Mayotte (Women) 2023

Championnat Feminin Régional 1

Table:

 1.FC Mtsapéré                  16  13  2  1  92- 7  41  [2 1 1 0 3-1 4]  Champions
 2.Club Unicornis               16  13  2  1  58-15  41  [2 0 1 1 1-3 1]
 3.AS Jumelle (Mzouasia)        16  11  1  4  65-20  34        [C]
 4.USC Labattoir                15   6  2  7  16-31  20
 5.Enfants de Mayotte           16   7  0  9  33-45  20  [-1]  [P]
 6.ASJ de Handréma              15   5  2  8  34-32  17
 7.ASO Espoir Chiconi           16   4  3  9  21-56  15
 8.Olympique Miréréni           16   2  3 11  14-49   8  [-1]  [*]
 9.Olympique de Sada            16   2  1 13  20-98   0  [-7]
 -.Devils Pamandzi              withdrew after round 5; all results annulled

[*] the merger Entente Olympique Miréréni/FCO Tsingoni was apparently dissolved

Round 1 [May 28]
Jumelle            10-0 Olympique de Sada
Devils              1-3 Handréma            [annulled]
Oympique Miréréni   1-5 Mtsapéré
Labattoir           1-0 Enfants de Mayotte  
Espoir              0-4 Unicornis 

Round 2 [Jun 4]
Olympique Miréréni  0-1 Espoir
Olympique de Sada   awd Labattoir           [awarded 0-3, originally 4-1]
Mtsapéré            3-0 Jumelle
Enfants de Mayotte  1-2 Devils              [annulled]
Handréma            1-1 Unicornis

Round 3 [Jun 11]
Jumelle             9-0 Olympique Miréréni  
Unicornis           8-1 Enfants de Mayotte  
Espoir              2-2 Handréma            
Labattoir           0-0 Mtsapéré            
Devils              2-1 Olympique de Sada   [annulled]

NB: round 4 played after round 9

Round 5 [Jul 2]
Devils              1-1 Olympique Miréréni  [annulled]
Espoir              0-4 Enfants de Mayotte  
Labattoir           0-1 Jumelle             
Unicornis           1-3 Mtsapéré            
Handréma            4-0 Olympique de Sada   

Round 6 [Jul 9]
Labattoir           awd Espoir              [awarded 3-0, originally 0-0]
Olympique Miréréni  1-3 Unicornis           
Mtsapéré            4-1 Handréma            
Olympique de Sada   0-1 Enfants de Mayotte  
Jumelle             2-0 Devils              [annulled]

NB: Devils Pamandzi withdrew after round 6; all results annulled

Round 7 [Jul 23]
Handréma            awd Olympique Miréréni  [awarded 3-0, Miréréni forfeited]
Unicornis           2-1 Jumelle             
Enfants de Mayotte  0-4 Mtsapéré            
Espoir              4-0 Olympique de Sada   
Labattoir           bye

Round 8 [Jul 30]
Labattoir           0-4 Unicornis           
Olympique Miréréni  awd Enfants de Mayotte  [awarded 0-3, originally 2-2]
Jumelle             2-0 Handréma            
Mtsapéré           11-0 Olympique de Sada   
Espoir              bye

Round 9 [Aug 6]
Olympique de Sada   3-2 Olympique Miréréni  
Handréma            6-1 Labattoir           
Mtsapéré            9-1 Espoir              
Enfants de Mayotte  2-5 Jumelle             
Unicornis           bye

Round 4 [Aug 15]
Enfants de Mayotte  3-1 Handréma            
Jumelle             5-2 Espoir              
Olympique Miréréni  1-1 Labattoir           
Olympique de Sada   1-4 Unicornis           
Mtsapéré            bye

Round 10 [Aug 20]
Espoir              1-1 Olympique Miréréni  
Labattoir           awd Olympique de Sada   [awarded 3-0, Olympique forfeited]
Unicornis           2-1 Handréma            
Jumelle             0-3 Mtsapéré            
Enfants de Mayotte  bye

Round 11 [Sep 17]
Handréma            4-2 Espoir              
Olympique Miréréni  2-2 Jumelle             
Enfants de Mayotte  2-6 Unicornis           
Mtsapéré           10-0 Labattoir           
Olympique de Sada   bye

Round 12 [Sep 24?]
Espoir              0-7 Jumelle
Labattoir           1-0 Olympique Miréréni 
Unicornis           9-2 Olympique de Sada
Handréma            7-0 Enfants de Mayotte 
Mtsapéré            bye

