Australia 2018/19


Hyundai A-League
FFA Cup 2019
National Premier Leagues Playoffs 2019
State Leagues 2019

Hyundai A-League

Preliminary Stage | Playoff Stage 

Preliminary Stage

Final Table:

 1.Perth Glory               27  18  6  3  56-23  60       Qualified 
 2.Sydney FC                 27  16  4  7  43-29  52       Qualified 
 3.Melbourne Victory         27  15  5  7  50-32  50  [C]  Qualified
 4.Adelaide United           27  12  8  7  37-32  44       Qualified
 5.Melbourne City            27  11  7  9  39-32  40       Qualified
 6.Wellington Phoenix        27  11  7  9  46-43  40       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Newcastle Jets            27  10  5 12  40-36  35
 8.Western Sydney Wanderers  27   6  6 15  42-54  24
 9.Brisbane Roar             27   4  6 17  38-71  18
10.Central Coast Mariners    27   3  4 20  31-70  13

Round 1
[Oct 19]
Adelaide United           1-1 Sydney FC                 
[Oct 20]
Melbourne Victory         1-2 Melbourne City            
[Oct 21]
Wellington Phoenix        2-1 Newcastle Jets            
Brisbane Roar             1-1 Central Coast Mariners    
Perth Glory               1-1 Western Sydney Wanderers  

Round 2
[Oct 26]
Adelaide United           1-1 Newcastle Jets            
[Oct 27]
Central Coast Mariners    1-1 Melbourne City            
Sydney FC                 2-0 Western Sydney Wanderers  
[Oct 28]
Brisbane Roar             0-0 Wellington Phoenix        
Melbourne Victory         2-3 Perth Glory               

Round 3
[Nov 2]
Melbourne City            0-3 Sydney FC                 
[Nov 3]
Wellington Phoenix        0-3 Western Sydney Wanderers  
Newcastle Jets            0-1 Melbourne Victory         
Perth Glory               2-1 Brisbane Roar             
[Nov 4]
Central Coast Mariners    0-3 Adelaide United           

Round 4
[Nov 9]
Melbourne City            2-0 Wellington Phoenix        
[Nov 10]
Western Sydney Wanderers  2-2 Brisbane Roar             
Newcastle Jets            1-1 Sydney FC                 
[Nov 11]
Adelaide United           0-2 Perth Glory               
Melbourne Victory         4-1 Central Coast Mariners    

Round 5
[Nov 23]
Western Sydney Wanderers  0-2 Newcastle Jets            
[Nov 24]
Wellington Phoenix        1-3 Adelaide United           
Brisbane Roar             2-0 Melbourne City            
[Nov 25]
Sydney FC                 1-2 Melbourne Victory         
Perth Glory               3-2 Central Coast Mariners    

Round 6
[Nov 30]
Adelaide United           2-1 Brisbane Roar             
[Dec 1]
Central Coast Mariners    1-2 Sydney FC                 
Melbourne Victory         4-0 Western Sydney Wanderers  
[Dec 2]
Wellington Phoenix        1-1 Perth Glory               
Melbourne City            3-0 Newcastle Jets            

Round 7
[Dec 7]
Western Sydney Wanderers  2-0 Central Coast Mariners    
[Dec 8]
Sydney FC                 1-3 Wellington Phoenix        
Melbourne Victory         2-0 Adelaide United           
Perth Glory               1-0 Melbourne City            
[Dec 9]
Newcastle Jets            2-0 Brisbane Roar             

Round 8
[Dec 14]
Brisbane Roar             2-4 Melbourne Victory         
[Dec 15]
Wellington Phoenix        2-0 Central Coast Mariners    
Western Sydney Wanderers  1-3 Sydney FC                 
[Dec 16]
Newcastle Jets            0-2 Perth Glory               
Adelaide United           0-2 Melbourne City            

