Games of the XVII. Olympiad 1960 - Football Qualifying Tournament Americas


First Stage

First Legs

Thursday, October 8, 1959
Estadio de la Ciudad Universitaria, Ciudad de México.
MEXICO 2-0 USA (HT: 2:0)
  [Jorge Díez 14’, Agustín Moreno 44’]
 
MEX: Antonio Mota, Jesús Mercado, José Luis Cuéllar, Eduardo Carranza, Javier Valle, Fernando Meza, Javier Contreras, 
     Mario Velarde, Agustín Moreno, Jorge Díez, Raúl Sánchez.
HC: Antonio Álvarez (ESP).

USA: Victor Ottoboni, Herman Wecke, Jacob Ruscheinski, Joe Speca, Alex Ely, Gene Grabowski, Rolf Ganger, Zenon Snylyk, 
     Rubén Mendoza, Elwood Cook, Al Zerhusen.
HC: Jim Reed.

Referee: Alvar Macis (CRC) 
A1: Tomás Moreno 
A2: Ramiro García


Sunday,October 25, 1959
Rifstadion, Willemstad.
NETHERLAND ANTILLES 2-2 SURINAME (HT: 2:1)
  [Julio Jansen 3', Romualdo Valerian 22'; Arnold Niekoop 12', Leo Marcet 46']
  	
ANT: Eusebio Pinedo, Louis Phillips, Hubert Hoek, Eustaquio Bernardina, Wilhelm Canword, Hubert Janzen, Rudolfo Dirksz, 
     Edwin Loran, Romualdo Valerian, Carlos Regales, Julio Jansen. 
HC: Edmundo Confesor

SUR: Johan Heckbert, August Wooter, Ronald Breinburg, Adolf Poerwo, Humbert Boerleider, Armand Sahadewsing, 
     Jules Lagadeau, Leo Marcet, Arnold Niekoop, Harold Chyrill, August Foe A Man.
HC: Andre Kamperveen    

Referee: Harry Letnom (SUR)


Wednesday, December 16, 1959
Estadio Nacional, Santiago.  
CHILE 1-5 ARGENTINA (HT: 0:2)
  [Héctor Fuentes 57’ pen; Carlos Bilardo 2’, Roberto Bonanno 21’, 63’, Raúl Pérez 65’, Domingo Rodríguez 80’]
	
CHI: Miguel Barra, Luis Farías, Enrique Rojas, Arturo Astaburuaga, Hugo Berly, Héctor Fuentes, Juan Gatica, Jorge Miranda, 
     Guillermo Quiroga, Osvaldo Rojas, Enrique Sepúlveda.
HC: Fernando Riera	   

ARG: Osvaldo Ayala, Domingo Lejona, Ricardo Vázquez, Sergio De Gioia, Héctor Heredia, Miguel Ángel Basilico, José Díaz, 
     Carlos Bilardo, Roberto Bonnano, Domingo Rodríguez, Raúl Pérez 
HC: Duchini/Gandulla/Peucelle

Referee: Luis Ventre (CHI)


Wednesday, December 16, 1959
Estadio Nacional, Lima.  
PERU 6-0 URUGUAY (HT: 2:0)
  [Luis Pasache 6’, 23’, Nicolás Nieri 27’, Gerardo Altuna 46’, Alberto Ramírez 66’, 86’]
 
PER: Rolando León, Aldo Rodríguez, Mario Yaksetig, Moisés Barack, Héctor Ladrón de Guevara, Teodoro Luna, Luis Pasache, 
     Nicolás Nieri, Gerardo Altuna, Alberto Ramírez, Luis Mangier.
HC: György Orth (HUN).

URU:  Luis Gutiérrez, Mario Pini, Washington Cabaña, Mario Godoy, Juan Tejera, Nadir Almeida, Roberto Mocchi, 
      Nelson Rodríguez, Alfredo Sosa, Adolis Gallero, Miguel Moreno.   
HC: Juan Carlos Razzone.

Referee: Erwin Hieger (AUT)


Sunday, December 20, 1959
Estadio Nemesio Camacho (El Campín), Bogotá, 
COLOMBIA 2-0 BRAZIL (HT: 1:0)
  [Fernando Home 34’, 55’]      	

COL: Ernesto Lopera, Cristóbal Yotagrí, Héctor Lombana, Héctor Echeverri, Mario Agudelo, Orlando Acevedo, Uriel Cadavid, 
     Carlos Campillo, Fernando Home, Manuel Manjarrés, Jairo Arias.
HC: Gabriel Ochoa.	   

BRA: Carlos Alberto, Nonô, Rubens, Soares Wanderley, Maranhão, Othon, Manoelzinho, China, Gérson, Germano.
HC: Francisco Gradim      

Referee: Rodrigo Miranda (MEX) 
A1: Carlos Hanao (COL) 
A2: Jose Sundheim (COL)


Second Legs

Sunday, November 22, 1959
Estadio Rancho Ciénega, Los Ángeles
USA 1-1 MEXICO (HT: 1:0)
  [Ed Murphy 8’; Fernando Meza 80’]

USA: Victor Ottoboni, Herman Wecke, Jacob Ruscheinski, Joe Speca, Alex Ely, Alex Guild, Rolf Ganger, Alex Snylyk, 
     Ed Murphy, Billy Looby, Al Zerhusen.
HC: Jim Reed.

