Zimbabwe 2023


Premier Soccer League 2023
Cup Tournaments
Division One

Premier Soccer League 2023

Final Table:

 1.Ngezi Platinum      34  20  6  8  45-23  66       Champions
 2.Manica Diamonds     34  16 10  8  42-23  58
 3.Dynamos             34  15 12  7  37-16  57
 4.FC Platinum         34  15 10  9  37-29  55  [C]
 5.Highlanders         34  14 13  7  24-22  55
 6.Herentals College   34  14  9 11  38-33  51
 7.Chicken Inn         34  11 16  7  35-26  49
 8.CAPS United         34  11 13 10  37-32  46
 9.Hwange              34  12  9 13  27-27  45  [P]
10.Green Fuel          34  11 10 13  27-34  43  [P]
11.ZPC Kariba          34  11  8 15  27-48  41
12.Simba Bhora         34   9 13 12  29-27  40  [P]
13.Bulawayo Chiefs     34  10 10 14  37-39  40
14.Yadah Stars         34  12  4 18  35-46  40
----------------------------------------------
15.Black Rhinos        34   9 11 14  27-37  38       Relegated
16.Triangle United     34   6 17 11  24-36  35       Relegated
17.Sheasham            34   7 14 13  23-36  35  [P]  Relegated
18.Cranborne Bullets   34   6  9 19  16-33  27       Relegated

Round 1
[Mar 18]
Simba Bhora            1-2 FC Platinum            
Sheasham               0-0 Chicken Inn            
Bulawayo Chiefs        1-1 Ngezi Platinum         
Hwange                 0-1 Dynamos                
[Mar 19]
CAPS United            2-0 Manica Diamonds        
Triangle               1-0 Herentals              
Highlanders            0-0 ZPC Kariba             
[Mar 20]
Yadah Stars            1-0 Green Fuel             
Cranborne Bullets      0-1 Black Rhinos           

Round 2
[Mar 25]
Ngezi Platinum         0-0 CAPS United            
FC Platinum            1-0 Cranborne Bullets      
Chicken Inn            1-0 Simba Bhora            
Black Rhinos           0-1 Highlanders            
Green Fuel             1-1 Herentals              
[Mar 26]
Dynamos                4-0 Sheasham               
Manica Diamonds        0-0 Triangle               
Yadah Stars            1-2 Hwange                 
[Mar 27]
ZPC Kariba             1-0 Bulawayo Chiefs        

Round 3
[Mar 31]
Herentals              1-1 Manica Diamonds        
[Apr 1]
Simba Bhora            0-0 Dynamos                
Sheasham               1-1 Yadah Stars            
Bulawayo Chiefs        0-0 Black Rhinos           
Cranborne Bullets      0-0 Chicken Inn            
[Apr 2]
CAPS United            1-0 ZPC Kariba             
Triangle               0-0 Ngezi Platinum         
Highlanders            2-1 FC Platinum            
Hwange                 3-0 Green Fuel             

Round 4
[Apr 6]
Yadah Stars            0-1 Simba Bhora            
[Apr 7]
Black Rhinos           0-2 CAPS United            
Ngezi Platinum         3-3 Herentals              
FC Platinum            2-1 Bulawayo Chiefs        
Green Fuel             1-2 Manica Diamonds        
Chicken Inn            0-0 Highlanders            
[Apr 8]
Hwange                 1-1 Sheasham               
[Apr 9]
ZPC Kariba             1-0 Triangle               
[Apr 10]
Dynamos                0-0 Cranborne Bullets      

Round 5
[Apr 14]
Cranborne Bullets      0-1 Yadah Stars            
Simba Bhora            2-0 Hwange                 
[Apr 15]
Sheasham               1-1 Green Fuel             
Herentals              2-1 ZPC Kariba             
Manica Diamonds        0-1 Ngezi Platinum         
[Apr 16]
CAPS United            1-1 FC Platinum            
  [Juan Mutudza 30; Wilson Mensa 1-1] 
Triangle               2-1 Black Rhinos           
Bulawayo Chiefs        2-2 Chicken Inn            
[May 25]
Highlanders            0-0 Dynamos                

