New Caledonia 2022


Super Ligue 2022
Coupe de Calédonie 2022
Promotion d'Honneur (second level leagues) 2022
Première Divison Grande Terre (third level leagues) 2022

Note that the point system in New Caledonia is 4/win, 2/draw, 1/loss.


Super Ligue 2022

Table:

 1.Tiga Sports                    14  12  1  1  47-10  51
 2.Hienghène Sport                14  12  0  2  34-15  50  [C]
 3.SC Ne Drehu                    16   8  5  3  34-21  45
 4.AS Magenta                     15   8  3  4  24-12  42
 5.AS Mont-Dore                   15   5  6  4  23-19  36
 6.AS Kunié                       16   6  1  9  29-32  35
 7.Horizon Patho                  14   4  6  4  24-24  32
 8.AS Wetr                        15   4  5  6  21-23  32
 9.AS Qanono                      15   5  2  8  23-37  32
10.Dumbéa FC                      17   3  5  9  23-42  31
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.AS Lössi                       15   4  3  8  15-26  30
---------------------------------------------------------
12.JS Baco                        16   1  1 14  16-52  20

Round 1
[Apr 9]
Lössi               3-2 Kunié               
Horizon Patho       2-2 Mont-Dore           
Qanono              1-1 Magenta             
Wetr                3-3 Dumbéa              
[Apr 16]
Hienghène           0-2 Ne Drehu            
Baco                0-5 Tiga                

Round 2 [Apr 23]
Lössi               1-4 Qanono              
Baco                1-2 Horizon Patho       
Dumbéa              0-2 Tiga                
Hienghène           2-0 Kunié               
Ne Drehu            3-2 Wetr                
Mont-Dore           0-1 Magenta             

Round 3 [Apr 30]
Wetr                1-2 Kunié               
Baco                0-3 Dumbéa              
Magenta             2-0 Horizon Patho       
Mont-Dore           3-1 Lössi               
Hienghène           3-2 Qanono              
Tiga                2-1 Ne Drehu            

Round 4 [May 7]
Kunié               2-6 Tiga                
Magenta             0-1 Lössi               
Wetr                1-1 Qanono              
Mont-Dore           0-1 Hienghène           
Horizon Patho       0-2 Dumbéa              
Ne Drehu            4-2 Baco                

Round 5 [May 14]
Mont-Dore           2-2 Wetr                
Baco                0-4 Kunié               
Lössi               0-5 Horizon Patho       
Qanono              2-5 Tiga                
Hienghène           1-3 Magenta             
Dumbéa              1-1 Ne Drehu            

Round 6 [May 21]
Kunié               2-3 Dumbéa              
Magenta             0-0 Wetr                
Mont-Dore           1-1 Tiga                
Qanono              1-0 Baco                
Horizon Patho       1-1 Ne Drehu            
Hienghène           2-1 Lössi               

Round 7 [May 28]
Wetr                0-2 Lössi               
Tiga                1-0 Magenta             
Dumbéa              1-2 Qanono              
Mont-Dore           3-0 Baco                
Ne Drehu            3-1 Kunié               
Hienghène           3-1 Horizon Patho       

Round 8 [Jun 11]
Magenta             3-1 Baco                
Lössi               0-3 Tiga                
Mont-Dore           1-1 Dumbéa              
Qanono              0-5 Ne Drehu            
Horizon Patho       1-1 Kunié               
Hienghène           1-0 Wetr                

Round 9
[Jun 18]
Baco                0-4 Lössi               
Hienghène           2-1 Tiga                
Horizon Patho       2-2 Wetr                
Kunié               0-2 Qanono              
Dumbéa              2-3 Magenta             
[Jul 23]
Ne Drehu            1-1 Mont-Dore           

Round 10 [Jun 25]
Lössi               1-1 Dumbéa              
Wetr                0-2 Tiga                
Hienghène           6-2 Baco                
Qanono              1-2 Horizon Patho       
Magenta             5-1 Ne Drehu            
Mont-Dore           1-2 Kunié               

Round 11 [Jul 2]
Tiga                4-1 Horizon Patho       
Kunié               0-3 Magenta             
Mont-Dore           3-2 Qanono              
Ne Drehu            0-0 Lössi               
Hienghène           6-0 Dumbéa              
Baco                0-2 Wetr                

Round 12
[Jul 9]
Tiga                7-0 Baco                
Kunié               2-0 Lössi               
Mont-Dore           2-2 Horizon Patho       
Ne Drehu            1-2 Hienghène           
Magenta             2-1 Qanono              
[Jul 10]
Dumbéa              2-3 Wetr                

Round 13
[Jul 16]
Kunié               2-4 Hienghène           
Magenta             1-2 Mont-Dore           
[Jul 17]
Wetr                1-2 Ne Drehu            
Tiga                3-0 Dumbéa              
[Jul 23]
Qanono              2-1 Lössi               
[tba]
Horizon Patho        -  Baco                

