Tanzania (Mainland) 2023/24


Ligi Kuu Tanzania Bara
Cup Tournaments

Premier League 2023/24 (Ligi Kuu Tanzania Bara)

Final Table:

 1.Young Africans SC   30  26  2  2  71-14  80  [C]        Champions
 2.Azam FC             30  21  6  3  63-21  69
 3.Simba SC            30  21  6  3  59-25  69
 4.Coastal Union FC    30  11 10  9  22-19  43
 5.KMC FC              30   8 13  9  27-39  37
 6.Namungo FC          30   8 12 10  27-29  36
 7.Ihefu FC            30   9  9 12  29-36  36
 8.Mashujaa FC         30   9  8 13  30-33  35  [P]
 9.Tanzania Prisons FC 30   7 13 10  29-35  34
10.Kagera Sugar FC     30   7 13 10  23-32  34
11.Singida Big Stars   30   8  9 13  29-39  33       [*1]
12.Dodoma Jiji FC      30   8  9 13  19-32  33
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.JKT Tanzania FC     30   6 14 10  21-30  32  [P]        Relegation Playoff
14.Tabora United FC    30   5 12 13  20-41  27  [P]  [*2]  Relegation Playoff
----------------------------------------------
15.Geita Gold FC       30   5 10 15  18-38  25             Relegated
16.Mtibwa Sugar FC     30   5  6 19  30-54  21             Relegated

[*1] Singida Big Stars were renamed Singida Fountain Gate Big Stars FC
[*2] Kitayosce FC were renamed Tabora United FC

Round 1
[Aug 15]
Ihefu            0-1 Geita Gold       
Namungo          0-1 JKT Tanzania     
  [Martin Kigi 43]
Dodoma           2-1 Coastal Union    
[Aug 16]
Mashujaa         2-0 Kagera Sugar     
Azam             4-0 Tabora United    
[Aug 17]
Mtibwa Sugar     2-4 Simba            
[Aug 22]
Singida BS       0-0 Tanzania Prisons 
[Aug 23]
Young Africans   5-0 KMC              

Round 2
[Aug 19]
Ihefu            1-0 Kagera Sugar     
Namungo          1-1 KMC              
  [Fabrice Ngoy 80pen; Rashid Chambo 0-1]
[Aug 20]
Mtibwa Sugar     1-1 Coastal Union    
Simba            2-0 Dodoma           
[Aug 21]
Mashujaa         0-0 Geita Gold       
[Aug 28]
Azam             3-1 Tanzania Prisons 
[Aug 29]
Young Africans   5-0 JKT Tanzania     
  [Stephane Aziz Ki 45+1, Kennedy Musonda 55, Kouassi Attohoula 65, Max Nzegeli 4-0,5-0]
[Aug 31]
Singida BS       0-0 Tabora United    

Round 3
[Sep 15]
KMC              2-1 JKT Tanzania     
Tabora United    3-1 Tanzania Prisons 
Dodoma           1-1 Mtibwa Sugar     
  [Emanuel Martin 38; Abdul Hilary 0-1]
[Sep 16]
Mashujaa         2-0 Ihefu            
  [Omary Kindamba 18, Adam 2-0]
Kagera Sugar     abd Geita Gold       [abandoned at 0-0 in 39' due to power cut]
[Sep 17]
Kagera Sugar     1-0 Geita Gold       [remaining 51']
  [Dissan Galiwango]
[Sep 20]
Young Africans   1-0 Namungo          
  [Mudathir Yahya 87]
[Sep 21]
Simba            3-0 Coastal Union    
  [Jean Baleke 7, 11, 40pen]
Azam             2-1 Singida BS       

Round 4
[Sep 29]
JKT Tanzania     1-1 Kagera Sugar     
Coastal Union    0-0 Tabora United    
[Sep 30]
Geita Gold       1-2 KMC              
Namungo          0-0 Mashujaa         
[Oct 3]
Dodoma           0-0 Azam             
[Oct 4]
Ihefu            2-1 Young Africans   
[Oct 5]
Mtibwa Sugar     0-1 Singida BS       
Tanzania Prisons 1-3 Simba            

