Israel 2021/22


Ligat Ha'Al
State Cup
Toto Cup
Liga Leumit

Ligat Ha'Al

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Maccabi Haifa               26  18  5  3  62-19  59          [C]  Championship Playoff
 2.Hapoel Be'er-Sheva          26  16  7  3  39-17  55               Championship Playoff
 3.Maccabi Tel-Aviv            26  16  5  5  48-31  53               Championship Playoff
 4.Bnei-Sakhnin                26  12  6  8  28-29  42               Championship Playoff
 5.Maccabi Netanya             26  10 10  6  34-27  40               Championship Playoff
 6.Hapoel Tel-Aviv             26  10  8  8  36-31  38               Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Hapoel Hadera               26   9  9  8  22-28  36               Relegation Playoff
 8.Ironi Kiriat-Shmona         26   9  6 11  29-32  33               Relegation Playoff
 9.Hapoel Haifa                26   8  6 12  33-37  30               Relegation Playoff
10.M.S. Ashdod                 26   8  3 15  28-44  27               Relegation Playoff
11.Hapoel Jerusalem            26   5  8 13  19-35  23          [P]  Relegation Playoff
12.Beitar Jerusalem            26   5  7 14  23-36  22               Relegation Playoff
13.Maccabi Petah-Tikva         26   5  6 15  27-37  21               Relegation Playoff
14.Hapoel Nof HaGalil          26   4  8 14  20-45  20          [P]  Relegation Playoff

Round 1
[Aug 28]
Hapoel Haifa                0-0 Maccabi Netanya             
Maccabi Petah-Tikva         1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Tel-Aviv             2-1 M.S. Ashdod                 
[Aug 29]
Bnei-Sakhnin                3-1 Maccabi Tel-Aviv            
Hapoel Hadera               0-0 Maccabi Haifa               
Beitar Jerusalem            0-2 Hapoel Be'er-Sheva          
[Aug 30]
Hapoel Nof HaGalil          0-0 Hapoel Jerusalem            

Round 2
[Sep 11]
Ironi Kiriat-Shmona         0-2 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Netanya             1-3 Hapoel Nof HaGalil          
Maccabi Tel-Aviv            1-1 Maccabi Petah-Tikva         
Maccabi Haifa               2-1 Bnei-Sakhnin                
[Sep 12]
M.S. Ashdod                 1-3 Hapoel Haifa                
Hapoel Be'er-Sheva          2-2 Hapoel Hadera               
[Sep 13]
Hapoel Jerusalem            0-3 Beitar Jerusalem            

Round 3
[Sep 18]
Hapoel Nof HaGalil          2-0 M.S. Ashdod                 
Bnei-Sakhnin                0-0 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Petah-Tikva         1-1 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Tel-Aviv            2-1 Maccabi Haifa               
[Sep 19]
Hapoel Hadera               0-0 Hapoel Jerusalem            
Hapoel Haifa                1-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Beitar Jerusalem            1-1 Maccabi Netanya             

Round 4
[Sep 25]
Hapoel Jerusalem            0-0 Bnei-Sakhnin                
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 Hapoel Nof HaGalil          
Hapoel Tel-Aviv             0-2 Hapoel Haifa                
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Maccabi Tel-Aviv            
[Sep 26]
Maccabi Netanya             0-2 Hapoel Hadera               
M.S. Ashdod                 2-0 Beitar Jerusalem            
Maccabi Haifa               2-0 Maccabi Petah-Tikva         

Round 5
[Oct 2]
Hapoel Nof HaGalil          2-2 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Petah-Tikva         2-0 Hapoel Haifa                
Beitar Jerusalem            1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Bnei-Sakhnin                1-3 Maccabi Netanya             
[Oct 3]
M.S. Ashdod                 1-2 Hapoel Hadera               
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Hapoel Jerusalem            
Maccabi Haifa               1-2 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 6
[Oct 16]
Hapoel Jerusalem            1-4 Maccabi Haifa               
M.S. Ashdod                 0-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Haifa                3-1 Hapoel Nof HaGalil          
Maccabi Netanya             4-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Oct 17]
Ironi Kiriat-Shmona         0-1 Hapoel Hadera               
Hapoel Be'er-Sheva          1-0 Maccabi Petah-Tikva         
[Oct 18]
Hapoel Tel-Aviv             1-0 Beitar Jerusalem            