Round 6
[Apr 21]
ZPC Kariba             0-3 Manica Diamonds        
[Apr 22]
Green Fuel             2-3 Ngezi Platinum         
FC Platinum            1-1 Triangle               
Hwange                 1-0 Cranborne Bullets      
  [Brighton Makopa 42]
Yadah Stars            0-2 Highlanders            
  [Calvin "Kung-Fu Panda" Chigonero 70, 75] 
Black Rhinos           0-0 Herentals              
[Apr 23]
Dynamos                2-3 Bulawayo Chiefs        
  [Frank Makarati 29 pen, Tendai Matindife 80; Mthokozisi Msebe 17,
   Felix Moyo 1-2, Danny Phiri 87] 
Sheasham               1-1 Simba Bhora            
Chicken Inn            0-0 CAPS United            

Round 7
[Apr 27]
Simba Bhora            0-1 Green Fuel             
[Apr 29]
Bulawayo Chiefs        2-1 Yadah Stars            
  [Farau Matare 32, Billy Veremu 2-1; Prosper Kafelapanjila 38] 
Manica Diamonds        4-0 Black Rhinos           
Ngezi Platinum         5-1 ZPC Kariba             
[Apr 30]
CAPS United            0-2 Dynamos                
Triangle               1-1 Chicken Inn            
Highlanders            1-0 Hwange                 
  [Washington Navhaya]
Cranborne Bullets      1-2 Sheasham               
[May 1]
Herentals              1-0 FC Platinum            

Round 8
[May 5]
Simba Bhora            0-1 Cranborne Bullets      
[May 6]
Green Fuel             0-0 ZPC Kariba             
FC Platinum            2-2 Manica Diamonds        
Chicken Inn            2-1 Herentals              
Yadah Stars            0-1 CAPS United            
[May 7]
Dynamos                0-0 Triangle               
Sheasham               0-0 Highlanders            
Hwange                 0-3 Bulawayo Chiefs        
[May 10]
Black Rhinos           0-0 Ngezi Platinum         

Round 9
[May 12]
Cranborne Bullets      1-0 Green Fuel             
[May 13]
Herentals              0-0 Dynamos                
Bulawayo Chiefs        2-0 Sheasham               
Manica Diamonds        2-0 Chicken Inn            
[May 14]
CAPS United            0-0 Hwange                 
Triangle               1-1 Yadah Stars            
Highlanders            0-0 Simba Bhora            
Ngezi Platinum         2-0 FC Platinum            
[May 15]
ZPC Kariba             3-1 Black Rhinos           

Round 10
[May 19]
Yadah Stars            1-0 Herentals              
[May 20]
Green Fuel             1-0 Black Rhinos           
FC Platinum            1-0 ZPC Kariba             
Chicken Inn            2-0 Ngezi Platinum         
Cranborne Bullets      1-1 Highlanders            
[May 21]
Dynamos                0-0 Manica Diamonds        
Hwange                 0-0 Triangle               
Sheasham               awd CAPS United            [awarded 0-3, Sheasham dns]
[May 22]
Simba Bhora            1-1 Bulawayo Chiefs        

Round 11
[May 25]
Herentals              1-2 Hwange                 
[May 27]
Black Rhinos           0-1 FC Platinum            
Bulawayo Chiefs        1-1 Cranborne Bullets      
Manica Diamonds        0-1 Yadah Stars            
[May 28]
CAPS United            1-1 Simba Bhora            
Triangle               0-0 Sheasham               
Highlanders            1-1 Green Fuel             
Ngezi Platinum         2-1 Dynamos                
[May 29]
ZPC Kariba             0-3 Chicken Inn            

Round 12
[Jun 2]
Simba Bhora            1-1 Triangle               
[Jun 3]
Chicken Inn            1-0 Black Rhinos           
Cranborne Bullets      2-1 CAPS United            
Sheasham               0-0 Herentals              
[Jun 4]
Green Fuel             0-1 FC Platinum            
  [Panashe Mutimbanyoka 59] 
Dynamos                3-0 ZPC Kariba             
  [Elton Chikona 22, Donald Mudadi 44, 90+2]
Hwange                 0-1 Manica Diamonds        
  [Farai Banda 5] 
Highlanders            1-0 Bulawayo Chiefs        
  [Mbongeni Ndlovu 20]
[Jun 5]
Yadah Stars            0-1 Ngezi Platinum         

