Crimea 2022


Crimean Football Union Premier League 2022
Crimean Football Union Cup 2022
Crimean Open Amateur Championship 2022

Crimean Football Union Premier League 2022

CRIMEAN FOOTBALL UNION PREMIER LEAGUE 2022 [8th Edition]
========================================================

Format: Two-leg round-robin.

Table:

1.FC Sevastopol            5   4  1  0  12- 3  13  
2.Ocean Kerch              5   3  2  0   6- 3  11  
3.Rubin Yalta              5   3  1  1  14-11  10  
4.TSC-Tavria Simferopol    5   2  2  1   9- 7   8  [C]
5.Qızıl Taş Bağçasaray     5   2  1  2   8- 5   7  
6.Sparta KT Molodyozhnoe   5   1  1  3   4- 8   4  [+]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
7.Aluston-SCC Aluşta       5   1  0  4   6-12   3  
-------------------------------------------------
8.FC Yalta                 5   0  0  5   4-14   0  [+]

NB: FC Eupatoria withdrew giving their berth to the promotion playoff losers Sparta KT Molodyozhnoe.
    Orbit Krasnogvardeiskoe have moved to Yalta and changed name to FC Yalta.
    Qızıl Taş play home matches in Novopavlovka (15 km north-east of Bağçasaray).
    SCC = South Coast of Crimea
[C] Defending Champions

Round 1 [Total Att: 2,500; Average: 625]
[Aug 27]
FC Yalta    1-2 TSC-Tavria 
  [Osman Suleymanov 27 - Artiom Zabun 90+1 pen, 90+5. Att: 950]
Ocean Kerch 0-0 Sparta KT  
  [Att: 400]
[Aug 28]
Sevastopol  2-0 Rubin Yalta
  [Vladislav Choi 51, 90+5. Att: 1,100]
Qızıl Taş   2-1 Aluston-SCC
  [Anton Altunin 63, Redvan Memeshev 78 pen - Azamat Atayev 67 pen. Att: 50]

Round 2 [Sep 3. Total Att: 1,850; Average: 463]
Aluston-SCC 2-3 Sevastopol 
  [Azamat Atayev 11, Vladislav Alexin 37 - Roman Klimentovskiy 8, 
   Vladislav Choi 12, Anton Golenkov 79. Att: 200]
TSC-Tavria  3-3 Rubin Yalta
  [Artiom Zabun 35 pen, Vadim Zubavlenko 75, Anton Shendrik 90+1 - 
   Alexei Babyr 43, 67, Ilya Zinchenko 45. Att: 500]
Sparta KT   1-0 Qızıl Taş  
  [Ilya Pshenichnikov 30. Att: 200]
FC Yalta    1-2 Ocean Kerch
  [Ruslan Gergov 16 - Amayak Apozyan 23, Dmitriy Dmitruk 78. Att: 950]

Round 3 [Sep 7. Total Att: 2,000; Average: 500]
Sevastopol  3-0 Sparta KT  
  [Andrei Kiva 23, Vitaliy Mironenko 85, Dmitriy Zelenkevich 90. Att: 700]
Ocean Kerch 1-0 TSC-Tavria 
  [Amayak Apozyan 82. Att: 250]
Qızıl Taş   4-0 FC Yalta   
  [Anton Altunin 34, 90+3, Redvan Memeshev 48, 57 pen. Att: 100]
Rubin Yalta 4-1 Aluston-SCC
  [Ilya Zinchenko 37, 72, Alexei Babyr 80, Anton Penchelyuzov 90+1 - Vladislav Alexin 35. Att: 950]