MEX: Antonio Mota, Jesús Mercado, José Luis Cuéllar, Carlos Ruiz, Javier Valle, Fernando Meza, Héctor Ortiz, 
     Raúl Sánchez, Agustín Moreno, Jorge Díez, Juan Manuel Álvarez.
HC: Antonio Álvarez (ESP).
 
Referee: Raymond Morgan (CAN) 
A1: John Best (USA) 
A2: Barney Ramsden (USA)


Sunday, November 29, 1959
Suriname Stadion, Paramaribo.
SURINAME 4-1 NETHERLAND ANTILLES (HT: 2:0)
  [Jules Lagadeau 20’, August Foe A Man 25’, Hilario Beltrand 50’ og, Arnold Niekoop 2t, Rudolfo Dirksz 89’]

SUR: Johan Heckbert, Ronald Breinburg, August Wooter, Adolf Poerwo, Humbert Boerleider, Armand Sahadewsing, 
     Jules Lagadeau, Leo Marcet, Arnold Niekoop, Harold Chyrill, August Foe A Man.
HC: Andre Kamperveen 

ANT: Paul Diaz, Jose La Rosa, Hilario Beltrand, Hubert Janzen, Rudolfo Dirksz, Louis Phillips, Jose Bibiana, 
     Carlos Comenencia, Romualdo Valerian, Eustaquio Bernardina, Ronald Martel.
HC: Edmundo Confesor

Referee: Benito Jackson (VEN)


Tuesday, December 22, 1959
Estadio Jorge Alejandro Newbery, Buenos Aires.
ARGENTINA 6-0 CHILE (HT: 3:0)
  [Roberto Bonanno 4’, 85’, Héctor Heredia 32’, Miguel Ángel Basílico 42’, 72’, Domingo Rodríguez 75’]
     	
ARG: Osvaldo Ayala, Roberto Blanco, Ricardo Vázquez, Sergio De Gioia, Héctor Heredia, Miguel Ángel Basilico, José Díaz, 
     Carlos Bilardo, Roberto Bonanno, Domingo Rodríguez, Raúl Pérez.
HC: Duchini/Gandulla/Peucelle

CHI: Miguel Barra, Hugo Berly, Francisco Valencia, Arturo Astaburuaga, Luis Farías, David Hermosilla, René Valdés, 
     Enrique Sepúlveda, Osvaldo Rojas, Héctor Fuentes, Juan Ávila     
HC: Fernando Riera

Referee: Carlos Robles (CHI)


Tuesday, December 22, 1959 
Estadio Nacional, Lima.
PERU 3-2 URUGUAY (HT: 2:1)
  [Gerardo Altuna 20’, 45’ pen, Nicolás Nieri 65’; Miguel Moreno 2’, Roberto Mocchi 74’ pen]
 
PER: Rolando León, Aldo Rodríguez, Mario Yaksetig, Moisés Barack, Héctor Ladrón de Guevara, Teodoro Luna, Luis Pasache, 
     Nicolás Nieri, Gerardo Altuna, Alberto Ramírez, Luis Mangier.
HC: György Orth (HUN)

URU: Pedro Gonzalez Acuña, Mario Pini, Washington Cabaña, Mario Godoy, Antonio Ananía, Abel Urquiza, Roberto Mocchi, 
     Nelson Rodríguez, Héctor Diano, Adolis Gallero, Miguel Moreno.
HC: Juan Carlos Razzone

Sent off: Miguel Moreno (URU) 44’

Referee: Erwin Hieger (AUT)


Sunday, December 27, 1959
Estádio Jornalista Mário Filho “Maracanã”, Rio de Janeiro. 
BRAZIL 7-1 COLOMBIA (HT: 4:0)
  [China 20’, 22’, Manoelzinho 32’, 51’, 57’, Germano 34’, Héctor Lombana 64’ og; Manuel Manjarres 80’]

BRA: Carlos Alberto, Nonô, Rubens, Soares Wanderley, Maranhão, Mauricio, Machado Wanderley, Manoelzinho, China, Gérson, 
     Germano.
HC: Francisco Gradim      

COL: Ernesto Lopera, Cristóbal Yotagrí, Héctor Lombana, Héctor Echeverri, Mario Agudelo, Orlando Acevedo, Uriel Cadavid, 
     Carlos Campillo, Fernando Home, Manuel Manjarres, Jairo Arias	   
HC: Gabriel Ochoa

Referee: Juan Brozzi (ARG)

Argentina, Brazil, Mexico, Peru and Surinam qualified to second stage.
 

SQUADS PRELIMINARY STAGE


NETHERLAND ANTILLES  

DIAZ, Paul Johan			19/12/1936 	GK 	La Fama (ARU)
PINEDO, Eusebio 					GK 	VESTA
CANWORD, Wilhelm Rudolf 		11/07/1933 	DF 	SUBT
LA ROSA, Jose M.A. 					DF 	La Fama (ARU)
BELTRAND, Hilario Augusto 				DF 	Sithoc
PHILLIPS, Louis Fernando 		25/08/1938	MF 	Jong Holland
DIRKSZ, Rudolfo Eduvigis 		17/10/1932	MF 	Racing Club Aruba (ARU)
JANZEN, Hubert Romualdo 		07/02/1940	MF 	Centro Dominguito
BERNARDINA, Eustaquio Eugenio 				MF 	Jong Holland
BIBIANA, Jose Maria 					MF 	Sithoc    
COMENENCIA, Carlos Arturo 		12/04/1940	FW 	Sithoc
REGALES, Carlos Paula 			13/02/1938	FW 	Sithoc
LORAN, Edwin Milano 					FW 	Scherpenheuvel
JANSEN, Julio  				20/12/1928 	FW 	Racing Club Aruba (ARU)
MARTEL, Ronald Alberto 					FW 	Jong Holland
VALERIAN, Romualdo Juan 				FW 	Centro Dominguito 
HOEK, Hubert Rogelio					FW 	VESTA
DAAL, Hubert F. 					FW 	SUBT

