Abkhazia 2022

Aphsny Super Liga

NB: 29th edition; played over three round robins

Table:

 1.Ritsa Gwdowtha        18  14  3  1  51- 9  45
 2.Narth Aqwa            18  12  1  5  60-25  37  [C]
 3.Dinamo Aqwa           18   9  4  5  53-20  31
 4.FC Gagra              18   9  3  6  36-29  30
 5.Sadz Tsandryphsh      18   6  4  8  34-35  22
 6.FC Afon Tchyts        18   6  3  9  27-45  21
 7.Ertsaxw Ochamchyra    18   6  2 10  30-44  20  [+]
 8.Samyrzaqan Gal        18   0  0 18  11-95   0
 -.Shakhtyor Tkuarchal   withdrew or excluded

Round 1
[Mar 24]
Sadz       2-1 Dinamo    
  [Ashot Markaryan 40 pen, Denis Pavlov 90+4 - Aslan Bagatelia 42 pen]
[Mar 25]
Samyrzaqan 0-1 Ritsa     
  [Milor Kove 58. Missed PK: Manuchar Jobava (Sam) 90+4]
[Mar 26]
Ertsaxw    0-2 Gagra     
  [Giorgi Todua 74, Alim Ayba 83]
[Mar 27]
Narth      3-1 Afon      
  [Shabat Logua 46, Timur Agrba 74, Aksenti Chiligava 89 - Amayak Apozyan 36]

Round 2
[Mar 29]
Dinamo     5-0 Samyrzaqan
  [Bakuri Soselia (Sam) 2 og, Nika Guzhba 23, 35, 79, Giorgi Anjaparidze 70]
[Mar 30]
Ritsa      2-1 Ertsaxw   
  [Milor Kove 64, Aynar Gamisonia 80 - Nikolai Shurdulava 13]
[Mar 31]
Narth     10-0 Sadz      
  [Timur Agrba 22, 44, 55, Shabat Logua 40, Alas Aslandzia 45, Aksenti Chiligava 56, 71, 
   Giga Benidze 58, Alan Tsvizhba 87, Askhat Arshba 90. Missed PK: Andrei Dashyan (Sad) 86]
[Apr 1]
Afon       1-2 Gagra     
  [Ramin Yenik (Gag) 80 og - Alan Yenik 31, Ramin Yenik 77]

Round 3
[Apr 4]
Ertsaxw    0-2 Dinamo    
  [Melik Petrosyan 62, Nika Guzhba 72]
[Apr 5]
Samyrzaqan 0-3 Narth     
  [Shabat Logua 50, Naur Tsvinaria 62, Timur Agrba 72]
[Apr 6]
Gagra      2-2 Ritsa     
  [Leon Tania 25 pen, 44 - Aynar Gamisonia 45, Viktor Pimpia 75 pen. 
   Missed PK: Viktor Pimpia (Rit) 78]
[Apr 7]
Sadz       1-1 Afon      
  [Andrei Dashyan 15 - Amayak Apozyan 51]

Round 4
[Apr 11]
Narth      5-3 Ertsaxw   
  [Timur Agrba 13, Shabat Logua 25, Giga Benidze 45 pen, David Logua (Ert) 45 og, 
   Askhat Arshba 51 - Levan Logua 22, 32 pen, Henry Kishmaria 73]
[Apr 12]
Dinamo     0-0 Gagra     
[Apr 13]
Afon       1-0 Ritsa     
  [Amayak Apozyan 17]
[Apr 14]
Sadz       2-0 Samyrzaqan
  [Ashot Markaryan 14 pen, Berkant Kilba 63]

Round 5
[Apr 18]
Gagra      0-2 Narth     
  [Naur Tsvinaria 20, Giga Benidze 74 pen]
[Apr 19]
Ritsa      3-0 Dinamo    
  [Astan Mukba 50, Aynar Gamisonia 65, Adam Darmava 90+4]
[Apr 20]
Ertsaxw    1-1 Sadz      
  [Levan Logua 65 pen - Aka Zvanbaia 90+1]
[Apr 21]
Samyrzaqan 0-1 Afon      
  [Amayak Apozyan 24]

