Faroe Islands 1981

1. Deild

Final Table:

 1.HB (Trshavn)       14  10  1  3  39-12  21
 2.TB (Tvøroyri)       14   9  3  2  26-14  21
 3.GI (Gøtu)           14   8  4  2  25-11  20
 4.B68 (Toftir)        14   4  7  3  19-16  15  [P]
 5.F (Fuglafjørður)   14   3  5  6  11-20  11
 6.B36 (Trshavn)      14   4  1  9  16-27   9
 7.K (Klaksvk)       14   1  6  7  11-28   8
----------------------------------------------
 8.VB (Vagur)          14   3  1 10  12-31   7       Relegated

Round 1 [Apr 26]
B36            1-3 TB            
  [Kjartan Mohr 83pen; Asmund Nolsoe 14, Trond Nolsoe 42, 
   Rolant Sorensen 51pen]
G             1-0 F            
  [Magnus Gregersen 87]
K             1-1 B68           
  [Beinir Poulsen 55; Mikkjal Mikkelsen 86og]
VB             0-2 HB            
  [Kari Nielsen 20, Suni Jacobsen]

Round 2 [May 3]
B68            1-1 F            
  [Simun Johannesen 75pen; Meinhardt Dalbud 40]
HB             0-1 G            
  [Magnus Gregersen 17]
K             0-3 B36           
  [Leo Poulsen 2, Olaf Lava 22, Oddmar Faero 48]
TB             1-0 VB            
  [Henrik Thomsen 18]

Round 3
[May 9]
F             0-2 HB            
  [Bjarni Jakobsen 26, Suni Jacobsen 38]
[May 10]
B36            0-4 B68           
  [Atli Joensen 21, 89, Ingolf Petersen 68, Absalon Hansen 78]
G             0-1 TB            
  [Asmund Nolsoe 23]
VB             1-1 K            
  [Magni Eidesgaard 58; John Joensen 48]

Round 4 [May 17]
B36            1-2 VB            
  [Oddmar Faero 87; Magni Eidesgaard 13, Bjorn Krog Christiansen 41]
B68            1-4 HB            
  [Simun Johannesen 89pen; Helgi Olsen 19, Eydun Dal-Christiansen 53, 60, Suni Jacobsen 63]
K             1-4 G            
  [John Joensen 59; Magnus Gregersen 15, 55, 57, 
   Hans Leo i Bartalsstovu 81]
TB             0-1 F            
  [Petur Eiriksson 30]

Round 5
[May 23]
G             3-1 B36           
  [Simun Petur Justinussen (2), Magnus Gregersen; Oddmar Faero]
[May 24]
HB             6-0 TB            
  [Helgi Olsen 30, 64, Kari Nielsen 45, 73, Suni Jacobsen 47, 60]
F             0-0 K            
VB             1-0 B68           
  [Hedin Augustinussen]

Round 6 [Jun 14]
B36            1-2 F            
  [Kjartan Mohr 60; Eydun a Lakjuni 13, Sonni Jensen 35]
B68            2-2 TB            
  [Petur Hans Hansen (II) 80, Simun Johannesen 85pen; Rolant Sorensen 55, 
   Asmund Nolsoe 64]
K             0-3 HB            
  [Kari Nielsen 6, Helgi Olsen 18, Suni Jacobsen 80]
VB             1-3 G            
  [Bjorn Krog Christiensen 34pen; Reinhold Isaksen 22, 59, 
   Simun Petur Justinussen 62]

Round 7
[Jun 20]
G             3-2 B68           
  [Magnus Gregersen 19, Reinhold Isaksen 79, Hans Leo i Bartalsstovu 84; 
   Aksel Hojgaard 44, 50]
[Jun 21]
HB             3-0 B36           
  [Kari Nielsen 4, 59, Suni Jacobsen 48]
F             3-1 VB            
  [Eydun a Lakjuni 55, Jan Nielsen 70, Petur Eiriksson 87; 
   Bjorn Krog Christensen 83pen]
TB             4-2 K            
  [Delmar Joensen 1, Henrik Thomsen 25, Fridi Jensen 75, Jack Petersen 78; 
   Finn Joensen 40, Jogvan Andrias Joensen 83]

Round 8
[Jun 8]
F             0-0 G            
[Jul 19]
HB             4-0 VB            
  [Helgi Olsen 7, Bjarni Jakobsen 9, 89, Suni Jacobsen 23]
TB             4-0 B36           
  [Trond Nolsoe 1, Asmund Nolsoe 4, 8, 18]
[Jul 21]
B68            0-0 K            

Round 9
[Aug 1]
F             1-1 B68           
  [Meinhardt Dalbud 85; Aksel Hojgaard 15]
[Aug 2]
B36            2-0 K            
  [Leo Poulsen 30, Palle Rasmussen 55]
G             3-1 HB            
  [Magnus Gregersen 17, Reinhold Isaksen 32, Pall Gregersen 85; 
   Eydun Dal-Christiansen 48pen]
VB             1-3 TB            
  [Bjorn Krog Christensen; Henrik Thomsen, Egil Olsen, Rogvi Thorsteinsson]

