Botswana 2023/24


Premier League
Orange FA Cup 2024
First Division

Premier League

Final Table:

 1.Jwaneng Galaxy (Jwaneng)                 30  20  5  5  45-17  65  [C]  Champions
 2.Township Rollers (Gaborone)              30  19  7  4  52-16  64
 3.Gaborone United (Gaborone)               30  19  6  5  50-20  63
 4.Security Systems XI (Otse)               30  13  5 12  39-40  44
 5.TAFIC FC (Francistown)                   30  10  8 12  32-37  38  [P]
 6.VTM FC                                   30  10  7 13  31-33  37  [P]
 7.Sua Flamingoes (Sowa)                    30  10  6 14  36-32  36
 8.Botswana Defence Force XI (Mogoditshane) 30   8 12 10  21-23  36
 9.Masitaoka FC (Molepolole)                30   9  9 12  25-29  36
10.Orapa United (Orapa)                     30   7 11 12  27-27  32
11.Matebele FC (Matebeleng)                 30   7 11 12  32-36  32  [P]
12.Nico United (Selebi Phikwe)              30   7 11 12  27-33  32
13.Morupule Wanderers (Palapye)             30   7  9 14  35-44  30
-------------------------------------------------------------------
14.Eleven Angels (Francistown)              30   5 10 15  28-44  25       Relegated
15.Police XI (Gaborone)                     30   5  9 16  23-42  24       Relegated
16.Holy Ghost FC (Gaborone)                 30   5  8 17  20-50  23       Relegated
NB: 24 more losses than wins as 12 matches were awarded 0-0 losses to both clubs

Round 1
[Oct 7]
TAFIC                 1-1 Orapa United          
  [Vincent Lekorwe 1-1; Mpho Kgaswane 45]
Nico United           0-0 Gaborone United       
BDF                   0-0 VTM                   
Masitaoka             0-2 Township Rollers      
  [Segolame Boy 14, Edwin Moalosi 90]
Security Systems      1-1 Matebele              
[Oct 8]
Morupule Wanderers    1-1 Eleven Angels         
Police                1-1 Sua Flamingoes        
  [Oarabile Sekwai 31; Botshelo Mafoko 44]
Holy Ghost            0-2 Jwaneng Galaxy        
  [Gilbert Baruti 30, Daniel Msendami 0-2]

Round 2 [Oct 18]
Sua Flamingoes        0-1 BDF                   
VTM                   1-2 Security Systems      
Matebele              2-1 Police                
Township Rollers      3-1 Eleven Angels         
Jwaneng Galaxy        2-0 Nico United           
Holy Ghost            1-1 TAFIC                 
Orapa United          0-0 Masitaoka             
Gaborone United       3-1 Morupule Wanderers    

Round 3
[Oct 21]
Orapa United          1-0 Sua Flamingoes        
Gaborone United       2-0 VTM                   
Matebele              2-1 Jwaneng Galaxy        
Township Rollers      5-0 Holy Ghost            
Police                1-1 TAFIC                 
[Oct 22]
Eleven Angels         0-1 BDF                   
Morupule Wanderers    1-1 Nico United           
Masitaoka             0-1 Security Systems      

Round 4
[Oct 28]
Holy Ghost            1-2 Eleven Angels         
Orapa United          2-1 Gaborone United       
Jwaneng Galaxy        1-0 Township Rollers      
  [Daniel Msendami 83]
Nico United           1-1 Masitaoka             
TAFIC                 3-1 Morupule Wanderers    
Sua Flamingoes        3-1 Security Systems      
[Oct 29]
BDF                   0-1 Police                
VTM                   0-2 Matebele              

