Seychelles 2021/22


Premier League
Presidents Cup
Championship (Mahé)

Premier League

Group Stage | Playoff Stage

Group Stage

Mahé League | Inner-Island League

Mahé League

NB: all matches at Stad Linite

Final Table:

 1.Saint Michel FC (Anse-aux-Pins)         14  11  1  2  33-10  34       Qualified
 2.Foresters (Mont Fleuri)                 14   9  4  1  34- 7  31       Qualified
 3.Saint Louis Suns United (Victoria)      14   7  3  4  17-10  24       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Red Star Defence Forces                 14   4  5  5  17-16  17       Bottom Playoff
 5.Bosco FC (Pointe La Rue)                14   3  7  4  15-15  16       Bottom Playoff
 6.Real Maldives (Anse Etoile)             14   4  3  7  18-27  15       Bottom Playoff
 7.Northern Dynamo (Glacis)                14   4  3  7   7-31  15       Bottom Playoff
 8.PTL Bazar Brothers (Pointe La Rue)      14   0  2 12   3-28   2  [N]  Bottom Playoff

Round 1
[Nov 24]
Red Star DF        1-0 PTL Bazar Brothers 
[Nov 25]	
Foresters          5-1 Real Maldives      
[Nov 26]
Bosco              1-3 St Michel          
[Nov 27] 
St Louis           2-0 Northern Dynamo    

Round 2
[Dec 1]
Northern Dynamo    0-3 Bosco              
[Dec 2] 	 
PTL Bazar Brothers 0-2 Real Maldives      
[Dec 3]
St Louis           0-1 Red Star DF        
[Dec 4]
St Michel          1-1 Foresters          

Round 3
[Dec 9]
Foresters          2-0 PTL Bazar Brothers 
[Dec 10]
St Michel          4-0 Northern Dynamo    
[Dec 11]
Real Maldives      0-2 St Louis           
[Dec 12]
Bosco              0-0 Red Star DF        

Round 4
[Dec 15]
St Louis           2-0 PTL Bazar Brothers 
[Dec 16]
Red Star DF        1-2 St Michel          
[Dec 17]
Real Maldives      1-1 Bosco              
[Dec 18]
Northern Dynamo    0-4 Foresters          

NB: rounds 5-9 played after round 14

Round 10
[Feb 23]
St Louis           4-2 Real Maldives      
[Feb 24]
Red Star DF        3-3 Bosco              
[Feb 25]
PTL Bazar Brothers 1-4 Foresters          
[Feb 26]
Northern Dynamo    0-5 St Michel          

Round 11
[Mar 2]
Foresters          9-0 Northern Dynamo    
[Mar 3]
Bosco              2-1 Real Maldives      
[Mar 4]
St Michel          2-0 Red Star DF        
[Mar 5]
PTL Bazar Brothers 1-2 St Louis           

Round 12
[Mar 9]
Red Star DF        0-1 Northern Dynamo    
[Mar 10]
Real Maldives      1-3 St Michel          
[Mar 11]
St Louis           1-1 Foresters          
[Mar 12]
Bosco              1-1 PTL Bazar Brothers 

Round 13
[Apr 1]
St Louis           0-0 Bosco              
[Apr 2]
Foresters          2-0 Red Star DF        
[Apr 3]
Northern Dynamo    1-1 Real Maldives      
[Apr 14]
PTL Bazar Brothers 0-1 St Michel          

Round 14
[Apr 6]
Bosco              0-0 Foresters          
[Apr 7]
PTL Bazar Brothers 0-0 Northern Dynamo    
[Apr 8]
St Michel          1-2 St Louis           
[Apr 9]
Real Maldives      3-1 Red Star DF        

Round 5 [postponed from Jan 12-15]
[Apr 20]
Northern Dynamo    0-1 Red Star DF        
[Apr 21]
PTL Bazar Brothers 0-1 Bosco              
[Apr 22]
Foresters          1-0 St Louis           
[Apr 23]
St Michel          4-0 Real Maldives      

