Faroe Islands 1980

1. Deild

Final Table:

 1.TB (Tvøroyri)       14  12  1  1  52-10  25
 2.HB (Trshavn)       14   9  2  3  31-19  20
 3.K (Klaksvk)       14   7  4  4  20-16  17
 4.GI (Gøtu)           14   7  3  4  26-26  17  [P]
 5.F (Fuglafjørður)   14   5  3  6  18-20  13
 6.VB (Vagur)          14   3  3  8  12-30   9
 7.B36 (Trshavn)      14   2  2 10  12-27   6
----------------------------------------------
 8.MB (Miðvagur)       14   2  1 11  10-33   5       Relegated

Round 1 [Apr 20] 
G             2-1 K            
  [Sigurdur Fridjonsson 37, Danjal Jarnskor 44; Jakup Mikkelsen 58]
HB             0-5 TB            
  [Vilmund Michelsen 2, 17, 31, Asmund Nolsoe 6, 15]
MB             1-2 F            
  [Pauli Danielsen 24; Meinhardt Dalbud 69, Petur Eiriksson 70]
VB             2-0 B36           
  [Jon Joensen 42, 77]

Round 2 [Apr 27]
B36            0-1 TB            
  [Sveinbjorn Danielsson 37]
F             1-3 HB            
  [Kaj Eli Poulsen 64; Helgi Olsen 52, Suni Jacobsen 61, 
   Eydun Dahl-Christiansen 88]
K             1-1 MB            
  [Jakup Mikkelsen 15; Samal a Vagalid 65]
VB             0-1 G            
  [Pall Gregersen 11]

Round 3 [May 11]
G             2-2 B36           
  [Danjal Jarnskor 8pen, 46; Leo Poulsen 30, 80]
HB             1-3 K            
  [Heini Joensen 31; Jakup Mikkelsen 58, 80, Kim Frandsen 88]
MB             1-2 VB            
  [Arni Joensen 85; Jon Joensen 10, 27]
TB             4-1 F            
  [Henning Sjestrup Jensen 12, Vilmund Michelsen 29, 
   Sveinbjorn Danielsson 45, 90; Meinhardt Dalbud 87]

Round 4 [May 18]
B36            0-1 F            
  [Meinhardt Dalbud 40]
G             5-1 MB            
  [Sigurdur Fridjonsson 60, 63, 87, Reinhold Isaksen 74, 85; 
   Smari Gudjonsson 55]
K             3-2 TB            
  [Sankey Joensen 1, Jakup Mikkelsen 71, 85; Trond Nolsoe 19, 
   Asmund Nolsoe 55]
VB             0-0 HB            

Round 5 [Jun 8]
HB             7-1 G            
  [Ernst Dalsgard 6, 46, 56, Suni Jacobsen 7, 81, Kari Nielsen 69, 
   Eydun Dahl-Christiansen 70pen; Hans Leo i Bartalsstovu 58]
F             0-1 K            
  [Jakup Mikkelsen 43]
MB             2-0 B36           
  [Arni Joensen 23, Samal a Vagalid 83]
TB             2-0 VB            
  [Jack Petersen 2, Henning Sjestrup Jensen 49]

Round 6 [Jun 22]
B36            1-1 K            
  [Andreas Vatnhamar 6; Jakup Mikkelsen 65]
G             0-3 TB            
  [Asmund Nolsoe 20, Sveinbjorn Danielsson 55, Trond Nolsoe 57]
MB             0-3 HB            
  [Helgi Olsen 15, Eydun Dahl-Christiansen 52, Bjarni Jakobsen 57]
VB             1-0 F            
  [Mannbjorn Tausen 67]

Round 7 [Jul 13]
HB             1-0 B36           
  [Kari Nielsen 88]
F             1-1 G            
  [Meinhardt Dalbud 49; Sigurdur Fridjonsson 68]
K             5-1 VB            
  [Kim Fransen, Gunnar Simonsen, Sankey Joensen, Petur Andreasen, 
   Pol Sundskard; ?]
TB             1-0 MB            
  [Henning Sjestrup Jensen 43pen]

Round 8
[Jul 26]
K             0-1 G             
[Jun 26]
B36            1-0 VB            
  [Leo Poulsen 52]
TB             5-1 HB            
  [Sveinbjorn Danielsson 36, 53, 75, Asmund Nolsoe 67, 86; Helgi Olsen 28]
[Jul 27]
F             3-0 MB            
  [Meinhardt Dalbud 30, Sam Jacobsen 50, 55]

Round 9 [Aug 10]
G             4-1 VB            
  [Sigurdur Fridjonsson (4); Pall Augustinussen (pen)]
HB             3-1 F            
  [Kari Nielsen 25, Suni Jacobsen 71, 74; Eydun a Lakjuni 20]
TB             7-1 B36           
  [Sveinbjorn Danielsson (4), Asmund Nolsoe, Jack Petersen, Trond Nolsoe; 
   Palle Rasmussen]
MB             0-1 K            
  [Mikkjal Mikkelsen]

