Ukraine 2023/24


Ukrainian Premier League
Ukrainian Cup
Ukrainian First League (Persha Liha)
Ukrainian Second League (Druha Liha)

Ukrainian Premier League 2023/24

Final Table:

 1.Shakhtar (Donetsk)       30  22  5  3  63-24  71  [C]  Champions
 2.Dynamo (Kyiv)            30  22  3  5  72-28  69  
 3.Kryvbas (Kryvyi Rih)     30  17  6  7  51-30  57  
 4.SC Dnipro-1              30  14 10  6  40-27  52  
 5.Polissia (Zhytomyr)      30  14  8  8  39-30  50  [P]
 6.Rukh (Lviv)              30  12 13  5  44-31  49  
 7.LNZ (Cherkasy)           30  11  8 11  31-34  41  [P]
 8.FC Olexandria            30   8 10 12  30-38  34
 9.Vorskla (Poltava)        30   9  6 15  30-46  33
10.Zoria (Luhansk)          30   7 11 12  29-37  32       [2 1 1 2-1 7]
11.Kolos (Kovalivka)        30   7 11 12  22-31  32       [2 0 2 3-2 6]
12.Chornomorets (Odesa)     30  10  2 18  38-47  32       [1 1 2 2-3 4]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Veres (Rivne)            30   6 10 14  31-46  28       Relegation Playoff
14.Obolon (Kyiv)            30   5 11 14  18-41  26  [P]  Relegation Playoff
---------------------------------------------------
15.FC Mynai                 30   5 10 15  27-50  25       Relegated
16.Metalist 1925 (Kharkiv)  30   5  8 17  32-57  23       Relegated

In the fall part, all matches were played without audience, and in spring spectators were allowed.
Due to the war situation, three teams that originate from the eastern 
  part of the country continued to play out of their home cities:
  Metalist 1925 - in Kyiv
  Shakhtar - in Lviv
  Zoria - in Kyiv or Zhytomyr

Round 1
[Jul 28]
Obolon        0-0 Kolos        
  [Kyiv, +17°C]
Veres         0-2 Polissia     
  [Béni Makouana 2, Pylyp Budkivskyi 38. Zhytomyr, +21°C]
[Jul 29]
Metalist 1925 1-2 Shakhtar     
  [Dmytro Yusov 56 - Mykola Matviyenko 30, Lassina Traoré 47. Kyiv, +24°C]
Rukh          2-1 Zoria        
  [Vasyl Runich 67, Yuriy Klymchuk 86 - Nazariy Rusyn 21. Lviv, +25°C]
[Jul 30]
Dynamo        4-1 Mynai        
  [Vladyslav Vanat 27, 30, Vitaliy Buyalskyi 87 pen, Olexandr Karavayev 90+3 - 
   Vadym Vitenchuk 3. Kyiv, +21°C]
Olexandria    1-0 Kryvbas      
  [Artem Shulianskyi 4. Olexandria, +29°C]
LNZ           0-2 Chornomorets 
  [Bohdan Boichuk 38, Jon Šporn 65. Cherkasy, +25°C]
[Oct 25]
Vorskla       2-3 Dnipro-1     
  [Ruslan Stepaniuk 40, 90 pen - Olexandr Filippov 5, Olexiy Hutsuliak 42, 53. Poltava, +8°C]

Round 2
[Aug 2]
Veres         1-1 Shakhtar     
  [Yevhen Shevchenko 62 - Mykola Matviyenko 45+1. Rivne, +22°C]
[Aug 4]
Obolon        2-4 Dynamo       
  [Ruslan Chernenko 44, Danylo Karas 51 - Vladyslav Vanat 20, 
   Andriy Yarmolenko 31 pen, 77 pen, Vitaliy Buyalskyi 45+5. Kyiv, +33°C]
[Aug 5]
Olexandria    1-0 Metalist 1925
  [Artem Shulianskyi 38. Olexandria, +29°C]
Mynai         0-3 LNZ          
  [Vitaliy Boiko 45, Maxym Priadun 53, Vladyslav Naumets 78. Mynai, +33°C]
[Aug 6]
Kolos         2-0 Chornomorets 
  [Vladyslav Veleten 77, Andriy Tsurikov 88. Kovalivka, +35°C]
Dnipro-1      2-1 Polissia     
  [Olexandr Pikhalionok 62, Ruslan Babenko 90+1 - Denys Yanakov 88 pen. Uzhhorod, +23°C]
Rukh          4-1 Vorskla      
  [Yuriy Klymchuk 37 pen, 59, Illia Kvasnytsia 70, Yevhen Pavliuk (Vor) 81 og - 
   Olexandr Skliar 10. Lviv, +27°C]
Zoria         1-3 Kryvbas      
  [Denys Antiukh 4 pen - Maxym Luniov 42 pen, Klim Prykhodko 57, Roman Debelko 90+5.
   Missed PK: Dmytro Khomchenovskyi (Kry) 89. Kyiv, +36°C]

Round 3
[Aug 12]
Polissia      0-1 Rukh         
  [Illia Kvasnytsia 90. Zhytomyr, +28°C]
Kolos         2-0 Veres        
  [Denys Bezborodko 25, Pavlo Orikhovskyi 72 pen. Kovalivka, +24°C]
Chornomorets  2-0 Obolon       
  [Olexandr Vasylyev 15, Samson Iyede 62. Odesa, +28°C]
[Aug 13]
Kryvbas       2-0 LNZ          
  [Danylo Beskorovainyi 38, Maxym Zaderaka 83. Kryvyi Rih, +28°C]
Mynai         1-1 Dnipro-1     
  [Yehor Tverdokhlib 89 - Domingo "Mingo" Blanco 90+3 pen. 
   Missed PK: Ruslan Babenko (Dni) 83. Mynai, +26°C]
Vorskla       1-2 Zoria        
  [Felipe Rodrigues 67 - Eduardo Guerrero 4, Jordan Cordeiro 78. Poltava, +25°C]
[Aug 14]
Shakhtar      2-1 Olexandria   
  [Danylo Sikan 8, Lassina Traoré 31 - Danylo Skorko 60. Kyiv, +32°C]
[Dec 7]
Dynamo        4-2 Metalist 1925
  [Nazar Voloshyn 11, 22, Vladyslav Vanat 34, Maxym Diachuk 90 - 
   Vladyslav Dmytrenko 30, Andriy Remeniuk 71. Kyiv, -5°C]

Round 4
[Aug 18]
Zoria         0-0 Olexandria   
  [Kyiv, +29°C]
LNZ           1-2 Polissia     
  [Serhiy S. Shestakov 88 - Arielson Galvão 51, Bohdan Kushnirenko 83. Cherkasy, +33°C]
[Aug 19]
Rukh          1-1 Kolos        
  [Bohdan Sliubyk 56 - Andriy Tsurikov 35. Lviv, +28°C]
Veres         1-2 Vorskla      
  [Stanislav Sharai 20 - Valeriy Kucherov (Ver) 6 og, Vladlen Yurchenko 18. Rivne, +32°C]
Metalist 1925 1-0 Mynai        
  [Vladyslav Dmytrenko 71. Kyiv, +32°C]
[Aug 20]
Kryvbas       3-3 Shakhtar     
  [Dmytro Khomchenovskyi 24, Oleh Kozhushko 44, Danylo Beskorovainyi 64 - 
   Olexiy Kashchuk 8, Dmytro Kryskiv 18, 42. Kryvyi Rih, +32°C]
Chornomorets  3-2 Dynamo       
  [Artur Avagimyan 20, Andriy Shtohrin 53, Samson Iyede 90 - 
   Andriy Yarmolenko 48, Serhiy Sydorchuk 60. Odesa, +33°C]
Dnipro-1      1-2 Obolon       
  [Olexandr Pikhalionok 16 pen - Rostyslav Taranukha 46, Ihor Krasnopir 83. Uzhhorod, +37°C]

Round 5
[Aug 26]
Olexandria    0-3 Polissia     
  [Olexandr Nazarenko 77, Béni Makouana 79, Pylyp Budkivskyi 88. Olexandria, +29°C]
LNZ           0-1 Metalist 1925
  [Dmytro Yusov 45. Cherkasy, +30°C]
[Aug 27]
Vorskla       2-1 Chornomorets 
  [Ruslan Stepaniuk 5, Vladlen Yurchenko 45+1 - Ihor Perduta (Vor) 54 og. Poltava, +32°C]
Kolos         0-2 Shakhtar     
  [Yehor Nazaryna 25, Olexiy Kashchuk 45+2. Kovalivka, +33°C]
Mynai         1-1 Zoria        
  [Vadym Vitenchuk 24 pen - Vikentiy Voloshyn 16. Mynai, +33°C]
[Aug 28]
Obolon        0-0 Kryvbas      
  [Kyiv, +31°C]
[Nov 1]
Rukh          0-2 Dnipro-1     
  [Olexandr Filippov 16, Olexandr Pikhalionok 26. Lviv, +12°C]
[May 1]
Dynamo        3-0 Veres        
  [Andriy Yarmolenko 40; Matviy Ponomarenko 80; Volodymyr Shepeliev 84. Att: 1,377. +23°C]

Round 6
[Sep 1]
Veres         3-1 Chornomorets 
  [Iago Siqueira 35 pen, Stanislav Sharai 45+3, Vladyslav Sharai 70 - 
   Illia Putrea 24 pen. Rivne, +22°C]
[Sep 2]
Mynai         1-4 Shakhtar     
  [Yehor Hunichev 72 - Mykola Matviyenko 36, Olexiy Kashchuk 60, 
   Heorhiy Sudakov 66, Bohdan Vyunnyk 78. Mynai, +27°C]
Polissia      2-0 Obolon       
  [Vasyl Hrytsuk 90+5 pen, Artem Kozak 90+9. Zhytomyr, +21°C]
Vorskla       1-0 Olexandria   
  [Olexandr Skliar 29 pen. Poltava, +27°C]
[Sep 3]
Rukh          1-1 Metalist 1925
  [Maxym Zhychykov (Met) 30 og - Rostyslav Rusyn 25. Lviv, +18°C]
Kolos         0-3 Kryvbas      
  [Maxym Zaderaka 14, 87, Andriy Poniedielnik 68. Kovalivka, +21°C]
Dnipro-1      0-0 LNZ          
  [Uzhhorod, +14°C]
[Apr 4]
Zoria         0-3 Dynamo       
  [Olexandr Andriyevskyi 7, Vladyslav Kabayev 22, Volodymyr Brazhko 67. Att: 1,540. Kyiv, +12°C]

Round 7
[Sep 15]
Metalist 1925 2-1 Zoria        
  [Vladyslav Dmytrenko 6, Andriy Boriachuk 28 pen - Eduardo Guerrero 17. Kyiv, +20°C]
[Sep 16]
Shakhtar      1-0 Obolon       
  [Yehor Nazaryna 77. Lviv, +20°C]
Chornomorets  1-0 Polissia     
  [Olexandr Vasylyev 13. Odesa, +25°C]
Olexandria    1-1 Mynai        
  [Artem Kulakovskyi 73 pen - Yehor Hunichev 60. Olexandria, +20°C]
[Sep 17]
Kryvbas       2-1 Veres        
  [Danylo Beskorovainyi 11, Hrvoje Ilić 85 - Valeriy Kucherov 34 pen. Kryvyi Rih, +23°C]
LNZ           2-1 Rukh         
  [Denys Norenkov 36, Maxym Priadun 86 - Illia Kvasnytsia 63. Cherkasy, +20°C]
Dnipro-1      1-1 Kolos        
  [Olexiy Hutsuliak 68 - Anton Salabai 61. Dnipro, +23°C]
[Sep 18]
Dynamo        2-0 Vorskla      
  [Nazar Voloshyn 5, Olabiran "Benito" Muyiwa 83. Kyiv, +22°C]

Round 8
[Sep 22]
Olexandria    1-5 Chornomorets 
  [Anton Kravchenko 72 - Vitaliy Yermakov 11, Andriy Shtohrin 18, Orest Kuzyk 30, 
   Bohdan Boichuk 45+2, Guy Hadida 76. Olexandria, +22°C]
Obolon        0-0 Veres        
  [Kyiv, +25°C]
[Sep 23]
Rukh          1-1 Shakhtar     
  [Bohdan Sliubyk 88 - Heorhiy Sudakov 17. Lviv, +20°C]
Vorskla       1-4 Kryvbas      
  [Artem Cheliadin 18 - Maxym Zaderaka 31, Oleh Kozhushko 36, 51, Yvan Dibango 82. Poltava, +23°C]
Polissia      2-1 Mynai        
  [Artem Smoliakov 68, Emil Mustafayev 83 - Yehor Tverdokhlib 39. 
   Missed PK: Vasyl Hrytsuk (Pol) 45. Zhytomyr, +27°C]
LNZ           2-4 Dynamo       
  [Vitaliy Boiko 61 pen, Maxym Priadun 90+1 - Volodymyr Brazhko 3, Andriy Yarmolenko 73, 
   Vitaliy Buyalskyi 77 pen, Nazar Voloshyn 90+3. Cherkasy, +25°C]
[Sep 24]
Metalist 1925 0-0 Kolos        
  [Kyiv, +28°C]
Zoria         0-1 Dnipro-1     
  [Ihor Kohut 23. Lviv, +17°C]

Round 9
[Sep 30]
Shakhtar      1-2 Vorskla      
  [Olexandr Zubkov 57 - Olexandr Skliar 22 pen, Ivan V. Nesterenko 72. Lviv, +19°C]
Chornomorets  0-0 Zoria        
  [Odesa, +21°C]
Veres         0-0 LNZ          
  [Rivne, +23°C]
[Oct 1]
Kryvbas       1-3 Rukh         
  [Hrvoje Ilić 42 pen - Vasyl Runich 63, 68, Yuriy Klymchuk 66 pen. Kryvyi Rih, +27°C]
Kolos         0-0 Polissia     
  [Kovalivka, +15°C]
Dynamo        4-2 Olexandria   
  [Volodymyr Brazhko 15, 83, Vladyslav Vanat 44, Vitaliy Buyalskyi 90+3 - 
   Geovani Nascimento Jr 42, Danylo Skorko 47. Kyiv, +13°C]
Mynai         0-1 Obolon       
  [Rostyslav Taranukha 78. Mynai, +19°C]
[Oct 2]
Dnipro-1      1-0 Metalist 1925
  [Bohdan Liedniev 56. Dnipro, +17°C]

Round 10
[Oct 6]
Polissia      3-2 Dynamo       
  [Borys Krushynskyi 15, Pylyp Budkivskyi 64, Artem Kozak 70  -  
   Vitaliy Buyalskyi 3, 51 pen. Zhytomyr, +15°C]
[Oct 7]
Dnipro-1      2-0 Veres        
  [Olexandr Filippov 10, Semen Vovchenko (Ver) 31 og. Dnipro, +15°C]
Kolos         0-0 Vorskla      
  [Kovalivka, +13°C]
LNZ           0-0 Olexandria   
  [Cherkasy, +16°C]
[Oct 8]
Kryvbas       1-0 Chornomorets 
  [Klim Prykhodko 58 pen. Kryvyi Rih, +10°C]
Rukh          0-0 Mynai        
  [Lviv, +16°C]
Obolon        1-0 Metalist 1925
  [Ihor Krasnopir 33. Kyiv, +15°C]
[Apr 18]
Zoria         1-3 Shakhtar     
  [Ihor Kyriukhantsev 73 - Danylo Sikan 30, Artem Bondarenko 87, 
   Newerton da Silva 90+1. Kyiv. Att: 457. +7°C]

Round 11
[Oct 20]
Metalist 1925 1-3 Kryvbas      
  [Beka Vachiberadze 39 - Maxym Zaderaka 3, 68, Oleh Kozhushko 32. Kyiv, +13°C]
Obolon        2-4 Zoria        
  [Serhiy Sukhanov 20, 28 pen - Eduardo Guerrero 5, 38, 
   Arseniy Batahov 74, Denys Antiukh 88 pen. Kyiv, +13°C]
[Oct 21]
Shakhtar      3-0 LNZ          
  [Danylo Sikan 20, Kevin Kelsy 84, 90. Lviv, +22°C]
Chornomorets  3-0 Mynai        
  [Andriy Shtohrin 19, 68, Orest Kuzyk 81. Odesa, +23°C]
Olexandria    0-1 Kolos        
  [Valeriy Luchkevych 45. Olexandria, +22°C]
[Oct 22]
Vorskla       0-3 Polissia     
  [Bohdan Kushnirenko 37 pen, Béni Makouana 54, Dmytro Shastal 90+1. Poltava, +17°C]
Veres         2-5 Rukh         
  [Iago Siqueira 82, Denys Balan 90 - Denys Tesliuk 13, Yuriy Klymchuk 33, 
   Yevhen Pastukh 65, 85, Illia Kvasnytsia 88. Rivne, +19°C]
Dynamo        0-1 Dnipro-1     
  [Olexiy Hutsuliak 13. Kyiv, +17°C]

Round 12
[Oct 28]
Kryvbas       3-0 Dnipro-1     
  [Oleh Kozhushko 11, 51, Denys Kuzyk 41. Missed PK: Bohdan Liedniev (Dni) 87. Kryvyi Rih, +17°C]
Zoria         0-1 Polissia     
  [Béni Makouana 16. Kyiv, +11°C]
Rukh          0-0 Olexandria   
  [Lviv, +15°C]
Kolos         1-1 Dynamo       
  [Valeriy Luchkevych 51  -  Olexandr Tymchyk 19. Kovalivka, +13°C]
[Oct 29]
Vorskla       2-2 Metalist 1925
  [Viktor Korniyenko 47, Ivan Nesterenko 82  -  Olexiy Sydorov 18, Maryan Faryna 78. Poltava, +11°C]
LNZ           3-0 Obolon       
  [Maxym Kovaliov 29, Serhiy Shestakov 56, Vladyslav Naumets 89. Cherkasy, +15°C]
Mynai         0-0 Veres        
  [Mynai, +15°C]
[May 1]
Chornomorets  1-4 Shakhtar     
  [Ziguy Badibanga 12 - Marlon Gomes 3, 16, 41; Maryan Shved 65. Att: 494. +22°C]