Round 5
[Oct 3]
JKT Tanzania     1-0 Mashujaa         
[Oct 4]
Kagera Sugar     1-1 Namungo          
[Oct 6]
Coastal Union    0-1 Azam             
Tabora United    2-1 Dodoma           
[Oct 7]
Geita Gold       0-3 Young Africans   
KMC              1-0 Ihefu            
[Oct 8]
Tanzania Prisons 3-2 Mtibwa Sugar     
Singida BS       1-2 Simba            

Round 6
[Oct 19]
Mtibwa Sugar     0-2 Kagera Sugar     
[Oct 21]
Geita Gold       2-2 Dodoma           
Ihefu            0-0 Coastal Union    
Namungo          2-3 Singida BS       
[Oct 22]
Tabora United    0-0 KMC              
Tanzania Prisons 1-1 JKT Tanzania     
[Oct 23]
Young Africans   3-2 Azam             
[Feb 3]
Mashujaa         0-1 Simba            

Round 7
[Oct 25]
JKT Tanzania     1-0 Tabora United    
Coastal Union    2-0 Mashujaa         
Dodoma           1-0 Kagera Sugar     
[Oct 26]
Mtibwa Sugar     3-1 Geita Gold       
[Oct 27]
KMC              1-1 Tanzania Prisons 
Young Africans   2-0 Singida BS       
Azam             1-3 Namungo          
[Oct 28]
Simba            2-1 Ihefu            

Round 8
[Oct 30]
JKT Tanzania     0-1 Dodoma           
Tanzania Prisons 0-0 Geita Gold       
Kagera Sugar     0-0 Tabora United    
[Oct 31]
KMC              1-0 Mtibwa Sugar     
[Nov 1]
Singida BS       2-2 Ihefu            
Mashujaa         0-3 Azam             
Coastal Union    0-0 Namungo          
[Nov 5]
Simba            1-5 Young Africans   

Round 9
[Nov 3]
KMC              1-2 Dodoma           
Mtibwa Sugar     1-2 JKT Tanzania     
Kagera Sugar     2-1 Tanzania Prisons 
[Nov 4]
Ihefu            1-3 Azam             
[Nov 6]
Geita Gold       0-0 Tabora United    
Mashujaa         1-3 Singida BS       
[Nov 8]
Coastal Union    0-1 Young Africans   
[Nov 9]
Simba            1-1 Namungo          

Round 10
[Nov 22]
Geita Gold       1-0 JKT Tanzania     
Kagera Sugar     1-1 KMC              
[Nov 23]
Tanzania Prisons 0-1 Coastal Union    
Namungo          2-0 Ihefu            
[Nov 24]
Azam             5-0 Mtibwa Sugar     
Dodoma           1-2 Singida BS       
[Feb 6]
Tabora United    0-4 Simba            
[Feb 8]
Young Africans   2-1 Mashujaa         

Round 11
[Nov 26]
Geita Gold       1-0 Namungo          
JKT Tanzania     1-1 Ihefu            
[Nov 27]
Singida BS       2-1 Coastal Union    
[Nov 29]
Tanzania Prisons 1-0 Dodoma           
[Dec 1]
Tabora United    2-1 Mtibwa Sugar     
[Dec 2]
KMC              3-2 Mashujaa         
[Feb 2]
Kagera Sugar     0-0 Young Africans   
[Feb 9]
Simba            1-1 Azam             

Round 12
[Nov 30]
Coastal Union    3-1 Geita Gold       
[Dec 1]
Singida BS       2-2 JKT Tanzania     
[Dec 3]
Namungo          1-0 Dodoma           
[Dec 4]
Ihefu            0-0 Tanzania Prisons 
[Dec 5]
Mashujaa         1-1 Tabora United    
[Dec 7]
Azam             5-0 KMC              
[Dec 15]
Simba            3-0 Kagera Sugar     
[Dec 16]
Young Africans   4-1 Mtibwa Sugar     

Round 13
[Dec 7]
Namungo          1-0 Mtibwa Sugar     
[Dec 8]
Mashujaa         0-2 Tanzania Prisons 
Ihefu            2-1 Tabora United    
[Dec 9]
Coastal Union    1-0 Kagera Sugar     
[Dec 11]
Singida BS       0-0 KMC              
Azam             2-1 JKT Tanzania     
[Feb 5]
Young Africans   1-0 Dodoma           
[Feb 12]
Geita Gold       0-1 Simba            

