Romania 2022/23


Liga 1
Cupa României
Liga a 2-a
Liga a 3-a

Liga 1

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Farul Constanța               30  19  7  4  54-28  64                             Championship Playoff
 2.CFR 1907 Cluj                 30  20  3  7  54-28  63       [C]                   Championship Playoff
 3.FCSB                          30  17  6  7  51-35  57                             Championship Playoff
 4.CS Universitatea Craiova      30  16  6  8  37-27  54                             Championship Playoff
 5.Fotbal Club Rapid             30  15  7  8  40-26  52                             Championship Playoff
 6.Sepsi OSK Sfântu Gheorghe     30  11  9 10  47-30  42                             Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.U Craiova 1948 SA             30  11  7 12  34-33  40                             Relegation Playoff
 8.ACS Petrolul 52 Ploiești      30  11  3 16  28-44  36       [P]                   Relegation Playoff
 9.AS FC Universitatea Cluj      30   8 10 12  25-37  34       [P]  [2 1 1 0 2-1 4]  Relegation Playoff
10.SC FC Voluntari SA            30   8 10 12  28-32  34            [2 0 1 1 1-2 1]  Relegation Playoff
11.FC Botoșani                   30   7 11 12  29-44  32            [4 1 3 0 5-4 6]  Relegation Playoff
12.AFC Chindia Târgoviște        30   7 11 12  32-42  32            [4 1 2 1 6-6 5]  Relegation Playoff
13.AFC Hermannstadt (Sibiu)      30  11  8 11  30-29  32  [-9] [P]  [4 0 3 1 2-3 3]  Relegation Playoff
14.ACS Campionii FC Argeș        30   6  9 15  21-41  27            [2 2 0 0 3-0 6]  Relegation Playoff
15.AFC UTA Arad                  30   6  9 15  29-41  27            [2 0 0 2 0-3 0]  Relegation Playoff
16.CS Mioveni                    30   4 10 16  23-45  22                             Relegation Playoff

NB: Hermannstadt 9 points deducted for financial reasons

Round 1
[Jul 15]	
Hermannstadt   3-0 Mioveni        
U Craiova      2-2 Sepsi          
[Jul 16]
Argeș          2-0 UTA            
CFR Cluj       1-0 Rapid          
[Jul 17]
Farul          2-1 U Craiova 1948 
FCSB           1-1 U Cluj         
[Jul 18]
Botoșani       3-2 Chindia        
Petrolul       0-1 Voluntari      

Round 2
[Jul 22]
Mioveni        0-2 Farul          
[Jul 23]
Voluntari      0-1 Botoșani       
[Jul 24]
Sepsi          4-0 Argeș          
U Craiova 1948 3-1 CFR Cluj       
U Cluj         1-1 U Craiova      
Rapid          2-0 FCSB           
[Jul 25]
Chindia        1-1 Hermannstadt   
UTA            2-0 Petrolul       

Round 3
[Jul 29]
Argeș          3-1 U Cluj         
Farul          0-0 Chindia        
[Jul 30]
Voluntari      3-0 UTA            
CFR Cluj       4-2 Mioveni        
[Jul 31]
Petrolul       1-1 Sepsi          
U Craiova      0-1 Rapid          
FCSB           1-1 U Craiova 1948 
[Aug 1]
Hermannstadt   1-1 Botoșani       

Round 4
[Aug 5]
U Cluj         0-1 Petrolul       
[Aug 6]
Mioveni        1-1 FCSB           
Rapid          2-1 Argeș          
[Aug 7]
Sepsi          0-0 UTA            
Chindia        0-2 CFR Cluj       
U Craiova 1948 1-2 U Craiova      
[Aug 8]
Hermannstadt   2-1 Voluntari      
Botoșani       1-1 Farul          

Round 5
[Aug 12]
Argeș          0-2 U Craiova 1948 
[Aug 13]
UTA            2-1 U Cluj         
Petrolul       1-0 Rapid          
[Aug 14]
U Craiova      1-0 Mioveni        
CFR Cluj       0-1 Botoșani       
FCSB           3-2 Chindia        
[Aug 15]
Voluntari      0-0 Sepsi          
Farul          0-0 Hermannstadt   

Round 6
[Aug 19]
Mioveni        0-1 Argeș          
U Craiova 1948 0-1 Petrolul       
[Aug 20]
Rapid          1-0 UTA            
[Aug 22]
U Cluj         0-1 Sepsi          
Farul          2-1 Voluntari      
[Nov 29]
Chindia        1-1 U Craiova      
[Nov 30]
Hermannstadt   2-3 CFR Cluj       
[Dec 1]
Botoșani       2-3 FCSB           

Round 7
[Aug 26]
Voluntari      0-0 U Cluj         
UTA            2-1 U Craiova 1948 
[Aug 27]
Petrolul       0-0 Mioveni        
Sepsi          1-2 Rapid          
[Aug 28]
Argeș          2-1 Chindia        
CFR Cluj       1-3 Farul          
FCSB           2-2 Hermannstadt   
[Aug 29]
U Craiova      1-0 Botoșani       

Round 8
[Aug 30]
Mioveni        1-1 UTA            
U Craiova 1948 1-0 Sepsi          
Rapid          1-0 U Cluj         
[Aug 31]
Chindia        2-3 Petrolul       
CFR Cluj       4-0 Voluntari      
Farul          3-1 FCSB           
[Sep 1]
Botoșani       0-0 Argeș          
Hermannstadt   1-0 U Craiova      

Round 9
[Sep 2]
Sepsi          0-1 Mioveni        
U Cluj         1-1 U Craiova 1948 
[Sep 3]
UTA            1-1 Chindia        
Voluntari      0-1 Rapid          
[Sep 4]
Petrolul       2-1 Botoșani       
[Sep 5]
Argeș          0-1 Hermannstadt   
U Craiova      4-3 Farul          
[Dec 15]
FCSB           0-1 CFR Cluj       

Round 10
[Sep 9]
Botoșani       1-2 UTA            
[Sep 10]
Chindia        1-2 Sepsi          
Hermannstadt   2-1 Petrolul       
U Craiova 1948 1-0 Rapid          
[Sep 11]
Farul          3-0 Argeș          
CFR Cluj       2-0 U Craiova      
[Sep 12]
Mioveni        0-1 U Cluj         
FCSB           1-1 Voluntari      

Round 11
[Sep 16]
Voluntari      1-0 U Craiova 1948 
Petrolul       1-3 Farul          
[Sep 17]
UTA            1-2 Hermannstadt   
Sepsi          7-0 Botoșani       
Rapid          2-1 Mioveni        
[Sep 18]
U Cluj         1-0 Chindia        
U Craiova      2-1 FCSB           
[Sep 19]
Argeș          0-1 CFR Cluj       

