Curaçao 2022


Kampionato Liga MCB - PromÚ Divishon
Segundo Divishon
Terser Divishon

Kampionato Liga MCB - PromÚ Divishon

Regular Season | Kaya 6 | Kaya 4 | Final

Regular Season

Final Table:

 1.CRKSV Jong Holland (Willemstad)     18  11  6  1  35-16  39  [C]  Kaya 6
 2.SV Centro Social Deportivo Barber   18  10  6  2  29-20  36       Kaya 6
 3.RKSV Scherpenheuvel                 18   7  7  4  22-17  28       Kaya 6
 4.CRKSV Jong Colombia (Boca SamÝ)     18   7  6  5  24-18  27  [P]  Kaya 6
 5.CVV Inter Willemstad                18   7  2  9  28-30  23       Kaya 6
 6.RKSV Centro Dominguito              18   5  7  6  26-26  22       Kaya 6
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.SV SUBT (Kintjan, Willemstad)       18   3  9  6  18-23  18
 8.SV Victory Boys (Noord Zapateer)    18   4  5  9  20-32  17
 9.SV Undeba (Banda'bou)               18   3  7  8  18-28  16
--------------------------------------------------------------
10.FC Sithoc                           18   4  3 11  15-25  15       Relegated

Round 1
[Mar 27]
Jong Holland        4-1 Undeba              
  [Gaspard Jean Baptiste 24, Jurensly Martina 31, 90+, Edriel Maria 51;
   Roderick Bolijn 56]
[Apr 1]
Centro Barber       2-1 Inter Willemstad    
  [Naigel Valorian 53, Randall Winklaar 78; Huub Schuit 33]
[Apr 2]
Scherpenheuvel      0-0 SUBT                
Jong Colombia       1-1 Victory Boys        
  [Sugently Martha 86; Ro-Anne Luciana 16]
[Apr 19]
Sithoc              1-1 Centro Dominguito   
  [Lwidjino Pinedo 42og; Christopher Martha 50]

Round 2
[Apr 8]
Inter Willemstad    3-3 Jong Holland        
  [Mirco Colina Jr. 26, 42, 60; Javier Roch 54, Davidson Rosa 66, Jurensly Martina 75]
[Apr 10]
Undeba              1-1 Sithoc              
  [Lendell Johannes 90+; Jamian de Kaster 9]
Victory Boys        2-2 Scherpenheuvel      
  [Jediael Jansen 28, Cedricson Antonio 82; Nicolas Rocha Gˇmez 40,
   Maximiliano Ciarniello 42]
SUBT                0-0 Centro Barber       
[Apr 11]
Centro Dominguito   1-1 Jong Colombia       
  [Jervine Mook 52og; Sugently Martha 31]

Round 3
[Apr 22]
Jong Colombia       4-0 Inter Willemstad    
  [Mygyrelly Hieronimus 7, Djarston Torbed 28, Sugently Martha 45+, Lisandro Koeiman 87]
[Apr 23]
Centro Barber       2-1 Undeba              
  [Randall Winklaar 81, 90+; Deannejive Willems 62]
Centro Dominguito   2-1 Victory Boys        
  [Oscar Molina Palomino 39, Christopher Martha 45+; Vinsley Cathalina 31]
[Apr 24]
Sithoc              3-0 SUBT                
  [Michel Ulloque Florez 41, Jamian de Kaster 77, Rayngel Boelbaai 90]
[Jun 15]
Scherpenheuvel      1-1 Jong Holland        
  [Na-Jir Peny 37; Shardison Clarissa 81]

Round 4
[Apr 29]
Undeba              0-0 Jong Colombia       
Sithoc              0-1 Scherpenheuvel      
  [Stalin Lˇpez RodrÝguez 66]
[Apr 30]
SUBT                3-2 Inter Willemstad    
  [Evelio Condumi Ororio 36, 74, Trumaine Lichtenberg 47; Dwaylon Maria 40,
   Mirco Colina Jr. 63]
Victory Boys        0-3 Jong Holland        
  [Kentz Suly 57, Javier Roch 89, Shardison Clarissa 90]
[Jun 17]
Centro Dominguito   3-3 Centro Barber       
  [Christopher Martha 56, Gedison Zink 85, 90; Darlijson Ellensburg 73,
   Naigel Valorian 82, 85]

Round 5
[May 6]
SUBT                0-0 Undeba              
[May 7]
Inter Willemstad    1-4 Victory Boys        
  [Davin Angel 72; FrÚdiëngelo Hooi 30, Vinsley Cathalina 58, 60, Cedricson Antonio 89]
Scherpenheuvel      2-1 Jong Colombia       
  [Tisean Farrel 29, Maximiliano Ciarnello 68; Djarston Torbed 4]
Centro Barber       1-1 Sithoc              
  [Naigel Valorian 26; Michel Deonicio 21]
[Jun 22]
Jong Holland        1-1 Centro Dominguito   
  [Jurensley Martina 53; Ivanny Calvenhoven 71]