Round 14
[Dec 18]
JKT Tanzania     0-1 Coastal Union    
Dodoma           1-0 Ihefu            
[Dec 19]
Mtibwa Sugar     2-1 Mashujaa         
[Dec 21]
Tanzania Prisons 1-0 Namungo          
Geita Gold       1-0 Singida BS       
Kagera Sugar     0-4 Azam             
[Dec 23]
KMC              2-2 Simba            
Tabora United    0-1 Young Africans   

Round 15
[Feb 11]
Tabora United    1-1 Namungo          
Tanzania Prisons 1-2 Young Africans   
Dodoma           1-1 Mashujaa         
[Feb 12]
Mtibwa Sugar     2-3 Ihefu            
Kagera Sugar     1-0 Singida BS       
KMC              0-0 Coastal Union    
[Feb 15]
JKT Tanzania     0-1 Simba            
[Feb 16]
Azam             2-1 Geita Gold       

Round 16
[Feb 15]
Tanzania Prisons 3-1 Singida BS       
Coastal Union    1-0 Dodoma           
[Feb 16]
Kagera Sugar     1-1 Mashujaa         
[Feb 17]
KMC              0-3 Young Africans   
[Feb 18]
JKT Tanzania     0-0 Namungo          
[Feb 19]
Geita Gold       1-2 Ihefu            
Tabora United    0-0 Azam             
[May 3]
Simba            2-0 Mtibwa Sugar     

Round 17
[Feb 24]
Coastal Union    1-0 Mtibwa Sugar     
KMC              2-2 Namungo          
[Feb 25]
Tabora United    1-1 Singida BS       
Tanzania Prisons 1-1 Azam             
Geita Gold       1-3 Mashujaa         
Kagera Sugar     2-1 Ihefu            
[Apr 24]
JKT Tanzania     0-0 Young Africans   
[May 17]
Dodoma           0-1 Simba            

Round 18
[Feb 27]
Mtibwa Sugar     0-0 Dodoma           
JKT Tanzania     1-1 KMC              
[Feb 28]
Tanzania Prisons 2-1 Tabora United    
Ihefu            1-1 Mashujaa         
Singida BS       0-1 Azam             
Geita Gold       0-0 Kagera Sugar     
[Mar 8]
Namungo          1-3 Young Africans   
[Mar 9]
Coastal Union    1-2 Simba            

Round 19
[Mar 2]
Singida BS       0-2 Mtibwa Sugar     
Mashujaa         1-0 Namungo          
Kagera Sugar     1-1 JKT Tanzania     
KMC              1-1 Geita Gold       
[Mar 3]
Tabora United    1-0 Coastal Union    
Azam             4-1 Dodoma           
[Mar 6]
Simba            1-2 Tanzania Prisons 
[Mar 11]
Young Africans   5-0 Ihefu            

Round 20
[Mar 5]
Ihefu            1-0 KMC              
Namungo          1-0 Kagera Sugar     
[Mar 6]
Mashujaa         1-0 JKT Tanzania     
Azam             1-1 Coastal Union    
Dodoma           1-0 Tabora United    
[Mar 9]
Mtibwa Sugar     2-1 Tanzania Prisons 
[Mar 12]
Simba            3-1 Singida BS       
[Mar 14]
Young Africans   1-0 Geita Gold       

Round 21
[Mar 9]
Dodoma           0-1 Geita Gold       
[Mar 10]
KMC              4-2 Tabora United    
[Mar 13]
JKT Tanzania     1-1 Tanzania Prisons 
Kagera Sugar     0-0 Mtibwa Sugar     
[Mar 14]
Coastal Union    1-0 Ihefu            
[Mar 15]
Simba            2-0 Mashujaa         
[Mar 16]
Singida BS       1-0 Namungo          
[Mar 17]
Azam             2-1 Young Africans   

Round 22
[Apr 12]
Tanzania Prisons 1-1 KMC              
Mashujaa         1-2 Coastal Union    
[Apr 13]
Geita Gold       2-2 Mtibwa Sugar     
Ihefu            1-1 Simba            
Tabora United    1-1 JKT Tanzania     
Kagera Sugar     1-1 Dodoma           
[Apr 14]
Singida BS       0-3 Young Africans   
Namungo          0-2 Azam             

Round 23
[Apr 16]
Mtibwa Sugar     0-1 KMC              
Dodoma           0-0 JKT Tanzania     
[Apr 17]
Geita Gold       0-0 Tanzania Prisons 
Tabora United    0-3 Kagera Sugar     
Namungo          1-0 Coastal Union    
Azam             0-0 Mashujaa         
[Apr 18]
Ihefu            1-1 Singida BS       
[Apr 20]
Young Africans   2-1 Simba            