Round 13
[Nov 3]
Dynamo        0-1 Shakhtar     
  [Olexandr Zubkov 53. Kyiv, +10°C]
[Nov 4]
LNZ           1-1 Kolos        
  [Serhiy S. Shestakov 20 - Vadym Milko 79 pen. Cherkasy, +16°C]
[Nov 5]
Metalist 1925 2-1 Chornomorets 
  [Andriy Boriachuk 53, Ari Moura 78 - Andriy Shtohrin 20. Kyiv, +14°C]
Mynai         0-0 Vorskla      
  [Missed PK: Ruslan Stepaniuk (Vor) 90+1. Mynai, +10°C]
Veres         2-2 Zoria        
  [Semen Vovchenko 44, Andriy Bliznichenko 89 - Denys Nahnoinyi 37, 
   Olexandr Yatsyk 61. Rivne, +11°C]
[Nov 6]
Polissia      1-1 Kryvbas      
  [Artem Kozak 55 - Denys Kuzyk 40. Zhytomyr, +10°C]
Dnipro-1      1-0 Olexandria   
  [Olexandr Filippov 35. Dnipro, +12°C]
Rukh          2-2 Obolon       
  [Illia Kvasnytsia 3, Yaroslav Karabin 83 - Serhiy Sukhanov 37, Ihor Krasnopir 48. Lviv, +10°C]

Round 14
[Nov 10]
Kolos         2-0 Mynai        
  [Vadym Milko 18, Mykyta Burda 35. Kovalivka, +9°C]
[Nov 11]
Polissia      2-1 Metalist 1925
  [Dmytro Shastal 64, Vasyl Hrytsuk 83 pen - Dmytro Yusov 14. Zhytomyr, +8°C]
Obolon        0-1 Vorskla      
  [Ruslan Stepaniuk 67 pen. Kyiv, +8°C]
Olexandria    1-0 Veres        
  [Juan Alvina 82. Missed PK: Geovani Nascimento (Ole) 21. Olexandria, +11°C]
[Nov 12]
Kryvbas       0-2 Dynamo       
  [Vladyslav Vanat 8, Olexandr Karavayev 27. Kryvyi Rih, +9°C]
Shakhtar      1-3 Dnipro-1     
  [Danylo Sikan 5 - Eduard Sarapiy 41, Olexiy Hutsuliak 51, Bohdan Liedniev 56. Lviv, +2°C]
Chornomorets  2-3 Rukh         
  [Roman Didyk (Ruk) 28 og, Ziguy Badibanga 58 - Yevhen Pastukh 9, 
   Talles de Paula 72 pen, Ange-Freddy Plumain 87. Odesa, +9°C]
Zoria         1-2 LNZ          
  [Daniyil Alefirenko 88 - Hennadiy Pasich 6, 89. Lviv, +7°C]

Round 15
[Nov 24]
Shakhtar      0-0 Polissia     
  [Lviv, +1°C]
[Nov 25]
Mynai         0-1 Kryvbas      
  [Viktor Bliznichenko 64. Mynai, +5°C]
Vorskla       0-0 LNZ          
  [Poltava, +1°C]
Veres         4-3 Metalist 1925
  [Yevhen Shevchenko 14, Vladyslav Sharai 36, Vitaliy Dakhnovskyi 69 pen, Mykola Haiduchyk 90  -  
   Andriy Boriachuk 4, Rostyslav Rusyn 55, Yevhen Tkachuk 59. Rivne, +5°C]
[Nov 26]
Dynamo        2-0 Rukh         
  [Olexandr Tymchyk 6, Vladyslav Kabayev 43. Kyiv, +1°C]
[Nov 27]
Dnipro-1      5-2 Chornomorets 
  [Olexandr Filippov 16, Volodymyr Adamiuk 49, Bohdan Liedniev 59, Volodymyr Tanchyk 90, 
   Denys Miroshnichenko 90+2  -  Artur Avagimyan 22, Orest Kuzyk 76. Dnipro, +2°C]
[Apr 17]
Olexandria    2-2 Obolon       
  [Vladyslav Pohorilyi 88, Danil Skorko 90+2 pen - Rostyslav Taranukha 79 pen, 
   Ihor Krasnopir 90+7. Olexandria. Att: 557. +15°C]
[May 9]
Kolos         0-1 Zoria        
  [Eduardo Guerrero 23. Att: 412. +17°C]

Round 16
[Dec 1]
Polissia      1-1 Veres        
  [Bohdan Kushnirenko 68  -  Mykhailo Shestakov 90+5. Rivne, 0°C]
[Dec 2]
Dnipro-1      1-2 Vorskla      
  [Bohdan Liedniev 3  -  Artem Cheliadin 31, Felipe Rodrigues 43. Dnipro, +5°C]
Kryvbas       2-1 Olexandria   
  [Jean-Morel Poé 79, Djihad Bizimana 83  -  Artem Shulianskyi 30. Kryvyi Rih, +9°C]
Kolos         0-0 Obolon       
  [Kovalivka, +1°C]
[Dec 3]
Shakhtar      2-0 Metalist 1925
  [Olexandr Zubkov 59, Dmytro Kryskiv 78. Lviv, +1°C]
Chornomorets  1-3 LNZ          
  [Andriy Shtohrin 75  -  Olexiy Khoblenko 52, Vladyslav Naumets 83, Denys Oliynyk 90+4. Odesa, +13°C]
[Dec 4]
Zoria         0-0 Rukh         
  [Uzhhorod, 0°C]
[Apr 17]
Mynai         1-3 Dynamo       
  [Tymur Korablin 48 - Vitaliy Buyalskyi 5, Dmytro Niemchaninov (Myn) 29 og, 
   Nazar Voloshyn 86. Kyiv. Att: 475. 8°C]

Round 17
[Dec 8]
Polissia      1-1 Dnipro-1     
  [Lucas Taylor 62 - Olexandr Filippov 49. Zhytomyr, 0°C]
Shakhtar      2-0 Veres        
  [Dmytro Kryskiv 14, Olexandr Zubkov 69. Missed PK: Olexandr Zubkov (Sha) 50. Lviv, +1°C]
[Dec 9]
Kryvbas       2-2 Zoria        
  [Oleh Kozhushko 11, Andriy Poniedielnik 40 - Eduardo Guerrero 42, 
   Arseniy Batahov 78. Kryvyi Rih, +1°C]
[Dec 10]
Vorskla       1-1 Rukh         
  [Ruslan Stepaniuk 83 - Vasyl Runich 24. Poltava, +1°C]
Chornomorets  1-0 Kolos        
  [Illia Putrea 76 pen. Odesa, +3°C]
[Dec 11]
Dynamo        2-0 Obolon       
  [Olabiran "Benito" Muyiwa 66, Vladyslav Vanat 88 pen. Kyiv, +2°C]
Metalist 1925 0-3 Olexandria   
  [Danil Skorko 64, Rodion Plaksa 75, 83. Kyiv, +1°C]
[Mar 23]
LNZ           1-2 Mynai        
  [Arad Bar 90+3 - Tymur Korablin 33, Denys Ustymenko 60. Att: 400. Cherkasy, +12°C]

Round 18
[Feb 23]
LNZ           0-3 Kryvbas      
  [Hrvoje Ilić 45 pen, Prince K. Adu 54, Denys Kuzyk 63. Kovalivka, +8°C]
[Feb 25]
Dnipro-1      1-1 Mynai        
  [Olexandr Pikhalionok 51 pen - Artur Remeniak 26. 
   Missed PK: Tymur Korablin (Myn) 40. Dnipro, +7°C]
Rukh          1-1 Polissia     
  [Denys Pidhurskyi 31 pen - Pylyp Budkivskyi 12. Lviv, +10°C. Att: 720]
Metalist 1925 2-4 Dynamo       
  [Denys Harmash 5, Raymond F. Owusu 72 - Vladyslav Kabayev 43, 
   Vladyslav Vanat 62, 75, Vitaliy Buyalskyi 69. Kyiv, +9°C]
Veres         0-2 Kolos        
  [Andriy Tsurikov 80, Gytis Paulauskas 84. Rivne, +13°C. Att: 1,194]
[Feb 26]
Olexandria    awd Shakhtar      [awarded 0-3; originally 0-0, Olexandria used
  [Olexandria, +6°C. Att: 573]   unregistered player]
Zoria         1-0 Vorskla      
  [Jakov Bašić 37. Zhytomyr, +10°C]
Obolon        1-1 Chornomorets 
  [Ihor Krasnopir 74 - Andriy Shtohrin 84. Kyiv, +6°C. Att: 1,040]

Round 19 [Total Att: 7,784; Average: 973]
[Mar 1]
Polissia      0-1 LNZ          
  [Denys Oliynyk 90+3. Att: 1,470. +9°C]
[Mar 2]
Dynamo        1-0 Chornomorets 
  [Volodymyr Shepeliev 38. Att: 1,800. +8°C]
Kolos         0-1 Rukh         
  [Olexiy Sych 4. Att: 473. +6°C]
Vorskla       2-1 Veres        
  [Serhiy Miakushko 48, 81 - Marko Mrvaljević 41. Att: 940. +6°C]
Mynai         2-0 Metalist 1925
  [Serhiy Korniychuk 31, Yevhen Skyba 90+1. Att: 332. +17°C]
[Mar 3]
Shakhtar      5-2 Kryvbas      
  [Yukhym Konoplia 9, Dmytro Kryskiv 22, 82, Artem Bondarenko 68, Lassina Traoré 90+3 - 
   Prince K. Adu 20, Tymur Stetskov 85. Att: 500. +7°C]
Obolon        0-1 Dnipro-1     
  [Olexandr Filippov 37. Att: 1,500. +7°C]
Olexandria    0-0 Zoria        
  [Att: 769. +5°C]

Round 20 [Total Att: 4,867; Average: 973]
[Mar 7]
Veres         1-1 Dynamo       
  [Marko Mrvaljević 90+9 pen - Nazar Voloshyn 5. Att: 2,487. +3°C]
Zoria         2-0 Mynai        
  [Denys Antiukh 18, Vladyslav Buhai 73. Kyiv. Att: 0. +1°C]
[Mar 8]
Dnipro-1      0-1 Rukh         
  [Eduard Sarapiy (Dni) 5 og. Att: 0. +2°C]
Shakhtar      3-2 Kolos        
  [Kevin Kelsy 49, 88, Lassina Traoré 65 - Oleh Ilyin 8, 
   Lassina Traoré (Sha) 90+4 og. Att: 485. +3°C]
Metalist 1925 1-1 LNZ          
  [Vladlen Yurchenko 86 pen - Serhiy Rybalka 76 pen. Att: 263. +5°C]
[Mar 9]
Kryvbas       1-0 Obolon       
  [Denys Kuzyk 57. Att: 532. +4°C]
Polissia      1-2 Olexandria   
  [Artem Kozak 59 pen - Mykola Mykhailenko 10, Artem Shulianskyi 77. Att: 1,100. +7°C]
Chornomorets  0-1 Vorskla      
  [Andriy Batsula 89. Att: 0. +9°C]

Round 21 [Total Att: 4,899; Average: 980]
[Mar 12]
LNZ           1-1 Dnipro-1     
  [Hajdin Salihu 57 - Olexandr Filippov 48. In Kovalivka. Att: 0. +3°C]
Shakhtar      2-0 Mynai        
  [Heorhiy Sudakov 24 pen, Danylo Sikan 30. Att: 410. +8°C]
Dynamo        2-0 Zoria        
  [Vladyslav Vanat 30, Denys Popov 85. Att: 1,800. +1°C]
[Mar 15]
Olexandria    1-0 Vorskla      
  [Kyrylo Kovalets 68. Att: 509. +4°C]
[Mar 16]
Kryvbas       1-0 Kolos        
  [Djihad Bizimana 90+5. Att: 685. +8°C]
Metalist 1925 1-4 Rukh         
  [Maxym Imerekov 84 - Ange-Freddy Plumain 17 pen, 36, 
   Illia Kvasnytsia 20, Denys Pidhurskyi 34. Att: 0. +9°C]
Obolon        1-0 Polissia     
  [Ruslan Chernenko 10. Att: 1,495. +8°C]
[Mar 17]
Chornomorets  0-1 Veres        
  [Marko Mrvaljević 6. Att: 0. +10°C]

Round 22 [Total Att: 8,666; Average: 1,444]
[Mar 30]
Veres         0-2 Kryvbas      
  [Olexandr Kucherenko (Ver) 54 og, Maxym Luniov 89. Att: 2,328. +21°C]
Obolon        0-3 Shakhtar     
  [Danylo Sikan 16, Maryan Shved 45+1, 90. +20°C]
Polissia      1-4 Chornomorets 
  [Bohdan Kushnirenko 74 - Artur Avagimyan 53, 60, 64, Orest Kuzyk 90. Att: 1,384. +21°C]
[Mar 31]
Vorskla       1-5 Dynamo       
  [Mykola Kovtaliuk 83 - Vladyslav Vanat 30, Volodymyr Brazhko 45+3, 
   Mykola Shaparenko 47 pen, 77, Andriy Yarmolenko 78. Att: 2,800. +20°C]
Kolos         0-2 Dnipro-1     
  [Olexandr Pikhalionok 2, Olexiy Hutsuliak 63. Att: 494. +20°C]
Mynai         2-2 Olexandria   
  [Denys Ustymenko 63, Yehor Hunichev 75 - Andriy Kulakov 50, Vladyslav Kalitvintsev 58. 
   Missed PK: Kyrylo Kovalets (Ole) 68. Att: 680. +23°C]
Zoria         2-1 Metalist 1925
  [Eduardo Guerrero 41, 76 - Dmytro Yusov 63. Kyiv, +22°C]
[Apr 1]
Rukh          1-0 LNZ          
  [Ostap Prytula 90+5 pen. Att: 980. +26°C]

Round 23 [Total Att: 6,266; Average: 1,044]
[Apr 6]
Veres         3-0 Obolon       
  [Denys Yanakov 5 pen, Mykola Haiduchyk 30, Iago Siqueira 86. Att: 1,698. +17°C]
[Apr 7]
Shakhtar      3-1 Rukh         
  [Artem Bondarenko 8, 16, Olexandr Zubkov 76 - Talles de Paula 36. Att: 1,191. +20°C]
Chornomorets  3-2 Olexandria   
  [Bohdan Boichuk 10, Illia Putrea 18 pen, Vitaliy Yermakov 44 - 
   Artem Shulianskyi 45+2, Olexandr Bieliayev 53. +19°C]
Kolos         1-1 Metalist 1925
  [Rangel Gonçalves 23 - Andriy Boriachuk 47. Att: 487. +18°C]
[Apr 8]
Kryvbas       1-1 Vorskla      
  [Daniel Sosah 22 pen - Ruslan Stepaniuk 30. Att: 650. +21°C]
Dynamo        1-1 LNZ          
  [Andriy Yarmolenko 15 - Hajdin Salihu 40. Att: 1,540. +22°C]
Mynai         2-3 Polissia     
  [Denys Ustymenko 65, 87 - Luifer Hernández 9, 23, Emil Mustafayev 59. Att: 700. +23°C]
[Apr 9]
Dnipro-1      2-2 Zoria        
  [Olexandr Svatok 48, Olexiy Hutsuliak 52 - Ihor Kyriukhantsev 55, Ihor Horbach 62. +20°C]

Round 24 [Total Att: 7,614; Average: 1,269]
[Apr 13]
Rukh          1-1 Kryvbas      
  [Talles de Paula 73 - Oleh Kozhushko 45. Att: 1,300. +17°C]
Olexandria    0-1 Dynamo       
  [Volodymyr Brazhko 64. Att: 1,180. +19°C]
Obolon        1-1 Mynai        
  [Vladyslav Pryimak 63 - Denys Ustymenko 58 pen. Att: 1,012. +21°C]
[Apr 14]
Vorskla       0-1 Shakhtar     
  [Danylo Sikan 21. Att: 2,682. +20°C]
Polissia      1-0 Kolos        
  [Viacheslav Tankovskyi 83. Att: 1,060. +18°C]
Zoria         1-0 Chornomorets 
  [Ihor Horbach 12. In Kyiv. Att: 0. +19°C]
[Apr 15]
Metalist 1925 1-1 Dnipro-1     
  [Maxym Imerekov 90+3 - Olexiy Hutsuliak 19. Att: 0. +15°C]
LNZ           1-0 Veres        
  [Olexiy Khoblenko 48. Att: 380. +18°C]