Round 13
[Jul 1]
Bulawayo Chiefs        0-2 Green Fuel             
Manica Diamonds        1-0 Sheasham               
FC Platinum            2-0 Chicken Inn            
Ngezi Platinum         2-1 Hwange                 
ZPC Kariba             2-1 Yadah Stars            
[Jul 2]
Black Rhinos           1-2 Dynamos                
CAPS United            1-2 Highlanders            
Triangle               2-1 Cranborne Bullets      
Herentals              2-1 Simba Bhora            

Round 14
[Jul 8]
Bulawayo Chiefs        2-1 CAPS United            
Dynamos                0-0 FC Platinum            [in Bulawayo]
Yadah Stars            0-2 Black Rhinos           
Cranborne Bullets      0-2 Herentals              
[Jul 9]
Green Fuel             1-1 Chicken Inn            
Hwange                 2-1 ZPC Kariba             
Highlanders            1-0 Triangle               
Sheasham               0-0 Ngezi Platinum         
Simba Bhora            0-0 Manica Diamonds        

Round 15
[Jul 15]
Manica Diamonds        1-0 Cranborne Bullets      
FC Platinum            0-1 Yadah Stars            
Ngezi Platinum         0-1 Simba Bhora            
ZPC Kariba             0-0 Sheasham               
Chicken Inn            0-2 Dynamos                
CAPS United            2-0 Green Fuel             
[Jul 16]
Triangle               0-3 Bulawayo Chiefs        
Black Rhinos           1-1 Hwange                 
Herentals              0-1 Highlanders            

Round 16
[Jul 22]
Green Fuel             1-0 Dynamos                
Yadah Stars            1-3 Chicken Inn            
Cranborne Bullets      0-1 Ngezi Platinum         
Bulawayo Chiefs        1-2 Herentals              
CAPS United            1-1 Triangle               
[Jul 23]
Highlanders            1-0 Manica Diamonds        
Sheasham               0-0 Black Rhinos           
Simba Bhora            1-2 ZPC Kariba             
Hwange                 0-0 FC Platinum            

Round 17
[Jul 29]
Chicken Inn            2-1 Hwange                 
Manica Diamonds        3-1 Bulawayo Chiefs        
ZPC Kariba             1-0 Cranborne Bullets      
FC Platinum            1-2 Sheasham               
[Jul 30]
Ngezi Platinum         0-1 Highlanders            
Black Rhinos           1-1 Simba Bhora            
Dynamos                5-1 Yadah Stars            
Triangle               0-2 Green Fuel             
Herentals              2-1 CAPS United            

Halfway Table:

 1.Highlanders         17  10  7  0  15- 4  37
 2.Ngezi Platinum      17   8  6  3  21-13  30
 3.Manica Diamonds     17   8  5  4  20-10  29
 4.Dynamos             17   7  7  3  22- 8  28
 5.Chicken Inn         17   7  7  3  18-13  28
 6.FC Platinum         17   7  5  5  16-14  26  [C]
 7.CAPS United         17   6  6  5  18-13  24
 8.Herentals College   17   6  6  5  18-16  24
 9.Bulawayo Chiefs     17   6  5  6  23-20  23
10.ZPC Kariba          17   6  3  8  13-23  21
11.Green Fuel          17   5  5  7  14-17  20  [P]
12.Hwange              17   5  5  7  14-17  20  [P]
13.Triangle United     17   3 10  4  10-14  19
14.Simba Bhora         17   3  8  6  12-14  17  [P]
----------------------------------------------
15.Sheasham            17   2 11  4   8-16  17  [P]
16.Yadah Stars         17   5  2 10  12-23  17
17.Cranborne Bullets   17   3  4 10   8-16  13
18.Black Rhinos        17   2  6  9   8-19  12

