Faroe Islands 1987

1. Deild

Final Table:

 1.TB (Tvøroyri)       14   7  4  3  26-16  18
 2.HB (Trshavn)       14   6  5  3  34-17  17
 3.GI (Gøtu)           14   6  5  3  32-20  17
 4.NS (Runavk)       14   6  4  4  22-20  16
 5.K (Klaksvk)       14   2  8  4  19-26  12
 6.B68 (Toftir)        14   3  6  5  14-22  12
 7.LF (Leirvk)       14   3  4  7  21-30  10
 8.VB (Vagur)          14   1  8  5  10-27  10  [P]

NB: no relegation as the league was extended to 10 clubs

Round 1 
[Apr 25]
NS            2-2 K            
  [Danjal Pauli Jensen 8, Peter Andrew Frain 56; Olgar Danielsen 21, 
   Poul Erik Nielsen 57pen]
[Apr 26]
B68            0-0 VB            
HB             3-0 LF           
  [Johannes Jakobsen 22, Bjarni Jakobsen 62, Julian Hansen 77]
TB             2-1 G            
  [Egill Steinthorsson 33, Niels Gunnar Petersen 84; 
   Jon Sigurd Gledisheygg 28]

Round 2
[May 2]
G             2-2 B68           
  [Simun Petur Justinussen 57, 63; Ingolf Petersen 85, Eydfinn Olsen 88]
[May 3]
K             1-1 LF           
  [Poul Erik Nielsen 9; Oli Jakup Joensen 14]
NS            2-0 TB            
  [Ingolvur Gunnarsson 1, Gestur a Liknargotu 88]
VB             0-2 HB            
  [Kari Nielsen, Kari Reynheim]

Round 3
[May 5]
B68            0-1 NS           
  [Trygvi Mortensen 29]
[May 10]
HB             1-1 G            
  [Jan Dam 16; Simun Petur Justinussen 40]
LF            2-0 VB            
  [Martin Nugent 35, Sigurd Vatnhamar 65]
TB             0-0 K            

Round 4
[May 16]
NS            0-2 HB            
  [Bjarni Jakobsen 26, Regin Nolsoe 43]
[May 17]
G             3-2 LF           
  [Pauli Jarnskor 21, Poul Enok Hansen 33pen, Magni Jarnskor 80; 
   Perry Blewitt 5, Martin Nugent 83]
K             3-0 VB            
  [Karl Marius Poulsen 15, Kurt Morkore 40, Poul Erik Nielsen 60]
TB             5-0 B68           
  [Joan Petur Olgarsson 10pen, Kari Niclasen 20, Niels Gunnar Petersen 65, 
   Ingolfur Ingolfsson 75, Magni Petersen 78]

Round 5
[May 23]
B68            0-2 K            
  [Oddbjorn Joensen 47, Poul Erik Nielsen 68]
[May 24]
HB             1-1 TB            
  [Kari Reynheim 61; Egill Steinthorsson 2]
LF            1-3 NS           
  [Perry Blewitt 48; Gestur a Liknargotu 5, 20, Ingolvur Gunnarsson 25]
VB             2-2 G            
  [Jan Allan Muller 75, Hans Michael i Lagabo 89; 
   Simun Petur Justinussen 3, Poul Enok Hansen 4]

Round 6
[Jun 13]
B68            1-0 HB            
  [Jesper Wiemer 5]
[Jun 14]
K             0-2 G            
  [Jon Sigurd Gledisheygg 3, Simun Petur Justinussen 69]
NS            1-1 VB            
  [Gestur a Liknargotu 15; Jan Allan Muller 62]
TB             4-3 LF           
  [Egill Steinthorsson 25, 49, 90, Pol Fridrikur Joensen 30; 
   Perry Blewitt 9, 69, Kristian a Reynatrod 38]

Round 7
[Jun 20]
G             4-1 NS           
  [Pauli Jarnskor 48, Hans Leo i Bartalsstovu 70, 77, Anton Skoradal 90; 
   Peter Andrew Frain 10]
[Jun 21]
HB             6-2 K            
  [Niels Pauli Jacobsen 10, Johannes Jakobsen 15, Jan Dam 42, 
   Julian Hansen 50, Bjarni Jakobsen 77, Gunnar Mohr 84; Kurt Morkore 51, 
   Karl Marius Poulsen 52]
LF            2-0 B68           
  [Kristian a Reynatrod 22, Perry Blewitt 28]
VB             0-3 TB            
  [Egill Steinthorsson (2), Kari Niclasen]  