Round 7
[Oct 23]
Hapoel Hadera               0-3 Hapoel Tel-Aviv             
Bnei-Sakhnin                0-3 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Petah-Tikva         4-0 Hapoel Nof HaGalil          
Hapoel Be'er-Sheva          3-1 Hapoel Jerusalem            
[Oct 24]
Beitar Jerusalem            2-1 Hapoel Haifa                
[Oct 25]
Maccabi Tel-Aviv            0-2 M.S. Ashdod                 
Maccabi Haifa               2-0 Maccabi Netanya             

Round 8
[Oct 30]
Ironi Kiriat-Shmona         1-3 Maccabi Tel-Aviv            
Hapoel Jerusalem            1-0 Maccabi Petah-Tikva         
Maccabi Netanya             1-1 Hapoel Be'er-Sheva          
M.S. Ashdod                 2-2 Maccabi Haifa               
[Oct 31]
Hapoel Haifa                3-0 Hapoel Hadera               
Hapoel Tel-Aviv             0-3 Bnei-Sakhnin                
[Nov 1]
Hapoel Nof HaGalil          1-0 Beitar Jerusalem            

Round 9
[Nov 6]
Hapoel Jerusalem            2-1 Maccabi Netanya             
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 M.S. Ashdod                 
Bnei-Sakhnin                2-2 Hapoel Haifa                
Maccabi Petah-Tikva         0-3 Beitar Jerusalem            
[Nov 7]
Hapoel Hadera               0-0 Hapoel Nof HaGalil          
Maccabi Haifa               4-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Tel-Aviv            1-1 Hapoel Tel-Aviv             

Round 10
[Nov 27]
Ironi Kiriat-Shmona         1-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Nof HaGalil          1-2 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Netanya             2-0 Maccabi Petah-Tikva         
M.S. Ashdod                 1-0 Hapoel Jerusalem            
Beitar Jerusalem            0-0 Hapoel Hadera               
[Nov 28]
Hapoel Haifa                1-3 Maccabi Tel-Aviv            
Hapoel Tel-Aviv             1-3 Maccabi Haifa               

Round 11
[Nov 30]
Maccabi Petah-Tikva         1-1 Hapoel Hadera               
Maccabi Netanya             0-1 M.S. Ashdod                 
Bnei-Sakhnin                2-0 Beitar Jerusalem            
[Dec 1]
Hapoel Jerusalem            0-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Tel-Aviv            1-1 Hapoel Nof HaGalil          
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Dec 2]
Maccabi Haifa               5-1 Hapoel Haifa                

Round 12
[Dec 4]
Hapoel Hadera               2-1 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Petah-Tikva         0-1 M.S. Ashdod                 
Ironi Kiriat-Shmona         2-1 Maccabi Netanya             
[Dec 5]
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Hapoel Jerusalem            
Hapoel Nof HaGalil          0-4 Maccabi Haifa               
Beitar Jerusalem            1-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Dec 6]
Hapoel Haifa                0-1 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 13
[Dec 11]
Bnei-Sakhnin                1-0 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Jerusalem            1-1 Hapoel Haifa                
M.S. Ashdod                 0-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Netanya             1-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Dec 12]
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Hapoel Nof HaGalil          
[Dec 13]
Maccabi Tel-Aviv            3-0 Hapoel Hadera               
Maccabi Haifa               2-1 Beitar Jerusalem            

Halfway Table:

 1.Hapoel Be'er-Sheva          13   9  4  0  21- 8  31
 2.Maccabi Haifa               13   9  2  2  32-11  29          [C]
 3.Bnei-Sakhnin                13   6  3  4  17-14  21
 4.Maccabi Tel-Aviv            13   6  3  4  20-18  21
 5.Hapoel Haifa                13   5  3  5  18-18  18
 6.Hapoel Hadera               13   4  6  3  10-14  18
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Hapoel Tel-Aviv             13   4  5  4  16-17  17
 8.M.S. Ashdod                 13   5  2  6  13-15  17
 9.Ironi Kiriat-Shmona         13   5  2  6  13-16  17
10.Maccabi Netanya             13   3  4  6  15-18  13
11.Hapoel Nof HaGalil          13   3  4  6  11-20  13          [P]
12.Beitar Jerusalem            13   3  3  7  12-15  12
13.Hapoel Jerusalem            13   2  5  6   7-16  11          [P]
14.Maccabi Petah-Tikva         13   2  4  7  10-15  10

