Mexico 2023/24


Liga MX
Liga Expansión MX

Liga MX

Apertura 2023 | Clausura 2024

Apertura 2023

Regular Stage | Playoffs

Regular Stage

Final Table:

 1.América                             17  12  4  1  37-14  40  Quarterfinals
 2.Monterrey                           17  10  3  4  27-15  33  Quarterfinals
 3.Tigres                              17   8  6  3  32-18  30  Quarterfinals
 4.Pumas                               17   8  4  5  27-18  28  Quarterfinals
 5.Guadalajara                         17   8  3  6  22-22  27  Quarterfinals
 6.Puebla                              17   7  4  6  24-25  25  Quarterfinals
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Atlético de San Luis                17   7  2  8  31-26  23  Repechaje
 8.León                                17   6  5  6  23-22  23  Repechaje
 9.Santos Laguna                       17   7  2  8  31-34  23  Repechaje
10.Mazatlán                            17   6  4  7  25-27  22  Repechaje
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Pachuca                             17   5  7  5  16-27  22
12.Toluca                              17   5  6  6  23-19  21
13.Tijuana                             17   6  2  9  23-26  20
14.Querétaro                           17   5  4  8  18-29  19
15.FC Juárez                           17   5  3  9  24-34  18
16.Cruz Azul                           17   5  2 10  21-29  17
17.Atlas                               17   4  5  8  14-24  17
18.Necaxa                              17   3  6  8  18-27  15

Round 1
[Jun 30]
América              1-2 FC Juárez            
  [Leonardo Suárez 14; Aitor García 85, Ángel Zapata 90+4]
Mazatlán             1-1 Pachuca              
  [Eduard Bello 61; Lucas Di Yorio 45+2]
Tijuana              2-3 Pumas                
  [Fernando Madrigal 45+3, Carlos Gabriel González 47; Ulises Rivas 25, 
   Juan Ignacio Dinenno 69pen, Eduardo Salvio 89]
[Jul 1]
Atlético de San Luis 1-1 Monterrey            
  [Ángel Zaldívar 48pen; Rogelio Funes Mori 39]
Tigres               1-1 Puebla               
  [Nicolás Ibáñez 90+2; Brayan Angulo 47]
Atlas                2-0 Cruz Azul            
  [Eduardo Aguirre 4, Aldo Rocha 71]
[Jul 2]
Toluca               0-0 Necaxa               
Santos               0-2 Querétaro            
  [Federico Lértora 80, Camilo Sanvezzo 90+5]
[Jul 3]
León                 1-2 Guadalajara          
  [José Alfonso Alvarado 25; Antonio Briseño 20, Yael Padilla 80]

Round 2
[Jul 7]
Puebla               2-3 Santos               
  [Federico Mancuello 2, Brayan Angulo 37; Harold Preciado 25, 45+8pen, 
   Juan Brunetta 77]
Necaxa               1-1 Tijuana              
  [Alan Montes 90; Carlos Gabriel González 72]
Cruz Azul            0-2 Toluca               
  [Tiago Volpi 36pen, Juan Pablo Domínguez 90+1]
[Jul 8]
Guadalajara          3-1 Atlético de San Luis 
  [Yael Padilla 37, Fernando Beltrán 39, Ronaldo Cisneros 80; 
   Unai Bilbao 45+6pen]
FC Juárez            1-1 Tigres               
  [Amaury Escoto 77; Luis Enrique Quiñones 37]
[Jul 9]
Pumas                0-0 Mazatlán             
Monterrey            1-0 Atlas                
  [Stefan Medina 10]
[Jul 10]
León                 4-0 Pachuca              
  [Iván Moreno 20, Jaine Barreiro 45+1, Jesús Ricardo Angulo 45+4, 
   Brian Rubio 90+5]
[Sep 20]
Querétaro            1-2 América              
  [José Zúñiga 11; Diego Valdés 52, Igor Lichnovsky 80]

Round 3
[Jul 13]
Santos               0-0 Atlas                
Guadalajara          2-0 Necaxa               
  [Fernando Beltrán 23, Juan Brígido 84]
[Jul 14]
Mazatlán             0-3 Monterrey            
  [Joao Rojas 50, 76, Germán Berterame 88]
Tijuana              2-1 Cruz Azul            
  [Carlos Gabriel González 56, Diber Cambindo 90+1og; José Ignacio Rivero 44]
[Jul 15]
Atlético de San Luis 4-1 Querétaro            
  [Ricardo Chávez 30, Vitor Ferreira 44, Julio César Domínguez 52, Unai Bilbao 69pen; 
   Ángel Sepúlveda 16]
América              3-0 Puebla               
  [Kevin Álvarez 34, Leonardo Suárez 45, Julián Quiñones 86]
Tigres               1-0 León                 
  [Andre-pierre Gignac 8]
[Jul 16]
Toluca               2-4 FC Juárez            
  [Robert Morales 19, Tiago Volpi 69pen; Agustín Urzi 17, Sebastián Saucedo 63, 
   Amaury Escoto 76, Aitor García 90+6]
Pachuca              1-1 Pumas                
  [Nathanael Ananias 44og; Gustavo del Prete 20]

Tournament postponed due to Liga MX participation in Leagues Cup 2023. 