Round 6
[May 13]
Victory Boys        0-2 SUBT                
  [Evelio Condumi Ororio 32, 67]
[May 14]
Sithoc              0-1 Jong Holland        
  [Jurensly Martina 45]
[May 15]
Jong Colombia       4-1 Centro Barber       
  [Jervine Mook 9, Xairo Belioso 17, Lisandro Koeiman 71, Sidney Kasteneer 81;
   Jeandrick Hugo 31]
Centro Dominguito   2-0 Inter Willemstad    
  [Shurendric Fransinet 9, Ashar Bernardus 75]
[Jun 20]
Undeba              1-3 Scherpenheuvel      
  [Charles Martina 17; Stalin Lˇpez RodrÝguez 8, Nicolas Rocha Gˇmez 16,
   Maximiliano Ciarniello 59]

Round 7
[May 21]
Inter Willemstad    2-0 Sithoc              
  [Rudrick Pop 6, Davin Angel 81]
Centro Barber       2-2 Scherpenheuvel      
  [Ruwensley Girigori 75, 84; Maximiliano Ciarnello 45+, 57]
[May 22]
SUBT                2-2 Centro Dominguito   
  [Djurson Pieters 2, Evelio Condumi Ororio 19; Ashar Bernardus 72,
   Ivanny Calvenhoven 78]
Victory Boys        1-1 Undeba              
  [Thahir Gerard 90; Charles Martina 65]
[May 23]
Jong Holland        3-0 Jong Colombia       
  [Jurensley Martina 44, Shurwendel Roosje 75, Uriel Mook Linares 90+]

Round 8
[May 27]
Jong Holland        3-1 SUBT                
  [Gaspard Jean-Baptiste 1, 13, Jurensly Matina 74; Trumaine Lichtenberg 86]
[May 28]
Centro Barber       3-0 Victory Boys        
  [Oscar Vegas 35, Naigel Valorian 76, Darlijson Ellensburg 90+]
Scherpenheuvel      1-1 Centro Dominguito   
  [Nicolas Rocha Gˇmez 81; Ashar Bernardus 56]
[May 29]
Inter Willemstad    4-2 Undeba              
  [Mirco Colina jr. 11, Rudrick Pop 16, 90+, Ruensly Leuteria 28;
   Charles Martina 68, Lendell Johannes 75]
Jong Colombia       2-1 Sithoc              
  [Sugently Martha 4, Lisandro Koeiman 55; Ruchendro Kierindongo 57]

Round 9
[Jun 4]
Victory Boys        3-1 Sithoc              
  [Jediael Jansen 73, Vinsley Cathalina 87, Luidjino Hojer 90+; Jamian de Kaster 85]
Undeba              1-2 Centro Dominguito   
  [Rayden Winklaar 22; Ashar Bernardus 42, 53]
Jong Holland        1-0 Centro Barber       
  [Shurwendel Roosje 75]
[Jun 5]
SUBT                2-2 Jong Colombia       
  [Djurson Pieters 20, Trevor Martier 37; Sidney Kastaneer 14, Frenly Servania 57]
Inter Willemstad    3-0 Scherpenheuvel      
  [Mirco Colina jr. 46, 88, Rudrick Pop 90+2]

Halfway Table:

 1.CRKSV Jong Holland (Willemstad)      9   6  3  0  20- 7  21  [C]
 2.RKSV Centro Dominguito               9   3  6  0  15-11  15
 3.RKSV Scherpenheuvel                  9   3  5  1  12-11  14
 4.CRKSV Jong Colombia (Boca SamÝ)      9   3  4  2  15-11  13  [P]
 5.SV Centro Social Deportivo Barber    9   3  4  2  14-13  13
 6.SV SUBT (Kintjan, Willemstad)        9   2  5  2  10-12  11
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.CVV Inter Willemstad                 9   3  1  5  16-20  10
 8.SV Victory Boys (Noord Zapateer)     9   2  3  4  12-16   9
 9.FC Sithoc                            9   1  3  5   8-12   6
--------------------------------------------------------------
10.SV Undeba (Banda'bou)                9   0  4  5   8-17   4

Round 10
[Jul 1]
Undeba              1-1 Jong Holland        
  [Shurvey Delando 36; Jurensley Martina 54]
Inter Willemstad    1-2 Centro Barber       
  [Stallone Isenia 52; Randall Winklaar 34, 60]
[Jul 4]
SUBT                0-0 Scherpenheuvel      
Victory Boys        1-2 Jong Colombia       
  [Ro-Anne Luciana 23; Mygyrelly Hieronimus 66, Sidney Kastaneer 85]
Centro Dominguito   4-2 Sithoc              
  [Christopher Martha 1, 45, Kevin Cijntje 7, Shurendric Fransinet 28;
   Ruchendro Kierindongo 2, Michel Deonicio 73]

Round 11
[Jul 8]
Jong Colombia       1-0 Centro Dominguito   
  [Sidney Kastaneer 17]
[Jul 9]
Sithoc              1-0 Undeba              
  [Jamian de Kaster 86]
Centro Barber       1-1 SUBT                
  [Naigel Valorian 2; Evelio Cundumi Ororio 20]
[Jul 10]
Jong Holland        3-1 Inter Willemstad    
  [Daniel Rosa 5, Ethelbert Daal 9, Jurensley Martina 82; Gior Selassa 22]
Scherpenheuvel      4-0 Victory Boys        
  [Hezio Carvalho Martins Silva Netto 23, Maximiliano Carniello 25, 68,
   Nicolas Rocha Gˇmez 31]