Round 10 [Aug 16]
B68            2-1 B36           
  [Petur Hans Hansen II 50, Aksel Hojgaard 55; Sjurdur Nordbud 88]
HB             4-0 F            
  [Bjarni Jakobsen 7, 24, Suni Jacobsen 22, Erling Esmarsson Jacobsen 53]
K             2-0 VB            
  [Michael Solheyg, Mikkjal Mikkelsen (pen)]
TB             1-0 G            
  [Fridi Jensen 90+4]  

Round 11
[Aug 29]
G             1-1 K            
  [John Jarnskor 80; Jogvan Andrias Joensen 50]
[Aug 30]
HB             1-3 B68           
  [Suni Jacobsen 40; Ingemar Hojgaard 4, Jogvan Petersen 61, 
   Andreas V. Andreasen 71]
F             0-3 TB            
  [Rolant Sorensen, Delmar Joensen, Henrik Thomsen]
VB             1-3 B36           
  [Bjorn Krog Christiansen 16; Olaf Lava 60, Leo Poulsen 65, 
   Oddmar Faero 80]

Round 12 [Sep 6]
B36            0-0 G            
B68            1-0 VB            
  [Ingolf Petersen 73]
K             1-1 F            
  [Sankey Joensen 74; Jan Nielsen 13]
TB             1-1 HB            
  [Asmund Nolsoe 78; Erling Esmarsson Jacobsen 21]

Round 13
[Sep 12]
F             0-2 B36           
  [Julius Hansen 26, Olaf Lava 83]
TB             0-0 B68           
[Sep 13]
G             5-1 VB            
  [Hans Leo i Bartalsstovu 43, Simun Petur Justinussen 68, 85, 
   Eiler Jacobsen 80, Reinhold Isaksen 89; Bjorn Krog Christensen 90pen]
HB             5-2 K            
  [Tummas Oli Mortensen 11, Suni Jacobsen 19, 50, Helgi Olsen 39, 46; 
   Markus Tummas Jacobsen 83, Mikkjal Mikkelsen 85pen]

Round 14 [Sep 20]
B36            1-3 HB            
  [Leo Poulsen 6; Julian Hansen 20, Ernst Dalsgaard 47, Bjarni Jakobsen 88]
B68            1-1 G            
  [Simun Johannesen 54pen; Simun Petur Justinussen 15]
K             0-3 TB            
  [Fridi Jensen 30, 50, Jack Petersen 75]
VB             3-2 F            
  [Magni Eidesgaard, Finn Gaerdbo, Samal Jacob Samuelsen; 
   Meinhardt Dalbud (2)]   

Final Table:

 1.HB (Trshavn)       14  10  1  3  39-12  21
 2.TB (Tvøroyri)       14   9  3  2  26-14  21
 3.GI (Gøtu)           14   8  4  2  25-11  20
 4.B68 (Toftir)        14   4  7  3  19-16  15  [P]
 5.F (Fuglafjørður)   14   3  5  6  11-20  11
 6.B36 (Trshavn)      14   4  1  9  16-27   9
 7.K (Klaksvk)       14   1  6  7  11-28   8
----------------------------------------------
 8.VB (Vagur)          14   3  1 10  12-31   7       Relegated

Topscorers:
12 Suni Jacobsen (HB)
 8 Magnus Gregersen (G)
 7 Helgi Olsen (HB)
 7 Asmund Nolsoe (TB)
 6 Simun Petur Justinussen (G)
 6 Bjarni Jakobsen, Kari Nielsen (HB)
 6 Bjorn Krog Christiansen (VB)
 5 Reinhold Isaksen (G)


Cup

Preliminary Round [Apr 29]
B68 III        0-3 G II         
HB IV          5-0 B36 III       
Royn II        0-3 VB III         [forfeited]
S II          2-1 SF II        

Round 1 [May 6]
EB II          3-4 NS II        
Fram II        0-7 HB III        
G II          2-1 LF II        
HB IV          9-2 AB            
K II          6-2 F II         
S II          1-2 MB II         
Skla II       1-5 K III        
VB III         0-8 TB III        

Round 2 [May 15]
G II          1-3 SF           
HB III         4-2 B71           
HB IV          3-0 VB II          [forfeited]
K II          3-1 Skla         
K III         1-3 HB II          [aet]
MB II          0-7 B68 II        
NS II         0-4 B36 II        
TB III         1-2 Sumba         

Round 3 [May 28]
B36 II         2-1 MB            
B68 II         0-1 Fram          
HB III         4-1 S             [aet]
HB IV          3-1 EB            
HB II          8-3 TB II         
K II          0-2 NS           
SF            1-0 LF           
Sumba          3-4 Royn          