Round 8
[Aug 8]
LF            1-4 HB            
  [?; Bjarni Jakobsen 5, 13, 62, Kari Nielsen 88]
VB             2-2 B68           
  [Magni Jacobsen 56, Jon Pauli Olsen 61; Jesper Wiemer 39, 63]
[Aug 9]
G             4-0 TB            
  [?, ?, Per Dalheim (2)]
K             2-2 NS           

Round 9
[Aug 16]
HB             8-0 VB            
  [Jan Dam 2, 55, Bjarni Jakobsen 37, Roi Arting 45, Kari Reynheim 75, 81, 
   Regin Nolsoe 86, Kari Nielsen 90]
LF            2-2 K            
  [Kristian a Reynatrod 40, Jogvan Just Olsen 61pen; 
   Karl Marius Poulsen 41, Jonhard Olsen 45]
TB             3-0 NS           
  [Bent Albinus 13, Egill Steinthorsson 32, 86]  
[Aug 18]
B68            2-2 G            
  [Petur Hans Hansen 21, 50; Per Dalheim 40, 62]

Round 10
[Aug 22]
NS            3-0 B68           
  [Peter Andrew Frain 24, 47, 78] 
[Aug 23]
G             4-1 HB            
  [Simun Petur Justinussen 62, 89, Anton Skoradal 65, Per Dalheim 80; 
   Jan Dam 37]
K             0-3 TB            
  [Egill Steinthorsson 6, Ingolfur Ingolfsson 33, Henrik Thomsen 88]
VB             0-0 LF           

Round 11
[Aug 29]
LF            2-2 G            
  [Martin Nugent 48, 78; Simun Petur Justinussen 6, Poul Enok Hansen 41pen]
[Aug 30]
B68            1-0 TB            
  [Simun Johannesen 80pen]
HB             2-3 NS           
  [Gunnar Mohr 85, Kari Nielsen 88; Peter Andrew Frain 27, 52, 
   Oddfridur Gaardbo 80]
VB             3-3 K            
  [Jan Allan Muller (2), Hans Michael i Lagabo; Kurt Morkore (2), 
   Karl Marius Poulsen]

Round 12
[Sep 5]
G             1-2 VB            
  [Per Dalheim 60; Hans Michael I Lagabo 25, Jan Allan Muller 55]
[Sep 6]
K             1-1 B68           
  [Beinir Poulsen 20; Aksel Hojgaard 5]
NS            1-2 LF           
  [Gestur a Liknargotu 44; Berg Vatnhamar 70, Jogvan Just Olsen 75pen]
TB             2-2 HB            
  [Birgir Dimon 37, Johan Petur Olgarsson 89pen; Jan Dam 54, 
   Bjarni Jakobsen 73]  

Round 13 [Sep 13]
G             3-0 K            
  [Pauli Jarnskor 15, Simun Petur Justinussen 20, Magni Jarnskor 85]
HB             1-1 B68           
  [Johannes Jakobsen; Petur Hans Hansen II]
LF            2-3 TB            
  [Martin Nugent 3, Berg Vatnhamar 43; John Rodgaard 23, Henrik Thomsen 33, 
   Jon Johannesen 75]
VB             0-0 NS           

Round 14 [Sep 20]
B68            4-1 LF           
  [Petur Hans Hansen II 31, Jesper Wiemer 50, 85, Jogvan Petersen 65; 
   Kristian a Reynatrod 27]
K             1-1 HB            
  [Karl Marius Poulsen 15; Kari Nielsen 80]
NS            3-1 G            
  [Gestur a Liknargotu, Sverri Justinussen, Joan Petur Langgaard; 
   Simun Petur Justinussen]
TB             0-0 VB            

Final Table:

 1.TB (Tvøroyri)       14   7  4  3  26-16  18
 2.HB (Trshavn)       14   6  5  3  34-17  17
 3.GI (Gøtu)           14   6  5  3  32-20  17
 4.NS (Runavk)       14   6  4  4  22-20  16
 5.K (Klaksvk)       14   2  8  4  19-26  12
 6.B68 (Toftir)        14   3  6  5  14-22  12
 7.LF (Leirvk)       14   3  4  7  21-30  10
 8.VB (Vagur)          14   1  8  5  10-27  10  [P]

NB: no relegation as the league was extended to 10 clubs

Topscorers:
10 Simun Petur Justinussen (G)
10 Egill Steinthorsson (TB)
 8 Bjarni Jacobsen (HB)
 7 Peter Andrew Frain (NS) 
 6 Per Dalheim (G)
 6 Jan Dam (HB)
 6 Gestur a Liknargotu (NS)


Cup

Preliminary Round  [Apr 19]
HB             3-0 SB             [SB forfeited]

