Congo (Brazzaville) 2021/22


Championnat National MTN Ligue 1
Coupe du Congo
Championnat National MTN Ligue 2
Departemental Level

Championnat National MTN Ligue 1

Final Table:

 1.AS Otohô d'Oyo                   26  17  8  1  41-13  59  [C]              Champions
 2.Diables Noirs                    26  15  8  3  39-20  53
 3.AC Léopards de Dolisie           26  14  8  4  43-20  50
 4.Interclub de Brazzaville         26  12  7  7  28-18  43
 5.CARA                             26  10  9  7  22-20  39
 6.JS Talangaï                      26  11  4 11  22-27  37
 7.V.Club Mokanda                   26  10  6 10  27-26  36
 8.Etoile du Congo                  26   9  8  9  24-29  35
 9.FC Kondzo                        26   7 12  7  37-25  33
10.AS Cheminots                     26   4 12 10  19-27  24
11.FC Nathaly's                     26   5  8 13  11-32  23
12.Bana Nouvelle Génération         26   6  3 17  24-42  21  [P]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Patronage Sainte-Anne            26   5  5 16  18-41  20  [2 2 0 0 2-0 6]  Relegation Playoff
-----------------------------------------------------------
14.Nico-Nicoyé                      26   4  8 14  14-29  20  [2 0 0 2 0-2 0]  Relegated

Round 1
[Dec 11]
FC Kondzo                     0-1 AS Otohô                      
Patronage Sainte-Anne         0-4 Bana Nouvelle Génération      
[Dec 12]
Nico-Nicoyé                   0-1 V.Club Mokanda                
JS Talangaï                   1-1 Diables Noirs                 
AC Léopards de Dolisie        1-0 Interclub                     
AS Cheminots                  0-0 FC Nathaly's                  
CARA                          0-0 Etoile du Congo               

Round 2
[Dec 18]
JS Talangaï                   3-0 Patronage Sainte-Anne         
FC Nathaly's                  1-0 CARA                          
[Dec 19]
AS Cheminots                  1-1 Bana Nouvelle Génération      
FC Kondzo                     0-0 Diables Noirs                 
AC Léopards de Dolisie        3-0 V.Club Mokanda                
Nico-Nicoyé                   1-1 AS Otohô                      
Interclub                     0-0 Etoile du Congo               

Round 3
[Dec 22]
FC Kondzo                     0-1 AC Léopards de Dolisie        
CARA                          awd AS Otohô                      [awarded 0-3, CARA dns]
[Dec 23]
Bana Nouvelle Génération      2-1 Nico-Nicoyé                   
V.Club Mokanda                0-1 Interclub                     
AS Cheminots                  1-1 Diables Noirs                 
Patronage Sainte-Anne         0-1 FC Nathaly's                  
[Dec 24]
Etoile du Congo               0-0 JS Talangaï                   

Round 4
[Dec 28]
Etoile du Congo               1-1 FC Kondzo                     
Bana Nouvelle Génération      0-2 V.Club Mokanda                
[Dec 29]
AS Otohô                      1-0 Interclub                     
FC Nathaly's                  0-2 JS Talangaï                   
AC Léopards de Dolisie        2-1 Nico-Nicoyé                   
AS Cheminots                  1-2 Patronage Sainte-Anne         
Diables Noirs                 0-1 CARA                          

Round 5
[Jan 7]
AS Otohô                      2-0 JS Talangaï                   
[Jan 8]
FC Kondzo                     0-0 V.Club Mokanda                
Etoile du Congo               2-0 AS Cheminots                  
[Jan 9]
CARA                          1-1 AC Léopards de Dolisie        
FC Nathaly's                  0-0 Bana Nouvelle Génération      
Nico-Nicoyé                   1-1 Interclub                     
Patronage Sainte-Anne         1-1 Diables Noirs                 

Round 6
[Jan 15]
FC Nathaly's                  0-0 Diables Noirs                 
AS Cheminots                  1-1 AS Otohô                      
[Jan 16]
Nico-Nicoyé                   0-0 FC Kondzo                     
Bana Nouvelle Génération      2-3 Interclub                     
AC Léopards de Dolisie        5-0 JS Talangaï                   
Etoile du Congo               2-0 Patronage Sainte-Anne         
V.Club Mokanda                0-0 CARA                          