Round 18
[Aug 5]
Green Fuel             2-0 Yadah Stars            
FC Platinum            1-2 Simba Bhora            
Ngezi Platinum         1-0 Bulawayo Chiefs        
Black Rhinos           1-2 Cranborne Bullets      
Chicken Inn            0-1 Sheasham               
ZPC Kariba             0-0 Highlanders            
[Aug 6]
Manica Diamonds        2-0 CAPS United            
Herentals              2-2 Triangle               
Dynamos                0-0 Hwange                 

Round 19
[Aug 19]
Bulawayo Chiefs        0-0 ZPC Kariba             
CAPS United            0-1 Ngezi Platinum         
Simba Bhora            0-1 Chicken Inn            
Cranborne Bullets      1-1 FC Platinum            
Herentals              1-0 Green Fuel             
[Aug 20]
Highlanders            1-0 Black Rhinos           
Triangle               1-3 Manica Diamonds        
Sheasham               0-2 Dynamos                
Hwange                 3-1 Yadah Stars            

Round 20
[Aug 26]
Green Fuel             1-0 Hwange                 
FC Platinum            2-0 Highlanders            
Ngezi Platinum         3-0 Triangle               
Chicken Inn            0-0 Cranborne Bullets      
ZPC Kariba             0-0 CAPS United            
Black Rhinos           2-0 Bulawayo Chiefs        
[Aug 27]
Manica Diamonds        1-1 Herentals              
Yadah Stars            2-0 Sheasham               
Dynamos                0-0 Simba Bhora            

Round 21
[Sep 2]
Bulawayo Chiefs        1-1 FC Platinum            
Sheasham               1-0 Hwange                 
Simba Bhora            1-1 Yadah Stars            
Cranborne Bullets      0-1 Dynamos                
Herentals              2-1 Ngezi Platinum         
Manica Diamonds        2-0 Green Fuel             
[Sep 3]
Highlanders            0-2 Chicken Inn            
Triangle               1-0 ZPC Kariba             
CAPS United            0-0 Black Rhinos           

Round 22
[Sep 9]
Black Rhinos           1-1 Triangle               
ZPC Kariba             1-0 Herentals              
Chicken Inn            1-1 Bulawayo Chiefs        
Ngezi Platinum         1-0 Manica Diamonds        
FC Platinum            2-1 CAPS United            
Green Fuel             1-0 Sheasham               
[Sep 10]
Hwange                 0-0 Simba Bhora            
Dynamos                awd Highlanders            [awarded 3-0; abandoned at 2-0 in 38';
Yadah Stars            1-0 Cranborne Bullets       at Barbourfields, Bulawayo]

Round 23
[Sep 16]
Bulawayo Chiefs        2-1 Dynamos                
Cranborne Bullets      0-1 Hwange                 
Herentals              2-1 Black Rhinos           
Ngezi Platinum         3-0 Green Fuel             
Manica Diamonds        2-0 ZPC Kariba             
[Sep 17]
Highlanders            2-0 Yadah Stars            
Triangle               0-1 FC Platinum            
CAPS United            1-1 Chicken Inn            
Simba Bhora            1-0 Sheasham               

Round 24
[Sep 23]
Green Fuel             0-3 Simba Bhora            
FC Platinum            2-0 Herentals              
ZPC Kariba             0-3 Ngezi Platinum         
Chicken Inn            1-1 Triangle               
Yadah Stars            1-2 Bulawayo Chiefs        
Sheasham               1-0 Cranborne Bullets      
[Sep 24]
Black Rhinos           2-1 Manica Diamonds        
Hwange                 1-0 Highlanders            
Dynamos                1-0 CAPS United            

Round 25
[Oct 3]
Cranborne Bullets      1-0 Simba Bhora            
[Oct 4]
Herentals              1-1 Chicken Inn            
Ngezi Platinum         1-0 Black Rhinos           
Manica Diamonds        1-2 FC Platinum            
CAPS United            1-2 Yadah Stars            
Highlanders            1-1 Sheasham               
ZPC Kariba             1-0 Green Fuel             
[Oct 5]
Triangle               0-0 Dynamos                
Bulawayo Chiefs        0-2 Hwange                 