Round 10 [Aug 17]
B36            2-4 G            
  [Palle Rasmussen 71, Leo Poulsen 75; Sigurdur Fridjonsson 7, 25, 36, 
   Reinhold Isaksen 6]
F             2-2 TB            
  [Meinhardt Dalbud 29, Sonni Jensen 48; Sveinbjorn Danielsson 6, 
   Arni Petersen 87]
K             0-2 HB            
  [Bjarni Jakobsen 21, Suni Jakobsen 83]
VB             2-3 MB            
  [Jon Joensen, Pall Augustinussen; Harry Ellefsen (2), Smari Gudjonsson]

Round 11 [Aug 31]
HB             4-0 VB            
  [Suni Jacobsen 14, 33, Erling Esmarsson Jacobsen 61, Helgi Olsen 84]
F             1-0 B36           
  [Petur Eiriksson 67]
MB             0-4 G            
  [Reinhold Isaksen 10, 59, 77, Hans Leo i Bartalsstovu 55]
TB             4-0 K            
  [Trond Nolsoe 50, Henrik Thomsen 55, 65, 70]

Round 12 [Sep 14]
B36            2-0 MB            
  [Leo Poulsen 48, Kjartan Mohr 85pen]
G             1-1 HB            
  [Hans Leo i Bartalsstovu 5; Elias Mikkelsen 55]
K             2-0 F            
  [Mikkjal Mikkelsen 42pen, Beinir Poulsen 73]
VB             1-7 TB            

Round 13 [Sep 21]
HB             2-0 MB            
  [Julian Frank Hansen 75, Helgi Olsen 80]
F             2-2 VB            
  [Meinhardt Dalbud 30, Abraham Lokin 33; Jon Joensen 40, 
   Josvein Nielsen 60pen]
K             2-1 B36           
  [Jakup Mikkelsen 17, Beinir Poulsen 48; Kjartan Mohr 41]
TB             4-0 G            
  [Sveinbjorn Danielsson 22, 30, 87, Henning Sjestrup Jensen 48]

Round 14 [Sep 28]
B36            2-3 HB            
  [Olaf Lava 44, Tori Nattestad 61; Suni Jacobsen 15, 
   Eiler Mouritsen 30og, Bjarni Jakobsen 80]
G             0-3 F            
  [Sam Jacobsen 60, Petur Eiriksson 65, Meinhardt Dalbud 70]
MB             1-5 TB            
  [Valdemar a Logmansbo 4; Trond Nolsoe 63, Henrik Thomsen 63, 85, 
   Asmund Nolsoe 77, 88]
VB             0-0 K              

Final Table:

 1.TB (Tvøroyri)       14  12  1  1  52-10  25
 2.HB (Trshavn)       14   9  2  3  31-19  20
 3.K (Klaksvk)       14   7  4  4  20-16  17
 4.GI (Gøtu)           14   7  3  4  26-26  17  [P]
 5.F (Fuglafjørður)   14   5  3  6  18-20  13
 6.VB (Vagur)          14   3  3  8  12-30   9
 7.B36 (Trshavn)      14   2  2 10  12-27   6
----------------------------------------------
 8.MB (Miðvagur)       14   2  1 11  10-33   5       Relegated

Topscorers:
15 Sveinbjorn Danielsson (TB)
12 Sigurdur Fridjonsson (G)
 9 Suni Jacobsen (HB)
 9 Jakup Mikkelsen (K)
 9 Asmund Nolsoe (TB)
 8  Meinhardt Dalbud (F)
 6  Reinhold Isaksen (G)
 6 Jon Joensen (VB)


Cup

Preliminary Round [Apr 23]
Fram II        0-6 HB III
G II          2-1 LF II                 
Royn II        awd VB II          [awarded win to VB II]

Round 1 [Apr 26]
B36 III        6-1 S II            
B36 IV         0-8 F II            
EB II          3-4 K III
HB III         6-0 VB II            
G II          2-3 TB III
MB             awd Skala II       [awarded win to MB]
NS II         5-3 AB 
SF II         2-1 Streymur

Round 2 [May 2]
B36 III        4-2 B68 II           
B71            2-1 Skala
HB III         4-3 LF            
F II          1-1 B36 II         [aet, 4-3 pen]
K III         0-1 Sumba
NS II         0-3 K II            
SF II         1-4 MB II            
TB II          I 7-0 SF            

Round 3 [May 15]
B36 II         1-4 Fram          
EB             1-3 Royn          
HB II          1-3 NS           
F II          1-4 HB III
MB II          0-2 K II            
S             0-2 B68           
Sumba          4-2 B71           
TB III         3-1 TB II            

Round 4 [May 26]
B68            1-5 HB            
  [Tormod Nesa 59; Kari Nielsen 2, Suni Jacobsen 27, 36, 48, 
   Helgi Olsen 28]
Fram           3-0 B36           
  [Peter Ege 55, Liggias Husgard 79, 81]
HB III         1-0 Sumba
K II          1-6 F            
NS            2-0 K            
  [Edvard Nielsen, Sverri Jacobsen]
Royn           2-0 TB            
TB III         2-3 MB            
  [Arni Petersen 25, ? 82; Sigurd Petersen 5og, Pauli Danielsen 65, 
   Smari Gudjonsson 66]
VB             1-4 G            

