Czech Republic 2023/24


HET liga
Cup
Národní liga

HET liga

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.AC Sparta Praha            30  24  4  2  70-26  76  [C]  Skupina o Titul
 2.SK Slavia Praha            30  22  6  2  62-23  72       Skupina o Titul
 3.FC Viktoria Plzeň          30  19  5  6  67-33  62       Skupina o Titul
 4.FC Baník Ostrava           30  13  6 11  48-39  45       Skupina o Titul
 5.FK Mladá Boleslav          30  12  8 10  50-46  44       Skupina o Titul
 6.1. FC Slovácko             30  11  8 11  39-40  41       Skupina o Titul
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FC Slovan Liberec          30  10 10 10  46-46  40       Skupina o Evropu
 8.SK Sigma Olomouc           30  10  7 13  40-45  37       Skupina o Evropu
 9.FC Hradec Králové          30   9 10 11  32-38  37       Skupina o Evropu
10.FK Teplice                 30   9  9 12  31-40  36       Skupina o Evropu
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.FC Bohemians 1905 Praha    30   8 11 11  29-40  35       Skupina o Záchranu
12.FK Jablonec 97             30   6 12 12  35-45  30       Skupina o Záchranu
13.FK Pardubice               30   7  7 16  29-42  28       Skupina o Záchranu
14.MFK Karviná                30   6  7 17  30-52  25  [P]  Skupina o Záchranu
15.FC Trinity Zlín            30   5 10 15  36-61  25       Skupina o Záchranu
16.SK Dynamo České Budějovice 30   6  6 18  34-62  24       Skupina o Záchranu

Round 1
[Jul 22]
Pardubice         0-1 Bohemians         
Teplice           1-0 Plzeň             
Karviná           4-1 Zlín              
Slavia            2-0 Hradec Králové    
[Jul 23]
Slovácko          4-1 České Budějovice  
Mladá Boleslav    3-1 Jablonec          
Liberec           3-1 Ostrava           
Sparta            2-0 Olomouc           

Round 2
[Jul 29]
Zlín              0-1 Sparta            
Pardubice         0-0 Jablonec          
Olomouc           3-1 Karviná           
Ostrava           0-0 Slovácko          
[Jul 30]
Bohemians         1-2 Teplice           
České Budějovice  1-3 Slavia            
Mladá Boleslav    2-2 Liberec           
Plzeň             1-1 Hradec Králové    

Round 3
[Aug 5]
Slovácko          0-2 Olomouc           
Karviná           1-2 Mladá Boleslav    
Sparta            5-2 Pardubice         
Hradec Králové    5-1 České Budějovice  
[Aug 6]
Teplice           0-0 Jablonec          
Liberec           0-1 Bohemians         
Plzeň             3-1 Ostrava           
Slavia            2-1 Zlín              

Round 4
[Aug 12]
Ostrava           2-0 Hradec Králové    
Zlín              1-1 Liberec           
Jablonec          1-5 Sparta            
[Aug 13]
Bohemians         0-1 Slovácko          
Mladá Boleslav    0-1 Slavia            
Pardubice         2-1 Karviná           
Olomouc           2-1 Teplice           
České Budějovice  2-5 Plzeň             

Round 5
[Aug 19]
Slovácko          2-2 Mladá Boleslav    
Karviná           1-1 Jablonec          
Liberec           1-0 Pardubice         
Teplice           1-1 Sparta            
[Aug 20]
České Budějovice  3-0 Bohemians         
Hradec Králové    2-0 Zlín              
Plzeň             2-1 Olomouc           
Slavia            1-0 Ostrava           

Round 6
[Aug 26]
Zlín              2-1 Teplice           
Pardubice         0-1 Slovácko          
Ostrava           2-0 České Budějovice  
[Aug 27]
Bohemians         2-1 Hradec Králové    
Jablonec          1-1 Slavia            
Olomouc           2-0 Liberec           
Sparta            3-1 Karviná           
[Dec 6]
Mladá Boleslav    1-3 Plzeň             

Round 7
[Sep 2]
Slovácko          1-0 Zlín              
České Budějovice  2-1 Jablonec          
Teplice           0-1 Pardubice         
Ostrava           2-0 Mladá Boleslav    
[Sep 3]
Liberec           0-2 Sparta            
Plzeň             2-0 Bohemians         
Slavia            5-1 Karviná           
Hradec Králové    1-3 Olomouc           