Round 12
[Sep 30]
U Craiova      1-1 Voluntari      
[Oct 1]
Mioveni        2-2 U Craiova 1948 
CFR Cluj       1-0 Petrolul       
[Oct 2]
Hermannstadt   1-2 Sepsi          
Farul          2-0 UTA            
FCSB           3-2 Argeș          
[Oct 3]
Botoșani       1-1 U Cluj         
Chindia        2-1 Rapid          

Round 13
[Oct 7]
Voluntari      3-1 Mioveni        
Argeș          1-0 U Craiova      
[Oct 8]
U Cluj         1-0 Hermannstadt   
Rapid          1-1 Botoșani       
[Oct 9]
Sepsi          0-1 Farul          
Petrolul       0-2 FCSB           
[Oct 10]
U Craiova 1948 0-1 Chindia        
UTA            1-1 CFR Cluj       

Round 14
[Oct 14]
Argeș          0-0 Voluntari      
Hermannstadt   0-2 Rapid          
[Oct 15]
Botoșani       1-0 U Craiova 1948 
Farul          2-0 U Cluj         
U Craiova      2-1 Petrolul       
[Oct 16]
Chindia        1-0 Mioveni        
FCSB           2-1 UTA            
[Oct 17]
CFR Cluj       2-1 Sepsi          

Round 15
[Oct 21]
Rapid          1-1 Farul          
[Oct 22]
Voluntari      0-3 Chindia        
U Craiova 1948 1-1 Hermannstadt   
[Oct 23]
Mioveni        0-0 Botoșani       
UTA            1-2 U Craiova      
U Cluj         1-2 CFR Cluj       
[Oct 24]
Petrolul       2-0 Argeș          
Sepsi          0-1 FCSB           

Round 16
[Oct 28]
Chindia        2-2 Botoșani       
U Craiova 1948 1-2 Farul          
[Oct 29]
Voluntari      0-1 Petrolul       
Sepsi          0-1 U Craiova      
[Oct 30]
UTA            0-1 Argeș          
Rapid          2-1 CFR Cluj       
[Oct 31]
Mioveni        0-2 Hermannstadt   
U Cluj         2-1 FCSB           

Round 17
[Nov 4]
Botoșani       0-1 Voluntari      
Farul          2-1 Mioveni        
[Nov 5]
Argeș          0-5 Sepsi          
Petrolul       2-1 UTA            
U Craiova      1-0 U Cluj         
[Nov 6]
Hermannstadt   0-1 Chindia        
FCSB           3-1 Rapid          
[Nov 7]
CFR Cluj       3-1 U Craiova 1948 

Round 18
[Nov 11]
Sepsi          2-0 Petrolul       
[Nov 12]
Chindia        1-1 Farul          
Rapid          2-2 U Craiova      
[Nov 13]
UTA            1-1 Voluntari      
Mioveni        0-1 CFR Cluj       
U Craiova 1948 0-2 FCSB           
[Nov 14]
U Cluj         1-1 Argeș          
Botoșani       0-0 Hermannstadt   

Round 19
[Dec 2]
UTA            1-4 Sepsi          
Petrolul       2-0 U Cluj         
[Dec 3]
Voluntari      3-0 Hermannstadt   
U Craiova      0-2 U Craiova 1948 
[Dec 4]
Farul          8-0 Botoșani       
CFR Cluj       2-0 Chindia        
Argeș          1-1 Rapid          
[Dec 5]
FCSB           5-1 Mioveni        

Round 20
[Dec 9]
Sepsi          1-1 Voluntari      
[Dec 10]
Hermannstadt   4-0 Farul          
[Dec 11]
U Cluj         0-0 UTA            
Botoșani       1-1 CFR Cluj       
Chindia        0-2 FCSB           
[Dec 12]
U Craiova 1948 1-0 Argeș          
Mioveni        0-1 U Craiova      
[Dec 14]
Rapid          3-1 Petrolul       

Round 21
[Dec 16]
Voluntari      1-1 Farul          
[Dec 17]
Sepsi          2-1 U Cluj         
U Craiova      3-0 Chindia        
[Dec 18]
Argeș          2-2 Mioveni        
Petrolul       1-1 U Craiova 1948 
UTA            1-1 Rapid          
[Dec 19]
FCSB           1-0 Botoșani       
[Dec 20]
CFR Cluj       0-1 Hermannstadt   

Round 22
[Jan 20]
U Cluj         2-1 Voluntari      
Rapid          3-0 Sepsi          
[Jan 21]
Mioveni        1-0 Petrolul       
Botoșani       1-0 U Craiova      
[Jan 22]
U Craiova 1948 1-1 UTA            
Hermannstadt   0-1 FCSB           
[Jan 23]
Chindia        1-1 Argeș          
Farul          0-3 CFR Cluj       

Round 23
[Jan 27]
U Cluj         0-0 Rapid          
[Jan 28]
UTA            1-2 Mioveni        
Petrolul       1-2 Chindia        
U Craiova      2-0 Hermannstadt   
[Jan 29]
Argeș          0-2 Botoșani       
Sepsi          abd U Craiova 1948 [abandoned at 0-0 in 26' due to crowd trouble;
FCSB           2-3 Farul           award of 3-0 revoked]
[Jan 30]
Voluntari      0-1 CFR Cluj       
[Mar 16]
Sepsi          4-0 U Craiova 1948 [replay]

Round 24
[Feb 3]
Chindia        2-1 UTA            
U Craiova 1948 5-0 U Cluj         
[Feb 4]
Hermannstadt   1-1 Argeș          
Rapid          4-1 Voluntari      
[Feb 5]
Mioveni        1-1 Sepsi          
CFR Cluj       0-1 FCSB           
[Feb 6]
Botoșani       5-0 Petrolul       
Farul          2-1 U Craiova      

Round 25
[Feb 10]
U Cluj         2-2 Mioveni        
Rapid          1-2 U Craiova 1948 
[Feb 11]
UTA            3-1 Botoșani       
U Craiova      2-0 CFR Cluj       
[Feb 12]
Argeș          0-0 Farul          
Voluntari      1-2 FCSB           
[Feb 13]
Sepsi          2-2 Chindia        
Petrolul       2-0 Hermannstadt   

Round 26
[Feb 17]
Chindia        2-2 U Cluj         
Mioveni        0-0 Rapid          
[Feb 18]
Hermannstadt   0-0 UTA            
Farul          2-0 Petrolul       
[Feb 19]
CFR Cluj       3-1 Argeș          
FCSB           1-1 U Craiova      
[Feb 20]
Botoșani       1-1 Sepsi          
U Craiova 1948 2-1 Voluntari      

