Greece 2023/24


Super League
Kupello

Super League

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.PAOK Thessaloniki       26  19  3  4  66-21  60       Championship Playoff
 2.AEK (Athinai)           26  17  8  1  60-25  59  [C]  Championship Playoff
 3.Olympiakos Piraeus      26  18  3  5  58-24  57       Championship Playoff
 4.Panathinaïkos           26  17  5  4  62-21  56       Championship Playoff
 5.Aris Thessaloniki       26  12  6  8  39-29  42       Championship Playoff
 6.PAS Lamia               26   9  7 10  35-44  34       Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Asteras Tripolis        26   9  4 13  36-46  31       Relegation Playoff
 8.Atromitos Athinon       26   6 10 10  29-44  28       Relegation Playoff
 9.Panserraïkos            26   6  9 11  28-45  27  [P]  Relegation Playoff
10.OFI Heraklion           26   5 10 11  26-44  25       Relegation Playoff
11.AE Kifisias             26   4  9 13  31-56  21  [P]  Relegation Playoff
12.Panaitolikos Agriniou   26   4  8 14  26-46  20       Relegation Playoff
13.Volos NFC               26   4  7 15  24-52  19       Relegation Playoff
14.PAS Giannina            26   3  9 14  25-48  18       Relegation Playoff

NB: Olympiakos originally had 1 point deducted for crowd trouble in round 8 but
    that was revoked on appeal at CAS

Round 1
[Aug 18]
Volos               2-2 Lamia               
[Aug 20]
Giannina            3-0 Kifisia             
OFI                 3-2 Aris                
PAOK                3-0 Asteras             
Olympiakos          2-0 Panserraïkos        
[Oct 8]
AEK                 3-0 Panaitolikos        
Panathinaïkos       5-0 Atromitos           

Round 2
[Aug 25]
Panaitolikos        0-0 Giannina            
[Aug 26]
Asteras             3-0 OFI                 
Panathinaïkos       3-0 Volos               
AEK                 1-1 Panserraïkos        
[Aug 27]
Lamia               1-0 Aris                
PAOK                2-1 Kifisia             
Olympiakos          4-0 Atromitos           

Round 3
[Sep 1]
Kifisia             2-1 Atromitos           
[Sep 2]
Panserraïkos        1-1 Panaitolikos        
[Sep 3]
Aris                3-2 Asteras             
OFI                 1-0 PAOK                
Olympiakos          4-0 Lamia               
Volos               2-3 AEK                 
Giannina            0-1 Panathinaïkos       

Round 4
[Sep 16]
Lamia               2-2 OFI                 
Panaitolikos        0-5 Panathinaïkos       
[Sep 17]
Asteras             2-2 Giannina            
Kifisia             4-4 Panserraïkos        
PAOK                0-0 Aris                
AEK                 1-1 Olympiakos          
[Sep 18]
Atromitos           1-1 Volos               

Round 5
[Sep 23]
OFI                 1-1 Atromitos           
Panserraïkos        2-0 Lamia               
[Sep 24]
Olympiakos          4-0 Kifisia             
Aris                3-0 Panaitolikos        
Volos               1-2 Asteras             
Giannina            1-3 PAOK                
[Sep 25]
Panathinaïkos       1-2 AEK                 

Round 6
[Sep 27]
Panaitolikos        1-1 OFI                 
Kifisia             1-1 Lamia               
Olympiakos          4-1 Aris                
PAOK                3-0 Volos               
[Sep 28]
Panserraïkos        3-2 Giannina            
Asteras             1-4 Panathinaïkos       
AEK                 2-1 Atromitos           

Round 7
[Oct 1]
Lamia               1-0 Panaitolikos        
Aris                1-1 Kifisia             
Panathinaïkos       2-2 PAOK                
Giannina            0-3 Olympiakos          
[Oct 2]
Atromitos           0-0 Asteras             
OFI                 2-0 AEK                 
[Nov 29]
Volos               1-0 Panserraïkos        

