French Guyana 2022/23


Régional 1
Cup Tournaments


Régional 1

Group Stage | Playoff Stage

Group Stage

Groupe A | Groupe B

Groupe A

Table:

 1.ASC Karib             8   5  0  3  13-10  23
 2.ASU Grand Santi       5   4  0  1   7- 3  17
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.USC Montsinery        5   2  2  1   7- 5  13
 4.FC Charvein           6   2  1  3   7-10  13  [P]
 5.US Sinnamary          5   2  1  2   8- 6  12
 6.ASC Le Geldar         4   2  1  1   6- 3  11
-----------------------------------------------
 7.ASC Remire            5   2  0  3   6- 6  11
 8.Olympique de Cayenne  5   1  1  3   5-12   9
 9.Dynamo de Soula       5   1  0  4   4- 8   8  [P]
 -.FC Oyapock           withdrew

Round 1 [Sep 17]
Dynamo de Soula       1-0 ASC Remire            
ASU Grand Santi       1-2 ASC Le Geldar         
FC Charvein           1-5 US Sinnamary          
ASC Karib             3-1 Olympique de Cayenne  
USC Montsinery        bye

Round 2 [Oct 1]
ASC Le Geldar         1-2 ASC Karib             
US Sinnamary          0-2 ASU Grand Santi       
FC Charvein           1-0 Dynamo de Soula       
Olympique de Cayenne  2-2 USC Montsinery        
ASC Remire            bye

Round 3
[Oct 12]
ASC Remire            3-0 Olympique de Cayenne  
[Oct 15]
ASU Grand Santi       2-1 FC Charvein           
[Oct 16]
ASC Karib             3-1 US Sinnamary          
[tba]
USC Montsinery         -  ASC Le Geldar         
Dynamo de Soula       bye

Round 4
[Oct 22]
FC Charvein           0-1 ASC Karib             
[Dec 3]
US Sinnamary           -  USC Montsinery        
ASC Le Geldar          -  ASC Remire            
[tba]
ASU Grand Santi        -  Dynamo de Soula       
Olympique de Cayenne  bye

Round 5
[Nov 5]
Dynamo de Soula       1-2 Olympique de Cayenne  
ASC Remire            0-2 US Sinnamary          
USC Montsinery        2-2 FC Charvein           
[Oct 6]
ASC Karib             0-1 ASU Grand Santi       
ASC Le Geldar         bye

Round 6
[Nov 12]
FC Charvein           2-0 ASC Remire            
ASC Karib             3-2 Dynamo de Soula       
[Nov 13]
ASU Grand Santi       1-0 USC Montsinery        
ASC Le Geldar         3-0 Olympique de Cayenne  
US Sinnamary          bye

Round 7
[Nov 20]
USC Montsinery        1-0 ASC Karib             
[tba]
Olympique de Cayenne   -  US Sinnamary          
ASC Remire             -  ASU Grand Santi       
Dynamo de Soula        -  ASC Le Geldar         
FC Charvein           bye

Round 8 [Nov 26]
USC Montsinery        2-0 Dynamo de Soula       
ASC Karib             1-3 ASC Remire            
US Sinnamary          0-0 ASC Le Geldar         
FC Charvein           abd Olympique de Cayenne  [abandoned at 0-2]
ASU Grand Santi       bye

Table:

 1.ASC Karib             8   5  0  3  13-10  23
 2.ASU Grand Santi       5   4  0  1   7- 3  17
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.USC Montsinery        5   2  2  1   7- 5  13
 4.FC Charvein           6   2  1  3   7-10  13  [P]
 5.US Sinnamary          5   2  1  2   8- 6  12
 6.ASC Le Geldar         4   2  1  1   6- 3  11
-----------------------------------------------
 7.ASC Remire            5   2  0  3   6- 6  11
 8.Olympique de Cayenne  5   1  1  3   5-12   9
 9.Dynamo de Soula       5   1  0  4   4- 8   8  [P]
 -.FC Oyapock           withdrew

Groupe B

Table:

