Bonaire 2023/24


Kampionato 2023/24
Kopa FFB 2024
Bonaire Day Cup 2023

Kampionato 2023/24

Regular Season | Kaya 6 | Kaya 4 | Final

Regular Season

Final Table:

 1.SV AtlÚtico Flamingo (Nikiboko)        10   8  2  0  63-10  26       Qualified
 2.SV Real (Rincon)                       10   8  2  0  51- 7  26  [C]  Qualified
 3.SV Vitesse (Antri˛l)                   10   8  1  1  40- 8  25       Qualified
 4.SV Vespo (Rincon)                      10   7  0  3  33-11  21       Qualified
 5.SV Estrellas (Nort Sali˝a Kunuku Bieu) 10   6  0  4  24-27  18       Qualified
 6.Independiente Bonaire                  10   5  0  5  14-23  15       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.SV AtlÚtico (Tera K˛rß)                10   3  1  6  23-29  10       Kopa FFB
 8.SV Young Boys                          10   3  0  7  17-52   9       Kopa FFB
 9.SV Uruguay (Antri˛l Pabou)             10   2  2  6  18-20   8       Kopa FFB
10.SV Juventus (Antri˛l)                  10   1  0  9   6-53   3       Kopa FFB
11.ASCD Arriba Per˙                       10   0  0 10   9-58   0       Kopa FFB

Round 1
[Sep 29]
Real Rincon        10-0 Arriba Per˙         
[Oct 1]
AtlÚtico Flamingo  10-0 Juventus            
[Oct 4]
Vitesse             6-1 ATC                 
[Oct 5]
Estrellas           3-0 Young Boys          
[Oct 6]
Vespo               3-1 Uruguay             
Independiente       bye

Round 2
[Oct 18]
Arriba Per˙         0-2 Independiente       
[Oct 20]
Juventus           0-12 Real Rincon         
[Oct 22]
ATC                 1-4 AtlÚtico Flamingo   
[Oct 27]
Uruguay             2-4 Estrellas           
[Nov 14]
Young Boys          awd Vitesse             [awarded 0-3, Young Boys dns]
Vespo               bye

Round 3
[Oct 29]
AtlÚtico Flamingo   4-1 Independiente       
[Nov 2]
Estrellas           4-0 Juventus            
[Nov 5]
Vespo               4-3 ATC                 
[Nov 6]
Vitesse            10-1 Arriba Per˙         
[Nov 8]
Uruguay             2-3 Young Boys          
Real Rincon         bye

Round 4
[Nov 24]
Real Rincon         3-0 Independiente       
[Nov 26]
Arriba Per˙        2-14 AtlÚtico Flamingo   
[Nov 28]
Juventus            2-6 Vitesse             
[Dec 1]
ATC                 2-4 Estrellas           
[Dec 3]
Young Boys          0-8 Vespo               
Uruguay             bye

Round 5
[Dec 6]
Vitesse             0-0 Real Rincon         
[Feb 15]
Estrellas           2-1 Independiente       
[Feb 29]
Young Boys          3-6 ATC                 
[Mar 14]
Vespo               3-0 Arriba Per˙         
[Mar 24]
Uruguay             4-0 Juventus            
AtlÚtico Flamingo   bye

Round 6
[Jan 10]
Real Rincon         2-2 AtlÚtico Flamingo   
[Jan 12]
Independiente       0-6 Vitesse             
[Jan 14]
Arriba Per˙         2-4 Estrellas           
[Jan 17]
Juventus            0-5 Vespo               
[Jan 19]
ATC                 2-2 Uruguay             
Young Boys          bye

Round 7
[Jan 21]
Estrellas           1-8 AtlÚtico Flamingo   
[Jan 24]
Vespo               2-3 Real Rincon         
[Jan 26]
Uruguay             0-1 Independiente       
[Jan 28]
Young Boys          6-2 Arriba Per˙         
[Jan 31]
ATC                 5-0 Juventus            
Vitesse             bye

Round 8
[Feb 1]
AtlÚtico Flamingo   2-1 Vitesse             
[Feb 2]
Real Rincon         5-1 Estrellas           
[Feb 7]
Independiente       1-6 Vespo               
[Feb 8]
Arriba Per˙         1-4 Uruguay             
[Feb 14]
Juventus            0-3 Young Boys          
ATC                 bye

Round 9
[Feb 16]
Vespo               0-1 Vitesse             
[Feb 18]
Uruguay             2-2 AtlÚtico Flamingo   
[Feb 21]
Young Boys         1-11 Real Rincon         
[Feb 23]
ATC                 0-2 Independiente       
[Feb 25]
Juventus            3-0 Arriba Per˙         
Estrellas           bye

Round 10
[Feb 28]
Vitesse             5-1 Estrellas           
[Mar 1]
AtlÚtico Flamingo   2-0 Vespo               
[Mar 3]
Real Rincon         2-0 Uruguay             
[Mar 6]
Independiente       2-1 Young Boys          
[Mar 8]
Arriba Per˙         1-2 ATC                 
Juventus            bye