CONFESOR, Edmundo Eustaqio		12/12/1922	HC


ARGENTINA

AYALA, Osvaldo Fabian			05/08/1938 	GK 	Boca Juniors
SPILINGA, Antonino Rodolfo		21/06/1940 	GK 	Argentinos Juniors
DE GIOIA, Sergio América 		23/12/1937 	DF 	Boca Juniors
VÁZQUEZ, José Ricardo 			07/12/1940 	DF 	Chacarita Juniors
LEJONA, Domingo Héctor 			02/02/1938 	MF 	Gimnasia y Esgrima La Plata
HEREDIA, Hector Raul 			07/11/1938 	MF 	Boca Juniors
DE CIANCIO, Pedro 			16/02/1938 	MF 	Racing Club
DÍAZ, José 				20/04/1938 	MF 	Lanús
VILLAGARCIA, Carlos Ruben 		22/06/1939   	MF 	River Plate
BLANCO, Roberto 			26/11/1938 	FW 	Racing Club
BILARDO, Carlos Salvador 		16/03/1938 	FW 	San Lorenzo
RODRÍGUEZ, Domingo 					FW 	River Plate
BONANNO, Roberto 			16/03/1938 	FW 	Vélez Sarsfield
ARTIME, Luis 				02/12/1938  	FW 	Atlanta 
PÉREZ, Raúl Adolfo			11/11/1939 	FW 	Boca Juniors
BASILICO, Miguel Ángel 			01/03/1938 	FW 	Boca Juniors

DUCHINI, Ernesto					HC
GANDULLA, Bernardo					HC
PEUCELLE, Carlos					HC


BRAZIL

CARLOS ALBERTO, Martins Cavalheiro 	25/01/1932 	GK 	Vasco da Gama
EDMAR, Japiassu 			31/01/1941 	GK 	Flamengo
BRUNO 							GK 	Vasco da Gama
NONÔ, Claudionor Franco			13/02/1940 	DF 	Fluminense
RUBENS, Caetano 			16/06/1941 	DF 	Fluminense
AZEITONA, Jobel				06/05/1938 	DF 	São Cristovao
WANDERLEY, Soares Mancilha		10/05/1955 	DF	Flamengo
MARANHÃO, Jose Celestino 		03/07/1942 	MF 	Vasco da Gama
MAURICIO, Freitas 			06/12/1930 	MF 	Olaria
DARI, Batista 				20/10/1940 	DF 	Fluminense
LAERCIO 						MF 	Volta Grande de Minas
OTHON, Alberto 				19/09/1939 	MF 	Flamengo
MANOELZINHO, Manoel José Dias 		25/01/1940 	FW 	Flamengo
CHINA, José Ricardo da Silva 		11/09/1939 	FW 	Botafogo
GERMANO SALES, José 			25/03/1942 	MF 	Flamengo
GERSON, De Oliveira Nunes 		11/01/1941 	FW 	Flamengo
JABURO, Jorge Souza 			19/04/1933 	FW 	Olaria
WANDERLEY, Machado da Silva 		03/06/1938 	FW 	Vasco da Gama

GRADIM, Francisco					HC


CHILE 

BARRA, Miguel 						GK
VALENCIA, Francisco 			15/08/1939   	GK 	Colo Colo
BERLY, Hugo Nelson  			31/12/1941 	DF
ROJAS, Enrique 						DF
SEPÚLVEDA, Enrique 					MF
QUIROGA, Guillermo 					DF
ASTABURUAGA, Arturo 					DF
SULLIVAN, Jorge 					DF
MATTA, Raúl						DF
MESÍAS, Luis						DF
FARÍAS, Luis						MF 
HERMOSILLA, David 					MF
VALDÉS, René						FW
ROJAS, Osvaldo 						FW
FUENTES, Héctor 					FW
ÁVILA, Juan						FW
MIRANDA, Jorge						FW
GATICA, Juan						FW
BUSTAMANTE, Julio					FW

RIERA, Fernando						HC


COLOMBIA

LOPERA, Ernesto				05/09/1939  	GK 	Atlético Nacional
MONTAÑO, Justiniano					GK
ECHEVERRI, Héctor			10/04/1938 	DF 	Independiente de Medellín  
LOMBANA, Héctor						DF 	Independiente Santa Fe
NORIEGA, Delio						DF 	Millonarios
YOTAGRI, Cristóbal					DF 	Atlético Nacional
GARCÍA, Víctor						DF
CARVAJAL, Deogracias					DF
AGUDELO, Mario						MF
REYES, Octavio 						MF 	Unión Magdalena
LOPERA, Alfonso 					MF 	Deportes Tolima
ACEVEDO, Orlando 					MF 	Independiente Santa Fe
ORTIZ, Humberto 					MF
CADAVID, Uriel						FW
CAMPILLO, Carlos					FW 	Independiente de Medellín  
RADA, José Antonio 			13/06/1937 	FW
MANJARRES, Manuel					FW
HOME, Fernando 						FW 
ARIAS, Jairo 				02/11/1938 	FW 	Atlético Nacional
GONZÁLEZ, Manuel					FW 	América de Cali