Round 8
[Sep 16]
Bohemians         1-1 Ostrava           
Mladá Boleslav    5-1 Hradec Králové    
Karviná           0-1 Teplice           
Olomouc           2-1 České Budějovice  
Pardubice         0-1 Slavia            
[Sep 17]
Jablonec          1-1 Liberec           
Zlín              1-7 Plzeň             
Sparta            5-0 Slovácko          

Round 9
[Sep 23]
Slovácko          2-0 Karviná           
Ostrava           5-1 Zlín              
České Budějovice  1-2 Mladá Boleslav    
Liberec           3-3 Teplice           
Bohemians         3-2 Olomouc           
[Sep 24]
Hradec Králové    1-0 Jablonec          
Plzeň             6-2 Pardubice         
Slavia            1-1 Sparta            

Round 10
[Sep 30]
Zlín              1-1 České Budějovice  
Jablonec          2-0 Slovácko          
Karviná           5-2 Liberec           
Olomouc           0-3 Ostrava           
Sparta            2-1 Plzeň             
[Oct 1]
Mladá Boleslav    2-1 Bohemians         
Teplice           0-0 Slavia            
Pardubice         1-1 Hradec Králové    

Round 11
[Oct 7]
Slovácko          2-0 Teplice           
Bohemians         0-0 Zlín              
České Budějovice  1-0 Karviná           
Olomouc           4-0 Mladá Boleslav    
Ostrava           1-1 Pardubice         
[Oct 8]
Hradec Králové    1-3 Sparta            
Liberec           2-3 Slavia            
Plzeň             3-2 Jablonec          

Round 12
[Oct 21]
Zlín              5-9 Mladá Boleslav    
Pardubice         1-1 Olomouc           
Karviná           1-0 Hradec Králové    
Liberec           3-0 Plzeň             
Slavia            2-0 Slovácko          
[Oct 22]
Teplice           0-1 Ostrava           
Sparta            4-0 České Budějovice  
Jablonec          0-1 Bohemians         

Round 13
[Oct 28]
Slovácko          1-1 Liberec           
České Budějovice  0-1 Pardubice         
Hradec Králové    1-0 Teplice           
Olomouc           0-0 Zlín              
Ostrava           0-1 Jablonec          
[Oct 29]
Mladá Boleslav    3-1 Sparta            
Plzeň             0-1 Karviná           
Bohemians         0-2 Slavia            

Round 14
[Nov 4]
Slovácko          0-0 Hradec Králové    
Jablonec          1-1 Olomouc           
Pardubice         0-1 Zlín              
Teplice           1-0 Mladá Boleslav    
Sparta            2-0 Bohemians         
[Nov 5]
Karviná           1-3 Ostrava           
Liberec           1-0 České Budějovice  
Slavia            1-2 Plzeň             

Round 15
[Nov 11]
České Budějovice  0-1 Teplice           
Zlín              1-1 Jablonec          
Mladá Boleslav    1-0 Pardubice         
Hradec Králové    1-1 Liberec           
Bohemians         1-0 Karviná           
[Nov 12]
Ostrava           0-1 Sparta            
Plzeň             1-4 Slovácko          
Olomouc           1-3 Slavia            

Round 16
[Nov 25]
Teplice           1-1 Bohemians         
Hradec Králové    1-1 Plzeň             
Karviná           0-2 Olomouc           
Liberec           2-1 Mladá Boleslav    
Slavia            2-1 České Budějovice  
[Nov 26]
Slovácko          2-0 Ostrava           
Jablonec          2-1 Pardubice         
Sparta            2-0 Zlín              

Round 17
[Dec 2]
Olomouc           1-1 Slovácko          
[Dec 3]
Pardubice         1-2 Sparta            
[Dec 6]
Jablonec          3-2 Teplice           
[Dec 13]
České Budějovice  0-2 Hradec Králové    
Mladá Boleslav    2-2 Karviná           
Bohemians         0-0 Liberec           
[Feb 13]
Ostrava           0-1 Plzeň             
[Feb 14]
Zlín              1-1 Slavia            

Round 18
[Dec 9]
Slovácko          5-2 Bohemians         
Liberec           5-3 Zlín              
Sparta            3-0 Jablonec          
Hradec Králové    2-3 Ostrava           
[Dec 10]
Plzeň             5-0 České Budějovice  
Slavia            2-0 Mladá Boleslav    
[Feb 14]
Karviná           0-3 Pardubice         
[Feb 21]
Teplice           2-0 Olomouc           

