São Tomé e Príncipe 2024


NB: there are two separate championships, one of the island
    of São Tomé and one for the island of Príncipe.
Campeonato Nacional | São Tomé | Príncipe
Cup Tournaments

Campeonato Nacional

Champions São Tomé:
Champions Príncipe:


São Tomé Championship

First Level | Second Level | Third Level

First Level

NB: Vitória Riboque only club never to have been relegated.

Participants (12):

Team name                                          City                    District          
Vitória Futebol Clube do Riboque                   São Tomé                Água Grande
Sporting Clube da Praia Cruz                       São Tomé                Água Grande
Desportivo Militar 6 de Setembro                   São Tomé                Água Grande
Aliança Nacional de Pantufo Futebol Clube          Pantufo                 Água Grande
Palmar Lusitano Ginásio Clube de São Tomé (2)      Água Porca              Água Grande
UDRA (1)                                           São João dos Angolares  Caué
Futebol Clube Neves                                Neves                   Lembá
Clube Desportivo Guadalupe                         Guadalupe               Lobata
Futebol Clube Inter de Bom-Bom                     Bom Bom                 Mé-Zóchi
Bairros Unidos Futebol Clube                       Caixão Grande           Mé-Zóchi
Associação Desportiva Juba Futebol Club            Diogo Simão             Mé-Zóchi
Agro-Sport                                         Monte-Café              Mé-Zóchi
Trindade Futebol Clube                             Trindade                Mé-Zóchi

(1) UDRA abbreviates União Desportiva Rei Amador.
(2) old name Grupo Desportivo de Palmar de Água Porca.

Table:

 1.UDRA                   7   4  2  1   9- 6  14
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.6 de Setembro          7   3  4  0   9- 5  13  [C]
 3.Agro-Sport             7   3  3  1  11- 7  12
 4.Trindade FC            7   3  3  1  12- 9  12
 5.Aliança Nacional       7   3  1  3  12-10  10
 6.Inter Bom-Bom          7   3  1  3   8- 9  10
 7.CD Guadalupe           7   2  3  2  12-10   9  [P]
 8.Sporting Praia Cruz    7   2  3  2   5- 5   9
 9.Juba de Diogo Simão    6   2  1  3   5- 5   7  [P]
10.Vitória Riboque        7   2  1  4  10-13   7
------------------------------------------------
11.Caixão Grande          7   2  1  4   5-11   7
12.Palmar Lusitano        6   0  1  5   3-11   1

Round 1
[Apr 5]
Inter Bom-Bom    1-0 Praia Cruz       [played at São Tomé]
[Apr 6]
Aliança Nacional 4-2 Desp. Palmar     [played at Folha Fede]     
[Apr 7]
6 de Setembro    0-0 Juba             
Trindade         2-1 Riboque          
UDRA             2-1 Caixão Grande    [played at São Tomé]
[Apr 24]
Agro-Sport       2-2 Guadalupe        

Round 2
[Apr 13]
Riboque          2-3 UDRA             
[Apr 14]
Praia Cruz       2-1 Aliança Nacional 
Juba             0-1 Caixão Grande    
Guadalupe        2-2 Inter Bom-Bom    
[Apr 17]
6 de Setembro    1-1 Agro-Sport       
Desp. Palmar     0-2 Trindade         

Round 3
[Apr 20]
Agro-Sport       2-0 Juba             
Aliança Nacional 2-1 Guadalupe        [played at Folha Fede]
Inter Bom-Bom    0-1 6 de Setembro    
[Apr 21]
Trindade         1-1 Praia Cruz       
UDRA             1-0 Desp. Palmar     [played at São Tomé]
Caixão Grande    1-4 Riboque          

Round 4
[May 3]
Juba             3-0 Riboque          [played at Palmar] 
[May 4]
Desp. Palmar     1-1 Caixão Grande    
Praia Cruz       0-0 UDRA             
Guadalupe        2-2 Trindade         
[May 5]
6 de Setembro    1-1 Aliança Nacional 
Agro-Sport       1-3 Inter Bom-Bom    