Round 8
[Oct 20]
Lamia               2-1 Giannina            
[Oct 21]
Panaitolikos        2-0 Volos               
Aris                1-0 Panserraïkos        
[Oct 22]
Asteras             0-3 AEK                 
Kifisia             0-0 OFI                 
PAOK                2-0 Atromitos           
Olympiakos          awd Panathinaïkos       [awarded 0-3; abandoned at 1-1 in 51'
                                             due to crowd trouble]
Round 9
[Oct 28]
Volos               2-1 Kifisia             
Atromitos           3-2 Panaitolikos        
[Oct 29]
Asteras             0-1 Lamia               
Panathinaïkos       5-0 Panserraïkos        
Aris                2-0 Giannina            
[Oct 30]
AEK                 2-0 PAOK                
OFI                 0-2 Olympiakos          

Round 10
[Nov 4]
Lamia               1-2 Panathinaïkos       
Kifisia             1-1 AEK                 
[Nov 5]
Panaitolikos        0-1 Asteras             
Giannina            1-1 Volos               
Olympiakos          2-4 PAOK                
Aris                1-3 Atromitos           
[Nov 6]
Panserraïkos        2-1 OFI                 

Round 11
[Nov 11]
OFI                 1-1 Giannina            
Atromitos           1-1 Panserraïkos        
Volos               0-2 Aris                
[Nov 12]
PAOK                2-1 Panaitolikos        
AEK                 3-0 Lamia               
Asteras             0-2 Olympiakos          
Kifisia             0-1 Panathinaïkos       

Round 12
[Nov 24]
OFI                 1-1 Volos               
[Nov 25]
Olympiakos          3-1 Panaitolikos        
PAOK                5-0 Panserraïkos        
[Nov 26]
Kifisia             1-3 Asteras             
Giannina            0-1 AEK                 
Lamia               3-3 Atromitos           
Aris                2-0 Panathinaïkos       

Round 13
[Dec 2]
Panaitolikos        3-0 Kifisia             
Asteras             1-0 Panserraïkos        
[Dec 3]
Volos               2-2 Olympiakos          
Atromitos           1-1 Giannina            
Panathinaïkos       4-0 OFI                 
[Dec 4]
PAOK                3-0 Lamia               
AEK                 1-0 Aris                

Round 14
[Dec 16]
Kifisia             4-2 Giannina            
[Dec 17]
Aris                1-0 OFI                 
Asteras             1-4 PAOK                
Lamia               1-2 Volos               
Atromitos           3-2 Panathinaïkos       
[Dec 18]
Panaitolikos        2-2 AEK                 
Panserraïkos        0-1 Olympiakos          

Round 15
[Dec 20]
Aris                2-2 Lamia               
Volos               0-3 Panathinaïkos       
[Dec 21]
Giannina            0-0 Panaitolikos        
Panserraïkos        2-2 AEK                 
OFI                 0-2 Asteras             
Kifisia             0-6 PAOK                
Atromitos           0-0 Olympiakos          

Round 16
[Jan 3]
Asteras             3-2 Aris                
Lamia               1-0 Olympiakos          
AEK                 3-0 Volos               
PAOK                4-0 OFI                 
Panathinaïkos       2-0 Giannina            
[Jan 4]
Panaitolikos        3-2 Panserraïkos        
Atromitos           3-0 Kifisia             

Round 17
[Jan 7]
Panserraïkos        1-1 Kifisia             
Volos               1-2 Atromitos           
Panathinaïkos       2-1 Panaitolikos        
Giannina            2-1 Asteras             
Aris                2-1 PAOK                
Olympiakos          1-2 AEK                 
[Jan 8]
OFI                 1-1 Lamia               

Round 18
[Jan 13]
Atromitos           1-1 OFI                 
Lamia               0-2 Panserraïkos        
[Jan 14]
Panaitolikos        0-4 Aris                
Kifisia             2-3 Olympiakos          
Asteras             1-0 Volos               
AEK                 2-2 Panathinaïkos       
PAOK                4-0 Giannina            