Round 25 [Total Att: 6,576; Average: 939]
[Apr 20]
Chornomorets  1-2 Kryvbas      
  [Maxym Bragaru 43 - Maxym Luniov 47; Rafael Bandeira 72. Att: 0. +14°C]
Vorskla       0-2 Kolos        
  [Denys Bezborodko 53; Vladyslav Veleten 87. Att: 525. +15°C]
[Apr 21]
Dynamo        3-0 Polissia     
  [Vladyslav Vanat 32; Mykola Shaparenko 51; Vitaliy Buyalskyi 77. Att: 1,593. +9°C]
Veres         1-1 Dnipro-1     
  [Vitaliy Dakhnovskyi 19 - Volodymyr Adamiuk 33. Att: 2,301. +11°C]
Olexandria    1-2 LNZ          
  [Yuriy Kopyna 16 - Vladyslav Naumets 45+1; Eynel Soares 82. Att: 573. +12°C]
[Apr 22]
Shakhtar      2-1 Zoria        
  [Eguinaldo Lemos 72; Danylo Sikan 88 - Denys Antiukh 51. Att: 814. +7°C]
Mynai         1-1 Rukh         
  [Serhiy Petko 68 - Illia Kvasnytsia 77. Att: 250. +10°C]
Metalist 1925 1-1 Obolon       
  [Olexiy Sydorov 65 - Ruslan Chernenko 9. Att: 520. +13°C]

Round 26 [Total Att: 5,029; Average: 718]
[Apr 27]
LNZ           0-3 Shakhtar     
  [Danylo Sikan 45+3; Heorhiy Sudakov 62; Eguinaldo Lemos 90+2. Att: 435. +24°C]
Dnipro-1      1-2 Dynamo       
  [Olexiy Hutsuliak 43 - Vladyslav Kabayev 49; Vladyslav Vanat 90. Att: 0. +21°C]
Rukh          3-1 Veres        
  [Bohdan Sliubyk 48; Talles de Paula 59; Yaroslav Karabin 65 - 
   Bohdan Sliubyk (Ruk) 30 og. Att: 1,280. +18°C]
Mynai         2-0 Chornomorets 
  [Tymur Korablin 6; Artur Remeniak 62. Att: 520. +19°C]
[Apr 28]
Kryvbas       3-0 Metalist 1925
  [Maxym Zaderaka 5; Artur Mykytyshyn 37; Maxym Luniov 44. Att: 630. +17°C]
Kolos         0-0 Olexandria   
  [Att: 489. +20°C]
Zoria         0-0 Obolon       
  [Att: 305. +18°C]
[Apr 29]
Polissia      1-0 Vorskla      
  [Olexandr Nazarenko 80. Att: 1,370. +19°C]

Round 27 [Total Att: 6,803; Average: 972]
[May 4]
Olexandria    2-2 Rukh         
  [Mykola Mykhailenko 4, 80 - Yevhen Pastukh 26; Bohdan Sliubyk 82. Att: 698. +16°C]
Obolon        1-0 LNZ          
  [Ihor Krasnopir 22. Att: 697. +22°C]
Metalist 1925 3-2 Vorskla      
  [Mykyta Bezuhlyi 26; Artem Habelok 39; Dmytro Yusov 80 pen - 
   Ibrahim Kane 33; Ruslan Stepaniuk 90+4 pen. Att: 315. +18°C]
[May 5]
Shakhtar      3-0 Chornomorets 
  [Heorhiy Sudakov 19; Danylo Sikan 23; Kevin Kelsy 53 pen. Att: 526. +22°C]
Dynamo        5-0 Kolos        
  [Valeriy Bondarenko (Kol) 48 og; Andriy Yarmolenko 51; Vitaliy Buyalskyi 52; 
   Vladyslav Kabayev 68; Nazar Voloshyn 71. Att: 1,687. +22°C]
Polissia      1-1 Zoria        
  [Olexandr Nazarenko 24 - Eduardo Guerrero 60. Att: 970. +23°C]
[May 6]
Dnipro-1      1-0 Kryvbas      
  [Ramik Hacıyev 57. Att: 0. +23°C]
Veres         3-1 Mynai        
  [Iago Siqueira 30; Vitaliy Dakhnovskyi 62; Dmytro Shastal 86 - 
   Artur Remeniak 5. Att: 1,910. +23°C]

Round 28
[May 11]
Vorskla       2-3 Mynai        
Obolon        0-0 Rukh         
Shakhtar      1-0 Dynamo       
[May 12]
Olexandria    1-0 Dnipro-1     
Chornomorets  3-0 Metalist 1925
[May 13]
Kryvbas       0-1 Polissia     
Kolos         1-3 LNZ          
Zoria         1-1 Veres        

Round 29
[May 18]
Dynamo        3-1 Kryvbas      
[May 19]
Dnipro-1      1-1 Shakhtar     
Rukh          2-0 Chornomorets 
LNZ           2-1 Zoria        
Vorskla       3-1 Obolon       
Veres         2-2 Olexandria   
Mynai         3-2 Kolos        
Metalist 1925 3-3 Polissia     

Round 30
[May 24]
LNZ           1-0 Vorskla      
[May 25]
Polissia      2-0 Shakhtar     
Rukh          1-2 Dynamo       
Zoria         0-1 Kolos        
Chornomorets  0-2 Dnipro-1     
Obolon        0-3 Olexandria   
Kryvbas       3-0 Mynai        
Metalist 1925 1-2 Veres        

Final Table:

 1.Shakhtar (Donetsk)       30  22  5  3  63-24  71  [C]  Champions
 2.Dynamo (Kyiv)            30  22  3  5  72-28  69  
 3.Kryvbas (Kryvyi Rih)     30  17  6  7  51-30  57  
 4.SC Dnipro-1              30  14 10  6  40-27  52  
 5.Polissia (Zhytomyr)      30  14  8  8  39-30  50  [P]
 6.Rukh (Lviv)              30  12 13  5  44-31  49  
 7.LNZ (Cherkasy)           30  11  8 11  31-34  41  [P]
 8.FC Olexandria            30   8 10 12  30-38  34
 9.Vorskla (Poltava)        30   9  6 15  30-46  33
10.Zoria (Luhansk)          30   7 11 12  29-37  32       [2 1 1 2-1 7]
11.Kolos (Kovalivka)        30   7 11 12  22-31  32       [2 0 2 3-2 6]
12.Chornomorets (Odesa)     30  10  2 18  38-47  32       [1 1 2 2-3 4]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Veres (Rivne)            30   6 10 14  31-46  28       Relegation Playoff
14.Obolon (Kyiv)            30   5 11 14  18-41  26  [P]  Relegation Playoff
---------------------------------------------------
15.FC Mynai                 30   5 10 15  27-50  25       Relegated
16.Metalist 1925 (Kharkiv)  30   5  8 17  32-57  23       Relegated

In the fall part, all matches were played without audience, and in spring spectators were allowed.
Due to the war situation, three teams that originate from the eastern 
  part of the country continued to play out of their home cities:
  Metalist 1925 - in Kyiv
  Shakhtar - in Lviv
  Zoria - in Kyiv or Zhytomyr

Top scorers:

1.Vladyslav VANAT (Dynamo)         13
2.Vitaliy BUYALSKYI (Dynamo)       10
  Danylo SIKAN (Shakhtar)          10
4.Eduardo GUERRERO Locano (Zoria)   9  [Panama]
  Olexiy HUTSULIAK (Dnipro-1)       9
6.Olexandr FILIPPOV (Dnipro-1)      8
  Oleh KOZHUSHKO (Kryvbas)          8
  Andriy YARMOLENKO (Dynamo)        8
9.Illia KVASNYTSIA (Rukh)           7
  Andriy SHTOHRIN (Chornomorets)    7
  Ruslan STEPANIUK (Vorskla)        7
  Nazar VOLOSHYN (Dynamo)           7
  Maxym ZADERAKA (Kryvbas)          7
 

Vbet Ukrainian Cup 2023/24

First Qualifying Round [Jul 29]

FC MYKOLAYIV (Lviv Reg.) [D4]  6-1  Fazenda (Chernivtsi) [D4]
  [Bohdan Klym 22, Pavlo Ivanyshyn 40, Maxym Kachor 49, 
   Pavlo Kozlovskyi 58, 80, Ivan Fedyna 65 - Maxym Solomyan 90+1]
Olimpia (Savyntsi) [D4]        0-1  FC KUDRIVKA [D3]
  [Yevhen Malyk (Oli) 8 og. In Myrhorod]
Sturm (Ivankiv) [D4]           1-1  UCSA (Kyiv) [D3]             [pen 4-5]
  [Volodymyr Lysenko 70 - Roman Yuvkhymets 82. In Kyiv]

Second Qualifying Round

[Aug 2]
PRYKARPATTIA (Ivano-Fr.) [D2]  2-1  Karpaty (Lviv) [D2]
  [Yuriy Radulskyi 25, 73 - Denys Halenkov 82. 
   Missed PK: Hlib Popchuk (Pry) 42/post]
Metalist (Kharkiv) [D2]        1-2  EPICENTER (Kamyanets-P.) [D2]
  [Daniyil Tepliakov 58 - Andriy Bezhenar 49, 71. In Uzhhorod]
SKALA 1911 (Stryi) [D3]        5-2  FC Khust [D2]
  [Maxym Averyanov 2, 47, Yevhen Mazur 23, Ivan Pastukh 37, 85 - 
   Vasyl Lutsiv 57, Petro Lutsiv 90+3]
Podillia (Khmelnytskyi) [D2]   0-0  NYVA (Ternopil) [D2]           [pen 2-3]
Nyva (Vinnytsia) [D3]          0-1  AHROBIZNES (Volochysk) [D2]    [aet]
  [Roman Tolochko 105 pen]
FC MYKOLAYIV (Lviv Reg.) [D4]  1-0  Bukovyna (Chernivtsi) [D2]
  [Nazariy Tsiupka 52]
HIRNYK-SPORT (H.Plavni) [D2]   1-0  SC Poltava [D2]                [aet]
  [Vladyslav Molko 110]
INHULETS (Petrove) [D2]        4-3  Metalurh (Zaporizhzhia) [D2]
  [Yaroslav Kvasov 9, 30, 70, Denys Rezepov 31 - Hlib Tolok 41, 
   Mykyta Kuralekh 45, Denys Halata 80]
FC KUDRIVKA [D3]               3-0  Kremin (Kremenchuk) [D2]
  [Dmytro Kulyk 16, 63, Volodymyr Koval 88. In Chernihiv]
FC ZVIAHEL [D3]                5-0  Chaika (P.Borshchahivka) [D3]
  [Danylo Volynets 8, Maxym Maitak 67, Artur Vashchyshyn 71, 90+2, 
   Andriy Nesterov 90+1]
UCSA (Kyiv) [D3]               1-1  Nyva (Buzova) [D2]             [pen 4-3]
  [Oleh Kos 59 - Ruslan Palamar 84 pen]
FC Chernihiv [D2]              1-2  LIVYI BEREH (Kyiv) [D2]
  [Viacheslav Koidan 19 - Olexiy Lytovchenko 34, Oleh Vakulenko 50]
FSC MARIUPOL [D2]              5-2  Vast (Mykolayiv) [D3]
  [Olexandr Batalskyi 5, 28, 33, Hlib Litiuk 82 pen, 
   Bohdan Petrovskyi 89 - Viacheslav Studenko 56, 
   Mykyta Shyriayev 80. In Boryspil]
Druzhba (Kaharlyk) [D3]        1-2  VIKTORIA (Sumy) [D2]
  [Ivan Somov 20 - Maxym Sasovskyi 71, Andriy Nelin 81]
FC TROSTIANETS [D3]            +/-  Real Pharma (Odesa) [D3]
  [Real Pharma withdrew]
[Aug 3]
LOKOMOTYV (Kyiv) [D3]          1-0  Dinaz (Demydiv) [D2]
  [Viktor Sakhniuk 57]

Third Qualifying Round

[Aug 15]
FC Mykolayiv (Lviv Reg.) [D4]  1-3  AHROBIZNES (Volochysk) [D2]           [aet]
  [Nazariy Tsiupka 50 - Daniyil Volkov 8, Vitaliy Ravlyk 104, 
   Roman Kuzmyn 120. Missed PK: Nazariy Tsiupka (Myk) 90+4/held]
Prykarpattia (Ivano-Fr.) [D2]  1-2  EPICENTER (Kamyanets-P.) [D2]
  [Vasyl Frantsuz 88 pen - Ivan Bendera 22, Vladyslav Moroz 76]
FC ZVIAHEL [D3]                4-0  UCSA (Kyiv) [D3]
  [Denys Ndukwe 4, Artur Vashchyshyn 25 pen, 
   Andriy Fesenko 28, Danylo Volynets 78]
Lokomotyv (Kyiv) [D3]          0-2  LIVYI BEREH (Kyiv) [D2]
  [Olexiy Lytovchenko 6, Vladyslav Voitsekhovskyi 70]
FC Kudrivka [D3]               2-2  FSC MARIUPOL [D2]                     [pen 6-7]
  [Dmytro Kulyk 4, 74 - Dmytro Penteleichuk 49, 83 pen]
Inhulets (Petrove) [D2]        0-1  VIKTORIA (Sumy) [D2]
  [Denys Dolinskyi 19]
FC Trostianets [D3]            1-2  HIRNYK-SPORT (H.Plavni) [D2]
  [Andriy Slipukhin 63 - Artem Nyzhnyk 52, Bohdan Hora 90+3]
[Aug 16]
SKALA 1911 (Stryi) [D3]        2-1  Nyva (Ternopil) [D2]                  [aet]
  [Volodymyr Lukyanchenko 90, Roman Nykolyshyn 120 - Oleh Khrustavka 58]

Fourth Qualifying Round [Aug 23]

Skala 1911 (Stryi) [D3]        0-2  RUKH (Lviv) [D1]
  [Illia Kvasnytsia 16, Andriy Stoliarchuk 70]
Ahrobiznes (Volochysk) [D2]    0-2  POLISSIA (Zhytomyr) [D1]
  [Denys Yanakov 38, Pylyp Budkivskyi 82]
Epicenter (Kamyanets-P.) [D2]  1-3  VERES (Rivne) [D1]
  [Serhiy Sten 87 - Mykola Haiduchyk 44, Vladyslav Sharai 45+1, 90+4]
FSC MARIUPOL [D2]              2-2  Kolos (Kovalivka) [D1]             [pen 5-4]
  [Illia Zubkov 20, Hlib Litiuk 115 pen - Anton Salabai 29, 
   Vadym Milko 105+2 pen. In Boryspil]
FC Zviahel [D3]                0-1  OBOLON (Kyiv) [D1]
  [Ruslan Chernenko 59. Missed PK: Bohdan Panchyshyn (Zvi) 90+4/wide]
Livyi Bereh (Kyiv) [D2]        1-2  CHORNOMORETS (Odesa) [D1]          [aet]
  [Andriy Yakymiv 37 - Orest Kuzyk 12, Samson Iyede 114]
Hirnyk-Sport (H.Plavni) [D2]   1-3  METALIST 1925 (Kharkiv) [D1]
  [Ekemini N. Effiong 76 - Ari Moura 60, 
   Dmytro Yusov 75, Vladyslav Dmytrenko 90+4]
LNZ (Cherkasy) [D1]            0-1  VIKTORIA (Sumy) [D2]
  [Bohdan Myshenko 13]

Round of 16

[Sep 26]
Veres (Rivne) [D1]             0-3  SHAKHTAR (Donetsk) [D1]
  [Olexiy Kashchuk 65, Artem Bondarenko 68, Oleh Ocheretko 90+1]
Rukh (Lviv) [D1]               0-1  FC OLEXANDRIA [D1]
  [Marko Sapuha (Ruk) 90+4 og]
[Sep 27]
Metalist 1925 (Kharkiv) [D1]   0-3  VORSKLA (Poltava) [D1]
  [Ibrahim Kane 15, Ruslan Stepaniuk 45+1, Ivan V. Nesterenko 74. In Kyiv]
CHORNOMORETS (Odesa) [D1]      2-1  Kryvbas (Kryvyi Rih) [D1]
  [Dadá Belmonte 65, Jon Šporn 90+4 - Klim Prykhodko 14]
POLISSIA (Zhytomyr) [D1]       1-1  SC Dnipro-1 [D1]           [pen 5-4]
  [Bohdan Kushnirenko 90+1 - Volodymyr Adamiuk 77]
VIKTORIA (Sumy) [D2]           1-0  FC Mynai [D1]
  [Maxym Sasovskyi 47]
OBOLON (Kyiv) [D1]             1-0  Dynamo (Kyiv) [D1]
  [Serhiy Sukhanov 57]
[Oct 12]
FSC Mariupol [D2]              0-1  ZORIA (Luhansk) [D1]
  [Vikentiy Voloshyn 45+2. In Boryspil]

Quarterfinals

[Oct 30]
Viktoria (Sumy) [D2]           0-3  SHAKHTAR (Donetsk) [D1]
  [Yehor Nazaryna 17, Olexandr Zubkov 20, Yaroslav Rakitskyi 90+1. Kyiv, +18°C]
[Nov 1]
CHORNOMORETS (Odesa) [D1]      4-1  Zoria (Luhansk) [D1]
  [Andriy Shtohrin 21, 33, 72, Olexandr Vasylyev 58 - Eduardo Guerrero 80. Odesa, +15°C]
[Nov 2]
POLISSIA (Zhytomyr) [D1]       0-0  FC Olexandria [D1]      [pen 4-3]
  [Zhytomyr, +13°C]
Obolon (Kyiv) [D1]             0-3  VORSKLA (Poltava) [D1]
  [Ruslan Stepaniuk 27, Ibrahim Kane 44, Andriy Batsula 69. Kyiv, +11°C]

Semifinals

[Apr 3]
SHAKHTAR (Donetsk) [D1]        4-1  Chornomorets (Odesa) [D1]
  [Danylo Sikan 12, Artem Bondarenko 45 pen, Heorhiy Sudakov 51, 79 - 
   Andriy Shtohrin 18. Att: 674. Lviv, +14°C]
[Apr 4]
Polissia (Zhytomyr) [D1]       0-1  VORSKLA (Poltava) [D1]
  [Serhiy Miakushko 45. Missed PK: Pylyp Budkivskyi (Pol) 81/held. Att: 1,427. Zhytomyr, +14°C]

Final [May 15, Rivne, Avantgarde Stadium]

SHAKHTAR (Donetsk) [D1]        2-1  Vorskla (Poltava) [D1]


Ukrainian First League (Persha Liha) 2023/24

FC Lviv refused to take part and were replaced by the playoff losers FSC Mariupol. 
  Also Hirnyk-Sport were saved from relegation due to expansion of the league to 20 clubs.
Skoruk (Tomakivka) have suspended their participation for this season.