Round 12
[Jul 15]
Jong Holland        2-0 Scherpenheuvel      
  [Sidney Kroonstad 81, Uriel Mook Linares 90+1]
[Jul 16]
Inter Willemstad    1-1 Jong Colombia       
  [Gior Selassa 65; Xairo Belioso 44]
SUBT                0-1 Sithoc              
  [Rayngel Boelbaai 20]
[Jul 17]
Victory Boys        0-2 Centro Dominguito   
  [Shurendric Fransinet 53, Ivanny Calvenhoven 86]
Undeba              1-2 Centro Barber       
  [Rayden Winklaar 76; Keiner Vides Landero 30, 37]

Round 13
[Jul 22]
Centro Barber       1-0 Centro Dominguito   
  [Naigel Valorian 27]
[Jul 23]
Jong Holland        1-1 Victory Boys        
  [Shardison Clarissa 52; Bryan Scheidelaar 7]
Jong Colombia       0-0 Undeba              
[Jul 24]
Scherpenheuvel      0-1 Sithoc              
  [Michel Deonicio 72]
Inter Willemstad    2-0 SUBT                
  [Stallone Isenia 29, 80]

Round 14
[Jul 29]
Jong Colombia       0-1 Scherpenheuvel      
  [Nicolas Rocha Gˇmez 22]
[Jul 30]
Undeba              1-0 SUBT                
  [Zjurdiëne Laken 36]
Victory Boys        2-1 Inter Willemstad    
  [Cedricson Antonio 3, Vinsley Cathalina 70; Rudrick Pop 72]
[Jul 31]
Sithoc              1-3 Centro Barber       
  [Jamian de Kaster 13; Darlyson Ellensburg 81, JosÚ Hernßndez Acu˝a 84,
   Naigel Valorian 87]
Centro Dominguito   1-2 Jong Holland        
  [Ivanny Calvenhoven 21; Jurensly Martina 30, 43]

Round 15
[Aug 5]
SUBT                3-1 Victory Boys        
  [Evelio Condumi Ororio 34, 44, Christian Pop 90; Emmanuel Gˇmez Lugo 27]
[Aug 6]
Jong Holland        1-0 Sithoc              
  [Danel Rosa 66]
Scherpenheuvel      4-1 Undeba              
  [Maximilliano Ciarniell 4, 59, 80, Na-Jir Peny 39; Fransjelon Andrea 89]
[Aug 7]
Centro Barber       1-0 Jong Colombia       
  [Darlijson Ellensburg 14]
Inter Willemstad    2-0 Centro Dominguito   
  [Rudrick Pop 78, Mirco Colina Jr. 83]

Round 16
[Aug 12]
Sithoc              1-2 Inter Willemstad    
  [Maikel Pinedo 62; Ruensley Leuteria 54, Dwaylon Maria 77]
[Aug 13]
Centro Dominguito   2-2 SUBT                
  [Shurendric Fransinet 36, Ivanny Calvenhoven 60; Djurson Pieters 11,
   Dayron Boelijn 37]
Scherpenheuvel      0-0 Centro Barber       
[Aug 14]
Undeba              1-1 Victory Boys        
  [Norvianel Naar 90; Heider Sußrez Ospina 34]
Jong Colombia       1-2 Jong Holland        
  [Sidney Kastaneer 21; Davidson Rosa 25, Edriel Maria 76]

Round 17
[Aug 19]
Sithoc              0-2 Jong Colombia       
  [Sidney Kastaneer 8, Lisandro Koeiman 14]
[Aug 20]
Victory Boys        1-2 Centro Barber       
  [David Sambo 74; JosÚ Hernßndez Acu˝a 49, Jeandrick Hugo 68]
Undeba              1-0 Inter Willemstad    
  [Norvianel Naar 85]
[Aug 21]
SUBT                1-1 Jong Holland        
  [Joshua Lourens 19; Alrick Pantophlet 83]
Centro Dominguito   0-1 Scherpenheuvel      
  [Stalin Lˇpez RodrÝguez 24]

Round 18
[Aug 27]
Centro Barber       3-2 Jong Holland        
  [Randel Winklaar 9, 63, Gedion Kook 60; Bjorn Fidanque 19, 40]
Centro Dominguito   2-4 Undeba              
  [Kevin Cijntje 39, Gedison Zink 87; Norvianel Naar 17, 73, Roderick Bolijn 66, 71]
Sithoc              0-1 Victory Boys        
  [Edier Olaya Ortiz 63]
[Aug 28]
Jong Colombia       2-1 SUBT                
  [Mygyrelly Hieronimus 3, own goal 56; Evelio Condumi Ororio 8]
Scherpenheuvel      0-2 Inter Willemstad    
  [Ruensley Leuteria 18, Nicky Merite 32]

Final Table:

 1.CRKSV Jong Holland (Willemstad)     18  11  6  1  35-16  39  [C]  Kaya 6
 2.SV Centro Social Deportivo Barber   18  10  6  2  29-20  36       Kaya 6
 3.RKSV Scherpenheuvel                 18   7  7  4  22-17  28       Kaya 6
 4.CRKSV Jong Colombia (Boca SamÝ)     18   7  6  5  24-18  27  [P]  Kaya 6
 5.CVV Inter Willemstad                18   7  2  9  28-30  23       Kaya 6
 6.RKSV Centro Dominguito              18   5  7  6  26-26  22       Kaya 6
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.SV SUBT (Kintjan, Willemstad)       18   3  9  6  18-23  18
 8.SV Victory Boys (Noord Zapateer)    18   4  5  9  20-32  17
 9.SV Undeba (Banda'bou)               18   3  7  8  18-28  16
--------------------------------------------------------------
10.FC Sithoc                           18   4  3 11  15-25  15       Relegated

Kaya 6

Final Table:

 1.CRKSV Jong Holland (Willemstad)      5   3  1  1   9- 5  10  [C]  Kaya 4
 2.RKSV Scherpenheuvel                  5   2  2  1   7- 5   8       Kaya 4
 3.CRKSV Jong Colombia (Boca SamÝ)      5   2  1  2   6- 7   7  [P]  Kaya 4
 4.CVV Inter Willemstad                 5   1  3  1   7- 7   6       Kaya 4
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SV Centro Social Deportivo Barber    5   1  2  2   6- 8   5
 6.RKSV Centro Dominguito               5   1  1  3   4- 7   4

Round 1
[Sep 2]
Jong Holland        2-0 Centro Dominguito   
  [Kentz Suly 9, Jurensley Martina 24]
[Sep 3]
Centro Barber       2-2 Inter Willemstad    
  [Darlijson Ellensburg 32, Randall Winklaar 90+; Micro Colina jr. 15,
   Rudrick Pop 87]
Scherpenheuvel      0-1 Jong Colombia       
  [Frenly Servania 90+]

Round 2
[Sep 8]
Inter Willemstad    0-2 Jong Holland        
  [Kentz Suly 22, Jurensley Martina 87]
[Sep 9]
Jong Colombia       1-0 Centro Dominguito   
  [Jervine Mook 30]
[Sep 10]
Scherpenheuvel      1-1 Centro Barber       
  [Remsley Boelijn 4; Darlijson Ellensburg 68]

Round 3
[Sep 14]
Centro Dominguito   2-1 Centro Barber       
  [Douglas Bracho Rivas 23, Gedison Zink 90; Randall Winklaar 35]
[Sep 15]
Jong Colombia       2-2 Jong Holland        
  [Djarston Torbed 1, Xairo Belioso 22; Davidson Rosa 13, 67]
[Sep 16]
Inter Willemstad    1-1 Scherpenheuvel      
  [Mirco Colina jr. 62; Stalin Lˇpez RodrÝguez 40]

Round 4 [Sep 21]
Scherpenheuvel      2-1 Centro Dominguito   
  [Nicolas Rocha Gˇmez 5, Remsley Boelijn 10; Christopher Martha 62]
Inter Willemstad    3-1 Jong Colombia       
  [Ruensley Leuteria 3, Rudrick Pop 21, 79; Lisandro Koeiman]
Jong Holland        2-0 Centro Barber       
  [Ethelbert Daal 10, Jurensley Martina 90+]

Round 5 [Sep 25]
Centro Dominguito   1-1 Inter Willemstad    
  [Rayshenel Justiana 21; Ruensley Leuteria 52]
Jong Holland        1-3 Scherpenheuvel      
  [Alrick Pantophlet 64; J. Moreno 20, 22, Remsley Boelijn 57]
Centro Barber       2-1 Jong Colombia       
  [Darlijson Ellensburg 23, Jeandrick Hugo 44; G. Elias 66]

Final Table:

 1.CRKSV Jong Holland (Willemstad)      5   3  1  1   9- 5  10  [C]  Kaya 4
 2.RKSV Scherpenheuvel                  5   2  2  1   7- 5   8       Kaya 4
 3.CRKSV Jong Colombia (Boca SamÝ)      5   2  1  2   6- 7   7  [P]  Kaya 4
 4.CVV Inter Willemstad                 5   1  3  1   7- 7   6       Kaya 4
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SV Centro Social Deportivo Barber    5   1  2  2   6- 8   5
 6.RKSV Centro Dominguito               5   1  1  3   4- 7   4

Kaya 4

NB: start postponed due to protest against supposedly ineligible player
    of Jong Colombia

Table:

 1.CRKSV Jong Holland (Willemstad)      0   0  0  0   0- 0   0  [C]
 2.RKSV Scherpenheuvel                  0   0  0  0   0- 0   0
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CRKSV Jong Colombia (Boca SamÝ)      0   0  0  0   0- 0   0  [P]
 4.CVV Inter Willemstad                 0   0  0  0   0- 0   0

Final


Segundo Divishon

Regular Phase | Kaya 6  | Kaya 4 | Final 

Regular Phase

Final Table:

 1.Sport Club AtlÚtiko Saliña          18  13  2  3  40-13  41       Kaya 6
 2.UD Tera K˛rÓ                        18  12  2  4  43-19  38       Kaya 6
 3.SV New Song                         18  10  3  5  29-19  33       Kaya 6
 4.SV VESTA (Willemstad)               18  10  2  6  33-20  32  [R]  Kaya 6
 5.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)     18   8  6  4  39-23  30       Kaya 6
 6.SV Indekor                          18   5  4  9  19-29  19       Kaya 6
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.CD Santa Rosa                       18   5  3 10  17-27  18
 8.FC Inter Curaçao                    18   4  4 10  18-32  16  [P]
 9.SV Atomic                           18   2  7  9  29-55  13
--------------------------------------------------------------
10.CVV Jong Inter Willemstad           18   3  3 12  18-48  12       Relegated