Round 7
[Jan 19]
FC Nathaly's                  1-1 Etoile du Congo               
Diables Noirs                 1-0 Bana Nouvelle Génération      
Nico-Nicoyé                   0-2 CARA                          
AS Otohô                      3-1 Patronage Sainte-Anne         
[Jan 20]
FC Kondzo                     0-1 Interclub                     
AS Cheminots                  0-0 AC Léopards de Dolisie        
JS Talangaï                   1-0 V.Club Mokanda                

Round 8
[Jan 23]
AS Otohô                      1-0 FC Nathaly's                  
AC Léopards de Dolisie        2-1 Patronage Sainte-Anne         
JS Talangaï                   0-1 Nico-Nicoyé                   
[Jan 24]
Bana Nouvelle Génération      2-2 FC Kondzo                     
Interclub                     0-2 CARA                          
AS Cheminots                  0-0 V.Club Mokanda                
[Jan 25]
Etoile du Congo               0-1 Diables Noirs                 

Round 9
[Jan 27]
CARA                          0-1 FC Kondzo                     
FC Nathaly's                  1-4 AC Léopards de Dolisie        
JS Talangaï                   1-0 Interclub                     
AS Cheminots                  1-0 Nico-Nicoyé                   
[Jan 28]
Patronage Sainte-Anne         1-2 V.Club Mokanda                
Etoile du Congo               1-0 Bana Nouvelle Génération      
[Jan 29]
AS Otohô                      2-2 Diables Noirs                 

Round 10
[Jan 30]
FC Nathaly's                  2-1 Nico-Nicoyé                   
[Jan 31]
Patronage Sainte-Anne         1-1 Interclub                     
JS Talangaï                   1-1 CARA                          
[Feb 1]
Bana Nouvelle Génération      0-1 AS Otohô                      
AC Léopards de Dolisie        0-0 Etoile du Congo               
[Feb 2]
AS Cheminots                  0-1 FC Kondzo                     
V.Club Mokanda                1-2 Diables Noirs                 

Round 11
[Feb 5]
Nico-Nicoyé                   0-1 Patronage Sainte-Anne         
Bana Nouvelle Génération      0-1 CARA                          
V.Club Mokanda                1-0 FC Nathaly's                  
[Feb 6]
Diables Noirs                 0-2 AC Léopards de Dolisie        
Etoile du Congo               0-1 AS Otohô                      
[Feb 7]
Interclub                     1-0 AS Cheminots                  
FC Kondzo                     1-2 JS Talangaï                   

Round 12
[Feb 10]
CARA                          1-0 AS Cheminots                  
[Feb 12]
Bana Nouvelle Génération      1-0 JS Talangaï                   
FC Kondzo                     3-0 Patronage Sainte-Anne         
[Feb 13]
Interclub                     0-0 FC Nathaly's                  
Nico-Nicoyé                   0-2 Diables Noirs                 
V.Club Mokanda                2-0 Etoile du Congo               
[Mar 4]
AS Otohô                      1-1 AC Léopards de Dolisie        

Round 13
[Feb 17]
Bana Nouvelle Génération      1-4 AC Léopards de Dolisie        
Etoile du Congo               1-0 Nico-Nicoyé                   
[Feb 18]
Patronage Sainte-Anne         0-1 CARA                          
AS Otohô                      1-1 V.Club Mokanda                
FC Nathaly's                  0-0 FC Kondzo                     
AS Cheminots                  1-0 JS Talangaï                   
[Feb 19]
Diables Noirs                 1-0 Interclub                     

Halfway Table:

 1.AC Léopards de Dolisie           13   9  4  0  26- 6  31
 2.AS Otohô d'Oyo                   13   8  5  0  19- 7  29  [C]
 3.CARA                             13   6  4  3  10- 7  22
 4.Diables Noirs                    13   5  6  2  12- 9  21
 5.V.Club Mokanda                   13   5  4  4  10- 9  19
 6.Etoile du Congo                  13   4  6  3   8- 6  18
 7.JS Talangaï                      13   5  3  5  11-13  18
 8.Interclub de Brazzaville         13   4  4  5   8-10  16
 9.FC Kondzo                        13   3  6  4   9- 8  15
10.FC Nathaly's                     13   3  6  4   6-10  15
11.Bana Nouvelle Génération         13   3  3  7  13-17  12  [P]
12.AS Cheminots                     13   2  6  5   6-10  12
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Patronage Sainte-Anne            13   2  2  9   8-24   8
-----------------------------------------------------------
14.Nico-Nicoyé                      13   1  3  9   6-16   6