Round 4 [Sep 21. Total Att: 800; Average: 200]
FC Yalta    0-3 Sevastopol 
  [Vitaliy Mironenko 57, Vladislav Gevlich 60, Maxim Suprun 84. Att: 150. Played in Eupatoria]
Ocean Kerch 2-1 Qızıl Taş  
  [Amayak Apozyan 35, 39 pen - Vladimir Yatsuk (Oce) 31 og. Att: 150]
Sparta KT   3-4 Rubin Yalta
  [Nikita Prikhodnoi 3, 64, Mikhail Mukhin 33 - Denis Sitnikov 26, Vladimir Pshenichnikov 31 pen, 
   Ilya Zinchenko 63, Alexei Babyr 88. Missed PK: Vladimir Pshenichnikov (Rub) 79. Att: 250]
TSC-Tavria  3-1 Aluston-SCC
  [Andrei Gaidash 13, Artiom Zabun 18 pen, Yuriy Maximov 48 - Nikita V. Glushkov 28. Att: 250]

Round 5 [Sep 25. Total Att: 1,750; Average: 438]
Sevastopol  1-1 Ocean Kerch
  [Anton Golenkov 74 - Amayak Apozyan 12. Att: 450]
Rubin Yalta 3-2 FC Yalta   
  [Shahzodbek Olloqulov 5, Rostislav Romanenko 44, Denis Sitnikov 45 - 
   Vladislav Val. Semyonov 28, Osman Suleymanov 69. Att: 950]
Qızıl Taş   1-1 TSC-Tavria 
  [Hamzatlek Haciyev 52 - Andrei Gaidash 67. Att: 200]
Aluston-SCC 1-0 Sparta KT  
  [Nikita V. Glushkov 8. Att: 150]

Table:

1.FC Sevastopol            5   4  1  0  12- 3  13  
2.Ocean Kerch              5   3  2  0   6- 3  11  
3.Rubin Yalta              5   3  1  1  14-11  10  
4.TSC-Tavria Simferopol    5   2  2  1   9- 7   8  [C]
5.Qızıl Taş Bağçasaray     5   2  1  2   8- 5   7  
6.Sparta KT Molodyozhnoe   5   1  1  3   4- 8   4  [+]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
7.Aluston-SCC Aluşta       5   1  0  4   6-12   3  
-------------------------------------------------
8.FC Yalta                 5   0  0  5   4-14   0  [+]

NB: FC Eupatoria withdrew giving their berth to the promotion playoff losers Sparta KT Molodyozhnoe.
    Orbit Krasnogvardeiskoe have moved to Yalta and changed name to FC Yalta.
    Qızıl Taş play home matches in Novopavlovka (15 km north-east of Bağçasaray).
    SCC = South Coast of Crimea
[C] Defending Champions

Top scorers:

1.Amayak APOZYAN (Ocean)       5  [Armenia/Russia]
2.Alexei BABYR (Rubin)         4
  Artiom ZABUN (TSC-Tavria)    4  [Moldova/Russia]
  Ilya ZINCHENKO (Rubin)       4
5.Anton ALTUNIN (Qızıl Taş)    3  [Russia]
  Vladislav CHOI (Sevastopol)  3
  Redvan MEMESHEV (Qızıl Taş)  3  [Ukraine]

Round 6
[Oct 1]
TSC-Tavria  - Sparta KT  
FC Yalta    - Aluston-SCC
[Oct 2]
Qızıl Taş   - Sevastopol 
Ocean Kerch - Rubin Yalta

Round 7 [Oct 8]
Sevastopol  - TSC-Tavria 
Aluston-SCC - Ocean Kerch
Rubin Yalta - Qızıl Taş  
Sparta KT   - FC Yalta   

Round 8 [Oct 12]
TSC-Tavria  - FC Yalta   
Rubin Yalta - Sevastopol 
Aluston-SCC - Qızıl Taş  
Sparta KT   - Ocean Kerch

Round 9 [Oct 22]
Rubin Yalta - TSC-Tavria 
Sevastopol  - Aluston-SCC
Qızıl Taş   - Sparta KT  
Ocean Kerch - FC Yalta   

Round 10 [Oct 30]
TSC-Tavria  - Ocean Kerch
Sparta KT   - Sevastopol 
Aluston-SCC - Rubin Yalta
FC Yalta    - Qızıl Taş  