Round 19
[Dec 16]
Zlín              4-0 Hradec Králové    
Jablonec          0-0 Karviná           
Mladá Boleslav    0-1 Slovácko          
Pardubice         2-0 Liberec           
Bohemians         0-0 České Budějovice  
[Dec 17]
Ostrava           2-3 Slavia            
Olomouc           1-3 Plzeň             
Sparta            2-1 Teplice           

Round 20
[Feb 10]
Slovácko          1-2 Pardubice         
České Budějovice  3-0 Ostrava           
Karviná           0-3 Sparta            
Liberec           2-0 Olomouc           
Plzeň             1-1 Mladá Boleslav    
[Feb 11]
Teplice           2-1 Zlín              
Hradec Králové    2-2 Bohemians         
Slavia            4-3 Jablonec          

Round 21
[Feb 17]
Jablonec          5-2 České Budějovice  
Mladá Boleslav    1-3 Ostrava           
Pardubice         1-1 Teplice           
Olomouc           0-0 Hradec Králové    
Bohemians         0-2 Plzeň             
[Feb 18]
Zlín              2-1 Slovácko          
Karviná           0-3 Slavia            
Sparta            2-1 Liberec           

Round 22
[Feb 24]
Ostrava           1-1 Bohemians         
Teplice           2-2 Karviná           
Hradec Králové    0-0 Mladá Boleslav    
Liberec           3-3 Jablonec          
Plzeň             3-0 Zlín              
[Feb 25]
České Budějovice  2-1 Olomouc           
Slavia            3-0 Pardubice         
Slovácko          1-3 Sparta            

Round 23
[Mar 2]
Jablonec          1-1 Hradec Králové    
Mladá Boleslav    3-1 České Budějovice  
Karviná           1-3 Slovácko          
Olomouc           2-2 Bohemians         
Pardubice         2-3 Plzeň             
[Mar 3]
Teplice           2-0 Liberec           
Zlín              0-1 Ostrava           
Sparta            0-0 Slavia            

Round 24
[Mar 9]
Slovácko          0-1 Jablonec          
Bohemians         0-0 Mladá Boleslav    
Hradec Králové    2-0 Pardubice         
Liberec           1-0 Karviná           
Ostrava           1-2 Olomouc           
[Mar 10]
České Budějovice  2-2 Zlín              
Slavia            4-0 Teplice           
Plzeň             4-0 Sparta            

Round 25
[Mar 16]
Zlín              2-2 Bohemians         
Mladá Boleslav    2-1 Olomouc           
Karviná           2-1 České Budějovice  
[Mar 17]
Teplice           1-1 Slovácko          
Jablonec          1-2 Plzeň             
Pardubice         0-1 Ostrava           
Slavia            3-0 Liberec           
Sparta            2-1 Hradec Králové    

Round 26
[Mar 30]
Bohemians         2-0 Jablonec          
Olomouc           0-2 Pardubice         
Plzeň             1-3 Liberec           
Slovácko          1-3 Slavia            
[Mar 31]
Ostrava           4-1 Teplice           
Mladá Boleslav    3-2 Zlín              
Hradec Králové    2-1 Karviná           
České Budějovice  0-1 Sparta            

Round 27
[Apr 6]
Zlín              3-2 Olomouc           
Karviná           0-0 Plzeň             
Liberec           4-1 Slovácko          
Slavia            2-1 Bohemians         
[Apr 7]
Jablonec          2-3 Ostrava           
Pardubice         1-1 České Budějovice  
Teplice           0-1 Hradec Králové    
Sparta            1-1 Mladá Boleslav    

Round 28
[Apr 13]
Bohemians         1-3 Sparta            
České Budějovice  3-2 Liberec           
Mladá Boleslav    1-2 Teplice           
Hradec Králové    1-0 Slovácko          
[Apr 14]
Ostrava           2-2 Karviná           
Zlín              1-1 Pardubice         
Olomouc           1-0 Jablonec          
Plzeň             1-0 Slavia            

Round 29
[Apr 20]
Jablonec          0-0 Zlín              
Karviná           1-1 Bohemians         
Sparta            4-3 Ostrava           
Teplice           2-2 České Budějovice  
[Apr 21]
Pardubice         1-2 Mladá Boleslav    
Slavia            2-2 Olomouc           
Liberec           0-0 Hradec Králové    
Slovácko          1-1 Plzeň             

Round 30 [Apr 28]
Ostrava           2-2 Liberec           
Bohemians         2-1 Pardubice         
České Budějovice  2-2 Slovácko          
Zlín              0-1 Karviná           
Jablonec          1-1 Mladá Boleslav    
Hradec Králové    1-2 Slavia            
Olomouc           1-4 Sparta            
Plzeň             3-0 Teplice           

