FIFA Beach Soccer World Cup 2015

8th Edition in Espinho, Portugal


Qualifyings :

Oceania
Tournament in Tahiti, Feb 16-22 cancelled.
Tahiti is selected by the confederation.


Asia
March 23-28 in Doha, Qatar

Oman		3-2 Bahrain
Oman		8-3 Laos
Oman		8-0 Qatar
Bahrain		8-2 Laos
Bahrain		6-1 Qatar
Laos		6-5 Qatar

Japan		5-0 China
Japan		5-3 Kuwait
Japan		3-2 Vietnam
China		4-3 Kuwait
China		5-5 Vietnam		[OT; 3-2 pen]
Kuwait		6-4 Vietnam

Uzbekistan	6-5 UAE
Uzbekistan	6-1 Iraq
UAE		7-5 Iraq

Iran		3-2 Lebanon
Iran		8-1 Thailand
Lebanon		3-2 Thailand		[OT]

1/4 finals
Lebanon		6-1 Uzbekistan
Iran		6-1 UAE
Oman		7-2 China
Japan		5-2 Bahrain

1/2 finals places 5-8
China		4-3 Uzbekistan
UAE		2-1 Bahrain
1/2 finals places 1-4
Oman		5-4 Lebanon		[OT]
Japan		5-4 Iran

7th place match 
Bahrain		3-2 Uzbekistan		[OT]
5th place match
UAE		5-1 China
Third place match
Iran		8-3 Lebanon
Final
Oman		1-1 Japan		[OT; 3-2 pen]

Oman, Japan and Iran are qualified


Africa

1st round
Mali		FF  Tunisia
Djibouti	FF  Sudan
Uganda		FF  Cameroon
[Feb 15 and 21]
Kenya		3-5 6-7 Tanzania
[Feb 16 and 22]
Mauritius	2-4 5-2 Mozambique

2nd round
Nigeria		FF  Libya
Senegal		FF  Mali
[March 29 in Casablanca]
Morocco		16-1 Djibouti
[March 15 and 22]
Uganda		6-9 2-12 Ghana
[March 13 and 22]
Tanzania	2-6 4-9 Egypt
[March 14 and 23]
Mauritius	4-6 2-12 Ivory Coast
[March 21 and 22 in Durban]
Madagascar	5-1 4-2 South Africa

Final round
April 14-19 in Roche Ca´man, Seychelles

Nigeria		7-6 Ivory Coast		[OT]
Nigeria		4-1 Egypt
Nigeria		10-1 Seychelles
Ivory Coast	3-3 Egypt		[OT; 3-1 pen]
Ivory Coast	2-1 Seychelles
Egypt		5-2 Seychelles
	
Madagascar	3-2 Senegal		[OT]
Madagascar	8-5 Morocco
Madagascar	9-4 Ghana
Senegal		7-3 Morocco
Senegal		3-5 Ghana
Morocco		5-3 Ghana

1/2 finals places 1-4
Madagascar	4-4 Ivory Coast		[OT; 3-2 pen]
Senegal		4-3 Nigeria		[OT]	
1/2 finals places 5-8
Morocco		5-1 Seychelles
Egypt		6-5 Ghana

7th place match 
Ghana		12-1 Seychelles
5th place match
Morocco		3-1 Egypt
Third place match
Nigeria		9-1 Ivory Coast
Final
Madagascar	1-1 Senegal		[OT; 2-1 pen]

Madagascar and Senegal are qualified


Conmebol
April 16-26 in Manta (Playa del Murcielago), Ecuador

Paraguay	9-2 Ecuador
Paraguay	7-3 Chile
Paraguay	5-4 Colombia
Paraguay	8-5 Bolivia
Ecuador		5-4 Chile
Ecuador		5-2 Colombia
Ecuador		4-3 Bolivia
Chile		6-3 Colombia
Chile		4-2 Bolivia
Colombia	1-0 Bolivia		[OT]

Brazil		5-7 Argentina
Brazil		7-3 Peru
Brazil		6-3 Uruguay
Brazil		8-1 Venezuela
Argentina	6-6 Peru		[OT; 1-0 pen]
Argentina	3-5 Uruguay
Argentina	7-6 Venezuela
Peru		8-4 Uruguay
Peru		7-4 Venezuela
Uruguay		5-4 Venezuela

1/2 finals places 1-4
Brazil		14-1 Ecuador
Paraguay	4-1 Argentina
1/2 finals places 5-8
Uruguay		5-2 Chile
Peru		5-4 Colombia		[OT]

9th place match 
Bolivia		5-4 Venezuela
7th place match 
Chile		9-3 Colombia
5th place match
Uruguay		3-2 Peru
Third place match
Argentina	4-4 Ecuador		[OT; 1-0 pen]
Final
Brazil		8-3 Paraguay

Brazil, Paraguay and Argentina are qualified


Concacaf
March 28-April 4 in Costa del Sol, El Salvador

El Salvador	7-4 Jamaica
El Salvador	17-2 Belize
El Salvador	7-0 Puerto Rico
Jamaica		8-5 Belize
Jamaica		7-3 Puerto Rico
Belize		6-1 Puerto Rico

Mexico		4-0 Trinidad Tobago	
Mexico		8-1 Guadeloupe
Mexico		8-3 Turks/Caicos
Trinidad Tobago	8-4 Guadeloupe
Trinidad Tobago	6-2 Turks/Caicos
Guadeloupe	9-3 Turks/Caicos

USA		6-2 Bahamas
USA		4-1 Antigua/Barbuda
USA		4-3 Barbados
Bahamas		4-3 Antigua/Barbuda
Bahamas		10-4 Barbados
Antigua/Barbuda 10-7 Barbados