Round 14
[Mar 12]
JS Talangaï                   2-1 AS Cheminots                  
FC Kondzo                     6-0 FC Nathaly's                  
[Mar 13]
Interclub                     0-2 Diables Noirs                 
CARA                          1-0 Patronage Sainte-Anne         
AC Léopards de Dolisie        3-1 Bana Nouvelle Génération      
Nico-Nicoyé                   2-0 Etoile du Congo               
[Apr 13]
V.Club Mokanda                2-3 AS Otohô                      

Round 15
[Mar 19]
Patronage Sainte-Anne         1-3 FC Kondzo                     
JS Talangaï                   1-0 Bana Nouvelle Génération      
[Mar 20]
AS Cheminots                  0-0 CARA                          
Etoile du Congo               1-3 V.Club Mokanda                
FC Nathaly's                  0-1 Interclub                     
Diables Noirs                 2-1 Nico-Nicoyé                   
[Apr 27]
AC Léopards de Dolisie        1-3 AS Otohô                      

Round 16
[Mar 23]
CARA                          0-1 Bana Nouvelle Génération      
AS Otohô                      0-1 Etoile du Congo               
[Mar 24]
JS Talangaï                   2-1 FC Kondzo                     
FC Nathaly's                  1-0 V.Club Mokanda                
AC Léopards de Dolisie        0-0 Diables Noirs                 
Patronage Sainte-Anne         1-0 Nico-Nicoyé                   
AS Cheminots                  0-0 Interclub                     

Round 17
[Mar 26]
AS Otohô                      3-0 Bana Nouvelle Génération      
[Mar 27]
CARA                          1-0 JS Talangaï                   
[Mar 28]
Diables Noirs                 3-1 V.Club Mokanda                
FC Kondzo                     1-1 AS Cheminots                  
Nico-Nicoyé                   0-0 FC Nathaly's                  
[Mar 29]
Interclub                     0-0 Patronage Sainte-Anne         
Etoile du Congo               1-1 AC Léopards de Dolisie        

Round 18
[Apr 2]
Interclub                     2-1 JS Talangaï                   
[Apr 3]
V.Club Mokanda                1-0 Patronage Sainte-Anne         
Bana Nouvelle Génération      0-1 Etoile du Congo               
AC Léopards de Dolisie        2-1 FC Nathaly's                  
Nico-Nicoyé                   1-1 AS Cheminots                  
FC Kondzo                     1-1 CARA                          
[Apr 20]
Diables Noirs                 1-2 AS Otohô                      

Round 19
[Apr 9]
Diables Noirs                 2-0 Etoile du Congo               
V.Club Mokanda                0-1 AS Cheminots                  
CARA                          0-3 Interclub                     
Nico-Nicoyé                   0-1 JS Talangaï                   
[Apr 10]
Patronage Sainte-Anne         0-0 AC Léopards de Dolisie        
FC Nathaly's                  0-1 AS Otohô                      
FC Kondzo                     3-1 Bana Nouvelle Génération      

Round 20
[Apr 16]
Interclub                     1-1 FC Kondzo                     
AC Léopards de Dolisie        3-1 AS Cheminots                  
Bana Nouvelle Génération      1-3 Diables Noirs                 
[Apr 17]
CARA                          0-0 Nico-Nicoyé                   
V.Club Mokanda                0-0 JS Talangaï                   
Patronage Sainte-Anne         0-2 AS Otohô                      
[Apr 18]
Etoile du Congo               4-0 FC Nathaly's                  

Round 21
[Apr 22]
JS Talangaï                   2-0 AC Léopards de Dolisie        
Patronage Sainte-Anne         2-3 Etoile du Congo               
[Apr 23]
AS Otohô                      3-0 AS Cheminots                  
FC Kondzo                     4-0 Nico-Nicoyé                   
[Apr 24]
Diables Noirs                 1-0 FC Nathaly's                  
CARA                          1-2 V.Club Mokanda                
[Apr 25]
Interclub                     3-0 Bana Nouvelle Génération      

