Benin 2022/23


Ligue de Football Pro du Bénin

Ligue de Football Pro du Bénin

Group Stage | Playoff Stage

Group Stage

Tables:

Zone A (Zone Nord)
 1.Damissa FC (Dogbo)                           3   3  0  0   5- 0   9
 2.AS Cavaliers (Nikki)                         4   2  2  0   5- 2   8
 3.Buffles du Borgou de Parakou (Borgou)        3   2  1  0   2- 0   7
 4.AS Takunnin de Kandi                         3   1  1  1   3- 1   4
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Dynamo FC (Parakou)                          3   1  1  1   1- 3   4
 6.Béké FC (Bembereke)                          3   0  3  0   1- 1   3
 7.Panthères de Djougou                         3   0  2  1   1- 2   2
 8.Dynamique FC (Djougou)                       4   0  1  3   0- 4   1
 9.Réal Sport (Parakou)                         4   0  1  3   0- 5   1

Zone B (Zone Centre et Sud-Ouest)
 1.Dadjè FC                                     3   3  0  0   6- 1   9
 2.Loto-Popo FC (Lokossa)                       4   3  0  1   5- 2   9
 3.Dynamo FC d'Abomey                           4   2  0  2   6- 5   6
 4.Bani Gansè FC (Banikoara)                    3   2  0  1   4- 3   6  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Energie FC (Cotonou)                         4   2  0  2   3- 4   6
 6.Hodio FC (Comè)                              4   1  1  2   3- 3   4
 7.Espoir FC (Savalou)                          3   1  0  2   2- 3   3
 8.AS Tonnerre FC                               3   0  2  1   1- 3   2
 9.Soleil FC (Cotonou)                          4   0  1  3   0- 6   1

Zone C (Zone Atlantique-Littoral)
 1.Coton Sport FC (Ouidah)                      4   3  1  0   6- 2  10  [C]
 2.ASPAC (Cotonou)                              3   3  0  0   7- 2   9
 3.Requins de l'Atlantique (Cotonou)            3   2  1  0   4- 1   7
 4.AS Police                                    4   2  0  2   6- 7   6
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.AS Cotonou                                   4   1  2  1   2- 1   5
 6.OFMAS-SAD FC                                 3   1  0  2   2- 3   3  [*1]
 7.Adjidja FC (Cotonou)                         4   0  2  2   2- 5   2
 8.Sitatunga FC (Calavi)                        4   0  2  2   1- 4   2
 9.Aziza FC (Cotonou)                           3   0  0  3   0- 5   0  [*2]
[*1] Eternel FC were renamed OFMAS-SAD FC
[*2] UPI-ONM FC were renamed Aziza FC

Zone D (Zone Sud-Est)
 1.Ayéma d'Adjarra FC                           4   2  1  1   8- 3   7
 2.ASVO FC (Adjohoun)                           4   2  1  1   6- 4   7
 3.AS Sobemap                                   4   2  1  1   4- 4   7
 4.Jeunesse Sportive de Pobè FC                 3   2  0  1   6- 2   6
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.JA Kétou                                     3   1  2  0   2- 1   5
 6.Dragons de l'Ouémé FC                        3   1  1  1   2- 3   4
 7.Djèffa FC (Parakou)                          4   1  1  2   2- 4   4
 8.Avrankou Omnisport                           3   1  0  2   2- 4   3
 9.JS Ouidah                                    4   0  1  3   3-10   1  [P]

Round 1
Zone A
[Nov 13]
Buffles         1-0 Takunnin        
Damissa         1-0 Dynamique       
Panthères       0-0 Réal Sport      
[Nov 23]
Cavaliers       1-1 Béké            
Dynamo Parakou  bye
Zone B [Nov 13]
Loto-Popo       0-1 Espoir          
Dadjè           2-1 Dynamo Abomey   
Tonnerre        0-0 Soleil          
Hodio           0-1 Energie         
Bani Gansè      bye
Zone C [Nov 13]
Coton Sport     1-0 OFMAS-SAD       
AS Cotonou      2-0 Aziza           
ASPAC           3-1 Police          
Sitatunga       0-0 Adjidja         
Requins         bye
Zone D
[Nov 12]
Ayéma           3-0 Dragons         
[Nov 13]
JS Pobè         3-0 JS Ouidah       
Avrankou        0-1 Sobemap         
ASVO            0-0 Djèffa          
JA Kétou        bye

Round 2
Zone A
[Nov 16]
Takunnin        3-0 Dynamo Parakou  
Réal Sport      0-3 Damissa         
Dynamique       0-2 Cavaliers       
[tba]
Béké             -  Buffles         
Panthères       bye
Zone B [Nov 16]
Soleil          0-2 Dadjè           
Energie         0-1 Loto-Popo       
Espoir          0-1 Bani Gansè      
Dynamo Abomey   1-0 Hodio           
Tonnerre        bye
Zone C
[Nov 16]
OFMAS-SAD       0-1 Requins         
Sitatunga       0-0 AS Cotonou      
Adjidja         0-0 Coton Sport     
[Nov 17]
Aziza           0-2 Police          
ASPAC           bye
Zone D
[Nov 16]
Sobemap         2-0 JS Pobè         
Dragons         0-0 JA Kétou        
JS Ouidah       2-3 ASVO            
[Nov 17]
Djèffa          2-1 Ayéma           
Avrankou        bye