Round 1
[Mar 28]
Santa Rosa          0-2 AtlÚtiko Saliña     
Tera K˛rÓ           4-0 Jong Inter W'stad   
[Mar 30]
Inter Curaçao       1-2 New Song            
[Mar 31]
Hubentut Fortuna    4-0 Atomic              
Indekor             1-2 VESTA               

Round 2
[Apr 4]
Jong Inter W'stad   1-4 Santa Rosa          
VESTA               1-1 Hubentut Fortuna    
[Apr 6]
AtlÚtiko Saliña     2-1 Indekor             
[Apr 7]
New Song            0-1 Tera K˛rÓ           
Atomic              0-2 Inter Curaçao       

Round 3
[Apr 11]
Hubentut Fortuna    4-2 Jong Inter W'stad   
Tera K˛rÓ           0-4 AtlÚtiko Saliña     
[Apr 13]
VESTA               4-1 Atomic              
[Apr 14]
Indekor             0-2 New Song            
Inter Curaçao       0-1 Santa Rosa          

Round 4
[Apr 20]
AtlÚtiko Saliña     1-1 Hubentut Fortuna    
Indekor             1-4 Inter Curaçao       
New Song            1-0 Jong Inter W'stad   
[Apr 21]
VESTA               0-1 Tera K˛rÓ           
Atomic              1-3 Santa Rosa          

Round 5
[Apr 25]
Santa Rosa          0-1 VESTA               
Tera K˛rÓ           7-1 Indekor             
Hubentut Fortuna    5-1 Inter Curaçao       
[Apr 28]
Jong Inter W'stad   3-3 Atomic              
New Song            3-1 AtlÚtiko Saliña     

Round 6
[May 4]
VESTA               3-1 Jong Inter W'stad   
[Jun 1]
Indekor             1-0 Santa Rosa          
Atomic              3-3 New Song            
[Jun 6]
Hubentut Fortuna    1-1 Tera K˛rÓ           
[Jun 8]
AtlÚtiko Saliña     2-0 Inter Curaçao       

Round 7
[May 12]
Tera K˛rÓ           5-1 Inter Curaçao       
Atomic              1-4 AtlÚtiko Saliña     
[Jun 8]
New Song            2-0 VESTA               
[Jun 10]
Jong Inter W'stad   1-2 Indekor             
[Jun 13]
Santa Rosa          1-2 Hubentut Fortuna    

Round 8
[May 16]
Santa Rosa          0-2 New Song            
Tera K˛rÓ           2-2 Atomic              
[May 18]
Inter Curaçao       3-1 VESTA               
Jong Inter W'stad   1-6 AtlÚtiko Saliña     
Hubentut Fortuna    2-0 Indekor             

Round 9
[May 23]
AtlÚtiko Saliña     1-1 VESTA               
Atomic              2-6 Indekor             
[May 25]
Santa Rosa          0-2 Tera K˛rÓ           
New Song            1-1 Hubentut Fortuna    
Jong Inter W'stad   2-2 Inter Curaçao       

Halfway Table:

 1.Sport Club AtlÚtiko Saliña           9   6  2  1  23- 8  20
 2.UD Tera K˛rÓ                         9   6  2  1  23- 9  20
 3.SV New Song                          9   6  2  1  16- 7  20
 4.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)      9   5  4  0  21- 8  19
 5.SV VESTA (Willemstad)                9   4  2  3  13-11  14  [R]
 6.FC Inter Curaçao                     9   3  1  5  14-19  10  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.CD Santa Rosa                        9   3  0  6   9-12   9
 8.SV Indekor                           9   3  0  6  13-22   9
 9.SV Atomic                            9   0  3  6  13-31   3
--------------------------------------------------------------
10.CVV Jong Inter Willemstad            9   0  2  7  11-29   2

Round 10
[Jun 22]
Atomic              2-3 Hubentut Fortuna    
[Jun 23]
AtlÚtiko Saliña     3-0 Santa Rosa          
Jong Inter W'stad   0-2 Tera K˛rÓ           
[Jun 24]
New Song            3-0 Inter Curaçao       
[Jun 25]
VESTA               1-0 Indekor             

Round 11
[Jun 27]
AtlÚtiko Saliña     0-1 Tera K˛rÓ           
[Jun 30]
Atomic              3-9 VESTA               
Santa Rosa          1-0 Inter Curaçao       
[Aug 22]
Jong Inter W'stad   1-9 Hubentut Fortuna    
New Song            0-0 Indekor             

Round 12
[Jul 6]
Santa Rosa          1-2 Jong Inter W'stad   
Tera K˛rÓ           4-2 New Song            
Inter Curaçao       2-2 Atomic              
[Jul 7]
Hubentut Fortuna    1-3 VESTA               
Indekor             1-0 AtlÚtiko Saliña     