OCHOA URIBE, Gabriel					HC


MEXICO

MOTA ROMERO, Antonio José		26/01/1939	GK	Oro
ÁLVAREZ ZAVALETA, Juan					GK	Deportivo Llanes
MERCADO, Jesús				02/04/1940	DF	Guadalajara
CUÉLLAR, José Luis			xx-xx-1939	DF	Guadalajara
VARGAS, Tomás						DF	Zacatepec
RODRÍGUEZ, Roberto					DF	América
CARRANZA SOTO, Eduardo			18/03/1939	DF	León
RUIZ, Carlos				16/06/1940	DF	Tampico
VALLE HERRERA, Francisco Javier		28/11/1937	MF	Guadalajara
MEZA MEDINA, Fernando			30/05/1936	MF	Oro
ORTIZ PÉREZ, Héctor			20/12/1933	MF	Necaxa
CONTRERAS, Javier			16/05/1939	FW	Tampico
MARÍN, Leopoldo						FW	América
VELARDE VELÁZQUEZ, Mario		29/03/1940	FW	Loreto
SORDO VILLAR, Miguel Ángel		03/09/1940	FW	Montañesa
MORENO, Agustín				05/01/1939	FW	Guadalajara
DEL OLMO, Germán					FW	Atlante
URIBE, Rodolfo						FW	Zacatepec
DÍEZ GONZÁLEZ, Jorge			27/04/1937	FW	No club
ÁLVAREZ ESTRADA, Juan Manuel		10/09/1941	FW	Atlante
SÁNCHEZ, Raúl “Piteco”			01/08/1949	FW	Zacatepec

ÁLVAREZ, Antonio (ESP)					HC
MARÍN, Miguel						ASSISTANT
AGUIRRE, Joaquín					DOCTOR
				

PERU 

LEÓN, Rolando						GK	KDT Nacional
TORRES, Augusto						GK
RODRÍGUEZ, Aldo						DF
YAKSETIG, Mario 			02/08/1939 	DF 	Alianza Atlético
BARACK, Moisés						DF	Juventud Gloria
CARMONA, Hugo						DF	Sporting Cristal
LADRÓN DE GUEVARA, Héctor 		20/03/1940 	MF 	La Salle de Cuzco
LUNA, Teodoro 				29/10/1938 	DF 	Mariscal Sucre
PASACHE, Luis						MF 	Sporting Cristal
LOBATÓN, Felipe						MF	Santiago Barranco
FIGUEROA, Luis						MF
NIERI Valle, Nicolás Ricardo 		06/12/1939 	FW 	Sporting Cristal  
ALTUNA, Gerardo 			07/04/1939 	FW 	Estrella Roja
RAMÍREZ, Alberto 			03/01/1940 	FW 	Sporting Cristal 
MANGIER, Luis 						FW	Atlético Banfield
SEGURA, Hugo						FW
NAKAJATA, José						FW	Alianza Lima
ZIANI, Manuel						FW

ORTH, György (HUN)					HC


SURINAME

HECKBERT, Johan Anton 				   	GK 	Robin Hood
BLIJD, Harry Emmanuel 			          	GK 	Coronie Boys
BREINBURG, Ronald Edgar 		             	DF 	Transvaal
COLIN, Johan Charles		            		DF 	Robin Hood
WOOTER, August Carlos	             			DF 	Sonny Boys
WELLES, Lucien 						DF	Voorwaarts 
BOERLEIDER, Humbert Ronald		17/08/1935 	MF 	Transvaal
SCHIPPER, Leo Frank 			20/09/1938 	MF 	Robin Hood
SAHADEWSING, Armand Ronald “Maastaf	 07/07/1939 	MF 	Transvaal
POERWO, Adolf Justus 					MF 	Robin Hood
MARCET, Leo Hermann 					FW 	Sonny Boys
FOE A MAN, August Frederick 				FW 	Sonny Boys
NIEKOOP, Gerrit Arnold Otwald				FW 	Robin Hood
LAGADEAU, Jules Theodorus		31/07/1939 	FW 	Transvaal
KAMSOE, Tjokosendjojo Lagimen 				FW 	De Ster
CHYRILL, Harold 					FW	Robin Hood

KAMPERVEEN, Rudi Andre			27/04/1924	HC


URUGUAY

GONZÁLEZ ACUÑA, Pedro					GK 	Salto
GUTIÉRREZ, Luis						GK 	Peñarol
LICIO, Luis Mario					DF 	Liga Helvética
PINI, Mario Rolando 			25/10/1938 	DF 	Nacional
CABAÑA, Washington 					DF 	Maldonado
PRANDO, César						DF 	Cerro
GODOY, Mario						DF 	Durazno
URQUIZA, Abel 						DF 	Peñarol
TEJERA, Juan						MF 	Uruguay Montevideo
ALMEIDA, Nadir						MF 	Sud América
RODRÍGUEZ, Nelson					MF 	Cerro
LAURENZ, José						MF 	Platense
ANANÍA, Antonio 					MF 	Sud América
MOCCHI, Roberto						FW 	Sud América
RODRÍGUEZ, José						FW 	Nacional
DIANO, Héctor						FW 	Miramar
SOSA, Alfredo						FW 	Wanderers
GALLERO, Adolis						FW 	Colón
MORENO, Miguel						FW 	Flores