First Stage | Second Stage

First Stage

Group A | Group B

Group A

Final Table:

 1.Karpaty (Lviv)                   18  14  3  1  34-10  45  Qualified
 2.Epicenter (Kamyanets-Podilskyi)  18   8  7  3  27-21  31  Qualified
 3.Ahrobiznes (Volochysk)           18   8  5  5  20-15  29  Qualified [N]
 4.Nyva (Buzova)                    18   7  6  5  21-19  27  Qualified [P]
 5.Prykarpattia (Ivano-Frankivsk)   18   6  8  4  27-18  26  Qualified
-----------------------------------------------------------
 6.Bukovyna (Chernivtsi)            18   6  3  9  16-23  21  
 7.Podillia (Khmelnytskyi)          18   4  8  6  18-17  20  [1 1 0 2-0 4] [N]
 8.Nyva (Ternopil)                  18   5  5  8  15-19  20  [0 1 1 0-2 1]
 9.Metalist (Kharkiv)               18   3  5 10  13-27  14  [R]
10.FC Khust                         18   3  2 13  15-37  11  [P]

Epicenter have moved from Dunayivtsi to Kamyanets-Podilskyi.

Round 1
[Jul 27]
Bukovyna     0-1 Nyva Ter    
  [Oleh Khrustavka 32. +19°C]
[Jul 28]
Karpaty      1-0 Khust       
  [Yevhen Pidlepenets 23. +19°C]
Nyva Buz     2-1 Ahrobiznes  
  [Danylo Knysh 9, Ruslan Palamar 64 - Vitaliy Ravlyk 27. +25°C]
[Jul 29]
Metalist     0-1 Epicenter   
  [Serhiy Sten 68. +27°C]
Prykarpattia 1-1 Podillia    
  [Andriy Khoma 8 - Stanislav Vasylenko 32. +25°C]

Round 2 [Aug 6]
Podillia     0-2 Nyva Buz    
  [Kyrylo Prokopchuk 39, Ruslan Palamar 80 pen. +33°C]
Karpaty      2-1 Bukovyna    
  [Artur Riabov 19, Igor Neves 68 - Vasyl Palahniuk 35. +22°C]
Khust        0-1 Epicenter   
  [Maxym Hirnyi 12. +21°C]
Nyva Ter     1-0 Prykarpattia
  [Oleh Khrustavka 88. +32°C]
Ahrobiznes   3-1 Metalist    
  [Vitaliy Ravlyk 26, Daniyil Volkov 57, Roman Tolochko 78 pen - Daniyil Tepliakov 7. +33°C]

Round 3
[Aug 11]
Nyva Buz     2-1 Nyva Ter    
  [Mykhailo Serhiychuk 4 pen, Ruslan Palamar 62 - Andriy Riznyk 67. +26°C]
Prykarpattia 0-1 Karpaty     
  [Igor Neves 78 pen. +27°C]
Epicenter    1-1 Ahrobiznes  
  [Andriy Bezhenar 85 pen - Serhiy Zayets 82. +22°C]
[Aug 12]
Metalist     1-1 Podillia    
  [Yuriy Holubka 23 - Vladyslav Chushenko 90+6. +28°C]
Bukovyna     0-0 Khust       
  [+24°C]

Round 4
[Aug 18]
Karpaty      1-1 Nyva Buz    
  [Igor Neves 49 - Volodymyr Tymenko 90+1. +28°C]
[Aug 19]
Podillia     0-0 Epicenter   
  [+32°C]
Khust        0-1 Ahrobiznes  
  [Roman Kuzmyn 73. +35°C]
[Aug 20]
Nyva Ter     0-1 Metalist    
  [Vasyl Lutsiv 81. +30°C]
Bukovyna     1-0 Prykarpattia
  [Bohdan Dukhota 81. +32°C]

Round 5
[Aug 25]
Metalist     0-3 Karpaty     
  [Ambrosiy Chachua 2, Yehor Demchenko 28, Artur Riabov 86. Lviv, +24°C]
[Aug 26]
Nyva Buz     1-0 Bukovyna    
  [Mykhailo Serhiychuk 15. Bucha, +29°C]
[Aug 28]
Epicenter    2-3 Nyva Ter    
  [Andriy Liashenko 31, Maxym Hirnyi 67 pen - Ihor Hatala 33, 
   Andriy Riznyk 40, Dmytro Haladei 76. Kamyanets-Pod., +37°C]
Ahrobiznes   0-0 Podillia    
  [Volochysk, +33°C]
Prykarpattia 7-0 Khust       
  [Andriy Khoma 16, 59, 75, Dmytro Shynkarenko 20, 72, Roman Barchuk 55, 
   Volodymyr Rudiuk 90. Iv.-Frankivsk, +33°C]

Round 6
[Sep 2]
Karpaty      2-0 Epicenter   
  [Cristhyan Souza 74, Vitaliy Ravlyk 81. Lviv, +24°C]
Bukovyna     1-0 Metalist    
  [Vasyl Palahniuk 76 pen. Chernivtsi, +27°C]
[Sep 3]
Prykarpattia 2-2 Nyva Buz    
  [Vasyl Frantsuz 43, Artem Siomka 66 - Danylo Knysh 22, Kyrylo Prokopchuk 90. Iv.-Frankivsk, +23°C]
Nyva Ter     0-0 Ahrobiznes  
  [Ternopil, +25°C]
Khust        2-1 Podillia    
  [Vladyslav Borysenko 4, Volodymyr Shevchuk 20 - Valeriy Boldenkov 86. Khust, +19°C]

Round 7
[Sep 9]
Ahrobiznes   0-1 Karpaty     
  [Pavlo Polehenko 41 pen. Missed PK: Igor Neves (Kar) 44. Volochysk, +24°C]
Epicenter    2-1 Bukovyna    
  [Ivan Bendera 40, Maxym Hirnyi 75 pen - Vitaliy Farasieyenko 66. Kamyanets-Pod., +25°C]
[Sep 10]
Nyva Buz     2-2 Khust       
  [Ruslan Palamar 59 pen, Volodymyr Tymenko 82 - Ivan Stankovych 22, 
   Vladyslav Borysenko 67. Bucha, +21°C]
Podillia     2-0 Nyva Ter    
  [Olexandr Tsybulnyk 27, Roman Nazarchuk 39. Khmelnytskyi, +23°C]
[Oct 11]
Metalist     0-1 Prykarpattia
  [Andriy Khoma 73. Uzhhorod, +10°C]

Round 8
[Sep 15]
Karpaty      2-1 Podillia    
  [Yan Kostenko 10, Pavlo Polehenko 62 pen - Olexandr Tsybulnyk 26. Lviv, +19°C]
Prykarpattia 2-2 Epicenter   
  [Andriy Bezhenar (Epi) 20 og, Mykyta Titayevskyi 26 - Danylo V. Kravchuk 44, 
   Maxym Hirnyi 74. Iv.-Frankivsk, +20°C]
Bukovyna     1-0 Ahrobiznes  
  [Vitaliy Farasieyenko 27. Chernivtsi, +21°C]
[Sep 16]
Nyva Buz     0-0 Metalist    
  [Bucha, +20°C]
Khust        2-0 Nyva Ter    
  [Nazar Prykhodko 45+2, 85. Khust, +23°C]

Round 9
[Sep 22]
Podillia     1-1 Bukovyna    
  [Yevhen Zadoya 16 pen - Vasyl Palahniuk 48 pen. Khmelnytskyi, +24°C]
[Sep 23]
Epicenter    0-2 Nyva Buz    
  [Ruslan Palamar 9 pen, Stepan Hryhorashchuk (Epi) 28 og. Kamyanets-Pod., +30°C]
Ahrobiznes   1-1 Prykarpattia
  [Ivan Havrushko 50 - Dmytro Shynkarenko 90+3. Volochysk, +27°C]
Metalist     0-3 Khust       
  [Nazar Prykhodko 36, Volodymyr Shevchuk 59, Vladyslav Borysenko 81. 
   Missed PK: Yevhen Riazantsev (Met) 77. Uzhhorod, +23°C]
[Sep 24]
Nyva Ter     1-1 Karpaty     
  [Andriy Zin 7 - Yan Kostenko 6. Missed PK: Pavlo Polehenko (Kar) 74. Ternopil, +19°C]

Round 10
[Sep 29]
Podillia     1-1 Prykarpattia
  [Yaroslav Dobrokhotov 80 - Andriy Khoma 70. Khmelnytskyi, +25°C]
[Sep 30]
Epicenter    2-2 Metalist    
  [Danylo V. Kravchuk 41, Serhiy Sten 43 - Yevhen Riazantsev 5, 
   Petro Lutsiv 8. Kamyanets-Pod., +25°C]
Nyva Ter     0-1 Bukovyna    
  [Artur Novotriasov 90. Ternopil, +24°C]
[Oct 1]
Khust        0-3 Karpaty     
  [Artur Riabov 40, Igor Neves 69, 87. Khust, +21°C]
Ahrobiznes   1-0 Nyva Buz    
  [Roman Kuzmyn 39. Volochysk, +17°C]

Round 11
[Oct 6]
Metalist     1-2 Ahrobiznes  
  [Petro Lutsiv 63 - Daniyil Volkov 17, Gabriel Gomes (Met) 39 og. Uzhhorod, +20°C]
Prykarpattia 0-0 Nyva Ter    
  [Ivano-Frankivsk, +16°C]
[Oct 7]
Epicenter    3-1 Khust       
  [Andriy Lipovuz 14, Serhiy Sten 48 pen, 54 - Volodymyr Shevchuk 17. Kamyanets-Podilskyi, +21°C]
[Oct 8]
Bukovyna     0-1 Karpaty     
  [Yevhen Pidlepenets 63. Chernivtsi, +11°C]
Nyva Buz     2-1 Podillia    
  [Vladyslav Nekhtiy 7, Danylo Knysh 57 pen - Yaroslav Dobrokhotov 38 pen. 
   Missed PK: Mykhailo Serhiychuk (Nyv) 20. Bucha, +11°C]

Round 12
[Oct 13]
Ahrobiznes   1-1 Epicenter   
  [Denys Halenkov 10 - Andriy Lipovuz 63. Volochysk, +21°C]
[Oct 14]
Nyva Ter     2-0 Nyva Buz    
  [Andriy Riznyk 58, Dmytro Haladei 66. Ternopil, +23°C]
Khust        1-2 Bukovyna    
  [Vadym Merdieyev 86 pen - Roman Bodnia 65, Vasyl Palahniuk 70. Khust, +22°C]
[Oct 15]
Karpaty      3-3 Prykarpattia
  [Yevhen Pidlepenets 10, Tymofiy Sukhar 12, Yehor Demchenko 59 - 
   Andriy Khoma 9, 55, Vasyl Tsiutsiura 32 pen. Lviv, +10°C]
Podillia     1-0 Metalist    
  [Roman Nazarchuk 83. Khmelnytskyi, +11°C]

Round 13
[Oct 20]
Epicenter    2-2 Podillia    
  [Andriy Bezhenar 45+1, Danylo V. Kravchuk 63 - Stanislav Vasylenko 79, 
   Yevhen Zadoya 87 pen. Kamyanets-Pod., +16°C]
[Oct 21]
Nyva Buz     0-1 Karpaty     
  [Ambrosiy Chachua 61. Bucha, +14°C]
Ahrobiznes   3-0 Khust       
  [Roman Kuzmyn 27, Dmytro Shostak 44, Denys Halenkov 56. Volochysk, +22°C]
[Oct 22]
Prykarpattia 2-1 Bukovyna    
  [Andriy Khoma 12, 65 - Kïrïll Pasïçnïk 86. Ivano-Frankivsk, +18°C]
Metalist     0-0 Nyva Ter    
  [Uzhhorod, +15°C]

Round 14
[Oct 27]
Podillia     0-1 Ahrobiznes  
  [Kristian Svystun 77. Khmelnytskyi, +14°C]
[Oct 28]
Bukovyna     3-3 Nyva Buz    
  [Vitaliy Farasieyenko 7, Vasyl Palahniuk 64, 86 - Ivan Budniak 3, 
   Ruslan Palamar 23, Volodymyr Tymenko 66. Chernivtsi, +16°C]
Nyva Ter     1-2 Epicenter   
  [Andriy Zin 4 - Vladyslav Moroz 62, Serhiy Sten 87. Ternopil, +13°C]
Khust        1-2 Prykarpattia
  [Vadym Merdieyev 60 pen - Andriy Khoma 37, Dmytro Shynkarenko 75. Khust, +17°C]
[Oct 29]
Karpaty      3-0 Metalist    
  [Igor Neves 9, Ambrosi Chachua 23, Yan Kostenko 55. Lviv, +17°C]

Round 15
[Nov 3]
Ahrobiznes   2-1 Nyva Ter    
  [Kristian Svystun 39, Ruslan Baryliak 90 - Daniyil Volskyi 88. Volochysk, +11°C]
[Nov 4]
Metalist     2-3 Bukovyna    
  [Yevhen Riazantsev 30, Yevhen Isayenko 51 - Vitaliy Farasieyenko 19, 
   Vasyl Palahniuk 82 pen, 84. Uzhhorod, +15°C]
Podillia     4-1 Khust       
  [Maxym Voitikhovskyi 6, Yevhen Zadoya 24, Daniyil Bozhenar 57, 
   Dmytro Prikhna 63 - Vladyslav Ivanov 90. Khmelnytskyi, +14°C]
[Nov 5]
Epicenter    3-2 Karpaty     
  [Yuriy Hlushchuk 5, Danylo V. Kravchuk 58, 78 - Yan Kostenko 35, 
   Pavlo Polehenko 45. Kamyanets-Podilskyi, +12°C]
Nyva Buz     0-1 Prykarpattia
  [Dmytro Shynkarenko 83. Bucha, +14°C]

Round 16
[Nov 10]
Nyva Ter     0-0 Podillia    
  [Ternopil, +5°C]
Prykarpattia 1-2 Metalist    
  [Vasyl Tsiutsiura 60 pen - Yevhen Riazantsev 2, 78. Ivano-Frankivsk, +10°C]
[Nov 12]
Karpaty      3-0 Ahrobiznes  
  [Igor Neves 17, Vladislav Baboglo 36, Ambrosi Chachua 75. Lviv, +8°C]
Khust        0-1 Nyva Buz    
  [Ruslan Palamar 75 pen. Khust, +7°C]
Bukovyna     0-2 Epicenter   
  [Vladyslav Moroz 22, Andriy Bezhenar 68. Chernivtsi, +11°C]

Round 17 [Nov 18]
Podillia     0-1 Karpaty     
  [Bohdan Vekliak 49. Khmelnytskyi, +5°C]
Epicenter    1-1 Prykarpattia
  [Andriy Lipovuz 55 - Roman Zhmurko (Epi) 33 og. Kamyanets-Podilskyi, +5°C]
Metalist     1-1 Nyva Buz    
  [Yevhen Riazantsev 55 - Gabriel Gomes (Met) 90+3 og. Uzhhorod, +4°C]
Ahrobiznes   3-0 Bukovyna    
  [Denys Halenkov 43, Roman Kuzmyn 58, Roman Tolochko 90+1. Volochysk, +5°C]
Nyva Ter     4-1 Khust       
  [Dmytro Borodenko 18, 45+1, Dmytro Haladei 40 pen, 
   Ihor Hatala 62 pen - Ihor Vahin 9. Ternopil, +2°C]

Round 18 [Nov 24]
Karpaty      3-0 Nyva Ter    
  [Yehor Kartushov 65, Igor Neves 78, Ambrosi Chachua 89. Lviv, +5°C]
Prykarpattia 2-0 Ahrobiznes  
  [Andriy Khoma 43, Vasyl Frantsuz 79. Ivano-Frankivsk, +6°C]
Nyva Buz     0-2 Epicenter   
  [Maxym Hirnyi 34, 77. Bucha, +4°C]
Bukovyna     0-2 Podillia    
  [Maxym Voitikhovskyi 16, Kyrylo Kostenko 78. Chernivtsi, +7°C]
Khust        1-2 Metalist    
  [Vasyl Vasylynets 81 - Gabriel Gomes 3, Petro Lutsiv 59 pen. Khust, 0°C]

Final Table:

 1.Karpaty (Lviv)                   18  14  3  1  34-10  45  Qualified
 2.Epicenter (Kamyanets-Podilskyi)  18   8  7  3  27-21  31  Qualified
 3.Ahrobiznes (Volochysk)           18   8  5  5  20-15  29  Qualified [N]
 4.Nyva (Buzova)                    18   7  6  5  21-19  27  Qualified [P]
 5.Prykarpattia (Ivano-Frankivsk)   18   6  8  4  27-18  26  Qualified
-----------------------------------------------------------
 6.Bukovyna (Chernivtsi)            18   6  3  9  16-23  21  
 7.Podillia (Khmelnytskyi)          18   4  8  6  18-17  20  [1 1 0 2-0 4] [N]
 8.Nyva (Ternopil)                  18   5  5  8  15-19  20  [0 1 1 0-2 1]
 9.Metalist (Kharkiv)               18   3  5 10  13-27  14  [R]
10.FC Khust                         18   3  2 13  15-37  11  [P]

Epicenter have moved from Dunayivtsi to Kamyanets-Podilskyi.