Round 13
[Jul 11]
Santa Rosa          2-2 Atomic              
Tera K˛rÓ           0-1 VESTA               
[Jul 13]
Hubentut Fortuna    0-2 AtlÚtiko Saliña     
[Jul 14]
Inter Curaçao       0-0 Indekor             
Jong Inter W'stad   0-2 New Song            

Round 14
[Jul 18]
Atomic              0-0 Jong Inter W'stad   
Santa Rosa          2-1 VESTA               
[Jul 20]
AtlÚtiko Saliña     4-2 New Song            
[Jul 21]
Hubentut Fortuna    0-0 Inter Curaçao       
Indekor             2-1 Tera K˛rÓ           

Round 15
[Jul 25]
New Song            1-2 Atomic              
Jong Inter W'stad   0-3 VESTA               
[Jul 27]
Tera K˛rÓ           4-2 Hubentut Fortuna    
[Jul 28]
Santa Rosa          0-0 Indekor             
Inter Curaçao       0-1 AtlÚtiko Saliña     

Round 16
[Aug 1]
Inter Curaçao       0-3 Tera K˛rÓ           
AtlÚtiko Saliña     5-1 Atomic              
[Aug 3]
Indekor             1-2 Jong Inter W'stad   
[Aug 4]
VESTA               1-0 New Song            
Hubentut Fortuna    1-1 Santa Rosa          

Round 17
[Aug 8]
New Song            2-1 Santa Rosa          
Indekor             1-2 Hubentut Fortuna    
[Aug 10]
Atomic              3-1 Tera K˛rÓ           
[Aug 11]
VESTA               1-2 Inter Curaçao       
AtlÚtiko Saliña     1-0 Jong Inter W'stad   

Round 18
[Aug 15]
VESTA               0-1 AtlÚtiko Saliña     
Inter Curaçao       0-2 Jong Inter W'stad   
[Aug 17]
Hubentut Fortuna    0-1 New Song            
[Aug 18]
Indekor             1-1 Atomic              
Tera K˛rÓ           4-0 Santa Rosa          

Final Table:

 1.Sport Club AtlÚtiko Saliña          18  13  2  3  40-13  41       Kaya 6
 2.UD Tera K˛rÓ                        18  12  2  4  43-19  38       Kaya 6
 3.SV New Song                         18  10  3  5  29-19  33       Kaya 6
 4.SV VESTA (Willemstad)               18  10  2  6  33-20  32  [R]  Kaya 6
 5.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)     18   8  6  4  39-23  30       Kaya 6
 6.SV Indekor                          18   5  4  9  19-29  19       Kaya 6
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.CD Santa Rosa                       18   5  3 10  17-27  18
 8.FC Inter Curaçao                    18   4  4 10  18-32  16  [P]
 9.SV Atomic                           18   2  7  9  29-55  13
--------------------------------------------------------------
10.CVV Jong Inter Willemstad           18   3  3 12  18-48  12       Relegated

Kaya 6

Final Table:

 1.SV New Song                          5   3  2  0  12- 3  11       Kaya 4
 2.Sport Club AtlÚtiko Saliña           5   3  1  1   6- 3  10       Kaya 4
 3.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)      5   3  0  2  12- 6   9       Kaya 4
 4.SV VESTA (Willemstad)                5   2  1  2   6- 7   7  [R]  Kaya 4
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.UD Tera K˛rÓ                         5   2  0  3   9- 7   6
 6.SV Indekor                           5   0  0  5   1-20   0

Round 1
[Aug 29]
AtlÚtiko Saliña     1-0 Indekor             
Tera K˛rÓ           1-2 Hubentut Fortuna    
[Sep 1]
New Song            1-1 VESTA               

Round 2
[Sep 5]
Hubentut Fortuna    1-2 AtlÚtiko Saliña     
VESTA               2-1 Indekor             
[Sep 7]
New Song            2-1 Tera K˛rÓ           

Round 3
[Sep 12]
Indekor             0-5 Tera K˛rÓ           
VESTA               2-1 AtlÚtiko Saliña     
[Sep 14]
Hubentut Fortuna    1-3 New Song            

Round 4 [Sep 18]
New Song            6-0 Indekor             
AtlÚtiko Saliña     2-0 Tera K˛rÓ           
Hubentut Fortuna    2-0 VESTA               

Round 5 [Sep 23]
Indekor             0-6 Hubentut Fortuna    
AtlÚtiko Saliña     0-0 New Song            
Tera K˛rÓ           2-1 VESTA               

Final Table:

 1.SV New Song                          5   3  2  0  12- 3  11       Kaya 4
 2.Sport Club AtlÚtiko Saliña           5   3  1  1   6- 3  10       Kaya 4
 3.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)      5   3  0  2  12- 6   9       Kaya 4
 4.SV VESTA (Willemstad)                5   2  1  2   6- 7   7  [R]  Kaya 4
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.UD Tera K˛rÓ                         5   2  0  3   9- 7   6
 6.SV Indekor                           5   0  0  5   1-20   0

Kaya 4

Table:

 1.Sport Club AtlÚtiko Saliña           2   2  0  0   5- 2   6       Final 
 2.SV New Song                          2   1  0  1   3- 3   3
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)      2   1  0  1   2- 3   3
 4.SV VESTA (Willemstad)                2   0  0  2   1- 3   0  [R]