Round 6
[Apr 24]
Narth      1-4 Ritsa     
  [Temur Kutsnia 79 - Marat Agrba 6, 27, 65, Vadim Ankvab 34]
[Apr 25]
Sadz       1-2 Gagra     
  [Roman Karapetyan 88 - Alan Yenik 68, Astamur Tsishba 85. Missed PK: Ashot Markaryan (Sad) 73]
[Apr 26]
Afon       3-1 Dinamo    
  [Souzar Zhiba 8, Amayak Apozyan 11, 59 - Zviadi Gogia 3. Missed PK: Amayak Apozyan (AC) 25]
[Apr 27]
Samyrzaqan 1-5 Ertsaxw   
  [Giorgi Yekhvaia 70 - Levan Logua 42, 50 pen, 56 pen, Henry Kishmaria 65, 68]

Round 7
[May 3]
Ertsaxw    2-4 Afon      
  [Henry Kishmaria 75, Levan Logua 90 pen - Amayak Apozyan 37, 67, 80, Sair Zhiba 64 pen]
[May 4]
Gagra      8-1 Samyrzaqan
  [Leon Tania 13, 23, 55, Daniil Chirikbaia 32, 66, 71, Inal Akujba 50, 76 - Dimitri Tsikolia 90]
[May 6]
Dinamo     2-2 Narth     
  [Diamid Khintba 36, Aslan Bagatelia 41 - Timur Agrba 25, Naur Tsvinaria 80]
[Jun 29]
Ritsa      2-0 Sadz      
  [Aynar Gamisonia 41, Luka Bagatelia 47]

Round 8
[May 10]
Gagra      2-0 Ertsaxw   
  [Nikita Ashuba 72, Astamur Sangulia 83]
[May 11]
Ritsa      6-0 Samyrzaqan
  [Viktor Pimpia 7, 49, Astan Mukba 40, Luka Bagatelia 77, Astamur Tarba 85, Anuar Gublia 90]
[May 12]
Afon       4-2 Narth     
  [David Zhirnov 20, Shohruh Roziqov 43, Amayak Apozyan 69, 87 - 
   Shabat Logua 36, Askhat Arshba 90+2]
[May 13]
Dinamo     2-1 Sadz      
  [Giorgi Anjaparidze 7, Nika Guzhba 70 pen - Guram Pkin 50. Missed PK: Leon Otyrba (Sad) 37]

Round 9
[May 23]
Samyrzaqan 1-7 Dinamo    
  [Giorgi Benia 86 - Diamid Khintba 21 pen, Vadim Kharchilava 29, Giorgi Anjaparidze 37, 
   Nika Guzhba 56, 80, Aynar Jopua 81, Felix Gubaz 90]
[May 24]
Sadz       0-2 Narth     
  [Shabat Logua 70, Adgur Kvaratskhelia 90]
[May 25]
Ertsaxw    1-2 Ritsa     
  [Levan Logua 41 - Milor Kove 12, Viktor Pimpia 38]
[May 26]
Gagra      1-1 Afon      
  [Daur Chanba 83 - Amayak Apozyan 71]

Round 10
[May 30]
Narth     12-0 Samyrzaqan
  [Giga Benidze 4, 33 pen, 45, 70, Shabat Logua 40, Alan Tsvizhba 53, 56, 58, 
   Adgur Kvaratskhelia 73 pen, 88, Alas Aslandzia 80, Askhat Arshba 86]
[May 31]
Dinamo     9-0 Ertsaxw   
  [Melik Petrosyan 31, Aynar Jopua 45, 62, Valeriy Shtyryov 81, Aslan Bagatelia 85, 
   Diamid Khintba 88, Giorgi Anjaparidze 89, Astamur Zhiba 90+2 pen, Nika Guzhba 90+4. 
   Missed PKs: Diamid Khintba (Din) 44, Levan Logua (Ert) 51]
[Jun 1]
Afon       1-1 Sadz      
  [Shohruh Roziqov 52 - Roman Karapetyan 90]
[Jun 2]
Ritsa      1-0 Gagra     
  [Viktor Pimpia 56 pen]