Round 14
[Jul 30]
Kunié               1-2 Wetr                
Lössi               0-2 Mont-Dore           
Dumbéa              2-2 Baco                
[tba]
Horizon Patho        -  Magenta             
Ne Drehu             -  Tiga                
Qanono               -  Hienghène           

Round 15
[Aug 13]
Baco                1-2 Ne Drehu            
Lössi               0-0 Magenta             
Dumbéa              1-3 Horizon Patho       
[tba]
Tiga                 -  Kunié               
Qanono               -  Wetr                
Hienghène            -  Mont-Dore           

Round 16
[Sep 3]
Kunié               3-0 Baco                
Ne Drehu            5-0 Dumbéa              
Wetr                2-0 Mont-Dore           
[Sep 4]
Magenta             0-1 Hienghène           
Tiga                5-1 Qanono              
[tba]
Horizon Patho        -  Lössi               

Round 17
[Sep 17]
Dumbéa              1-5 Kunié               
Baco                7-1 Qanono              
Ne Drehu            2-2 Horizon Patho       
[tba]
Wetr                 -  Magenta             
Lössi                -  Hienghène           
Tiga                 -  Mont-Dore           

Round 18 [tba]
Qanono               -  Dumbéa              
Kunié                -  Ne Drehu            
Magenta              -  Tiga                
Horizon Patho        -  Hienghène           
Baco                 -  Mont-Dore           
Lössi                -  Wetr                

Table:

 1.Tiga Sports                    14  12  1  1  47-10  51
 2.Hienghène Sport                14  12  0  2  34-15  50  [C]
 3.SC Ne Drehu                    16   8  5  3  34-21  45
 4.AS Magenta                     15   8  3  4  24-12  42
 5.AS Mont-Dore                   15   5  6  4  23-19  36
 6.AS Kunié                       16   6  1  9  29-32  35
 7.Horizon Patho                  14   4  6  4  24-24  32
 8.AS Wetr                        15   4  5  6  21-23  32
 9.AS Qanono                      15   5  2  8  23-37  32
10.Dumbéa FC                      17   3  5  9  23-42  31
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.AS Lössi                       15   4  3  8  15-26  30
---------------------------------------------------------
12.JS Baco                        16   1  1 14  16-52  20


Coupe de Calédonie 2022

Provincial Qualifying

Grande Terre - Nord

Final [Aug 13]
RC Poindimié        3-4 AS Poum             [aet]
 
Qualified for main tournament: AS Poum
 
Grande Terre - Sud

Semifinals [Jul 14]
CA Saint-Louis      bt  [?]
OC Hmeleck Nouméa   bt  [?]
 
NB: both winners qualified for main tournament.

Inter-Îles

Lifou

Round 1 [May 15?]
Trio Sport Kejëny   3-2 Bethel Sport
AS Kirikitr         2-4 FC Lito
DAC                 3-0 JS Xépénéhé         [JS Xépénéhé forfeited]
OC Hmeleck          0-1 SJB Hnathalo          
AS Ponoz            bye 
 
other rounds missing

Qualified for Inter-Îles semifinals: Trio Sport Kejëny      
 
Maré

Semifinal
ES Wacaélé          6-2 Yeola Sport

Final [Jul ?]
ES Wacaélé          3-1 Central Sport
 
Qualified for Inter-Îles semifinals: ES Wacaélé
 
Ouvéa

Final [Jul 2?]
Etoile de Banoutr   2-0 Waguelilo de Guei

Qualified for Inter-Îles semifinals: Etoile de Banoutr 

Inter-Îles Stage

Semifinal [Jul 17]
Trio Sport Kejëny   2-0 Etoile de Banoutr
ES Wacaélé          bye 
 
Final [Jul 23 or 24]
Trio Sport Kejëny   0-2 ES Wacaélé 
 
Qualified for main tournament: ES Wacaélé
 
Main Tournament

NB: all 12 top level clubs automatically qualified

1/8 Finals
[Aug 27]
AS Kunié            1-0 Dumbea FC           
AS Wetr             2-1 SC Ne Drehu         
Tiga Sport          2-1 AS Mont-Doré        
ES Wacaélé          0-5 AS Magenta          
Horizon Patho       4-1 CA Saint-Louis      
JS Baco             1-4 OC Hmeleck Nouméa   
AS Poum             1-2 AS Lössi            
[Sep 2]
Hienghène Sport     1-0 Qanono Sport        

Quarterfinals
[Sep 1]
AS Lössi            2-1 OC Hmeleck Nouméa   [aet]
[Sep 10]
Hienghène Sport     1-0 AS Wetr             
AS Magenta          2-2 Tiga Sport          [aet, 2-4 pen]
AS Kunié            2-2 Horizon Patho       [aet, 5-4 pen]

Semifinals [Oct 2]
AS Kunié            1-2 Hienghène Sport     
AS Lössi            1-2 Tiga Sport          