RAZZONE, Juan Carlos					HC
VÁZQUEZ, Romeo						PHYSICAL TRAINER
DÍAZ, Roberto						KINESIOLOGIST
PASCALE, Benito						LEADER
CONDE, Severin Ángel					DELEGATE


USA

OTTOBONI, Victor			05/04/1934 	GK 	Los Angeles Kickers  
KULISHENKO, Yuriy George 				GK 	Philadelphia Ukrainians  
WECKE, Herman William			10/05/1927 	DF 	St. Louis Kutis SC
SPECA, Joseph Louis “Joe” 		01/07/1937 	DF 	Baltimore Pompei  
SCHALLER, William “Willy”		23/02/1933 	DF 	NY Blau-Weiss Gottschee
ROMANO, George						DF	Chicago Lions  
RUSCHEINSKI, Jacob 					DF 	Chicago Kickers  
SNYLYK, Zenon 				14/11/1933 	MF 	Chicago Lions  
ELY, Alexander “Alex” 			09/02/1938 	MF 	Philadelphia Ukrainians  
MENDOZA, Rubén Michael 			02/06/1931 	MF 	St. Louis Kutis SC
PELIZZARO, Valentine “Val” Louis 	11/07/1931 	MF 	St. Louis Kutis SC
TRAINA, John Peter 					MF 	St. Louis Kutis SC
ZERHUSEN, Albert Ferdinand “Al” 	04/12/1931 	FW 	Los Angeles Kickers  
GANGER, Rolf 				19/08/1931 	FW 	Los Angeles Kickers  
COOK, Elwood Eugene 			12/01/1930 	FW 	St. Louis Kutis SC
MURPHY, Edward John “Ed”		06/11/1930	FW	Chicago Slovak
LOOBY, William Edward “Billy”		11/03/1931	FW	St. Louis Kutis SC  
GRABOWSKI, Gene 			31/07/1935 	FW 	NY Hakoah
GUILD, Alexander M. “Alex”				FW	Trinity Hartford  

REED, James “Jim”					HC
 

Second Stage

All the matches played in Estadio Nacional, Lima

MATCH 1

Saturday, April 16, 1960
ARGENTINA 6-2 SURINAME (HT: 2:2)
  [August Wooter 25’ ag, Juan Carlos Oleniak 35’, Alberto Rendo 50’, 70’, Mario Desiderio 73’, 86’; Arnold Niekoop 16’, 
   August Foe a Man 44’]
     
ARG: Marwell Periotti, Roberto Blanco, José Antonio Gutiérrez, José Diaz, Pedro De Ciancio, Carlos Grudiña, Alberto Rendo, 
     Hugo Zarich, Juan Carlos Oleniak, Mario Desiderio, Raúl Pérez.
HC: Duchini/Gandulla/Peucelle 

SUR: Johan Heckbert, Ronald Breinburg, Humbert Boerleider, August Wooter, Armand Sahadewsing, Leo Schipper, Leo Marcet, 
     August Foe a Man, Arnold Niekoop, Jules Lagadeau, Luis Mijnals.
HC: Andre Kamperveen//Rufus Belgrave

Referee: Erwin Hiegger (AUT)


MATCH 2

Saturday, April 16, 1960
PERU 1-0 MEXICO (HT: 0:0)
  [Alberto Gallardo 58’]

PER: Carlos Salinas, Víctor Boulanger, Eloy Campos, Teodoro Luna, Héctor Ladrón de Guevara, Mario Yaksetig, Luis Pasache, 
     Nicolás Nieri, Gerardo Altuna, Alberto Ramírez, Alberto Gallardo.
HC: György Orth (HUN)

MEX: Antonio Mota, Jesús Mercado, Gilberto Vega, Pedro Romero, Javier Valle, Antonio Vázquez Esperanza, Agustín Díaz, 
     Carlos Piña, Jorge Díez, Juan Manuel Álvarez, Sigifredo Mercado.
HC: Antonio Álvarez (ESP).

Referee: Juan Brozzi (ARG)


MATCH 3

Tuesday, April 19, 1960
MEXICO 1-2 BRAZIL (HT: 0:2)
  [Juan Manuel Álvarez 50’; Bruno 1’, 25’] 

MEX: Antonio Mota, Jesús Mercado, Gilberto Vega, Pedro Romero, Javier Valle, Antonio Vázquez Esperanza, Francisco Benítez, 
     Raúl Chávez, Joaquín Ramírez, Juan Manuel Álvarez, Sigifredo Mercado.
HC: Antonio Álvarez (ESP).

BRA: Carlos Alberto, Jurandir, Nonô, Vantuil, Maranhão, Jobel, Wanderley, Bruno, China, Macarrão, Valdir.
HC: Francisco Gradim.

Sent off: Wanderley (BRA) 79’.

Referee: Erwin Hiegger (AUT)


MATCH 4

Tuesday, April 19, 1960
PERU 3-1 SURINAME (HT: 0-1) 
  [Alberto Gallardo 62’, 87’, Gerardo Altuna 79’; Arnold Niekoop 43’]    

PER: Carlos Salinas, Eloy Campos, Víctor Boulanger, Teodoro Luna, Héctor Ladrón de Guevara, Mario Yaksetig, 
     Luis Pasache, Nicolás Nieri, Gerardo Altuna, Alberto Ramírez, Alberto Gallardo.
HC: György Orth (HUN)  

SUR: Johan Heckbert, Ronald Breinburg, Humbert Boerleider, Johan Colin, August Wooter, Armand Sahadewsing, 
     Luis Mijnals, Leo Marcet, August Foe a Man, Arnold Niekoop, Jules Lagadeau.
HC: Andre Kamperveen/Rufus Belgrave.