Round 11
[Jun 6]
Ertsaxw    4-0 Narth     
  [Henry Kishmaria 14, 84, Nikolai Shurdulava 42, Adamur Ardzinba 88]
[Jun 7]
Samyrzaqan 1-4 Sadz      
  [Lado Tsaava 66 - Timur Lakoia 15, 80, Roman Karapetyan 84, 
   Ashot Markaryan 90. Missed PK: Bakuri Soselia (Sam) 62]
[Jun 8]
Gagra      3-2 Dinamo    
  [Leon Tania 37, Daniil Chirikbaia 43, Astamur Tsishba 90 - 
   Giorgi Anjaparidze 69, Roland Bigvava 79]
[Jun 9]
Ritsa      5-0 Afon      
  [Vadim Ankvab 50, Milor Kove 65, Luka Bagatelia 75, Leon Daurov 83, Viktor Pimpia 90]

Round 12
[Jun 13]
Sadz       1-2 Ertsaxw   
  [Valeriy Khrysokhoidi 62 - Henry Kishmaria 66, Nikolai Shurdulava 70]
[Jun 14]
Narth      1-2 Gagra     
  [Inal Chkadua 38 - Leon Tania 12, Giorgi Todua 78]
[Jun 15]
Dinamo     0-0 Ritsa     
[Jun 16]
Afon       4-1 Samyrzaqan
  [Armen Kapikyan 39, David Argun 49, 63, Souzar Zhiba 87 - Irakli Chitanava 55]

Round 13
[Aug 16]
Ritsa      1-0 Narth     
  [Henry Mukba 90]
[Aug 17]
Dinamo     2-0 Afon      
  [Giorgi Anjaparidze 36, Harry Lagvilava 76]
[Aug 18]
Ertsaxw    3-1 Samyrzaqan
  [Levan Logua 10, Batal Chegia 18, Henry Kishmaria 90 - Temur Kenjia 47]
[Aug 19]
Gagra      1-4 Sadz      
  [Daniil Chirikbaia 26 pen - Valeriy Khrysokhoidi 31 pen, 55, 
   Roman Karapetyan 45, Andrei Dashyan 81]

Round 14
[Aug 22]
Narth      3-2 Dinamo    
  [Timur Agrba 42, Leon Argun 49, Shabat Logua 67 - Valeriy Shtyryov 25, 
   Diamid Khintba 74 pen. Missed PK: Aksenti Chiligava (Nar) 29]
[Aug 24]
Sadz       1-1 Ritsa     
  [Roman Karapetyan 52 - Henry Mukba 76]
[Aug 25]
Samyrzaqan 1-4 Gagra     
  [Luka Biblaia 45 - Nikita Ashuba, Alan Yenik, Inal Akujba, Ruslan Trapizonyan]
[Aug 27]
Afon       2-3 Ertsaxw   
  [Souzar Zhiba 12, Raul Mutsba 83 - Levan Logua 24 pen, 64, Ruslan Logua 62]

Round 15
[Aug 30]
Sadz       0-4 Dinamo    
  [Melik Petrosyan 45, Giorgi Anjaparidze 62, 77, Aslan Bagatelia 75]
[Aug 31]
Samyrzaqan 0-5 Ritsa     
  [Viktor Pimpia 14, 16, 36, Marat Agrba 83, 89]
[Sep 1]
Narth      2-0 Afon      
  [Leon Argun 20, 28]
[Sep 2]
Ertsaxw    3-1 Gagra     
  [Adamur Ardzinba 70, Mikhail Kutelia 83, 90 - Astamur Tsishba 31]

Round 16
[Sep 6]
Dinamo     9-1 Samyrzaqan
  [Aynar Jopua 6, 81, Nika Guzhba 19, 82, Georgiy Anjaparidze 23, 35, 37, 
   Alen Nachkebia 43, Aslan Bagatelia 48 - Nika Zakaraia 89 pen]
[Sep 7]
Narth      2-0 Sadz      
  [Leon Argun 7, Alan Kvitsinia 78]
[Sep 8]
Ritsa      3-0 Ertsaxw   
  [Viktor Pimpia-3]
[Sep 9]
Afon       2-5 Gagra     
  [Almas Vardania 24, 30 - Astamur Tsishba 20, 66, Astamur Sangulia 49, Daniil Chirikbaia 86, 90]