Round 19
[Jan 20]
Lamia               4-1 Kifisia             
Giannina            0-2 Panserraïkos        
OFI                 1-0 Panaitolikos        
[Jan 21]
Volos               1-5 PAOK                
Atromitos           0-5 AEK                 
Panathinaïkos       2-0 Asteras             
Aris                1-2 Olympiakos          

Round 20
[Jan 27]
Panaitolikos        1-2 Lamia               
Panserraïkos        2-2 Volos               
Kifisia             0-1 Aris                
[Jan 28]
AEK                 3-0 OFI                 
Asteras             3-1 Atromitos           
Olympiakos          3-1 Giannina            
PAOK                2-1 Panathinaïkos       

Round 21
[Feb 3]
Volos               1-1 Panaitolikos        
Panserraïkos        1-1 Aris                
[Feb 4]
OFI                 1-2 Kifisia             
AEK                 4-2 Asteras             
Giannina            1-4 Lamia               
Atromitos           0-2 PAOK                
Panathinaïkos       2-0 Olympiakos          

Round 22
[Feb 10]
Olympiakos          4-0 OFI                 
Giannina            0-0 Aris                
Panaitolikos        1-0 Atromitos           
[Feb 11]
Panserraïkos        0-3 Panathinaïkos       
Kifisia             awd Volos               [awarded 3-0; originally 0-0, Volos
Lamia               2-1 Asteras              club president racially attacked
PAOK                1-1 AEK                  Kifisia player]

Round 23
[Feb 17]
Atromitos           0-2 Aris                
Panathinaïkos       2-2 Lamia               
[Feb 18]
Volos               1-2 Giannina            
AEK                 3-0 Kifisia             
PAOK                1-4 Olympiakos          
[Feb 19]
OFI                 4-0 Panserraïkos        
Asteras             2-2 Panaitolikos        

Round 24
[Feb 24]
Lamia               1-3 AEK                 
Panserraïkos        0-0 Atromitos           
[Feb 25]
Giannina            2-2 OFI                 
Panaitolikos        1-3 PAOK                
Olympiakos          2-1 Asteras             
Aris                2-0 Volos               
Panathinaïkos       1-1 Kifisia             

Round 25 [Feb 28]
Asteras             3-3 Kifisia             
Volos               3-1 OFI                 
Atromitos           3-1 Lamia               
Panaitolikos        1-2 Olympiakos          
AEK                 4-2 Giannina            
Panserraïkos        0-2 PAOK                
Panathinaïkos       2-0 Aris                

Round 26 [Mar 3]
Aris                3-3 AEK                 
Kifisia             2-2 Panaitolikos        
Lamia               0-2 PAOK                
OFI                 2-2 Panathinaïkos       
Olympiakos          3-0 Volos               
Panserraïkos        2-1 Asteras             
Giannina            1-1 Atromitos           

Final Table:

 1.PAOK Thessaloniki       26  19  3  4  66-21  60       Championship Playoff
 2.AEK (Athinai)           26  17  8  1  60-25  59  [C]  Championship Playoff
 3.Olympiakos Piraeus      26  18  3  5  58-24  57       Championship Playoff
 4.Panathinaïkos           26  17  5  4  62-21  56       Championship Playoff
 5.Aris Thessaloniki       26  12  6  8  39-29  42       Championship Playoff
 6.PAS Lamia               26   9  7 10  35-44  34       Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Asteras Tripolis        26   9  4 13  36-46  31       Relegation Playoff
 8.Atromitos Athinon       26   6 10 10  29-44  28       Relegation Playoff
 9.Panserraïkos            26   6  9 11  28-45  27  [P]  Relegation Playoff
10.OFI Heraklion           26   5 10 11  26-44  25       Relegation Playoff
11.AE Kifisias             26   4  9 13  31-56  21  [P]  Relegation Playoff
12.Panaitolikos Agriniou   26   4  8 14  26-46  20       Relegation Playoff
13.Volos NFC               26   4  7 15  24-52  19       Relegation Playoff
14.PAS Giannina            26   3  9 14  25-48  18       Relegation Playoff