 1.AS Etoile Matoury     6   6  0  0  15- 3  24
 2.SC Kouroucien         7   4  3  0  13- 5  20
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.ASC Agouado           6   4  1  1  17- 9  19
 4.CSC de Cayenne        5   3  1  1  18- 6  15
 5.US Matoury            7   2  2  3  11-10  15
 6.Loyola OC             7   2  2  3   9-10  15
-----------------------------------------------
 7.ASC Ouest             7   2  2  3   7-11  15
 8.AJ Saint-Georges      6   2  1  3  10-10  13
 9.USL Montjoly          7   0  3  4   9-18  10  [P]
10.EF Iracoubo           8   0  1  7   6-33   9

Round 1
[Sep 17]
USL Montjoly          2-2 EF Iracoubo           
SC Kouroucien         0-0 Loyola OC             
US Matoury            2-2 ASC Agouado           
[Sep 18]
CSC Cayenne           5-1 ASC Ouest             
[Sep 21]
AJ St.-Georges        0-2 AS Etoile Matoury     

Round 2
[Sep 28]
Loyola OC             2-0 AJ St.-Georges        [protest running]
[oct 1]
AS Etoile Matoury     3-0 US Matoury            
ASC Ouest             0-0 SC Kouroucien         
CSC Cayenne           1-1 USL Montjoly          
ASC Agouado           4-0 EF Iracoubo           [protest running]

Round 3
[Oct 15]
USL Montjoly          2-4 ASC Agouado           
EF Iracoubo           1-2 AS Etoile Matoury     
US Matoury            3-1 Loyola OC             
AJ St.-Georges        4-1 ASC Ouest             
[tba]
SC Kouroucien          -  CSC Cayenne           

Round 4
[Oct 22]
Loyola OC             5-2 EF Iracoubo           
SC Kouroucien         2-1 USL Montjoly          
[Oct 29]
ASC Ouest             1-0 US Matoury            
AS Etoile Matoury     n/p ASC Agouado           [Agouado dns]
[Dec 3]
CSC Cayenne            -  AJ St.-Georges        

Round 5
[Nov 2]
USL Montjoly          1-3 AS Etoile Matoury     
[Nov 5]
ASC Agouado           3-1 Loyola OC             
EF Iracoubo           0-3 ASC Ouest             
US Matoury            1-2 CSC Cayenne           
[Nov 6]
AJ St.-Georges        2-3 SC Kouroucien         

Round 6
[Nov 10]
Loyola OC             0-2 AS Etoile Matoury     
[Nov 12]
SC Kouroucien         0-0 US Matoury            
AJ St.-Georges        1-1 USL Montjoly          
ASC Ouest             1-2 ASC Agouado           
[Nov 13]
CSC Cayenne           9-0 EF Iracoubo           

Round 10
[Nov 20]
EF Iracoubo           0-5 SC Kouroucien         
[tba]
ASC Agouado            -  CSC Cayenne           
AS Etoile Matoury      -  ASC Ouest             
USL Montjoly           -  Loyola OC             
US Matoury             -  AJ St.-Georges        

Round 11
[Nov 26]
ASC Ouest             0-0 Loyola OC             
SC Kouroucien         3-2 ASC Agouado           
US Matoury            5-1 USL Montjoly          
[Nov 27]
CSC Cayenne           1-3 AS Etoile Matoury     
AJ St.-Georges        3-1 EF Iracoubo           

Table:

 1.AS Etoile Matoury     6   6  0  0  15- 3  24
 2.SC Kouroucien         7   4  3  0  13- 5  20
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.ASC Agouado           6   4  1  1  17- 9  19
 4.CSC de Cayenne        5   3  1  1  18- 6  15
 5.US Matoury            7   2  2  3  11-10  15
 6.Loyola OC             7   2  2  3   9-10  15
-----------------------------------------------
 7.ASC Ouest             7   2  2  3   7-11  15
 8.AJ Saint-Georges      6   2  1  3  10-10  13
 9.USL Montjoly          7   0  3  4   9-18  10  [P]
10.EF Iracoubo           8   0  1  7   6-33   9