Round 5
[Oct 31]
Police                1-2 Holy Ghost            
Masitaoka             1-0 TAFIC                 
Eleven Angels         2-6 Jwaneng Galaxy        
  [Daniel Msendami 11, Ofentse Mbaiwa 28; Gift Moyo 8, 57, Daniel Msendami 11,
   Thabang Sesinyi 62pen, 73, Cleopas Dube 91]
[Nov 1]
Morupule Wanderers    0-1 BDF                   
Township Rollers      0-0 VTM                   
Matebele              1-2 Orapa United          
Gaborone United       1-0 Sua Flamingoes        
[Dec 13]
Security Systems      3-2 Nico United           

Round 6
[Nov 4]
Sua Flamingoes        2-1 Nico United           
TAFIC                 2-1 Security Systems      
Orapa United          0-1 Township Rollers      
Jwaneng Galaxy        2-2 Police                
VTM                   0-2 Eleven Angels         
[Nov 5]
Gaborone United       5-0 Matebele              
Holy Ghost            1-1 Morupule Wanderers    
BDF                   1-1 Masitaoka             

Round 7
[Nov 11]
Matebele              2-1 Sua Flamingoes        
Police                0-1 VTM                   
[Nov 12]
Masitaoka             0-0 Holy Ghost            
Security Systems      0-1 BDF                   
Nico United           1-3 TAFIC                 
[Dec 6]
Morupule Wanderers    1-2 Jwaneng Galaxy        
[Dec 13]
Eleven Angels         0-0 Orapa United          
Township Rollers      2-1 Gaborone United       

Round 8
[Nov 24]
Orapa United          1-1 Police                
[Nov 25]
BDF                   1-1 Nico United           
VTM                   2-1 Morupule Wanderers    
Sua Flamingoes        1-2 TAFIC                 
Holy Ghost            0-1 Security Systems      
Gaborone United       3-0 Eleven Angels         
[Nov 26]
Matebele              2-3 Township Rollers      
[Dec 13]
Jwaneng Galaxy        2-1 Masitaoka             

Round 9
[Dec 1]
Eleven Angels         1-1 Matebele              
Township Rollers      1-0 Sua Flamingoes        
[Dec 2]
Police                0-4 Gaborone United       
Masitaoka             1-0 VTM                   
Morupule Wanderers    3-1 Orapa United          
Nico United           1-2 Holy Ghost            
[Dec 3]
TAFIC                 0-1 BDF                   
[Jan 31]
Security Systems      0-1 Jwaneng Galaxy        

Round 10
[Dec 8]
TAFIC                 0-0 Eleven Angels         
[Dec 9]
Security Systems      2-1 Morupule Wanderers    
Nico United           0-0 Police                
Sua Flamingoes        1-2 Masitaoka             
VTM                   4-2 Orapa United          
[Dec 10]
BDF                   2-2 Township Rollers      
Holy Ghost            abd Matebele              [abandoned at 0-0 in 8' due to heavy rain]
[Dec 13]
Holy Ghost            0-0 Matebele              
[Feb 7]
Jwaneng Galaxy        0-0 Gaborone United       

Round 11
[Dec 16]
Eleven Angels         1-2 Sua Flamingoes        
Police                0-3 Township Rollers      
Morupule Wanderers    3-2 Matebele              
BDF                   1-2 Holy Ghost            
Masitaoka             0-0 Gaborone United       
Nico United           1-1 VTM                   
[Dec 17]
Security Systems      2-1 Orapa United          
[Feb 14]
TAFIC                 0-1 Jwaneng Galaxy        

Round 12
[Dec 22]
Eleven Angels         1-2 Police                
Sua Flamingoes        4-0 Holy Ghost            
Orapa United          0-1 Nico United           
VTM                   2-2 TAFIC                 
Matebele              4-1 Masitaoka             
Gaborone United       3-2 Security Systems      
Township Rollers      0-0 Morupule Wanderers    
[Mar 13]
Jwaneng Galaxy        1-0 BDF                   

NB: the matches in rounds 13 and 14 were boycotted by most clubs;
    those who honoured the fixtures were awarded 2-0 wins;
    matches in which both clubs failed to participate were awarded
    0-0 losses to both clubs