Round 9
[Dec 21]
Perth Glory               1-2 Sydney FC                 
[Dec 22]
Wellington Phoenix        4-1 Brisbane Roar             
Melbourne City            1-1 Melbourne Victory         
[Dec 23]
Central Coast Mariners    1-2 Newcastle Jets            
[Dec 26]
Adelaide United           2-2 Western Sydney Wanderers  

Round 10
[Dec 28]
Melbourne Victory         1-1 Wellington Phoenix        
[Dec 29]
Sydney FC                 2-1 Brisbane Roar             
[Dec 30]
Newcastle Jets            1-2 Adelaide United           
[Dec 31]
Central Coast Mariners    1-4 Perth Glory               
[Jan 1]
Western Sydney Wanderers  0-2 Melbourne City            

Round 11
[Jan 4]
Sydney FC                 5-2 Central Coast Mariners    
[Jan 5]
Adelaide United           0-0 Wellington Phoenix        
Western Sydney Wanderers  1-2 Melbourne Victory         
[Jan 6]
Melbourne City            2-1 Newcastle Jets            
Brisbane Roar             2-4 Perth Glory               

Round 12
[Jan 2]
Newcastle Jets            2-2 Brisbane Roar             
[Jan 8]
Western Sydney Wanderers  2-3 Wellington Phoenix        
[Jan 9]
Adelaide United           2-0 Melbourne Victory         
Perth Glory               3-1 Sydney FC                 
[Jan 16]
Central Coast Mariners    2-1 Melbourne City            

Round 13
[Jan 11]
Melbourne City            1-0 Brisbane Roar             
[Jan 12]
Wellington Phoenix        3-2 Central Coast Mariners    
Melbourne Victory         2-1 Newcastle Jets            
[Jan 13]
Sydney FC                 2-1 Adelaide United           
Perth Glory               4-3 Western Sydney Wanderers  

Round 14
[Jan 18]
Western Sydney Wanderers  1-2 Adelaide United           
[Jan 19]
Sydney FC                 1-0 Newcastle Jets            
Melbourne City            0-0 Perth Glory               
[Jan 20]
Melbourne Victory         3-3 Wellington Phoenix        
Central Coast Mariners    1-1 Brisbane Roar             

Round 15
[Jan 15]
Brisbane Roar             0-5 Melbourne Victory         
[Jan 22]
Melbourne City            4-3 Western Sydney Wanderers  
[Jan 23]
Wellington Phoenix        0-1 Sydney FC                 
Newcastle Jets            1-0 Central Coast Mariners    
Perth Glory               0-0 Adelaide United           

Round 16
[Jan 25]
Brisbane Roar             2-2 Western Sydney Wanderers  
[Jan 26]
Wellington Phoenix        1-0 Melbourne City            
Melbourne Victory         2-1 Sydney FC                 
[Jan 27]
Adelaide United           2-1 Central Coast Mariners    
Perth Glory               2-0 Newcastle Jets            

Round 17
[Feb 1]	
Western Sydney Wanderers  1-5 Newcastle Jets            
[Feb 2]	
Central Coast Mariners    2-3 Melbourne Victory         
Adelaide United           4-3 Brisbane Roar             
Perth Glory               3-0 Wellington Phoenix        
[Feb 3]	
Sydney FC                 2-0 Melbourne City            

Round 18
[Feb 7]	
Newcastle Jets            1-1 Wellington Phoenix        
[Feb 8]	
Brisbane Roar             2-1 Sydney FC                 
[Feb 9]	
Western Sydney Wanderers  2-0 Central Coast Mariners    
Melbourne City            1-1 Adelaide United           
[Feb 10]	
Melbourne Victory         1-2 Perth Glory               

Round 19
[Feb 15]
Wellington Phoenix        1-1 Melbourne Victory         
Newcastle Jets            3-1 Melbourne City            
[Feb 16]
Adelaide United           1-3 Western Sydney Wanderers  
Perth Glory               4-0 Brisbane Roar             
[Feb 17]
Sydney FC                 1-1 Central Coast Mariners    