Round 4
[Aug 18]
León                 2-1 Mazatlán             
  [Ángel Mena 47, Federico Viñas 60; Ake Loba 7]
Pumas                1-1 Toluca               
  [César Huerta 23; Juan Pablo Domínguez 15]
Puebla               1-2 Atlético de San Luis 
  [Guillermo Martínez 89; Mateo Klimowicz 16, Vitor Ferreira 70]
FC Juárez            1-1 Guadalajara          
  [Avilés Hurtado 83pen; Alexis Vega 20]
[Aug 20]
Cruz Azul            2-2 Santos               
  [Diber Cambindo 9, Uriel Antuna 44pen; Harold Preciado 2, 63pen]
Querétaro            1-1 Pachuca              
  [Ángel Sepúlveda 39; Roberto de la Rosa 50]
América              1-1 Atlas               [originally scheduled to play in Estadio Jalisco] 
  [Brian Rodríguez 41; Jordy Caicedo 23]
Necaxa               0-3 Tigres               
  [Andre-pierre Gignac 9, Jesús Alberto Angulo 67, Luis Enrique Quiñones 80]
[Oct 25]
Monterrey            3-1 Tijuana              
  [Rogelio Funes Mori 28, Jesús Gallardo 36, Víctor Daniel López 60; 
   Carlos Gabriel González 90+2]

Round 5
[Aug 22]
Guadalajara          1-0 Tijuana              
  [Roberto Alvarado 66]
Mazatlán             1-0 Puebla               
  [Facundo Almada 49]
FC Juárez            4-1 Pumas                
  [Santiago Ormeño 11pen, Diego Campillo 32, José Juan García 37, Avilés Hurtado 80pen; 
   César Huerta 56]
[Aug 23]
América              3-2 Necaxa               
  [Diego Valdés 23, Brian Rodríguez 30, Julián Quiñones 60; Facundo Batista 2, 55]
Pachuca              1-0 Cruz Azul            
  [Illian Hernández 62]
Atlético de San Luis 3-0 León                 
  [Rodrigo Dourado 38, Leonardo Bonatini 46, Jhon Murillo 53]
[Aug 30]
Toluca               1-0 Monterrey            
  [Juan Pablo Domínguez 25]
Querétaro            1-2 Atlas
  [Emanuel Gularte 80; Augusto Solari 45+7, Juan Manuel Zapata 90]                
Tigres               3-2 Santos               
  [Ozziel Herrera 15, Juan Pablo Vigón 74, 90; Emerson Rodríguez 12, Juan Brunetta 46]

Round 6
[Aug 25]
Puebla               1-0 FC Juárez            
  [Diego de Buen 19]
Tijuana              1-1 Mazatlán             
  [Carlos Gabriel González 25; Luis Amarilla 12]
[Aug 26]
Atlas                0-0 Toluca               
América              1-1 León                 
  [Julián Quiñones 64pen; Federico Viñas 57]
Santos               2-1 Guadalajara          
  [Juan Brunetta 55, Duván Vergara 71; Roberto Alvarado 84pen]
[Aug 27]
Necaxa               0-1 Querétaro            
  [Ángel Sepúlveda 50]
Pumas                2-1 Tigres               
  [Gabriel Fernández 49, Juan Ignacio Dinenno 83pen; Ozziel Herrera 90+2]
Monterrey            1-2 Cruz Azul            
  [Maximiliano Meza 45+3; Diber Cambindo 8, Moisés Vieira 49]
[Aug 28]
Pachuca              0-2 Atlético de San Luis 
  [Dieter Villalpando 50, Unai Bilbao 90pen]

Round 7
[Sep 1]
FC Juárez            3-1 Mazatlán             
  [Diego Valoyes 13, Aitor García 33, Avilés Hurtado 59; David Colman 45+7]
Puebla               3-0 Tijuana              [award of 0-1 (Puebla had unregistered assistant
  [Kevin Velasco 7, Guillermo Martínez 36,     coach on the bench) revoked by CAS]
   Lucas Cavallini 52og]
[Sep 2]                                        
León                 1-1 Necaxa               
  [Waldo Madrid 73og; Rogelio Cortez 9]
Santos               2-1 Pumas                
  [Gabriel Fernández 13og, Harold Preciado 45+2; Gabriel Fernández 34]
Tigres               5-0 Querétaro            
  [Raymundo Fulgencio 10 39, Andre-pierre Gignac 48pen, Juan Pablo Vigón 55, 
   Nicolás Ibáñez 92]
Cruz Azul            2-3 América              
  [Carlos Rotondi 23, Uriel Antuna 80; Julián Quiñones 4, Richard Sánchez 45+3, 
   Bryan Rodríguez 45+7]
[Sep 3]
Toluca               5-0 Pachuca              
  [Tiago Volpi 25pen, Maximiliano Araujo 28, Juan Pablo Domínguez 52, Pedro Garay 56, 62]
Guadalajara          1-2 Monterrey            
  [Ricardo Marín 65; Sergio Canales 9, 35pen]
Atlético de San Luis 2-0 Atlas                
  [Leonardo Bonatini 5, Unai Bilbao 54]