Round 22
[Apr 30]
V.Club Mokanda                2-2 FC Kondzo                     
AS Cheminots                  4-0 Etoile du Congo               
[May 1]
JS Talangaï                   0-2 AS Otohô                      
Diables Noirs                 2-0 Patronage Sainte-Anne         
[May 2]
Bana Nouvelle Génération      2-0 FC Nathaly's                  
Interclub                     3-0 Nico-Nicoyé                   
[May 3]
AC Léopards de Dolisie        awd CARA                          [awarded 3-0; abandoned at 0-0 at half-time,
                                                                 CARA declined to play second half]
Round 23
[May 7]
Patronage Sainte-Anne         2-2 AS Cheminots                  
Nico-Nicoyé                   0-0 AC Léopards de Dolisie        
JS Talangaï                   2-1 FC Nathaly's                  
[May 8]
CARA                          1-1 Diables Noirs                 
V.Club Mokanda                2-0 Bana Nouvelle Génération      
FC Kondzo                     2-2 Etoile du Congo               
[May 9]
Interclub                     0-2 AS Otohô                      

Round 24
[May 12]
AC Léopards de Dolisie        1-0 FC Kondzo                     
Diables Noirs                 2-1 AS Cheminots                  
[May 13]
FC Nathaly's                  1-0 Patronage Sainte-Anne         
Interclub                     2-1 V.Club Mokanda                
AS Otohô                      0-0 CARA                          
[May 14?]
Nico-Nicoyé                   2-0 Bana Nouvelle Génération      
JS Talangaï                   0-2 Etoile du Congo               

Round 25
[May 18]
Patronage Sainte-Anne         1-0 JS Talangaï                   
CARA                          3-1 FC Nathaly's                  
[May 21]
Bana Nouvelle Génération      3-1 AS Cheminots                  
Diables Noirs                 5-4 FC Kondzo                     
[May 22]
AS Otohô                      1-1 Nico-Nicoyé                   
V.Club Mokanda                3-2 AC Léopards de Dolisie        
Etoile du Congo               0-3 Interclub                     

Round 26
[May 27]
FC Nathaly's                  0-0 AS Cheminots                  
Etoile du Congo               1-4 CARA                          
[May 28]
Bana Nouvelle Génération      2-3 Patronage Sainte-Anne         
V.Club Mokanda                0-1 Nico-Nicoyé                   
[May 29]
Diables Noirs                 3-0 JS Talangaï                   
Interclub                     2-1 AC Léopards de Dolisie        
[Jun 12]
AS Otohô                      0-0 FC Kondzo                     

Final Table:

 1.AS Otohô d'Oyo                   26  17  8  1  41-13  59  [C]              Champions
 2.Diables Noirs                    26  15  8  3  39-20  53
 3.AC Léopards de Dolisie           26  14  8  4  43-20  50
 4.Interclub de Brazzaville         26  12  7  7  28-18  43
 5.CARA                             26  10  9  7  22-20  39
 6.JS Talangaï                      26  11  4 11  22-27  37
 7.V.Club Mokanda                   26  10  6 10  27-26  36
 8.Etoile du Congo                  26   9  8  9  24-29  35
 9.FC Kondzo                        26   7 12  7  37-25  33
10.AS Cheminots                     26   4 12 10  19-27  24
11.FC Nathaly's                     26   5  8 13  11-32  23
12.Bana Nouvelle Génération         26   6  3 17  24-42  21  [P]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Patronage Sainte-Anne            26   5  5 16  18-41  20  [2 2 0 0 2-0 6]  Relegation Playoff
-----------------------------------------------------------
14.Nico-Nicoyé                      26   4  8 14  14-29  20  [2 0 0 2 0-2 0]  Relegated

Topscorer:
19 Chadly Kennedy (AC Léopards)