Round 24
[Apr 21]
Tabora United    0-0 Geita Gold       
Singida BS       0-0 Mashujaa         
Azam             1-0 Ihefu            
[Apr 22]
Tanzania Prisons 0-0 Kagera Sugar     
[Apr 26]
Dodoma           1-0 KMC              
[Apr 27]
Young Africans   1-0 Coastal Union    
[Apr 29]
JKT Tanzania     2-1 Mtibwa Sugar     
[Apr 30]
Namungo          2-2 Simba            

Round 25
[May 4]
JKT Tanzania     2-0 Geita Gold       
Singida BS       2-0 Dodoma           
KMC              0-0 Kagera Sugar     
[May 5]
Mashujaa         0-1 Young Africans   
[May 6]
Ihefu            2-0 Namungo          
Mtibwa Sugar     0-2 Azam             
Simba            2-0 Tabora United    
Coastal Union    0-0 Tanzania Prisons 

Round 26
[May 8]
Mashujaa         3-0 KMC              
Young Africans   1-0 Kagera Sugar     
[May 9]
Mtibwa Sugar     3-0 Tabora United    
Ihefu            0-0 JKT Tanzania     
Azam             0-3 Simba            
[May 10]
Namungo          2-0 Geita Gold       
Coastal Union    2-0 Singida BS       
Dodoma           0-0 Tanzania Prisons 

Round 27
[May 12]
Tabora United    1-0 Mashujaa         
Kagera Sugar     1-1 Simba            
KMC              1-2 Azam             
[May 13]
Tanzania Prisons 0-1 Ihefu            
Mtibwa Sugar     1-3 Young Africans   
JKT Tanzania     1-1 Singida BS       
[May 14] 
Geita Gold       0-0 Coastal Union    
Dodoma           0-0 Namungo          

Round 28
[May 16]
KMC              1-0 Singida BS       
[May 20]
Mtibwa Sugar     0-0 Namungo          
Tanzania Prisons 1-2 Mashujaa         
[May 21]
Kagera Sugar     1-2 Coastal Union    
JKT Tanzania     0-2 Azam             
Simba            4-1 Geita Gold       
[May 22]
Tabora United    1-1 Ihefu            
Dodoma           0-4 Young Africans   

Round 29 [May 25]
Azam             5-1 Kagera Sugar     
Coastal Union    0-0 JKT Tanzania     
Ihefu            0-2 Dodoma           
Mashujaa         3-2 Mtibwa Sugar     
Namungo          2-2 Tanzania Prisons 
Simba            1-0 KMC              
Singida BS       2-1 Geita Gold       
Young Africans   3-0 Tabora United    

Round 30 [May 28]
Coastal Union    0-0 KMC              
Geita Gold       0-2 Azam             
Ihefu            5-1 Mtibwa Sugar     
Mashujaa         3-0 Dodoma           
Namungo          3-2 Tabora United    
Simba            2-0 JKT Tanzania     
Singida BS       2-3 Kagera Sugar     
Young Africans   4-1 Tanzania Prisons 

Final Table:

 1.Young Africans SC   30  26  2  2  71-14  80  [C]        Champions
 2.Azam FC             30  21  6  3  63-21  69
 3.Simba SC            30  21  6  3  59-25  69
 4.Coastal Union FC    30  11 10  9  22-19  43
 5.KMC FC              30   8 13  9  27-39  37
 6.Namungo FC          30   8 12 10  27-29  36
 7.Ihefu FC            30   9  9 12  29-36  36
 8.Mashujaa FC         30   9  8 13  30-33  35  [P]
 9.Tanzania Prisons FC 30   7 13 10  29-35  34
10.Kagera Sugar FC     30   7 13 10  23-32  34
11.Singida Big Stars   30   8  9 13  29-39  33       [*1]
12.Dodoma Jiji FC      30   8  9 13  19-32  33
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.JKT Tanzania FC     30   6 14 10  21-30  32  [P]        Relegation Playoff
14.Tabora United FC    30   5 12 13  20-41  27  [P]  [*2]  Relegation Playoff
----------------------------------------------
15.Geita Gold FC       30   5 10 15  18-38  25             Relegated
16.Mtibwa Sugar FC     30   5  6 19  30-54  21             Relegated

