Ghana (Women) 2023/24


Women's Premier League
Women's FA Cup

Women's Premier League

Group Stage

Final Tables:

Northern Zone
 1.Ampem Darkoa Ladies       18  11  1  6  29-15  34  [C]  Championship Final
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Northern Ladies           18   9  4  5  28-18  31
 3.Queens of Dreamz FC       18   8  6  4  19-11  30
 4.Supreme Ladies            18   6  7  5  22-19  25
 5.Fosu Royal L. (Techimen)  18   6  6  6  20-32  24  [P]
 6.Kumasi Sports Academy     18   6  5  7  20-26  23  [P]
 7.Tamale Super Ladies       18   5  7  6  16-22  22       [2 2 0 0 2-0 6]
 8.Ghana Prisons             18   5  7  6  15-14  22       [2 0 0 2 0-2 0]
----------------------------------------------------
 9.Pearl Pia Ladies          18   4  7  7  23-24  19       Relegated
10.Ashtown Ladies            18   4  2 12  12-23  14       Relegated

Southern Zone
 1.Hasaacas Ladies           18  11  6  1  28-10  39       Championship Final
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Faith Ladies              18   9  6  3  20-15  33
 3.Berry Ladies              18   8  4  6  24-25  28
 4.Ghana Police Ladies       18   7  5  6  22-20  26       [2 1 1 0 3-2 4]
 5.Jonina Ladies FC (Accra)  18   7  5  6  17-14  26  [P]  [2 0 1 1 2-3 1]
 6.Army Ladies               18   6  6  6  26-18  24
 7.Lady Strikers             18   5  6  7  17-21  21
 8.Soccer Intellectuals      18   5  5  8  13-17  20
----------------------------------------------------
 9.Essiam Socrates Ladies    18   5  3 10  13-21  18       Relegated
10.Sea Lions FC (Elmina)     18   2  4 12  12-31  10  [P]  Relegated

Round 1
Northern Zone
[Oct 28]
Fosu Royal Ladies       2-1 Supreme Ladies          
Prisons Ladies          0-1 Tamale Super Ladies     
Kumasi Sports Academy   2-1 Pearl Pia Ladies        
Northern Ladies         1-0 Ashtown Ladies          
[Dec 6]
Dreamz Ladies           1-2 Ampem Darkoa Ladies     
Southern Zone
[Oct 28] 
Faith Ladies            1-1 Berry Ladies            
Essiam Socrates         1-1 Lady Strikers           
Jonina Ladies           0-1 Soccer Intellectuals    
Sea Lions               0-1 Hasaacas Ladies         
[Oct 29]
Police Ladies           2-3 Army Ladies             

Round 2
Northern Zone
[Nov 3]
Pearl Pia Ladies        1-1 Dreamz Ladies           
Tamale Super Ladies     1-1 Kumasi Sports Academy   
[Nov 4]
Ashtown Ladies          0-1 Prisons Ladies          
Supreme Ladies          2-3 Northern Ladies         
[Dec 13]
Ampem Darkoa Ladies     6-1 Fosu Royal Ladies       
Southern Zone
[Nov 4]
Soccer Intellectuals    0-1 Police Ladies           
Berry Ladies            3-1 Sea Lions               
Lady Strikers           2-1 Jonina Ladies           
[Nov 5] 
Army Ladies             1-1 Faith Ladies            
Hasaacas Ladies         3-1 Essiam Socrates         

Round 3
Northern Zone
[Nov 10]
Fosu Royal Ladies       2-2 Pearl Pia Ladies        
[Nov 11]
Prisons Ladies          1-1 Kumasi Sports Academy   
Ashtown Ladies          1-1 Supreme Ladies          
[Nov 12]
Dreamz Ladies           0-0 Tamale Super Ladies     
[Feb 20]
Northern Ladies         1-2 Ampem Darkoa Ladies     
Southern Zone
[Nov 11]
Police Ladies           3-2 Jonina Ladies           
Essiam Socrates         1-3 Berry Ladies            
Sea Lions               0-4 Army Ladies             
[Nov 13]
Faith Ladies            1-0 Soccer Intellectuals    
[Nov 22]
Hasaacas Ladies         2-0 Lady Strikers           

