Jong AZ         2-0 VVV             
Jong Utrecht    0-4 Dordrecht       
Jong PSV        3-0 Excelsior       
MVV             0-1 Volendam        
Roda JC         5-0 ADO             
[Jan 22]
Emmen           2-0 NAC             
[Jan 23]
Telstar         1-0 Jong Ajax       

Round 24
[Jan 28]
TOP             2-1 Den Bosch       
[Jan 29]
Excelsior       0-1 Emmen           
Eindhoven       1-0 MVV             
[Jan 30]
VVV             4-2 Dordrecht       
Almere City     0-0 Telstar         
ADO             0-0 De Graafschap   
[Feb 7]
Jong Ajax       2-0 Jong PSV        
Jong Utrecht    3-2 Helmond         
Roda JC         1-1 Volendam        
[Feb 21]
Jong AZ         0-2 NAC             

Round 25
[Feb 4]
Dordrecht       2-2 Almere City     
Emmen           3-1 TOP             
Volendam        2-0 Jong Utrecht    
Jong Ajax       2-1 Jong AZ         
Jong PSV        2-0 Helmond         
MVV             0-5 VVV             
NAC             2-2 Roda JC         
Telstar         0-3 De Graafschap   
[Feb 6]
Den Bosch       0-1 ADO             
[Feb 7]
Eindhoven       4-1 Excelsior       

Round 26
[Feb 11]
ADO             2-3 MVV             
Almere City     0-0 Emmen           
De Graafschap   2-2 Dordrecht       
Excelsior       6-2 Jong Ajax       
Volendam        2-1 Jong AZ         
Helmond         2-2 Telstar         
TOP             1-2 Eindhoven       
[Feb 13]
NAC             2-0 Den Bosch       
VVV             1-1 Roda JC         
[Feb 14]
Jong PSV        0-2 Jong Utrecht    

Round 27
[Feb 21]
Jong Ajax       1-3 Almere City     
Jong Utrecht    0-1 Excelsior       
[Mar 14]
Den Bosch       3-2 Jong PSV        
Dordrecht       1-0 TOP             
Eindhoven       1-1 ADO             
Emmen           4-1 Volendam        
Helmond         0-3 VVV             
MVV             2-3 Jong AZ         
Roda JC         2-0 De Graafschap   
Telstar         1-4 NAC             

Round 28
[Feb 25]
Almere City     0-1 VVV             
De Graafschap   0-0 Den Bosch       
Excelsior       2-0 Roda JC         
Dordrecht       3-1 MVV             
Emmen           2-1 Jong Ajax       
Volendam        4-1 Helmond         
Jong AZ         1-3 Eindhoven       
NAC             3-1 Jong PSV        
TOP             4-1 Jong Utrecht    
[Mar 21]
ADO             2-1 Telstar         

Round 29
[Mar 4]
De Graafschap   0-0 Jong AZ         
Excelsior       4-0 Den Bosch       
Helmond         1-2 Eindhoven       
MVV             1-2 NAC             
Roda JC         4-0 Dordrecht       
Telstar         2-2 TOP             
VVV             0-0 Volendam        
[Mar 7]
Jong Ajax       6-3 ADO             
Jong Utrecht    1-2 Almere City     
Jong PSV        1-3 Emmen           

Round 30
[Mar 7]
Jong AZ         3-2 Telstar         
[Mar 11]
Almere City     3-0 Helmond         
Den Bosch       3-1 MVV             
Dordrecht       3-3 Jong Ajax       
Eindhoven       4-0 VVV             
Emmen           2-0 Jong Utrecht    
Volendam        2-5 Excelsior       
NAC             2-0 De Graafschap   
TOP             1-2 Roda JC         
ADO             abd Jong PSV        [abandoned at 0-1 in 25' due to power cut]
[Apr 19]
ADO             2-2 Jong PSV        [remaining 65']

Round 31
[Mar 18]
ADO             1-1 Volendam        
Almere City     2-0 Den Bosch       
De Graafschap   1-3 MVV             
Helmond         4-0 NAC             
Jong Ajax       2-2 Eindhoven       
Jong Utrecht    0-1 Jong AZ         
Jong PSV        3-3 Roda JC         
Telstar         1-0 Dordrecht       
TOP             1-1 Excelsior       
[Mar 19]
VVV             0-2 Emmen           

Round 32
[Mar 25]
Dordrecht       3-1 ADO             
Eindhoven       1-2 De Graafschap   
[Mar 26]
Den Bosch       0-0 VVV             
Excelsior       3-0 Helmond         
[Mar 27]
MVV             0-3 Almere City     
Emmen           2-1 Telstar         
[Apr 4]
Jong Ajax       4-1 TOP             
Jong AZ         0-1 Roda JC         
Jong Utrecht    1-0 NAC             
Jong PSV        2-2 Volendam        