Round 27
[Feb 24]
U Craiova 1948 2-1 Mioveni        
UTA            0-1 Farul          
[Feb 25]
Sepsi          2-1 Hermannstadt   
U Cluj         2-0 Botoșani       
Rapid          2-0 Chindia        
[Feb 26]
Voluntari      1-0 U Craiova      
Argeș          1-2 FCSB           
[Feb 27]
Petrolul       2-5 CFR Cluj       

Round 28
[Feb 28]
Hermannstadt   0-1 U Cluj         
Chindia        0-0 U Craiova 1948 
Farul          2-0 Sepsi          
[Mar 1]
Mioveni        0-3 Voluntari      
U Craiova      1-0 Argeș          
Botoșani       1-2 Rapid          
[Mar 2]
CFR Cluj       2-1 UTA            
FCSB           4-1 Petrolul       

Round 29
[Mar 3]
U Cluj         2-0 Farul          
[Mar 4]
U Craiova 1948 1-0 Botoșani       
Rapid          0-1 Hermannstadt   
[Mar 5]
Mioveni        2-0 Chindia        
Petrolul       0-1 U Craiova      
UTA            3-1 FCSB           
[Mar 6]
Voluntari      0-0 Argeș          
Sepsi          2-2 CFR Cluj       

Round 30
[Mar 10]
Botoșani       1-1 Mioveni        
U Craiova      2-1 UTA            
[Mar 11]
Argeș          0-1 Petrolul       
Farul          2-1 Rapid          
[Mar 12]
Hermannstadt   1-0 U Craiova 1948 
FCSB           1-0 Sepsi          
[Mar 13]
Chindia        1-1 Voluntari      
CFR Cluj       4-0 U Cluj         

Final Table:

 1.Farul Constanța               30  19  7  4  54-28  64                             Championship Playoff
 2.CFR 1907 Cluj                 30  20  3  7  54-28  63       [C]                   Championship Playoff
 3.FCSB                          30  17  6  7  51-35  57                             Championship Playoff
 4.CS Universitatea Craiova      30  16  6  8  37-27  54                             Championship Playoff
 5.Fotbal Club Rapid             30  15  7  8  40-26  52                             Championship Playoff
 6.Sepsi OSK Sfântu Gheorghe     30  11  9 10  47-30  42                             Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.U Craiova 1948 SA             30  11  7 12  34-33  40                             Relegation Playoff
 8.ACS Petrolul 52 Ploiești      30  11  3 16  28-44  36       [P]                   Relegation Playoff
 9.AS FC Universitatea Cluj      30   8 10 12  25-37  34       [P]  [2 1 1 0 2-1 4]  Relegation Playoff
10.SC FC Voluntari SA            30   8 10 12  28-32  34            [2 0 1 1 1-2 1]  Relegation Playoff
11.FC Botoșani                   30   7 11 12  29-44  32            [4 1 3 0 5-4 6]  Relegation Playoff
12.AFC Chindia Târgoviște        30   7 11 12  32-42  32            [4 1 2 1 6-6 5]  Relegation Playoff
13.AFC Hermannstadt (Sibiu)      30  11  8 11  30-29  32  [-9] [P]  [4 0 3 1 2-3 3]  Relegation Playoff
14.ACS Campionii FC Argeș        30   6  9 15  21-41  27            [2 2 0 0 3-0 6]  Relegation Playoff
15.AFC UTA Arad                  30   6  9 15  29-41  27            [2 0 0 2 0-3 0]  Relegation Playoff
16.CS Mioveni                    30   4 10 16  23-45  22                             Relegation Playoff

NB: Hermannstadt 9 points deducted for financial reasons

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.Farul Constanța               10   6  3  1  22-13  53  [32]       Champions
 2.FCSB                          10   5  2  3  15-15  46  [29*]
 3.CFR 1907 Cluj                 10   2  4  4  11-14  42  [32*] [C]   Conference League Playoff
 4.CS Universitatea Craiova      10   3  4  3  15-14  40  [27]
 5.Fotbal Club Rapid             10   3  3  4  17-20  38  [26]
 6.Sepsi OSK Sfântu Gheorghe     10   2  2  6  10-14  29  [21]

NB: bonus points regular stage (halved points rounded upwards) between square brackets;
    first tie-breaker whether or not a club profited by half a point from the rounding
    (indicated by * if yes); second tie-breaker points in regular stage

Round 1
[Mar 18]
FCSB           1-1 U Craiova      
[Mar 19]
Farul          2-1 Sepsi          
CFR Cluj       2-2 Rapid          

Round 2
[Apr 1]
Rapid          1-1 Farul          
[Apr 2]
U Craiova      1-1 CFR Cluj       
[Apr 3]
Sepsi          1-2 FCSB           

Round 3
[Apr 8]
Farul          3-2 U Craiova      
[Apr 9]
CFR Cluj       1-1 FCSB           
[Apr 10]
Sepsi          2-0 Rapid          

Round 4
[Apr 15]
CFR Cluj       2-1 Sepsi          
[Apr 16]
U Craiova      3-1 Rapid          
[Apr 17]
FCSB           2-1 Farul          

Round 5
[Apr 21]
Sepsi          1-2 U Craiova      
[Apr 22]
Farul          1-0 CFR Cluj       
[Apr 23]
Rapid          1-0 FCSB           

Round 6
[Apr 29]
Sepsi          1-1 Farul          
[Apr 30]
U Craiova      1-2 FCSB           
[May 1]
Rapid          3-1 CFR Cluj       

Round 7
[May 6]
Farul          7-2 Rapid          
[May 7]
CFR Cluj       1-1 U Craiova      
[May 8]
FCSB           3-1 Sepsi          

Round 8
[May 12]
Rapid          0-0 Sepsi          
[May 13]
U Craiova      1-1 Farul          
[May 14]
FCSB           1-0 CFR Cluj       

Round 9
[May 20]
Sepsi          1-2 CFR Cluj       
[May 21]
Farul          3-2 FCSB           
[May 22]
Rapid          2-3 U Craiova      

Round 10
[May 27]
FCSB           1-5 Rapid          
[May 28]
CFR Cluj       1-2 Farul          
U Craiova      0-1 Sepsi          

Final Table:

 1.Farul Constanța               10   6  3  1  22-13  53  [32]       Champions
 2.FCSB                          10   5  2  3  15-15  46  [29*]
 3.CFR 1907 Cluj                 10   2  4  4  11-14  42  [32*] [C]   Conference League Playoff
 4.CS Universitatea Craiova      10   3  4  3  15-14  40  [27]
 5.Fotbal Club Rapid             10   3  3  4  17-20  38  [26]
 6.Sepsi OSK Sfântu Gheorghe     10   2  2  6  10-14  29  [21]