Group B

Final Table:

 1.Inhulets (Petrove)               18  13  3  2  41-13  42  Qualified [R]
 2.Livyi Bereh (Kyiv)               18  11  3  4  40-11  36  Qualified [N]
 3.FSC Mariupol                     18   8  7  3  22-14  31  Qualified
 4.Viktoria (Sumy)                  18   8  6  4  19-18  30  Qualified [N]
 5.SC Poltava                       18   8  5  5  35-27  29  Qualified
-----------------------------------------------------------
 6.Metalurh (Zaporizhzhia)          18   6  7  5  23-18  25  
 7.Hirnyk-Sport (Horishni Plavni)   18   5  2 11  16-32  17  
 8.Kremin (Kremenchuk)              18   4  2 12  14-40  14  
 9.FC Chernihiv                     18   4  1 13  20-44  13  [2 0 0 5-3 6]
10.Dinaz (Demydiv)                  18   3  4 11  15-28  13  [0 0 2 3-5 0]

Round 1
[Jul 27]
Mariupol     0-0 Viktoria    
  [+21°C]
[Jul 28]
Livyi Bereh  5-0 Hirnyk-Sport
  [Vladyslav Voitsekhovskyi 22, Danyyil Sukhoruchko 52, 62, Olexandr Dudarenko 75, 
   Olexiy Lytovchenko 90+3. Missed PK: Andriy Yakymiv (LB) 37. +23°C]
Metalurh     0-0 Kremin      
  [+23°C]
[Jul 29]
Chernihiv    3-2 Dinaz       
  [Viacheslav Koidan 1, Mykyta Posmashnyi 39, Kyrylo Kryvoborodenko 42 - 
   Viacheslav Shevchenko 6, Andriy Solovyov 33. +26°C]
Inhulets     5-0 Poltava     
  [Olexandr Kozak 18, 28, 51, Yuriy Kozyrenko 35, Denys Rezepov 64. +27°C]

Round 2
[Aug 6]
Viktoria     1-1 Metalurh    
  [Denys Dolinskyi 36 - Suleyman Seytxalilov 48. +36°C]
[Aug 7]
Chernihiv    0-2 Inhulets    
  [Artem Sitalo 12, Yaroslav Bohunov 84. +21°C]
Livyi Bereh  1-3 Poltava     
  [Dmytro Kopytov (Pol) 76 og - Bohdan Shmyhelskyi 34 pen, 
   Yevhen Opanasenko 63, Artem Perebora 69. +24°C]
Dinaz        2-1 Kremin      
  [Viacheslav Shevchenko 21 pen, 33 pen - Andriy Savitskyi 90+3. +22°C]
Hirnyk-Sport 1-0 Mariupol    
  [Inal Chertkoyev 52 pen. Missed PK: Yevhen Moroz (HS) 39. +33°C]

Round 3
[Aug 11]
Livyi Bereh  5-1 Chernihiv   
  [Vladyslav Voitsekhovskyi 16, Ruslan Dedukh 33 pen, Oleh Synytsia 61, 
   Mykola Kohut 65, Olexiy Lytovchenko 69 - Viacheslav Koidan 83 pen. +23°C]
Mariupol     1-1 Poltava     
  [Vladyslav Harnaha (Pol) 89 og - Dmytro Shcherbak 61. +26°C]
Kremin       0-1 Viktoria    
  [Maxym Chehlov 36. +23°C]
[Aug 12]
Inhulets     3-0 Dinaz       
  [Artem Sitalo 14, Olexandr Kozak 45, Vitaliy Koltsov 85 pen. +25°C]
Metalurh     0-1 Hirnyk-Sport
  [Danylo Dmytriyev 60. +27°C]

Round 4
[Aug 19]
Inhulets     2-1 Livyi Bereh 
  [Artem Sitalo 18, Mykhailo Shershen 59 - Arsen Slotiuk 88. +32°C]
Hirnyk-Sport 0-1 Kremin      
  [Andriy Hloba 40. +32°C]
Dinaz        0-1 Viktoria    
  [Yaroslav Halenko 46. +32°C]
Poltava      1-2 Metalurh    
  [Dmytro Shcherbak 53 - Denys Halata 68, Serhiy Paliukh 83. +33°C]
[Sep 13]
Chernihiv    0-1 Mariupol    
  [Ivan D. Melnychenko 65. Chernihiv, +22°C]

Round 5
[Aug 27]
Livyi Bereh  3-0 Dinaz       
  [Vladyslav Voitsekhovskyi 9, 33, Arsen Slotiuk 14. Kyiv, +32°C]
Metalurh     4-2 Chernihiv   
  [Valeriy Sad 16 pen, 34, Bohdan Mohilnyi 59, Denys Halata 77 - 
   Maxym Serdiuk 17, Mykyta Posmashnyi 38. Uman, +35°C]
[Aug 28]
Mariupol     1-1 Inhulets    
  [Artem Tieriekhov 90+5 - Artem Sitalo 24. Boryspil, +35°C]
Viktoria     1-0 Hirnyk-Sport
  [Vadym Shavrin 9. Sumy, +27°C]
Kremin       0-6 Poltava     
  [Bohdan Shmyhelskyi 21, 46, Mykola Buzhyn 52, 62, Dmytro Shcherbak 54, 
   Sviatoslav Shapovalov 83. Kremenchuk, +32°C]

Round 6
[Sep 1]
Livyi Bereh  1-1 Mariupol    
  [Andriy Spivakov 28 - Ihor Bykovskyi 90. Kyiv, +25°C]
[Sep 2]
Chernihiv    2-3 Kremin      
  [Maxym Serdiuk 4, 28 - Andriy Savitskyi 45, Myroslav Trofymiuk 52, 90. 
   Missed PK: Simon Galoyan (Kre) 45. Chernihiv, +25°C]
[Sep 3]
Inhulets     3-2 Metalurh    
  [Vitaliy Koltsov 62 pen, 80 pen, Denys Rezepov 82 - Danylo Falkovskyi 10, 
   Valeriy Sad 90+1 pen. Petrove, +27°C]
Poltava      2-2 Viktoria    
  [Olexandr Vivdych 29, Maxym Horzhui 82 - Bohdan Myshenko 41, Vadym Shavrin 87. Poltava, +27°C]
Dinaz        3-1 Hirnyk-Sport
  [Olexiy Malaki 17, Guilherme Nascimento 54, Danylo Kirichenko 69 - 
   Radion Posievkin 21. Demydiv, +25°C]

Round 7
[Sep 8]
Kremin       0-2 Inhulets    
  [Artem Sitalo 15, Mykhailo Shershen 86. Kremenchuk, +24°C]
Mariupol     2-1 Dinaz       
  [Ivan Mochevinskyi 41, Olexandr Batalskyi 43 - Danylo Kirichenko 2. Boryspil, +24°C]
[Sep 9]
Viktoria     2-1 Chernihiv   
  [Bohdan Myshenko 38, Vadym Shavrin 89 pen - Pavlo Fedosov 15. Sumy, +17°C]
Metalurh     1-1 Livyi Bereh 
  [Valeriy Sad 7 pen - Andriy Spivakov 25 pen. Uman, +23°C]
[Sep 10]
Hirnyk-Sport 1-3 Poltava     
  [Ekemini N. Effiong 20 - Olexandr Vivdych 11, Dmytro Shcherbak 54, 
   Artem Perebora 59 pen. Horishni Plavni, +20°C]

Round 8
[Sep 16]
Inhulets     3-0 Viktoria    
  [Olexandr Pyatov 57, Yaroslav Bohunov 60, Vitaliy Koltsov 90+1 pen. Petrove, +24°C]
Dinaz        1-1 Poltava     
  [Serhiy Starenkyi 90+2 - Yevhen Streltsov 57. Missed PK: Andriy Novikov (Din) 33. Demydiv, +21°C]
[Sep 17]
Livyi Bereh  6-0 Kremin      
  [Andriy Spivakov 8, 55 pen, 70 pen, Valeriy Samar 12, Ruslan Dedukh 33, 
   Oleh Synytsia 75. Missed PK: Ruslan Dedukh (LB) 25. Kyiv, +24°C]
Mariupol     2-2 Metalurh    
  [Dmytro Piddubnyi (Met) 40 og, Artem Tieriekhov 58 - Dmytro Piddubnyi 38, 
   Tymofiy Khussin 90+2. Boryspil, +23°C]
Chernihiv    1-0 Hirnyk-Sport
  [Maxym Shumylo 31. Chernihiv, +21°C]

Round 9
[Sep 23]
Viktoria     1-0 Livyi Bereh 
  [Denys Dolinskyi 81 pen. Sumy, +23°C]
Poltava      2-0 Chernihiv   
  [Ihor Kotsiumaka 43, Dmytro Shcherbak 65 pen. Poltava, +25°C]
[Sep 24]
Hirnyk-Sport 1-2 Inhulets    
  [Danylo Tuzenko 80 - Yaroslav Bohunov 29, Vitaliy Koltsov 90+6 pen. 
   Missed PK: Olexandr Kozak (Inh) 38. Hor.Plavni, +24°C]
Kremin       0-3 Mariupol    
  [Mykyta Tepliakov 21, 24, Artem Tieriekhov 64. Kremenchuk, +27°C]
Metalurh     1-1 Dinaz       
  [Bohdan Mohylnyi 47 - Guilherme Nascimento 19. Uman, +27°C]

Round 10
[Sep 30]
Poltava      1-3 Inhulets    
  [Maxym Horzhui 42 - Yuriy Kozyrenko 61, Vitaliy Koltsov 69 pen, 
   Yaroslav Bohunov 80. Poltava, +25°C]
Dinaz        1-2 Chernihiv   
  [Danylo Kirichenko 79 - Pavlo Fedosov 13, Mykyta Posmashnyi 52. Demydiv, +23°C]
[Oct 1]
Viktoria     0-0 Mariupol    
  [Sumy, +19°C]
Hirnyk-Sport 0-1 Livyi Bereh 
  [Andriy Spivakov 45+1 pen. Hor.Plavni, +25°C]
Kremin       1-2 Metalurh    
  [Davronbek Azizov 90+2 - Bohdan Mohylnyi 18, Ruslan Buriak 63. Kremenchuk, +26°C]

Round 11
[Oct 7]
Metalurh     2-0 Viktoria    
  [Ruslan Buriak 41, Valeriy Sad 52. Uman, +17°C]
Mariupol     2-3 Hirnyk-Sport
  [Illia Zubkov 1, 2 - Bohdan Hora 40, 45, Andriy Romanenko 62. Boryspil, +13°C]
Kremin       0-0 Dinaz       
  [Kremenchuk, +18°C]
[Oct 8]
Inhulets     6-1 Chernihiv   
  [Vitaliy Koltsov 20, Olexandr Kozak 27, 61, Mykhailo Shershen 57, 
   Yaroslav Kvasov 84, Illia Hajuk 89 - Maxym Serdiuk 78. Petrove, +9°C]
Poltava      2-1 Livyi Bereh 
  [Yevhen Streltsov 25, Bohdan Shmyhelskyi 50 - Daniyil Sukhoruchko 15. Poltava, +12°C]

Round 12
[Oct 13]
Viktoria     3-0 Kremin      
  [Vadym Shavrin 28, Anton Baidal 53 pen, Olexiy Savchenko 76 pen. Sumy, +15°C]
Hirnyk-Sport 1-0 Metalurh    
  [Yevhen Moroz 30. Horishni Plavni, +15°C]
[Oct 15]
Dinaz        0-2 Inhulets    
  [Stanislav-Nuri Malysh 20, Vitaliy Koltsov 77. 
   Missed PK: Vitaliy Koltsov (Inh) 58. Demydiv, +14°C]
Chernihiv    0-3 Livyi Bereh 
  [Daniyil Sukhoruchko 36, 90+1, 90+4. Chernihiv, +14°C]
[Oct 16]
Poltava      0-2 Mariupol    
  [Dmytro Penteleichuk 54, Olexandr Batalskyi 75. Poltava, +7°C]

Round 13
[Oct 20]
Kremin       4-1 Hirnyk-Sport
  [Simon Galoyan 15, 74, Olexiy Zhdanovych 32, Myroslav Trofymiuk 52 - 
   Danylo Tuzenko 30. Kremenchuk, +18°C]
[Oct 21]
Viktoria     2-1 Dinaz       
  [Bohdan Myshenko 28, Anton Baidal 58 - Artem Khotsianovskyi 90. Sumy, +9°C]
[Oct 22]
Livyi Bereh  3-0 Inhulets    
  [Daniyil Sukhoruchko 6, Oleh Synytsia 53, Olexiy Lytovchenko 86. Kyiv, +17°C]
Mariupol     3-1 Chernihiv   
  [Artem Tieriekhov 17, Olexandr Batalskyi 27, Dmytro Oliynyk 73 - 
   Pavlo Shushko (Mar) 83 og. Boryspil, +15°C]
Metalurh     3-1 Poltava     
  [Serhiy Basov 15, Ruslan Buriak 32, Dmytro Krapyvnyi 57 - Dmytro Shcherbak 23. Uman, +25°C]

Round 14
[Oct 26]
Hirnyk-Sport 2-2 Viktoria    
  [Inal Chertkoyev 47, Radion Posievkin 57 - Valeriy Kureliekh 23, 
   Volodymyr Zdyrko 33. Horishni Plavni, +15°C]
[Oct 28]
Inhulets     0-1 Mariupol    
  [Dmytro Penteleichuk 12. Missed PK: Artem Sitalo (Inh) 10. Petrove, +15°C]
[Oct 29]
Chernihiv    1-3 Metalurh    
  [Pavlo Fedosov 90+3 pen - Ruslan Buriak 23, Valeriy Sad 38, 
   Danylo Falkovskyi 90+1. Chernihiv, +13°C]
Poltava      4-1 Kremin      
  [Dmytro Kopytov 1, 90+1, Olexandr Vivdych 6, Maxym Horzhui 21 - Simon Galoyan 4. Poltava, +12°C]
[Oct 30]
Dinaz        0-0 Livyi Bereh 
  [Demydiv, +14°C]

Round 15
[Nov 3]
Kremin       2-1 Chernihiv   
  [Andriy Kireyev 61, Davronbek Azizov 71 pen - Artem Matus (Kre) 38 og. Kremenchuk, +11°C]
[Nov 4]
Hirnyk-Sport 2-0 Dinaz       
  [Radion Posievkin 7, Olexandr Podrezan 85. Horishni Plavni, +17°C]
[Nov 5]
Metalurh     0-0 Inhulets    
  [Uman, +16°C]
Viktoria     0-0 Poltava     
  [Sumy, +13°C]
Mariupol     0-2 Livyi Bereh 
  [Andriy Spivakov 21, 78. Boryspil, +14°C]

Round 16 [Nov 12]
Inhulets     5-1 Kremin      
  [Olexandr Kozak 13, 18, Yaroslav Kvasov 16, 75, Olexandr Dykhtiaruk (Kre) 81 og - 
   Simon Galoyan 50. Petrove, +11°C]
Chernihiv    0-3 Viktoria    
  [Serhiy Mashtalir 43, Yaroslav Halenko 75 pen, 79. Chernihiv, +7°C]
Livyi Bereh  1-0 Metalurh    
  [Ivan Kohut 27. Kyiv, +9°C]
Dinaz        1-2 Mariupol    
  [Serhiy Starenkyi 40 - Olexandr Batalskyi 45+3 pen, Artem Tieriekhov 87. Demydiv, +8°C]
Poltava      4-1 Hirnyk-Sport
  [Olexandr Vivdych 27, 57, Dmytro Shcherbak 38 pen, 49 - Inal Chertkoyev 90+1. Poltava, +10°C]

Round 17 [Nov 19]
Viktoria     0-1 Inhulets    
  [Yaroslav Bohunov 43. Sumy, -3°C]
Kremin       0-1 Livyi Bereh 
  [Olexiy Lytovchenko 72. Kremenchuk, 0°C]
Metalurh     0-0 Mariupol    
  [Uman, +2°C]
Poltava      2-1 Dinaz       
  [Olexandr Vivdych 51, Dmytro Shcherbak 54 - Andriy Novikov 64. Poltava, +1°C]
Hirnyk-Sport 0-2 Chernihiv   
  [Pavlo Fedosov 81, 89. Horishni Plavni, +1°C]

Round 18 [Nov 25]
Inhulets     1-1 Hirnyk-Sport
  [Vitaliy Koltsov 86 pen - Artem Nyzhnyk 21. Volodymyrivka, +3°C]
Livyi Bereh  5-0 Viktoria    
  [Ivan Kohut 12, Andriy Spivakov 21, 58, Andriy Yakymiv 40, Oleh Synytsia 84.
   Missed PKs: Vadym Shavrin (Vik) 56, Ivan Petrenko (LB) 88. Kyiv, +2°C]
Mariupol     1-0 Kremin      
  [Petro Kharzhevskyi 8. Kyiv, +3°C]
Chernihiv    2-2 Poltava     
  [Viacheslav Koidan 82, Anatoliy Romanchenko 90+4 - Dmytro Kopytov 19, 
   Dmytro Shcherbak 47. Chernihiv, +2°C]
Dinaz        1-0 Metalurh    
  [Danylo Kirichenko 16. Demydiv, +2°C]

Final Table:

 1.Inhulets (Petrove)               18  13  3  2  41-13  42  Qualified [R]
 2.Livyi Bereh (Kyiv)               18  11  3  4  40-11  36  Qualified [N]
 3.FSC Mariupol                     18   8  7  3  22-14  31  Qualified
 4.Viktoria (Sumy)                  18   8  6  4  19-18  30  Qualified [N]
 5.SC Poltava                       18   8  5  5  35-27  29  Qualified
-----------------------------------------------------------
 6.Metalurh (Zaporizhzhia)          18   6  7  5  23-18  25  
 7.Hirnyk-Sport (Horishni Plavni)   18   5  2 11  16-32  17  
 8.Kremin (Kremenchuk)              18   4  2 12  14-40  14  
 9.FC Chernihiv                     18   4  1 13  20-44  13  [2 0 0 5-3 6]
10.Dinaz (Demydiv)                  18   3  4 11  15-28  13  [0 0 2 3-5 0]

Second Stage

Promotion Group | Relegation Group

Promotion Group

Table:

 1.Karpaty (Lviv)                   25  19  4  2  43-14  61      Promoted
 2.Inhulets (Petrove)               25  18  4  3  52-15  58  [R]
-----------------------------------------------------------
 3.Livyi Bereh (Kyiv)               25  15  4  6  53-16  49  [N]
 4.Epicenter (Kamyanets-Podilskyi)  25  11 10  4  36-27  43  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Prykarpattia (Ivano-Frankivsk)   25   9  9  7  33-26  36      [1 1 0 3-2 4]
 6.Kudrivka-Nyva (Buzova)           25   9  9  7  28-30  36  [P] [0 1 1 2-3 1]
 7.FSC Mariupol                     25   8 11  6  26-22  35      [0 2 0 0-0 2]
 8.Viktoria (Sumy)                  25   9  8  8  21-25  35  [N] [0 2 0 0-0 2]
 9.SC Poltava                       25   9  7  9  43-39  34      [2-1]
10.Ahrobiznes (Volochysk)           25   9  7  9  23-24  34  [N] [1-2]

During the winter break, Nyva (Buzova) merged with FC Kudrivka from Druha Liha. 
  They play home games in Bucha (30 km north-east of Buzova).
FSC Mariupol play home games in Kyiv (784 km north-west of Mariupol).