Final Table:

 1.AC Sparta Praha            30  24  4  2  70-26  76  [C]  Skupina o Titul
 2.SK Slavia Praha            30  22  6  2  62-23  72       Skupina o Titul
 3.FC Viktoria Plzeň          30  19  5  6  67-33  62       Skupina o Titul
 4.FC Baník Ostrava           30  13  6 11  48-39  45       Skupina o Titul
 5.FK Mladá Boleslav          30  12  8 10  50-46  44       Skupina o Titul
 6.1. FC Slovácko             30  11  8 11  39-40  41       Skupina o Titul
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FC Slovan Liberec          30  10 10 10  46-46  40       Skupina o Evropu
 8.SK Sigma Olomouc           30  10  7 13  40-45  37       Skupina o Evropu
 9.FC Hradec Králové          30   9 10 11  32-38  37       Skupina o Evropu
10.FK Teplice                 30   9  9 12  31-40  36       Skupina o Evropu
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.FC Bohemians 1905 Praha    30   8 11 11  29-40  35       Skupina o Záchranu
12.FK Jablonec 97             30   6 12 12  35-45  30       Skupina o Záchranu
13.FK Pardubice               30   7  7 16  29-42  28       Skupina o Záchranu
14.MFK Karviná                30   6  7 17  30-52  25  [P]  Skupina o Záchranu
15.FC Trinity Zlín            30   5 10 15  36-61  25       Skupina o Záchranu
16.SK Dynamo České Budějovice 30   6  6 18  34-62  24       Skupina o Záchranu

Playoff Stage

Skupina o Titul | Skupina o Evropu | Skupina o Záchranu

Skupina o Titul

Final Table:

 1.AC Sparta Praha            35  27  6  2  82-30  87  [C]  Champions
 2.SK Slavia Praha            35  26  7  2  76-24  85
 3.FC Viktoria Plzeň          35  21  7  7  76-40  70
 4.FC Baník Ostrava           35  14  7 14  56-48  49
 5.FK Mladá Boleslav          35  13  8 14  51-59  47       Conference League Playoff
 6.1. FC Slovácko             35  12  8 15  45-56  44

Round 31
[May 4]
Slavia            5-0 Ostrava           
[May 5]
Plzeň             3-0 Mladá Boleslav    
Slovácko          2-4 Sparta            

Round 32 [May 11]
Ostrava           0-1 Mladá Boleslav    
Plzeň             4-2 Slovácko          
Sparta            0-0 Slavia            

Round 33
[May 14]
Mladá Boleslav    0-1 Slovácko          
Sparta            2-1 Ostrava           
[May 15]
Slavia            3-0 Plzeň             

Round 34 [May 18]
Slovácko          1-2 Slavia            
Mladá Boleslav    0-5 Sparta            
Plzeň             1-1 Ostrava           

Round 35 [May 26]
Ostrava           6-0 Slovácko          
Slavia            4-0 Mladá Boleslav    
Sparta            1-1 Plzeň             

Final Table:

 1.AC Sparta Praha            35  27  6  2  82-30  87  [C]  Champions
 2.SK Slavia Praha            35  26  7  2  76-24  85
 3.FC Viktoria Plzeň          35  21  7  7  76-40  70
 4.FC Baník Ostrava           35  14  7 14  56-48  49
 5.FK Mladá Boleslav          35  13  8 14  51-59  47       Conference League Playoff
 6.1. FC Slovácko             35  12  8 15  45-56  44

Conference League Playoff

[May 31]
Mladá Boleslav    3-1 Hradec Králové    

Skupina o Evropu

Semifinals

First Legs [May 5]
Teplice           2-0 Liberec           
Hradec Králové    3-1 Olomouc           

Second Legs [May 12]
Olomouc           1-3 Hradec Králové    
Liberec           1-2 Teplice           

Final

First Leg [May 19]
Teplice           0-1 Hradec Králové    

Second Leg [May 25]
Hradec Králové    2-0 Teplice           

NB: FC Hradec Králové qualified for Conference League Playoff

Skupina o Záchranu

Final Table:

11.FK Jablonec 97             35   9 14 12  45-50  41
12.FK Pardubice               35  11  7 17  39-47  40
13.FC Bohemians 1905 Praha    35   9 12 14  34-48  39
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.MFK Karviná                35   8  8 19  38-62  32  [P]  Relegation Playoff
15.SK Dynamo České Budějovice 35   7  8 20  41-70  29       Relegation Playoff
-----------------------------------------------------
16.FC Trinity Zlín            35   5 12 18  40-69  27       Relegated