Round 5
[May 10]
Aliança Nacional 0-2 Agro-Sport       [played at São Tomé]
[May 11]
Inter Bom-Bom    1-0 Juba             
Trindade         2-3 6 de Setembro    
UDRA             2-0 Guadalupe        [played at São Tomé]
[May 12]
Caixão Grande    1-0 Praia Cruz       
Riboque          2-0 Desp. Palmar     

Round 6
[May 19]
Agro-Sport       1-1 Trindade         
Inter Bom-Bom    awd Aliança Nacional [awarded 0-3; abandoned at 1-0 in 87']
[May 22]
6 de Setembro    1-1 UDRA             
Praia Cruz       1-1 Riboque          
Guadalupe        2-0 Caixão Grande    
Juba             abd Desp. Palmar     [played at Água Porca]

Round 7
[May 25]
Trindade         2-1 Inter Bom-Bom    
UDRA             0-2 Agro-Sport       [played at São Tomé]
Aliança Nacional 1-2 Juba             [played at Folha Fede]
[May 26]
Caixão Grande    0-2 6 de Setembro    
Riboque          0-3 Guadalupe        
Desp. Palmar     0-1 Praia Cruz       

Table:

 1.UDRA                   7   4  2  1   9- 6  14
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.6 de Setembro          7   3  4  0   9- 5  13  [C]
 3.Agro-Sport             7   3  3  1  11- 7  12
 4.Trindade FC            7   3  3  1  12- 9  12
 5.Aliança Nacional       7   3  1  3  12-10  10
 6.Inter Bom-Bom          7   3  1  3   8- 9  10
 7.CD Guadalupe           7   2  3  2  12-10   9  [P]
 8.Sporting Praia Cruz    7   2  3  2   5- 5   9
 9.Juba de Diogo Simão    6   2  1  3   5- 5   7  [P]
10.Vitória Riboque        7   2  1  4  10-13   7
------------------------------------------------
11.Caixão Grande          7   2  1  4   5-11   7
12.Palmar Lusitano        6   0  1  5   3-11   1

Second Level

Participants:
União Desportiva Correia
União Desportiva Sardinha e Caça de Água Izé [aka UDESCAI]
Porto de Folha Fede
Clube Desportivo Oque d'El Rei
Grupo Desportivo Cruz Vermelha (Almeirim)
União Desportiva de Santa Margarida
Futebol Clube Neves
Sporting de São Tomé
União Desportiva de Ribeira Peixe
Associação Desportivo Kê Morabeza

Table:

 1.Oque d'El Rei          7   3  4  0  13- 8  13
 2.Kê Morabeza            7   3  4  0  11- 6  13  [P]
------------------------------------------------
 3.Ribeira Peixe          7   3  3  1  16-10  12  [P]
 4.Santa Margarida        7   2  3  2  13- 9   9
 5.UD Correia             7   2  3  2  11- 9   9
 6.Folha Fede             6   3  0  3   5-10   9
 7.FC Neves               6   1  4  1   6- 7   7  [R]
 8.UDESCAI                7   1  4  2   9-13   7
------------------------------------------------
 9.GD Cruz Vermelha       7   1  3  3   7- 9   6
10.Sporting São Tomé      7   0  2  5   7-17   2  [R]

Round 1
[Apr 6]
Oque d'El Rei    1-1 Cruz Vermelha    
Sporting S.Tomé  1-3 Kê Morabeza      
Neves            1-1 Ribeira Peixe    
[Apr 7]
UDESCAI          1-1 Correia          
Santa Margarida  5-0 Folha Fede       