Round 6 [postponed from Jan 19-22]
[Apr 27]
Bosco              1-2 St Louis           
[Apr 28]
Real Maldives      0-1 Northern Dynamo    
[Apr 29]
St Michel          4-0 PTL Bazar Brothers 
[Apr 30]
Red Star DF        0-0 Foresters          

Round 7 [postponed from Feb 3-5]
[May 4]
Foresters          1-0 Bosco              
[May 5]
Red Star DF        3-3 Real Maldives      
[May 6]
St Louis           0-1 St Michel          
[May 7]
Northern Dynamo    1-0 PTL Bazar Brothers 

Round 8 [postponed from Feb 9-12]
[May 11]
St Michel          1-0 Bosco              
[May 12]
Real Maldives      2-0 Foresters          
[May 13]
Northern Dynamo    1-0 St Louis           
[May 14]
PTL Bazar Brothers 0-6 Red Star DF        

Round 9 [postponed from Feb 16-19]
[May 18]
Real Maldives      1-0 PTL Bazar Brothers 
[May 19]
Red Star DF        0-0 St Louis           
[May 20]
Bosco              2-2 Northern Dynamo    
[May 21]
Foresters          4-1 St Michel          

Final Table:

 1.Saint Michel FC (Anse-aux-Pins)         14  11  1  2  33-10  34       Qualified
 2.Foresters (Mont Fleuri)                 14   9  4  1  34- 7  31       Qualified
 3.Saint Louis Suns United (Victoria)      14   7  3  4  17-10  24       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Red Star Defence Forces                 14   4  5  5  17-16  17       Bottom Playoff
 5.Bosco FC (Pointe La Rue)                14   3  7  4  15-15  16       Bottom Playoff
 6.Real Maldives (Anse Etoile)             14   4  3  7  18-27  15       Bottom Playoff
 7.Northern Dynamo (Glacis)                14   4  3  7   7-31  15       Bottom Playoff
 8.PTL Bazar Brothers (Pointe La Rue)      14   0  2 12   3-28   2  [N]  Bottom Playoff

Inner-Island League

Final Table:

 1.La Passe FC (La Passe)                  15  11  3  1  45-13  36       Qualified
 2.Côte d'Or (Praslin)                     15  11  2  2  51- 5  35       Qualified
 3.Lightstars FC (Grande Anse)             15   8  3  4  51-17  27       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Anse Réunion FC (Anse Réunion)          15   6  2  7  22-28  20       Bottom Playoff
 5.Revengers FC (Praslin)                  15   3  1 11  14-51  10       Bottom Playoff
 6.Santos FC (Baie Sainte Anne)            15   0  1 14   5-74   1  [N]  Bottom Playoff

Round 1
[Nov 26] 
Lightstars         4-1 Santos             
[Nov 27] 
Anse Réunion       0-1 Côte d'Or          
Revengers          1-5 La Passe           

Round 2
[Dec 3]
Santos             0-1 Revengers          
[Dec 4]
Anse Réunion       1-1 Lightstars         
Côte d'Or          1-1 La Passe           

Round 3
[Dec 10]
Côte d'Or          2-0 Lightstars         
[Dec 11]	 
La Passe           6-0 Santos             
Revengers          3-4 Anse Réunion       

Round 4
[Dec 17]
Revengers          0-4 Côte d'Or          
[Dec 18]
Anse Réunion       4-1 Santos             
Lightstars         2-2 La Passe           

NB: rounds 5-9 played after round 15

Round 10
[Feb 25]
Côte d'Or          8-0 Santos             
[Feb 26]
Anse Réunion       0-2 La Passe           
Revengers          0-6 Lightstars         

Round 11
[Mar 4]
Lightstars         4-0 Santos             
[Mar 5]
Anse Réunion       0-3 Côte d'Or          
Revengers          0-8 La Passe           

Round 12
[Mar 11]
Santos             1-1 Revengers          
[Mar 12]
Anse Réunion       0-4 Lightstars         
Côte d'Or          1-2 La Passe           

