Djibouti 2023/24


Division 1
Division 2
Division 3
Regional Leagues (2023)

Championnat national de la 1ère division

Final Table:

 1.AS Arta/Solar7                   18  13  4  1  55-13  43       Champions
 2.AS Ali Sabieh/Djibouti Télécom   18  11  5  2  44-16  38
 3.AS Port                          18   9  3  6  34-18  30
 4.FC Dikhil/SGDT                   18   7  5  6  32-22  26
 5.SDC Group                        18   7  5  6  19-25  26
 6.CF Gendarmerie Nationale         18   7  4  7  33-25  25
 7.Garde Côtes                      18   6  5  7  20-19  23  [P]
 8.CF Garde Républicaine/SIAF       18   6  3  9  23-25  21  [C]
-----------------------------------------------------------
 9.Académie CS/CNSS                 18   4  5  9  26-43  17  [*]  Relegated
10.CDC/Q7                           18   0  1 17   6-86   1  [P]  Relegated

[*] ACS Hayableh/CNSS were renamed Académie Club Sportif/CNSS

Round 1
[Oct 13]
Garde Républicaine  1-1 Académie CS         
Ali Sabieh          1-0 Gendarmerie         
[Oct 14]
Port               11-0 CDC/Q7              
Garde Côtes         0-1 Arta                
[Oct 16]
Dikhil              1-1 SDC Group           

Round 2
[Oct 20]
Arta                3-0 Dikhil              
CDC/Q7              0-1 SDC Group           
[Oct 21]
Garde Côtes         0-1 Port                
Gendarmerie         5-1 Académie CS         
[Oct 23]
Garde Républicaine  1-2 Ali Sabieh          

Round 3
[Dec 1]
Dikhil              2-3 Garde Côtes         
Académie CS         5-1 CDC/Q7              
Garde Républicaine  0-1 Gendarmerie         
[Dec 2]
Port                1-1 Arta                
Ali Sabieh          1-2 SDC Group           

Round 4
[Dec 8]
Gendarmerie         1-2 SDC Group           
Garde Républicaine  0-2 Port                
Ali Sabieh          1-1 Dikhil              
[Dec 9]
Garde Côtes         3-0 Académie CS         
Arta                5-0 CDC/Q7              

Round 5
[Dec 15]
Arta                4-0 SDC Group           
Garde Côtes         0-1 Ali Sabieh          
Gendarmerie         0-1 Port                
[Dec 16]
CDC/Q7              0-2 Garde Républicaine  
Dikhil              3-1 Académie CS         

Round 6
[Dec 24]
SDC Group           0-2 Port                
Dikhil              5-0 CDC/Q7              
Garde Côtes         1-2 Garde Républicaine  
[Dec 26]
Ali Sabieh          4-1 Académie CS         
Arta                6-2 Gendarmerie         

Round 7
[Dec 29]
Gendarmerie         1-1 Dikhil              
CDC/Q7              1-2 Garde Côtes         
Arta                1-0 Garde Républicaine  
[Dec 30]
SDC Group           2-1 Académie CS         
Port                1-4 Ali Sabieh          

Round 8
[Jan 15]
Ali Sabieh          1-1 Arta                
Académie CS         3-1 Port                
SDC Group           1-0 Garde Côtes         
[Jan 16]
Dikhil              2-0 Garde Républicaine  
CDC/Q7              1-8 Gendarmerie         

Round 9
[Jan 21]
Ali Sabieh          5-1 CDC/Q7              
Port                2-1 Dikhil              
Académie CS         0-8 Arta                
[Jan 23]
Garde Républicaine  3-0 SDC Group           
Garde Côtes         0-2 Gendarmerie         

Halfway Table:

 1.AS Arta/Solar7                    9   7  2  0  30- 4  23
 2.AS Ali Sabieh/Djibouti Télécom    9   6  2  1  20- 8  20
 3.AS Port                           9   6  1  2  22- 9  19
 4.SDC Group                         9   5  1  3   9-13  16
 5.CF Gendarmerie Nationale          9   4  1  4  20-13  13
 6.FC Dikhil/SGDT                    9   3  3  3  16-12  12
 7.CF Garde Républicaine/SIAF        9   3  1  5   9-10  10  [C]
 8.Garde Côtes                       9   3  0  6   9-11   9  [P]
-----------------------------------------------------------
 9.Académie CS/CNSS                  9   2  1  6  13-28   7  [*]
10.CDC/Q7                            9   0  0  9   4-44   0  [P]

[*] ACS Hayableh/CNSS were renamed Académie Club Sportif/CNSS

Round 10
[Feb 23]
SDC Group           0-1 Dikhil              
CDC/Q7              0-5 Port                
Arta                1-1 Garde Côtes         
[Feb 24]
Gendarmerie         1-1 Ali Sabieh          
Académie CS         0-0 Garde Républicaine  