Round 14
[Dec 21]
Hapoel Jerusalem            3-1 Hapoel Nof HaGalil          
Maccabi Netanya             1-0 Hapoel Haifa                
M.S. Ashdod                 1-4 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Haifa               1-0 Hapoel Hadera               
[Dec 22]
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 Maccabi Petah-Tikva         
Maccabi Tel-Aviv            1-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Be'er-Sheva          3-1 Beitar Jerusalem            

Round 15
[Dec 25]
Hapoel Haifa                2-1 M.S. Ashdod                 
Hapoel Tel-Aviv             2-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Nof HaGalil          0-1 Maccabi Netanya             
Bnei-Sakhnin                0-6 Maccabi Haifa               
[Dec 26]
Hapoel Hadera               1-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Beitar Jerusalem            awd Hapoel Jerusalem            [awarded 3-0, originally 1-1;
[Dec 27]                                                     Hapoel fielded 6 foreign players]
Maccabi Petah-Tikva         1-2 Maccabi Tel-Aviv            

Round 16
[Jan 1]
Hapoel Tel-Aviv             2-1 Maccabi Petah-Tikva         
Ironi Kiriat-Shmona         2-2 Hapoel Haifa                
Hapoel Jerusalem            1-1 Hapoel Hadera               
Maccabi Netanya             0-0 Beitar Jerusalem            
[Jan 2]
M.S. Ashdod                 3-0 Hapoel Nof HaGalil          
Hapoel Be'er-Sheva          3-0 Bnei-Sakhnin                
[Jan 3]
Maccabi Haifa               3-2 Maccabi Tel-Aviv            

Round 17
[Jan 8]
Hapoel Haifa                0-2 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Nof HaGalil          2-6 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Petah-Tikva         0-4 Maccabi Haifa               
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Hapoel Be'er-Sheva          
[Jan 9]
Hapoel Hadera               1-1 Maccabi Netanya             
Beitar Jerusalem            0-2 M.S. Ashdod                 
[Jan 10]
Bnei-Sakhnin                2-1 Hapoel Jerusalem            

Round 18
[Jan 15]
Hapoel Tel-Aviv             2-2 Hapoel Nof HaGalil          
Hapoel Haifa                2-2 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Jerusalem            1-3 Maccabi Tel-Aviv            
[Jan 16]
Hapoel Hadera               2-1 M.S. Ashdod                 
Ironi Kiriat-Shmona         2-2 Beitar Jerusalem            
[Jan 17]
Maccabi Netanya             1-0 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Be'er-Sheva          1-2 Maccabi Haifa               

Round 19
[Jan 22]
Hapoel Nof HaGalil          0-1 Hapoel Haifa                
Maccabi Tel-Aviv            2-2 Maccabi Netanya             
Hapoel Hadera               2-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Haifa               1-1 Hapoel Jerusalem            
[Jan 23]
Bnei-Sakhnin                0-1 M.S. Ashdod                 
Maccabi Petah-Tikva         0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Jan 24]
Beitar Jerusalem            0-2 Hapoel Tel-Aviv             

Round 20
[Jan 29]
Hapoel Jerusalem            0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
M.S. Ashdod                 1-3 Maccabi Tel-Aviv            
Hapoel Nof HaGalil          1-0 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Haifa                5-1 Beitar Jerusalem            
[Jan 30]
Hapoel Tel-Aviv             0-1 Hapoel Hadera               
Maccabi Netanya             1-1 Maccabi Haifa               
[Jan 31]
Ironi Kiriat-Shmona         0-1 Bnei-Sakhnin                

Round 21
[Feb 5]
Bnei-Sakhnin                1-0 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Petah-Tikva         3-1 Hapoel Jerusalem            
Hapoel Be'er-Sheva          0-1 Maccabi Netanya             
[Feb 6]
Hapoel Hadera               1-0 Hapoel Haifa                
Beitar Jerusalem            0-0 Hapoel Nof HaGalil          
[Feb 7]
Maccabi Haifa               6-0 M.S. Ashdod                 