Round 4
Northern Zone
[Nov 17]
Pearl Pia Ladies        2-0 Northern Ladies         
[Nov 19]
Supreme Ladies          1-0 Prisons Ladies          
[Nov 20]
Tamale Super Ladies     2-0 Fosu Royal Ladies       
[Dec 13]
Kumasi Sports Academy   0-2 Dreamz Ladies           
[Apr 4]
Ampem Darkoa Ladies     2-0 Ashtown Ladies          
Southern Zone
[Nov 17]
Lady Strikers           0-1 Police Ladies           
[Nov 18]
Berry Ladies            1-3 Hasaacas Ladies         
Jonina Ladies           1-1 Faith Ladies            
Soccer Intellectuals    2-0 Sea Lions               
[Nov 19]
Army Ladies             2-0 Essiam Socrates         

Round 5
Northern Zone
[Nov 24]
Northern Ladies         3-0 Tamale Super Ladies     
[Nov 25]
Ashtown Ladies          1-0 Pearl Pia Ladies        
Fosu Royal Ladies       2-1 Kumasi Sports Academy   
[Nov 26]
Supreme Ladies          0-1 Ampem Darkoa Ladies     
[Jan 10]
Prisons Ladies          0-0 Dreamz Ladies           
Southern Zone
[Nov 25]
Hasaacas Ladies         2-1 Army Ladies             
Berry Ladies            2-1 Lady Strikers           
Sea Lions               0-1 Jonina Ladies           
Essiam Socrates         1-2 Soccer Intellectuals    
[Nov 27]
Faith Ladies            1-1 Police Ladies           

Round 6
Northern Zone
[Dec 1]
Pearl Pia Ladies        1-1 Supreme Ladies          
Ampem Darkoa Ladies     2-1 Prisons Ladies          
[Dec 2]
Dreamz Ladies           1-1 Fosu Royal Ladies       
Tamale Super Ladies     0-1 Ashtown Ladies          
[Dec 3]
Kumasi Sports Academy   1-4 Northern Ladies         
Southern Zone
[Dec 1]
Jonina Ladies           0-0 Essiam Socrates         
[Dec 2]
Soccer Intellectuals    0-0 Hasaacas Ladies         
Lady Strikers           1-2 Faith Ladies            
Police Ladies           0-0 Sea Lions               
Army Ladies             1-1 Berry Ladies            

Round 7
Northern Zone
[Dec 16]
Northern Ladies         1-0 Dreamz Ladies           
Prisons Ladies          1-1 Fosu Royal Ladies       
Ashtown Ladies          1-2 Kumasi Sports Academy   
Ampem Darkoa Ladies     2-1 Pearl Pia Ladies        
[Dec 17]
Supreme Ladies          3-0 Tamale Super Ladies     
Southern Zone
[Dec 16]
Berry Ladies            3-1 Soccer Intellectuals    
Essiam Socrates         1-0 Police Ladies           
Sea Lions               0-0 Faith Ladies            
Hasaacas Ladies         1-0 Jonina Ladies           
[Dec 17]
Army Ladies             2-2 Lady Strikers           

Round 8
Northern Zone
[Dec 21]
Kumasi Sports Academy   0-3 Supreme Ladies          
[Dec 22]
Fosu Royal Ladies       0-3 Northern Ladies         
[Dec 23]
Pearl Pia Ladies        1-1 Prisons Ladies          
[Dec 24]
Dreamz Ladies           2-0 Ashtown Ladies          
[Feb 22]
Tamale Super Ladies     2-0 Ampem Darkoa Ladies     
Southern Zone [Dec 23]
Jonina Ladies           3-0 Berry Ladies            
Lady Strikers           3-1 Sea Lions               
Police Ladies           0-2 Hasaacas Ladies         
Soccer Intellectuals    1-1 Army Ladies             
Faith Ladies            2-1 Essiam Socrates         

Round 9
Northern Zone
[Dec 28]
Northern Ladies         1-2 Prisons Ladies          
[Dec 29]
Pearl Pia Ladies        3-3 Tamale Super Ladies     
[Dec 30]
Ashtown Ladies          2-0 Fosu Royal Ladies       
[Dec 31]
Supreme Ladies          1-0 Dreamz Ladies           
[Apr 10]
Ampem Darkoa Ladies     3-0 Kumasi Sports Academy   
Southern Zone
[Dec 30]
Essiam Socrates         1-0 Sea Lions               
Lady Strikers           1-1 Soccer Intellectuals    
Hasaacas Ladies         1-1 Faith Ladies            
[Dec 31]
Army Ladies             2-0 Jonina Ladies           
[Jan 1]
Berry Ladies            2-1 Police Ladies           