Round 13
[Jan 12]
Police                awd Security Systems      [awarded 0-2]
Gaborone United       awd Holy Ghost            [awarded 2-0]
[Jan 13]
Sua Flamingoes        awd VTM                   [awarded 0-2]
Orapa United          awd Jwaneng Galaxy        [awarded 0-0 loss to both]
Township Rollers      awd TAFIC                 [awarded 0-0 loss to both]
Matebele              awd BDF                   [awarded 0-0 loss to both]
Morupule Wanderers    awd Masitaoka             [awarded 0-0 loss to both]
[Jan 14]
Eleven Angels         awd Nico United           [awarded 0-0 loss to both]

Round 14
[Jan 16]
VTM                   awd Holy Ghost            [awarded 0-0 loss to both]
Sua Flamingoes        awd Jwaneng Galaxy        [awarded 0-0 loss to both]
Orapa United          awd BDF                   [awarded 0-0 loss to both]
Gaborone United       awd TAFIC                 [awarded 2-0]
[Jan 17]
Police                awd Morupule Wanderers    [awarded 0-0 loss to both]
Township Rollers      awd Security Systems      [awarded 0-0 loss to both]
Eleven Angels         awd Masitaoka             [awarded 0-0 loss to both]
Matebele              awd Nico United           [awarded 0-0 loss to both]

Round 15
[Jan 27]
Morupule Wanderers    1-0 Sua Flamingoes        
Masitaoka             2-3 Police                
Security Systems      1-0 Eleven Angels         
Nico United           0-0 Township Rollers      
TAFIC                 1-0 Matebele              
Jwaneng Galaxy        1-0 VTM                   
[Jan 28]
BDF                   0-1 Gaborone United       
Holy Ghost            0-0 Orapa United          

Round 16
[Feb 2]
Township Rollers      2-0 Nico United           
[Feb 3]
Sua Flamingoes        0-0 Morupule Wanderers    
Eleven Angels         2-0 Security Systems      
Police                1-2 Masitaoka             
Gaborone United       0-0 BDF                   
Orapa United          3-0 Holy Ghost            
[Feb 4]
VTM                   0-1 Jwaneng Galaxy        
Matebele              1-0 TAFIC                 

Round 17
[Feb 10]
BDF                   1-1 Orapa United          
Holy Ghost            1-3 VTM                   
Jwaneng Galaxy        1-0 Sua Flamingoes        
Nico United           1-1 Matebele              
[Feb 11]
Masitaoka             2-2 Eleven Angels         
Morupule Wanderers    1-1 Police                
Security Systems      0-1 Township Rollers      
[Feb 21]
TAFIC                 2-1 Gaborone United       

Round 18
[Feb 16]
Gaborone United       abd Nico United           [abandoned at 1-0 in 52' due
[Feb 17]                                         to insufficient light]
Sua Flamingoes        1-0 Police                
Eleven Angels         3-2 Morupule Wanderers    
Orapa United          1-1 TAFIC                 
Township Rollers      1-0 Masitaoka             
[Feb 18]
Jwaneng Galaxy        3-0 Holy Ghost            
[Feb 21]
Matebele              0-1 Security Systems      
VTM                   0-0 BDF                   
[Mar 13]
Gaborone United       3-0 Nico United           [remaining 38']

Round 19
[Feb 24]
Police                1-1 Eleven Angels         
Nico United           1-1 Orapa United          
Security Systems      3-2 Gaborone United       
Morupule Wanderers    1-3 Township Rollers      
[Feb 25]
TAFIC                 2-1 VTM                   
Masitaoka             0-0 Matebele              
Holy Ghost            0-2 Sua Flamingoes        
[Apr 17]
BDF                   1-2 Jwaneng Galaxy        

Round 20
[Mar 15]
Township Rollers      3-1 Police                
[Mar 16]
Sua Flamingoes        0-0 Eleven Angels         
Matebele              0-0 Morupule Wanderers    
Gaborone United       2-0 Masitaoka             
Orapa United          3-0 Security Systems      
Jwaneng Galaxy        2-0 TAFIC                 
VTM                   1-2 Nico United           
[Mar 17]
Holy Ghost            2-0 BDF                   