Round 17
[Sep 13]
Samyrzaqan 1-5 Narth     
  [Luka Biblaia 8 - Shabat Logua 28, 80, Timur Agrba 50, 
   Aksenti Chiligava 51, Vyacheslav Abshilava 71]
[Sep 14]
Ertsaxw    1-1 Dinamo    
  [Said Mikvabia 14 - Levan Logua (Ert) 36 og]
[Sep 15]
Gagra      1-3 Ritsa     
  [Alim Ayba - Milor Kove, Astamur Tarba, Gudisa Ajba (Gag) og]
[Sep 16]
Sadz       4-0 Afon      
  [Tabriz Mirzoaliyev 12, Ashot Markaryan 29, Andrei Dashyan 44, Timur Lakoia 45]

Round 18
[Sep 20]
Narth      5-1 Ertsaxw   
  [Leon Argun 15, Shabat Logua 31, Timur Agrba 56, Alan Kvitsinia 66, 
   Luka Doguzia (Ert) 90 og - Adamur Ardzinba]
[Sep 21]
Dinamo     4-0 Gagra     
  [Giorgi Anjaparidze 28 pen, Alen Nachkebia 53, Aynar Jopua 54, Ivan Koshkosh 74]
[Sep 22]
Afon       1-10 Ritsa     
  [Sair Zhiba 30 - Henry Mukba 5, 16, Luka Bagatelia 9, 71, Viktor Pimpia 26, 36, 40, 
   Tristan Gublia 43, Anuar Gublia 75, Danil Tania 79 pen]
[Sep 23]
Sadz      11-2 Samyrzaqan
  [Roman Karapetyan 13, 21, Tabriz Mirzoaliyev 20, 81 pen, Gazi Nairi 37, 
   Andrei Dashyan 49, 61, 77, 84, Guram Pkin 54, Ramin Barganjia 76 - Nika Zakaraia 28, 41 pen]

Table:

 1.Ritsa Gwdowtha        18  14  3  1  51- 9  45
 2.Narth Aqwa            18  12  1  5  60-25  37  [C]
 3.Dinamo Aqwa           18   9  4  5  53-20  31
 4.FC Gagra              18   9  3  6  36-29  30
 5.Sadz Tsandryphsh      18   6  4  8  34-35  22
 6.FC Afon Tchyts        18   6  3  9  27-45  21
 7.Ertsaxw Ochamchyra    18   6  2 10  30-44  20  [+]
 8.Samyrzaqan Gal        18   0  0 18  11-95   0
 -.Shakhtyor Tkuarchal   withdrew or excluded

Top scorers:

1.Viktor Pimpia (Ritsa)        15
2.Giorgi Anjaparidze (Dinamo)  12
  Amayak Apozyan (Afon Tch)    12
4.Levan Logua (Ertsaxw)        11
  Shabat Logua (Narth)         11
6.Timur Agrba (Narth)          10
  Nika Guzhba (Dinamo)         10
8.Henry Kishmaria (Ertsaxw)     8

Round 19
[Oct 3]
Gagra      - Narth     
[Oct 4]
Ritsa      - Dinamo    
[Oct 5]
Ertsaxw    - Sadz      
[Oct 6]
Samyrzaqan - Afon      

Round 20
[Oct 10]
Sadz       - Gagra     
[Oct 11]
Narth      - Ritsa     
[Oct 12]
Afon       - Dinamo    
[Oct 13]
Samyrzaqan - Ertsaxw   

Round 21
[Oct 17]
Ritsa      - Sadz      
[Oct 18]
Dinamo     - Narth     
[Oct 19]
Gagra      - Samyrzaqan
[Oct 20]
Ertsaxw    - Afon      