Quarterfinals
[Jul 6]
HB III         1-7 HB            
  [John Eysturoy 35; Suni Jacobsen 37, Kari Nielsen 42, 45, 
   Baldvin Baldvinsson 43og, Eydfinnur Mortensen 67, Magni Dybczak 78, 
   Eydun Dahl-Christiansen 88pen]
F             4-2 MB            
Royn           1-2 NS           
[Jul 8]
G             2-0 Fram          

Semifinals 

First Legs
[Jul 20]
NS            2-0 F            
  [Pall Oregaard 10pen, Sunleif Hojgaard 65]
[Jul 23]
HB             4-3 G            
  [Helgi Olsen (2), Kari Nielsen, Suni Jacobsen; ?, ?, ?]

Second Legs
[Aug 2]
F             3-1 NS            [aet, 3-4 pen]
  [Eydun a Lakjuni 12, Meinhardt Dalbud 56, Abraham Lokin 70pen; 
   Eydun Gaardbo 57pen]
[Aug 3]
G             1-3 HB            
  [Mikael Dalbo 28; Helgi Olsen 29, Suni Jacobsen 49, Kari Nielsen 74]

Final [Sep 7, Trshavn, Gundadalur Stadium]
HB             2-0 NS           
  [Kari Nielsen 17, Suni Jacobsen 51] 


2. Deild 

Final Table:

 1.B68                 14  11  2  1  43-10  24       Promoted 
----------------------------------------------
 2.Royn                14   7  4  3  21- 9  18     
 3.Fram                14   6  3  5  20-19  15     
 4.NS                 14   6  2  6  16-17  14  [R]
 5.EB                  14   5  4  5  17-26  14  
 6.S                  14   4  4  6  15-21  12 
 7.TB II               14   2  4  8  19-27   8  [P]
----------------------------------------------
 8.HB II               14   2  3  9  14-36   7       Relegated  

Round 1 
[Apr 19] 
HB II          3-1 TB II            
NS            0-0 S            
Royn           0-0 Fram          
[Apr 20]
EB             2-8 B68           

Round 2
[Apr 26]
B68            1-0 Royn          
HB II          2-1 NS           
TB II          1-2 Fram          
[Apr 27]
S             0-1 EB            

Round 3 [May 10]
EB             3-0 HB II            
Fram           0-1 B68           
NS            3-0 TB II            
Royn           2-0 S            

Round 4 [May 17]
HB II          0-3 Royn          
NS            3-0 EB            
S             3-4 Fram          
TB II          0-0 B68          

Round 5 [Jun 7]
B68            2-0 S            
EB             2-1 TB II            
Fram           4-1 HB II            
Royn           1-0 NS            

Round 6  [Jun 21]
EB             1-3 Royn          
HB II          0-3 B68           
NS            1-0 Fram          
TB II          0-1 S            

Round 7 [Jul 12]
B68            4-0 NS           
Fram           0-0 EB            
Royn           3-0 TB II            
S             3-1 HB II            

Round 8
[Jul 26]
B68            4-2 EB            
Fram           1-0 Royn           
TB II          2-2 HB II            
[Jul 27]
S             1-3 NS           

Round 9 [Aug 9]
EB             0-0 S            
Fram           4-0 TB II            
NS            2-0 HB II            
Royn           3-1 B68           

Round 10 [Aug 16]
B68            5-0 Fram          
HB II          0-0 EB            
S             2-1 Royn          
TB II          4-0 NS           

Round 11 [Aug 30]
B68            2-2 TB II            
Fram           1-1 S            
Royn           2-0 HB II            
EB             1-0 NS           

Round 12 [Sep 6]
HB II          1-3 Fram           
NS            0-0 Royn           
S             0-3 B68           
TB II          6-2 EB            

Round 13 [Sep 13]
B68            6-1 HB II            
Fram           1-3 NS           
Royn           1-1 EB            
S             1-0 TB II            

Round 14 [Sep 20]
EB             2-0 Fram          
HB II          3-3 S            
NS            0-3 B68           
TB II          2-2 Royn          

Final Table:

 1.B68                 14  11  2  1  43-10  24       Promoted 
----------------------------------------------
 2.Royn                14   7  4  3  21- 9  18     
 3.Fram                14   6  3  5  20-19  15     
 4.NS                 14   6  2  6  16-17  14  [R]
 5.EB                  14   5  4  5  17-26  14  
 6.S                  14   4  4  6  15-21  12 
 7.TB II               14   2  4  8  19-27   8  [P]
----------------------------------------------
 8.HB II               14   2  3  9  14-36   7       Relegated  


1979.

1981.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Source: FaroeSoccer.com

Prepared and maintained by Denis Polsinelli for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Denis Polsinelli
Last updated: 14 Oct 2022

(C) Copyright Denis Polsinelli and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.