Round 13 [Oct 1]
Enfants de Mayotte  3-4 Espoir
Mtsapéré            0-0 Unicornis
Jumelle             4-0 Labattoir           
Olympique de Sada   5-3 Handréma
Olympique Miréréni  bye

Round 14 [Oct 8]
Espoir              1-0 Labattoir           
Handréma            0-5 Mtsapéré            
Enfants de Mayotte  7-3 Olympique de Sada   
Unicornis           2-1 Olympique Miréréni  
Jumelle             bye

Round 15 [Oct 22]
Olympique Miréréni  2-0 Handréma            
Mtsapéré            awd Enfants de Mayotte  [awarded 0-3, originally 21-0 (!)]
Jumelle             1-2 Unicornis           
Olympique de Sada   3-3 Espoir              
Labattoir           bye

Round 16 [Oct 29]
Handréma            1-3 Jumelle             
Olympique de Sada  0-19 Mtsapéré            
Enfants de Mayotte  4-0 Olympique Miréréni  
Unicornis           4-0 Labattoir           
Espoir              bye

Round 17 [Nov 19]
Espoir              0-5 Mtsapéré            
Jumelle             3-0 Enfants de Mayotte  
Labattoir           abd Handréma            
Olympique Miréréni  3-0 Olympique de Sada   [Sada forfeited]
Unicornis           bye

Round 18 [Nov 26]
Enfants de Mayotte  0-3 Labattoir           
Olympique de Sada  3-12 Jumelle             
Unicornis           6-0 Espoir              
Mtsapéré           11-0 Olympique Miréréni  
Handréma            bye

Table:

 1.FC Mtsapéré                  16  13  2  1  92- 7  41  [2 1 1 0 3-1 4]  Champions
 2.Club Unicornis               16  13  2  1  58-15  41  [2 0 1 1 1-3 1]
 3.AS Jumelle (Mzouasia)        16  11  1  4  65-20  34        [C]
 4.USC Labattoir                15   6  2  7  16-31  20
 5.Enfants de Mayotte           16   7  0  9  33-45  20  [-1]  [P]
 6.ASJ de Handréma              15   5  2  8  34-32  17
 7.ASO Espoir Chiconi           16   4  3  9  21-56  15
 8.Olympique Miréréni           16   2  3 11  14-49   8  [-1]  [*]
 9.Olympique de Sada            16   2  1 13  20-98   0  [-7]
 -.Devils Pamandzi              withdrew after round 5; all results annulled

[*] the merger Entente Olympique Miréréni/FCO Tsingoni was apparently dissolved

Coupe Féminin 2023

Round 1 [Jun 18]
ASJ de Handréma     0-2 FC Mtsapéré  

Round 2 
[Jul 15]
Olympique de Sada   2-0 Feu du Centre
Club Unicornis      9-0 AS Neige de Malama
FC Mtsapéré        12-0 Olympique de Miréréni
[Jul 16]
USC Labattoir       2-1 RCES Poroani 
EFD                 0-8 AS Jumelle
Ninga Club          1-2 ASO Espoir Chiconi
US de Ouangani      0-0 Devils Pamandzi     [3-4 pen]
ACSJ Mliha          5-2 Tchanga FC

Quarterfinals
[Aug 13]
Club Unicornis      awd Devils Pamandzi     [Devils forfeited; awarded 3-0] 
Olympique de Sada   awd FC Mtsapéré         [Sada forfeited; awarded 0-3]
AS Jumelle          2-0 ASO Espoir Chiconi
[Sep 10]
USC Labattoir       0-2 ACSJ Mliha 

Semifinals [Oct 15]
Club Uncornis       awd FC Mtsapéré         [awarded 3-0; abandonded at 2-2 in 89';
ACSJ Mliha          0-4 AS Jumelle           Mtsapéré walked off]

Final [Nov 11]
Club Unicornis      0-2 AS Jumelle

Supercoupe Féminin 2023

[Apr 27, 2024]
Club Unicornis      4-1 AS Jumelle

Championnat Feminin Régional 2

Final Table:

 1.ACSJ Mliha                   12  11  1  0  47- 3  34
 2.AS Neige de Mala a           12   7  2  3  27-14  23
 3.Tchanga FC                   12   7  2  3  38-19  23
 4.Feu du Centre                12   5  3  4  25-25  18
 5.Ninga Club                   12   5  0  7  19-20  15
 6.US de Ouangani               12   1  1 10   8-53   4
 7.RCES Poroani                 12   1  1 10   6-36   4    


2022

2024

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 23 May 2024

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.