Round 21
[Mar 29]
TAFIC                 1-0 Holy Ghost            
Masitaoka             0-0 Orapa United          
Nico United           1-2 Jwaneng Galaxy        
[Mar 30]
BDF                   1-2 Sua Flamingoes        
Eleven Angels         2-4 Township Rollers      
Security Systems      1-2 VTM                   
Morupule Wanderers    1-3 Gaborone United       
[Mar 31]
Police                1-0 Matebele              

Round 22
[Apr 2]
VTM                   0-1 Masitaoka             
[Apr 3]
Jwaneng Galaxy        2-0 Security Systems      
Sua Flamingoes        0-0 Township Rollers      
BDF                   1-1 TAFIC                 
Holy Ghost            1-1 Nico United           
Matebele              1-2 Eleven Angels         
Orapa United          0-2 Morupule Wanderers    
Gaborone United       0-0 Police                

Round 23
[Apr 6]
Eleven Angels         0-2 Gaborone United       
Nico United           0-0 BDF                   
Police                0-2 Orapa United          
Morupule Wanderers    1-3 VTM                   
Security Systems      3-1 Holy Ghost            
[Apr 7]
TAFIC                 1-1 Sua Flamingoes        
Masitaoka             2-1 Jwaneng Galaxy        
Township Rollers      1-1 Matebele              

Round 24
[Apr 20]
VTM                   3-1 Police                
Jwaneng Galaxy        3-0 Morupule Wanderers    
Orapa United          2-0 Eleven Angels         
Sua Flamingoes        2-1 Matebele              
TAFIC                 1-3 Nico United           
Gaborone United       2-0 Township Rollers      
[Apr 21]
Holy Ghost            1-2 Masitaoka             
BDF                   0-0 Security Systems      

Round 25
[Apr 26]
Township Rollers      1-1 Orapa United          
[Apr 27]
Security Systems      2-1 TAFIC                 
Masitaoka             0-1 BDF                   
Nico United           3-1 Sua Flamingoes        
Morupule Wanderers    1-0 Holy Ghost            
[Apr 28]
Eleven Angels         1-3 VTM                   
Matebele              1-2 Gaborone United       
Police                1-2 Jwaneng Galaxy        

Round 26
[May 8]
VTM                   0-4 Township Rollers      
TAFIC                 0-2 Masitaoka             
Orapa United          1-2 Matebele              
Jwaneng Galaxy        1-1 Eleven Angels         
Nico United           2-1 Security Systems      
Holy Ghost            1-0 Police                
[May 9]
BDF                   3-1 Morupule Wanderers    
Sua Flamingoes        5-0 Gaborone United       

Round 27
[May 14]
Security Systems      2-1 Masitaoka             
BDF                   0-0 Eleven Angels         
[May 15]
Jwaneng Galaxy        2-2 Matebele              
VTM                   0-1 Gaborone United       
TAFIC                 1-0 Police                
Sua Flamingoes        2-1 Orapa United          
Nico United           0-1 Morupule Wanderers    
Holy Ghost            0-4 Township Rollers      

Round 28
[May 18]
Gaborone United       1-0 Orapa United          
Masitaoka             0-1 Nico United           
Morupule Wanderers    5-2 TAFIC                 
Police                0-1 BDF                   
Eleven Angels         1-1 Holy Ghost            
[May 19]
Matebele              0-0 VTM                   
Township Rollers      1-0 Jwaneng Galaxy        
Security Systems      3-3 Sua Flamingoes        

Round 29
[May 21]
Police                2-1 Nico United           
[May 22]
Morupule Wanderers    3-3 Security Systems      
Masitaoka             2-1 Sua Flamingoes        
Gaborone United       0-0 Jwaneng Galaxy        
Township Rollers      4-1 BDF                   
Matebele              2-2 Holy Ghost            
Orapa United          0-0 VTM                   
Eleven Angels         2-3 TAFIC                 