Round 20
[Feb 22]
Central Coast Mariners    3-5 Brisbane Roar             
[Feb 23]
Wellington Phoenix        0-1 Sydney FC                 
Melbourne Victory         1-1 Melbourne City            
[Feb 24]
Newcastle Jets            0-0 Adelaide United           
Western Sydney Wanderers  1-1 Perth Glory               

Round 21
[Mar 1]
Sydney FC                 2-0 Adelaide United           
[Mar 2]
Melbourne Victory         0-2 Newcastle Jets            
[Mar 3]
Melbourne City            2-2 Perth Glory               
[Mar 8]
Brisbane Roar             1-4 Western Sydney Wanderers  
[Mar 9]
Central Coast Mariners    2-8 Wellington Phoenix        

Round 22
[Mar 15]
Adelaide United           0-2 Perth Glory               
[Mar 16]
Newcastle Jets            2-3 Central Coast Mariners    
Melbourne Victory         2-1 Brisbane Roar             
[Mar 17]
Wellington Phoenix        3-1 Western Sydney Wanderers  
Sydney FC                 0-2 Melbourne City            

Round 23
[Mar 29]
Brisbane Roar             1-3 Sydney FC                 
[Mar 30]
Wellington Phoenix        4-1 Newcastle Jets            
Western Sydney Wanderers  3-0 Melbourne City            
Perth Glory               0-2 Melbourne Victory         
[Mar 31]
Central Coast Mariners    0-1 Adelaide United           

Round 24
[Apr 5]
Melbourne City            4-1 Brisbane Roar             
[Apr 6]
Newcastle Jets            3-2 Western Sydney Wanderers  
Sydney FC                 2-1 Melbourne Victory         
[Apr 7]
Adelaide United           3-1 Wellington Phoenix        
Central Coast Mariners    0-3 Perth Glory               

Round 25
[Apr 12]
Brisbane Roar             2-1 Wellington Phoenix        
[Apr 13]
Melbourne City            0-0 Adelaide United           
Western Sydney Wanderers  1-1 Sydney FC                 
[Apr 14]
Melbourne Victory         2-1 Central Coast Mariners    
Perth Glory               1-0 Newcastle Jets            

Round 26
[Apr 18]
Sydney FC                 1-0 Perth Glory               
[Apr 19]
Adelaide United           1-0 Melbourne Victory         
[Apr 20]
Brisbane Roar             1-6 Newcastle Jets            
Central Coast Mariners    3-1 Western Sydney Wanderers  
[Apr 21]
Wellington Phoenix        3-2 Melbourne City            

Round 27
[Apr 25]
Brisbane Roar             3-5 Adelaide United           
[Apr 26]
Melbourne City            5-0 Central Coast Mariners    
[Apr 27]
Newcastle Jets            2-0 Sydney FC                 
Western Sydney Wanderers  0-1 Melbourne Victory         
[Apr 28]
Perth Glory               5-0 Wellington Phoenix        

Final Table:

 1.Perth Glory               27  18  6  3  56-23  60       Qualified 
 2.Sydney FC                 27  16  4  7  43-29  52       Qualified 
 3.Melbourne Victory         27  15  5  7  50-32  50  [C]  Qualified
 4.Adelaide United           27  12  8  7  37-32  44       Qualified
 5.Melbourne City            27  11  7  9  39-32  40       Qualified
 6.Wellington Phoenix        27  11  7  9  46-43  40       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Newcastle Jets            27  10  5 12  40-36  35
 8.Western Sydney Wanderers  27   6  6 15  42-54  24
 9.Brisbane Roar             27   4  6 17  38-71  18
10.Central Coast Mariners    27   3  4 20  31-70  13

Playoff Stage

First Round
[May 3]
Melbourne Victory         3-1 Wellington Phoenix        
[May 4]
Adelaide United           1-0 Melbourne City            [aet]