Round 13
[Mar 19]
Revengers          0-4 Anse Réunion       
[Apr 13]
La Passe           2-0 Santos             
[Apr 26]
Côte d'Or          4-0 Lightstars         

Round 14
[Apr 1]
Revengers          0-2 Côte d'Or          
[Apr 2]
Anse Réunion       2-1 Santos             
Lightstars         1-3 La Passe           

Round 15
[Apr 8]
Lightstars         4-1 Revengers           
[Apr 9]
La Passe           1-1 Anse Réunion       
Santos            0-11 Côte d'Or          

Round 5 [postponed from Jan 14-15]
[Apr 22]
Lightstars         3-0 Revengers          
[Apr 23]
La Passe           2-0 Anse Réunion       
Santos            0-10 Côte d'Or          

Round 6 [postponed from Jan 21-22]
[Apr 29]
Santos            0-14 Lightstars         
[Apr 30]
La Passe           6-3 Revengers          
Côte d'Or          1-2 Anse Réunion       

Round 7 [postponed from Feb 4-5]
[May 6]
Revengers          2-1 Santos             
[May 7]
La Passe           0-1 Côte d'Or          
Lightstars         6-0 Anse Réunion       

Round 8 [postponed from Feb 11-12]
[May 13]
Lightstars         0-0 Côte d'Or          
[May 14]
Anse Réunion       1-2 Revengers          
Santos             0-2 La Passe           

Round 9 [postponed from Feb 18-19]
[May 20]
Côte d'Or          2-0 Revengers          
[May 21]
La Passe           3-2 Lightstars         
Santos             0-3 Anse Réunion       

Final Table:

 1.La Passe FC (La Passe)                  15  11  3  1  45-13  36       Qualified
 2.Côte d'Or (Praslin)                     15  11  2  2  51- 5  35       Qualified
 3.Lightstars FC (Grande Anse)             15   8  3  4  51-17  27       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Anse Réunion FC (Anse Réunion)          15   6  2  7  22-28  20       Bottom Playoff
 5.Revengers FC (Praslin)                  15   3  1 11  14-51  10       Bottom Playoff
 6.Santos FC (Baie Sainte Anne)            15   0  1 14   5-74   1  [N]  Bottom Playoff

Playoff Stage

Championship Playoff | Mahé Bottom Playoff | Inner-Island Bottom Playoff

Championship Playoff

NB: between the top-three of Mahé League and Inner-Island League

Final Table:

 1.La Passe FC (La Passe)                   5   4  0  1  10- 6  12  Champions
 2.Saint Michel FC (Anse-aux-Pins)          5   3  1  1   7- 4  10
 3.Saint Louis Suns United (Victoria)       5   3  0  2   7- 6   9
 4.Foresters (Mont Fleuri)                  5   2  0  3   4- 5   6
 5.Lightstars FC (Grande Anse)              5   1  1  3   6- 9   4
 6.Côte d'Or (Praslin)                      5   0  2  3   2- 6   2

Round 1
[May 27]
Foresters          1-2 Lightstars         
[May 28]
St Michel          0-0 Côte d'Or          
La Passe           1-2 St Louis           

Round 2
[Jun 3]
Foresters          2-0 St Louis           
Côte d'Or          1-1 Lightstars         
[Jun 4]
St Michel          1-2 La Passe           

Round 3
[Jun 10]
St Michel          1-0 Foresters          
[Jun 11]
La Passe           2-1 Côte d'Or          
St Louis           2-0 Lightstars         

Round 4
[Jun 24]
La Passe           3-2 Lightstars         
St Michel          3-1 St Louis           
[Jun 25]
Foresters          1-0 Côte d'Or          

Round 5 [Jul 1]
St Michel          2-1 Lightstars         
La Passe           awd Foresters          [awarded 2-0, Foresters forfeited]
Côte d'Or          0-2 St Louis           

Final Table:

 1.La Passe FC (La Passe)                   5   4  0  1  10- 6  12  Champions
 2.Saint Michel FC (Anse-aux-Pins)          5   3  1  1   7- 4  10
 3.Saint Louis Suns United (Victoria)       5   3  0  2   7- 6   9
 4.Foresters (Mont Fleuri)                  5   2  0  3   4- 5   6
 5.Lightstars FC (Grande Anse)              5   1  1  3   6- 9   4
 6.Côte d'Or (Praslin)                      5   0  2  3   2- 6   2

Mahé Bottom Playoff

Final Table:

 4.Bosco FC (Pointe La Rue)                18   6  7  5  22-17  25
 5.Red Star Defence Forces                 18   5  6  7  21-21  21
 6.Northern Dynamo (Glacis)                18   5  4  9  11-38  19
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Real Maldives (Anse Etoile)             18   4  6  8  20-30  18       Relegation Playoff
------------------------------------------------------------------
 8.PTL Bazar Brothers (Pointe La Rue)      18   2  3 13   6-31   9  [N]  Relegated

Round 1
[May 25]
Bosco              3-0 PTL Bazar Brothers 
[May 26]
Real Maldives      1-1 Northern Dynamo    
Red Star DF        bye

Round 2
[Jun 1]
Red Star DF        0-1 PTL Bazar Brothers 
[Jun 2]
Bosco              1-0 Real Maldives      
Northern Dynamo    bye

Round 3
[Jun 8]
Red Star DF        3-1 Northern Dynamo    
[Jun 9]
PTL Bazar Brothers 0-0 Real Maldives      
Bosco              bye

Round 4
[Jun 15]
Northern Dynamo    2-1 Bosco              
[Jun 22]
Red Star DF        1-1 Real Maldives      
PTL Bazar Brothers bye

Round 5
[Jun 25]
Northern Dynamo    0-2 PTL Bazar Brothers 
[Jun 30]
Red Star DF        awd Bosco              [awarded 0-2, Red Star DF forfeited]
Real Maldives      bye

Final Table:

 4.Bosco FC (Pointe La Rue)                18   6  7  5  22-17  25
 5.Red Star Defence Forces                 18   5  6  7  21-21  21
 6.Northern Dynamo (Glacis)                18   5  4  9  11-38  19
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Real Maldives (Anse Etoile)             18   4  6  8  20-30  18       Relegation Playoff
------------------------------------------------------------------
 8.PTL Bazar Brothers (Pointe La Rue)      18   2  3 13   6-31   9  [N]  Relegated

Promoted: Bel Air FC (last at top level in 1996)

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Jul 13]
Mont Fleuri         -  Real Maldives      

Second Leg [Jul 16]
Real Maldives       -  Mont Fleuri        

NB: apparently cáncelled

Inner-Island Bottom Playoff

Final Table:

 4.Anse Réunion FC (Anse Réunion)          19   9  3  7  50-33  30
 5.Revengers FC (Praslin)                  19   5  2 12  23-63  17
 6.Santos FC (Baie Sainte Anne)            19   0  1 18   9-98   1  [N]

Round 1 [May 27]
Revengers          2-0 Santos             
Anse Réunion       bye

Round 2 [Jun 1]
Anse Réunion       9-2 Revengers          
Santos             bye

Round 3 [Jun 8]
Santos            1-13 Anse Réunion       
Revengers          bye

Round 4 {Jun 15]
Santos             2-4 Revengers          
Anse Réunion       bye

Round 5 [Jun 22]
Revengers          1-1 Anse Réunion       
Santos             bye

Round 6 [Jun 30]
Anse Réunion       5-1 Santos             
Revengers          bye

Final Table:

 4.Anse Réunion FC (Anse Réunion)          19   9  3  7  50-33  30
 5.Revengers FC (Praslin)                  19   5  2 12  23-63  17
 6.Santos FC (Baie Sainte Anne)            19   0  1 18   9-98   1  [N]