Coupe du Congo 2022

NB: reportedly 57th edition

First Preliminary Round
[Jun 10]
La Pangée                     awd AS Penarol                    [awarded 0-3, La Pangée forfeited]
Maracana                      lt  Réal Impact
Etoile de Talas               3-2 AS Elbo    
US de Mfilou                  1-0 Racing Club de Brazzaville
AS Red Stars                  2-1 Racing Club Olympique 
ACIM                          0-0 Fleur du Ciel                 [1-3 pen]
KFA                           1-0 FC Pelèrin
TP Caïman                     lt  Munisport
[Jun 11]
Milan de Nkombo               lt  Aigle Sports
JS Ekoundza                   lt  Ajax de Ouenzé
Soleil levant                 0-4 AS Vegas
AC Diadora                    awd FC Racine                     [awarded 0-3, Diadora forfeited]
CRAPDA                        0-1 Beni Sport   
ASGF                           -  FC Tchimagni
PNFA                          1-1 CS Sersy                      [4-1 pen (?!; Sersy qualified)]
[Jun 12]
Etoile Junior                 1-0 AS Flamengo
AS Cyrina                     4-0 Saint-Michel de Ouenzé
OCB                           1-3 AS JUK
AS Ponténégrine               0-0 Club des Jeunes               [2-3 pen]
FC Nsonga de Mouyondzi         -  Madingou Interclub de Nkayi  
TP Lutété                     lt  Saint-Michel de Madingou
TP Mokanda                    1-2 Interclub de Pointe-Noire
JCSD                           -  FC Porto
RCST                           -  BCS
AS Cheminots de Mindouli       -  AS Ignié
Indo Sports                   lt  Régies financières
Interclub d'Owando             -  Avia Sport d'Oyo
FC Avenir                     bt  Dragon
Saint-Michel de Ouesso         -  CARA de la Sangha
FC Leaders d'Impfondo         bt  Molendé de Dégou
[Jun ?]
JSP                           2-4 Mbila Sport

Second Preliminary Round
[Jun 18]
US de Mfilou                  1-4 Etoile de Talas               
AS Penarol                    1-2 Réal Impact
AS JUK                        2-0 Mbila Sport
Etoile Junior                 3-1 Ajax de Ouenzé
AS Cyrina                     1-0 AS Vegas
AS Red Stars                  2-0 Aigle Sports
[Jun 19]
Saint-Michel de Madingou      lt  FC Racine                     

NB: top level clubs enter at 1/16 finals stage

1/16 Finals
[Jun 29]
AS Red Stars                  4-1 Bana Nouvelle Génération      
Etoile de Talas               1-1 Etoile du Congo               [2-4 pen]
Réal Impact                   0-0 CARA                          [0-3 pen]
Fleur du Ciel                 1-1 V.Club Mokanda                [4-3 pen]
CS Sersy                      2-0 Nico-Nicoyé                   
[Jun 30]
AS Cyrina                     0-1 Diables Noirs                 
Etoile Junior                 0-1 JS Talangaï                   
FC Racine                     awd FC Kondzo                     [awarded 3-0]
Interclub (Brazzaville)       2-1 Patronage Sainte-Anne         
Munisport                     0-2 FC Nathaly's                  
Interclub (Pointe Noire)      0-1 AS Cheminots                  
AC Léopards de Dolisie        awd Interclub (Nkayi)             [awarded 0-3]
Régies financières            1-1 Interclub (Dolisie)           [1-4 pen]
FC Avenir (Ewo)               1-6 AS Otohô                      
FC Leaders (Impfondo)         awd AS JUK (Brazzaville)          [awarded 3-0]

NB: V.Club Mokanda qualified as "best losers"

1/8 Finals
[Jul 8]
Interclub (Dolisie)           1-1 FC Nathaly's                  [7-6 pen]
Interclub (Nkayi)             0-2 Diables Noirs                 
AS Otohô                      awd FC Leaders (Impfondo)         [awarded 3-0, Leaders dns]
[Jul 9]
FC Racine                     1-1 CARA                          [2-3 pen]
AS Red Stars                  0-1 Etoile du Congo               
Interclub (Brazzaville)       2-1 JS Talangaï                   
CS Sersy                      0-5 V.Club Mokanda                
Fleur du Ciel                 0-0 AS Cheminots                  [1-3 pen]

Quarterfinals

First Legs [Jul 24]
V.Club Mokanda                0-2 Diables Noirs                 
AS Otohô                      awd Etoile du Congo               [awarded 3-0; abandoned at 2-0
AS Cheminots                  1-2 CARA                           in 60', Etoile walked off]
Interclub (Dolisie)           1-0 Interclub (Brazzaville)       

Second Legs 
[Jul 28]
Interclub (Brazzaville)       5-1 Interclub (Dolisie)           
CARA                          2-0 AS Cheminots                  
[Jul 29]
Diables Noirs                 1-1 V.Club Mokanda                
Etoile du Congo               n/p AS Otohô                      

Semifinals

First Legs [Aug 3]
AS Otohô                      2-0 Interclub (Brazzaville)       
Diables Noirs                 1-0 CARA                          