Round 31 [May 4]
České Budějovice  2-1 Bohemians         
Jablonec          3-2 Karviná           
Pardubice         2-0 Zlín              

Round 32 [May 12]
Bohemians         1-1 Jablonec          
Pardubice         3-2 České Budějovice  
Karviná           2-2 Zlín              

Round 33 [May 16]
Bohemians         1-3 Karviná           
Zlín              1-1 České Budějovice  
Jablonec          3-0 Pardubice         

Round 34 [May 19]
České Budějovice  2-2 Jablonec          
Zlín              1-2 Bohemians         
Pardubice         4-0 Karviná           

Round 35 [May 25]
Bohemians         0-1 Pardubice         
Jablonec          1-0 Zlín              
Karviná           1-0 České Budějovice  

Final Table:

11.FK Jablonec 97             35   9 14 12  45-50  41
12.FK Pardubice               35  11  7 17  39-47  40
13.FC Bohemians 1905 Praha    35   9 12 14  34-48  39
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.MFK Karviná                35   8  8 19  38-62  32  [P]  Relegation Playoff
15.SK Dynamo České Budějovice 35   7  8 20  41-70  29       Relegation Playoff
-----------------------------------------------------
16.FC Trinity Zlín            35   5 12 18  40-69  27       Relegated

Promotion/Relegation Playoff

First Legs [May 30]
Vyškov            0-1 Karviná           
České Budějovice  2-1 Táborsko          

Second Legs [Jun 2]
Karviná           1-0 Vyškov            
Táborsko          1-1 České Budějovice  

NB: all remain at former level

Cup

1/8 Finals
[Nov 1]
FC Slovan Liberec          1-0 FK Mladá Boleslav          
FK Dukla Praha             3-1 MFK Vyškov                 
FC Baník Ostrava           0-1 FC Zlín                    
Bohemians 1905 Praha       1-2 AC Sparta Praha            
[Nov 16]
SK Dynamo České Budějovice 1-2 FK Jablonec                
SK Sigma Olomouc           1-3 FC Viktoria Plzeň          
[Nov 17]
TJ Slovan Velvary          1-2 SFC Opava                  
[Dec 6]
FC Hradec Králové          0-2 SK Slavia Praha            [aet]

Quarterfinals
[Feb 25]
SFC Opava                  2-0 FK Dukla Praha             
[Feb 28]
FC Zlín                    2-1 FC Slovan Liberec          [aet]
SK Slavia Praha            2-3 AC Sparta Praha            [aet]
[Apr 2]
FK Jablonec                0-3 FC Viktoria Plzeň          

Semifinals
[Apr 3]
SFC Opava                  0-2 AC Sparta Praha            
[Apr 4]
FC Viktoria Plzeň          3-0 FC Zlín                    

Final [May 22, Plzeň]
FC Viktoria Plzeň          1-2 AC Sparta Praha            


Národní liga

Final Table:

 1.FK Dukla Praha             30  18  6  6  55-29  60       Promoted
-----------------------------------------------------
 2.SK Sigma Olomouc B         30  18  3  9  49-38  57  [*]
 3.FC Táborsko                30  13 10  7  41-26  49       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.MFK Vyškov                 30  13  8  9  45-38  47       Promotion Playoff
 5.MFK Chrudim                30  11  9 10  49-48  42  
 6.Slezský FC Opava           30  11  7 12  36-36  40  
 7.FC Sellier & Bellot Vlašim 30   9 13  8  41-43  40  
 8.FK Viktoria Žižkov         30  11  6 13  44-51  39  [P]
 9.FC Zbrojovka Brno          30  11  6 13  41-42  39  [R]
10.SK Líšeň 2019              30   9 12  9  34-34  39  
11.AC Sparta Praha B          30  10  7 13  52-58  37  
12.1.SK Prostějov             30  11  4 15  42-52  37  
13.FK Varnsdorf               30   8 12 10  51-50  36  
14.FC Vysočina Jihlava        30   9  8 13  42-46  35  
-----------------------------------------------------
15.1.FK Příbram               30  11  4 15  32-43  35  [-2] Relegated
16.SK Hanácká Slavia Kroměříž 30   6  7 17  33-53  25  [P]  Relegated

[*] reserve teams are ineligible for promotion

NB: Příbram 2 points deducted

2022/23.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.

list of all-time topscorers.

list of 2nd level topscorers.


About this document

Thanks to Martin Arenlind

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 2 Jun 2024

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.