Round 8
[Sep 15]
Mazatlán             2-2 Cruz Azul            
  [Nicolás Benedetti 13pen, Bryan Colula 39; Diber Cambindo 47, 90+1]
Tijuana              2-1 Toluca               
  [Carlos Gabriel González 11, Fernando Madrigal 17; Robert Morales 90+5]
[Sep 16]
Necaxa               1-1 FC Juárez            
  [Facundo Batista 15pen; Jhon Chancellor 45+7og]
Monterrey            3-1 León                 
  [Osvaldo Rodríguez 35og, Sergio Canales 45pen, Jordi Cortizo 80; Federico Viñas 45+6]
América              4-0 Guadalajara          
  [Brian Rodríguez 20, Diego Valdés 36, 65, Alejandro Zendejas 79]
[Sep 17]
Pumas                3-2 Atlético de San Luis 
  [Juan Ignacio Dinenno 68, César Huerta 86, Gabriel Fernández 90+2; 
   Julio César Domínguez 36, Vitor Ferreira 80]
Querétaro            1-1 Puebla               
  [Kevin Escamilla 90+5; Diego de Buen 9]
Atlas                2-0 Tigres               
  [Juan Manuel Zapata 30, Jordy Caicedo 43]
[Sep 18]
Pachuca              3-2 Santos               
  [Marino Hinestroza 45+1, Bryan González 68, Illian Hernández 90+1; Juan Brunetta 55, 
   Félix Torres 90+4]

Round 9
[Sep 22]
Atlético de San Luis 3-2 Mazatlán             
  [Javier Güemez 18, Leonardo Bonatini 45+3, Vitor Ferreira 66; Ake Loba 71, 89]
FC Juárez            1-2 Atlas                
  [Avilés Hurtado 68pen; Jordy Caicedo 2, Jaziel Martínez 51]
Puebla               0-2 Pumas                
  [César Huerta 7pen, 66pen]
[Sep 23]
León                 1-0 Tijuana              
  [Ángel Mena 63]
Guadalajara          0-0 Pachuca              
Tigres               3-0 Monterrey            
  [Andre-pierre Gignac 28, 59pen, Diego Lainez 70]
[Sep 24]
Toluca               1-1 América              
  [Maximiliano Araujo 53; Diego Valdés 24]
Cruz Azul            1-3 Querétaro            
  [Carlos Rotondi 45+4; Raúl Sandoval 49, José Zúñiga 77, Nicolás Cordero 86]
Santos               2-5 Necaxa               
  [Harold Preciado 69, 82pen; Alejandro Andrade 31, 52, Ricardo Monreal 48, 
   Fernando David Arce 63, Alexis Peña 66]

Round 10
[Sep 28]
Atlas                2-3 Puebla               
  [Juan Manuel Zapata 45+3, Jordy Caicedo 60; Diego de Buen 1, Carlos Baltazar 9, 
   Guillermo Martínez 74pen]
[Sep 29]
Querétaro            1-1 León                 
  [José Zúñiga 50; Fidel Ambriz 45+3]
Atlético de San Luis 1-2 Cruz Azul            
  [Dieter Villalpando 69; Carlos Rotondi 51, Uriel Antuna 86pen]
Tijuana              5-1 FC Juárez            
  [Carlos Gabriel González 45+7pen, 54, Silvio Martínez 53, Lucas Cavallini 59, 
   Fernando Madrigal 66; Andrija Vukcevic 17]
[Sep 30]
Pachuca              1-1 Necaxa               
  [Bryan González 12; Fernando David Arce 19]
América              1-0 Pumas                
  [Jonathan Rodríguez 75]
Mazatlán             2-3 Tigres               
  [Ake Loba 22, Francisco Venegas 88; Diego Lainez 42, Nicolás Ibáñez 55, 
   Ozziel Herrera 64]
[Oct 1]
Toluca               1-1 Guadalajara          
  [Edgar Iván López 61; Ricardo Marín 68]
[Nov 8]
Monterrey            3-0 Santos               
  [Maximiliano Meza 4, Germán Berterame 72, César Garza 87]

Round 11
[Sep 26]
Guadalajara          1-3 Mazatlán             
  [Roberto Alvarado 90+5; Nicolás Benedetti 36, Edgar Bárcenas 43, 
   Eduard Bello 90+1]
[Oct 3]
Puebla               1-1 Monterrey            
  [Guillermo Martínez 4; Rogelio Funes Mori 29]
América              4-0 Pachuca              
  [Henry Josué Martín 41, Alejandro Zendejas 58, Julián Quiñones 86, 
   Jonathan Rodríguez 90+3]
[Oct 4]
Necaxa               1-3 Cruz Azul            
  [Facundo Batista 55pen; Ángel Sepúlveda 20, 90+1pen, 90+9]
Pumas                4-0 Querétaro            
  [Emanuel Gularte 24og, Juan Ignacio Dinenno 42pen, 67, Nathanael Ananias 49]
Tigres               2-2 Toluca               
  [Jesús Alberto Angulo 45+5, Andre-pierre Gignac 75; Marcel Ruiz 43, 
   Robert Morales 90+4]
Santos               2-1 Tijuana              
  [Harold Preciado 16, Félix Torres 78; Lucas Rodríguez 24]
[Oct 24]
León                 1-1 Atlas                
  [José Alfonso Alvarado 66; Jordy Caicedo 25]
[Oct 25]
FC Juárez            3-2 Atlético de San Luis 
  [Diego Chávez 11, Denzell García 35, Avilés Hurtado 50; Vitor Ferreira 62, 
   Juan Manuel Sanabria 68]