Abkhazia Cup 2022

Quarterfinals

[May 18, Jun 20]
NARTH Aqwa      3-0 2-4  Sadz Tsandryphsh
  [1. Askhat Arshba, Bakhadir Hashig, Alan Tsvizhba]
  [2. Shabat Logua, Timur Agrba - Guram Pkin-2, Ramin Barganjia, Roman Karapetyan]
[Jun 21, 25]
Samyrzaqan Gal  1-4 1-2  ERTSAXW Ochamchyra
  [1. Irakli Turnanba - Levan Logua-2, Adamur Arszinba, Henry Kishmaria]
  [2. Irakli Turnanba - Tengiz Gvagvalia, Timur Gadelia]
[Jun 22, 26]
FC Gagra        1-3 0-2  RITSA Gwdowtha
  [1. Daniil Chirikbaia - Viktor Pimpia-2, Aynar Gamisonia]
  [2. Aynar Gamisonia, Viktor Pimpia]
[Jun 23, 27]
DINAMO Aqwa     3-1 5-2  FC Afon Tchyts
  [1. Giorgi Anjaparidze, Diamid Khintba, Aslan Bagatelia - Nugzar Mutsba]
  [2. Nika Guzhba-3, Melik Petrosyan, Aslan Bagatelia - Sair Zhiba, Edgar Gochua]


Countryside Championship 2022

Group A

Round 1
[Jul 23]
Lyxny    1-3 Chlow   
Alahadzy 1-6 Warchha 
[Jul 31]
A.Eshyra 2-1 Tsarchha

Round 2 [Jul 25]
Chlow   10-0 Tsarchha
Warchha  7-1 Lyxny   
A.Eshyra 1-3 Alahadzy

Round 3 [Jul 27]
Warchha  3-0 Chlow   
Alahadzy 4-2 Tsarchha
A.Eshyra 2-2 Lyxny   

Round 4 [Jul 29]
A.Eshyra 1-7 Chlow   
Tsarchha 1-8 Warchha 
Lyxny    8-2 Alahadzy

Round 5 [Aug 2]
Chlow    5-0 Alahadzy
A.Eshyra 0-3 Warchha 
Tsarchha 2-0 Lyxny   

Final Table:

1.Warchha                5   5  0  0  27- 3  15  
2.Chlow                  5   4  0  1  25- 5  12  
-----------------------------------------------
3.Alahadzy               5   2  0  3  10-22   6  
4.Lyxny                  5   1  1  3  12-16   4  [2-2]
5.Alada Eshyra           5   1  1  3   6-16   4  [2-2]
6.Tsarchha               5   1  0  4   6-24   3  

Group B

Round 1 [Jul 24]
AdzŁwybjia 5-3 Eshyra
Bzyph      3-0 Djiyrxwa
Dwryphsh   1-2 Kwtol

Round 2 [Jul 26]
Djiyrxwa   0-7 AdzŁwybjia
Dwryphsh   1-2 Bzyph
Eshyra     5-4 Kwtol

Round 3 [Jul 28]
Dwryphsh   0-3 AdzŁwybjia
Bzyph      0-3 Kwtol
Djiyrxwa   2-1 Eshyra

Round 4 [Aug 1]
AdzŁwybjia 1-2 Bzyph
Kwtol      4-1 Djiyrxwa
Dwryphsh   4-2 Eshyra

Round 5 [Aug 3]
Kwtol      0-1 AdzŁwybjia
Eshyra     3-9 Bzyph
Dwryphsh   9-1 Djiyrxwa

Final Table:

1.Bzyph                  5   4  0  1  16- 8  12  [2-1]
2.AdzŁwybjia             5   4  0  1  17- 5  12  [1-2]
-----------------------------------------------
3.Kwtol                  5   3  0  2  13- 8   9  
4.Dwryphsh               5   2  0  3  15-10   6  
5.Djiyrxwa               5   1  0  4   4-24   3  [2-1]
6.Eshyra                 5   1  0  4  14-24   3  [1-2]

Semifinals [Aug 5]

WARCHHA  2-0  AdzŁwybjia
  [I.Kakubava, S.Matua]
Bzyph    0-2  CHLOW
  [S.Adleyba, A.Jopua]

Third Place Match [Aug 7]

AdzŁwybjia  2-1  Bzyph

FINAL [Aug 7]

WARCHHA  0-0  Chlow  [pen 9-8]


2021

list of champions

list of cup winners

list of super cup winners


About this document

NB: the FA of Abkhazia is not recognised by UEFA or FIFA (and neither is the state); inclusion of results here exclusively serves football statistical purposes

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (lemicco@mail.ru)
Last updated: 23 Sep 2022

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.