Round 30
[May 24]
BDF                   1-1 Matebele              
Security Systems      1-1 Police                
[May 25]
TAFIC                 0-1 Township Rollers      
Holy Ghost            1-3 Gaborone United       
Masitaoka             1-1 Morupule Wanderers    
Jwaneng Galaxy        1-0 Orapa United          
Nico United           1-0 Eleven Angels         
VTM                   2-1 Sua Flamingoes        

Final Table:

 1.Jwaneng Galaxy (Jwaneng)                 30  20  5  5  45-17  65  [C]  Champions
 2.Township Rollers (Gaborone)              30  19  7  4  52-16  64
 3.Gaborone United (Gaborone)               30  19  6  5  50-20  63
 4.Security Systems XI (Otse)               30  13  5 12  39-40  44
 5.TAFIC FC (Francistown)                   30  10  8 12  32-37  38  [P]
 6.VTM FC                                   30  10  7 13  31-33  37  [P]
 7.Sua Flamingoes (Sowa)                    30  10  6 14  36-32  36
 8.Botswana Defence Force XI (Mogoditshane) 30   8 12 10  21-23  36
 9.Masitaoka FC (Molepolole)                30   9  9 12  25-29  36
10.Orapa United (Orapa)                     30   7 11 12  27-27  32
11.Matebele FC (Matebeleng)                 30   7 11 12  32-36  32  [P]
12.Nico United (Selebi Phikwe)              30   7 11 12  27-33  32
13.Morupule Wanderers (Palapye)             30   7  9 14  35-44  30
-------------------------------------------------------------------
14.Eleven Angels (Francistown)              30   5 10 15  28-44  25       Relegated
15.Police XI (Gaborone)                     30   5  9 16  23-42  24       Relegated
16.Holy Ghost FC (Gaborone)                 30   5  8 17  20-50  23       Relegated
NB: 24 more losses than wins as 12 matches were awarded 0-0 losses to both clubs


Orange FA Cup 2024

Round 1
Northern Block
[Feb 10] 
Makungulupeswa FC            2-3 City Kings
Sankoyo Bushbucks            2-3 Santa Green 
Pilikwe United               0-3 Chadibe North FC             
Kazungula Young Fighters     2-1 Motlakase Power Dynamos
Mmadinare Giant Aces         0-5 TAFIC SC
[Feb 11]
Desert Buffaloes             0-3 Tsabotlhe FC
MR Highlanders               1-2 Shoshong United
Mbalakalungu FC              0-0 Calender Stars               [4-2 pen]
Southern Block
[Feb 17]
Blue Star                    0-3 Taung Young Strikers
Notwane FC                   2-0 Flamengo Santos
Desert Nxau                  3-1 Walker United
Magosi FC                    0-1 Mochudi Center Chiefs
VTM FC                       3-0 Matabele FC
[Feb 18]
City Polar                   0-2 Pula Roofing
Sand Diamonds                1-1 Jwaneng Young Stars          [5-4 pen]
Tlokweng United              1-1 UB Hawks                     [4-5 pen]

Round 2
[Mar 2]
City Kings                   1-1 Mochudi Center Chiefs        [4-2 pen]
Desert Nxau                  0-0 Pula Roofing                 [1-3 pen]
Mbalakalungu FC              0-0 BDF XI FC                    [4-3 pen]
Shoshong United              0-2 VTM FC
Gaborone United              5-1 Prisons XI FC
[Mar 3]
UB Hawks                     1-1 Notwane FC                   [6-5 pen]
Santa Green                  1-1 Orapa United                 [0-2 pen]
Extension Gunners            1-3 Sua Flamingoes
[Mar 9]
Jwaneng Galaxy               4-0 Holy Ghost FC
Sand Diamonds                1-2 TAFIC FC
Nico United                  1-0 Morupule Wanderers  
Police XI FC                 1-1 Eleven Angels                [4-2 pen]
Taung Young Strikers         1-1 Chadibe North FC             [1-4 pen]
Kazungula Young Fighters     0-2 Township Rollers  
Tsabotlhe FC                 1-0 Mogoditshane Fighters
[Mar 10]
Masilaoka FC                 1-2 Security Systems XI FC 