Round 11 [Nov 5]
Aluston-SCC - TSC-Tavria 
Sevastopol  - FC Yalta   
Qızıl Taş   - Ocean Kerch
Rubin Yalta - Sparta KT  

Round 12 [Nov 13]
TSC-Tavria  - Qızıl Taş  
Ocean Kerch - Sevastopol 
Sparta KT   - Aluston-SCC
FC Yalta    - Rubin Yalta

Round 13 [Nov 20]
Sparta KT   - TSC-Tavria 
Sevastopol  - Qızıl Taş  
Aluston-SCC - FC Yalta   
Rubin Yalta - Ocean Kerch

Round 14 [Nov 26]
TSC-Tavria  - Sevastopol 
Ocean Kerch - Aluston-SCC
Qızıl Taş   - Rubin Yalta
FC Yalta    - Sparta KT  



Crimean Football Union Cup 2022

Quarterfinals [Sep 18]

Ocean Kerch             0-1  RUBIN Yalta
  [Valeriy Dzioń 88. Att: 250]
Sparta KT Molodyozhnoe  2-3  QIZIL TAŞ Bağçasaray
  [Georges Njee Makanda 50, Ilya Pshenichnikov 56 - Redvan Memeshev 9 pen, 
   Valeriy Timchenko 21, Lenur Ahunov 36. Att: 150]
Aluston-SCC Aluşta      1-2  FC SEVASTOPOL
  [Azamat Atayev 52 pen - Maxim Suprun 3, Dmitriy Matviyenko 60. 
   Missed PK: Alisher Mirzoyev (Alu) 85. Att: 50]
FC Yalta                0-3  TSC-TAVRIA Simferopol
  [Yuriy Maximov 59 pen, Artiom Zabun 89, Dmitriy Ivanov 90+3. 
   Att: 150. Played in Eupatoria]

Semifinals [Oct 26]

FC Sevastopol           -  TSC-Tavria Simferopol
Rubin Yalta             -  Qızıl Taş Bağçasaray


Crimean Open Amateur Championship 2022

CRIMEAN OPEN AMATEUR CHAMPIONSHIP 2022 (Second Level)
=====================================================

Table:

1.ORA Krasnolesye             3   3  0  0   6- 1   9  
----------------------------------------------------
2.Volna Sevastopol            3   2  1  0  15- 6   7  [+]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
3.Chernomorets X Kuibyshevo   3   1  1  1   7- 5   4  
4.Guardia Theodosia           3   1  1  1   8-12   4  [+]
5.Crimean FA Eupatoria        3   1  0  2   7- 6   3  
6.SS #3 Dinamo Sevastopol     3   1  0  2  10-14   3  
7.CFU Simferopol              3   0  2  1   5- 7   2  
8.Orbit Krasnogvardeiskoe     3   0  1  2   5-12   1  [+]

NB: Chernomorets Sevastopol moved to Kuibyshevo (50 km east of Sevastopol).
    Orbit Krasnogvardeiskoe is a new team. The Orbit that played last season 
      were promoted to the Premier League and renamed FC Yalta.

Round 1 [Aug 27]
Crimean FA   6-0 Orbit       
  [N.Abrosimov 31, I.Ryabtsev 46, 67, 71, N.Platon 61, M.Myasnikov 83]
SS #3 Dinamo 4-8 Volna       
  [E.Stepanchuk 16, 39, 80, N.Bratan 30 - D.Komarov 1, 37, V.Chetyrkin 7, 33, 
   A.Zhabokritskiy 23, 52, N.Eyupov 26, V.Vorontsov 89]
Chernomorets 0-1 ORA Krasnole
  [D.Naumovich 69. Missed PK: M.Zhukov (Che) 58]
CFU Simferop 3-3 Guardia     
  [Ye.Shparyov 6, V.Kulyov 24, Ya.Yudin 26 - D.Goloveshchenko 14 pen, 19, A.Zubkov 90+2]