Round 2
[Apr 14]
Kê Morabeza      1-1 Oque d'El Rei    
Neves            1-0 Sporting S.Tomé  
[Apr 18]
Correia          0-1 Santa Margarida  
Cruz Vermelha    1-2 UDESCAI          
[May 1]
Ribeira Peixe    0-1 Folha Fede       

Round 3
[Apr 20]
Sporting S.Tomé  2-5 Ribeira Peixe    
Oque d'El Rei    1-1 Neves            
[Apr 21]
UDESCAI          1-1 Kê Morabeza      
Santa Margarida  1-2 Cruz Vermelha    
Folha Fede       0-3 Correia          

Round 4
[May 4]
Ribeira Peixe    3-1 Correia          
Cruz Vermelha    0-1 Folha Fede       
Kê Morabeza      2-2 Santa Margarida  
[May 5]
Neves            2-2 UDESCAI          
Sporting S.Tomé  0-1 Oque d'El Rei    

Round 5
[May 11]
Oque d'El Rei    3-3 Ribeira Peixe    
UDESCAI          2-2 Sporting S.Tomé  
[May 12]
Folha Fede       0-2 Kê Morabeza      
Santa Margarida  0-0 Neves            
Correia          2-2 Cruz Vermelha    

Round 6
[May 18]
Ribeira Peixe    1-1 Cruz Vermelha    
Sporting S.Tomé  2-2 Santa Margarida  
[May 19]
Oque d'El Rei    3-0 UDESCAI          
[May 22]
Kê Morabeza      1-1 Correia          
[tba]
Neves             -  Folha Fede       

Round 7
[May 25]
UDESCAI          1-3 Ribeira Peixe    
Santa Margarida  2-3 Oque d'El Rei    
[May 26]
Correia          3-1 Neves            
Folha Fede       3-0 Sporting S.Tomé  
Cruz Vermelha    0-1 Kê Morabeza      

Table:

 1.Oque d'El Rei          7   3  4  0  13- 8  13
 2.Kê Morabeza            7   3  4  0  11- 6  13  [P]
------------------------------------------------
 3.Ribeira Peixe          7   3  3  1  16-10  12  [P]
 4.Santa Margarida        7   2  3  2  13- 9   9
 5.UD Correia             7   2  3  2  11- 9   9
 6.Folha Fede             6   3  0  3   5-10   9
 7.FC Neves               6   1  4  1   6- 7   7  [R]
 8.UDESCAI                7   1  4  2   9-13   7
------------------------------------------------
 9.GD Cruz Vermelha       7   1  3  3   7- 9   6
10.Sporting São Tomé      7   0  2  5   7-17   2  [R]

Third Level (Campeonato Nacional da Divisão de Honra)

NB: tenth ever championship.

Participants:
Santana Futebol Clube
União Desportiva Amadora de Agostinho Neto
Benfica de Porto Alegre
Desportivo de Diogo Vaz
Andorinha Sport Clube
Boavista Futebol Clube (Ubâ Budo)
Marítimo de Micoló
Varzim Sport Clube (Ribeira Afonso)
Desportivo de Otótó
Clube Desportivo de Conde

Table:

 1.Marítimo de Micoló     7   6  0  1  19- 8  18
 2.Conde                  7   3  4  0  14- 8  13
------------------------------------------------
 3.UD Amadora             7   3  3  1  14- 7  12  [R]
 4.Boavista FC            7   4  0  3  10-11  12
 5.Andorinha              7   2  3  2   9-11   9
 6.Otótó                  6   2  2  2   9- 7   8
 7.Benfica Porto Alegre   5   2  1  2   7- 7   7
 8.Santana FC             7   1  2  4  11-15   5  [R]
 9.Diogo Vaz              6   1  1  4   8-16   4
10.Varzim (Rib. Afonso)   7   1  0  6   7-18   3