Round 4 [Jun 8]
B36 II         1-5 K            
Fram           3-4 B36           
HB II          0-3 F             
HB III         0-4 G            
HB IV          0-7 TB            
NS            0-2 B68            [aet]
Royn           3-5 VB            
SF            1-4 HB            

Quarterfinals 
[Jun 28]
B68            0-2 F            
[Jul 12]
HB             3-2 VB            
  [Kari Nielsen 24, 36, Helgi Olsen 83; Bjorn Krog Christensen 44, 
   Jon Joensen 55]
K             3-0 G            
  [Per Jacobsen 18, Michael Solheyg 89, Pol Sundskard 90]
TB             1-1 B36            [aet, 5-4 pen]
  [Trond Nolsoe 52; Palle Rasmussen 28] 

Semifinals 

First Legs [Jul 26]
HB             1-0 K            
  [?]
TB             2-2 F            
  [Asmund Nolsoe 33, Jack Petersen 89; Eydun a Lakjuni 40, 
   Meinhardt Dalbud 67]

Second Legs [Aug 9]
F             1-2 TB            
  [Halldor Ellingsgaard 52; Rogvi Thorsteinsson 7, Jack Petersen 66]
K             0-0 HB            

Final [Aug 23, Torshavn, Gundadalur Stadium]
HB             5-1 TB            
  [Erling Esmarsson Jacobsen 5, Helgi Olsen 17, 28, Suni Jacobsen 26, 
   Julian Hansen 61; Henrik Thomsen 62] 


2. Deild 

Final Table:

 1.LF                 14   6  6  2  23-14  18  [P]  Promoted  [g.a.: 1.64]
----------------------------------------------
 2.MB                  14   6  6  2  32-23  18  [R]            [g.a.: 1.39]
 3.Fram                14   6  4  4  25-19  16     
 4.S                  14   6  4  4  20-15  16
 5.Royn                14   7  1  6  21-25  15  
 6.NS                 14   5  4  5  17-15  14 
 7.EB                  14   2  5  7  16-26   9 
----------------------------------------------
 8.TB II               14   1  4  9  10-27   6       Relegated 

Round 1 [Apr 25] 
Fram           1-4 S            
MB             2-2 EB            
NS            1-0 Royn          
TB II          2-3 LF           

Round 2 [May 2]
Fram           5-0 TB II         
LF            0-0 NS           
Royn           3-4 MB            
S             2-3 EB            

Round 3
[May 9]
EB             1-1 Royn          
NS            1-2 Fram          
TB II          0-0 S            
[May 10]
MB             1-1 LF           

Round 4 [May 16]
Fram           3-3 MB            
LF            4-1 EB            
S             2-1 Royn          
TB II          1-1 NS           

Round 5 [May 23]
EB             1-3 Fram          
MB             5-1 TB II          
NS            0-2 S            
Royn           0-4 LF           

Round 6
[Jun 13]
Fram           2-1 Royn          
NS            2-2 MB            
TB II          1-0 EB            
[Jun 14]
S             1-1 LF           

Round 7 [Jun 20]
EB             2-2 NS           
LF            0-0 Fram          
MB             2-2 S            
Royn           2-1 TB II         

Round 8
[Jul 18]
LF            1-0 TB II         
Royn           2-1 NS           
S             2-0 Fram          
[Jul 19]
EB             3-1 MB            

Round 9 [Aug 1]
EB             0-1 S            
MB             5-0 Royn           
NS            3-1 LF           
TB II          1-1 Fram          

Round 10 [Aug 15]
Fram           1-0 NS           
LF            3-1 MB            
Royn           1-0 EB            
S             2-0 TB II         

Round 11
[Aug 29]
EB             1-1 LF           
MB             1-1 Fram           
NS            2-0 TB II         
Royn           awd S             [awarded 3-0]

Round 12 [Sep 5]
Fram           3-0 EB            
LF            1-2 Royn          
S             0-1 NS           
TB II          1-2 MB            

Round 13
[Sep 12]
EB             1-1 TB II         
MB             1-0 NS           
Royn           3-2 Fram          
[Sep 13]
LF            1-1 S            

Round 14 [Sep 19]
Fram           1-2 LF           
NS            3-1 EB            
S             1-2 MB            
TB II          1-2 Royn            

Final Table:

 1.LF                 14   6  6  2  23-14  18  [P]  Promoted  [g.a.: 1.64]
----------------------------------------------
 2.MB                  14   6  6  2  32-23  18  [R]            [g.a.: 1.39]
 3.Fram                14   6  4  4  25-19  16     
 4.S                  14   6  4  4  20-15  16
 5.Royn                14   7  1  6  21-25  15  
 6.NS                 14   5  4  5  17-15  14 
 7.EB                  14   2  5  7  16-26   9 
----------------------------------------------
 8.TB II               14   1  4  9  10-27   6       Relegated 


1980.

1982.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Source: FaroeSoccer.com

Prepared and maintained by Denis Polsinelli for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Denis Polsinelli
Last updated: 14 Oct 2022

(C) Copyright Denis Polsinelli and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.