Round 10
Northern Zone
[Feb 16]
Pearl Pia Ladies        0-2 Kumasi Sports Academy   
[Feb 17]
Ashtown Ladies          2-1 Northern Ladies         
Tamale Super Ladies     1-0 Prisons Ladies          
[Feb 18]
Supreme Ladies          1-1 Fosu Royal Ladies       
[Feb 28]
Ampem Darkoa Ladies     0-1 Dreamz Ladies           
Southern Zone
[Feb 17]
Soccer Intellectuals    0-1 Jonina Ladies           
Lady Strikers           1-0 Essiam Socrates         
[Feb 18]
Berry Ladies            0-1 Faith Ladies            
Army Ladies             5-2 Police Ladies           
[Feb 20]
Hasaacas Ladies         2-0 Sea Lions               

Round 11
Northern Zone
[Feb 24]
Northern Ladies         1-1 Supreme Ladies          
Prisons Ladies          1-0 Ashtown Ladies          
Dreamz Ladies           3-1 Pearl Pia Ladies        
[Feb 25] 
Kumasi Sports Academy   1-1 Tamale Super Ladies     
[Feb 26]
Fosu Royal Ladies       1-0 Ampem Darkoa Ladies     
Southern Zone
[Feb 24]   
Jonina Ladies           0-0 Lady Strikers           
Sea Lions               5-2 Berry Ladies            
Faith Ladies            1-0 Army Ladies             
Essiam Socrates         0-1 Hasaacas Ladies         
[Feb 25]
Police Ladies           3-1 Soccer Intellectuals    

Round 12  
Northern Zone
[Apr 6]
Kumasi Sports Academy   1-1 Prisons Ladies          
Pearl Pia Ladies        5-0 Fosu Royal Ladies       
[Apr 7]       
Ampem Darkoa Ladies     3-0 Northern Ladies         
Supreme Ladies          1-1 Ashtown Ladies          
Tamale Super Ladies     0-3 Dreamz Ladies           
Southern Zone
[Apr 6]
Soccer Intellectuals    0-1 Faith Ladies            
Berry Ladies            0-2 Essiam Socrates         
Lady Strikers           2-1 Hasaacas Ladies         
[Apr 7]
Army Ladies             1-1 Sea Lions               
[Apr 8]   
Jonina Ladies           0-0 Police Ladies           

Round 13
Northern Zone
[Apr 13]
Prisons Ladies          3-0 Supreme Ladies          
Fosu Royal Ladies       2-1 Tamale Super Ladies     
Ashtown Ladies          1-2 Ampem Darkoa Ladies     
Northern Ladies         0-0 Pearl Pia Ladies        
[Apr 14]
Dreamz Ladies           0-2 Kumasi Sports Academy   
Southern Zone
[Apr 12]
Essiam Socrates         1-0 Army Ladies             
[Apr 13]
Hasaacas Ladies         2-2 Berry Ladies            
Sea Lions               0-0 Soccer Intellectuals    
Faith Ladies            0-1 Jonina Ladies           
[Apr 14]
Police Ladies           1-1 Lady Strikers           

Round 14
Northern Zone
[Apr 20]
Pearl Pia Ladies        2-1 Ashtown Ladies          
Ampem Darkoa Ladies     1-2 Supreme Ladies          
[Apr 21]
Tamale Super Ladies     1-3 Northern Ladies         
Kumasi Sports Academy   0-3 Fosu Royal Ladies       
[Apr 23]
Dreamz Ladies           1-0 Prisons Ladies          
Southern Zone [Apr 20]
Army Ladies             1-1 Hasaacas Ladies         
Police Ladies           2-0 Faith Ladies            
Soccer Intellectuals    1-0 Essiam Socrates         
Lady Strikers           0-0 Berry Ladies            
Jonina Ladies           4-1 Sea Lions               

Round 15
Northern Zone
[Apr 26]
Fosu Royal Ladies       1-1 Dreamz Ladies           
[Apr 27]
Northern Ladies         2-1 Kumasi Sports Academy   
Ashtown Ladies          0-1 Tamale Super Ladies     
Prisons Ladies          2-1 Ampem Darkoa Ladies     
[Apr 28]
Supreme Ladies          2-1 Pearl Pia Ladies        
Southern Zone
[Apr 27]
Faith Ladies            3-1 Lady Strikers           
Essiam Socrates         1-1 Jonina Ladies           
Sea Lions               0-2 Police Ladies           
[Apr 28]
Hasaacas Ladies         0-0 Soccer Intellectuals    
[Apr 30]
Berry Ladies            1-0 Army Ladies             