Round 1
[Apr 6]
Santana          3-2 Diogo Vaz        [played at Água Izé]
Amadora          3-1 Varzim           [played at Guadalupe]
[Apr 7]
Otótó            2-2 Andorinha        
Porto Alegre     1-3 Boavista         [played at Ribeira Peixe]
Conde            awd Micoló           [awarded 3-0; originally 1-0, Micoló used
                                       ineligible player; played at Santo Amaro]
Round 2
[Apr 14]
Varzim           0-3 Otótó            [played at Almeirim]
Santana          2-2 Amadora          [played at Água Izé]
[Apr 17]
Diogo Vaz        2-3 Micoló           [played at Neves]
Boavista         0-2 Conde            [played at Bom Bom]
[May 1]	
Andorinha        1-0 Porto Alegre     

Round 3
[Apr 20]
Amadora          6-0 Diogo Vaz        [played at Guadalupe]
Otótó            2-1 Santana          
[Apr 21]
Porto Alegre     4-2 Varzim           [played at Ribeira Peixe]
Conde            2-2 Andorinha        [played at Santo Amaro]
Micoló           4-1 Boavista         

Round 4
[May 4]
Diogo Vaz        2-3 Boavista         [played at Neves]
Andorinha        0-3 Micoló           
Santana          0-1 Porto Alegre     [played at Água Izé]
[May 5]
Varzim           1-2 Conde            [played at Almeirim]
Amadora          1-0 Otótó            [played at Guadalupe]

Round 5
[May 11]
Otótó            0-1 Diogo Vaz        
Conde            2-2 Santana          [played at Santo Amaro]
[May 12]
Porto Alegre     1-1 Amadora          [played at Ribeira Peixe]
Micoló           3-0 Varzim           
Boavista         0-1 Andorinha        [played at Bom Bom]

Round 6
[May 18]
Santana          2-4 Micoló           [played at Água Izé]
Otótó            abd Porto Alegre     [abandoned at 1-0 due to rain]
[May 19]
Diogo Vaz        1-1 Andorinha        [played at Neves]
Amadora          1-1 Conde            [played at Guadalupe]
[May 22]
Varzim           0-1 Boavista         

Round 7
[May 25]
Conde            2-2 Otótó            [played at São Tomé]
[May 26]
Micoló           2-0 Amadora          
Andorinha        2-3 Varzim           
[May 29]
Boavista         2-1 Santana          
[tba]
Porto Alegre      -  Diogo Vaz        [played at Ribeira Peixe]

Table:

 1.Marítimo de Micoló     7   6  0  1  19- 8  18
 2.Conde                  7   3  4  0  14- 8  13
------------------------------------------------
 3.UD Amadora             7   3  3  1  14- 7  12  [R]
 4.Boavista FC            7   4  0  3  10-11  12
 5.Andorinha              7   2  3  2   9-11   9
 6.Otótó                  6   2  2  2   9- 7   8
 7.Benfica Porto Alegre   5   2  1  2   7- 7   7
 8.Santana FC             7   1  2  4  11-15   5  [R]
 9.Diogo Vaz              6   1  1  4   8-16   4
10.Varzim (Rib. Afonso)   7   1  0  6   7-18   3


Príncipe Championship

Participants (6):

Team name                           City                  District         
Sporting Clube do Príncipe          Santo António         Pagué
Sport Operário e Benfica            Santo António         Pagué
Clube Desportivo 1º de Maio         Nova Estrela          Pagué
Futebol Clube Porto Real            Porto Real            Pagué
UDAPB (1)                           Picão                 Pagué
Sundy Futebol Clube                 Sundy                 Pagué

(1) UDAPB abbreviates União Desportiva do Aeroporto, Picão, Paciência e Belomonte.