Round 1
[Mar 22]
Prykarpattia 0-1 Inhulets    
  [Valeriy Sad 76. Missed PK: Vitaliy Koltsov (Inh) 5. +9°C]
[Mar 23]
Karpaty      2-1 Poltava     
  [Pavlo Polehenko 54, 90+4 pen - Mykola Buzhyn 79. Att: 2,000. +12°C]
Epicenter    1-1 Mariupol    
  [Danylo V. Kravchuk 39 - Illia Zubkov 82. Att: 850. +16°C]
Kudriv.-Nyva 1-5 Livyi Bereh 
  [Yevhen Misiura 48 - Andriy Yakymiv 37, Oleh Synytsia 67, 77, 
   Daniyil Sukhoruchko 79, Sidnney Santos 90+1. +10°C]
[Mar 24]
Ahrobiznes   0-0 Viktoria    
  [Att: 920. +7°C]

Round 2
[Mar 29]
Karpaty      1-0 Viktoria    
  [Yan Kostenko 6. Att: 2,000. +16°C]
Livyi Bereh  3-0 Ahrobiznes  
  [Vladyslav Voitsekhovskyi 3, Andriy Yakymiv 20, Maryan Mysyk 64. Att: 0. +9°C]
Mariupol     1-1 Prykarpattia
  [Illia Zubkov 10 - Serhiy Shvets 16. Att: 0. +10°C]
[Mar 30]
Inhulets     0-0 Kudriv.-Nyva
  [Att: 0. +22°C]
Poltava      0-0 Epicenter   
  [Att: 0. +16°C]

Round 3 [Total Att: 3,710; Average: 1,237]
[Apr 5]
Prykarpattia 0-1 Livyi Bereh 
  [Ruslan Dedukh 69. Att: 0. +18°C]
[Apr 6]
Karpaty      3-1 Mariupol    
  [Pavlo Polehenko 28, Igor Neves 35, Yevhen Pidlepenets 53 - Rodion Plaksa 5. Att: 2,000. +17°C]
Ahrobiznes   1-0 Inhulets    
  [Denys Halenkov 90. Att: 820. +15°C]
Kudriv.-Nyva 2-2 Poltava     
  [Volodymyr Tymenko 54 pen, Valeriy Rohozynskyi 55 - Maxym Marusych 8, 
   Dmytro Shcherbak 89 pen. Att: 0. +12°C]
[Apr 7]
Epicenter    3-1 Viktoria    
  [Vladyslav Moroz 36, Andriy Lipovuz 46, Danylo V. Kravchuk 57 - Maxym Chehlov 17. Att: 890. +20°C]

Round 4
[Apr 12]
Livyi Bereh  0-1 Karpaty     
  [Yevhen Pidlepenets 56. Att: 350. +18°C]
Mariupol     0-0 Kudriv.-Nyva
  [Att: 0. +20°C]
Poltava      2-1 Ahrobiznes  
  [Volodymyr Odariuk 52, Dmytro Shcherbak 84 - Danyyil Volkov. Att: 0. +19°C]
[Apr 13]
Inhulets     1-0 Epicenter   
  [Maxym Melnychuk 66. Att: 0. +19°C]
Viktoria     0-1 Prykarpattia
  [Oleh Kos 11. Att: 0. +17°C]

Round 5
[Apr 19]
Karpaty      1-2 Inhulets    
  [Yan Kostenko 90+1 - Olexandr Kozak 50; Yaroslav Bohunov 85 pen. Att: 2,000. +5°C]
Prykarpattia 3-1 Poltava     
  [Andriy Khoma 10; Oleh Kos 58; Vasyl Tsiutsiura 66 - Volodymyr Odariuk 33. Att: 0. +8°C]
[Apr 20]
Ahrobiznes   1-1 Mariupol    
  [Maxym Voitikhovskyi 49 - Artem Tieriekhov 90+3. Att: 520. +9°C]
[Apr 21]
Epicenter    1-1 Livyi Bereh 
  [Vladyslav Krystin 61 - Olexiy Lytovchenko 75. Att: 800. +12°C]
Kudriv.-Nyva 2-0 Viktoria    
  [Mykola Vechurko 39; Vladyslav Nekhtiy 80. Att: 0. +10°C]

Round 6
[Apr 27]
Poltava      0-1 Karpaty     
  [Igor Neves 10. Att: 0. +16°C]
Inhulets     4-0 Prykarpattia
  [Volodymyr Bilotserkovets 4; Artem Sitalo 31; Yaroslav Bohunov 33; 
   Vitaliy Koltsov 41. Att: 0. +19°C]
Livyi Bereh  1-2 Kudriv.-Nyva
  [Danylo Sukhoruchko 15 - Dmytro Korkishko 33 pen; Mykola Vechurko 44. 
   Missed PK: Andriy Spivakov (LB) 40. Att: 800. +18°C]
[Apr 28]
Mariupol     0-1 Epicenter   
  [Danylo V. Kravchuk 45. Att: 0. +18°C]
Viktoria     1-0 Ahrobiznes  
  [Nazariy Nych 67. Att: 0. +12°C]

Round 7
[May 3]
Viktoria     0-0 Karpaty     
  [Att: 0. +18°C]
Ahrobiznes   0-2 Livyi Bereh 
  [Mykola Kohut 87; Andriy Spivakov 90+3. Att: 250. +25°C]
[May 4]
Kudriv.-Nyva 0-3 Inhulets    
  [Artem Sitalo 36, 75; Yaroslav Kvasov 84. Att: 0. +18°C]
Epicenter    3-2 Poltava     
  [Danylo V. Kravchuk 18; Serhiy Sten 28; Vladyslav Moroz 40 - 
   Maxym Marusych 5; Dmytro Shcherbak 26 pen. Att: 900. +21°C]
Prykarpattia 1-0 Mariupol    
  [Andriy Khoma 47. Att: 0. +20°C]

Table:

 1.Karpaty (Lviv)                   25  19  4  2  43-14  61      Promoted
 2.Inhulets (Petrove)               25  18  4  3  52-15  58  [R]
-----------------------------------------------------------
 3.Livyi Bereh (Kyiv)               25  15  4  6  53-16  49  [N]
 4.Epicenter (Kamyanets-Podilskyi)  25  11 10  4  36-27  43  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Prykarpattia (Ivano-Frankivsk)   25   9  9  7  33-26  36      [1 1 0 3-2 4]
 6.Kudrivka-Nyva (Buzova)           25   9  9  7  28-30  36  [P] [0 1 1 2-3 1]
 7.FSC Mariupol                     25   8 11  6  26-22  35      [0 2 0 0-0 2]
 8.Viktoria (Sumy)                  25   9  8  8  21-25  35  [N] [0 2 0 0-0 2]
 9.SC Poltava                       25   9  7  9  43-39  34      [2-1]
10.Ahrobiznes (Volochysk)           25   9  7  9  23-24  34  [N] [1-2]

During the winter break, Nyva (Buzova) merged with FC Kudrivka from Druha Liha. 
  They play home games in Bucha (30 km north-east of Buzova).
FSC Mariupol play home games in Kyiv (784 km north-west of Mariupol).

Round 8 [May 11]
Mariupol     - Karpaty     
Inhulets     - Ahrobiznes  
Livyi Bereh  - Prykarpattia
Viktoria     - Epicenter   
Poltava      - Kudriv.-Nyva

Round 9 [May 18]
Karpaty      - Livyi Bereh 
Epicenter    - Inhulets    
Prykarpattia - Viktoria    
Kudriv.-Nyva - Mariupol    
Ahrobiznes   - Poltava     

Round 10 [May 25]
Inhulets     - Karpaty     
Poltava      - Prykarpattia
Mariupol     - Ahrobiznes  
Livyi Bereh  - Epicenter   
Viktoria     - Kudriv.-Nyva

Relegation Group

Table:

11.Bukovyna (Chernivtsi)            25  10  5 10  33-26  35  
12.Podillia (Khmelnytskyi)          25   7 12  6  31-25  33  [N]
13.Nyva (Ternopil)                  25   8  7 10  21-25  31  
14.Metalist (Kharkiv)               25   7  7 11  25-31  28  [R]
15.Dinaz (Demydiv)                  25   7  5 13  24-34  26      [1-0]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.FC Khust                         24   8  2 14  28-41  26  [P] [0-1]
17.Metalurh (Zaporizhzhia)          24   6  7 11  26-39  25  
-----------------------------------------------------------
18.Hirnyk-Sport (Horishni Plavni)   25   5  5 15  20-43  20  
19.Kremin (Kremenchuk)              25   4  6 15  17-47  18      [2 0 0 5-3 6]
20.FC Chernihiv                     25   5  3 17  26-60  18      [0 0 2 3-5 0]

Metalist play home games in Uzhhorod (1,255 km west of Kharkiv).
Metalurh play home games in Uman (460 km west of Zaporizhzhia).

Round 1
[Mar 22]
Hirnyk-Sport 0-1 Nyva Ter    
  [Bohdan Kozak 14 pen. +4°C]
[Mar 23]
Chernihiv    2-2 Podillia    
  [Kyrylo Kryvoborodenko 65, Vladyslav Shkolnyi 70 - Danyyil Bozhenar 6, Ivan Orobets 21. +7°C]
Metalurh     1-4 Khust       
  [Vladyslav Vasylchenko 19 - Volodymyr Shevchuk 20, Serhiy Novikov 48, 
   Vladyslav Chaban 73, Vladyslav Harnaha 75. +12°C]
[Mar 24]
Kremin       0-0 Metalist    
  [+11°C]
Dinaz        0-2 Bukovyna    
  [Vasyl Palahniuk 60, Ivan Budniak 88. +10°C]

Round 2 [Total Att: 2,300; Average: 575]
[Mar 29]
Podillia     3-1 Kremin      
  [Hlib Savchuk 27, Danyyil Bozhenar 56, Maxym Kulish 63 - Andriy Hloba 9. Att: 200. +9°C]
[Mar 30]
Bukovyna     4-0 Chernihiv   
  [Kyrylo Kryvoborodenko (Che) 9 og, Danylo Honcharuk 53, 
   Andriy Andreichuk 69, 80. Att: 1,700. +24°C]
Nyva Ter     1-4 Dinaz       
  [Roman Volokhatyi 31 - Suleyman Seytxalilov 19, Andriy Tkachuk 68, 
   Stanislav Morarenko 72 pen, 90+2 pen. Att: 300. +22°C]
Khust        4-2 Hirnyk-Sport
  [Vladyslav Chaban 58, 66, 90+1, Vladyslav Borysenko 69 - 
   Innocent C. Odoh 17, Vyacheslav Studenko 53. Att: 0. +23°C]
[Mar 31]
Metalist     4-1 Metalurh    
  [Yevhen Isayenko 12, Kyrylo Dihtiar 61, Yevhen Riazantsev 64, 
   Petro Lutsiv 90+2 pen - Dmytro Kostiuchenko 22. Att: 100. +20°C]

Round 3
[Apr 5]
Kremin       0-0 Bukovyna    
  [Att: 0. +17°C]
Chernihiv    0-2 Khust       
  [Volodymyr Shevchuk 57, Vladyslav Harnaha 82. Att: 0. +15°C]
[Apr 6]
Dinaz        1-1 Podillia    
  [Andriy Novikov 82 - Maxym Kulish 90+2. Att: 0. +15°C]
Hirnyk-Sport 0-0 Metalist    
  [Att: 0. +18°C]
[Apr 7]
Metalurh     0-2 Nyva Ter    
  [Denys Holub 34, Denys Dovbetskyi 62. Att: 0. +18°C]

Round 4 [Total Att: 2,700; Average: 675]
[Apr 13]
Bukovyna     1-1 Hirnyk-Sport
  [Vasyl Palahniuk 36 - Danylo Tuzenko 39. Att: 1,800. +20°C]
Nyva Ter     0-0 Chernihiv   
  [Att: 300. +17°C]
Podillia     3-1 Metalurh    
  [Bohdan Kobzar 23, Valentyn Koreshkov 43, Hlib Savchuk 65 - Ivan Schein 17. Att: 500. +19°C]
[Apr 14]
Khust        1-0 Kremin      
  [Dmytro Dyyanchuk 78. Att: 0. +21°C]
Metalist     2-0 Dinaz       
  [Yevhen Riazantsev 49, Gabriel Gomes 53. Att: 100. +20°C]

Round 5
[Apr 20]
Hirnyk-Sport 1-1 Podillia    
  [Radion Posievkin 7 - Prince C. Chibueze (HS) 90 og. Att: 0. +16°C]
Metalurh     0-5 Bukovyna    
  [Vasyl Palahniuk 38, 55 pen, 62 pen, 84; Denys Vlasenko 81. Att: 0. +18°C]
Dinaz        1-0 Khust       
  [Andriy Voloshyn 90+3. Att: 0. +15°C]
[Apr 21]
Chernihiv    2-1 Metalist    
  [Dmytro O. Sakhno 21; Pavlo Fedosov 57 - Yevhen Riazantsev 34. Att: 0. +9°C]
Kremin       0-0 Nyva Ter    
  [Att: 0. +18°C]

Round 6
[Apr 26]
Metalist     2-1 Kremin      
  [Yevhen Riazantsev 73; Danylo Kaidalov 86 - Ivan Kuts 19. Att: 50. +16°C]
[Apr 27]
Bukovyna     0-1 Dinaz       
  [Andriy Novikov 38. Att: 1,350. +17°C]
Podillia     2-1 Chernihiv   
  [Oleh Veremiyenko 5; Bohdan Kobzar 75 pen - Viacheslav Koidan 26. Att: 500. +17°C]
[Apr 28]
Nyva Ter     2-0 Hirnyk-Sport
  [Andriy Riznyk 57; Dmytro Haladei 77. Att: 300. +22°C]
[tba]
Khust        - Metalurh    

Round 7
[May 3]
Kremin       1-1 Podillia    
  [Ivan Kuts 4 - Anton Fedorov 30. Att: 0. +23°C]
Metalurh     0-3 Metalist    
  [Kyrylo Dihtiar 38; Yevhen Riazantsev 51; Petro Lutsiv 90+2. Att: 0. +23°C]
[May 4]
Chernihiv    1-5 Bukovyna    
  [Dmytro Myronenko 31 - Andriy Andreichuk 21, 53 pen, 60; 
   Danylo Honcharuk 28; Artur Novotriasov 47. Att: 0. +20°C]
Dinaz        2-0 Nyva Ter    
  [Andriy Novikov 24; Ivan Borysenko 87. Att: 0. +20°C]
Hirnyk-Sport 0-2 Khust       
  [Nazar Prykhodko 31, 56 pen. Att: 0. +14°C]

Table:

11.Bukovyna (Chernivtsi)            25  10  5 10  33-26  35  
12.Podillia (Khmelnytskyi)          25   7 12  6  31-25  33  [N]
13.Nyva (Ternopil)                  25   8  7 10  21-25  31  
14.Metalist (Kharkiv)               25   7  7 11  25-31  28  [R]
15.Dinaz (Demydiv)                  25   7  5 13  24-34  26      [1-0]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.FC Khust                         24   8  2 14  28-41  26  [P] [0-1]
17.Metalurh (Zaporizhzhia)          24   6  7 11  26-39  25  
-----------------------------------------------------------
18.Hirnyk-Sport (Horishni Plavni)   25   5  5 15  20-43  20  
19.Kremin (Kremenchuk)              25   4  6 15  17-47  18      [2 0 0 5-3 6]
20.FC Chernihiv                     25   5  3 17  26-60  18      [0 0 2 3-5 0]

Metalist play home games in Uzhhorod (1,255 km west of Kharkiv).
Metalurh play home games in Uman (460 km west of Zaporizhzhia).