Round 16
Northern Zone 
[May 11]
Pearl Pia Ladies        0-2 Ampem Darkoa Ladies     
Kumasi Sports Academy   3-0 Ashtown Ladies          
[May 12]
Tamale Super Ladies     1-1 Supreme Ladies          
Dreamz Ladies           1-1 Northern Ladies         
Fosu Royal Ladies       1-1 Prisons Ladies          
Southern Zone
[May 11]
Police Ladies           2-0 Essiam Socrates         
Jonina Ladies           0-2 Hasaacas Ladies         
Soccer Intellectuals    1-2 Berry Ladies            
Faith Ladies            3-1 Sea Lions               
[May 13]
Lady Strikers           1-0 Army Ladies             

Round 17
Norhern Zone
[May 18]
Northern Ladies         3-0 Fosu Royal Ladies       
Ashtown Ladies          0-1 Dreamz Ladies           
Prisons Ladies          0-1 Pearl Pia Ladies        
[May 19]
Supreme Ladies          1-1 Kumasi Sports Academy   
Ampem Darkoa Ladies     0-0 Tamale Super Ladies     
Southern Zone
[May 18]
Sea Lions               1-0 Lady Strikers           
Hasaacas Ladies         1-1 Police Ladies           
[May 19]
Berry Ladies            0-1 Jonina Ladies           
Essiam Socrates         0-1 Faith Ladies            
[May 20]
Army Ladies             2-0 Soccer Intellectuals    

Round 18
Northern Zone [May 25]
Prisons Ladies          0-0 Northern Ladies         
Tamale Super Ladies     1-1 Pearl Pia Ladies        
Fosu Royal Ladies       2-1 Ashtown Ladies          
Dreamz Ladies           1-0 Supreme Ladies          
Kumasi Sports Academy   1-0 Ampem Darkoa Ladies     
Southern Zone
Sea Lions               1-2 Essiam Socrates         
Soccer Intellectuals    2-0 Lady Strikers           
Faith Ladies            0-3 Hasaacas Ladies         
Jonina Ladies           1-0 Army Ladies             
Police Ladies           0-1 Berry Ladies            

Final Tables:

Northern Zone
 1.Ampem Darkoa Ladies       18  11  1  6  29-15  34  [C]  Championship Final
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Northern Ladies           18   9  4  5  28-18  31
 3.Queens of Dreamz FC       18   8  6  4  19-11  30
 4.Supreme Ladies            18   6  7  5  22-19  25
 5.Fosu Royal L. (Techimen)  18   6  6  6  20-32  24  [P]
 6.Kumasi Sports Academy     18   6  5  7  20-26  23  [P]
 7.Tamale Super Ladies       18   5  7  6  16-22  22       [2 2 0 0 2-0 6]
 8.Ghana Prisons             18   5  7  6  15-14  22       [2 0 0 2 0-2 0]
----------------------------------------------------
 9.Pearl Pia Ladies          18   4  7  7  23-24  19       Relegated
10.Ashtown Ladies            18   4  2 12  12-23  14       Relegated

Southern Zone
 1.Hasaacas Ladies           18  11  6  1  28-10  39       Championship Final
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Faith Ladies              18   9  6  3  20-15  33
 3.Berry Ladies              18   8  4  6  24-25  28
 4.Ghana Police Ladies       18   7  5  6  22-20  26       [2 1 1 0 3-2 4]
 5.Jonina Ladies FC (Accra)  18   7  5  6  17-14  26  [P]  [2 0 1 1 2-3 1]
 6.Army Ladies               18   6  6  6  26-18  24
 7.Lady Strikers             18   5  6  7  17-21  21
 8.Soccer Intellectuals      18   5  5  8  13-17  20
----------------------------------------------------
 9.Essiam Socrates Ladies    18   5  3 10  13-21  18       Relegated
10.Sea Lions FC (Elmina)     18   2  4 12  12-31  10  [P]  Relegated