Round 12
[Oct 6]
Mazatlán             1-2 América              
  [Luis Amarilla 38; Diego Valdés 53, Igor Lichnovsky 75]
[Oct 7]
Monterrey            3-1 FC Juárez            
  [Maximiliano Meza 5pen, Rogelio Funes Mori 27, 46; Avilés Hurtado 51pen]
Pachuca              1-1 Tigres               
  [Bryan González 19; Andre-pierre Gignac 7pen]
Guadalajara          4-1 Atlas                
  [Fernando Beltrán 8, Ricardo Marín 62, 84, Roberto Alvarado 90+2pen; 
   Aldo Rocha 43]
Cruz Azul            1-4 Pumas                
  [Ángel Sepúlveda 45+1; César Huerta 29pen, 59, Ulises Rivas 71, 
   Nathanael Ananias 79]
[Oct 8]
Toluca               3-1 Querétaro            
  [Edgar Iván López 1 65, Tiago Volpi 57pen; Camilo Sanvezzo 39]
Necaxa               1-2 Puebla               
  [Edgar Méndez 54; Guillermo Martínez 11, Diego de Buen 35]
Santos               0-2 León                 
  [Nicolás López 45+2, Paul Bellón 50]
Tijuana              2-1 Atlético de San Luis 
  [Silvio Martínez 18, Carlos Gabriel González 74; Leonardo Bonatini 67]

Round 13
[Oct 20]
Atlas                1-3 Mazatlán             
  [Juan Manuel Zapata 21; Ake Loba 11, 31, José Antonio Madueña 90+6]
FC Juárez            0-1 Pachuca              
  [Oussama Idrissi 67]
Puebla               0-2 Guadalajara          
  [Roberto Alvarado 24pen, Ronaldo Cisneros 71]
[Oct 21]
León                 1-0 Toluca               
  [Nicolás López 38]
América              4-3 Santos               
  [Henry Josué Martín 13, Jonathan Rodríguez 18, Julián Quiñones 45+5pen, 
   Alejandro Zendejas 75; Juan Brunetta 1, Harold Preciado 20, Emerson Rodríguez 51]
Querétaro            1-0 Tijuana              
  [Pablo Barrera 83]
Tigres               2-1 Cruz Azul            
  [Andre-pierre Gignac 61, Rafael de Souza 90+5; Uriel Antuna 45+2]
[Oct 22]
Pumas                0-1 Monterrey            
  [Arturo Alfonso González 90+2]
Atlético de San Luis 4-0 Necaxa               
  [Unai Bilbao 7, Leonardo Bonatini 36, Alexis Peña 47og, Arath Moreno 89og]

Round 14
[Oct 27]
Necaxa               1-0 Pumas                
  [Braian Samudio 73]
Mazatlán             3-0 Querétaro            
  [David Colman 76, Francisco Venegas 88, Luis Amarilla 90]
[Oct 28]
Cruz Azul            1-0 León                 
  [Ángel Sepúlveda 15]
Pachuca              1-1 Puebla               
  [Lucas Di Yorio 6; Kevin Velasco 13]
Guadalajara          0-4 Tigres              [in Estadio Jalisco]               
  [Nicolás Ibáñez 14, 52, Diego Lainez 85, Marcelo Flores 90+5]
Monterrey            0-3 América              
  [Jonathan Rodríguez 1, 20, Alejandro Zendejas 32]
[Oct 29]
Toluca               3-1 Atlético de San Luis 
  [Abraham Villegas 17, Jesús Ricardo Angulo 68, 90+2; Ángel Zaldívar 82]
Santos               5-1 FC Juárez            
  [Harold Preciado 23, Félix Torres 35, Juan Brunetta 50, 77, Marcelo Javier Correa 80; 
   Michael Santos 31]
Tijuana              2-0 Atlas                
  [Christian Rivera 14, Kevin Castañeda 62]

Round 15
[Oct 31]
Toluca               0-1 Puebla               
  [Guillermo Martínez 77pen]
Querétaro            1-2 Guadalajara          
  [Pablo Barrera 54; Erick Gutiérrez 9, Roberto Alvarado 33pen]
León                 1-1 Pumas                
  [Osvaldo Rodríguez 59; Gabriel Fernández 44]
Monterrey            3-0 Necaxa               
  [Sebastián Vegas 45, Germán Berterame 53, Víctor Daniel López 90]
[Nov 1]
Atlas                0-2 Pachuca              
  [Jesús Hernández 17, Erick Sánchez 80]
Cruz Azul            2-0 FC Juárez            
  [Ángel Sepúlveda 13, Uriel Antuna 61]
Atlético de San Luis 0-1 América              
  [Henry Josué Martín 32]
Mazatlán             3-1 Santos               
  [Facundo Almada 4, Luis Amarilla 45, David Colman 82; Harold Preciado 22]
Tijuana              2-0 Tigres               
  [Fernando Madrigal 27, Domingo Blanco 30]