NB: bonus points regular stage (halved points rounded upwards) between square brackets;
    first tie-breaker whether or not a club profited by half a point from the rounding
    (indicated by * if yes); second tie-breaker points in regular stage

Conference League Playoff

NB: Voluntari qualified as Petrolul failed to obtain a UEFA license

Semifinal [May 26]
U Craiova 1948 3-3 Voluntari      [aet, 5-4 pen]

Final [Jun 1]
CFR Cluj       1-0 U Craiova 1948 [aet]

Playout (Relegation Playoff)

Final Table:

 7.U Craiova 1948 SA              9   4  4  1  13- 7  36  [20]        Conference League Playoff
 8.ACS Petrolul 52 Ploiești       9   5  1  3   9- 9  34  [18]  [P]
 9.SC FC Voluntari SA             9   4  5  0  17-11  34  [17]        Conference League Playoff
10.AS FC Universitatea Cluj       9   5  1  3  12- 9  33  [17]  [P]
11.FC Botoșani                    9   4  3  2  10- 5  31  [16]
12.AFC Hermannstadt (Sibiu)       9   4  3  2  10- 7  31  [16]  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.AFC UTA Arad                   9   3  3  3  10- 9  26  [14*]      Relegation Playoff
14.ACS Campionii FC Argeș         9   3  1  5  10-11  24  [14*]      Relegation Playoff
--------------------------------------------------------
15.AFC Chindia Târgoviște         9   2  1  6   7-12  23  [16]       Relegated
16.CS Mioveni                     9   0  0  9   1-19  11  [11]       Relegated

NB: bonus points regular stage (halved points rounded upwards) between square brackets;
    first tie-breaker whether or not a club profited by half a point from the rounding
    (indicated by * if yes); second tie-breaker points in regular stage

Round 1
[Mar 17]
Voluntari      1-1 Hermannstadt   
Petrolul       1-0 UTA            
[Mar 18]
Botoșani       1-0 Chindia        
[Mar 20]
U Craiova 1948 3-0 Mioveni        
U Cluj         2-0 Argeș          

Round 2
[Mar 31]
U Craiova 1948 0-1 Petrolul       
[Apr 1]
UTA            2-0 U Cluj         
Hermannstadt   1-1 Botoșani       
[Apr 2]
Argeș          0-2 Voluntari      
[Apr 3]
Mioveni        0-1 Chindia        

Round 3
[Apr 8]
Voluntari      1-1 UTA            
U Cluj         1-3 U Craiova 1948 
[Apr 9]
Chindia        1-2 Hermannstadt   
Botoșani       1-0 Argeș          
[Apr 10]
Petrolul       2-0 Mioveni        

Round 4
[Apr 14]
U Craiova 1948 3-3 Voluntari      
UTA            0-2 Botoșani       
[Apr 15]
Mioveni        0-2 Hermannstadt   
[Apr 16]
Petrolul       0-2 U Cluj         
[Apr 17]
Argeș          1-0 Chindia        

Round 5
[Apr 22]
Hermannstadt   2-1 Argeș          
Botoșani       0-0 U Craiova 1948 
[Apr 23]
Chindia        2-1 UTA            
[Apr 24]
U Cluj         1-0 Mioveni        
Voluntari      2-2 Petrolul       

Round 6
[Apr 28]
U Craiova 1948 1-0 Chindia        
[Apr 29]
Mioveni        0-2 Argeș          
Petrolul       1-0 Botoșani       
[May 1]
U Cluj         2-3 Voluntari      
[May 2]
UTA            1-0 Hermannstadt   

Round 7
[May 5]
Voluntari      1-0 Mioveni        
Chindia        1-2 Petrolul       
[May 7]
Botoșani       0-0 U Cluj         
[May 8]
Hermannstadt   0-0 U Craiova 1948 
Argeș          2-2 UTA            

Round 8
[May 12]
Voluntari      2-0 Botoșani       
[May 13]
Petrolul       0-1 Hermannstadt   
U Cluj         2-0 Chindia        
[May 14]
Mioveni        0-2 UTA            
U Craiova 1948 2-1 Argeș          

Round 9
[May 19]
Chindia        2-2 Voluntari      
Argeș          3-0 Petrolul       
UTA            1-1 U Craiova 1948 
Hermannstadt   1-2 U Cluj         
[May 20]
Botoșani       5-1 Mioveni        

Final Table:

 7.U Craiova 1948 SA              9   4  4  1  13- 7  36  [20]        Conference League Playoff
 8.ACS Petrolul 52 Ploiești       9   5  1  3   9- 9  34  [18]  [P]
 9.SC FC Voluntari SA             9   4  5  0  17-11  34  [17]        Conference League Playoff
10.AS FC Universitatea Cluj       9   5  1  3  12- 9  33  [17]  [P]
11.FC Botoșani                    9   4  3  2  10- 5  31  [16]
12.AFC Hermannstadt (Sibiu)       9   4  3  2  10- 7  31  [16]  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.AFC UTA Arad                   9   3  3  3  10- 9  26  [14*]      Relegation Playoff
14.ACS Campionii FC Argeș         9   3  1  5  10-11  24  [14*]      Relegation Playoff
--------------------------------------------------------
15.AFC Chindia Târgoviște         9   2  1  6   7-12  23  [16]       Relegated
16.CS Mioveni                     9   0  0  9   1-19  11  [11]       Relegated

NB: bonus points regular stage (halved points rounded upwards) between square brackets;
    first tie-breaker whether or not a club profited by half a point from the rounding
    (indicated by * if yes); second tie-breaker points in regular stage

Promotion/Relegation Playoff

First Legs
[May 28]
Gloria Buzău   0-0 UTA            
[May 29]
Dinamo         6-1 Argeș          

Second Legs
[Jun 3]
Argeș          4-2 Dinamo         
[Jun 4]
UTA            5-1 Gloria Buzău   

NB: Dinamo București promoted, ACS Campionii FC Argeș relegated

Cupa României

Group Stage

Final Tables:

Grupa A
 1.Sepsi OSK Sfântu Gheorghe      3   3  0  0  10- 3   9  Quarterfinals
 2.U Craiova 1948 SA              3   2  1  0   2- 0   7  Quarterfinals
 3.SC FC Voluntari SA             3   1  0  2   1- 5   3
 4.SC Dinamo 1948 SA (București)  3   0  2  1   5- 6   2
 5.AFC Unirea 04 Slobozia         3   0  2  1   3- 4   2
 6.ACS Petrolul 52 Ploiești       3   0  1  2   1- 4   1

Grupa B
 1.AFC UTA Arad                   3   2  1  0   8- 3   7  Quarterfinals
 2.CS Mioveni                     3   2  0  1   2- 3   6  Quarterfinals
 3.FCSB                           3   1  2  0   4- 2   5
 4.FC Botoșani                    3   1  0  2   1- 3   3
 5.Gloria Buzău                   3   1  0  2   3- 4   3
 6.ACS Suporter C. Oțelul Galați  3   0  1  2   0- 3   1    
 