Final [Oct 8]
Hienghène Sport      -  Tiga Sport          


Promotion d'Honneur (second level leagues) 2022

Promotion d'Honneur Grande Terre - Nord

NB: Grande Terre - Nord uses 3-1-0 points system

Table:

 1.SC Ponérihouen                 10   8  0  2  41-22  24
 2.AS Poum                        11   8  0  3  35-24  24
 3.AS Watiwe                      11   8  0  3  31-21  24
 4.RC Poindimié                    9   6  2  1  39-13  20
 5.CO Main Noire                  13   5  3  5  33-28  18
 6.JS Kongouma                    12   3  0  9  38-44   9
 7.GS Oundjo                       9   2  1  6  22-36   7
 8.AS Pwaola                      11   1  1  9  23-72   4
 -.US Gélima                      excluded; results apparently not annulled;
   last available record:          6   1  1  4  21-23   4

Source: https://www.foot-nc.com/post/ph-nord-2

Promotion d'Honneur Grande Terre - Sud

Table:
 
 1.CA Saint-Louis                 16  16  0  0  99- 8  64
 2.ASC Gaica                      17  15  1  1  79-13  63
 3.Thio Sports                    16  14  0  2  69-17  58
 4.Mouli Sports                   15  10  2  3  57-15  47
 5.CO Hmeleck Nouméa              15   9  2  4  46-28  44
 6.US Yaté                        16   8  2  6  41-41  42
 7.Paita FC                       16   5  1 10  27-42  31
 8.ASC Boulouparis                16   3  4  9  28-57  29
 9.AJS Koindé                     16   3  2 11  28-63  27
10.USC Nouméa                     15   3  2 10  23-53  26
11.Olympique Nouméa               16   2  3 11  20-50  25
12.SC IAAI Dumbéa                 17   3  2 12  20-75  25  [-3]     
13.RC Ouitchambo                  17   2  1 14  19-94  23  [-1]
 
Source: https://www.foot-nc.com/post/ph-sud-2022

Promotion d'Honneur Lifou

Halfway Table:

 1.Trio Sport Kejëny               8   7  1  0  29- 7  30
 2.Bethel Sport                    8   6  0  2  31-16  25  [-1]
 3.Drehu AC                        8   5  2  1  26-11  24  [-1]
 4.AS Ponoz                        8   4  1  3  24-11  20  [-1]
 5.FC Lito                         8   3  1  4  18-23  18
 6.AS Kirikitr                     8   2  4  2  16-1   16  [-2]
 7.OC Hmeleck                      8   1  1  6  17-46  12
 8.SJB Hnathalo                    8   3  0  5  11-18  10  [-7]
 9.JS Xépénéhé                     8   0  0  8   3-33   4  [-4]

Source: https://www.foot-nc.com/post/ph-lifou

Promotion d'Honneur Maré

NB: no information

Promotion d'Honneur Ouvéa

Table:

 1.Etoile de Banoutr               5   4  1  0  12- 6  18
 2.Inter Bounaca                   5   2  2  1  18- 8  13
 3.Waguelilo Kapital               5   1  1  3  10-13   9
 4.AS Perruche                     5   1  0  4   6-19   6  [-2]

Source: https://www.foot-nc.com/post/ph-ouvea


Première Divison Grande Terre 2022

NB: third level leagues

1e Division Nord - Sud-Est Minier

NB: Grande Terre - Nord uses 3-1-0 points system

Table:

 1.SC Xwasu                        8   8  0  0  43- 8  24
 2.ES Kaawiipaa                    9   4  3  2  26-15  15
 3.SA Coula                        9   4  2  3  57-19  14
 4.JS Houailou                     9   3  1  5  28-28  10
 5.AS Nakety                       8   3  0  5  26-23   9
 6.RSC Waawiluu                    7   0  0  7   6-93   0

Source: https://www.foot-nc.com/post/1%C3%A8re-division-zone-sud-minier

1e Division Nord - Côte Océanienne

Participants (5):
   JS Amoa
   Djemeu Sport
   Hienghène Sport 2
   FC Tiwaka
   AS Tuo

Source: https://www.foot-nc.com/post/1%C3%A8re-division-nord-cote-oceanienne

1e Division Sud

Table:

 1.ES Ouvéa                       10   8  1  1  45-12  35  Champions
 2.FC Belep Mont-Dore             10   8  0  2  50-12  32  [-2]
 3.AS Melynka                     10   4  0  6  22-38  21  [-1]
 4.US Wé                           9   3  1  5  11-25  17  [-2]
 5.US Kouérgoa                     8   3  0  5  17-19  16  [-1]
 6.SC Yanna                        9   0  0  9   7-52   7  [-2]        
NB: two more losses than wins and total goal difference -6 as
    one match (Belep-Wé) was awarded 0-3 against both clubs
 
Source: https://www.foot-nc.com/post/1%C3%A8re-division-sud-2022

2021

list of champions

list of cup winners

french overseas territories cup


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 2 Oct 2022

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.