Round 1 [Apr 30]
EB             2-1 SF           
G             6-3 MB            
HB             9-0 Skla         
K             6-0 AB            
S             1-3 TB            

Round 2 
[May 28]
B36            4-2 K            
  [Bergur Magnussen (2), Kari Gullfoss (2); Kurt Morkore, 
   Poul Erik Nielsen]
B68            3-3 G             [aet, 3-1 pen]
  [Petur Hans Hansen 30, Aksel Hojgaard 61, 66; 
   Simun Petur Justinussen 17, 80, Hans Leo i Bartalsstovu 36]
EB             2-2 Streymur       [aet, 2-3 pen]
  [Unnstein Olafsson 29, Konrad Joensen 31; Finnbjorn Zachariassen 45, 
   Jogvan Pall Joensen 5
HB             6-0 VB            
  [Kari Reynheim (2), Julian Hansen (2), Kari Nielsen, Gunnar Mohr]
NS            0-2 F            
  [Margeir Hansen 5, Peter William Lowe 72]
TB             4-1 LF           
[May 30]
Fram           1-4 B71           
Royn           9-3 Sumba         

Quarterfinals
[Jun 5]
TB             1-0 Royn          
  [Ingolfur Ingolfsson] 
[Jun 8]
B36            5-0 B68           
  [Abraham Hansen, og, Kari Gullfoss, Bergur Magnussen (2)]
B71            0-1 HB            
  [Johannes Jakobsen]
Streymur       0-3 F            
  [Peter William Lowe, Gordon Martin Midjord, Olavur Ellingsgaard]

Semifinals

First Legs
[Jun 27]
F             3-0 B36           
[Jul 5]
HB             2-0 TB            
  [Kari Nielsen 21, Jan Dam 48]

Second Legs [Jul 12]
B36            2-0 F            
  [Bergur Magnussen 13, Kari Gullfoss 64]
TB             1-0 HB            
  [Egill Steinthorsson 6]

Final [Aug 2, Torshavn, Gundadalur Stadium]
HB             2-2 F             [aet]
  [Kari Reynheim, Bjarni Jakobsen; Margeir Hansen (2)]
HB: Andreas Falkvard Hansen, Bjarni Jakobsen, Hedin Joensen, Hedin Askham, 
   Joannes Jakobsen, Kari Nielsen, Jan Dam, Julian Hansen, Niels Pauli 
   Jacobsen, Roi Arting, Kari Reynheim. Coach: Johan Nielsen.
F: Pall Gudlaugsson, Kjartan Hentze, Torkil Hansen, Kristian Petersen, 
   Bogi Lervig, Olavur Christiansen, Gordon Martin Midjord, Margeir Hansen, 
   Steven John Comer, Olavur Ellingsgaard, Birgir Thomsen; Coach: Bobby 
   Bolton.
Referee: Jakup Fr. Joensen

Final Replay [Aug 19, Torshavn, Gundadalur Stadium]
HB             3-0 F            
  [Bjarni Jakobsen, Julian Hansen, Kari Reynheim]
HB: Andreas Falkvard Hansen, Bjarni Jakobsen, Hogni i Storustovu, Hedin 
   Askham, Joannes Jakobsen, Kari Nielsen, Jan Dam, Julian Hansen, Niels 
   Pauli Jacobsen, Roi Arting, Kari Reynheim. Coach: Johan Nielsen.
F: Pall Gudlaugsson, Torkil Hansen, Kristian Petersen, Bogi Lervig, Olavur 
   Christiansen, Gordon Martin Midjord, Margeir Hansen, Steven John Comer, 
   Olavur Ellingsgaard, Birgir Thomsen, Peter William Lowe. Coach: Bobby 
   Bolton.
Referee: Jakup Fr. Joensen


2. Deild 

Final Table:

 1.F                  14  11  2  1  43-14  24       Promoted 
 2.B36                 14   9  1  4  43-16  19  [R]  Promoted  
----------------------------------------------
 3.B71                 14   6  3  5  22-15  15  [P]    
 4.SF                 14   7  0  7  22-17  14   
 5.MB                  14   5  4  5  19-20  14    
 6.Royn                14   6  0  8  16-33  12    
 7.Sumba               14   3  1 10  18-39   7     
 8.EB                  14   1  5  8  12-41   7   

NB: no relegation as the second level was extended to 10 clubs

Round 1 
[Apr 25]
F             4-1 SF           
MB             1-3 B36           
  [Jens Erik Rasmussen 20; Bergur Magnussen 35, 80, Kari Gullfoss 83]
Royn           2-0 B71           
[Apr 26]
EB             2-2 Sumba         
  [Nikkel Nielsen 25pen, Poul Suni Dam 67; John Ellingsgaard 27 sp, 55]