Round 22
[Feb 12]
Maccabi Netanya             2-0 Hapoel Jerusalem            
M.S. Ashdod                 1-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Nof HaGalil          1-1 Hapoel Hadera               
Hapoel Tel-Aviv             2-3 Maccabi Tel-Aviv            
[Feb 13]
Hapoel Haifa                1-1 Bnei-Sakhnin                
Beitar Jerusalem            2-1 Maccabi Petah-Tikva         
[Feb 14]
Ironi Kiriat-Shmona         2-1 Maccabi Haifa               

Round 23
[Feb 19]
Maccabi Petah-Tikva         1-1 Maccabi Netanya             
Hapoel Be'er-Sheva          0-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Jerusalem            2-0 M.S. Ashdod                 
Hapoel Hadera               1-0 Beitar Jerusalem            
[Feb 20]
Bnei-Sakhnin                2-0 Hapoel Nof HaGalil          
Maccabi Tel-Aviv            2-0 Hapoel Haifa                
[Feb 21]
Maccabi Haifa               2-0 Hapoel Tel-Aviv             

Round 24
[Feb 26]
M.S. Ashdod                 1-3 Maccabi Netanya             
Hapoel Hadera               1-4 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Haifa                0-1 Maccabi Haifa               
[Feb 27]
Ironi Kiriat-Shmona         0-0 Hapoel Jerusalem            
Beitar Jerusalem            1-1 Bnei-Sakhnin                
[Feb 28]
Hapoel Nof HaGalil          1-3 Maccabi Tel-Aviv            

Round 25
[Mar 5]
Maccabi Haifa               1-1 Hapoel Nof HaGalil          
Maccabi Netanya             3-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Bnei-Sakhnin                1-0 Hapoel Hadera               
Hapoel Jerusalem            0-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Mar 6]
M.S. Ashdod                 3-4 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Be'er-Sheva          3-1 Hapoel Haifa                
[Mar 7]
Maccabi Tel-Aviv            3-1 Beitar Jerusalem            

Round 26
[Mar 12]
Ironi Kiriat-Shmona         2-0 M.S. Ashdod                 
Hapoel Hadera               0-2 Maccabi Tel-Aviv            
Hapoel Tel-Aviv             2-2 Maccabi Netanya             
Maccabi Petah-Tikva         0-1 Bnei-Sakhnin                
[Mar 13]
Hapoel Haifa                1-2 Hapoel Jerusalem            
Hapoel Nof HaGalil          0-2 Hapoel Be'er-Sheva          
[Mar 14]
Beitar Jerusalem            0-1 Maccabi Haifa               

Final Table:

 1.Maccabi Haifa               26  18  5  3  62-19  59          [C]  Championship Playoff
 2.Hapoel Be'er-Sheva          26  16  7  3  39-17  55               Championship Playoff
 3.Maccabi Tel-Aviv            26  16  5  5  48-31  53               Championship Playoff
 4.Bnei-Sakhnin                26  12  6  8  28-29  42               Championship Playoff
 5.Maccabi Netanya             26  10 10  6  34-27  40               Championship Playoff
 6.Hapoel Tel-Aviv             26  10  8  8  36-31  38               Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Hapoel Hadera               26   9  9  8  22-28  36               Relegation Playoff
 8.Ironi Kiriat-Shmona         26   9  6 11  29-32  33               Relegation Playoff
 9.Hapoel Haifa                26   8  6 12  33-37  30               Relegation Playoff
10.M.S. Ashdod                 26   8  3 15  28-44  27               Relegation Playoff
11.Hapoel Jerusalem            26   5  8 13  19-35  23          [P]  Relegation Playoff
12.Beitar Jerusalem            26   5  7 14  23-36  22               Relegation Playoff
13.Maccabi Petah-Tikva         26   5  6 15  27-37  21               Relegation Playoff
14.Hapoel Nof HaGalil          26   4  8 14  20-45  20          [P]  Relegation Playoff