1/4 finals
Costa Rica	2-1 Trinidad Tobago
USA		7-3 Jamaica
Mexico		5-2 Guatemala
El Salvador	6-0 Bahamas

1/2 finals places 1-4
Mexico		4-3 USA
Costa Rica	2-1 El Salvador
1/2 finals places 5-8
Guatemala	9-3 Jamaica
Trinidad Tobago	4-1 Bahamas

7th place match 
Bahamas		9-7 Guatemala		[OT]
5th place match
Trinidad Tobago	6-3 Guatemala
Third place match
El Salvador	5-2 USA
Final
Mexico		4-0 Costa Rica

Mexico and Costa Rica are qualified


Europa
Sep 5-14 in Jesolo, Italy

1st round

Italy		4-2 England
Italy		3-3 Greece		[OT; 3-2 pen]
Italy		11-3 Moldova
England		5-3 Greece
England		6-5 Moldova
Greece		10-5 Moldova

Russia		4-2 Belarus
Russia		3-1 Turkey
Belarus		2-1 Turkey
Georgia withdrew

Spain		5-3 Azerbaijan
Spain		10-0 Czech Rep.
Spain		8-1 Bulgaria
Azerbaijan	4-1 Czech Rep.
Azerbaijan	3-2 Bulgaria
Czech Rep.	5-4 Bulgaria

Switzerland	7-2 France
Switzerland	4-3 Estonia
Switzerland	14-0 Slovakia
France		4-1 Estonia
France		10-3 Slovakia
Estonia		4-3 Slovakia

Ukraine		4-2 Germany
Ukraine		7-1 Norway
Ukraine		4-1 Latvia
Germany		3-2 Norway
Germany		5-1 Latvia
Norway		5-3 Latvia

Romania		4-2 Poland
Romania		4-2 Hungary
Romania		5-7 Austria
Poland		3-2 Hungary
Poland		7-5 Austria
Hungary		4-1 Austria

2nd round

Italy		4-2 Belarus
Italy		8-3 Estonia
Italy		5-3 Poland		[OT]
Belarus		3-2 Estonia
Belarus		8-2 Poland
Estonia		6-5 Poland

Spain		6-6 Ukraine		[OT; 4-3 pen]
Spain		6-3 Turkey
Spain		5-4 France
Ukraine		6-4 Turkey
Ukraine		5-1 France
Turkey		2-1 France

Russia		5-2 Romania
Russia		2-0 Germany
Russia		3-0 Greece
Romania		3-3 Germany		[OT; 2-0 pen]
Romania		7-4 Greece
Germany		6-2 Greece

Switzerland	6-3 Hungary
Switzerland	8-3 England
Switzerland	4-2 Azerbaijan
Hungary		5-2 England
Hungary		4-3 Azerbaijan		[OT]
England		5-4 Azerbaijan		[OT]

1/2 finals places 1-4
Switzerland	5-4 Spain		[OT]
Russia		5-3 Italy
1/2 finals places 5-8
Belarus		4-1 Hungary
Ukraine		9-7 Romania
1/2 finals places 9-12
Turkey		5-3 Estonia
Germany		5-2 England
1/2 finals places 13-16
France		5-4 Poland
Azerbaijan	6-3 Greece

15th place match
Poland		3-2 Greece
13th place match
Azerbaijan	3-1 France
11th place match
Estonia		1-1 England		[OT; 2-0 pen]
9th place match
Turkey		5-4 Germany
7th place match 
Hungary		15-7 Romania
5th place match
Belarus		2-2 Ukraine		[OT; 3-1 pen]
Third place match
Italy		5-4 Spain
Final
Russia		6-5 Switzerland

Russia, Switzerland, Italy and Spain are qualified
Portugal is qualified as host



Final Tournament in Espinho (Praia da Baia), Portugal

July 9-19, 2015

Group A
[July 9]
Portugal	4-2 Japan
Argentina	4-3 Senegal
[July 11]
Senegal		6-5 Portugal
Japan		4-3 Argentina
[July 13]
Portugal	7-2 Argentina
Japan		4-3 Senegal

Group B
[July 9]
Italy		6-1 Costa Rica
Switzerland	5-2 Oman
[July 11]
Italy		4-2 Oman
Switzerland	4-3 Costa Rica
[July 13]
Oman		7-2 Costa Rica
Italy		6-4 Switzerland

Group C
[July 10]
Iran		6-5 Spain
Brazil		5-1 Mexico
[July 12]
Spain		3-1 Mexico
Brazil		4-3 Iran
[July 14]
Iran		3-2 Mexico
Brazil		2-1 Spain

Group D
[July 10]
Russia		7-5 Paraguay
Tahiti		4-3 Madagasar
[July 12]
Russia		4-2 Madagasar
Tahiti		7-5 Paraguay
[July 14]
Tahiti		7-6 Russia
Paraguay	4-2 Madagasar

1/4 finals
[July 16]
Italy		3-2 Japan
Tahiti		5-4 Iran
Portugal	7-3 Switzerland
Russia		6-5 Brazil		[OT]

1/2 finals
[July 18]
Tahiti		6-6 Italy		[OT; 3-1 pen]
Portugal	4-2 Russia

Third place match
[July 19]
Russia		5-2 Italy

Final
[July 19]
Portugal	5-3 Tahiti


Golden Ball  : Heimanu Taiarui (Tahiti)
Golden Shoe  : Pedro Moran (Paraguay) 8 goals
Golden Glove : Jonathan Torohia (Tahiti)


overview

2013

2017


About this document

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin
Last updated: 7 Jun 2018

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2018
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.