Referee: N/A


MATCH 5

Thursday, April 21, 1960
MEXICO 4-0 SURINAME (HT: 2:0)
  [Joaquín Ramírez 1’, Raúl Chávez 41’, Francisco Benítez 71’, Sigifredo Mercado 89’]

MEX: Antonio Mota, Jesús Mercado, Gilberto Vega, Pedro Romero, Javier Valle, Antonio Vázquez Esperanza, Francisco Benítez, 
     Raúl Chávez, Joaquín Ramírez, Juan Manuel Álvarez, Sigifredo Mercado.
HC: Antonio Álvarez (ESP).

SUR: Johan Heckbert, Ronald Breinburg, Humbert Boerleider, August Wooter, Armand Sahadewsing, Leo Schipper, Leo Marcet, 
     August Foe a Man, Arnold Niekoop, Iwan Frankel, Luis Mijnals.
HC: Andre Kamperveen/Rufus Belgrave.

Referee: Friedrich Mayer (AUT)

NB: Humbert Boerleider (SUR) left the match in the second period.


MATCH 6

Thursday, April 21, 1960
ARGENTINA 3-1 BRAZIL (HT: 3:0)
  [Mario Desiderio 25’, 36’, Juan Carlos Oleniak 39’, Jaburu 65’]
 
ARG: Marwell Periotti, Domingo Lejona, Raúl Decaria, Roberto Blanco, Pedro De Ciancio, José Díaz, Carlos Bilardo, 
     Hugo Zarich, Juan Carlos Oleniak, Mario Desiderio, Raúl Pérez.
HC: Duchini/Gandulla/Peucelle 

BRA: Carlos Alberto, Gil, Vantuil, Mauricio, Nonô, Maranhão, Jaburu, China, Macarrão, Carlos Alberto da Silva, Waldir.
HC: Francisco Gradim.

Referee: Erwin Hiegger (AUT)


MATCH 7

Sunday, April 24, 1960
ARGENTINA 2-1 PERU (HT: 1:0)
  [Mario Desiderio 8’, 88’; Alberto Ramirez 81’]
   
ARG: Marwell Periotti, Domingo Lejona, Raúl Decaria, Roberto Blanco, Pedro De Ciancio, José Díaz, Salvador Bilardo, 
     Eduardo Curia, Oleniak, Juan Carlos Oleniak Desiderio, Raúl Pérez.
HC: Duchini/Gandulla/Peucelle 

PER: Carlos Salinas, Eloy Campos, Víctor Boulanger, Teodoro Luna, Héctor Ladrón de Guevara, Mario Yaksetig, Luis Pasache, 
     Nicolás Nieri, Gerardo Altuna, Alberto Ramírez, Alberto Gallardo.
HC: György Orth (HUN) 

Referee: Carlos Robles (CHI)


MATCH 8

Wednesday, April 27, 1960
SURINAME 1-4 BRAZIL (HT: 1:4)
  [August Foe A Man 8’; August Wooter 17’ ag, Jaburu 21’, Maranhão 40’, China 41’]

SUR: Johan Heckbert, Ronald Breinburg, Humbert Boerleider, August Wooter, Armand Sahadewsing, Adolf Poerwo, Leo Schipper, 
     Leo Marcet, August Foe a Man, Arnold Niekoop, Jules Lagadeau.
HC: Andre Kamperveen/Rufus Belgrave

BRA: Carlos Alberto, Gil, Jurandir, Mauricio, Nonô, Maranhão, Jaburu, China, Macarrão, Valdir, Bruno.
HC: Francisco Gradim

Referee: Carlos Robles (CHI)

NB: Humbert Boerleider (SUR) left the match in the first period.


MATCH 9

Wednesday, April 27, 1960
MEXICO 1-3 ARGENTINA (HT: 1:1)
  [Juan Manuel Álvarez 31’; Pedro De Ciancio 41’, Juan Carlos Oleniak 52’, Alberto Rendo 75’]

MEX: Antonio Mota, Jesús Mercado, Gilberto Vega, Pedro Romero, Javier Valle, Antonio Vázquez Esperanza, Francisco Benítez, 
     Raúl Chávez, Joaquín Ramírez, Juan Manuel Álvarez, Sigifredo Mercado.
HC: Antonio Álvarez (ESP)

ARG: Marwell Periotti, Domingo Lejona, Raúl Decaria, Roberto Blanco, Pedro De Ciancio, José Díaz, Alberto Rendo, 
     Hugo Zarich, Juan Carlos Oleniak, Mario Desiderio, Raúl Pérez.
HC: Duchini/Gandulla/Peucelle.

Referee: Erwin Hiegger (AUT)


MATCH 10

Saturday, April 30, 1960
PERU 2-0 BRAZIL (MT: 0:0)
  [Nonô 60’ og, Gerardo Altuna 85’]

PER: Carlos Salinas, Eloy Campos, Víctor Boulanger, Teodoro Luna, Héctor Ladrón de Guevara, Mario Yaksetig, 
     Alberto Gallardo, Nicolás Nieri, Gerardo Altuna, Alberto Ramírez, Luis Mangier.
HC: György Orth (HUN)

BRA: Carlos Alberto, Gil, Jurandir, Mauricio, Nonô, Maranhão, Jaburu, Vanderlei, China, Waldir, Bruno.
HC: Francisco Gradim

Referee: Juan Brozzi (ARG)


FINAL TABLE

ARGENTINA		4	4	0	0	14	5	8
PERU			4	3	0	1	7	3	6
BRAZIL			4	2	0	2	7	7	4
Mexico			4	1	0	3	6	6	2
Suriname		4	0	0	4	4	17	0

Argentina, Peru and Brazil qualified to the final tournament in Roma. 