NB: Olympiakos originally had 1 point deducted for crowd trouble in round 8 but
    that was revoked on appeal at CAS

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.PAOK Thessaloniki       36  25  5  6  87-34  80       Champions
 2.AEK (Athinai)           36  23  9  4  80-35  78  [C]
 3.Olympiakos Piraeus      36  23  5  8  78-36  74
 4.Panathinaïkos           36  22  6  8  82-37  72
 5.Aris Thessaloniki       36  16  7 13  51-44  55
 6.PAS Lamia               36   9  8 19  43-79  35

Round 27 [Mar 10]
Lamia               0-4 AEK                 
Olympiakos          1-3 Panathinaïkos       
PAOK                0-1 Aris                

Round 28 [Mar 31]
Panathinaïkos       2-3 PAOK                
AEK                 1-0 Olympiakos          
Aris                3-1 Lamia               

Round 29 [Apr 3]
Olympiakos          3-0 Aris                
PAOK                3-1 Lamia               
Panathinaïkos       2-1 AEK                 

Round 30 [Apr 7]
Lamia               1-5 Olympiakos          
Aris                0-2 Panathinaïkos       
AEK                 2-2 PAOK                

Round 31
[Apr 14]
Panathinaïkos       3-1 Lamia               
AEK                 2-0 Aris                
[May 12]
PAOK                2-0 Olympiakos          

Round 32 [Apr 21]
Lamia               0-5 Panathinaïkos       
Aris                1-2 AEK                 
Olympiakos          2-1 PAOK                

Round 33 [Apr 24]
Lamia               1-1 PAOK                
Aris                1-1 Olympiakos          
AEK                 3-0 Panathinaïkos       

Round 34 [Apr 28]
Olympiakos          4-1 Lamia               
PAOK                3-2 AEK                 
Panathinaïkos       0-1 Aris                

Round 35 [May 15]
Lamia               2-4 Aris                
PAOK                4-1 Panathinaïkos       
Olympiakos          2-0 AEK                 

Round 36 [May 19]
AEK                 3-0 Lamia               
Aris                1-2 PAOK                
Panathinaïkos       2-2 Olympiakos          

Final Table:

 1.PAOK Thessaloniki       36  25  5  6  87-34  80       Champions
 2.AEK (Athinai)           36  23  9  4  80-35  78  [C]
 3.Olympiakos Piraeus      36  23  5  8  78-36  74
 4.Panathinaïkos           36  22  6  8  82-37  72
 5.Aris Thessaloniki       36  16  7 13  51-44  55
 6.PAS Lamia               36   9  8 19  43-79  35

Relegation Playoff

Final Table:

 7.Panserraïkos            33   9 11 13  37-53  38  [P]  [3 2 0 1 4-2 6]
 8.Asteras Tripolis        33  11  5 17  40-55  38       [3 1 0 2 2-4 3]
 9.Panaitolikos Agriniou   33   9  9 15  36-49  36
10.OFI Heraklion           33   7 14 12  36-50  35
11.Atromitos Athinon       33   7 13 13  36-53  34
12.Volos NFC               33   8  9 16  36-58  33
--------------------------------------------------
13.AE Kifisias             33   6 10 17  38-68  28  [P]  Relegated
14.PAS Giannina            33   4 11 18  33-62  23       Relegated

Round 27 [Mar 16]
Asteras             0-2 Volos               
Kifisia             0-0 OFI                 
Atromitos           3-2 Giannina            
Panaitolikos        3-0 Panserraïkos        

Round 28 [Mar 30]		
Panserraïkos        2-0 Asteras             
Volos               4-1 Kifisia             
Giannina            1-1 Panaitolikos        
OFI                 0-0 Atromitos           