Round 16
[Nov 3]
Puebla               5-4 León                 
  [Guillermo Martínez 19, 50, 83, Diego de Buen 79, Miguel Ángel Sansores 90+3; 
   Federico Viñas 9, 45, Nicolás López 45, Omar Fernández 90]
[Nov 4]
Tigres               2-2 Atlético de San Luis 
  [Andre-pierre Gignac 57, Nicolás Ibáñez 90; Vitor Ferreira 85, Dieter Villalpando 90]
América              3-0 Tijuana              
  [Alejandro Zendejas 72, Jonathan Rodríguez 77, Álvaro Fidalgo 84]
Pachuca              0-2 Monterrey            
  [Germán Berterame 12, Rogelio Funes Mori 26]
Guadalajara          1-0 Cruz Azul            
  [Yael Padilla 90+6]
[Nov 5]
Pumas                3-0 Atlas                
  [Juan Ignacio Dinenno 24pen, César Huerta 55, Gustavo Del Prete 87]
Necaxa               4-0 Mazatlán             
  [Edgar Méndez 30, Ricardo Monreal 34, Alexis Peña 68, César López 83]
Santos               3-1 Toluca               
  [Félix Torres 34, Diego Medina 59, Juan Brunetta 62; Tomás Belmonte 90+2]
FC Juárez            0-3 Querétaro            
  [José Zúñiga 1, 54, 75]

Round 17
[Nov 10]
Atlas                0-0 Necaxa               
Mazatlán             1-0 Toluca               
  [Jefferson Intriago 67]
Tijuana              2-3 Pachuca              
  [Fernando Madrigal 45+1, Kevin Castañeda 80; Erick Sánchez 53, 59, 70]
[Nov 11]
Atlético de San Luis 0-2 Santos               
  [Félix Torres 9, Pedro Aquino 11]
Querétaro            0-0 Monterrey            
Pumas                1-0 Guadalajara          
  [Gabriel Fernández 10]
Tigres               0-0 América              
[Nov 12]
Cruz Azul            1-2 Puebla               
  [Willer Ditta 44; Guillermo Martínez 19, Gastón Silva 58]
León                 2-1 FC Juárez            
  [Borja Sánchez 37, Federico Viñas 44; Aitor García 18]

Final Table:

 1.América                             17  12  4  1  37-14  40  Quarterfinals
 2.Monterrey                           17  10  3  4  27-15  33  Quarterfinals
 3.Tigres                              17   8  6  3  32-18  30  Quarterfinals
 4.Pumas                               17   8  4  5  27-18  28  Quarterfinals
 5.Guadalajara                         17   8  3  6  22-22  27  Quarterfinals
 6.Puebla                              17   7  4  6  24-25  25  Quarterfinals
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Atlético de San Luis                17   7  2  8  31-26  23  Repechaje
 8.León                                17   6  5  6  23-22  23  Repechaje
 9.Santos Laguna                       17   7  2  8  31-34  23  Repechaje
10.Mazatlán                            17   6  4  7  25-27  22  Repechaje
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Pachuca                             17   5  7  5  16-27  22
12.Toluca                              17   5  6  6  23-19  21
13.Tijuana                             17   6  2  9  23-26  20
14.Querétaro                           17   5  4  8  18-29  19
15.FC Juárez                           17   5  3  9  24-34  18
16.Cruz Azul                           17   5  2 10  21-29  17
17.Atlas                               17   4  5  8  14-24  17
18.Necaxa                              17   3  6  8  18-27  15

Topscorers
Player			 Team		Goals
Harold Preciado          Santos         11
Guillermo Martínez       Puebla         10
Andre-pierre Gignac      Tigres          9
Carlos Gabriel González  Tijuana         9
Ángel Sepúlveda          Cruz Azul/Qro.  9 (6+3)
Juan Brunetta            Santos          8
César Huerta             Pumas           8
Julián Quiñones          América         6
Diego Valdés             América         6
Jonathan Rodríguez       América         6
Vitor Ferreira           A.de San Luis   6
Avilés Hurtado           FC Juárez       6
Roberto Alvarado         Guadalajara     6
Federico Viñas           León            6
Ake Loba                 Mazatlán        6
Rogelio Funes Mori       Monterrey       6
José Zúñiga              Querétaro       6
Nicolás Ibáñez           Tigres          6
Juan Ignacio Dinenno     Pumas           6

Playoffs (Liguilla)

Play-In Round A [Nov 23]
Atlético de San Luis 3-2 León
  [William Tesillo 3og, Jürgen Damm 25, Sebastien Salles-lamonge 73; 
   José Alfonso Alvarado 10, Federico Viñas 77]
Play-In Round B                 
Santos               2-1 Mazatlán             
  [Juan Brunetta 6, 69; Sergio Flores 46]

NB: Atlético de San Luis qualified for quarterfinals; Mazatlán eliminated

Play-In Round A-B [Nov 26]
León                 3-2 Santos               
  [Adonis Frías 21, Fidel Ambriz 41, Federico Viñas 47; Alan Cervantes 71, 
   Harold Preciado 82]