Round 1 [Sep 28]
New Song            2-1 VESTA               
AtlÚtiko Saliña     3-1 Hubentut Fortuna    

Round 2 [Oct 2]
VESTA               0-1 Hubentut Fortuna    
New Song            1-2 AtlÚtiko Saliña     

Round 3 [Oct 7]
VESTA                -  AtlÚtiko Saliña     
Hubentut Fortuna     -  New Song            

Table:

 1.Sport Club AtlÚtiko Saliña           2   2  0  0   5- 2   6       Final 
 2.SV New Song                          2   1  0  1   3- 3   3
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)      2   1  0  1   2- 3   3
 4.SV VESTA (Willemstad)                2   0  0  2   1- 3   0  [R]

Final


Terser Divishon

Regular Phase | Kaya 6 | Kaya 4 | Final 

Regular Phase

Final Tables:

Poul A
 1.FC West Wolves United               13   7  2  4  26-15  23       Kaya 6  [3-2]
 2.C-Stars United                      13   5  3  5  17-15  18       Kaya 6  [1-0]
 3.Real Buena Vista                    13   4  5  4  19-20  17       Kaya 6  [3-2]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.New Song II                         13   2  2  9  14-34   8  [N]          [2-2]
 5.SV De Koning                        13   2  1 10  10-33   7               [2-1]

Poul B
 1.SV Centro Hubenil Mahuma            13  10  1  2  39-19  31  [R]  Kaya 6  [1-2, 5-0]
 2.Wishi Marchena                      13   7  3  3  26-20  24       Kaya 6  [1-1]
 3.Astros de Colombia                  13   7  2  4  36-24  23       Kaya 6  [3-2, 8-0]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Haitian Union Klup                  13   5  4  4  22-19  19               [3-0, 2-1]
 5.Stallions FC                        13   3  3  7  29-39  12               [1-0]
 -.Curaçao International United        withdrew or excluded; all results annulled;
   record at exclusion:                13   1  2 10  13-35   5

NB: annulled results against C.I.U. between square brackets

Round 1
[Apr 3]
West Wolves United  3-0 De Koning           
New Song II         0-2 C-Stars United      
[Apr 6]
CH Mahuma           2-3 Astros de Colombia  
C.I.U.              0-3 Haitian Union Klup  [annulled]
Stallions           2-3 Wishi Marchena      
Buena Vista         bye

Round 2
[Apr 10]
Haitian Union Klup  2-1 Astros de Colombia  
Stallions           3-3 CH Mahuma           
[Apr 13]
Wishi Marchena      1-1 C.I.U.              [annulled]
C-Stars United      2-0 De Koning           
[Apr 14]
Buena Vista         3-1 New Song II         
West Wolves United  bye

Round 3
[Apr 20]
Haitian Union Klup  2-2 Stallions           
Astros de Colombia  3-2 C.I.U.              [annulled]
CH Mahuma           0-1 Wishi Marchena      
[Apr 24]
West Wolves United  3-2 Buena Vista         
De Koning           2-0 New Song II         
C-Stars United      bye

Round 4
[May 11]
Buena Vista         0-0 C-Stars United      
Wishi Marchena      1-0 Haitian Union Klup  
[May 13]
Stallions           4-7 Astros de Colombia  
[May 14]
CH Mahuma           1-2 C.I.U.              [annulled]
[May 27]
West Wolves United  5-1 New Song II         
De Koning           bye

Round 5
[May 15]
De Koning           0-2 Buena Vista         
C-Stars United      0-0 West Wolves United  
[May 22]
Astros de Colombia  1-3 Wishi Marchena      
Haitian Union Klup  1-3 CH Mahuma           
C.I.U.              0-1 Stallions           [annulled]
New Song II         bye

Round 6 [inter-group]
[Jun 15]
Stallions           2-3 C-Stars United      
Astros de Colombia  1-1 West Wolves United  
[Jun 16]
Wishi Marchena      1-1 Buena Vista         
C.I.U.              1-2 De Koning           [annulled]
[Jun 20]
Haitian Union Klup  2-1 New Song II         
CH Mahuma           bye

Round 7 [inter-group]
[Jun 22]
De Koning           1-4 CH Mahuma           
[Jun 26]
New Song II         3-3 Wishi Marchena      
West Wolves United  1-2 Haitian Union Klup  
Buena Vista         3-3 Stallions           
[Aug 5]
C-Stars United      1-0 C.I.U.              [annulled]
Astros de Colombia  bye

Round 8 [inter-group]
[Jul 10]
C-Stars United      1-2 Astros de Colombia  
West Wolves United  2-0 Stallions           
Buena Vista         abd CH Mahuma           [abandoned due to incident]
[Jul 13]
De Koning           1-0 Haitian Union Klup  
New Song II         2-2 C.I.U.              [annulled]
[Aug 7]
Buena Vista         0-5 CH Mahuma           [replay]
Wishi Marchena      bye

Round 9 [inter-group]
[Jul 17]
Stallions           1-2 New Song II         
Astros de Colombia  3-0 De Koning           
C.I.U.              2-3 Buena Vista         [annulled]
[Jul 20]
CH Mahuma           3-0 C-Stars United      
Wishi Marchena      1-0 West Wolves United  
Haitian Union Klup  bye