Round 3
[Apr 13]
City Kings                   0-1 Police XI FC                 
UB Hawks                     1-1 VTM FC                       [9-8 pen]
Pula Roofing                 1-1 Sua Flamingoes               [4-5 pen]
Mbalakalungu FC              0-0 TAFIC FC                     [2-3 pen]
Tsabotlhe FC                 1-3 Jwaneng Galaxy               
Township Rollers             1-0 Nico United                  
[Apr 14]
Chadibe North FC             1-4 Orapa United                 
Security Systems XI FC       0-0 Gaborone United              [5-6 pen]

Quarterfinals
[May 4]
UB Hawks                     1-0 Police XI FC                 
TAFIC FC                     1-0 Sua Flamingoes               
Township Rollers             1-2 Orapa United                 
[May 5]
Gaborone United              1-1 Jwaneng Galaxy               [12-13 pen]

Semifinals [May 11, both at National Stadium, Gaborone]
UB Hawks                     0-1 Jwaneng Galaxy               
TAFIC FC                     1-2 Orapa United                 

Final [Jun 15, Obed Itani Chilume Stadium, Francistown]
Jwaneng Galaxy                -  Orapa United                 


First Division

First Division North

Final Table:

 1.Chadibe North FC                         22  11  5  6  26-17  38       Promoted
-------------------------------------------------------------------
 2.Motlakase Power Dynamos (Palapye)        22  10  7  5  23-23  37       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.MR Highlanders (Mahalapye)               22   9  8  5  19-11  35
 4.Sankoyo Bush Bucks (Maun)                22  11  2  9  30-25  35
 5.Calendar Stars (Francistown)             22   9  7  6  19-13  34
 6.Santa Green FC (Mahalapye)               22   8  9  5  27-19  33
 7.Tsabotlhe FC (Serowe)                    22   9  6  7  18-20  33  [P]
 8.Mbalakalungu SC                          22   6  7  9  15-16  25
 9.Peace Makers FC (Paulpietersburg)        22   5  9  8  20-28  24
10.Makungulupeswa FC                        22   5  8  9  19-26  23  [P]
-------------------------------------------------------------------
11.Green Lovers (Serowe)                    22   4  8 10  15-25  20       Relegated
12.Pilikwe United FC                        22   4  6 12  16-24  18  [P]  Relegated

First Division South

Final Table:

 1.Debswana Young Stars                     22  14  2  6  43-19  44       Promoted
-------------------------------------------------------------------
 2.Uniao Flamengo Santos (Gabane)           22  12  4  6  24-19  40       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Crackit City Polar                       22  11  4  7  32-25  37
 4.Mochudi Centre Chiefs                    22   8 10  4  25-17  34
 5.Prisons XI (Gaborone)                    22   8  6  8  26-23  30  [R]
 6.UB Hawks                                 22   7  8  7  25-21  29  [P]
 7.Tlokweng United                          22   7  8  7  23-22  29
 8.Notwane (Gaborone)                       22   6  7  9  23-23  25
 9.Extension Gunners (Lobatse)              22   7  5 10  25-29  25  [R]  [-1]
10.Desert Nxau                              22   4 10  8  17-28  22  [P]
-------------------------------------------------------------------
11.Mogoditshane Fighters (Mogoditshane)     22   5  7 10  22-38  22  [R]  Relegated
12.Black Forest (Mmankgodi)                 22   5  5 12  18-39  20       Relegated

NB: Extension Gunners 1 point deducted;
    Mochudi Centre Chiefs apparently had a 4-point deduction revoked
    

2022/23

list of champions

list of cup winners


About this document

With thanks to Ian King

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 25 May 2024

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.