Round 33 [Apr 1]
Almere City     3-0 Excelsior       
De Graafschap   1-1 Emmen           
Dordrecht       0-1 Eindhoven       
Volendam        1-2 TOP             
Helmond         1-2 MVV             
Jong AZ         2-0 Jong PSV        
NAC             0-0 Jong Ajax       
Roda JC         2-1 Jong Utrecht    
Telstar         1-2 Den Bosch       
VVV             0-5 ADO             

Round 34 [Apr 8]
ADO             2-1 Helmond         
Excelsior       1-4 Telstar         
Den Bosch       3-0 Dordrecht       
Eindhoven       3-1 Almere City     
Emmen           3-0 Jong AZ         
Volendam        3-1 De Graafschap   
MVV             2-4 Jong Utrecht    
NAC             3-1 VVV             
Roda JC         2-2 Jong Ajax       
TOP             2-0 Jong PSV        

Round 35
[Apr 15]
De Graafschap   1-2 TOP             
Dordrecht       0-1 Emmen           
Eindhoven       1-3 Jong PSV        
Jong AZ         0-1 ADO             
MVV             1-1 Excelsior       
Roda JC         5-3 Helmond         
VVV             3-2 Telstar         
[Apr 16]
Volendam        3-1 Jong Ajax       
Almere City     1-2 NAC             
[Apr 18]
Jong Utrecht    0-1 Den Bosch       

Round 36
[Apr 22]
Excelsior       3-3 Jong AZ         
Den Bosch       1-2 Volendam        
Emmen           2-0 Roda JC         
Helmond         0-4 De Graafschap   
NAC             1-2 Dordrecht       
Telstar         0-1 Eindhoven       
TOP             2-3 Almere City     
[Apr 24]
ADO             1-1 Jong Utrecht    
[Apr 25]
Jong Ajax       6-1 VVV             
Jong PSV        2-2 MVV             

Round 37 [Apr 29]
ADO             1-0 Almere City     
De Graafschap   1-1 Jong PSV        
Den Bosch       1-0 Roda JC         
Dordrecht       3-2 Volendam        
Eindhoven       1-0 Emmen           
Jong AZ         0-1 Helmond         
MVV             1-0 Jong Ajax       
NAC             3-0 TOP             
Telstar         1-3 Jong Utrecht    
VVV             2-2 Excelsior       

Round 38 [May 6]
Almere City     0-3 Jong AZ         
Excelsior       2-2 NAC             
Emmen           3-0 ADO             
Volendam        2-2 Eindhoven       
Helmond         1-1 Den Bosch       
Jong Ajax       1-1 De Graafschap   
Jong Utrecht    2-3 VVV             
Jong PSV        1-1 Dordrecht       
Roda JC         4-3 Telstar         
TOP             0-1 MVV             

Final Table:

 1.FC Emmen                     38  26  5  7  64-24  83        [R]  [*3]  Promoted
 2.FC Volendam                  38  21 12  5  81-53  75                   Promoted
-------------------------------------------------------
 3.FC Eindhoven                 38  21  8  9  69-43  71                   Promotion Playoff
 4.ADO Den Haag                 38  22  7  9  76-53  67  [-6]  [R]  [*1]  Promotion Playoff
 5.Roda JC Kerkrade             38  18 12  8  77-50  66             [*4]  Promotion Playoff
 6.Excelsior (Rotterdam)        38  19  9 10  82-57  66             [*2]  Promotion Playoff
 7.Jong Ajax (Amsterdam)        38  18  9 11  82-63  63  [!]
 8.NAC Breda                    38  16 11 11  60-45  59                   Promotion Playoff
 9.De Graafschap (Doetinchem)   38  15 11 12  52-43  56                   Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.VVV-Venlo                    38  14  6 18  50-64  48        [R]
11.FC Den Bosch                 38  14  5 19  42-61  47
12.Jong PSV (Eindhoven)         38  11 11 16  61-63  44  [!]
13.Jong AZ (Alkmaar)            38  12  6 20  39-50  42  [!]
14.Almere City FC               38  11  8 19  57-69  41
15.TOP Oss                      38  11  8 19  48-62  41
16.MVV Maastricht               38  12  4 22  43-75  40
17.FC Dordrecht                 38  10  9 19  53-77  39
18.Jong FC Utrecht              38  11  5 22  43-67  38  [!]
19.Telstar (Velsen)             38   8 11 19  47-74  35
20.Helmond Sport                38   8  7 23  39-72  28  [-3]

NB: ADO Den Haag 6 points deducted for financial reasons;
    Helmond Sport 3 points deducted for refusing to play in round 22

[!] Jong Ajax, Jong PSV, Jong FC Utrecht and Jong AZ cannot be promoted nor enter the nacompetitie
[*1] winners 1st period (rounds 1-9), qualified for promotion playoff
[*2] winners 2nd period (rounds 10-19), qualified for promotion playoff
[*3] winners 3rd period (rounds 20-28), qualified for promotion playoff
[*4] runners-up 4th period (rounds 29-38) behind Emmen, qualified for promotion playoff


2020/21.

2020/21 (amateur level).

2022/23.

list of champions.

all-time table from 1956 onwards.

list of 2nd division champions.

list of first class champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 24 Sep 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.