Round 8 [May 11]
Podillia     - Dinaz       
Bukovyna     - Kremin      
Khust        - Chernihiv   
Nyva Ter     - Metalurh    
Metalist     - Hirnyk-Sport

Round 9 [May 18]
Metalurh     - Podillia    
Kremin       - Khust       
Hirnyk-Sport - Bukovyna    
Chernihiv    - Nyva Ter    
Dinaz        - Metalist    

Round 10 [May 25]
Podillia     - Hirnyk-Sport
Nyva Ter     - Kremin      
Bukovyna     - Metalurh    
Metalist     - Chernihiv   
Khust        - Dinaz       



Top scorers Persha Liha:

1.Andriy Khoma (Prykarpattia)     14
  Vasyl Palahniuk (Bukovyna)      14
3.Dmytro Shcherbak (Poltava)      13
4.Andriy Spivakov (Livyi Bereh)   11
5.Vitaliy Koltsov (Inhulets)      10
  Igor Neves Alves (Karpaty)      10  [Brazil]
  Yevhen Riazantsev (Metalist)    10
8.Olexandr Kozak (Inhulets)        9
  Danylo V. Kravchuk (Epicenter)   9
  Danylo Sukhoruchko (L.Bereh)     9


Ukrainian Second League (Druha Liha) 2023/24

Table:

 1.UCSA (Tarasivka)              24  17  5  2  58-12  56  [N]
--------------------------------------------------------
 2.Druzhba (Myrivka)             23  17  4  2  48-12  55  [N] [1 1 0 2-1 4]
 3.FC Zviahel                    24  17  4  3  63-16  55      [0 1 1 1-2 1]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
 4.Chaika (Petr.Borshchahivka)   24  14  5  5  43-17  47  
 5.FC Kudrivka                   23  10  6  7  33-33  36  [N]
 6.Skala 1911 (Stryi)            23  11  2 10  32-31  35  [N]
 7.Karpaty-2 (Lviv)              23   9  5  9  33-36  32  [N] [1 0 1 6-2 3]
 8.Rukh-2 (Lviv)                 23   9  5  9  28-31  32  [N] [1 0 1 2-6 3]
 9.Nyva (Vinnytsia)              23   7  9  7  31-32  30  
10.Lokomotyv (Kyiv)              23   6  6 11  28-39  24  [N]
11.Real Pharma (Odesa)           24   5  4 15  19-41  19  
12.FC Trostianets                23   4  6 13  17-30  18  [N]
13.Metalurh-2 (Zaporizhzhia)     24   5  1 18  17-68  16      Withdrew
14.Kremin-2 (Kremenchuk)         24   1  2 21  11-63   5  
========================================================
--.Vast (Mykolayiv)               9   1  1  7   8-37   4      Withdrew

Chaika play most home games in Makariv (40 km west of Petropavlivska Borshchahivka), 
  though some games are held in other places of Kyiv Region.
Druzhba play home games in Kaharlyk (18 km south-east of Myrivka).
Since Round 10, Karpaty-2 play home games in Dubliany (14 km north-east of Lviv).
During the winter break, FC Kudrivka had merged with Nyva (Buzova) and 
  continues as a Kudrivka-Nyva reserve team but under the same name.
Metalurh-2 played home games in Kochubeyivka (Cherkasy Region, 
  470 km west of Zaporizhzhia). They withdrew after Round 19.
Rukh-2 play home games in Vynnyky (Lviv suburb).
UCSA (= Ukrainian Christian Sport Academy) play home games in Kyiv (12 km north-east of Tarasivka).
Vast played home games in Odesa (130 km south-west of Mykolayiv). They withdrew 
  after Round 13, their records were eliminated from the table.

Round 1
[Aug 6]
Kremin-2    0-3 Chaika     
  [Antony Emere 4, Olexandr Huskov 45+2 pen, Vladyslav Kulakevych 76]
Nyva Vin    4-7 Zviahel    
  [Vadym Strashkevich 41, 51, Artur Zahorulko 75, 88 - Denys Ndukwe 5, 7, 
   Artur Vashchyshyn 19, 28, 47, Bohdan Orynchak 79, 82]
Trostianets 0-1 Metalurh-2 
  [Volodymyr Blyzniuk 86]
Skala 1911  4-3 Kudrivka   
  [Maxym Averyanov 3, 90+2, Bohdan Ivanchenko 25, Roman Lisovyk 78 - 
   Pavlo Shchedrakov 36, Volodymyr Koval 41, Myroslav Serdiuk 90+4]
[Aug 7]
Rukh-2      0-5 Karpaty-2 
  [Denys Kozhanov 10, 53 pen, Vadym Sydun 66, 70, Olexandr Fetko 81] 
Lokomotyv   0-0 UCSA       
[Canceled]
Druzhba     7-1 Vast       
  [Artem Hryshchenko 8, Ivan Somov 25, Maxym Holovko 45+1, 58, 
   Dmytro Oliynyk 66, 80, Andriy Storchous 71 - Olexandr Dushuk 86]

Round 2
[Aug 11]
Zviahel     4-1 Trostianets
  [Danylo Volynets 7, Artur Vashchyshyn 10, Denys Ndukwe 31, Maxym Maitak 82 - Olexandr Tomenko 18]
UCSA        8-1 Kremin-2   
  [Dmytro Makhniev 8 pen, Erik Beyer 12, Oleh Kos 36, 73, Matviy Kharchenko 44, Illia Tsurkan 52, 
   Anton Yevdokymov 62, Roman Yuvkhymets 78 - Stanislav Rokotianskyi 70 pen]
[Aug 12]
Druzhba     2-0 Nyva Vin   
  [Andriy Storchous 53, 64]
Karpaty-2   0-4 Chaika     
  [Mykola Vechurko 14, 19, 23, Bohdan Semenets 61]
Real Pharma 4-1 Lokomotyv  
  [Serhiy Barsukov 49, 83, Olexandr Faber 90, Serhiy Platunov 90+2 - 
   Artem Umanets 30. Missed PK: Danylo Zhukov (Lok) 81]
[Aug 13]
Rukh-2      2-0 Skala 1911 
  [Nazariy Turko 45, Mykyta Rohachov 45+3]
[Canceled]
Kudrivka    9-0 Vast       
  [Volodymyr Koval 5, 44, 50, Dmytro Zhykol 30 pen, Yaroslav Kerbal (Vas) 53 og, 
   Nazar Voloshyn 64, Dmytro Kulyk 66, Volodymyr Plastun 68, Maxym Leshchenko 80]

Round 3
[Aug 18]
Kremin-2    1-2 Real Pharma
  [Anatoliy Stetsiuk 43 - Serhiy Barsukov 7, Olexandr Faber 26]
[Aug 19]
Chaika      1-3 UCSA       
  [Dmytro Shakun 16 - Gabriel Goulart 9, Anton Yevdokymov 21, 71]
Nyva Vin    1-0 Kudrivka   
  [Anton Vlasenko 8]
[Aug 20]
Trostianets 0-1 Druzhba    
  [Olexiy Bandurin 19]
Lokomotyv   0-2 Metalurh-2 
  [Volodymyr Blyzniuk 62, Danylo Sydorenko (Lok) 66 og]
[Sep 27]
Skala 1911  1-2 Karpaty-2  
  [Serhiy Lebediev 65 - Vladyslav Reznik 38, Olexandr Fetko 46]
[Canceled]
Vast        0-3 Rukh-2     
  [Denys Tesliuk 12, Mykyta Rohachov 43, Ruslan Nepeipiyev 45+1]

Round 4
[Aug 26]
Real Pharma 1-1 Chaika     
  [Serhiy Barsukov 53 pen - Bohdan Semenets 25]
Kudrivka    1-1 Trostianets
  [Volodymyr Koval 49 - Andriy Slipukhin 43]
[Aug 27]
Karpaty-2   0-2 UCSA       
  [Anton Yevdokymov 3, Vavá Guerreiro 40]
Zviahel     4-0 Lokomotyv  
  [Denys Ndukwe 16, Valeriy Skydan 42, Artur Vashchyshyn 65, Bohdan Orynchak 76]
Rukh-2      1-1 Nyva Vin   
  [Ruslan Nepeipiyev 83 - Olexandr Yevtikhov 49]
[Aug 29]
Kremin-2    1-2 Metalurh-2 
  [Stanislav Rokotianskyi 31 - Mykyta Yudin 49, Heorhiy Kovalskyi 63]
[Canceled]
Skala 1911  n/p Vast       

Round 5
[Sep 2]
UCSA        4-0 Real Pharma
  [Matviy Kharchenko 32, Dmytro Makhniev 39 pen, Erik Beyer 80, Vavá Guerreiro 90]
Nyva Vin    2-2 Skala 1911 
  [Roman Nykytiuk 34, Vadym Strashkevych 67 - Roman Lisovyk 4, 
   Artur Yanata 89. Missed PK: Taras Puchkovskyi (Ska) 43]
[Sep 3]
Kremin-2    0-7 Zviahel    
  [Maxym Maitak 35, 42, 67, Vadym Luchka 51, Denys Ndukwe 58, 
   Illia Cherednychenko 68, Danylo Volynets 85]
Lokomotyv   2-3 Druzhba    
  [Artem Umanets 10, Ivan Melnychenko 26 - Andriy Porokhnia 24, 
   Maxym Kuba 57, Andriy Storchous 85. In Shchaslyve]
Chaika      3-0 Metalurh-2 
  [Olexandr Huskov 7 pen, Mykola Vechurko 40, Anton Muzychenko 90+4. In Stavyshche]
Trostianets 3-0 Rukh-2     
  [Yevhen Prodanov 9, Dmytro Hryshchenko 20, Vitaliy Polianskyi 26]
[Canceled]
Vast        n/p Karpaty-2  

Round 6
[Sep 8]
Metalurh-2  0-2 UCSA       
  [Matheus Pagliarini 36, Vavá Guerreiro 57]
Zviahel     0-1 Chaika     
  [Anton Muzychenko 72. Missed PK: Olexandr Huskov (Cha) 71]
Karpaty-2   2-1 Real Pharma
  [Olexandr Fetko 26, Denys Kozhanov 71 - Serhiy Barsukov 56]
Skala 1911  1-0 Trostianets
  [Roman Nykolyshyn 89 pen]
Kudrivka    3-0 Lokomotyv  
  [Nazar Voloshyn 10, Pavlo Shchedrakov 20, Danylo Harmash 90+4]
[Sep 9]
Druzhba     2-0 Kremin-2   
  [Andriy Storchous 28, Olexiy Bandurin 35]
[Canceled]
Vast        1-5 Nyva Vin   
  [Oleh Kramarenko 47 - Artur Zahorulko 9, 29, 40, 90+2, Vadym Strashkevych 20]

Round 7
[Sep 12]
Lokomotyv   0-1 Rukh-2     
  [Ruslan Nepeipiyev 57 pen. In Boryspil]
[Sep 13]
UCSA        1-1 Zviahel    
  [Matheus Pagliarini 69 - Denys Ndukwe 59 pen]
Chaika      1-0 Druzhba    
  [Antony Emere 1. In Makariv]
Real Pharma 2-0 Metalurh-2 
  [Vadym Hranchar 46, Olexandr Faber 59]
Nyva Vin    1-4 Karpaty-2  
  [Borys Lototskyi 87 - Vitaliy Katrych 41, Artem Liehostayev 66, 
   Vasyl Debych 79, Dmytro Kovalenko 88]
Kremin-2    0-1 Kudrivka   
  [Daniyil Strochynskyi 81]
[Canceled]
Trostianets 4-1 Vast       
  [Anatoliy Klius 30 pen, Anton Yaremenko 60, 75, Mykyta Koshkin 90+2 - Oleh Kramarenko 79]

Round 8
[Sep 17]
Druzhba     2-1 UCSA       
  [Maxym Kazakov 75, Ihor Yurechko 90+6 - Oleh Syniohub 41]
Nyva Vin    1-1 Trostianets
  [Olexiy Shvets 73 - Vladyslav V. Shapoval 19]
Skala 1911  4-1 Lokomotyv  
  [Taras Puchkovskyi 18, 25, Maxym Averyanov 23, Bohdan Ivanchenko 74 - Oleh Kozishkurt 88]
[Sep 18]
Kudrivka    1-0 Chaika     
  [Volodymyr Koval 75. Missed PK: Antony Emere (Cha) 22]
Zviahel     4-0 Real Pharma
  [Danylo Volynets 45+1, Denys Ndukwe 60, 73, Maxym Maitak 83]
Karpaty-2   3-1 Metalurh-2 
  [Olexandr Fetko 15, 45, Maxym Skorokhod 38 - Heorhiy Kovalskyi 18 pen]
[Sep 19]
Rukh-2      2-0 Kremin-2   
  [Mykyta Rohachov 18, Ihor Duts 90]

Round 9
[Sep 23]
Metalurh-2  0-5 Zviahel    
  [Hordiy Nikolayenko (Met) 45+3 og, Artur Vashchyshyn 50 pen, 54, Denys Ndukwe 62, Vadym Luchka 79]
Trostianets 2-0 Karpaty-2  
  [Vitaliy Polianskyi 30, Anatoliy Klius 88]
Kremin-2    0-1 Skala 1911 
  [Maxym Averyanov 22]
[Sep 24]
Real Pharma 0-1 Druzhba    
  [Artem Hryshchenko 87]
UCSA        3-0 Kudrivka   
  [Wandy "Vavá" Guerreiro 27, Mykyta Kononov 47, Gabriel Goulart 54]
Chaika      2-1 Rukh-2     
  [Stepan Klymenko 9, Mykola Vechurko 37 - Mykyta Rohachov 21. 
   Missed PK: Olexandr Huskov (Cha) 56. In Makariv]
[Canceled]
Lokomotyv   2-1 Vast       
  [Bohdan Koziy 37, Viktor Sakhniuk 90+2 - Vladyslav V. Ihnatenko 53]

Round 10
[Sep 30]
Druzhba     9-1 Metalurh-2 
  [Maxym Holovko 11, Olexiy Bandurin 31, Volodymyr Doronin 35, 78, Danylo Yaniuk 54, 57, 
   Pavlo Zamurenko 64 pen, Ivan Somov 88, Yaroslav Zakharevych 90+1 - Hlib Tolok 75.
   Missed PK: Ivan Somov (Dru) 16]
Kudrivka    3-1 Real Pharma
  [Denys Skepskyi 26, Danylo Harmash 35, Nazar Voloshyn 43 - Serhiy Barsukov 81 pen]
Nyva Vin    2-1 Lokomotyv  
  [Artur Zahorulko 43, Olexiy Shvets 60 - Tymur Titarenko 14 pen]
[Oct 1]
Rukh-2      0-2 UCSA       
  [Matheus Pagliarini 32, Kyrylo Khovaiko 88]
Karpaty-2   0-2 Zviahel    
  [Denys Ndukwe 9, Artur Vashchyshyn 62. Missed PK: Andriy Nesterov (Zvi) 90. In Dubliany]
Skala 1911  2-1 Chaika     
  [Bohdan Ivanchenko 36, Yevhen Mazur 87 - Volodymyr Yevstratenko 45]
[Canceled]
Kremin-2    1-1 Vast       
  [Anatoliy Stetsiuk 57 - Yaroslav Kerbal 26]

Round 11
[Oct 5]
Kremin-2    0-5 Nyva Vin   
  [Olexiy Shvets 3, Vadym Strashkevych 14, Artur Petlenko 39 pen, 
   Artur Zahorulko 44, Olexandr Yevtikhov 63]
Lokomotyv   2-1 Trostianets
  [Tymur Titarenko 16 pen, Olexandr Brynko (Tro) 90+3 og - Dmytro Hryshchenko 35]
[Oct 6]
Zviahel     0-1 Druzhba    
  [Olexiy Bandurin 12]
Metalurh-2  1-2 Kudrivka   
  [Tymofiy Khussin 79 pen - Denys Skepskyi 18, Yevhen Chepurnenko 65 pen]
Real Pharma 0-0 Rukh-2     
[Oct 7]
UCSA        3-0 Skala 1911 
  [Matheus Pagliarini 9, Gabriel Goulart 41, 60]
[Canceled]
Chaika      5-1 Vast       
  [Mykola Vechurko 7, Vitaliy Dubilei 29, 50, 79, Bohdan Semenets 75 - Yevhen Vitenko 57]

Round 12
[Oct 11]
Karpaty-2   0-5 Druzhba    
  [Ivan Somov 35, Vladyslav Yuzefovych 43, Andriy Porokhnia 47, 
   Artem Hryshchenko 56, Yaroslav Zakharevych 68]
Nyva Vin    0-1 Chaika     
  [Bohdan Semenets 70]
Kudrivka    0-4 Zviahel    
  [Illia Cherednychenko 28, Danylo Volynets 29, Denys Ndukwe 38, Olexandr Lavreniuk 87]
Skala 1911  2-1 Real Pharma
  [Taras Puchkovskyi 48, Roman Nykolyshyn 67 - Serhiy Barsukov 51 pen]
Rukh-2      8-2 Metalurh-2 
  [Vasyl Runich 12, 13, 57, 63, Ihor Duts 33, Denys Pidhurskyi 69, Ruslan Nepeipiyev 76, 
   Illia Lebid 90+2 - Hlib Tolok 8, Tymofiy Khussin 62]
Trostianets 2-1 Kremin-2   
  [Yuriy Hezelo 18, Anton Yaremenko 33 - Artem Pyatybrat 54 pen]
[Canceled]
UCSA        n/p Vast       

