Faroe Islands 1976

1. Deild

Final Table:

 1.TB (Tvøroyri)       12   9  2  1  39-15  20
 2.HB (Trshavn)       12   9  1  2  38-14  19
 3.K (Klaksvk)       12   7  2  3  36-21  16
 4.VB (Vagur)          12   5  1  6  27-26  11
 5.B36 (Trshavn)      12   3  3  6  15-25   9
 6.F (Fuglafjørður)   12   3  3  6  15-28   9
----------------------------------------------
 7.NS (Runavk)       12   0  0 12   6-47   0  Relegated

Round 1 [Apr 25] 
B36            3-0 K            
  [Kristian Baerentsen 50, 79, Oli Mouritsen 75]
F             0-2 HB            
  [Sverri Jacobsen 40, Heri Nolsoe 65]
TB             4-0 NS           
  [Henrik Thomsen 20, 25, Jens A. Johannesen 40, Delmar Joensen 75]
VB             bye

Round 2 [May 2]
HB             4-3 TB            
  [Sverri Jacobsen 17, Heri Nolsoe 70, 72, John Eysturoy 79; 
   Trond Nolsoe 51, Henrik Thomsen 63, Jens A. Johannesen 85]
K             1-1 F            
  [Petur Andreasen 86; Birgir Thomsen 38]
VB             3-0 B36           
  [Johannis Nielsen (2), Magni Eidesgaard]
NS            bye

Round 3
[May 7]
NS            0-2 B36           
  [Oli Mouritsen, Hugin Samuelsen]
[Jun 20]
TB             6-5 K            
  [Trond Nolsoe (3), Asmund Nolsoe, Bogi Djurhuus, Dan Nielsen; 
   Andras Biskopsto (2), Jakup Mikkelsen, Joannes Jacobsen, 
   Mikkjal Mikkelsen]
[Aug 14]
F             3-2 VB            
  [Pall Oregaard, Sam Jacobsen, Danjal Jakup Petersen; 
   Magni Eidesgaard (2)]
HB             bye

Round 4
[May 30]
B36            1-1 TB            
  [Hugin Samuelsen; Trond Nolsoe]
VB             0-3 HB            
  [Heri Nolsoe (2), John Eysturoy]
[Jun 27]
K            10-1 NS           
  [Leif Olsen 19, 29, Olvhedin Jacobsen 43, 51, Jakup Mikkelsen 47, 58, 
   Mikkjal Mikkelsen 75, Eiler Jacobsen 76, 81, Petur Andreasen 88; 
   Ingolf Hansen 14]
F             bye

Round 5
[Jun 7]
TB             4-0 VB            
  [Trond Nolsoe (2), Dan Nielsen, og]
[Jun 9]
HB             5-0 B36           
  [Sverri Jacobsen (2), Heri Nolsoe, Elias Mikkelsen, Aki Davidsen]
[Jun 18]
NS            0-1 F            
  [Jakup Frants Larsen]
K             bye

Round 6 [Jul 4]
B36            1-1 F            
  [Hugin Samuelsen; Birgir Thomsen]
K             3-1 HB            
  [Andras Biskopsto, Jakup Mikkelsen, Mikkjal Mikkelsen (pen); 
   Johan Johannesen]
NS            2-4 VB            
  [Ingolf Hansen (2); Johannis Nielsen (2), Magni Eidesgaard (2)]
TB             bye

Round 7
[Jul 11]
HB             3-0 NS           
  [Heri Nolsoe 51, 86, Arnbjorn Sivertsen 88]
F             1-3 TB            
  [Jakup Frants Larsen; Henrik Thomsen (2), Bogi Djurhuus]
[Aug 1]
VB             0-1 K            
  [Andras Biskopsto]
B36            bye

Round 8
[Aug 7]
NS            0-2 TB            
  [Dan Nielsen (pen), Henrik Thomsen]
[Aug 8]
HB             5-0 F            
  [Eydfinn Lamhauge 4, Heri Nolsoe 28, 35, Sverri Jacobsen 50, 
   Johan Johannesen 57]
K             4-1 B36           
  [og, Joannes Jacobsen, Andras Biskopsto (2); Oli Mouritsen]
VB             bye