Second Legs [Aug 8]
Interclub (Brazzaville)       1-3 AS Otohô                      
CARA                          0-0 Diables Noirs                 

Final [Aug 14, Stade Alphonse Massamba Débat, Brazzaville]
Diables Noirs                 1-0 AS Otohô                      
  [Hardy Binguila 45+1]

Championnat National MTN Ligue 2

Zone A (Brazzaville)

Table (Aug 2):

 1.Jeunesse Sportive de Poto-Poto                        35
 2.FC Racine                                             34
 3.Aigles Sports                                         29
 4.AS Jeunesse Unie de Kintélé                           27
 5.AS Flamengo                                           26
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.AS Vegas                                              26
 7.Racing Club de Brazzaville                            25
 8.AS Pénarol                                            22
 9.Etoile de Talas                                       22
10.Saint-Michel de Ouenzé                                20
11.Real Impact                                           20
12.RCO                                                   20
13.Red Stars                                             19
14.AS Elbo                                               19
15.Ajax de Ouenzé                                        17
16.Union Sportive Mfilou                                 15
17.Marakana                                              13
18.Olympic Club de Brazzaville                           11

NB: top-5 qualified for national promotion playoff

Zone B (Pointe-Noire

NB: top-3 qualified for national promotion playoff:
    Fleur du Ciel, Centre de Formation Sersy, Tout Puissant Mokanda 

Promotion Playoff

Round 1 [Aug 17]
Aigles Sports                 1-0 CS Sersy                      
JSP                           2-1 AS Flamengo                   
FC Racine                     1-0 Fleur du Ciel                 
AS JUK                        4-2 TP Mokanda                    
 
Round 2 [Aug 19]
TP Mokanda                    2-1 FC Racine                     
AS Flamengo                   0-1 Aigles Sports                 
AS JUK                        2-0 Fleur du Ciel                 
CS Sersy                      2-2 JSP                           
 
Round 3 [Aug 22]
Fleur du Ciel                 3-1 TP Mokanda                    
JSP                           1-2 AS JUK                        
FC Racine                     2-1 Aigles Sports                 
AS Flamengo                   1-1 CS Sersy                      
 
Round 4 [Aug 24]
CS Sersy                      bt  TP Mokanda                    [also reported 1-1]
AS Flamengo                   0-1 Fleur du Ciel                 
JSP                           3-2 FC Racine                     
AS JUK                        3-0 Aigles Sports                 
 
Round 5 [Aug 26]
Fleur du Ciel                 1-0 Aigles Sports                 
FC Racine                     1-1 CS Sersy                      
AS JUK                        0-0 AS Flamengo                   
TP Mokanda                    1-0 JSP                           

Round 6 [Aug 29]
TP Mokanda                    1-0 AS Flamengo                   
Fleur du Ciel                 1-1 CS Sersy                      
Aigles Sports                 0-1 JSP                           
FC Racine                     0-2 AS JUK                        
 
Round 7 [Aug 31]
Fleur du Ciel                  -  JSP                           
CS Sersy                      1-2 AS JUK                        
AS Flamengo                    -  FC Racine                     
Aigles Sports                  -  TP Mokanda                    

Table (based on known results):

 1.AS Jeunesse Unie de Kintélé       7   6  1  0  15- 4  19                   Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.Jeunesse Sportive de Poto-Poto    6   3  1  2   9- 8  10
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Fleur du Ciel                     6   3  1  2   6- 5  10
 4.Tout Puissant Mokanda             6   3  0  3   7- 8   9  [*]
 5.Centre de Formation Sersy CF      7   1  4  2   6- 8   7  [*]
 6.FC Racine                         6   2  1  3   7- 9   7
 7.Aigles Sports                     6   2  0  4   3- 7   6
 8.AS Flamengo                       6   0  2  4   2- 6   2
[*] missing goals round 4


Departemental Level

Division 1 Départementale Brazzaville

NB: one of various third level regional leagues

Round 1 [Aug 28?]
CFF Olympic                    -  AS Kosso
Lion de Poto-Poto              -  GSM
FC Everton de Talas            -  Futurs Champions
FC Volcan                      -  Milan de Nkombo
Saint Bordeaux                 -  Olympic de MKL            

Championnat Départemental Bouenza

NB: one of various third level regional leagues

Round 1
[Aug 10]
Saint Kisito de Loudima       3-3 Inter Club de Nkayi

2021

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 1 Sep 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.