[*1] Singida Big Stars were renamed Singida Fountain Gate Big Stars FC
[*2] Kitayosce FC were renamed Tabora United FC


Cup Tournaments

CRDB Bank Federation Cup 2023/24

CRDB Bank Federation Cup 2023/24

Round 1
[Dec 14]
Coastal Union    2-0 Greenland FC
Ihefu            3-0 Rospa FC
JKT Tanzania     5-0 Kurugenzi FC
Dodoma Jiji      1-0 Magereza SC
[Dec 15]
Kengold FC       0-1 Gunners FC
Transit Camp     2-0 Airport FC
Singida FG       3-0 Arusha City
Cosmopolitan FC  1-2 Rhino Rangers
[Dec 16]
Namungo FC       5-0 Hollywood FC
Mashujaa FC      3-2 Mbuga FC
Geita Gold FC    5-0 Singida Cluster
Tabora United    4-1 Monduli Coffee
Tanzania Prisons 0-0 TRA Kilimanjaro  [5-6 pen]
Pan African      1-2 Nyamongo SC
Mbuni FC         6-2 Bus Stand
Biashara United  4-1 THB FC
Pamba FC         1-0 Eagle FC
FGA Talents      2-0 Buhaya FC
Green Warriors   4-1 Kilimo FC 
Polisi Tanzania  2-1 Nyumbu FC
[Dec 17]
Mbeya City       2-0 African Lion
COPCO FC         1-2 Mabao FC
Ruvu Shooting    0-1 Mkwajunu FC
TMA FC           7-2 Sharp Lion
KMC FC           0-0 ACA Eagle        [4-2 pen]
Azam FC          2-1 Alliance FC
[date?]
Stand United     bt  Tanzania Electric Supply Company Limited FC
[Jan 30]
Mtibwa Sugar     3-0 Nyakagwe FC
Young Africans   5-1 Hausing FC
Kagera Sugar     4-0 Dar City
[Jan 31]
Simba SC         4-0 Tembo FC

Round 2
[Feb 19]
Singida FG       2-0 FG Talents
Coastal Union    1-0 Mbeya Mkwanza
Dodoma Jiji FC   2-1 Biashara United
[Feb 20]
Rhino Rangers    5-1 Mabao FC
Mashujaa FC      2-1 Mkwajuni FC
KMC FC           4-0 Gunners FC
Young Africans   5-0 Polisi Tanzania
Kagera Sugar     1-0 Pamba FC
[Feb 21]
Mtibwa Sugar     3-2 Stand United
Namungo FC       3-1 Transit Camp
[Feb 22]
Tabora United    2-0 Nyamongo FC
Azam FC          5-0 Green Warriors
Ihefu FC         2-0 Msuni FC
JKT Tanzania     5-1 TMA FC
Geita Gold       2-1 Mbeya City
[Feb 28]
Simba SC         6-0 TRA Kilimanjaro 

Round 3
[Apr 2]
Namungo FC       0-0 Kagera Sugar     [5-3 pen]
[Apr 3]
Geita Gold       2-1 Rhino Rangers    
[Apr 4]
Singida FG       0-3 Tabora United    
[Apr 5]
Coastal Union    0-0 JKT Tanzania     [5-4 pen]
[Apr 6]
KMC FC           0-3 Ihefu FC         
[Apr 7]
Azam FC          3-0 Mtibwa Sugar     
[Apr 9]
Mashujaa FC      1-1 Simba SC         [6-5 pen]
[Apr 10]  
Dodoma Jiji FC   0-2 Young Africans   

Quarterfinals
[May 1]
Ihefu FC         0-0 Mashujaa FC      [4-3 pen]
Coastal Union    1-0 Geita Gold       
Young Africans   3-0 Tabora United    
[May 3]
Azam FC          4-1 Namungo FC       

Semifinals
[May 18, CCM Kirumba Stadium, Mwanza]
Coastal Union    0-3 Azam FC          
[May 19, Sheik Amri Abeid Stadium, Arusha]
Ihefu FC         0-1 Young Africans   [aet]

Final [Jun 2]
Azam FC           -  Young Africans   


2022/23

list of champions

list of cup winners


About this document

Thanks to Martin Arenlind and Ian King

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 28 May 2024

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.