Round 13
[Oct 15]
Druzhba     0-0 Kudrivka   
UCSA        3-1 Nyva Vin   
  [Matheus Pagliarini 20, Anton Yevdokymov 55 pen, Nazariy Pasternak 90+4 - Artur Zahorulko 45+3]
[Oct 16]
Chaika      3-0 Trostianets
  [Antony Emere 34, Mykola Vechurko 56, Anton Muzychenko 66 pen. Missed PK: Dmytro Shakun (Cha) 73]
Metalurh-2  3-2 Skala 1911 
  [Hlib Tolok 41, Dmytro Irodovskyi 69, 90+3 - Artur Yanata 20, 
   Roman Nykolyshyn 62 pen. Missed PK: Tymofiy Khussin (Met) 85]
Lokomotyv   1-1 Karpaty-2  
  [Tymur Titarenko 89 pen - Vadym Sydun 10]
Real Pharma 1-2 Vast       
  [Serhiy Barsukov 38 - Andriy Shmat 6 pen, Viacheslav Studenko 40 pen]
[Nov 15]
Zviahel     1-0 Rukh-2     
  [Maxym Andrushchenko 37]

Round 14
[Oct 21]
Rukh-2      0-1 Druzhba    
  [Andriy Porokhnia 80]
Trostianets 0-3 UCSA       
  [Matviy Kharchenko 35, Kyrylo Khovaiko 70, Matheus Pagliarini 74]
Skala 1911  1-3 Zviahel    
  [Roman Lisovyk 40 - Denys Ndukwe 16, 35, Andriy Fesenko 58]
Nyva Vin    2-0 Real Pharma
  [Anton Vlasenko 30, Artur Zahorulko 56]
[Oct 22]
Karpaty-2   2-3 Kudrivka   
  [Artur Shakh 51 pen, Vadym Sydun 72 - Dmytro Kulyk 29, Yevhen Chepurnenko 53, Danylo Harmash 79]
Lokomotyv   3-1 Kremin-2   
  [Bohdan Koziy 28, Yan Karanha 74, 90+2 - Ivan Zayichenko 6]

Round 15
[Oct 27]
Chaika      2-0 Lokomotyv  
  [Vitaliy Dubilei 3, Bohdan Semenets 73]
Metalurh-2  0-2 Nyva Vin   
  [Roman Nykytiuk 58, Borys Lototskyi 90+4]
[Oct 28]
Druzhba     0-1 Skala 1911 
  [Serhiy Lebediev 46]
Kudrivka    0-1 Rukh-2     
  [Ruslan Nepeipiyev 48]
Kremin-2    0-0 Karpaty-2  
Real Pharma 0-2 Trostianets
  [Anton Yaremenko 7, Yevhen Prodanov 77]

Round 16
[Nov 3]
UCSA        1-1 Lokomotyv  
  [Matheus Pagliarini 47 - Bohdan Koziy 90+6]
[Nov 4]
Zviahel     4-1 Nyva Vin   
  [Illia Cherednychenko 2, Andriy Nesterov 31, Denys Ndukwe 76 pen, 
   Andriy Fesenko 90 - Maxym Astafyev 82]
Chaika      5-0 Kremin-2   
  [Bohdan Semenets 15, 33, 58, Mykola Vechurko 31, Vitaliy Dubilei 54]
[Nov 5]
Kudrivka    1-2 Skala 1911 
  [Yevhen Chepurnenko 51 pen - Taras Puchkovskyi 21, Maxym Averyanov 36 pen]
Karpaty-2   1-2 Rukh-2     
  [Vadym Sydun 64 - Olexiy Dovhyi 59, Yaroslav Karabin 67]
Metalurh-2  1-1 Trostianets
  [Heorhiy Kovalskyi 56 - Vadym Taranushych 74]

Round 17
[Nov 10]
Kremin-2    0-1 UCSA       
  [Matheus Pagliarini 65]
Trostianets 0-1 Zviahel    
  [Bohdan Orynchak 27]
[Nov 11]
Lokomotyv   5-0 Real Pharma
  [Mahomed Kratov 20, Ivan Melnychenko 53, Anton Bohdan 57, Yan Karanha 66, Olexiy Sakhnenko 69]
[Nov 12]
Nyva Vin    1-1 Druzhba    
  [Artur Zahorulko 38 - Ivan Somov 40]
Chaika      1-3 Karpaty-2  
  [Dmytro Sychevskyi 81 - Vadym Sydun 25, Olexandr Abramchuk 55, Maxym Skorokhod 90+2]
[Nov 27]
Skala 1911  1-2 Rukh-2     
  [Maxym Averyanov 60 pen - Yaroslav Karabin 16, Maxym Muzychuk 64]

Round 18
[Nov 17]
Kudrivka    1-1 Nyva Vin   
  [Denys Skepskyi 60 - Artur Zahorulko 56]
[Nov 18]
UCSA        2-1 Chaika     
  [Oleh Syniohub 9, Wandy "Vavá" Guerreiro 32 - Bohdan Semenets 4]
Druzhba     2-0 Trostianets
  [Ivan Somov 6, Andriy Storchous 85 pen]
Metalurh-2  1-3 Lokomotyv  
  [Volodymyr Blyzniuk 57 - Tymur Titarenko 43 pen, Artem Yesaulov 72, Yan Karanha 78]
Real Pharma 2-1 Kremin-2   
  [Serhiy Barsukov 5 pen, Yehor Tretyakov 90 - Stanislav Rokotianskyi 75]
[Nov 19]
Karpaty-2   2-1 Skala 1911 
  [Maxym Skorokhod 23, Olexandr Fetko 59 - Roman Nykolyshyn 57]

Round 19
[Nov 23]
Chaika      1-0 Real Pharma
  [Bohdan Semenets 5. In Sofiyivska Borshchahivka]
Trostianets 1-3 Kudrivka   
  [Yevhen Prodanov 66 - Danylo Harmash 7, Viktor Berko 36, Yevhen Chepurnenko 72. In Chernihiv]
Nyva Vin    2-1 Rukh-2      
  [Artur Zahorulko 82 pen, 88 - Viktor Nikolayev 49]
[Nov 24]
UCSA        1-1 Karpaty-2   
  [Dmytro Makhniev 56 - Maxym Skorokhod 43]
Lokomotyv   0-2 Zviahel     
  [Yan Morhovskyi 50, Denys Ndukwe 88]
Metalurh-2  2-1 Kremin-2    
  [Hlib Tolok 16, Mykyta Kuralekh 58 - Yakiv Barinov 74]

Round 20
[Mar 22]
Zviahel     2-0 Kremin-2   
  [Wendell Craveiro 59, George Lewis 67 pen. In Zhytomyr. Att: 200]
[Mar 23]
Metalurh-2  0-3 Chaika     
  [Technical result]
Rukh-2      0-0 Trostianets
[Mar 24]
Real Pharma 1-1 UCSA       
  [Maxym Marchenko 68 - Gabriel Goulart 47]
Druzhba     3-1 Lokomotyv  
  [Ivan Somov 16, Vladyslav Yuzefovych 79, Olexiy Bandurin 84 - Dmytro Polishchuk 90+1]
Skala 1911  0-0 Nyva Vin   

Round 21
[Mar 29]
Chaika      2-2 Zviahel    
  [Olexandr Huskov 23, Vitaliy Dubilei 79 - Maxym Andrushchenko 26, 
   Serhiy Kyslenko 74. Att: 0. +11°C]
[Mar 30]
UCSA        3-0 Metalurh-2 
  [Technical result]
Trostianets 0-1 Skala 1911 
  [Andriy Raliuchenko 22. Att: 0. +15°C]
[Mar 31]
Kremin-2    0-2 Druzhba    
  [Olexiy Bandurin 84, Vladyslav Yuzefovych 88. Missed PK: Andriy Storchous (Dru) 20. Att: 0. +22°C]
Real Pharma 1-1 Karpaty-2  
  [Serhiy Barsukov 37 pen - Olexandr Fetko 24 pen. Att: 0. +14°C]
Lokomotyv   0-0 Kudrivka   
  [Att: 100. +23°C]

Round 22
[Apr 6]
Rukh-2      2-2 Lokomotyv  
  [Denys Tesliuk 5, Maxym Muzychuk 53 - Mahomed Kratov 27, Bohdan Mordas 90+1. Att: 0. +15°C]
Metalurh-2  0-3 Real Pharma
  [Technical result]
[Apr 7]
Zviahel     0-2 UCSA       
  [Kyrylo Khovaiko 29, Andriy Demydenko 72. Missed PK: Yan Morgovskyi (Zvi) 43. Att: 1,300. +15°C]
Druzhba     1-1 Chaika     
  [Andriy Porokhnia 40 - Bohdan Semenets 17. Att: 0. +18°C]
Karpaty-2   0-0 Nyva Vin   
  [Att: 0. +22°C]
Kudrivka    4-2 Kremin-2   
  [Olexandr Yevtushenko 5, 24, Vladyslav Zorenko 56, 66 - 
   Yakiv Barinov 11, Ivan Zayichenko 64. Att: 0. +18°C]

Round 23 [Apr 12]
UCSA        0-1 Druzhba    
  [Oleh Vakulenko 33. Att: 150. +20°C]
Real Pharma 0-3 Zviahel    
  [Wendell Craveiro 19 pen, Yan Morhovskyi 34, Mykyta Petruk 50. Att: 0. +22°C]
Chaika      1-1 Kudrivka   
  [Bohdan Semenets 24 - Dmytro Zhykol 17. In Demydiv. Att: 0. +19°C]
Lokomotyv   2-0 Skala 1911 
  [Nazariy Bohomaz 6, Bohdan Koziy 59. Att: 0. +19°C]
Metalurh-2  0-3 Karpaty-2  
  [Technical result]
Trostianets 1-1 Nyva Vin   
  [Yevhen Prodanov 23 - Artur Zahorulko 16. Att: 0. +21°C]
Kremin-2    1-1 Rukh-2     
  [Nazariy Pasternak 33 - Dmytro Sabiyev (Kre) 9 og. Att: 0. +19°C]

Round 24 [Apr 17]
Kudrivka    1-7 UCSA       
  [Artem Vasko 39 - Wandy "Vavá" Guerreiro 9 pen, 14, 45, Gabriel Goulart 23, 44, 
   Pablo Castro 63, Matheus "Fogo" dos Santos 76 pen. Att: 0. +12°C]
Zviahel     3-0 Metalurh-2 
  [Technical result]
Druzhba     2-0 Real Pharma
  [Artem Nedolia 47 pen, Danylo Kolesnyk 56. Att: 0. +7°C]
Rukh-2      0-3 Chaika     
  [Olexandr Huskov 67, Hlib Wenger 79, Volodymyr Yevstratenko 90+2. Att: 0. +15°C]
Karpaty-2   1-0 Trostianets
  [Dmytro Irodovskyi 27. Att: 0. +12°C]
Skala 1911  4-0 Kremin-2   
  [Artur Yanata 14, Roman Nykolyshyn 16 pen, Serhiy Lebediev 33, Roman Lisovyk 85. Att: 0. +11°C]

Round 25
[Apr 20]
Lokomotyv   2-1 Nyva Vin   
  [Yan Karanha 37; Nazariy Bohomaz 43 - Artur Zahorulko 81 pen. Att: 150. +13°C]
[Apr 21]
UCSA        4-0 Rukh-2     
  [Wandy "Vavá" Guerreiro 5, 29; Gabriel Goulart 54; Anton Yevdokymov 80. Att: 0. +11°C]
Zviahel     2-0 Karpaty-2  
  [George Lewis 38; Yan Morhovskyi 43. Att: 0. +5°C]
Metalurh-2  0-3 Druzhba    
  [Technical result]
[Apr 22]
Chaika      2-0 Skala 1911 
  [Dmytro Shakun 23; Hlib Wenger 69. Att: 0. +9°C]
Real Pharma 0-1 Kudrivka   
  [Artem Liehostayev 22. Att: 0. +10°C]

Round 26
[Apr 27]
Skala 1911  0-1 UCSA       
  [Rocyan Mendonça 78. Missed PK: Maxym Averyanov (Ska) 90+4. Att: 0. +13°C]
Druzhba     1-1 Zviahel    
  [Andriy Storchous 69 - Bohdan Orynchak 90+5. Att: 0. +20°C]
Kudrivka    3-0 Metalurh-2 
  [Technical result]
Trostianets 1-1 Lokomotyv  
  [Yuriy Hezelo 56 - Tymur Titarenko 31 pen. Att: 0. +20°C]
[Apr 28]
Nyva Vin    2-0 Kremin-2   
  [Borys Lototskyi 64; Dmytro Rohulskyi 79. Att: 200. +21°C]
Rukh-2      1-0 Real Pharma
  [Denys Tesliuk 90+2. Att: 0. +21°C]

Round 27
[May 3]
Chaika      0-0 Nyva Vin   
  [Att: 0. +20°C]
Real Pharma 0-2 Skala 1911 
  [Mykyta Fomin 29; Roman Lisovyk 90+6. Att: 0. +24°C]
[May 4]
Zviahel     1-1 Kudrivka   
  [Andriy Nesterov 90+2 - Nazar Voloshyn 25 pen. Att: 400. +18°C]
Druzhba     5-2 Karpaty-2  
  [Ivan Somov 13, 33, 53; Andriy Porokhnia 26; Serhiy Paliukh 90+2 - 
   Vadym Sydun 45+1; Dmytro Rozhko 82. Att: 0. +22°C]
Metalurh-2  0-3 Rukh-2     
  [Technical result]
Kremin-2    1-0 Trostianets
  [Anatoliy Stetsiuk 74. Att: 0. +16°C]

Table:

 1.UCSA (Tarasivka)              24  17  5  2  58-12  56  [N]
--------------------------------------------------------
 2.Druzhba (Myrivka)             23  17  4  2  48-12  55  [N] [1 1 0 2-1 4]
 3.FC Zviahel                    24  17  4  3  63-16  55      [0 1 1 1-2 1]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
 4.Chaika (Petr.Borshchahivka)   24  14  5  5  43-17  47  
 5.FC Kudrivka                   23  10  6  7  33-33  36  [N]
 6.Skala 1911 (Stryi)            23  11  2 10  32-31  35  [N]
 7.Karpaty-2 (Lviv)              23   9  5  9  33-36  32  [N] [1 0 1 6-2 3]
 8.Rukh-2 (Lviv)                 23   9  5  9  28-31  32  [N] [1 0 1 2-6 3]
 9.Nyva (Vinnytsia)              23   7  9  7  31-32  30  
10.Lokomotyv (Kyiv)              23   6  6 11  28-39  24  [N]
11.Real Pharma (Odesa)           24   5  4 15  19-41  19  
12.FC Trostianets                23   4  6 13  17-30  18  [N]
13.Metalurh-2 (Zaporizhzhia)     24   5  1 18  17-68  16      Withdrew
14.Kremin-2 (Kremenchuk)         24   1  2 21  11-63   5  
========================================================
--.Vast (Mykolayiv)               9   1  1  7   8-37   4      Withdrew

Chaika play most home games in Makariv (40 km west of Petropavlivska Borshchahivka), 
  though some games are held in other places of Kyiv Region.
Druzhba play home games in Kaharlyk (18 km south-east of Myrivka).
Since Round 10, Karpaty-2 play home games in Dubliany (14 km north-east of Lviv).
During the winter break, FC Kudrivka had merged with Nyva (Buzova) and 
  continues as a Kudrivka-Nyva reserve team but under the same name.
Metalurh-2 played home games in Kochubeyivka (Cherkasy Region, 
  470 km west of Zaporizhzhia). They withdrew after Round 19.
Rukh-2 play home games in Vynnyky (Lviv suburb).
UCSA (= Ukrainian Christian Sport Academy) play home games in Kyiv (12 km north-east of Tarasivka).
Vast played home games in Odesa (130 km south-west of Mykolayiv). They withdrew 
  after Round 13, their records were eliminated from the table.

Top scorers:

1.Denys Ndukwe (Zviahel)            15
2.Artur Zahorulko (Nyva Vyn)        12
3.Bohdan Semenets (Chaika)          11
4.Wandy "Vavá" Guerreiro (UCSA)     10  [Brazil]
5.Serhiy Barsukov (Real Pharma)      9
6.Gabriel Goulart (UCSA)             8  [Brazil]
  Matheus Sieben Pagliarini (UCSA)   8  [Brazil]
  Ivan Somov (Druzhba)               8
  Artur Vashchyshyn (Zviahel)        8

Round 28 [May 11]
Kudrivka    - Druzhba    
Nyva Vin    - UCSA       
Trostianets - Chaika     
Skala 1911  - Metalurh-2 
Karpaty-2   - Lokomotyv  
Rukh-2      - Zviahel    

Round 29 [May 18]
Druzhba     - Rukh-2     
UCSA        - Trostianets
Zviahel     - Skala 1911 
Real Pharma - Nyva Vin   
Kudrivka    - Karpaty-2  
Kremin-2    - Lokomotyv  

Round 30 [May 25]
Karpaty-2   - Kremin-2   
Lokomotyv   - Chaika     
Trostianets - Real Pharma
Nyva Vin    - Metalurh-2 
Skala 1911  - Druzhba    
Rukh-2      - Kudrivka   


2022/23.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Theodore Dreiman for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Theodore Dreiman
Last updated: 28 May 2024

(C) Copyright Theodore Dreiman and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.