Semifinals
[May 10]
Perth Glory               3-3 Adelaide United           [aet, 5-4 pen]
[May 12]
Sydney FC                 6-1 Melbourne Victory         

Final [May 19]
Perth Glory               0-0 Sydney FC                 [aet, 1-4 pen]

Westfield FFA Cup 2019

Round 1
[Jul 24]
Olympic  FC               5-2 Bayswater City
Adelaide Olympic          4-3 Floreat Athena   
Darwin Olympic            0-3 Edgeworth FC
Bulleen Lions             1-1 Moreland Zebras           [aet, 2-3 pen]
Magpies Crusaders United  2-1 Coomera Colts                                       
Mt Druitt Town Rangers    2-2 Manly United              [aet, 2-4 pen]
[Jul 31]
Campbelltown City         1-3 Melbourne City
Maitland FC               0-2 Central Coast Mariners
Cooma FC                  0-2 Hume City
South Hobart              0-3 Marconi Stallions
St George FC              3-5 Sydney United             [aet]
[Aug 7]
Melbourne Knights         2-5 Adelaide United
Brisbane Strikers         2-2 Wellington Phoenix        [aet, 4-2 pen]  
Melbourne Victory         2-3 Newcastle United Jets     [aet]
Sydney FC                 0-2 Brisbane Roar
Perth Glory               1-2 Western Sydney Wanderers  [aet]
 
Round 2
[Aug 21]
Edgeworth FC              1-5 Newcastle United Jets
Marconi Stallions         1-2 Melbourne City
Olympic FC                2-3 Adelaide United
Moreland Zebras           4-0 Magpies Crusaders United
[Aug 28]
Sydney United             1-7 Western Sydney Wanderers
Brisbane Strikers         1-0 Manly United         
Adelaide Olympic          1-3 Hume City
Brisbane Roar             2-2 Central Coast Mariners    [aet, 2-4 pen]
 
Quarterfinals
[Sep 17]
Hume City                 0-1 Central Coast Mariners
Adelaide United           1-0 Newcastle United Jets
[Sep 18]
Melbourne City            3-0 Western City Wanderers
Brisbane Strikers         3-2 Moreland Zebras
 
Semifinals
[Oct 1]
Brisbane Strikers         1-5 Melbourne City
[Oct 2]
Central Coast Mariners    1-2 Adelaide United
 
Final [Oct 23, Coppers Stadium, Adelaide; att: 14920]    
Adelaide United           4-0 Melbourne City
  [Toure 25, Halloran 49, Mileusnic 60, McGree 75]

State Leagues 2019

National Premier League Playoffs
Australian Capital Territory | New South Wales | Northern New South Wales | Northern Territory | Queensland | South Australia | Tasmania | Victoria | Western Australia


National Premier League Playoffs 2019


NB: winners also qualify for the 2020 FFA Cup;
    as the Northern Territory is not part of the National Premier Leagues-NPL,
    no team enters the NPL playoffs.

Participants:

Australian/Federal Capital Territory: Canberra Olympic Football Club (Canberra)
New South Wales: Wollongong Wolves Football Club (Wollongong)
Northern New South Wales: Maitland Football Club (Maitland)
Queensland: Lions Football Club (Brisbane)
South Australia: Campbelltown City Soccer Club (Adelaide)
Tasmania: Devonport Strikers City Football Club (Devonport)
Victoria: Heidelberg United Football Club (Melbourne)
Western Australia: Perth Soccer Club (Perth)

Quarterfinals 
[Sep 21]
Maitland FC               3-2 Devonport Strikers CFC
  [Thompson 13pen, 22pen, Pratt 71; Barnard 25, Charles Bidwell 86] 
Wollongong Wolves FC      5-1 Canberra Olympic FC
  [Scott 36, James 42pen, Stojcevski 49, Littler 53, Dimonski 88; Popovich 57] 
[Sep 22]
Lions FC                  2-1 Campbelltown City SC
  [Mitchell Hore 64, Duckworth 69; Alex Mullen 76] 
Heidelberg United FC      2-3 Perth SC                  [aet]
  [Cartanos 70, Schiavo 121; Zimmarino 7, Jovic 103, Domfeh 108]