Round 9 [Aug 22]
B36            1-6 VB            
  [Eiler Mouritsen 69; Magni Eidesgaard 42, 51, 85, Johannis Nielsen 71, 
   Hugin Samuelsen 78og, Johan Hanneman Muller 88]
F             1-3 K            
  [Hans Elias Joensen 85; Pol Sundskard 5pen, Olvhedin Jacobsen 37, 
   Hans Jakup Hvidbro 72]
TB             4-2 HB            
  [Henrik Thomsen 4, 7, 78, Jens A. Johannesen 49; John Eysturoy 54, 
   Eydfinn Laumhauge 86]
NS            bye

Round 10 [Aug 29]
B36            5-0 NS           
  [Hugin Samuelsen 8, 32, Oli Mouritsen 40, Baldvin Baldvinsson 55, 
   Kristian Baerentsen 86]
K             1-1 TB            
  [Andras Biskopsto 40; Petur Hammer 4]
VB             4-2 F            
  [Magni Eidesgaard (2), Sjurdur Ludvig, Johan Hanneman Muller; 
   Kaj Eli Poulsen, Hans Elias Joensen]
HB             bye

Round 11 [Sep 5]
HB             2-2 VB            
  [Heri Nolsoe 28, 61; Pall Augustinussen 51, Robert Mc Birnie 77]
NS            2-3 K            
  [Ivan Hojgaard, Asbjorn Mikkelsen; Petur Stampe, Eiler Jacobsen (2)]
TB             1-0 B36           
  [Torur Holm 71]
F             bye

Round 12 [Sep 12]
B36            0-3 HB            
  [Johan Johannesen 25, Elias Mikkelsen 75, Heri Nolsoe 85]
F             3-1 NS           
  [Birgir Thomsen (2), Pall Beder; Justines Justinussen]
VB             0-5 TB            
  [Asmund Nolsoe 27, Bogi Djurhuus 27, 50, 74, Henrik Thomsen 51]
K             bye

Round 13 [Sep 19]
K             3-1 VB             
  [Andras Biskopsto 5, 63, Pol Sundskard 80; Magni Eidesgaard 68]
NS            0-5 HB            
  [Johan Johannesen (2), John Eysturoy (2), Eydfinn Lamhauge]
TB             5-1 F            
  [Henrik Thomsen 25, 80, Trond Nolsoe 35, Delmar Joensen 41, 
   Arni Petersen 71; Birgir Thomsen 38]
B36            bye

Round 14 [Sep 26]
HB             3-2 K            
  [Johan Johannesen 40, Heri Nolsoe 74, Sverri Jacobsen 76; 
   Hans Jakup Hvidbro 19, Andras Biskopsto 50]
F             1-1 B36           
  [Sam Jacobsen; Kristian Baerentsen]
VB             5-0 NS           
  [Johannis Nielsen (2), Magni Eidesgaard (2), Jakup Augustinussen]
TB             bye  

Final Table:

 1.TB (Tvøroyri)       12   9  2  1  39-15  20
 2.HB (Trshavn)       12   9  1  2  38-14  19
 3.K (Klaksvk)       12   7  2  3  36-21  16
 4.VB (Vagur)          12   5  1  6  27-26  11
 5.B36 (Trshavn)      12   3  3  6  15-25   9
 6.F (Fuglafjørður)   12   3  3  6  15-28   9
----------------------------------------------
 7.NS (Runavk)       12   0  0 12   6-47   0  Relegated

Topscorers:
14 Heri Nolsoe (HB)
13 Magni Eidesgaard (VB)
12 Henrik Thomsen (TB)
10 Andras Biskopsto (K)
 8 Trond Nolsoe (TB)
 7 Johannis Nielsen (VB)
 6 Johan Johannesen (HB            
 6 Sverri Jacobsen (HB)