Round 2
[May 2]
B71            1-0 EB            
  [Eli Hentze]
MB             2-0 Royn          
Sumba          2-5 F            
[May 3]
B36            1-2 SF           
  [Bergur Magnussen 80; Jakup Olsen 20, 85]

Round 3
[May 9]
F             1-1 B71           
  [Margeir Hansen 65; Jogvan Andrias Joensen 15]
Royn           1-0 B36           
  [Niels Pauli Eysturberg 55]  
SF            3-1 Sumba         
  [Petur Olsen 7, 55, Torkil Nielsen 22; John Ellingsgaard 65]
[May 10]
EB             0-0 MB            

Round 4
[May 16]
B71            2-0 SF           
  [Pall a Reynatugvu (2)]
MB             1-2 F            
  [Suni a Dalbo 42pen; Peter William Lowe 15, Birgir Thomsen 52]
Royn           6-0 EB            
[May 17]
B36            8-2 Sumba         
  [Abraham Hansen (2, both pen), Bergur Magnussen (5), Tummas Eli Hansen; 
   John Ellingsgaard, Jan Poulsen]

Round 5
[May 23]
F             6-0 Royn          
  [Olavur Ellingsgaard 30, 65, 90, Peter William Lowe 42, 78, 
   Birgir Thomsen 70]
SF            1-0 MB            
[May 24]
EB             1-1 B36           
  [Larus Gretarsson 4; Bergur Magnussen 55]
[May 28]
Sumba          0-2 B71           
  [Joan Petur Clementsen, Eli Hentze]

Round 6
[Jun 13]
EB             1-5 F            
  [Unnsteinn Olafsson 75; Olavur Ellingsgaard 50, 53, 80, 
   Margeir Hansen 60, Peter William Lowe 85]
MB             1-0 Sumba         
Royn           1-0 SF           
[Jun 14]
B36            2-0 B71           
  [Samal Hansen 30, Abraham Hansen 40]

Round 7 [Jun 20]
B71            2-2 MB            
  [Pall a Reynatugvu, Joan Petur Clementsen; ?, Suni a Dalbo]
F             2-0 B36           
  [Steven John Comer 60, Olavur Ellingsgaard 80]
SF            5-1 EB            
Sumba          1-3 Royn          

Round 8
[Aug 8]
B71            6-0 Royn          
  [Eydfinn Clementsen, Pall a Reynatugvu, Joan Petur Clementsen, 
   Eli Hentze, Jens Midjord (2)]
SF            0-2 F            
Sumba          2-1 EB            
[Aug 9]
B36            8-2 MB            
  [Bergur Magnussen 5, 32, 55, Tummas Eli Hansen 27, Oddmar Faero 45pen, 
   Abraham Hansen 59, Kari Gullfoss 67, 72; Mikkjal Danielsen 15, 62]

Round 9
[Aug 15]
F             5-0 Sumba         
  [Olavur Ellingsgaard, Kristian Petersen, Olavur Christiansen, 
   Peter William Lowe (2)]
SF            1-2 B36           
Royn           0-3 MB            
[Aug 16]
EB             1-1 B71           

Round 10
[Aug 22]
B71            0-2 F            
MB             1-1 EB            
Sumba          1-0 SF            
[Aug 23]
B36            3-0 Royn          

Round 11
[Aug 29]
F             1-1 MB            
  [Eydun a Lakjuni 5; Jens Erik Rasmussen 50]
SF            1-0 B71           
Sumba          1-2 B36           
[Aug 30]
EB             0-2 Royn          

Round 12
[Sep 5]
B71            6-1 Sumba         
  [Eli Hentze (3), Pall a Reynatugvu (2), Joan Petur Clementsen; 
   John Ellingsgaard]
MB             0-1 SF           
Royn           0-2 F            
[Sep 6]
B36            8-0 EB            
  [Bergur Magnussen (3), Samal Hansen, Meinhardt Dalbud, 
   Jakup Simun Simonsen, Kari Gullfoss (2)]

Round 13 [Sep 12]
B71            1-0 B36           
  [Joan Petur Clementsen]
F             6-2 EB            
  [Odd Eliasen (2), Birgir Thomsen, Kristmar Johannesen, 
   Eydun a Lakjuni (2); ?, ?]
SF            6-0 Royn          
Sumba          1-2 MB            

Round 14 [Sep 19]
B36            5-2 F            
  [Samal Hansen 37, Kari Gullfoss 46, 78, Bergur Magnussen 57, 
   Jakup Simun Simonsen 83; Gordon Martin Midjord 85, Petur Ovi Hansen 87]
EB             2-1 SF            
MB             3-0 B71           
Royn           1-4 Sumba         