NB: León qualified for quarterfinals; Santos eliminated

Quarterfinals

First Legs
[Nov 29]
León                 2-2 América              
  [Paul Bellón 1, Nicolás López 38; Henry Josué Martín 5, 46]
Atlético de San Luis 1-0 Monterrey            
  [Ricardo Chávez 20]
[Nov 30]
Puebla               2-2 Tigres               
  [Guillermo Martínez 43, Sebastián Olmedo 48; Sebastián Córdova 38, 
   Raymundo Fulgencio 74]
Guadalajara          1-0 Pumas                
  [Fernando Beltrán 42]

Second Legs
[Dec 2]
América              2-0 León                 
  [Julián Quiñones 60pen, Henry Josué Martín 88]
Monterrey            1-1 Atlético de San Luis 
  [Rogelio Funes Mori 7; Vitor Ferreira 48]
[Dec 3]
Pumas                3-0 Guadalajara          
  [Antonio Briseño 12og, César Huerta 18pen, Gabriel Fernández 63]
Tigres               3-0 Puebla               
  [Andre-pierre Gignac 8pen, 32, Nicolás Ibáñez 71]

Semifinals

First Legs
[Dec 6]
Atlético de San Luis 0-5 América              
  [Diego Valdés 3, 64, Henry Josué Martín 13, Julián Quiñones 83, 90+4]
[Dec 7]
Pumas                0-1 Tigres               
  [Jesús Alberto Angulo 73]

Second Legs
[Dec 9]
América              0-2 Atlético de San Luis 
  [Ángel Zaldívar 47, 87]
[Dec 10]
Tigres               1-1 Pumas                
  [Juan Pablo Vigón 24; Gabriel Fernández 16]

Final

First Leg [Dec 14]
Estadio Universitario, San Nicolás de los Garza
Tigres               1-1 América              
  [Ozziel Herrera 71; Henry Josué Martín 50pen]

Second Leg [Dec 17]
Estadio Azteca, Ciudad de México
América              3-0 Tigres               [aet]
  [Julián Quiñones 91, Richard Sánchez 103, Jonathan Rodríguez 119]

América squad

Luis Ángel Malagón                      GK
Oscar Jiménez                           GK
Leonardo Palestina                      GK
Sebastián Cáceres                       DF (Uruguay)
Igor Lichnovsky                         DF (Chile)
Kevin Álvarez                           DF
Néstor Araujo                           DF
Israel Reyes                            DF
Miguel Layún                            DF
Luis Fernando Fuentes                   DF
Emilio Lara                             DF
Ramón Juárez                            DF
Miguel Vázquez                          DF
Ralph Orquín                            DF
Jonathan Dos Santos                     MF
Brian Rodríguez                         MF (Uruguay)
Diego Valdés                            MF (Chile)
Richard Sánchez                         MF (Paraguay)
Leonardo Suárez                         MF (Argentina)
Álvaro Fidalgo                          MF (Spain)
Alejandro Zendejas                      MF (USA/Mexico)
Salvador Reyes                          MF
Santiago Naveda                         MF
Sergio de los Ríos                      MF
Sebastián Martínez                      MF
Miguel Ramírez                          MF
Bruce El-mesmari                        MF
Dagoberto Espinoza                      MF
Jonathan Rodríguez                      FW (Uruguay)
Julián Quiñones                         FW (Colombia/Mexico)
Henry Josué Martín                      FW
Román Martínez                          FW
Juan Cantú                              FW
Patricio Salas                          FW

Coach: Andre Jardine

Clausura 2024

Regular Stage | Playoffs

Regular Stage

Playoffs (Liguilla)




Liga Expansión MX

Apertura 2023 | Clausura 2024

Apertura 2023

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Changes before season:

Raya2 Expansión and Pumas Morelos dissolved

Due to not meeting some requirements demanded by the league, Durango returns to the third level 

Participants:

Dorados Sinaloa (Culiacán)
Atlético Morelia
Mineros de Zacatecas 
Cancún FC 
Leones Negros (Guadalajara) [1] 
Atlante (Ciudad de México) 
Alebrijes de Oaxaca 
Correcaminos UAT (Ciudad Victoria)
Venados FC (Mérida)
Tapatitlán FC 
Club Celaya
Cimarrones de Sonora (Hermosillo)
Tapatío (Zapopan)
Tlaxcala FC
CA La Paz
 
[1] Official name Universidad de Guadalajara.