Grupa C
 1.CFR 1907 Cluj                  3   1  2  0   6- 1   5  Quarterfinals
 2.AS FC Universitatea Cluj       3   1  2  0   5- 1   5  Quarterfinals
 3.Farul Constanța                3   1  2  0   4- 2   5
 4.Fotbal Club Rapid              3   1  1  1   4- 3   4
 5.CSC Dumbrăvița                 3   1  0  2   5- 9   3
 6.CSM Alexandria                 3   0  1  2   2-10   1   
  
Grupa D
 1.AFC Hermannstadt (Sibiu)       3   2  0  1   7- 5   6  Quarterfinals
 2.ACS Campionii FC Argeș         3   1  2  0   3- 2   5  Quarterfinals
 3.CS Minaur Baia Mare            3   1  1  1   8- 3   4
 4.CS Universitatea Craiova       3   1  1  1   4- 3   4
 5.CS Ocna Mureș                  3   1  1  1   2- 7   4
 6.AFC Chindia Târgoviște         3   0  1  2   2- 6   1  

Quarterfinals
[Apr 4]
UTA            1-0 U Craiova 1948 
[Apr 5]
Hermannstadt   1-2 U Cluj         
[Apr 6]
Sepsi          4-1 Mioveni        
CFR Cluj       1-0 Argeș          

Semifinals 
[Apr 26]
Sepsi          3-0 CFR Cluj       
[Apr 27]
U Cluj         1-0 UTA            

Final [May 24, Sibiu]
Sepsi          0-0 U Cluj         [aet, 5-4 pen]


Liga a 2-a

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.CSA Steaua București          19  12  4  3  37-18  40       Promotion Playoff  [1 1 0 0 2-1 3]
 2.ACSM Politehnica Iași         19  12  4  3  30-14  40       Promotion Playoff  [1 0 0 1 1-2 0]
 3.ACS Suporter C. Oțelul Galați 19  10  6  3  21-12  36  [P]  Promotion Playoff
 4.FC Unirea Dej                 19   8  8  3  30-25  32       Promotion Playoff
 5.Gloria Buzău                  19   8  7  4  27-21  31  [*]  Promotion Playoff  [2 2 0 0 5-2 6]  
 6.SC Dinamo 1948 SA (București) 19   9  4  6  27-18  31  [R]  Promotion Playoff  [2 1 0 1 2-2 3]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.AFC Unirea 04 Slobozia        19   8  7  4  30-17  31       Playout            [2 0 0 2 1-4 0]
 8.CS Concordia Chiajna          19   9  2  8  22-17  29       Playout
 9.FC Brașov                     19   7  7  5  26-20  28       Playout
10.CSM Slatina                   19   6  9  4  18-11  27  [P]  Playout
11.AFK Csikszereda (Mierc. Ciuc) 19   7  5  7  25-18  26       Playout
12.ACS Viit. Pandurii Târgu Jiu  19   8  1 10  22-28  25       Playout
13.CSC Dumbrăvița                19   7  3  9  24-34  24  [P]  Playout  [1 1 0 0 3-0 3]
14.CS Comunal 1599 Șelimbăr      19   6  6  7  19-22  24       Playout  [1 0 0 1 0-3 0]
15.FC Metaloglobus București     19   6  3 10  18-22  21       Playout
16.AFC Progresul 1944 Spartac    19   3  8  8  17-28  17  [P]  Playout
17.SC FC Ripensia Timișoara      19   4  4 11  16-23  16       Playout  [1 0 1 0 1-1 1]
18.CS Minaur Baia Mare           19   3  7  9  18-29  16  [P]  Playout  [1 0 1 0 1-1 1]
19.Politehnica Timișoara         19   2  7 10  13-29  13       Playout
20.AFC Unirea Constanța          19   4  0 15  15-49  12       Playout

[*] AS FC Buzău reverted to their former name Gloria Buzău

Playoff Stage

Promotion Playoff | Playout | Relegation Playoff

Promotion Playoff

Final Table:

 1.ACSM Politehnica Iași         10   5  5  0  20- 8  60  [40]       Promoted
 2.CSA Steaua București          10   3  3  4  16-18  52  [40]  [*]
--------------------------------------------------------
 3.ACS Suporter C. Oțelul Galați 10   4  1  5   8-13  49  [36]  [P]  Promoted
 4.SC Dinamo 1948 SA (București) 10   4  3  3  16-12  46  [31]  [R]  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Gloria Buzău                  10   2  5  3   9-11  42  [31]       Promotion Playoff
 6.FC Unirea Dej                 10   1  5  4   2- 9  40  [32]

[*] CSA Steaua are ineligible for promotion; therefore Oțelul were promoted
    directly and Gloria Buzău entered the promotion playoff

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Tables:

Grupa A
 1.AFK Csikszereda (Mierc. Ciuc)  6   4  1  1  12- 6  39  [26]
 2.CS Comunal 1599 Șelimbăr       6   4  0  2   9- 7  36  [24]
 3.AFC Unirea 04 Slobozia         6   0  3  3   7-11  34  [31]
 4.CSM Slatina                    6   2  1  3   2- 5  34  [27]  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.FC Metaloglobus București      6   3  2  1  12- 6  32  [21]       Relegation Playoff
--------------------------------------------------------
 6.CS Minaur Baia Mare            6   1  3  2   3- 4  22  [16]  [P]  Relegated
 7.Politehnica Timișoara          6   2  0  4   5-11  19  [13]       Relegated

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Grupa B
 1.FC Brașov                      6   5  1  0  23- 5  44  [28]
 2.CS Concordia Chiajna           6   3  1  2   8- 6  39  [29]
 3.CSC Dumbrăvița                 6   3  0  3  12- 8  33  [24]  [P]
 4.ACS Viit. Pandurii Târgu Jiu   6   2  1  3  10-11  32  [25]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.AFC Progresul 1944 Spartac     6   4  0  2  15- 7  29  [17]  [P]  Relegation Playoff
--------------------------------------------------------
 6.AFC Unirea Constanța           6   2  0  4   5-27  18  [12]       Relegated
 7.SC FC Ripensia Timișoara       6   0  1  5   2-11  17  [16]       Relegated

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Relegation Playoff

First Leg [May 13]
Metaloglobus   1-1 Progresul      

Second Leg [May 20]
Progresul      0-0 Metaloglobus   [aet, 3-5 pen]

NB: AFC Progresul 1944 Spartac (București) relegated, but later reprieved due to
    FC Brașov being denied a license for the 2023/24 season