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.Maccabi Haifa               36  24  6  6  79-27  78          [C]  Champions
 2.Hapoel Be'er-Sheva          36  20 10  6  53-30  70
 3.Maccabi Tel-Aviv            36  20  9  7  63-38  69
 4.Maccabi Netanya             36  13 13 10  47-41  52
 5.Hapoel Tel-Aviv             36  13 11 12  44-47  50
 6.Bnei-Sakhnin                36  13 10 13  33-43  49

Round 27 [Mar 19]
Maccabi Tel-Aviv            0-0 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Be'er-Sheva          4-1 Maccabi Netanya             
Maccabi Haifa               3-0 Hapoel Tel-Aviv             

Round 28
[Apr 2]
Hapoel Tel-Aviv             2-1 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Netanya             1-1 Maccabi Tel-Aviv            
[Apr 4]
Maccabi Haifa               2-0 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 29
[Apr 10]
Bnei-Sakhnin                1-1 Maccabi Netanya             
Hapoel Be'er-Sheva          2-2 Hapoel Tel-Aviv             
[Apr 11]
Maccabi Tel-Aviv            1-1 Maccabi Haifa               

Round 30
[Apr 16]
Maccabi Haifa               1-0 Bnei-Sakhnin                
[Apr 17]
Hapoel Be'er-Sheva          1-0 Maccabi Tel-Aviv            
[Apr 18]
Hapoel Tel-Aviv             2-0 Maccabi Netanya             

Round 31
[Apr 23]
Maccabi Netanya             3-0 Maccabi Haifa               
[Apr 24]
Bnei-Sakhnin                1-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Apr 25]
Maccabi Tel-Aviv            5-0 Hapoel Tel-Aviv             

Round 32
[Apr 30]
Bnei-Sakhnin                1-0 Maccabi Tel-Aviv            
[May 1]
Maccabi Netanya             3-0 Hapoel Be'er-Sheva          
[May 2]
Hapoel Tel-Aviv             0-2 Maccabi Haifa               

Round 33 [May 7]
Bnei-Sakhnin                0-0 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Tel-Aviv            2-1 Maccabi Netanya             
Hapoel Be'er-Sheva          1-0 Maccabi Haifa               

Round 34 [May 10]
Hapoel Tel-Aviv             2-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Haifa               1-3 Maccabi Tel-Aviv            
Maccabi Netanya             3-0 Bnei-Sakhnin                

Round 35 [May 16]
Bnei-Sakhnin                awd Maccabi Haifa               [awarded 0-3; match, which had been moved to
Maccabi Netanya             0-0 Hapoel Tel-Aviv              Petah-Tikva, was not played as Bnei Sakhnin
Maccabi Tel-Aviv            1-1 Hapoel Be'er-Sheva           failed to meet security requirements]

Round 36 [May 21]
Hapoel Be'er-Sheva          3-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Tel-Aviv             0-2 Maccabi Tel-Aviv            
Maccabi Haifa               4-0 Maccabi Netanya             

Final Table:

 1.Maccabi Haifa               36  24  6  6  79-27  78          [C]  Champions
 2.Hapoel Be'er-Sheva          36  20 10  6  53-30  70
 3.Maccabi Tel-Aviv            36  20  9  7  63-38  69
 4.Maccabi Netanya             36  13 13 10  47-41  52
 5.Hapoel Tel-Aviv             36  13 11 12  44-47  50
 6.Bnei-Sakhnin                36  13 10 13  33-43  49

Relegation Playoff

Final Table:

 7.Ironi Kiriat-Shmona         33  14  8 11  48-39  50
 8.Hapoel Hadera               33  11  9 13  34-43  42
 9.M.S. Ashdod                 33  12  3 18  37-52  39
10.Beitar Jerusalem            33   9 10 14  35-43  37
11.Hapoel Haifa                33   9  8 16  36-47  35
12.Hapoel Jerusalem            33   8  9 16  25-41  33          [P]
------------------------------------------------------
13.Maccabi Petah-Tikva         33   6  9 18  34-49  27               Relegated
14.Hapoel Nof HaGalil          33   6  9 18  25-53  27          [P]  Relegated

Round 27
[Mar 19]
M.S. Ashdod                 2-0 Hapoel Nof HaGalil          
[Mar 20]
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Haifa                1-1 Beitar Jerusalem            
[Mar 21]
Hapoel Hadera               3-1 Hapoel Jerusalem            