Final Table:

   Team                                M    W  T  L  GF-GA  PTS
 1.Cancún FC                           14   9  1  4  26-15   28 (quarterfinals)
 2.Leones Negros                       14   8  3  3  28-15   27 (quarterfinals)
 3.Atlante                             14   7  4  3  18- 7   25 (quarterfinals)  
 4.Mineros                             14   7  3  4  33-21   24 (quarterfinals)
 5.Tepatitlán FC                       14   6  5  3  23-19   23 (quarterfinals) 
 6.Cimarrones                          14   6  4  4  26-23   22 (quarterfinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Atlético Morelia                    14   6  3  5  16-14   21 (play-in)
 8.Venados FC                          14   7  0  7  26-28   21 (play-in)
 9.Correcaminos UAT                    14   6  2  6  24-18   20 (play-in)
10.La Paz                              14   6  2  6  21-28   20 (play-in)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
11.Club Celaya                         14   4  5  5  15-14   17
12.Tapatío                             14   2  8  4  16-18   14
13.Alebrijes                           14   3  4  7  18-35   13
14.Dorados Sinaloa                     14   4  0 10  15-34   12
15.Tlaxcala FC                         14   2  0 12  13-29    6 

NB: Teams 1st to 6th qualify to quarterfinals;
    clubs finishing 7th to 10th qualify to Play-In.

Round 1
[Jul 21]
Venados          3-1 Tlaxcala
[Jul 22]
Tapatío          0-0 Cancún FC
Correcaminos UAT 2-0 Dorados
[Jul 23]
Tepatitlán       1-1 Cimarrones
Mineros          4-0 Atlético Morelia
[Jul 24]
Atlante          1-0 Leones Negros
[Jul 26]
La Paz           2-1 Celaya
Alebrijes        bye

Round 2
[Jul 28]
Correcaminos UAT 3-3 Mineros
Tlaxcala         1-2 Atlante
Cancún FC        2-1 Venados
[Jul 30]
Leones Negros    4-2 Cimarrones
Dorados          3-4 La Paz
[Jul 31]
Alebrijes        1-1 Tapatío
[Aug 19]
Celaya           1-1 Tepatitlán
Atlético Morelia bye

Round 3
[Aug 3]
Leones Negros    5-0 Alebrijes
[Aug 5]
Mineros          5-1 Tlaxcala
Cancún FC        2-1 Correcaminos UAT
Cimarrones       2-0 Dorados
[Aug 6]
Atlante          2-2 Tepatitlán
Atlético Morelia 1-0 Celaya          [originally scheduled to play in Celaya]
La Paz           2-2 Tapatío
Venados          bye

Round 4
[Aug 10]
Tapatío          1-1 Celaya
[Aug 11]
Mineros          1-1 Alebrijes       [originally scheduled to play in Oaxaca]
Venados          1-3 La Paz
[Aug 12]
Dorados          1-0 Cancún FC
Tepatitlán       0-0 Leones Negros
[Aug 13]
Atlético Morelia 2-0 Correcaminos UAT
Cimarrones       0-0 Atlante
Tlaxcala         bye

Round 5
[Aug 15]
Alebrijes        2-1 Celaya
Dorados          4-0 Mineros
[Aug 16]
Atlante          3-0 La Paz
Correcaminos UAT 2-2 Tapatío
[Aug 17]
Leones Negros    4-1 Venados          [in Estadio Gregorio Tepa Gómez]
[Aug 18]
Tlaxcala         1-2 Cimarrones
[Aug 19]
Cancún FC        2-0 Atlético Morelia
Tepatitlán       bye

Round 6
[Aug 22]
Celaya           0-0 Atlante
La Paz           3-0 Leones Negros
Venados          4-3 Correcaminos UAT
[Aug 23]
Mineros          4-1 Tepatitlán
Cimarrones       4-2 Alebrijes
[Aug 24]
Tapatío          2-0 Tlaxcala
Atlético Morelia 4-0 Dorados
Cancún FC        bye

Round 7
[Aug 29]
Venados          2-1 Tapatío
Correcaminos UAT 7-0 Alebrijes
[Aug 30]
Tepatitlán       3-0 Cancún FC
Tlaxcala         1-2 Celaya
La Paz           2-1 Cimarrones
[Aug 31]
Atlante          3-0 Dorados
[Sep 1]
Leones Negros    0-0 Atlético Morelia
Mineros          bye

Round 8
[Sep 5]
Alebrijes        2-1 Venados
Celaya           1-1 Cimarrones
Correcaminos UAT 1-0 Atlante
[Sep 6]
Cancún FC        1-2 Tlaxcala
[Sep 7]
Tapatío          1-0 Mineros
[Sep 9]
Dorados          1-2 Tepatitlán
[Sep 10]
Atlético Morelia 2-0 La Paz
Leones Negros    bye

Round 9
[Sep 13]
Tepatitlán       2-1 Correcaminos UAT
Mineros          1-0 Atlante
La Paz           1-4 Cancún FC
[Sep 14]
Leones Negros    4-0 Dorados
[Sep 16]
Venados          1-0 Celaya
Tlaxcala         2-1 Alebrijes
[Sep 17]
Atlético Morelia 0-0 Tapatío
Cimarrones       bye

Round 10
[Sep 19]
Celaya           2-3 Mineros
Cancún FC        5-2 Cimarrones
Alebrijes        2-2 La Paz
[Sep 20]
Tlaxcala         2-3 Atlético Morelia
Correcaminos UAT 1-2 Leones Negros
[Sep 21]
Atlante          2-0 Venados
[Sep 24]
Tapatío          2-2 Tepatitlán
Dorados          bye

