Bulgaria 2022/23


Prva profesionalna Liga

Prva profesionalna Liga

Table:

 1.CSKA-Sofia (Sofija)                18  14  2  2  34- 9  44
 2.Ludogorets 1945 (Razgrad)          17  13  3  1  46-12  42  [C]
 3.CSKA 1948 (Sofija)                 18  10  6  2  28-13  36
 4.Lokomotiv 1926 (Plovdiv)           18  10  3  5  22-15  33
 5.Slavija 1913 (Sofija)              18  10  2  6  22-18  32
 6.Levski (Sofija)                    17   8  5  4  25-11  29
 7.Cherno more (Varna)                18   8  5  5  17-16  29
 8.Lokomotiv 1929 (Sofija)            18   7  5  6  23-20  26
 9.Arda (Kardzhali)                   18   7  5  6  18-20  26
10.Botev (Plovdiv)                    18   6  1 11  26-25  19
11.Beroe (Stara Zagora)               18   5  4  9  16-30  19
12.Septemvri (Sofija)                 18   3  6  9  17-25  15  [P]
13.Botev (Vratsa)                     18   4  3 11  15-34  15
14.OFK Pirin (Blagoevgrad)            18   2  6 10  13-26  12
15.Hebar 1918 (Pazardzhik)            18   3  3 12  11-35  12  [P]
16.Spartak 1918 (Varna)               18   1  5 12  14-38   8  [P]

Round 1
[Jul 8]
Botev P            0-1 Hebar              
Septemvri          0-3 Ludogorets         
[Jul 9]
Lokomotiv P        2-1 Pirin              
CSKA 1948          1-0 Levski             
[Jul 10]
Lokomotiv S        0-1 Cherno more        
CSKA               3-0 Arda               
[Jul 11]
Spartak V          0-1 Slavija            
Beroe              2-1 Botev V            

Round 2
[Jul 15]
Botev V            3-2 Botev P            
Ludogorets         2-0 Lokomotiv P        
[Jul 16]
Lokomotiv S        1-1 CSKA               
Levski             5-0 Spartak V          
Cherno more        1-0 Slavija            
[Jul 17]
Pirin              1-1 CSKA 1948          
[Jul 18]
Hebar              1-3 Septemvri          
Arda               1-0 Beroe              

Round 3
[Jul 23]
Spartak V          1-1 Pirin              
CSKA 1948          2-2 Ludogorets         
Beroe              1-1 Lokomotiv S        
Botev P            0-2 Arda               
[Jul 24]
Lokomotiv P        2-1 Hebar              
[Jul 25]
Septemvri          1-1 Botev V            
CSKA               1-0 Cherno more        
[Oct 12]
Slavija            2-1 Levski             

Round 4
[Jul 29]
Hebar              0-1 CSKA 1948          
Ludogorets         5-0 Spartak V          
[Jul 30]
Botev V            0-1 Lokomotiv P        
Pirin              1-2 Slavija            
[Jul 31]
Lokomotiv S        2-0 Botev P            
CSKA               5-1 Beroe              
[Aug 1]
Arda               3-2 Septemvri          
[Nov 2]
Cherno more        0-0 Levski             

Round 5
[Aug 5]
Spartak V          0-1 Hebar              
[Aug 6]
Beroe              0-2 Cherno more        
CSKA 1948          5-2 Botev V            
[Aug 7]
Levski             1-0 Pirin              
[Aug 8]
Septemvri          0-3 Lokomotiv S        
Lokomotiv P        1-0 Arda               
[Oct 19]
Botev P            0-1 CSKA               
[Nov 26]
Slavija            1-2 Ludogorets         

Round 6
[Aug 12]
Cherno more        1-0 Pirin              
Hebar              0-3 Slavija            
[Aug 13]
Arda               0-1 CSKA 1948          
Beroe              1-1 Botev P            
[Aug 14]
CSKA               1-0 Septemvri          
[Aug 15]
Lokomotiv S        0-0 Lokomotiv P        
Botev V            1-0 Spartak V          
[Dec 1]
Ludogorets          -  Levski             

Round 7
[Aug 19]
Botev P            3-4 Cherno more        
[Aug 20]
Spartak V          1-3 Arda               
Levski             4-0 Hebar              
[Aug 21]
CSKA 1948          2-0 Lokomotiv S        
Septemvri          3-1 Beroe              
[Aug 22]
Slavija            2-1 Botev V            
Pirin              0-4 Ludogorets         
[Nov 1]
Lokomotiv P        0-1 CSKA               

Round 8
[Aug 26]
Botev P            3-1 Septemvri          
Beroe              2-0 Lokomotiv P        
[Aug 27]
Arda               1-0 Slavija            
Lokomotiv S        3-2 Spartak V          
[Aug 28]
Hebar              0-0 Pirin              
Botev V            0-2 Levski             
[Aug 29]
Cherno more        2-3 Ludogorets         
CSKA               2-1 CSKA 1948          

Round 9
[Sep 2]
Pirin              2-1 Botev V            
Slavija            2-1 Lokomotiv S        
[Sep 3]
Spartak V          0-1 CSKA               
Lokomotiv P        1-0 Botev P            
[Sep 4]
CSKA 1948          4-0 Beroe              
Ludogorets         6-0 Hebar              
[Sep 5]
Septemvri          0-0 Cherno more        
Levski             2-0 Arda               