Round 3
Zone A
[Nov 19]
Dynamo Parakou  0-0 Béké            
Cavaliers       1-0 Réal Sport      
[Nov 20]
Buffles         0-0 Dynamique       
Damissa         1-0 Panthères       
Takunnin        bye
Zone B
[Nov 19]
Hodio           2-0 Soleil          
Dadjè           2-0 Tonnerre        
[Nov 20]
Loto-Popo       2-1 Dynamo Abomey   
Bani Gansè      2-0 Energie         
Espoir          bye
Zone C
[Nov 19]
Requins         3-1 Adjidja         
Coton Sport     1-0 AS Cotonou      
[Nov 20]
Aziza           0-1 ASPAC           
Police          1-0 Sitatunga       
OFMAS-SAD       bye
Zone D
[Nov 19]
ASVO            3-0 Sobemap         
JS Pobè         3-0 Avrankou        
[Nov 20]
JA Kétou        1-0 Djèffa          
Ayéma           3-0 JS Ouidah       
Dragons         bye

Round 4
Zone A
[Nov 26]
Réal Sport      0-1 Buffles         
Dynamique       0-1 Dynamo Parakou  
[Nov 27]
Béké            0-0 Takunnin        
Panthères       1-1 Cavaliers       
Damissa         bye
Zone B
[Nov 26]
Loto-Popo       2-0 Soleil          
Energie         2-1 Espoir          
[Nov 27]
Hodio           1-1 Tonnerre        
Dynamo Abomey   3-1 Bani Gansè      
Dadjè           bye
Zone C
[Nov 26]
ASPAC           3-1 Sitatunga       
Police          2-4 Coton Sport     
[Nov 27]
Adjidja         1-2 OFMAS-SAD       
AS Cotonou      0-0 Requins         
Aziza           bye
Zone D
[Nov 26]
Sobemap         1-1 Ayéma           
JS Ouidah       1-1 JA Kétou        
[Nov 27]
Avrankou        2-0 ASVO            
Djèffa          0-2 Dragons         
JS Pobè         bye

Tables:

Zone A (Zone Nord)
 1.Damissa FC (Dogbo)                           3   3  0  0   5- 0   9
 2.AS Cavaliers (Nikki)                         4   2  2  0   5- 2   8
 3.Buffles du Borgou de Parakou (Borgou)        3   2  1  0   2- 0   7
 4.AS Takunnin de Kandi                         3   1  1  1   3- 1   4
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Dynamo FC (Parakou)                          3   1  1  1   1- 3   4
 6.Béké FC (Bembereke)                          3   0  3  0   1- 1   3
 7.Panthères de Djougou                         3   0  2  1   1- 2   2
 8.Dynamique FC (Djougou)                       4   0  1  3   0- 4   1
 9.Réal Sport (Parakou)                         4   0  1  3   0- 5   1

Zone B (Zone Centre et Sud-Ouest)
 1.Dadjè FC                                     3   3  0  0   6- 1   9
 2.Loto-Popo FC (Lokossa)                       4   3  0  1   5- 2   9
 3.Dynamo FC d'Abomey                           4   2  0  2   6- 5   6
 4.Bani Gansè FC (Banikoara)                    3   2  0  1   4- 3   6  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Energie FC (Cotonou)                         4   2  0  2   3- 4   6
 6.Hodio FC (Comè)                              4   1  1  2   3- 3   4
 7.Espoir FC (Savalou)                          3   1  0  2   2- 3   3
 8.AS Tonnerre FC                               3   0  2  1   1- 3   2
 9.Soleil FC (Cotonou)                          4   0  1  3   0- 6   1

Zone C (Zone Atlantique-Littoral)
 1.Coton Sport FC (Ouidah)                      4   3  1  0   6- 2  10  [C]
 2.ASPAC (Cotonou)                              3   3  0  0   7- 2   9
 3.Requins de l'Atlantique (Cotonou)            3   2  1  0   4- 1   7
 4.AS Police                                    4   2  0  2   6- 7   6
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.AS Cotonou                                   4   1  2  1   2- 1   5
 6.OFMAS-SAD FC                                 3   1  0  2   2- 3   3  [*1]
 7.Adjidja FC (Cotonou)                         4   0  2  2   2- 5   2
 8.Sitatunga FC (Calavi)                        4   0  2  2   1- 4   2
 9.Aziza FC (Cotonou)                           3   0  0  3   0- 5   0  [*2]
[*1] Eternel FC were renamed OFMAS-SAD FC
[*2] UPI-ONM FC were renamed Aziza FC

Zone D (Zone Sud-Est)
 1.Ayéma d'Adjarra FC                           4   2  1  1   8- 3   7
 2.ASVO FC (Adjohoun)                           4   2  1  1   6- 4   7
 3.AS Sobemap                                   4   2  1  1   4- 4   7
 4.Jeunesse Sportive de Pobè FC                 3   2  0  1   6- 2   6
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.JA Kétou                                     3   1  2  0   2- 1   5
 6.Dragons de l'Ouémé FC                        3   1  1  1   2- 3   4
 7.Djèffa FC (Parakou)                          4   1  1  2   2- 4   4
 8.Avrankou Omnisport                           3   1  0  2   2- 4   3
 9.JS Ouidah                                    4   0  1  3   3-10   1  [P]


Playoff Stage

Championship Playoff (Super Ligue Pro) | Bottom Playoff (Ligue Pro Suite)

Championship Playoff (Super Ligue Pro)

Bottom Playoff (Ligue Pro Suite)


2021/22

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 27 Nov 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.