Final Table:

 1.F                  14  11  2  1  43-14  24       Promoted 
 2.B36                 14   9  1  4  43-16  19  [R]  Promoted  
----------------------------------------------
 3.B71                 14   6  3  5  22-15  15  [P]    
 4.SF                 14   7  0  7  22-17  14   
 5.MB                  14   5  4  5  19-20  14    
 6.Royn                14   6  0  8  16-33  12    
 7.Sumba               14   3  1 10  18-39   7     
 8.EB                  14   1  5  8  12-41   7   

NB: no relegation as the second level was extended to 10 clubs

Topscorers:
16 Bergur Magnussen (B36)
 7 Kari Gullfoss (B36)
 7 Eli Hentze (B71)
 6 Pall a Reynatugvu (B71)
 5 Joan Petur Clementsen (B71)
 5 John Ellingsgaard (Sumba)


3. Deild 

Final Table:

 1.S                  14   9  4  1  47- 9  22       Promoted 
 2.Skla               14   8  4  2  21-13  20       Promoted 
 3.HB II               14   9  1  4  45-16  19  [R]  Promoted
 4.B68 II              14   6  5  3  25-19  17       Promoted  
----------------------------------------------
 5.Streymur            14   6  1  7  36-33  13
 6.K II               14   4  1  9  21-27   9  [P] 
 7.Fram                14   2  4  8  21-45   8  
 8.TB II               14   2  0 12  10-64   4  

Round 1 [Apr 26]
HB II         17-0 TB II         
K II          3-4 Streymur      
S             1-1 Fram          
Skla          0-3 B68 III       

Round 2 [May 3]
B68 II         1-2 K II         
HB II          0-1 Skla         
Streymur       0-3 S            
TB II          3-1 Fram           

Round 3 [May 10]
Fram           2-1 Streymur      
K II          0-2 HB II         
S             0-0 B68 II        
Skla          awd TB II          [awarded a 0-0 win to Skla] 

Round 4 [May 17]
B68 II         2-2 Fram          
HB II          2-0 S            
Skla          2-0 K II         
TB II          3-2 Streymur      

Round 5 [May 24]
Fram           1-2 HB II         
K II          2-1 TB II         
S             3-1 Skla         
Streymur       awd B68 II         [awarded a 0-0 win to B68 II]

Round 6 [Jun 14]
HB II          2-1 Streymur      
K II          0-1 S            
Skla          1-1 Fram          
TB II          1-2 B68 II        
 
Round 7 [Jun 21]
B68 II         0-7 HB II         
Fram           3-3 K II         
S            10-0 TB II         
Streymur       0-0 Skla         

Round 8 [Aug 9] 
B68 II         2-2 Skla         
Fram           0-4 S            
Streymur       5-1 K II         
TB II          1-2 HB II         

Round 9 [Aug 16]
Fram           4-1 TB II         
K II          1-2 B68 II        
S            11-2 Streymur      
Skla          1-0 HB II         

Round 10 [Aug 23]
B68 II         0-0 S            
HB II          1-0 K II         
Streymur       5-1 Fram          
TB II          0-4 Skla         

Round 11 [Aug 30]
Fram           1-6 B68 II        
K II          0-1 Skla         
S             4-1 HB II         
Streymur      12-0 TB II         

Round 12 [Sep 6]
B68 II         3-1 Streymur      
HB             5-2 Fram           
Skla          2-2 S            
TB II          0-2 K II         

Round 13 [Sep 13]
B68 II         2-0 TB II         
Fram           2-4 Skla         
S             4-0 K II         
Streymur       3-2 HB II         

Round 14 [Sep 20]
HB II          2-2 B68 II        
K II          7-0 Fram          
Skla          2-0 Streymur       
TB II          0-4 S             

Final Table:

 1.S                  14   9  4  1  47- 9  22       Promoted 
 2.Skla               14   8  4  2  21-13  20       Promoted 
 3.HB II               14   9  1  4  45-16  19  [R]  Promoted
 4.B68 II              14   6  5  3  25-19  17       Promoted  
----------------------------------------------
 5.Streymur            14   6  1  7  36-33  13
 6.K II               14   4  1  9  21-27   9  [P] 
 7.Fram                14   2  4  8  21-45   8  
 8.TB II               14   2  0 12  10-64   4  


1986.

1988.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Source: FaroeSoccer.com

Prepared and maintained by Denis Polsinelli for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Denis Polsinelli
Last updated: 14 Oct 2022

(C) Copyright Denis Polsinelli and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.