Round 11
[Sep 26]
La Paz           1-0 Tlaxcala
Cimarrones       3-2 Atlético Morelia
[Sep 27]
Alebrijes        4-0 Dorados
Venados          5-1 Tepatitlán
Celaya           1-0 Cancún FC
[Sep 30]
Atlante          1-1 Tapatío
[Oct 1]
Leones Negros    3-2 Mineros
Correcaminos UAT bye

Round 12
[Oct 3]
Dorados          3-1 Tlaxcala
[Oct 4]
Mineros          3-0 Venados
Atlético Morelia 0-0 Alebrijes
[Oct 5]
Tapatío          1-2 Cimarrones
Cancún FC        2-0 Leones Negros
Tepatitlán       4-0 La Paz
[Oct 6]
Correcaminos UAT 0-1 Celaya
Atlante          bye

Round 13
[Oct 11]
Tapatío          2-4 Leones Negros
[Oct 13]
Tlaxcala         0-1 Tepatitlán
Cimarrones       0-1 Correcaminos UAT
[Oct 14]
Alebrijes        2-5 Cancún FC
[Oct 15]
Atlético Morelia 0-1 Atlante
Venados          4-1 Dorados
La Paz           1-4 Mineros
Celaya           bye

Round 14
[Oct 19]
Venados          2-1 Atlético Morelia
[Oct 24]
Mineros          2-2 Cimarrones
[Oct 25]
Tepatitlán       3-1 Alebrijes
Dorados          1-4 Celaya
[Oct 26]
Atlante          0-1 Cancún FC
Correcaminos UAT 1-0 La Paz
[Oct 29]
Leones Negros    2-1 Tlaxcala
Tapatío          bye

Round 15
[Oct 28]
Cimarrones       4-1 Venados
[Oct 31]
Alebrijes        0-3 Atlante
[Nov 1]
Tlaxcala         0-1 Correcaminos UAT
Cancún FC        2-1 Mineros
[Nov 2]
Celaya           0-0 Leones Negros
Tapatío          0-1 Dorados
Atlético Morelia 1-0 Tepatitlán
La Paz           bye

Final Table:

   Team                                M    W  T  L  GF-GA  PTS
 1.Cancún FC                           14   9  1  4  26-15   28 (quarterfinals)
 2.Leones Negros                       14   8  3  3  28-15   27 (quarterfinals)
 3.Atlante                             14   7  4  3  18- 7   25 (quarterfinals)  
 4.Mineros                             14   7  3  4  33-21   24 (quarterfinals)
 5.Tepatitlán FC                       14   6  5  3  23-19   23 (quarterfinals) 
 6.Cimarrones                          14   6  4  4  26-23   22 (quarterfinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Atlético Morelia                    14   6  3  5  16-14   21 (play-in)
 8.Venados FC                          14   7  0  7  26-28   21 (play-in)
 9.Correcaminos UAT                    14   6  2  6  24-18   20 (play-in)
10.La Paz                              14   6  2  6  21-28   20 (play-in)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
11.Club Celaya                         14   4  5  5  15-14   17
12.Tapatío                             14   2  8  4  16-18   14
13.Alebrijes                           14   3  4  7  18-35   13
14.Dorados Sinaloa                     14   4  0 10  15-34   12
15.Tlaxcala FC                         14   2  0 12  13-29    6 

NB: Teams 1st to 6th qualify to quarterfinals;
    clubs finishing 7th to 10th qualify to Play-In.

Top scorer: 
Player                Team              Goals
Luis Salvador Razo    Mineros           10

Playoff Stage

Preliminary Round (Play-In) (over one leg)
Round A
[Nov 9]
Atlético Morelia 1-1 Venados          [4-3pen]
Round B
Correcaminos UAT 0-1 La Paz

NB: Atlético Morelia qualified for quarterfinals; Correcaminos UAT eliminated

Round A-B
[Nov 12]
Venados          1-0 La Paz

NB: Venados qualified for quarterfinals; La Paz eliminated

Quarterfinals

First legs
[Nov 15]
Atlético Morelia 2-1 Leones Negros
Cimarrones       2-0 Atlante
[Nov 16]
Tepatitlán       0-2 Mineros
Venados          1-0 Cancún FC

Second legs
[Nov 18]
Atlante          4-2 Cimarrones
Leones Negros    2-0 Atlético Morelia
[Nov 19]
Cancún FC        2-1 Venados
Mineros          5-2 Tepatitlán

NB: Atlante and Cancún FC qualified on better position

Semifinals

First legs 
[Nov 22]
Atlante          3-1 Leones Negros
[Nov 23]
Mineros          1-0 Cancún FC

Second legs
[Nov 25]
Leones Negros    0-1 Atlante
[Nov 26]
Cancún FC        3-2 Mineros

NB: Cancún FC qualified on better position

Final

First leg [Nov 30]
Estadio de la Ciudad de los Deportes, Ciudad de México
Atlante          0-0 Cancún FC

Second leg [Dec 3]
Estadio Andrés Quintana Roo, Cancún
Cancún FC        3-0 Atlante


Clausura 2024

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Playoff Stage



2022/23.

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Thanks to Martin Arenlind

Prepared and maintained by Erik Francisco Lugo for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx)
Last updated: 11 Jan 2024

(C) Copyright Erik Francisco Lugo and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.