Round 10 [inter-group]
[Jul 24]
C.I.U.              2-3 West Wolves United  [annulled]
Haitian Union Klup  2-1 C-Stars United      
Wishi Marchena      4-1 De Koning           
[Jul 27]
Astros de Colombia  2-0 Buena Vista         
CH Mahuma           2-1 New Song II         
Stallions           bye

Round 11 [inter-group]
[Jul 31]
New Song II         1-7 Astros de Colombia  
C-Stars United      2-3 Wishi Marchena      
Buena Vista         1-1 Haitian Union Klup  
[Aug 3]
West Wolves United  0-3 CH Mahuma           
De Koning           1-2 Stallions           
C.I.U.              bye

Round 12
[Aug 7]
Wishi Marchena      2-4 Stallions           
De Koning           0-6 West Wolves United  
[Aug 10]
Haitian Union Klup  2-1 C.I.U.              [annulled]
C-Stars United      2-0 New Song II         
[Aug 12]
Astros de Colombia  3-4 CH Mahuma           
Buena Vista         bye

Round 13
[Aug 14]
De Koning           0-2 C-Stars United      
New Song II         1-0 Buena Vista         
C.I.U.              n/p Wishi Marchena      
[Aug 17]
Astros de Colombia  2-2 Haitian Union Klup  
CH Mahuma           2-0 Stallions           
West Wolves United  bye

Round 14
[Aug 21]
C.I.U.              0-8 Astros de Colombia  [annulled]
Wishi Marchena      4-5 CH Mahuma           
Stallions           2-6 Haitian Union Klup  
[Aug 24]
Buena Vista         4-1 West Wolves United  
New Song II         3-3 De Koning           
C-Stars United      bye

Round 15
[Aug 28]
C-Stars United      1-1 Buena Vista         
Haitian Union Klup  0-0 Wishi Marchena      
[Aug 31]
Astros de Colombia  3-4 Stallions           
[Sep 6]
C.I.U.              0-5 CH Mahuma           [annulled]
[Sep 11]
New Song II         0-2 West Wolves United  
De Koning           bye

Round 16
[Sep 7]
Buena Vista         2-1 De Koning           
[Sep 11]
Wishi Marchena      0-1 Astros de Colombia  
CH Mahuma           3-2 Haitian Union Klup  
[Sep 15]
West Wolves United  2-1 C-Stars United      
Stallions           n/p C.I.U.              
New Song II         bye

Final Tables:

Poul A
 1.FC West Wolves United               13   7  2  4  26-15  23       Kaya 6  [3-2]
 2.C-Stars United                      13   5  3  5  17-15  18       Kaya 6  [1-0]
 3.Real Buena Vista                    13   4  5  4  19-20  17       Kaya 6  [3-2]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.New Song II                         13   2  2  9  14-34   8  [N]          [2-2]
 5.SV De Koning                        13   2  1 10  10-33   7               [2-1]

Poul B
 1.SV Centro Hubenil Mahuma            13  10  1  2  39-19  31  [R]  Kaya 6  [1-2, 5-0]
 2.Wishi Marchena                      13   7  3  3  26-20  24       Kaya 6  [1-1]
 3.Astros de Colombia                  13   7  2  4  36-24  23       Kaya 6  [3-2, 8-0]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Haitian Union Klup                  13   5  4  4  22-19  19               [3-0, 2-1]
 5.Stallions FC                        13   3  3  7  29-39  12               [1-0]
 -.Curaçao International United        withdrew or excluded; all results annulled;
   record at exclusion:                13   1  2 10  13-35   5

NB: annulled results against C.I.U. between square brackets

Kaya 6

Table:

 1.Real Buena Vista                     2   2  0  0   5- 2   6
 2.FC West Wolves United                2   1  0  1   4- 2   3
 3.SV Centro Hubenil Mahuma             2   1  0  1   6- 5   3  [R]
 4.Wishi Marchena                       2   1  0  1   2- 1   3
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.C-Stars United                       2   1  0  1   1- 1   3
 6.Astros de Colombia                   2   0  0  2   1- 8   0

Round 1
[Sep 17]
Buena Vista         4-2 CH Mahuma           
[Sep 24]
C-Stars United      1-0 Wishi Marchena      
West Wolves United  4-0 Astros de Colombia  

Round 2 [Sep 30]
Wishi Marchena      2-0 West Wolves United  
CH Mahuma           4-1 Astros de Colombia  
Buena Vista         1-0 C-Stars United      

Round 3 [Oct 5]
Astros de Colombia   -  C-Stars United      
CH Mahuma            -  West Wolves United  
Wishi Marchena       -  Buena Vista         

Table:

 1.Real Buena Vista                     2   2  0  0   5- 2   6
 2.FC West Wolves United                2   1  0  1   4- 2   3
 3.SV Centro Hubenil Mahuma             2   1  0  1   6- 5   3  [R]
 4.Wishi Marchena                       2   1  0  1   2- 1   3
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.C-Stars United                       2   1  0  1   1- 1   3
 6.Astros de Colombia                   2   0  0  2   1- 8   0

Kaya 4

Final


2021

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans (karel.rsssf@gmail.com)
Last updated: 3 Oct 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.