Round 10
[Sep 9]
Beroe              3-1 Spartak V          
Botev P            2-0 CSKA 1948          
[Sep 10]
Lokomotiv S        3-2 Levski             
Cherno more        1-0 Hebar              
[Sep 11]
CSKA               2-0 Slavija            
Botev V            0-4 Ludogorets         
[Sep 12]
Arda               0-0 Pirin              
Septemvri          0-1 Lokomotiv P        

Round 11
[Sep 16]
Spartak V          3-2 Botev P            
Hebar              0-2 Botev V            
CSKA 1948          1-0 Septemvri          
[Sep 17]
Pirin              0-1 Lokomotiv S        
Lokomotiv P        3-0 Cherno more        
Slavija            2-0 Beroe              
[Sep 18]
Levski             2-0 CSKA               
Ludogorets         1-1 Arda               

Round 12
[Sep 29]
Arda               1-0 Hebar              
[Sep 30]
Septemvri          1-1 Spartak V          
Cherno more        2-1 Botev V            
Botev P            1-0 Slavija            
[Oct 1]
Lokomotiv S        1-0 Ludogorets         
[Oct 3]
Lokomotiv P        1-3 CSKA 1948          
CSKA               2-1 Pirin              
Beroe              0-1 Levski             

Round 13
[Oct 7]
Hebar              3-2 Lokomotiv S        
Pirin              0-0 Beroe              
[Oct 8]
Slavija            1-0 Septemvri          
Levski             1-0 Botev P            
[Oct 9]
Botev V            0-0 Arda                
CSKA 1948          0-0 Cherno more        
Spartak V          0-2 Lokomotiv P        
Ludogorets         2-1 CSKA               

Round 14
[Oct 14]
Lokomotiv S        1-0 Botev V            
Cherno more        1-1 Arda               
[Oct 15]
Botev P            3-1 Pirin              
CSKA               4-0 Hebar              
[Oct 16]
CSKA 1948          2-0 Spartak V          
Septemvri          0-0 Levski             
[Oct 17]
Lokomotiv P        3-0 Slavija            
Beroe              0-4 Ludogorets         

Round 15
[Oct 21]
Arda               2-2 Lokomotiv S        
[Oct 22]
Spartak V          0-0 Cherno more        
Slavija            1-1 CSKA 1948          
Levski             1-1 Lokomotiv P        
[Oct 23]
Botev V            0-4 CSKA               
Ludogorets         1-0 Botev P            
[Oct 24]
Pirin              1-4 Septemvri          
Hebar              1-1 Beroe              

Round 16
[Oct 28]
Pirin              0-0 Lokomotiv P        
Arda               1-3 CSKA               
[Oct 29]
Cherno more        2-1 Lokomotiv S        
Levski             0-0 CSKA 1948          
[Oct 30]
Slavija            2-2 Spartak V          
Hebar              1-2 Botev P            
Ludogorets         3-1 Septemvri          
[Oct 31]
Botev V            2-0 Beroe              

Round 17
[Nov 4]
Septemvri          1-1 Hebar              
[Nov 5]
Botev P            6-0 Botev V            
CSKA 1948          2-1 Pirin              
Beroe              2-0 Arda               
[Nov 6]
Slavija            1-0 Cherno more        
Spartak V          2-2 Levski             
CSKA               0-0 Lokomotiv S        
[Nov 8]
Lokomotiv P        2-3 Ludogorets         

Round 18
[Nov 11]
Pirin              3-1 Spartak V          
[Nov 12]
Arda               2-1 Botev P            
Cherno more        0-2 CSKA               
Levski             1-2 Slavija            
[Nov 13]
Hebar              1-2 Lokomotiv P        
Lokomotiv S        1-2 Beroe              
Ludogorets         1-1 CSKA 1948          
[Nov 14]			
Botev V            0-0 Septemvri          

Table:

 1.CSKA-Sofia (Sofija)                18  14  2  2  34- 9  44
 2.Ludogorets 1945 (Razgrad)          17  13  3  1  46-12  42  [C]
 3.CSKA 1948 (Sofija)                 18  10  6  2  28-13  36
 4.Lokomotiv 1926 (Plovdiv)           18  10  3  5  22-15  33
 5.Slavija 1913 (Sofija)              18  10  2  6  22-18  32
 6.Levski (Sofija)                    17   8  5  4  25-11  29
 7.Cherno more (Varna)                18   8  5  5  17-16  29
 8.Lokomotiv 1929 (Sofija)            18   7  5  6  23-20  26
 9.Arda (Kardzhali)                   18   7  5  6  18-20  26
10.Botev (Plovdiv)                    18   6  1 11  26-25  19
11.Beroe (Stara Zagora)               18   5  4  9  16-30  19
12.Septemvri (Sofija)                 18   3  6  9  17-25  15  [P]
13.Botev (Vratsa)                     18   4  3 11  15-34  15
14.OFK Pirin (Blagoevgrad)            18   2  6 10  13-26  12
15.Hebar 1918 (Pazardzhik)            18   3  3 12  11-35  12  [P]
16.Spartak 1918 (Varna)               18   1  5 12  14-38   8  [P]


2021/22.

list of champions.

list of final tables.

all-time table.

list of cup finals.

list of topscorers.

list of name changes.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 26 Nov 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.