Cup

Round 1 [May 16]
B36            1-0 F            
TB             3-0 NS           
VB             3-4 HB            
K             bye

Semifinals [Aug 15]
B36            0-1 K            
  [Olvhedin Jacobsen 87]
HB             4-1 TB            
  [Heri Nolsoe 10, Sverri Jacobsen 35, John Eysturoy 49, 52; 
   Henrik Thomsen 8]

Final 

First Leg [Oct 3, Klaksvik]
K          0-1 HB  
  [Andras Biskopste 8]  
 
Second Leg [Oct 10, Trshavn]
HB          3-0 K
  [Heri Nolsøe 9, 23, Eyðfinn Lamhauge 30]


2. Deild

Final Table:

 1.Fram                12   7  3  2  20-14  17  Promoted
----------------------------------------------
 2.B68                 12   7  2  3  20-15  16
 3.EB                  12   5  2  5  17-16  12
 4.MB                  12   5  1  6  29-26  11
 5.HB II               12   5  1  6  18-23  11
 6.TB II               12   3  4  5  15-16  10
----------------------------------------------
 7.Royn                12   1  5  6  12-21   7  Relegated

Round 1 [Apr 24]   
EB             2-3 Fram               
HB II          2-1 B68              
MB             6-1 Royn                   
TB II          bye        
 
Round 2 [May 2]   
B68            2-1 EB                 
Fram           1-1 TB II               
Royn           1-2 HB II                     
MB             bye    
 
Roubd 3 [May 9] 
EB             1-0 Royn              
Fram           4-2 MB              
TB II          1-2 B68               
HB II          bye 
 
Round 4 [May 23]   
HB II          1-0 TB II                
MB             1-2 EB                
Royn           1-2 Fram              
B68            bye   

Round 5 [May 27]   
B68            0-2 MB                
Fram           1-0 HB II                
TB II          1-0 Royn              
EB             bye   

Round 6 [Jun 13] 
EB             2-2 TB II               
MB             7-0 HB II               
Royn           1-1 B68              
Fram           bye

Round 7
[Jun 20]   
TB II          5-1 MB            
[Jul 3]     
B68            3-0 Fram             
HB II          3-2 EB                
Royn           bye   
 
Round 8
[Aug 7]   
B68            2-1 HB II                
Fram           0-0 EB             
[Aug 8]  
Royn           1-2 MB                
TB II          bye   
 
Round 9 [Aug 22] 
EB             1-2 B68               
HB II          2-2 Royn            
TB II          0-3 Fram             
MB             bye
 
Round 10 [Aug 29]   
B68            3-0 TB II                 
MB             2-3 Fram            
Royn           3-2 EB                     
HB II          bye    

Round 11 [Sep 5]   
EB             2-0 MB                
Fram           0-0 Royn             
TB II          3-0 HB II                     
B68            bye    

Round 12  
[Sep 11] 
HB II          1-2 Fram              
Royn           1-1 TB II             
[Sep 12] 
MB             4-1 B68                   
EB             bye 

Round 13 [Sep 13]  
HB II          6-1 MB                
B68            1-1 Royn             
TB II          0-1 EB               
Fram           bye   

Round 14 [Sep 26]
EB             1-0 HB II               
Fram           1-2 B68             
MB             1-1 TB II              
Royn           bye

Final Table:

 1.Fram                12   7  3  2  20-14  17  Promoted
----------------------------------------------
 2.B68                 12   7  2  3  20-15  16
 3.EB                  12   5  2  5  17-16  12
 4.MB                  12   5  1  6  29-26  11
 5.HB II               12   5  1  6  18-23  11
 6.TB II               12   3  4  5  15-16  10
----------------------------------------------
 7.Royn                12   1  5  6  12-21   7  Relegated


1975.

1977.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Source: FaroeSoccer.com

Prepared and maintained by Denis Polsinelli for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Denis Polsinelli
Last updated: 7 Oct 2022

(C) Copyright Denis Polsinelli and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.