Round 11
[Mar 1]
Ali Sabieh          3-1 Garde Républicaine  
Port                0-1 Garde Côtes         
Académie CS         0-2 Gendarmerie         
[Mar 2]
SDC Group           0-0 CDC/Q7              
Dikhil              1-2 Arta                

Round 12 [Apr 15,16]
Gendarmerie         1-3 Garde Républicaine  
Arta                0-1 Port                [also reported 1-2]
SDC Group           0-4 Ali Sabieh          
CDC/Q7              1-5 Académie CS         
Garde Côtes         0-0 Dikhil              

Round 13
[Apr 19]
CDC/Q7              0-7 Arta                
Dikhil              2-3 Ali Sabieh          
Académie CS         1-1 Garde Côtes         
[Apr 20]
Port                0-1 Garde Républicaine  
SDC Group           1-1 Gendarmerie         

Round 14
[Apr 26]
Académie CS         3-2 Dikhil              
Port                2-2 Gendarmerie         
Garde Républicaine  5-1 CDC/Q7              
[Apr 27]
Ali Sabieh          2-2 Garde Côtes         
SDC Group           1-1 Arta                

Round 15
[May 3]
Gendarmerie         0-2 Arta                
Garde Républicaine  1-1 Garde Côtes         
Académie CS         0-0 Ali Sabieh          
[May 4]
CDC/Q7              0-6 Dikhil              
Port                1-3 SDC Group           

Round 16
[May 10]
Ali Sabieh          1-0 Port                
Garde Républicaine  1-4 Arta                
Académie CS         1-1 SDC Group           
[May 11]
Garde Côtes         3-0 CDC/Q7              
Dikhil              2-1 Gendarmerie         

Round 17
[May 17]
Gendarmerie         2-0 CDC/Q7              
Garde Côtes         1-0 SDC Group           
Garde Républicaine  0-1 Dikhil              
[May 18]
Port                2-0 Académie CS         
Arta                2-1 Ali Sabieh          

Round 18
[May 24]
Gendarmerie         3-1 Garde Côtes         
Arta                6-3 Académie CS         
SDC Group           4-2 Garde Républicaine  
[May 25]
Dikhil              1-1 Port                
CDC/Q7              0-9 Ali Sabieh          

Final Table:

 1.AS Arta/Solar7                   18  13  4  1  55-13  43       Champions
 2.AS Ali Sabieh/Djibouti Télécom   18  11  5  2  44-16  38
 3.AS Port                          18   9  3  6  34-18  30
 4.FC Dikhil/SGDT                   18   7  5  6  32-22  26
 5.SDC Group                        18   7  5  6  19-25  26
 6.CF Gendarmerie Nationale         18   7  4  7  33-25  25
 7.Garde Côtes                      18   6  5  7  20-19  23  [P]
 8.CF Garde Républicaine/SIAF       18   6  3  9  23-25  21  [C]
-----------------------------------------------------------
 9.Académie CS/CNSS                 18   4  5  9  26-43  17  [*]  Relegated
10.CDC/Q7                           18   0  1 17   6-86   1  [P]  Relegated

[*] ACS Hayableh/CNSS were renamed Académie Club Sportif/CNSS


Championnat national de la 2ième division

Final Table:

 1.Q5                               18  13  4  1  43-23  43  [R]  Promoted
 2.Arta                             18  11  3  4  74-31  36  [P]  Promoted
-----------------------------------------------------------
 3.AS PK 12                         18   8  4  6  34-29  28
 4.Cité Stade                       18   9  1  8  29-29  28  [P]
 5.SDVK I                           18   6  6  6  49-50  24
 6.Club Damerjog                    18   8  0 10  25-46  24
 7.Obock                            18   6  4  8  39-48  22  [P]
 8.AS Barwaqo                       18   5  3 10  36-41  18
-----------------------------------------------------------
 9.AS Cité Gargar                   18   5  2 11  33-43  17       Relegated
10.CDC Hadji-Dideh                  18   4  3 11  38-60  15       Relegated


Championnat national de la 3ième division

Groupe A

Table (Apr 28):

 1.SDVK 2                           12   8  1  3  39-25  25 
-----------------------------------------------------------
 2.Arhiba                           12   7  2  3  28-22  23  [R]
 3.OKAR FC                          12   5  3  4  33-25  18  [P]
 4.FC Djebel                        12   4  5  3  29-26  17
 5.Hodan FC                         12   5  2  5  22-25  17  [P]
 6.Ets. ABDI                        12   3  4  5  22-23  13
 7.AS Kartileh                      12   3  4  5  23-30  13
 8.CDC/Q6                           12   2  1  9  18-38   7