Round 26
[Oct 7]
FC Platinum            1-0 Ngezi Platinum         
Chicken Inn            1-1 Manica Diamonds        
Simba Bhora            3-0 Highlanders            
Black Rhinos           4-3 ZPC Kariba             
[Oct 8]
Hwange                 0-1 CAPS United            
Dynamos                0-1 Herentals              
Yadah Stars            3-1 Triangle               
Green Fuel             1-0 Cranborne Bullets      
Sheasham               2-1 Bulawayo Chiefs        

Round 27
[Oct 14]
Herentals              4-0 Yadah Stars            
Ngezi Platinum         1-0 Chicken Inn            
Bulawayo Chiefs        0-1 Simba Bhora            
ZPC Kariba             2-1 FC Platinum            
Black Rhinos           0-0 Green Fuel             
[Oct 15]
Triangle               2-0 Hwange                 
Highlanders            0-0 Cranborne Bullets      
CAPS United            1-0 Sheasham               
[Nov 1]
Manica Diamonds        1-0 Dynamos                

Round 28
[Oct 18]
Green Fuel             1-1 Highlanders            
FC Platinum            1-2 Black Rhinos           
Chicken Inn            4-0 ZPC Kariba             
Sheasham               1-1 Triangle               
Simba Bhora            2-3 CAPS United            
Dynamos                2-1 Ngezi Platinum         
Hwange                 1-0 Herentals              
[Oct 19]
Cranborne Bullets      0-1 Bulawayo Chiefs        
Yadah Stars            1-1 Manica Diamonds        

Round 29
[Oct 21]
Black Rhinos           1-1 Chicken Inn            
Triangle               1-1 Simba Bhora            
FC Platinum            1-1 Green Fuel             
Herentals              1-0 Sheasham               
[Oct 22]
Manica Diamonds        2-0 Hwange                 
ZPC Kariba             0-1 Dynamos                
Bulawayo Chiefs        0-0 Highlanders            
Ngezi Platinum         1-0 Yadah Stars            
CAPS United            1-1 Cranborne Bullets      

Round 30
[Nov 4]
Chicken Inn            0-1 FC Platinum            
Green Fuel             1-0 Bulawayo Chiefs        
Cranborne Bullets      1-0 Triangle               
Sheasham               2-0 Manica Diamonds        
Simba Bhora            1-0 Herentals              
[Nov 5]
Highlanders            1-1 CAPS United            
Dynamos                0-0 Black Rhinos           
Hwange                 1-0 Ngezi Platinum         
Yadah Stars            6-0 ZPC Kariba             

Round 31
[Nov 8]
Black Rhinos           1-0 Yadah Stars            
Chicken Inn            1-1 Green Fuel             
FC Platinum            0-0 Dynamos                
Herentals              2-1 Cranborne Bullets      
Manica Diamonds        1-0 Simba Bhora            
Ngezi Platinum         2-1 Sheasham               
ZPC Kariba             1-0 Hwange                 
[Nov 9]
CAPS United            3-2 Bulawayo Chiefs        
Triangle               1-0 Highlanders            

Round 32
[Nov 11]
Cranborne Bullets      0-0 Manica Diamonds        
Simba Bhora            1-2 Ngezi Platinum         
Sheasham               2-2 ZPC Kariba             
[Nov 12]
Dynamos                2-1 Chicken Inn            
Highlanders            2-1 Herentals              
Green Fuel             2-2 CAPS United            
Yadah Stars            2-1 FC Platinum            
Hwange                 3-0 Black Rhinos           
Bulawayo Chiefs        2-0 Triangle               

Round 33
[Nov 18]
Chicken Inn            2-1 Yadah Stars            
FC Platinum            1-1 Hwange                 
Black Rhinos           3-2 Sheasham               
ZPC Kariba             1-1 Simba Bhora            
Ngezi Platinum         3-1 Cranborne Bullets      
Triangle               1-1 CAPS United            
Dynamos                1-0 Green Fuel             
[Nov 19]
Manica Diamonds        2-0 Highlanders            
Herentals              1-0 Bulawayo Chiefs        