Round 2
[Sep 4]
Volna        5-0 Guardia     
  [D.Komarov 38, 42, 52, V.Vorontsov 82, A.Zhabokritskiy 87 pen]
Orbit        1-1 CFU Simferop
  [A.Galushkin 33 pen - A.Yelizarov 48 pen]
SS #3 Dinamo 2-5 Chernomorets
  [N.Bratan 11, E.Stepanchuk 48 - A.Gevorgyan 13, A.Blinov 31, 40, N.Popov 76, A.Artamonov 83]
[Sep 7]
ORA Krasnole 2-0 Crimean FA  
  [Ye.Suinov 28, A.Samoilenko 74]

Round 3
[Sep 10]
Chernomorets 2-2 Volna       
  [V.Semyonov 64, A.Artamonov 89 - D.Komarov 32, 41. Missed PK: V.Kvasov (Che) 16]
Guardia      5-4 Orbit       
  [Yu.Zygar 2, D.Goloveshchenko 37, A.Muslimov 68, A.Filippov 75, V.Sechin 89 - A.Galushkin 14 pen, 
   E.Podash 19, T.Kovalchuk 35, D.Lavreka 90+2. Missed PK: D.Goloveshchenko (Gua) 12]
[Sep 14]
CFU Simferop 1-3 ORA Krasnole
  [A.Yelizarov 4 pen - D.Naumovich 21, 47, 89]
Crimean FA   1-4 SS #3 Dinamo
  [V.Emirveliyev 16 - A.Siviy 11, E.Stepanchuk 34, N.Bratan 46, D.Skalskiy 83]

Table:

1.ORA Krasnolesye             3   3  0  0   6- 1   9  
----------------------------------------------------
2.Volna Sevastopol            3   2  1  0  15- 6   7  [+]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
3.Chernomorets X Kuibyshevo   3   1  1  1   7- 5   4  
4.Guardia Theodosia           3   1  1  1   8-12   4  [+]
5.Crimean FA Eupatoria        3   1  0  2   7- 6   3  
6.SS #3 Dinamo Sevastopol     3   1  0  2  10-14   3  
7.CFU Simferopol              3   0  2  1   5- 7   2  
8.Orbit Krasnogvardeiskoe     3   0  1  2   5-12   1  [+]

NB: Chernomorets Sevastopol moved to Kuibyshevo (50 km east of Sevastopol).
    Orbit Krasnogvardeiskoe is a new team. The Orbit that played last season 
      were promoted to the Premier League and renamed FC Yalta.

Top scorers:

1.Dmitriy Komarov (Volna)          7
2.Eduard Stepanchuk (SS#3 Dinamo)  5
3.Daniil Naumovich (ORA Krasnole)  4
4.Nikita Bratan (SS #3 Dinamo)     3
  Denis Goloveshchenko (Guardia)   3
  Ivan Ryabtsev (Crimean FA)       3
  Alexander Zhabokritskiy (Volna)  3

Round 4
[Sep 21]
Chernomorets - Crimean FA  
ORA Krasnole - Guardia     
[Sep 24]
Volna        - Orbit       
[Sep 27]
SS #3 Dinamo - CFU Simferop

Round 5
[Sep 24]
CFU Simferop - Chernomorets
Guardia      - SS #3 Dinamo
[Sep 28]
Crimean FA   - Volna       
Orbit        - ORA Krasnole

Round 6
[Oct 1]
Chernomorets - Guardia     
SS #3 Dinamo - Orbit       
[Oct 5]
Crimean FA   - CFU Simferop
Volna        - ORA Krasnole

Round 7
[Oct 9]
CFU Simferop - Volna       
Orbit        - Chernomorets
[Oct 12]
Guardia      - Crimean FA  
ORA Krasnole - SS #3 Dinamo


2021/22

list of champions

list of cup winners


About this document

NB: the separation of Crimea from Ukraine is not recognised by UEFA or FIFA; inclusion of results here exclusively serves football statistical purposes

Source: Crimean Republican Football Federation (rffk-roo.ru)

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin
Last updated: 26 Sep 2022

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.