Playoff Stage


Cup Tournaments 2022/23

Coupe de Guyane 2022/23 | Coupe de France 2022

Coupe de Guyane 2022/23

Round 1
[Oct 9]
Kourou FC             4-1 FC Family
[Oct 29]
ASC Karib             1-1 Academy FC            [7-6 pen]
USC de Roura          0-1 US Sinnamary
AJS de Kourou         5-2 RC du Maroni
Dynamo de Soula       2-2 ASC Arc-en-Ciel       [4-2 pen]
[Nov 26]
FC Oyapock             -  ASU Grand Santi     
USL Montjoly           -  ASL Sport Guyanais
 
Round 2 [Dec 17]
AJ St.-Georges         -  ASC Remire
CSC de Cayenne         -  US Matoury
Montjoly/Sp. Guyanais  -  US Macouria             
Kourou FC              -  AJ Balata Abriba
Yana Sport Elite       -  Loyola AC
ASC Geldar Kourou      -  ASCS Maripasoula
COSMA Foot             -  US Sinnamary
US St.-Elie            -  EF Iracoubo       
ASCS Cogneau           -  EJ Balate
PAC du Maroni          -  Olympique de Cayenne
Dynamo de Soula        -  SC Kouroucien
FC Oyapock/Grand Santi -  ASC Kawina
AJS de Kourou          -  ASC Agouado
FC Charvein            -  ASCO
ASC Armire             -  ASC Karib
AS Etoile Matoury      -  USC Montsinery
 
Coupe de France 2022

Round 1 not known
 
Round 2
[Aug 20]
Kourou SC             0-4 ASC Remire
[Aug 27]
US Macouria           0-3 US Sinnamary
ASCO                  0-1 Academy FC
USL Montjoly          0-1 Loyola OC
[Aug 28]
FC Family             2-2 RC du Moroni          [3-5 pen]
USC de Roura          0-3 PAC du Maroni         [Roura forfeited]
ASC Kawina            n/p EJ Balaté             [both teams forfeited]
 
Round 3
[Sep 3]
US St.-Elie          0-17 SC Kouroucien
Loyola OC             3-0 COSMA Foot            [COSMA forfeited]
US Sinnamary          4-2 ASC Armire
Dynamo de Soula       1-3 Olympique de Cayenne
ASC Remire            2-2 ASL Sport Guyanais    [4-1 pen]
EF Iracoubo           3-0 ASCS Maripasoula      [Maripasoula forfeited]
PAC du Maroni        0-11 ASC Geldar Kourou
FC Oyapock            1-0 Yana Sport Elite
AS Etoile Matoury     1-1 USC Montsinery        [4-3 pen]
CSC de Cayenne        1-0 AJ Balata Abriba       
RC du Maroni          0-2 US Matoury           
[Sep 4]
ASC Karib             3-0 AJS de Kourou
ASU Grand Santi      12-1 ASC Arc-en-Ciel
Academy FC            4-2 ACSC Cogneau
FC Charvein           0-2 ASC Agouado
 
Round 4
[Sep 10]
ASC Agouado           7-0 FC Oyapock
EF Iracoubo           1-2 AJ St.-Georges     
Academy FC            1-4 US Sinnamary
SC Kouroucien         0-2 ASU Grand Santi
[Sep 11]
Loyola OC             1-1 ASC Karib             [4-5 pen]
ASC Geldar Kourou     8-3 AS Etoile Matoury
Olympique de Cayenne  1-2 ASC Remire
 
Quarterfinals [Sep 24]
AJ St.-Georges        0-7 ASC Geldar Kourou
CSC de Cayenne        2-1 ASC Agouado
ASU Grand Santi       0-0 ASC Karib             [6-5 pen]
US Sinnamary          1-0 ASC Remire 
 
Semifinals [Oct 8]
ASU Grand Santi       1-0 US Sinnamary
ASC Geldar Kourou     3-0 CSC de Cayenne

Final [Oct 30]
AS Geldar Kourou      1-1 ASU Grand Santi       [4-5 pen]

2021/22.

list of champions French Guyana.

list of cup winners French Guyana.

list of d.o.m. cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 28 Nov 2022

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.