Round 11
[Mar 10]
Estrellas           0-2 Vespo               
[Mar 13]
Vitesse             2-1 Uruguay             
[Mar 15]
AtlÚtico Flamingo  15-0 Young Boys          
[Mar 17]
Real Rincon         3-1 ATC                 
[Mar 20]
Independiente       4-1 Juventus            
Arriba Per˙         bye

Final Table:

 1.SV AtlÚtico Flamingo (Nikiboko)        10   8  2  0  63-10  26       Qualified
 2.SV Real (Rincon)                       10   8  2  0  51- 7  26  [C]  Qualified
 3.SV Vitesse (Antri˛l)                   10   8  1  1  40- 8  25       Qualified
 4.SV Vespo (Rincon)                      10   7  0  3  33-11  21       Qualified
 5.SV Estrellas (Nort Sali˝a Kunuku Bieu) 10   6  0  4  24-27  18       Qualified
 6.Independiente Bonaire                  10   5  0  5  14-23  15       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.SV AtlÚtico (Tera K˛rß)                10   3  1  6  23-29  10       Kopa FFB
 8.SV Young Boys                          10   3  0  7  17-52   9       Kopa FFB
 9.SV Uruguay (Antri˛l Pabou)             10   2  2  6  18-20   8       Kopa FFB
10.SV Juventus (Antri˛l)                  10   1  0  9   6-53   3       Kopa FFB
11.ASCD Arriba Per˙                       10   0  0 10   9-58   0       Kopa FFB

Kaya 6

Final Table:

 1.SV Real (Rincon)                        5   4  0  1  14- 6  12  [C]  Qualified
 2.SV AtlÚtico Flamingo (Nikiboko)         5   3  1  1  13- 5  10       Qualified
 3.SV Vespo (Rincon)                       5   2  3  0   9- 5   9       Qualified
 4.Independiente Bonaire                   5   2  1  2   8- 7   7       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SV Vitesse (Antri˛l)                    5   1  1  3   5- 9   4       Kopa FFB
 6.SV Estrellas (Nort Sali˝a Kunuku Bieu)  5   0  0  5   3-20   0       Kopa FFB

Round 1
[Apr 9]
Independiente       0-2 AtlÚtico Flamingo   
[Apr 10]
Real Rincon         6-1 Estrellas           
[Apr 11]
Vespo               0-0 Vitesse             

Round 2
[Apr 14]
AtlÚtico Flamingo   5-0 Estrellas           
[Apr 15]
Vitesse             0-3 Real Rincon         
[Apr 17]
Independiente       1-1 Vespo               

Round 3
[May 3]
Estrellas           1-4 Vitesse             
[May 5]
AtlÚtico Flamingo   3-3 Vespo               
[May 8]
Real Rincon         3-1 Independiente       

Round 4
[May 10]
AtlÚtico Flamingo   2-0 Vitesse             
[May 12]
Vespo               3-0 Real Rincon         
[May 15]
Independiente       3-0 Estrellas           

Round 5
[May 17]
AtlÚtico Flamingo   1-2 Real Rincon         
[May 19]
Vitesse             1-3 Independiente       
[May 22]
Estrellas           1-2 Vespo               

Final Table:

 1.SV Real (Rincon)                        5   4  0  1  14- 6  12  [C]  Qualified
 2.SV AtlÚtico Flamingo (Nikiboko)         5   3  1  1  13- 5  10       Qualified
 3.SV Vespo (Rincon)                       5   2  3  0   9- 5   9       Qualified
 4.Independiente Bonaire                   5   2  1  2   8- 7   7       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SV Vitesse (Antri˛l)                    5   1  1  3   5- 9   4       Kopa FFB
 6.SV Estrellas (Nort Sali˝a Kunuku Bieu)  5   0  0  5   3-20   0       Kopa FFB

Kaya 4

Table:

 1.SV Real (Rincon)                        0   0  0  0   0- 0   0  [C]
 2.SV AtlÚtico Flamingo (Nikiboko)         0   0  0  0   0- 0   0
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.SV Vespo (Rincon)                       0   0  0  0   0- 0   0
 4.Independiente Bonaire                   0   0  0  0   0- 0   0

Round 1
[May 29]
AtlÚtico Flamingo    -  Vespo               
[May 30]
Real Rincon          -  Independiente       

Round 2
[Jun 12]
Real Rincon          -  Vespo               
[Jun 14]
Independiente        -  AtlÚtico Flamingo   

Round 3
[Jun 19]
AtlÚtico Flamingo    -  Real Rincon         
[Jun 21]
Vespo                -  Independiente       

Table:

 1.SV Real (Rincon)                        0   0  0  0   0- 0   0  [C]
 2.SV AtlÚtico Flamingo (Nikiboko)         0   0  0  0   0- 0   0
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.SV Vespo (Rincon)                       0   0  0  0   0- 0   0
 4.Independiente Bonaire                   0   0  0  0   0- 0   0

Final


Kopa FFB 2024

NB: Juventus did not enter; teams enter according to final position regular season

Preliminary Round 1 [Apr 23]
Uruguay             4-0 Arriba Per˙         

Preliminary Round 2 [May 21]
Young Boys          2-2 Uruguay             [2-4 pen]