Round 34
[Nov 25]
Cranborne Bullets      0-3 ZPC Kariba             
Yadah Stars            2-1 Dynamos                
Simba Bhora            0-1 Black Rhinos           
Sheasham               1-2 FC Platinum            
Green Fuel             2-1 Triangle               
Bulawayo Chiefs        2-2 Manica Diamonds        
[Nov 26]
CAPS United            3-1 Herentals              
Hwange                 0-0 Chicken Inn            
Highlanders            1-0 Ngezi Platinum         

Final Table:

 1.Ngezi Platinum      34  20  6  8  45-23  66       Champions
 2.Manica Diamonds     34  16 10  8  42-23  58
 3.Dynamos             34  15 12  7  37-16  57
 4.FC Platinum         34  15 10  9  37-29  55  [C]
 5.Highlanders         34  14 13  7  24-22  55
 6.Herentals College   34  14  9 11  38-33  51
 7.Chicken Inn         34  11 16  7  35-26  49
 8.CAPS United         34  11 13 10  37-32  46
 9.Hwange              34  12  9 13  27-27  45  [P]
10.Green Fuel          34  11 10 13  27-34  43  [P]
11.ZPC Kariba          34  11  8 15  27-48  41
12.Simba Bhora         34   9 13 12  29-27  40  [P]
13.Bulawayo Chiefs     34  10 10 14  37-39  40
14.Yadah Stars         34  12  4 18  35-46  40
----------------------------------------------
15.Black Rhinos        34   9 11 14  27-37  38       Relegated
16.Triangle United     34   6 17 11  24-36  35       Relegated
17.Sheasham            34   7 14 13  23-36  35  [P]  Relegated
18.Cranborne Bullets   34   6  9 19  16-33  27       Relegated

Second Level champions (all promoted):
Central Region Division One:  TelOne FC (Gweru)
Eastern Region Division One:  Bikita Minerals FC
Northern Region Division One: Chegutu Pirates
Southern Region Division One: Arenel Movers FC

Cup Tournaments

Chibuku Super Cup 2023
Uhuru Cup 2023
Castle Challenge Cup (Super Cup) 2024

Chibuku Super Cup 2023

Preliminary Round [Aug 9]
Yadah Stars            1-0 Cranborne Bullets      
Sheasham               0-0 Black Rhinos           [3-4 pen]

Round 1
[Aug 12]
Ngezi Platinum         2-1 Triangle               
Manica Diamonds        1-1 Black Rhinos           [5-6 pen]
Dynamos                1-0 Simba Bhora            
Chicken Inn            1-0 Green Fuel             
FC Platinum            4-0 Yadah Stars            
[Aug 13]
Herentals              1-0 ZPC Kariba             
CAPS United            1-0 Hwange                 
Highlanders            2-2 Bulawayo Chiefs        [6-5 pen]

Quarterfinals
[Sep 30]
Chicken Inn            1-2 Black Rhinos           
FC Platinum            1-1 Dynamos                [3-5 pen]
[Oct 1]
Herentals              0-0 Ngezi Platinum         [4-5 pen]
Highlanders            2-2 CAPS United            [3-5 pen]

Semifinals
[Oct 28]
Ngezi Platinum         3-0 Black Rhinos           
[Oct 29]
Dynamos                2-0 CAPS United            

Final [Dec 3, Baobab Stadium, Ngezi]
Ngezi Platinum         0-2 Dynamos                
  [Elton Chikona 73, Emmanuel Paga 90]

Uhuru Cup 2023

Final [Apr 18, 2023, Mupfure Stadium] 
Highlanders            0-0 Dynamos                [5-3 pen]

Castle Challenge Cup (Super Cup) 2024

NB: fourth edition; between 2023 league champions (Ngezi Platinum) and
    Chibuku Super Cup 2023 winners (Dynamos)

[Feb 24, 2024; Baobab Stadium, Ngezi]
Ngezi Platinum         2-0 Dynamos                
  [Claud Makopa 40, Elson Mweha 70]


Division One

Central Region | Eastern Region | Northern Region | Southern Region

Central Region

NB: covers Matebeleland South and Midlands Provinces

Table (Nov 14):

