Solomon Islands 2022/23


Telekom S-League 2022/23
President's Cup 2022
Honiara Premier League 2022
Malaita Capital League 2022
Solomon Cup Tournament 2022

Telekom S-League

NB: all matches at Lawson Tama Stadium, Honiara

Table:

 1.Solomon Warriors FC               16  13  2  1  43-11  41
 2.Henderson Eels FC                 16  10  4  2  41-19  34
 3.KOSSA FC                          15  10  2  3  48-16  32
 4.Laugu United FC                   16   9  3  4  35-19  30
 5.Central Coast FC                  15   9  2  4  38-17  29  [C]
 6.Waneagu United                    16   8  5  3  36-17  29
 7.Marist FC                         16   6  4  6  15-17  22
 8.Honiara City FC                   15   3  3  9  15-28  12
 9.Southern United                   16   3  3 10  29-49  12
10.FC Isabel United                  15   3  2 10  17-34  11
11.Real Kakamora FC                  15   3  0 12  15-57   9
12.Kula FC                           15   1  0 14  15-63   3

Round 1
[Jul 16]
Solomon Warriors      4-2 Honiara City          
Henderson Eels        7-1 Kula                  
KOSSA                 3-5 Central Coast         
[Jul 17]
Real Kakamora         3-1 Isabel United         
Marist                1-0 Southern United       
Laugu United          2-1 Waneagu United        

Round 2
[Jul 23]
Honiara City          0-4 Waneagu United        
Central Coast         0-1 Real Kakamora         
Isabel United         2-2 Henderson Eels        
[Jul 24]
Kula                  1-3 Laugu United          
Southern United       2-6 KOSSA                 
Solomon Warriors      2-0 Marist                

Round 3
[Jul 30]
KOSSA                 2-0 Solomon Warriors      
Real Kakamora         0-3 Southern United       
[Jul 31]
Waneagu United        7-1 Kula                  
Laugu United          1-0 Isabel United         
Marist                0-0 Honiara City          
[Aug 31]
Henderson Eels        3-2 Central Coast         

Round 4
[Aug 6]
Isabel United         0-1 Waneagu United        
Marist                0-2 KOSSA                 
[Aug 7]
Southern United       0-1 Henderson Eels        
Solomon Warriors      9-0 Real Kakamora         
Honiara City          4-0 Kula                  
[Oct 19]
Central Coast         1-1 Laugu United          

Round 5
[Aug 13]
Kula                  0-1 Isabel United         
Real Kakamora         2-5 Marist                
Henderson Eels        1-2 Solomon Warriors      
[Aug 14]
Laugu United          5-1 Southern United       
KOSSA                 0-0 Honiara City          
[Oct 25]
Waneagu United        1-2 Central Coast         

Round 6
[Aug 21]
KOSSA                 2-0 Real Kakamora         
Marist                0-1 Henderson Eels        
Solomon Warriors      1-1 Laugu United          
[Aug 31]
Honiara City          1-3 Isabel United         
[Oct 19]
Southern United       2-2 Waneagu United        
[Oct 22]
Central Coast         4-2 Kula                  

Round 7
[Aug 27]
Isabel United         0-1 Central Coast         
Henderson Eels        4-2 KOSSA                 
Laugu United          4-1 Marist                
[Aug 28]
Kula                  2-6 Southern United       
Real Kakamora         0-2 Honiara City          
Waneagu United        0-2 Solomon Warriors      

Round 8
[Sep 3]
KOSSA                 3-1 Laugu United          
Solomon Warriors      1-0 Kula                  
Southern United       4-2 Isabel United         
[Sep 4]
Marist                0-0 Waneagu United        
Honiara City          0-4 Central Coast         
Real Kakamora         0-2 Henderson Eels        

NB: round 9 played after round 11

Round 10
[Oct 1]
Henderson Eels        2-1 Laugu United          
KOSSA                 6-0 Kula                  
Marist                1-2 Isabel United         
[Oct 12]
Real Kakamora         1-5 Waneagu United        
Solomon Warriors      1-0 Central Coast         
[Oct 22]
Honiara City          1-1 Southern United       

Round 11 
[Oct 8]
Isabel United         1-4 KOSSA                 
Waneagu United        4-2 Henderson Eels        
Central Coast         0-1 Marist                
[Oct 9]
Southern United       3-5 Solomon Warriors      
Laugu United          2-1 Honiara City          
Kula                  2-3 Real Kakamora         

Round 9
[Oct 15]
Kula                  0-2 Marist                
Central Coast         7-0 Southern United       
Waneagu United        1-0 KOSSA                 
[Oct 16]
Henderson Eels        2-0 Honiara City          
Isabel United         1-3 Solomon Warriors      
Laugu United          8-1 Real Kakamora         

Halfway Table:

 1.Solomon Warriors FC               11   9  1  1  30-10  28
 2.Henderson Eels FC                 11   8  1  2  27-14  25
 3.Laugu United FC                   11   7  2  2  29-13  23
 4.KOSSA FC                          11   7  1  3  30-14  22
 5.Waneagu United                    11   6  2  3  26-12  20
 6.Central Coast FC                  11   6  1  4  26-13  19  [C]
 7.Marist FC                         11   4  2  5  11-13  14
 8.Southern United                   11   3  2  6  22-32  11
 9.FC Isabel United                  11   3  1  7  13-21  10
10.Honiara City FC                   11   2  3  6  11-20   9
11.Real Kakamora FC                  11   3  0  8  11-39   9
12.Kula FC                           11   0  0 11   9-44   0