Table:

 1.Porto Real             7   6  0  1  27- 5  18
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.1º de Maio             7   2  4  1  14- 8  10
 3.Operário               7   2  4  1  13-12  10
 4.Sporting               7   2  3  2  13-13   9
 5.Sundy FC               7   0  4  3   6-16   4
 6.UDAPB                  7   0  3  4   6-25   3

Round 1
[Apr 5]
Operário         2-2 1º de Maio       
[Apr 6]
Porto Real       9-1 UDAPB            
[Apr 7]
Sporting         1-1 Sundy            

Round 2
[Apr 12]
1º de Maio       3-0 Sundy            
[Apr 13]
UDAPB            1-4 Sporting         
[Apr 14]
Operário         1-4 Porto Real       

Round 3
[Apr 19]
Porto Real       2-1 1º de Maio       
[Apr 20]
Sporting         3-3 Operário         
[Apr 21]
Sundy            1-1 UDAPB            

Round 4
[Apr 26]
UDAPB            1-1 1º de Maio       
[Apr 27]
Operário         1-1 Sundy            
[Apr 28]
Porto Real       2-0 Sporting         

Round 5
[May 3]
1º de Maio       4-0 Sporting         
[May 4]
Sundy            0-4 Porto Real       
[May 5]
Operário         3-1 UDAPB            

Round 6
[May 17]
Operário         1-1 1º de Maio       
[May 18]
Porto Real       6-0 UDAPB            
[May 19]
Sporting         4-1 Sundy            

Round 7
[May 24]
1º de Maio       2-2 Sundy            
[May 25]
UDAPB            1-1 Sporting         
[May 26]
Operário         2-0 Porto Real       

Round 8
Porto Real        -  1º de Maio       
Sporting          -  Operário         
Sundy             -  UDAPB            

Table:

 1.Porto Real             7   6  0  1  27- 5  18
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.1º de Maio             7   2  4  1  14- 8  10
 3.Operário               7   2  4  1  13-12  10
 4.Sporting               7   2  3  2  13-13   9
 5.Sundy FC               7   0  4  3   6-16   4
 6.UDAPB                  7   0  3  4   6-25   3


Cup Tournaments

Taça Nacional

São Tomé Island

Round 1
[Apr 27]
Neves            2-0 Ribeira Peixe      
Andorinha        7-3 Folha Fede            
Porto Alegre     1-0 Oque d'El Rei               [at Ribeira Peixe]
UDESCAI          2-1 Desp. Palmar      
Vitória Riboque  3-1 Santana          
Inter Bom-Bom    0-0 Caixão Grande    [3-1 pen]
Aliança Nacional 0-1 Varzim                      [at Folha Fede]
[Apr 28]
Conde            1-0 Guadalupe                   [at Santo Amaro]
Sporting S.Tomé  1-3 Kê Morabeza      
Santa Margarida  3-3 Otóto            [6-5 pen]
Correia          2-5 6 de Setembro    
Agro-Sport       2-2 Trindade         [5-4 pen]
Juba             2-0 Cruz Vermelha
Boavista         0-1 Praia Cruz                  [at Bom-Bom]
Diogo Vaz        0-4 UDRA                        [at Neves]
[May 23]
Amadora          1-2 Micoló                      [at Guadalupe]

Round 2
[May 30]
Praia Cruz        -  UDRA             
[May 31]
Andorinha         -  Vitória Riboque  
UDESCAI           -  Kê Morabeza      
Varzim            -  6 de Setembro    
Agro-Sport        -  Juba             
[Jun 2]
Porto Alegre      -  Conde            
Inter Bom-Bom     -  Santa Margarida  
Micoló            -  Neves            

Príncipe Island

Taça Nacional

NB: between winners São Tomé and winners Príncipe

Other Cup Tournaments

Príncipe Island

"Armandinho" Cup [aka Taça 17 de Janeiro]

NB: 14th edition

Final [Jan 17, Estádio Regional 13 de Junho, Santo António]
Operários        3-2 Porto Real
 [Riquelme, David, Gastão; Nini, Ashow]


2023

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha (jose.batalha@netvisao.pt)
Last updated: 30 May 2024

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2024
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.