Round 29 [Apr 6]
Atromitos           1-1 Panserraïkos        
Asteras             1-2 Kifisia             
Panaitolikos        0-1 Volos               
OFI                 4-0 Giannina            

Round 30 [Apr 13]
Panserraïkos        2-2 OFI                 
Volos               2-2 Atromitos           
Giannina            0-1 Asteras             
Kifisia             0-1 Panaitolikos        

Round 31
[Apr 20]
OFI                 2-1 Volos               
Asteras             0-2 Panaitolikos        
Atromitos           1-2 Kifisia             
[Apr 21]
Panserraïkos        2-1 Giannina            

Round 32 [Apr 27]
Asteras             1-1 OFI                 
Kifisia             2-3 Giannina            
Panaitolikos        1-0 Atromitos           
Volos               1-0 Panserraïkos        

Round 33 [May 11]
Atromitos           0-1 Asteras             
OFI                 1-2 Panaitolikos        
Panserraïkos        2-0 Kifisia             
Giannina            1-1 Volos               

Final Table:

 7.Panserraïkos            33   9 11 13  37-53  38  [P]  [3 2 0 1 4-2 6]
 8.Asteras Tripolis        33  11  5 17  40-55  38       [3 1 0 2 2-4 3]
 9.Panaitolikos Agriniou   33   9  9 15  36-49  36
10.OFI Heraklion           33   7 14 12  36-50  35
11.Atromitos Athinon       33   7 13 13  36-53  34
12.Volos NFC               33   8  9 16  36-58  33
--------------------------------------------------
13.AE Kifisias             33   6 10 17  38-68  28  [P]  Relegated
14.PAS Giannina            33   4 11 18  33-62  23       Relegated


Kupello

1/8 Finals

First Legs
[Dec 5]
Asteras             0-2 Panserraïkos        
Panaitolikos        3-2 Kallithea           
[Dec 6]
Larissa             1-1 Atromitos           
OFI                 3-1 Kifisia             
[Dec 7]
PAOK                1-0 Volos               
Levadiakos          1-1 Niki Volou          
[Jan 10]
Panathinaïkos       1-1 Olympiakos          
AEK                 0-0 Aris                

Second Legs
[Jan 10]
Panserraïkos        1-1 Asteras             
Volos               0-2 PAOK                
[Jan 16]
Atromitos           4-0 Larissa             
[Jan 17]
Kallithea           2-2 Panaitolikos        
Kifisia             1-1 OFI                 
Olympiakos          0-0 Panathinaïkos       [aet, 6-7 pen]
Aris                1-1 AEK                 [aet, 4-2 pen]
[Jan 18]
Niki Volou          1-0 Levadiakos          

Quarterfinals

First Legs
[Jan 17]
Panserraïkos        0-4 PAOK                
[Jan 23]
OFI                 1-2 Panaitolikos        
[Jan 24]
Aris                3-0 Niki Volou          
Panathinaïkos       1-2 Atromitos           

Second Legs
[Jan 30]
Niki Volou          2-2 Aris                
[Jan 31]
PAOK                5-0 Panserraïkos        
Panaitolikos        3-1 OFI                 
Atromitos           0-2 Panathinaïkos       

Semifinals

First Legs
[Feb 13]
Panaitolikos        0-1 Aris                
[Feb 14]
PAOK                0-1 Panathinaïkos       

Second Leg
[Feb 21]
Panathinaïkos       1-2 PAOK                [aet, 6-5 pen]
[Mar 6]
Aris                0-0 Panaitolikos        

Final [May 25, Volos]
Panathinaïkos       1-0 Aris                


2022/23.

list of champions.

list of final tables (before 1959).

list of final tables (since 1959).

list of 2nd level champions.

list of 2nd level final tables.

list of 3rd level champions.

list of 3rd level final tables.

list of 4th level champions.

list of cup winners.

list of super cup finals.

list of amateur cup finals.

list of topscorers.

list of mergers and name changes.

amateur club directory 2021


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 26 May 2024

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.