Round 12
[Nov 5]
Isabel United         2-2 Southern United       
Central Coast         2-1 Honiara City          
Laugu United          0-2 KOSSA                 
[Nov 6]
Kula                  0-3 Solomon Warriors      
Henderson Eels        6-0 Real Kakamora         
Waneagu United        0-0 Marist                

Round 13
[Nov 13]
Marist                2-1 Kula                  
Solomon Warriors      4-0 Isabel United         
KOSSA                 0-0 Waneagu United        
[Nov 16]
Real Kakamora         0-3 Laugu United          
Southern United       2-7 Central Coast         
Honiara City          2-5 Henderson Eels        

Round 14
[Nov 19]
KOSSA                 5-1 Isabel United         
Real Kakamora         3-4 Kula                  
Henderson Eels        1-1 Waneagu United        
[Nov 20]
Solomon Warriors      3-0 Southern United       
Honiara City          0-1 Laugu United          
Marist                0-2 Central Coast         

Round 15
[Jan 21]
Isabel United         1-2 Marist                
Waneagu United        5-1 Real Kakamora         
Kula                 1-11 KOSSA                 
[Jan 22]
Southern United       0-1 Honiara City          
Central Coast         1-1 Solomon Warriors      
Laugu United          2-2 Henderson Eels        

Round 16
[Jan 25]
Henderson Eels        0-0 Marist                
Waneagu United        4-3 Southern United       
Laugu United          0-2 Solomon Warriors      
[tba]
Real Kakamora          -  KOSSA                 
Isabel United          -  Honiara City          
Kula                   -  Central Coast         

Table:

 1.Solomon Warriors FC               16  13  2  1  43-11  41
 2.Henderson Eels FC                 16  10  4  2  41-19  34
 3.KOSSA FC                          15  10  2  3  48-16  32
 4.Laugu United FC                   16   9  3  4  35-19  30
 5.Central Coast FC                  15   9  2  4  38-17  29  [C]
 6.Waneagu United                    16   8  5  3  36-17  29
 7.Marist FC                         16   6  4  6  15-17  22
 8.Honiara City FC                   15   3  3  9  15-28  12
 9.Southern United                   16   3  3 10  29-49  12
10.FC Isabel United                  15   3  2 10  17-34  11
11.Real Kakamora FC                  15   3  0 12  15-57   9
12.Kula FC                           15   1  0 14  15-63   3


President's Cup 2022

First ever edition; start planned for Feb 1 but cancelled due to Covid-19 pandemic

Honiara Premier League 2022

Playoff Stage

Semifinals [Jul 7]
SEWA United FC        4-2 Henderson Eels FC
Mars United FC        2-0 Mataks FC
 
Third Place Match
Henderson Eels FC     2-1 Mataks FC
 
Grand Final [Jul 10]
SEWA United FC        2-0 Mars United FC        

NB: SEWA = South East West Are'are


Malaita Capital League 2022

Top Final Standings:

 1.Central United FC [footballers from Kilusakwalo and Fiu villages]
 2.Aoke FC (Auki)
 3.Wales United FC (Lilisiana)
Other participants:
   GB United FC
   Midwest FC
   South Siders FC


Solomon Cup Tournament 2022

Group Stage

Group A

Round 1 [Oct 26]
Guadalcanal           2-0 Central Islands       
Isabel                2-1 Western               
 
Round 2 [Nov 28]
Central Islands       2-3 Western               
Guadalcanal           2-2 Renbel               
 
Round 3 [Nov 30]
Renbel                1-3 Isabel                
Western               2-0 Guadalcanal          
 
Round 4 [Dec 2]
Western               0-1 Renbel               
Central Islands       1-0 Isabel                
 
Round 5 [Dec 4]
Isabel                1-2 Guadalcanal          
Renbel                1-0 Central Islands      
 
Final Table:

 1.Guadalcanal                        4   2  1  1   6- 5   7  Semifinals
 2.Renbel                             4   2  1  1   5- 5   7  Semifinals
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Isabel                             4   2  0  2   6- 5   6      
 4.Western                            4   2  0  2   6- 5   6
 5.Central Islands                    4   1  0  3   3- 6   3      
 
Group B

Round 1 [Oct 27]
Makira Ulawa          1-0 Choiseul              
Temotu                2-1 Honiara               
 
Round 2 [Nov 29]
Malaita               3-0 Temotu                
Honiara               4-1 Makira Ulawa          
 
Round 3 [Dec 1]
Choiseul              3-8 Honiara               
Makira Ulawa          2-1 Malaita               
   
Round 4 [Dec 3]
Honiara               1-1 Malaita               
Choiseul              2-0 Temotu                
 
Round 5 [Dec 6]
Temotu                1-2 Makira Ulawa          
Malaita               8-1 Choiseul              
 
Final Table:

 1.Makira Ulawa                       4   3  0  1   6- 6   9  Semifinals
 2.Malaita                            4   2  1  1  13- 4   7  Semifinals
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Honiara                            4   2  1  1  14- 7   7
 4.Temotu                             4   1  0  3   3- 8   3
 5.Choiseul                           4   1  0  3   6-17   3    

Semifinals [Dec 8]
Malaita               1-0 Guadalcanal          
Makira Ulawa          4-3 Renbel
 
Third Place Match [Dec 10, Lawson Tama stadium, Honiara]
Guadalcanal           2-3 Renbel
 
Final [Dec 10, Lawson Tama stadium, Honiara]
Makira Ulawa          2-1 Makira Ulawa
  [Phillip Buna 47pen, Gabriel William Kaitu 76; Steward Hagatepau 45]


2021.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 25 Jan 2023

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2022/23
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.