Semifinals
[May 28]
ATC                 1-4 Uruguay             
[Jun 9]
Vitesse              -  Estrellas           

Final [Jun 21]
Uruguay              -  winners Jun 9       


Bonaire Day Cup 2023

Group Stage

Final Tables:

Group A
 1.SV Vespo (Rincon)                       4   3  1  0   9- 3  10  Quarterfinals
 2.SV AtlÚtico Flamingo (Nikiboko)         4   3  0  1   7- 2   9  Quarterfinals
 3.SV Vitesse (Antri˛l)                    4   2  0  2   8- 5   6  Quarterfinals
 4.SV Uruguay (Antri˛l Pabou)              4   1  0  3   7-14   3  Quarterfinals
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SV AtlÚtico (Tera K˛rß)                 4   0  1  3   0- 7   1

Group B
 1.SV Real (Rincon)                        5   5  0  0  28- 5  15  Quarterfinals
 2.SV Estrellas (Nort Sali˝a Kunuku Bieu)  5   4  0  1  15- 9  12  Quarterfinals
 3.SV Young Boys                           5   2  1  2  10-16   7  Quarterfinals
 4.ASCD Arriba Per˙                        5   2  0  3   8-15   6  Quarterfinals
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SV Juventus (Antri˛l)                   5   1  1  3   4-13   4
 6.Independiente                           5   0  0  5   4-11   0

Round 1
[May 5]
AtlÚtico Flamingo   4-0 Uruguay             
[May 7]
Arriba Per˙         2-4 Young Boys          
[May 10]
ATC                 0-0 Vespo               
[May 12]
Independiente       1-4 Real Rincon         
[May 14]
Estrellas           4-0 Juventus            
Vitesse             bye

Round 2
[May 17]
Vespo               2-1 AtlÚtico Flamingo   
[May 19]
Young Boys          1-0 Independiente       
[May 21]
Uruguay             2-5 Vitesse             
[May 24]
Estrellas           5-1 Arriba Per˙         
[May 26]
Juventus            0-4 Real Rincon         
ATC                 bye

Round 3
[May 28]
Vitesse             0-2 Vespo               
[May 31]
Independiente       1-2 Estrellas           
[Jun 2]
AtlÚtico Flamingo   1-0 ATC                 
[Jun 4]
Real Rincon         9-2 Young Boys          
[Jul 7]
Arriba Per˙         2-0 Juventus            
Uruguay             bye

Round 4
[Jun 14]
Vespo               5-2 Uruguay             
[Jun 16]
Arriba Per˙         1-0 Independiente       
[Jun 18]
Juventus            1-1 Young Boys          
[Jul 2]
ATC                 0-3 Vitesse             
[Jul 5]
Estrellas           0-5 Real Rincon         
AtlÚtico Flamingo   bye

Round 5
[Jun 21]
Uruguay             3-0 ATC                 
[Jun 26]
Real Rincon         6-2 Arriba Per˙         
[Jun 27]
Vitesse             0-1 AtlÚtico Flamingo   
[Jun 28]
Young Boys          2-4 Estrellas           
[Jun 30]
Independiente       2-3 Juventus            
Vespo               bye

Final Tables:

Group A
 1.SV Vespo (Rincon)                       4   3  1  0   9- 3  10  Quarterfinals
 2.SV AtlÚtico Flamingo (Nikiboko)         4   3  0  1   7- 2   9  Quarterfinals
 3.SV Vitesse (Antri˛l)                    4   2  0  2   8- 5   6  Quarterfinals
 4.SV Uruguay (Antri˛l Pabou)              4   1  0  3   7-14   3  Quarterfinals
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SV AtlÚtico (Tera K˛rß)                 4   0  1  3   0- 7   1

Group B
 1.SV Real (Rincon)                        5   5  0  0  28- 5  15  Quarterfinals
 2.SV Estrellas (Nort Sali˝a Kunuku Bieu)  5   4  0  1  15- 9  12  Quarterfinals
 3.SV Young Boys                           5   2  1  2  10-16   7  Quarterfinals
 4.ASCD Arriba Per˙                        5   2  0  3   8-15   6  Quarterfinals
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SV Juventus (Antri˛l)                   5   1  1  3   4-13   4
 6.Independiente                           5   0  0  5   4-11   0

Knockout Stage

Quarterfinals
[Aug 16]
Vespo               2-2 Arriba Per˙         [4-2 pen]
[Aug 18]
Real Rincon         2-2 Uruguay             [6-5 pen]
[Aug 20]
AtlÚtico Flamingo   9-1 Young Boys          
[Aug 23]
Estrellas           0-5 Vitesse             

Semifinals
[Aug 25]
Vespo               2-3 AtlÚtico Flamingo   
  [Giandro Steba 29, 35; Yurick Seinpaal 40, 73, Christopher Isenia 81]
[Aug 27]
Real Rincon         1-2 Vitesse             
  [Felix Verhaar 43; Berry Sonnenschein 10, Jhojan Palacios 86]

Final [Sep 1]
AtlÚtico Flamingo   2-2 Vitesse             [aet, 4-3 pen]


2022

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 29 May 2024

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.