SQUADS

ARGENTINA

PERIOTTI, Marwell Chiafredo 		25/05/1939 	GK 	San Lorenzo
SPILINGA, Antonino Rodolfo 		21/06/1940 	GK 	Boca Juniors
MATTOS, Julio 				30/03/1940 	DF 	Argentinos Juniors
GRUDIÑA, Carlos Enrique			29/12/1938 	DF 	Huracán
DECARIA, Raúl 				22/05/1939 	DF 	Independiente
BLANCO, Roberto				26/11/1938 	DF 	Racing Club
GUTIÉRREZ, José Antonio 				DF 	Estudiantes de La Plata
LEJONA, Domingo Héctor			02/02/1938 	MF 	Gimnasia y Esgrima La Plata
DE CIANCIO, Pedro © 			16/02/1938 	MF 	Racing Club
CURIA, Eduardo José			29/03/1940 	MF 	Lanús
DÍAZ, José 				20/04/1938 	MF 	Lanús
TAMBASCO, Héctor Horacio 		16/06/1940 	MF 	Racing Club
BILARDO, Carlos Salvador 		16/03/1938 	FW 	San Lorenzo
RENDO, Alberto 				03/01/1940 	FW 	Huracán
OLENIAK, Juan Carlos			06/03/1942 	FW 	Racing Club
PÉREZ, Raúl Adolfo 			11/11/1939 	FW 	Boca Juniors
ZARICH, Marcos Hugo			17/03/1940 	FW 	River Plate
DESIDERIO, Mario Oscar			01/02/1938 	FW 	Estudiantes de La Plata
DEVANNI, Omar Lorenzo 			27/04/1940 	FW 	Vélez Sarsfield

DUCHINI, Ernesto Emilio					HC
GANDULLA, Bernardo					HC
PEUCELLE, Carlos					HC


BRAZIL
 
CARLOS ALBERTO, Martins Cavalheiro  	25/01/1932 	GK	Portuguesa Desportes
SILVIO, Ility 				14/05/1938 	GK 	Palmeiras
NONÔ, Claudionor Franco			13/02/1940 	DF 	Fluminense
GIL, Derico 				10/09/1938 	DF 	Palmeiras 
JURANDIR, De Freitas 			12/11/1940 	DF 	Palmeiras
VANTUIL, Valentim 			28/08/1942 	DF 	Flamengo
AZEITONA, Jobel 			06/05/1938 	MF 	São Cristovao
MAURICIO, Freitas 			06/12/1930 	MF 	Olaria
MARANHÃO, José Celestino 		03/07/1942 	MF 	Vasco da Gama
ODIR, Oliveira						MF 	Madureira
WANDERLEY, Machado da Silva		03/06/1938 	FW 	Vasco da Gama
JABURO, Jorge Souza 			19/04/1933 	FW 	Olaria
CHINA, José Ricardo 			11/09/1939 	FW 	Botafogo
MACARRÃO, Jose Manuel Augusto		08/06/1937 	FW 	Botafogo
WALDIR, Alves Filgueiras 		11/11/1937 	FW 	Palmeiras
RODARTE, Nilton 			16/01/1939 	FW 	Palmeiras
BRUNO, Siciliano 			19/01/1938 	FW 	Botafogo
CARLOS ALBERTO da Silva			14/08/1939 	FW 	Vasco da Gama
WALTER, Borges 						FW 	Distrito Naval

GRADIM, Francisco					HC
DE ALMEIDA, Abilio					LEADER
HARGREAVES, Ulmar					SUPERVISOR
DA CUNHA, Pedro						DOCTOR
SANTANA, Eduardo					MASSAGE THERAPIST
FERREIRA, Ubirajara					UTILIER


MEXICO

MOTA ROMERO, Héctor Antonio “Piolín”	26/01/1939 	GK 	Oro
QUIRARTE QUIRARTE, Javier 				GK 	Atlas
MERCADO GUTIÉRREZ, Jesús 		02/04/1940 	DF 	Guadalajara
CARRANZA SOTO, Eduardo			18/03/1939 	DF 	León
VEGA SIBAJA, Gilberto  			21/07/1937 	DF 	UNAM
ROMERO PRECORD, Pedro 			12/08/1937 	DF 	Toluca
MÉNDEZ LÓPEZ, Guillermo					DF 	Toluca
VALLE HERRERA, Francisco Javier 	28/11/1937 	MF 	Guadalajara
MEZA MEDINA, Fernando 			30/05/1936 	MF 	Oro
VÁZQUEZ ESPERANZA, Antonio 				MF 	Atlante
ORTIZ PÉREZ, Hector 			20/12/1933 	MF 	Necaxa
MERCADO LUNA, Ramón Sigifredo		31/08/1933 	FW 	Toluca
DÍEZ GONZÁLEZ, Jorge 			27/04/1937 	FW 	(No Club)
DÍAZ ROJAS, Agustín “Coruco” 		16/10/1935 	FW 	Zacatepec
PIÑA GÓMEZ, Carlos Antonio 				FW 	Zacatepec
CHÁVEZ DE LA ROSA, Raúl			04/03/1939	FW 	Atlético Texcoco
RAMÍREZ SALORIO, Joaquín 				FW 	Toluca
ÁLVAREZ ESTRADA, Juan Manuel		10/09/1941 	FW 	Atlante
ARÁMBULA FERNÁNDEZ, Ramón 				FW 	Atlante
BENÍTEZ LIZÁRRAGA. Francisco				FW 	Atlético Texcoco