Presidents Cup

NB: between top-2 of league as no cup tournament was held

[Oct 1, 2022, stade Linité]
La Passe           1-2 St Michel          
  [Nomenjanahary Rajaoniasy 47; Francis Rafaralahy 41, Raj Anacoura 84]

Championship (Mahé)

Final Table:

 1.Bel Air FC                              13  12  0  1  45- 8  36       Promoted
------------------------------------------------------------------
 2.Mont Fleuri FC                          13  11  1  1  51-16  34       Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Anse Royale FC                          13  10  1  2  44- 9  31
 4.LMS United FC (Cascade)                 13   9  1  3  49-18  28  [*]
 5.Au Cap FC                               13   9  1  3  45-15  28
 6.Rovers FC                               13   9  1  3  45-15  28
 7.Marine Maintenance FC                   13   6  2  5  49-28  20
 8.Perseverance United FC                  13   5  0  8  28-35  15
 9.Tigers FC (Anse Boileau)                13   4  1  8  31-32  13
10.Bel Ombre FC                            13   4  1  8  24-35  13
11.Beau Vallon FC                          13   2  2  9  13-38   8
12.West Boys United FC                     13   2  1 10  11-49   7
13.Glacis FC                               13   1  2 10  12-49   5
14.Mont Buxton Veteran FC                  13   0  0 13   9-109  0