Premier League Final [Jun 8]
Ampem Darkoa Ladies      -  Hasaacas Ladies         


Women's FA Cup 2023/24

1/32 finals
[Dec 8]
Pearl Pia Ladies        1-0 Northern Ladies 
Wa All Stars Ladies     0-5 Bagabaga Ladies 
Sung Shining Ladies     w/o Kpongu Ladies 
Gyagba Ladies FC        5-0 Jaman Vision Ladies 
Valued Girls            3-1 Kotoku Rush Ladies  
[Dec 9]
Essiam Socrates         8-0 Ali Royal Ladies 
Zorkor Liberty Ladies   0-7 Kunkua Ladies FC
FC Epiphany Warriors    w/o Anlo Ladies 
Kessewa Ladies          2-0 Socrates Maidens 
Yoo Ladies              4-0 FC Young Queens 
Kumbungu Ladies         0-2 FC Savannah 
Anfaani Ladies          0-1 Nasara Ladies
Fosu Royal Ladies       2-5 Ampem Darkoa Ladies 
FC Prisons Ladies       4-0 Ken Hammer Ladies  
Osei Tutu Ladies        7-0 Soccer Angel Ladies 
Ashtown Ladies          0-3 Dreamz Ladies 
Hassport Ladies         2-2 Immaculate Ladies       [4-2 pen]
Soccer Intellectuals    1-1 Sea Lions               [2-4 pen]
Rootz Sistaz FC         8-1 Ketu Ladies 
Agave Glad Ladies       5-0 Dream Big Ladies 
Police Ladies           7-1 Immigration Ladies 
Berry Ladies            0-1 Jonina Ladies 
Halifax Queens          2-3 Faith Ladies
Mfantsiman Royal Ladies 0-3 Lady Strikers
Bolga All Stars Ladies  o/w Tamale Super Ladies 
[Dec 10]
Supreme Ladies          5-1 Nana Afia Kobi Ampem 
Fabulous Ladies         1-4 Kumasi Sports Academy
Hasaacas Ladies         2-0 Blacoe Soccer Queens 
Bright Sam Ladies       bt  Leona Ladies
Blessed Ladies          2-1 Ideal Ladies 
Army Ladies             1-1 GAR Ladies              [3-1 pen]
Dynamite Ladies         bye 

1/16 Finals
[Jan 5]
Pearl Pia Ladies        1-1 Bagabaga Ladies         [2-4 pen]
Agave Glad Ladies      1-11 Police Ladies
[Jan 6]
Tamale Super Ladies     2-1 Kunkua Ladies
Sun Shining Ladies      0-0 FC Savannah             [4-3 pen]
Yoo Ladies              0-4 Nasara Ladies
Gyagba Ladies           2-6 Ampem Darkoa Ladies
Prisons Ladies          2-1 Dreamz Ladies
Supreme Ladies          9-2 Osei Tutu Ladies
Valued Ladies           3-1 Root Sistaz
Faith Ladies            2-2 Jonina Ladies           [2-4 pen]
Essiam Socrates         0-0 Lady Strikers           [4-5 pen]
Hasaacas Ladies        15-0 Hassport Ladies
Sea Lions              22-0 Bright Sam Ladies 
[Jan 7]
Dynamite Ladies         0-5 Kumasi Sports Academy
Blessed Ladies          0-2 Epiphany Warriors 
Army Ladies             7-0 Kesssewa Ladies

1/8 Finals
[Mar 1] 
Police Ladies           2-0 Hasaacas Ladies         
Jonina Ladies           1-0 Lady Strikers           
Prisons Ladies          4-1 Kumasi Sports Academy   
[Mar 2]
Sun Shining Ladies      2-3 Nasara Ladies           
Ampem Darkoa Ladies     5-1 Tamale Super Ladies     
Supreme Ladies          3-1 Bagabaga Ladies         
[Mar 3]
Sea Lions               1-2 Epiphany Warriors       
Army Ladies             0-0 Valued Girls            [7-6 pen]

Quarterfinals
[Mar 30]
Nasara Ladies           1-1 Supreme Ladies          [1-4 pen]
Prisons Ladies          2-3 Army Ladies             
Jonina Ladies           1-2 Epiphany Warriors       
[Apr 1] 
Police Ladies           2-1 Ampem Darkoa Ladies     

Semifinals [May 5]
Army Ladies             2-1 Epiphany Warriors       [aet]
Police Ladies           3-1 Supreme Ladies          

Final [Jun 8]
Army Ladies              -  Police Ladies           


2022/23 (women)

list of champions (men)

list of final tables (men)

list of cup winners (men)


About this document

Sources included: https://www.facebook.com/WPLNorthernZone and https://www.facebook.com/WPLSouthernZone

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 27 May 2024

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.