ÁLVAREZ, Antonio (ESP)					HC
MARÍN, Miguel						ASSISTANT
AGUIRRE, Joaquín					DOCTOR
DEL OLMO German						MASSAGE THERAPIST


PERu

SALINAS, Carlos				12/10/1938 	GK 	Huando
FERNÁNDEZ, Luis 					GK
CAMPOS, Ángel Eloy 			31/05/1942 	DF 	Sporting Cristal
BOULANGER, Víctor			15/07/1940 	DF 	Sport Chorrillos
LUNA, Teodoro 				29/10/1938 	DF 	Mariscal Sucre
YAKSETIG, Mario 			02/08/1939 	DF 	Alianza Atlético
IWASAKI, Mario						DF 	Alfonso Ugarte (Piura)
BRAVO, Gonzalo  					DF
LADRÓN DE GUEVARA, Héctor 		20/03/1940 	MF 	La Salle de Cuzco
PASACHE, Luis						MF 	Sporting Cristal
BENÍTEZ, Jorge 						MF	Atlético Banfield
NIERI VALLE, Nicolás Ricardo 		06/12/1939 	FW 	Sporting Cristal  
ALTUNA, Gerardo 			07/04/1939 	FW 	Estrella Roja
GALLARDO MENDOZA, Félix Alberto 	28/11/1940 	FW 	Sporting Cristal 
RAMÍREZ, Alberto 			03/01/1940 	FW 	Sporting Cristal 
VÁZQUEZ, Jorge 						FW 	Sporting Cristal 
BEJAR, Víctor 						FW
MÁRQUEZ, Javier 					FW	Estrella Roja
TOVAR, Eugenio 						FW
MANGIER, Luis 						FW	Atlético Banfield

ORTH, György (HUN)					HC


SURINAME

HECKBERT, Johan Anton 					GK	Robin Hood
BLIJD, Harry Emmanuel 					GK	Coronie Boys
GRAANOOGST, Cornelis 					GK 	Voorwaarts           
BREINBURG, Ronald Edgar 				DF	Transvaal
COLIN, Johan Charles 					DF	Robin Hood
WOOTER, August Carlos 					DF	Sonny Boys
RUDGE, Reiner George 					DF 	Voorwaarts          
BOERLEIDER, Humbert Ronald 		17/08/1935 	MF 	Transvaal
SCHIPPER, Leo Frank 			20/09/1938 	MF 	Robin Hood
SAHADEWSING, Armand Ronald “Maastaf”	07/07/1939 	MF 	Transvaal
POERWO, Adolf Justus 					MF 	Robin Hood
BEEK, Ludwin Jackes 					MF 	Robin Hood
MARCET, Leo Hermann 					FW 	Sonny Boys
FOE A MAN, August Frederick 				FW 	Sonny Boys
NIEKOOP, Gerrit Arnold Otwald 				FW 	Robin Hood
LAGADEAU, Jules Theodorus 		31/07/1939 	FW 	Transvaal
MIJNALS, Luis Edwars 					FW 	Robin Hood
FRANKEL, Iwan Otto 					FW 	Transvaal   
LETER, Johan Farimus  					FW 	Robin Hood
KAMSOE, Tjokosendjojo Lagimen  				FW 	De Ster

KAMPERVEEN, Rudi Andre  		27/04/1924	HC
BELGRAVE, Rufus						HC


XI Ideal (Not Official (by RSSSF staff))

Antonio Mota (MEX)
Roberto Blanco (ARG)
Victor Boulanger (PER)
Nonô (BRA)
Maranhão (BRA)
Pedro De Ciancio (ARG)
China (BRA)
Félix Gallardo (PER)
Mario Desiderio (ARG)
Juan Carlos Oleniak (ARG)
August Foe a Man (SUR)
 

Overview File


About this document

Sources: AFA Memoria y Balance 1959, AFA Memoria y Balance 1960, El Litoral (Argentina), Jornal do Sports (Brazil), Correio da Manhã (Brazil), Diario de Noticias (Brazil), El Bien Público (Uruguay), Revista Estadio (Chile), Diario el Tiempo (Colombia), El Deber (Peru), Amigoe (Curaçao), Arubaanse Courant (Aruba), Het Nieuws (Suriname), Esto (Mexico), La Afición (Mexico), Ovaciones (Mexico), El Informador (Mexico), St. Louis Post-Dispatch (USA), La Opinión (USA)

Thanks to Colin Jose (USA), Óscar Barnade (Argentina), Marcelo Assaf (Argentina/Mexico), Armando Mota (Mexico), Francisco Vrolijk (Aruba), Eli Schmerler (Peru), Martín Tabeira (Uruguay) and Steven Torres (USA)

Prepared and maintained by Erik Francisco Lugo and Eduardo Mendoza for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx) and Eduardo Mendoza (yuca16_@hotmail.com)
Last updated: 20 May 2021

(C) Copyright Erik Francisco Lugo, Eduardo Mendoza and RSSSF 2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.