Round 28
[Apr 2]
Hapoel Jerusalem            0-0 Hapoel Nof HaGalil          
Maccabi Petah-Tikva          0-0 Hapoel Haifa                
[Apr 3]
Hapoel Hadera               1-4 Ironi Kiriat-Shmona         
Beitar Jerusalem            1-0 M.S. Ashdod                 

Round 29 [Apr 9]
Ironi Kiriat-Shmona         2-1 Hapoel Jerusalem            
M.S. Ashdod                 1-0 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Haifa                1-0 Hapoel Hadera               
Hapoel Nof HaGalil          0-2 Beitar Jerusalem            

Round 30
[Apr 23]
Ironi Kiriat-Shmona         4-0 Hapoel Haifa                
Maccabi Petah-Tikva         0-4 Hapoel Nof HaGalil          
Hapoel Jerusalem            0-1 Beitar Jerusalem            
[Apr 24]
Hapoel Hadera               2-3 M.S. Ashdod                 

Round 31
[Apr 30]
Beitar Jerusalem            2-2 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Haifa                0-2 Hapoel Jerusalem            
Hapoel Nof HaGalil          0-2 Hapoel Hadera               
[May 1]
M.S. Ashdod                 1-3 Ironi Kiriat-Shmona         

Round 32
[May 8]
Hapoel Jerusalem            1-0 Maccabi Petah-Tikva         
Ironi Kiriat-Shmona         2-0 Hapoel Nof HaGalil          
Hapoel Hadera               1-2 Beitar Jerusalem            
[May 9]
Hapoel Haifa                1-2 M.S. Ashdod                 

Round 33 [May 14]
Beitar Jerusalem            3-3 Ironi Kiriat-Shmona         
M.S. Ashdod                 0-1 Hapoel Jerusalem            
Hapoel Nof HaGalil          1-0 Hapoel Haifa                
Maccabi Petah-Tikva         4-3 Hapoel Hadera               

Final Table:

 7.Ironi Kiriat-Shmona         33  14  8 11  48-39  50
 8.Hapoel Hadera               33  11  9 13  34-43  42
 9.M.S. Ashdod                 33  12  3 18  37-52  39
10.Beitar Jerusalem            33   9 10 14  35-43  37
11.Hapoel Haifa                33   9  8 16  36-47  35
12.Hapoel Jerusalem            33   8  9 16  25-41  33          [P]
------------------------------------------------------
13.Maccabi Petah-Tikva         33   6  9 18  34-49  27               Relegated
14.Hapoel Nof HaGalil          33   6  9 18  25-53  27          [P]  Relegated


Gvia HaMedina (State Cup)

Round 7 [Oct 26-27]
Maccabi Sha'arayim 	Maccabi Bnei Reineh        10
F.C. Tirat Carmel 	Maccabi Kabilio Jaffa      24
F.C. Ahva Kafr Manda 	Maccabi Ironi Ashdod       21
Hapoel Marmorek 	Hapoel Bik'at HaYarden     31
F.C. Haifa 		Ironi Tiberias             05
F.C. Tira 		Tzeirei Tira               21
Bnei Eilat 		Hapoel Kfar Saba           04
Tzeirey Taibe 		Maccabi Tzur Shalom        31
Maccabi Yavne 		F.C. Kafr Qasim            02
Hapoel Ramat Gan 	Beitar Tel Aviv            23 
Hapoel Acre 		Hapoel Ramat HaSharon      10 
Maccabi Ahi Nazareth 	Hapoel Ra'anana            20
Sektzia Nes Tziona 	Bnei Yehuda Tel Aviv       12
Hapoel Petah Tikva	Hapoel Bnei Ar'ara         30