 1.TelOne FC           24  18  4  2  49-10  58
---------------------------------------------- 
 2.Tongogara FC        24  14 10  0  40-11  52
 3.ZPC Munyati FC      24  13  7  4  36-16  46
 4.Chapungu FC         24  12  8  4  36-17  44
 5.FC Platinum U-19    24  12  5  7  42-31  41
 6.Kwekwe United FC    24   9  6  9  24-21  33
 7.Dulibadzimu Unted   24   9  6  9  29-28  33
 8.MSU FC              24   9  5 10  25-27  32
 9.Shabanie Mine FC    24   7  6 11  22-26  27 
10.Blanket Mine FC     24   6  6 12  24-38  24
11.Bishpstone FC       24   6  6 12  27-45  24
12.Amazon FC           24   5  7 12  23-36  22
----------------------------------------------  
13.Loss Control FC     24   3  4 17  16-46  13
14.CM Academy          24   3  4 17  13-54  13

Promoted: TelOne FC

Eastern Region

NB: covers Manicaland, Mashonaland East and Masvingo Provinces

Reported Table (Nov 18):

 1.Bikita Minerals FC  27  17  6  4  47-17  57
---------------------------------------------- 
 2.FC Wangu Mazodze    27  16  8  3  39-12  56
 3.Tenax FC            27  16  8  3  36-14  56  [R]
 4.Rusitu Tigers FC    28  15  6  7  42-25  51
 5.Buffaloes FC        27  14  6  7  30-15  48
 6.Mutare City Rovers  27  13  8  6  39-13  47
 7.FC Hunters          27  11  7  9  36-28  40
 8.Grayham FC          27  10  3 14  29-42  33
 9.Masvingo United FC  27   8  8 11  30-32  32
10.Midway FC           27   9  5 13  31-40  32
11.Surrey FC           27   8  6 13  25-43  30
12.Renco Mine FC       27   8  1 18  20-46  25
---------------------------------------------- 
13.Manica Diamonds U19 27   5  7 15  21-39  22
14.JM Busha 54 FC      27   6  4 17  21-47  22   
15.Chiredzi Stars FC   27   2  7 18  16-44  13 
NB: total goal difference -5

Top Final Table:

 1.Bikita Minerals FC                                Promoted
---------------------------------------------- 
 2.Tenax FC                                     [R]
 3.FC Wanga Mazodze

Northern Region

NB: covers Harare, Mashonaland Central and Mashonaland West Provinces

Final Table:

 1.Chegutu Pirates FC  34  20 11  3  36-10  71       Promoted
---------------------------------------------- 
2.Black Mambas FC     34  20 10  4  34- 9  70
 3.Harare City FC      34  18 11  5  41-18  68  [R]
 4.MWOS FC             34  14 15  5  46-21  57
 5.Golden Eagles FC    34  15 11  8  48-27  56
 6.Herentals U-20      34  15 10  9  33-23  55
 7.Ngezi Platinum U-19 34  14  8 12  36-24  50
 8.Trojan Stars FC     34  13 10 11  35-27  49
 9.Banket United FC    34  12 11 11  30-29  47
10.Chinhoyi Stars FC   34  12  6 16  32-35  42
11.Karoi United FC     34  12  9 13  31-35  42  [-3]
12.PAM FC              34  10 12 12  30-36  42
13.Come Again FC       34  10 11 13  29-36  41
14.Shamva Mine FC      34  10  9 15  39-35  39
---------------------------------------------- 
15.Commando Bullets FC 34   8 12 14  26-34  36       Relegated
16.Omnia FC            34   8  9 17  32-52  33       Relegated
17.ZRP Harare FC       34   4 13 17  25-46  25       Relegated
18.Concession United   34   0  4 30   9-95   4       Relegated

Southern Region

NB: covers Bulawayo and Matebeleland North Provinces

Promoted: Arenel Movers FC; other participants included: Zimbabwe Saints (relegated);
excluded during season: Makhandeni Pirates, Mountain Climbers FC


2021/22

2024

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Ian King and Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King and Hans Schöggl
Last updated: 25 Apr 2024

(C) Copyright Ian King, Hans Schöggl and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.