Liga a 3-a

NB: Gaz Metan Mediaș, who were denied a second level license and forcibly relegated
      to the third level, were dissolved and a new club, ACS Mediaș 2022, was founded
      in their place, starting at the lowest regional level;
    Academica Clinceni, who were denied a second level license and forcibly relegated
      to the third level, went bankrupt and were refounded as LPS HD Clinceni, where
      LPS HD denotes Liceul cu Program Sportiv Helmuth Duckadam; they also start at
      the lowest regional level

Seria I

Regular Season

Final Table:

 1.ACS Foresta Suceava           18  13  3  2  37-10  42
 2.CSM Bucovina Rădăuți          18  12  1  5  39-18  37
 3.ACSM Ceahlăul Piatra Neamț    18  10  3  5  42-23  33
 4.CSM Bacău                     18   9  6  3  33-21  33
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.CS Știința Miroslava          18   9  2  7  26-19  29
 6.ACS Șomuz Fălticeni           18   8  3  7  28-19  27
 7.CSO Viitorul Darabani         18   5  1 12  18-41  16  [P]
 8.AS FC Rapid Brodoc            18   4  2 12  19-38  14  [P]
 9.AFK Csikszereda Mierc. Ciuc 2 18   2  4 12   9-36  10  [P]
10.CS Dante Botoșani             18   5  1 12  13-39   6  [-10]

Playoff

Final Table:

 1.ACS Foresta Suceava            9   3  4  2  10- 9  55  [42]       Baraj
 2.ACSM Ceahlăul Piatra Neamț     9   4  4  1  15-14  49  [33]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CSM Bacău                      9   3  3  3  11-10  45  [33]
 4.CSM Bucovina Rădăuți           9   2  1  6  11-14  44  [37]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.CS Știința Miroslava           8   4  2  2  14-13  43  [29]
 6.ACS Șomuz Fălticeni            8   2  3  3   9-10  36  [27]
 7.AS FC Rapid Brodoc             8   5  2  1  17- 7  31  [14]  [P]
 8.CSO Viitorul Darabani          8   3  2  3   8-10  27  [16]  [P]
 9.AFK Csikszereda Mierc. Ciuc 2  8   1  1  6   5-13  14  [10]  [P]
 -.CS Dante Botoșani             excluded

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a II-a

Regular Season

Final Table:

 1.CSM Râmnicu Sărat             18  14  3  1  39- 7  45
 2.AFC Metalul Buzău             18  13  2  3  46-10  41
 3.ACS Unirea Braniștea          18  12  1  5  29-15  37  [P]
 4.CS Aerostar Bacău             18  10  4  4  50-21  34
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.CSM Focșani 2007              18   9  4  5  40-17  31
 6.CS Sporting Liești            18   8  3  7  34-28  27
 7.CS Viitorul Ianca             18   5  4  9  22-37  19
 8.AFC Dinamo Bacău              18   5  1 12  29-42  16
 9.ACS Voința Limpeziș           18   1  2 15  20-65   5  [P]
10.AFC 1919 Dacia Unirea Brăila  18   0  2 16   8-75   2  [R]

Playoff

Final Table:

 1.AFC Metalul Buzău              9   5  2  2  14-10  58  [41]       Baraj
 2.CSM Râmnicu Sărat              9   3  2  4  11-11  56  [45]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.ACS Unirea Braniștea           9   5  2  2   9- 7  54  [37]  [P]
 4.CS Aerostar Bacău              9   2  0  7   9-15  40  [34]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.CS Sporting Liești            10   7  1  2  21-10  49  [27]
 6.CSM Focșani 2007              10   5  1  4  23- 9  47  [31]
 7.CS Viitorul Ianca             10   6  2  2  30-14  39  [19]
 8.AFC Dinamo Bacău              10   4  1  5  25-21  29  [16]
 9.ACS Voința Limpeziș           10   4  1  5  19-20  18  [ 5]  [P]
10.AFC 1919 Dacia Unirea Brăila  10   1  0  9  10-54   5  [ 2]  [R]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a III-a

Regular Season

Final Table:

 1.CS Afumați                    18  15  0  3  53-15  45
 2.Farul Constanța 2             18   8  7  3  39-20  31
 3.ACS Înainte Modelu            18   8  6  4  24-23  30
 4.CS Gloria Albești             18   9  2  7  48-32  29
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.CS Gloria Băneasa             18   8  4  6  41-34  28  [P]
 6.ACS Recolta Gheorghe Doja     18   7  4  7  39-33  25
 7.AFC Dunărea 2005 Călărași     18   6  6  6  36-23  24  [R]
 8.SC FC Voluntari SA 2          18   4  6  8  26-35  18
 9.AS FC Agricola Borcea         18   5  0 13  32-52  15
10.CS Amara                      18   2  1 15  12-83   7  [P]

Playoff

Final Table:

 1.CS Afumați                     9   8  0  1  29- 2  69  [45]       Baraj
 2.Farul Constanța 2              9   5  1  3  28-10  47  [31]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CS Gloria Albești              9   3  1  5   9-26  39  [29]
 4.ACS Înainte Modelu             9   1  0  8   4-32  33  [30]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.AFC Dunărea 2005 Călărași     10   5  3  2  20-12  42  [24]  [R]
 6.CS Gloria Băneasa             10   4  2  4  18-20  42  [28]  [P]
 7.SC FC Voluntari SA 2          10   6  3  1  27-12  39  [18]
 8.ACS Recolta Gheorghe Doja     10   3  3  4  18-21  37  [25]
 9.AS FC Agricola Borcea         10   5  2  3  32-13  32  [15]
10.CS Amara                      10   0  1  9   3-40   8  [ 7]  [P]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a IV-a

Regular Season

Final Table:

 1.CS Tunari                     16  13  1  2  43-10  40
 2.SC Popești-Leordeni           16  10  3  3  29-16  33
 3.CSM Flacăra Moreni            16   7  2  7  21-24  23
 4.CS Real Bradu                 16   6  4  6  22-36  22
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.CS Dinamo București           16   6  4  6  35-31  22  [*]
 6.ACS Unirea Bascov             16   5  3  8  20-27  18
 7.SC Fotbal Club FCSB SA 2      16   4  5  7  32-35  17
 8.AS FC Pucioasa                16   3  6  7  18-22  15
 9.ACS Muscelul Câmpulung Elite  16   2  4 10  11-30  10  [P]
 -.FC Astra Giurgiu              excluded                 [R]

[*] SC Dinamo 1948 SA 2 were renamed CS Dinamo București

Playoff

Final Table:

 1.CS Tunari                      9   6  1  2  30-13  59  [40]       Baraj
 2.SC Popești-Leordeni            9   5  2  2  21-14  50  [33]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CSM Flacăra Moreni             9   4  1  4  11-16  36  [23]
 4.CS Real Bradu                  9   1  0  8   6-25  25  [22]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.ACS Unirea Bascov              8   4  3  1  12- 8  33  [18]
 6.CS Dinamo București            8   3  1  4  12-13  32  [22]
 7.AS FC Pucioasa                 8   3  1  4  10-10  25  [15]
 8.ACS Muscelul Câmpulung Elite   8   6  0  2  13- 8  25  [ 7]  [P]
 9.SC Fotbal Club FCSB SA 2       8   1  1  6   7-15  21  [17]
 -.FC Astra Giurgiu              excluded                       [R]
        
NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a V-a

Regular Season

Final Table:

 1.CS Blejoi                     18  13  3  2  54-19  42
 2.CSO Plopeni                   18   9  5  4  18-10  32
 3.ACS Olimpic Cetate Râșnov     18   9  3  6  27-19  30
 4.ACS SR Municipal Brașov       18   9  3  6  26-22  30
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.AFC Odorheiu Secuiesc         18   7  4  7  31-20  25
 6.CS Păulești                   18   7  3  8  21-33  24  [P]
 7.ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe 2  18   5  4  9  25-39  19
 8.ACS Kids Tâmpa Brașov         18   5  3 10  22-31  18 
 9.ASC Olimpic Zărnești          18   4  4 10  27-40  16  [P]
10.ACS KSE Târgu Secuiesc        18   4  4 10  15-33  16

Playoff

Final Table:

 1.CS Blejoi                      9   5  2  2  18-14  59  [42]       Baraj
 2.CSO Plopeni                    9   3  4  2   9- 6  45  [32]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.ACS SR Municipal Brașov        9   1  6  2  11-13  39  [30]
 4.ACS Olimpic Cetate Râșnov      9   1  4  4  11-16  37  [30]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.AFC Odorheiu Secuiesc         10   7  1  2  28- 8  47  [25]
 6.CS Păulești                   10   5  2  3  17-24  41  [24]  [P]
 7.ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe 2  10   5  1  4  26-15  35  [19]
 8.ASC Olimpic Zărnești          10   4  3  3  23-18  31  [16]  [P]
 9.ACS Kids Tâmpa Brașov         10   3  1  6  14-24  28  [18]
10.ACS KSE Târgu Secuiesc        10   1  2  7  13-32  21  [16]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a VI-a

Regular Season

Final Table:

 1.CSM Alexandria                18  13  1  4  31- 8  40
 2.CS Sporting Roșiori 2008      18  10  2  6  37-22  32
 3.ACS Flacăra Horezu            18   9  5  4  27-19  32
 4.CS Viitorul Dăești            18   8  6  4  27-15  30
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.CSM Cetatea Turnu Măgurele    18   8  4  6  26-28  28  [P]
 6.ACS Cozia Călimănești         18   5  7  6  21-24  22  [P]
 7.CSO Petrolul Potcoava         18   6  4  8  14-20  22
 8.Universitatea Craiova 2       18   5  4  9  21-21  19
 9.ACS Vedița Colonești M.S.     18   4  3 11  14-33  15
10.ACS Minerul Costești          18   3  2 13  10-38  11

Playoff

Final Table:

 1.CSM Alexandria                 9   8  0  1  29- 9  64  [40]       Baraj
 2.CS Viitorul Dăești             9   6  0  3  18-10  48  [30]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CS Sporting Roșiori 2008       9   4  0  5  16-23  44  [32]
 4.ACS Flacăra Horezu             9   0  0  9   6-27  32  [32]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.CSM Cetatea Turnu Măgurele    10   3  3  4  14-12  40  [28]  [P]
 6.Universitatea Craiova 2       10   4  4  2  26-18  35  [19]
 7.CSO Petrolul Potcoava         10   2  5  3  11-17  33  [22]
 8.ACS Cozia Călimănești         10   2  4  4  13-18  32  [22]  [P]
 9.ACS Vedița Colonești M.S.     10   5  1  4  14-16  31  [15]
10.ACS Minerul Costești          10   4  3  3  19-16  26  [11]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a VII-a

Regular Season

Final Table:

 1.CSM Deva                      18  14  4  0  62- 9  46
 2.ACSO Filiași                  18  12  1  5  45-28  37
 3.CS Gilortul Târgu Cărbunești  18  11  3  4  31-23  36
 4.ACS Viitorul Șimian           18  11  1  6  49-29  34
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.CSM Jiul Petroșani            18   8  4  6  31-21  28
 6.AFC Voința Lupac              18   8  3  7  30-23  27
 7.CS Armata Aurul Brad          18   4  2 12  27-56  14
 8.CSO Retezatul Hațeg           18   3  4 11  23-34  13  [P]
 9.ACS Viit. Pand. Târgu Jiu 2   18   3  2 13  19-62  11
10.ACS Progresul Ezeriș          18   2  4 12  11-43  10

Playoff

Final Table:

 1.CSM Deva                       9   3  2  4  17-15  57  [46]       Baraj
 2.ACSO Filiași                   9   5  2  2  15-12  54  [37]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CS Gilortul Târgu Cărbunești   9   4  1  4  11-14  49  [36]
 4.ACS Viitorul Șimian            9   3  1  5  10-12  44  [34]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.AFC Voința Lupac              10   7  0  3  31-14  48  [27]
 6.CSM Jiul Petroșani            10   2  1  7   8-15  35  [28]
 7.ACS Viit. Pand. Târgu Jiu 2   10   7  0  3  22-14  32  [11]
 8.CSO Retezatul Hațeg           10   6  0  4  17-14  31  [13]  [P]
 9.CS Armata Aurul Brad          10   5  1  4  16-17  30  [14]
10.ACS Progresul Ezeriș          10   1  2  7  13-33  15  [10]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a VIII-a

Regular Season

Final Table:

 1.CS Muncitoresc Reșița         18  13  3  2  43- 9  42
 2.CS Șoimii Lipova              18  12  3  3  36-13  39
 3.CSC Ghiroda și Giarmata Vii   18  11  3  4  33-18  36
 4.CS Crișul Chișineu Criș       18   7  7  4  26-19  28
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.ACS Progresul Pecica          18   6  5  7  33-32  23
 6.ACS Pobeda Stár Bišnov        18   7  2  9  24-38  23
 7.CS Phoenix Buziaș             18   4  7  7  24-28  19  [P]
 8.CS Avântul Periam             18   4  4 10  23-48  16
 9.ACB Ineu                      18   2  6 10  16-32  12  [P]
10.CS Gloria Lunca-Teuz Cermei   18   2  4 12  13-34  10

Playoff

Final Table:

 1.CS Muncitoresc Reșița          9   6  1  2  16- 3  61  [42]       Baraj
 2.CS Șoimii Lipova               9   4  3  2  10- 9  54  [39]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CSC Ghiroda și Giarmata Vii    9   4  1  4  15-12  49  [36]
 4.CS Crișul Chișineu Criș        9   1  1  7   9-26  32  [28]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.ACS Progresul Pecica          10   8  0  2  29-13  47  [23]
 6.CS Phoenix Buziaș             10   8  1  1  30-10  44  [19]  [P]
 7.CS Avântul Periam             10   5  0  5  21-19  31  [16]
 8.ACS Pobeda Stár Bišnov        10   1  2  7   8-33  28  [23]
 9.ACB Ineu                      10   4  1  5  18-20  25  [12]  [P]
10.CS Gloria Lunca-Teuz Cermei   10   2  0  8  12-23  16  [10]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a IX-a

Regular Season

Final Table:

 1.CS Corvinul 1921 Hunedoara    18  17  1  0  61- 9  52  [*]
 2.CS Unirea Ungheni 2018        18  10  2  6  34-26  32
 3.CS Metalurgistul Cugir        18   9  4  5  28-21  31
 4.CSM Unirea Alba Iulia         18   9  3  6  33-26  30  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.ACS Tg. Mureș 1898-MSE 1898   18   7  3  8  31-31  24  [P]
 6.CSM Avântul Reghin            18   6  6  6  21-26  24
 7.CS Universitar din Alba Iulia 18   5  6  7  17-22  21  [P]
 8.ACS Acad. de F. Viitorul Cluj 18   4  4 10  18-29  16
 9.CS Sănătatea S.P. Cluj-Napoca 18   4  2 12  35-54  14
10.CS Ocna Mureș                 18   2  3 13  22-56   9

[*] CS Hunedoara were renamed CS Corvinul 1921 Hunedoara

Playoff

Final Table:

 1.CS Corvinul 1921 Hunedoara     9   8  1  0  26- 7  77  [52]       Baraj
 2.CS Unirea Ungheni 2018         9   3  1  5  12-16  42  [32]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CSM Unirea Alba Iulia          9   3  2  4  12-18  41  [30]  [P]
 4.CS Metalurgistul Cugir         9   1  2  6   8-17  36  [31]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.CS Universitar din Alba Iulia 10   5  2  3  15-12  38  [21]  [P]
 6.ACS Tg. Mureș 1898-MSE 1898   10   3  4  3  16-15  37  [24]  [P]
 7.CSM Avântul Reghin            10   4  1  5  10-14  37  [24]
 8.ACS Acad. de F. Viitorul Cluj 10   4  3  3  13-10  31  [16]
 9.CS Sănătatea S.P. Cluj-Napoca 10   4  1  5  20-17  27  [14]
10.CS Ocna Mureș                 10   4  1  5  17-23  22  [ 9]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a X-a

Regular Season

Final Table:

 1.FC Bihor Oradea               18  13  1  4  39-24  40  [*1]
 2.CSM Satu Mare                 18  12  2  4  35-17  38
 3.CS Gloria 2018 Bistrița-Nd.   18  12  2  4  29-12  38
 4.CS Lotus Băile Felix          18   7  6  5  27-24  27
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SCM Zalău                     18   8  3  7  24-20  27
 6.CS Minerul 1947 Ocna Dej      18   6  3  9  22-27  21  [*2]
 7.CSM Sighetu Marmației         18   5  5  8  25-34  20  [P]
 8.FC CFR 1907 Cluj SA 2         18   4  4 10  16-29  16
 9.CSM Victoria Carei            18   4  2 12  15-31  14  [P]
10.CS Sp. 2007 Șimleu Silvaniei  18   3  4 11  14-28  11  [-2]

[*1] FC Bihor Oradea replaced ACS CAO 1910 Oradea 
[*2] ACS FC Someșul Dej and AS Minerul 1947 Ocna Dej merged into CS Minerul 1947 Ocna Dej

Playoff

Final Table:

 1.FC Bihor Oradea                9   7  0  2  21-10  61  [40]       Baraj
 2.CS Gloria 2018 Bistrița-Nd.    9   5  3  1  15- 9  56  [38]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CSM Satu Mare                  9   2  1  6   7-16  45  [38]
 4.CS Lotus Băile Felix           9   1  2  6   9-17  32  [27]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.SCM Zalău                     10   8  1  1  22- 4  52  [27]
 6.CS Minerul 1947 Ocna Dej      10   5  1  4  11-11  37  [21]
 7.CSM Sighetu Marmației         10   4  2  4  11- 6  34  [20]  [P]
 8.CSM Victoria Carei            10   5  1  4  15-19  30  [14]  [P]
 9.FC CFR 1907 Cluj SA 2         10   3  3  4  12-12  28  [16]
10.CS Sp. 2007 Șimleu Silvaniei  10   1  0  9   5-24  14  [11]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Baraj 

Semifinals 

First Legs [May 24]
Râmnicu Sărat  1-1 Foresta        
Ceahlăul       1-1 Metalul Buzău  
Popești-L.     2-1 Afumați        
Farul 2        3-1 Tunari         
Viitorul D.    3-4 Blejoi         
Plopeni        0-1 Alexandria     
Șoimii Lipova  0-1 Deva           
Filiași        2-2 CSM Reșița     
Gloria Bistr.  1-2 Corvinul       
Unirea Ungheni 1-1 Bihor          

Second Legs [May 27]
Foresta        2-0 Râmnicu Sărat  
Metalul Buzău  1-2 Ceahlăul       
Afumați        1-1 Popești-L.     
Tunari         4-0 Farul 2        
Blejoi         2-6 Viitorul D.    
Alexandria     1-0 Plopeni        
Deva           2-2 Șoimii Lipova  
CSM Reșița     5-0 Filiași        
Corvinul       2-1 Gloria Bistr.  
Bihor          2-3 Unirea Ungheni 

Finals

First Legs
[Jun 3]
Foresta        0-0 Ceahlăul       
Popești-L.     2-1 Tunari         
Deva           2-3 CSM Reșița     
Unirea Ungheni 0-2 Corvinul       
[Jun 4]
Viitorul D.    0-2 Alexandria     

Second Legs [Jun 7]
Ceahlăul       2-0 Foresta        
Tunari         3-1 Popești-L.     
Alexandria     4-1 Viitorul D.    
CSM Reșița     3-2 Deva           
Corvinul       4-1 Unirea Ungheni 

NB: ACSM Ceahlăul Piatra Neamț, CS Tunari, CSM Alexandria,
    CSM Reșița and CS Corvinul 1921 Hunedoara promoted


2021/22.

2023/24.

list of champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.

list of league cup finals.

all-time table.


About this document

Thanks to Martin Arenlind

Prepared and maintained by Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 20 May 2024

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2022/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.