Round 8 [Dec 16-19]
Adumim Ashdod 		Ahva Kafr Manda            20
Hapoel Haifa 		Hapoel Kfar Saba           11 (a.e.t.pen:42)
Hapoel Petah Tikva 	Maccabi Netanya    	   01
Maccabi Sha'arayim 	Hapoel Rishon LeZion       21 (a.e.t.)
Ironi Tiberias 		Bnei Sakhnin               03
Maccabi Kabilio Jaffa 	F.C. Kafr Qasim            10
Tzeirey Taibe 		Ironi Kiryat Shmona        02
Maccabi Ahi Nazareth 	Hapoel Akko                21 (a.e.t.) 
F.C. Ashdod 		Hapoel Umm al-Fahm         01
Maccabi Haifa 		Hapoel Jerusalem           20
Hapoel Nof HaGalil 	Maccabi Petah Tikva        02 
Hapoel Hadera 		F.C. Tira                  61
Hapoel Tel Aviv 	Bnei Yehuda Tel Aviv       13
Beitar Tel Aviv         Hapoel Be'er Sheva         03
Beitar Jerusalem 	Hapoel Afula               21 (a.e.t.)
Maccabi Tel Aviv 	Hapoel Marmorek            40

1/8 Finals [Jan 11-13]
Maccabi Ahi Nazareth 	Maccabi Petah Tikva       23 (a.e.t.)
Adumim Ashdod 		Maccabi Kabilio Jaffa     11 (a.e.t.pen:24) 
Bnei Yehuda Tel Aviv    Maccabi Sha'arayim        20
Hapoel Umm al-Fahm 	Hapoel Haifa              00 (a.e.t.pen:4-5)
Ironi Kiryat Shmona 	Maccabi Tel Aviv          22 (a.e.t.pen:35)
Maccabi Netanya 	Hapoel Be'er Sheva        12 (a.e.t.)
Maccabi Haifa 		Beitar Jerusalem          40
Hapoel Hadera 		Bnei Sakhnin              30

1/4 Finals [Feb 1-2, Mar 1-2]
Maccabi Petah Tikva 	Hapoel Be'er Sheva 	  10,02 (agg. 12)
Bnei Yehuda Tel Aviv 	Hapoel Haifa 	          01,01 (agg. 0-2)
Maccabi Tel Aviv 	Maccabi Kabilio Jaffa 	  20,40 (agg. 6-0)
Hapoel Hadera 		Maccabi Haifa 	          02,01 (agg. 0-3)

1/2 Finals [Apr 19-20]
Maccabi Haifa 		Hapoel Haifa              20
Maccabi Tel Aviv 	Hapoel Be'er Sheva        13 

Final [May 24, Teddy Stadium, Jerusalem; att: 29000]
Maccabi Haifa 		Hapoel Be'er Sheva        22 (a.e.t.pen:1-3)
Goalscorers:
Safouri    0-1
Atzili pen 1-1
Hatuel     1-2
V?tor o.g  2-2


Toto Cup

Group Stage

Final Tables:

Group A
 1.Hapoel Haifa                 4   3  1  0   7- 4  10	 Semifinals
 2.Bnei Sakhnin                 4   2  0  2   8- 8   6    7th pl.
 3.Hapoel Hadera                4   1  2  1   5- 5   5    9th pl.
 4.Ironi Kiryat Shmona          4   1  2  1   4- 4   5	 11th pl.
 5.Hapoel Nof HaGalil           4   0  1  3   5- 8   1   13th pl.

Group B
 1.Hapoel Tel Aviv              4   3  1  0   5- 2  10  Semifinals
 2.Hapoel Jerusalem             4   2  1  1   4- 2   7   5th pl.
 3.Maccabi Netanya              4   2  0  2   6- 6   6   9th pl.
 4.Maccabi Petah Tikva          4   1  1  2   3- 4   4  11th pl.
 5.Beitar Jerusalem             4   0  1  3   1- 5   1  13th pl.

2021 Super Cup Final [Jul 25]
Maccabi Haifa               2-0 Maccabi Tel Aviv
NB: winners to Toto Cup semifinals, losers to 5th place match

UEFA Qualifying Play-off [Jul 15]
MS Ashdod                   12 Hapoel Beer Sheva
NB: winners to Toto Cup semifinals, losers to 7th place match

13th Place Match [Aug 23]
Hapoel Nof HaGalil          00 Beitar Jerusalem            [6-7 pen]        

11th Place Match [Aug 21]
Ironi Kiryat Shmona         03 Maccabi Petah Tikva

9th Place Match [Aug 21]
Hapoel Hadera               02 Maccabi Netanya

7th Place Match [Aug 21]
MS Ashdod                   00 Bnei Sakhnin                [4-5 pen]