[*] Lions LMS were renamed LMS United

[Nov 23]
Rovers             2-0 Tigers             
Glacis             1-1 West Boys          
[Nov 25]
LMS United         4-0 Bel Ombre          
[Nov 28]
Au Cap             5-0 Beau Vallon        
[Nov 30]
Perseverance       1-6 Bel Air            
Marine Maintenance 1-1 Anse Royale        
[Dec 7]
Tigers             4-1 Glacis             
[Dec 9]
Bel Ombre          2-1 West Boys          
[Dec 14]
Anse Royale        2-0 LMS United         
Beau Vallon        1-4 Rovers             
[Dec 15]
Mont Fleuri        9-1 Mt Buxton Veteran  
[Dec 16]
Bel Air            3-0 Au Cap             
[Dec 19]
Mt Buxton Veteran 0-18 Marine Maintenance 
[Dec 21]
Glacis             2-7 Bel Ombre          
Mont Fleuri        2-0 Perseverance       
[Feb 22]
LMS United         1-0 Rovers             
Au Cap             1-0 West Boys          
[Feb 24]
Glacis             4-3 Mt Buxton Veteran  
[Feb 27]
Anse Royale        3-1 Perseverance       
[Mar 1]
Beau Vallon        1-5 Marine Maintenance 
Bel Air            1-2 Mont Fleuri        
[Mar 3]
Bel Ombre          1-4 Au Cap             
[Mar 6]
Tigers             1-3 LMS United         
[Mar 8]
Mont Fleuri        6-1 Glacis             
West Boys          0-5 Rovers             
[Mar 10]
Perseverance       9-0 Mt Buxton Veteran  
[Mar 13]
Marine Maintenance 1-2 Bel Air            
[Mar 15]
LMS United         4-1 Beau Vallon        
Au Cap             1-3 Anse Royale        
[Mar 17]
Rovers             4-2 Bel Ombre          
[Mar 18]
West Boys          2-1 Tigers             
[Mar 19]
Glacis             1-3 Perseverance       
[Mar 22]
Mont Fleuri        5-1 Marine Maintenance 
[Mar 23]
Mt Buxton Veteran 0-13 Au Cap             
[Mar 24]
Bel Air            3-0 LMS United         
[Mar 25]
Beau Vallon        4-1 West Boys          
Anse Royale        0-1 Rovers             
[Mar 27]
Bel Ombre          4-2 Tigers             
[Mar 29]
Au Cap             4-1 Perseverance       
Marine Maintenance 4-1 Glacis             
[Mar 30]
Rovers            10-0 Mt Buxton Veteran  
LMS United         3-4 Mont Fleuri        
[Mar 31]
Tigers             0-2 Anse Royale        
[Apr 1]
West Boys         1-10 Bel Air            
[Apr 5]
Glacis             0-5 Au Cap             
Bel Ombre          1-1 Beau Vallon        
[Apr 7]
Marine Maintenance 2-4 LMS United         
[Apr 10]
Perseverance       1-5 Rovers             
[Apr 12]
Mt Buxton Veteran  0-8 Tigers             
Mont Fleuri        7-0 West Boys          
[Apr 14]
Bel Air            1-0 Bel Ombre          
[Apr 19]
LMS United         2-0 Glacis             
Anse Royale        3-0 Beau Vallon        
[Apr 21]
Rovers             0-2 Au Cap             
[Apr 22]
West Boys          2-4 Marine Maintenance 
[Apr 26]
Bel Ombre          2-4 Mont Fleuri        
Tigers             5-2 Perseverance       
[Apr 28]
Beau Vallon        5-3 Mt Buxton Veteran  
[May 3]
Glacis             0-5 Rovers             
Anse Royale        1-2 Bel Air            
[May 5]
LMS United         7-0 West Boys          
[May 6]
Au Cap             3-0 Tigers             
[May 10]
Perseverance       5-0 Beau Vallon        
Marine Maintenance 5-1 Bel Ombre          
[May 12]
Mont Fleuri        0-2 Anse Royale        
[May 13]
Mt Buxton Veteran  0-7 Bel Air            
[May 17]
West Boys          0-4 Anse Royale        
Tigers             5-0 Beau Vallon        
[May 19]
Rovers             1-2 Bel Air            
[May 20]
LMS United         9-0 Mt Buxton Veteran  
[May 24]
Marine Maintenance 1-0 Perseverance       
Au Cap             1-3 Mont Fleuri        
[May 26]
Beau Vallon        0-0 Glacis             
[May 31]
Bel Air            4-0 Tigers             
Anse Royale        5-2 Bel Ombre          
[Jun 3]
Mont Fleuri        2-2 Rovers             
Mt Buxton Veteran  1-3 West Boys          
[Jun 7]
Perseverance       1-8 LMS United         
Marine Maintenance 0-2 Au Cap             
[Jun 9]
Glacis             0-6 Anse Royale        
[Jun 10]
Beau Vallon        0-1 Bel Air            
[Jun 14]
Bel Ombre          2-0 Mt Buxton Veteran  
Tigers             2-6 Mont Fleuri        
[Jun 21]
Rovers             6-4 Marine Maintenance 
West Boys          0-2 Perseverance       
[Jun 23]
Bel Air            3-1 Glacis             
LMS United         4-4 Au Cap             
[Jul 1]
Mt Buxton Veteran 1-12 Anse Royale        
[Jul 5]
Perseverance       2-0 Bel Ombre          
Mont Fleuri        1-0 Beau Vallon        
[Jul 8]
Marine Maintenance 3-3 Tigers             

Final Table:

 1.Bel Air FC                              13  12  0  1  45- 8  36       Promoted
------------------------------------------------------------------
 2.Mont Fleuri FC                          13  11  1  1  51-16  34       Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Anse Royale FC                          13  10  1  2  44- 9  31
 4.LMS United FC (Cascade)                 13   9  1  3  49-18  28  [*]
 5.Au Cap FC                               13   9  1  3  45-15  28
 6.Rovers FC                               13   9  1  3  45-15  28
 7.Marine Maintenance FC                   13   6  2  5  49-28  20
 8.Perseverance United FC                  13   5  0  8  28-35  15
 9.Tigers FC (Anse Boileau)                13   4  1  8  31-32  13
10.Bel Ombre FC                            13   4  1  8  24-35  13
11.Beau Vallon FC                          13   2  2  9  13-38   8
12.West Boys United FC                     13   2  1 10  11-49   7
13.Glacis FC                               13   1  2 10  12-49   5
14.Mont Buxton Veteran FC                  13   0  0 13   9-109  0

[*] Lions LMS were renamed LMS United


2020/21

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 3 Oct 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.