Groupe B

Table:

 1.AS Jeunes Jago/Sapeurs Pompiers  13  11  0  2  46-19  33
-----------------------------------------------------------
 2.AS Wahledaba                     12   8  2  2  31-17  26
 3.Pharmacie Golfe d'Aden           13   6  2  5  24-19  20
 4.AS Tadjourah                     12   5  3  4  22-20  18
 5.FC Sango                         13   5  2  6  26-34  17  [P]
 6.Adas Swea                        12   4  2  6  26-30  14  [P]
 7.AS Dasbiyo                       12   3  1  8  27-34  10
 8.CDC Einguella                    13   1  2 10  16-45   5  [R]
NB: 2 more losses than wins; presumably one match awarded 0-0 loss to both clubs;
    unclear whether AS Weah is identical to Adas Swea

Final [Jun 1]
SDVK 2              0-1 AS Jeunes Jago      

NB: both finalists promoted

Regional Leagues (2023)

Ali Sabieh

Final Table:

 1.Quartier Ali                     18  14  4  0  38- 6  46
 2.Iljano                           18  10  5  3  27-13  35
 3.Cité                             18  10  4  4  28-16  34
 4.Arabta                           18  10  4  4  22-10  34
 5.Feraad                           18  10  2  6  29-21  32
 6.Barwaqo                          18   7  5  6  22-22  26
 7.7 Frères                         18   6  2 10  22-33  20
 8.Château d'Eau                    18   4  4 10  15-28  16
 9.Main de Lion                     18   2  4 12  16-31  10
10.Shell                            18   0  0 18   7-46   0

Arta

NB: apparently played in two groups

Final Table:

 1.Salerl                           10   9  0  1  26- 6  27 
 2.Boula                            10   7  1  2  24-10  22
 3.Hajidereh                        10   6  1  3  22-13  19  
 4.Souk Sareh                       10   4  1  5  16-15  13
 5.Beta                             10   2  1  7  11-27   7
 6.Aga                              10   0  0 10   3-31   0

Table:

 1.Sanko                             4   4  0  0  12- 3  12  
 2.Karta                             6   3  1  2  10-10  10
 3.Château d'Eau                     6   1  1  4   7-14   4
 4.Dabadahose                        4   0  2  2   3- 5   2

Dikhil 

Reported Table:

 1.Santé                             8   7  1  0  13- 3  22
 2.As-Eyla                           9   6  1  2  12- 9  19
 3.Dahabchil                         9   4  2  3  12- 7  14
 4.BCIMR                             9   3  3  3  12-11  12
 5.Telecom                           9   3  3  3  10-18  12
 6.Palmeraie/Dikhil                  8   2  5  1  10- 8  11
 7.Salambank                         9   3  2  4  11-12  11
 8.EDD                               9   3  2  4  10-14  11
 9.CRD                               8   2  4  2  10- 6  10
10.Mouloud                           8   2  2  4  18-10   8
NB: 9 more wins than losses; odd number of matches; total goal difference +20;
    presumably one club which lost all its 9 matches missing

Djibouti

NB: no information

Obock

Final Table:

 1.Plateau                           9   9  0  0  40- 6  27
 2.AMMK                              9   6  2  1  29-13  20
 3.Fanteherou                        9   5  2  2  32-18  17
 4.PNUD                              9   5  2  2  29-20  17
 5.Medeho                            9   5  1  3  24-11  16
 6.Akenno                            9   3  3  3  20-22  12
 7.Amoyta                            9   2  1  6  21-42   7
 8.Riao                              9   2  1  6   8-30   7
 9.Ras-Birou                         9   1  1  7  12-35   4
10.Préfecture                        9   0  1  8   8-26   1

Tadjourah
   
Reported Final Table:

 1.Lycée de Tadjourah               18  16  0  2  70-16  48
 2.BCIMR                            18  15  0  3  44-19  45
 3.Conseil Régional                 18  12  2  4  35-16  36  [38?]
 4.Salam Banque                     18  11  1  6  34-24  35  [34?]
 5.Sable Blanc                      18   9  2  7  28-28  29
 6.Lycée Technique                  18   9  0  9  30-36  27
 7.Port de Tadjourah                18   7  1 10  34-35  22
 8.Corto Maltesse                   18   5  0 13  28-60  15
 9.Hotel Gadilleh                   18   3  0 15  19-44   6  [ 9?]
10.Préfecture                       18   0  0 18  13-57   0

Super Coupe de Tadjourah 2024
FC BCIMR            3-0 FC Lycée de Tadjourah


2022/23.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 14 Jun 2024

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.