5th Place Match [Aug 22]
Maccabi Tel Aviv            11 Hapoel Jerusalem            [5-6 pen]

Semifinals [Aug 22]
Hapoel Beer Sheva           00 Hapoel Haifa                [5-4 pen]
Maccabi Haifa               20 Hapoel Tel Aviv

Final [Aug 22]
Maccabi Haifa               11 Hapoel Beer Sheva           [7-6 pen]


Liga Leumit

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Maccabi Bnei-Reineh         30  14  9  7  34-23  51          [P]  Promotion Group
 2.M.S. Kafr Qasim             30  13 11  6  40-28  50               Promotion Group
 3.Sektzia Nes Tziona          30  11 12  7  44-32  45               Promotion Group
 4.Hapoel Petah-Tikva          30  11 11  8  26-25  44               Promotion Group
 5.Agudat Sport Ashdod         30  10 14  6  36-29  43  [-1]    [P]  Promotion Group
 6.Hapoel Kfar-Saba            30  10 12  8  39-32  42          [R]  Promotion Group
 7.Hapoel Om El Fahem          30   9 12  9  36-37  39               Promotion Group
 8.Bnei-Yehuda                 30   9 11 10  34-30  38          [R]  Promotion Group
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Hapoel Rishon LeZion        30  10  8 12  37-38  38               Relegation Group
10.Ironi Nir Ramat-HaSharon    30   8 13  9  34-36  37               Relegation Group
11.Hapoel Ramat-Gan            30   8 13  9  34-39  37               Relegation Group
12.Hapoel Afula                30  11  4 15  34-52  37               Relegation Group
13.Maccabi Akhi-Nazrat         30   9  9 12  28-39  36               Relegation Group
14.Hapoel Acco                 30   7 14  9  33-27  35               Relegation Group
15.Hapoel Raanana              30   8 10 12  31-39  34               Relegation Group
16.Beitar Tel-Aviv Bat Yam     30   5 11 14  31-45  26               Relegation Group

Playoff Stage

Promotion Group | Relegation Group

Promotion Group

Final Table:

 1.Maccabi Bnei-Reineh         37  18 10  9  43-28  64          [P]  Promoted
 2.Sektzia Nes Tziona          37  16 13  8  59-39  61               Promoted
------------------------------------------------------
 3.M.S. Kafr Qasim             37  16 13  8  51-35  61
 4.Agudat Sport Ashdod         37  13 16  8  48-41  54  [-1]    [P]
 5.Hapoel Petah-Tikva          37  14 12 11  36-35  54
 6.Hapoel Kfar-Saba            37  13 13 11  51-44  52          [R]
 7.Hapoel Om El Fahem          37  10 13 14  47-54  43
 8.Bnei-Yehuda                 37  10 12 15  41-47  42          [R]

Relegation Group

Final Table:

 9.Maccabi Akhi-Nazrat         37  13 11 13  41-45  50
10.Hapoel Afula                37  13  8 16  39-57  47
11.Hapoel Acco                 37  10 16 11  38-34  46
12.Hapoel Ramat-Gan            37  10 16 11  43-47  46
14.Ironi Nir Ramat-HaSharon    37   9 18 10  39-40  45
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.Hapoel Rishon LeZion        37  11 10 16  42-46  43               Relegation Playoff
------------------------------------------------------
16.Hapoel Raanana              37  10 12 15  40-50  42               Relegated
16.Beitar Tel-Aviv Bat Yam     37   6 15 16  39-55  33               Relegated

Promoted: Ironi Tiberias, Maccabi Kabilio Jaffa

Promotion/Relegation Playoff

[May 11]
Hapoel Rishon LeZion        3-1 Hapoel Kfar-Shalem          

NB: both remain at former level

2020/21.

2022/23.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

partial all-time table.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Kobi Hayat, Karel Stokkermans and Roberto Di Maggio the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Kobi Hayat, Karel Stokkermans and Roberto Di Maggio
Last updated: 17 Jun 2023

(C) Copyright Kobi Hayat, Karel Stokkermans, Roberto Di Maggio and RSSSF 2021/23
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.