Semifinals 
[Sep 28]
Maitland FC               0-2 Lions FC
  [Jarrard 39, Mitchell Hore 68] 
[Sep 29]
Wollongong Wolves FC      2-0 Perth SC
  [James 29, Okada 90+4]

Final [Oct 5]
Wollongong Wolves FC      4-3 Lions FC                  [aet]
  [James 52pen, 116, Okada 80, Juach 109; Carlos 13, Marek Mádle 84, Duckworth 119pen]


Australian Capital Territory 2019

National Premier League

Final Table:

 1. Canberra Olympic         16  12  1  3  48-19  37  Qualified
 2. Tigers FC                16  10  2  4  33-22  32  Qualified
 3. Gungahlin United         16  11  1  4  51-24  28  [-6]  Qualified
 4. Canberra FC              16   8  2  6  39-27  26  Qualified
 5. Belconnen United         16   8  2  6  31-26  26
 6. Tuggeranong United       16   7  0  9  22-28  21
 7. Monaro Panthers          16   6  2  8  31-33  20
 8. Woden Weston             16   3  3 10  17-40  12
 9. Riverina Rhinos          16   0  1 15   9-62   1
 
Minor Semifinal [Aug 31]
Gungahlin United            5-2 Canberra FC
          
Major Semifinal [Aug 31]
Canberra Olympic            0-1 Tigers FC
 
Preliminary Final [Sep 3]
Canberrra Olympic           1-2 Gungahlin United
 
Grand Final [Sep 14]
Tigers FC                   0-5 Gungahlin United 

National Premier League Two

Final Table:

 1. White Eagles             16  11  3  2  44-15  36  Qualified
 2. O'Connor Knights         16  11  3  2  44-17  36  Qualified
 3. ANU FC                   16  11  1  4  52-13  34  Qualified
 4. Queanbeyan City          16   9  2  5  27-22  29  Qualified
 5. Weston Molonglo          16   8  3  5  26-22  27
 6. Wagga City Wanderers     16   7  1  8  29-27  22
 7. Southern Tablelands Utd  16   3  1 12  15-53  10
 8. Narrabundah              16   2  2 12  14-43   8
 9. Brindabella Blues        16   2  0 14  14-53   6

NB: Southern Tablelands United withdrew after the season.

Final Series
ANU FC                      2-1 Queanbeyan City   
White Eagles                2-2 O'Connor Knights            [aet, O'Connor on pen]
White Eagles                0-1 ANU FC         

Grand Final
O'Connor Knights            1-5 ANU FC  

State League One

Final Table:

 1. UCU Pumas                18  14  2  2  57-24  44  Qualified
 2. ADFA                     18  13  2  3  71-30  41  Qualified
 3. Weston Molonglo B        18  12  4  2  60-23  40  Qualified
 4. Belconnen United B       18  12  0  6  55-28  36  Qualified
 5. Narrabundah B            18   7  2  9  25-52  23
 6. Cooma SC                 18   7  1 10  36-56  22
 7. Monaro Panthers B        18   6  1 11  33-54  19
 8. ANU FC B                 18   5  1 12  26-53  16
 9. Belsouth FC              18   3  2 13  35-57  11
10. Canberra City            18   3  1 14  36-57  10

Final Series
UCU Pumas                   3-1 ADFA                
Weston Molonglo B           1-0 Belconnen United B  
ADFA                        1-0 Weston Molonglo B   

Grand Final
UCU Pumas                   2-0 ADFA  

State League Two

Final Table:

 1. Brindabella Blues B      16  14  0  2  53-14  42  Qualified
 2. Lanyon United            16  11  3  2  49-15  36  Qualified
 3. Burns FC                 16   9  2  5  43-25  29  Qualified
 4. Tuggeranong United B     16   9  1  6  42-30  28  Qualified
 5. ANU FC C                 16   9  1  6  33-31  28
 6. Gundaroo FC              16   6  3  7  28-44  21
 7. Gungahlin Juventus       16   5  1 10  24-32  16
 8. UCU Pumas B              16   2  1 13  23-58   7
 9. Monaro Panthers C        16   1  0 15  14-60   3
 -. Belconnen United C       withdrew or excluded

Final Series
Brindabella Blues B         0-0 Lanyon United               [aet, Lanyon on pen]
Burns FC                    3-0 Tuggeranong United B  
Brindabella Blues B         3-0 Burns FC              

Grand Final
Lanyon United               1-1 Brindabella Blues B         [aet, Lanyon on pen]

New South Wales 2019

National Premier League

Final Table:

 1. Wollongong Wolves        22  16  3  3  52-17  51  Qualified
 2. APIA Leichhardt Tigers   22  12  6  4  42-28  42  Qualified
 3. Blacktown City           22  11  5  6  31-24  38  Qualified
 4. Sydney United 58         22   9  6  7  31-32  33  Qualified
 5. Marconi Stallions        22  10  2 10  42-30  32  Qualified
 6. Sydney Olympic           22   9  5  8  35-33  32
 7. Mt.Druitt Town Rangers   22   8  6  8  43-46  30
 8. Sutherland Sharks        22   7  7  8  36-33  28
 9. Manly United             22   7  5 10  25-34  26
10. Rockdale City Suns       22   8  2 12  28-44  26
11. Sydney FC                22   6  3 13  33-52  21
12. Hakoah Sydney City East  22   3  2 17  12-37  11

Final Series
Sydney United 58            2-0 Marconi Stallions       
APIA Leichhardt Tigers      1-1 Blacktown City              [aet, Tigers on pen]
Wollongong Wolves           0-1 APIA Leichhardt Tigers  
Wollongong Wolves           1-2 Sydney United 58     

Grand Final
APIA Leichhardt Tigers      2-1 Sydney United 58            [aet]

National Premier League Two

Final Table:

 1. North Shore Mariners     26  17  4  5  52-29  55  Qualified
 2. Hills United             26  17  2  7  67-40  53  Qualified
 3. Bonnyrigg White Eagles   26  14  6  6  54-27  48  Qualified
 4. Mounties Wanderers       26  13  4  9  52-44  43  Qualified
 5. GHFA Spirit FC           26  13  4  9  48-44  43  Qualified
 6. Northern Tigers          26  11  9  6  41-33  42  Qualified
 7. Blacktown Spartans       26  11  5 10  38-37  38
 8. Central Coast Mariners B 26  10  7  9  47-36  37
 9. West.Sydney Wanderers B  26  10  6 10  49-40  36
10. St.George FC             26   7  6 13  37-40  27
11. St.George City           26   8  3 15  31-56  27
12. Rydalmere Lions          26   6  7 13  27-42  25
13. Macarthur Rams           26   4  7 15  18-53  19
14. Canterbury Bankstown     26   5  2 19  32-72  17

NB: Mounties Wanderers withdrew after the season;
    Western Sydney Wanderers B took the National Premier League place
      of Sutherland Sharks for one season.

Final Series
Mounties Wanderers          2-1 GHFA Spirit FC          
Bonnyrigg White Eagles      4-2 Northern Tigers             [aet]
North Shore Mariners        5-0 Mounties Wanderers     
Hills United                2-1 Bonnyrigg White Eagles  

Grand Final
North Shore Mariners        3-6 Hills United  

National Premier League Three

Final Table:

 1. Stanmore Hawks           26  18  6  2  72-27  60  Qualified
 2. SD Raiders               26  18  3  5  70-38  57  Qualified
 3. Bankstown City           26  17  3  6  82-47  54  Qualified
 4. Gladesville Ryde Magic   26  13  6  7  53-46  45  Qualified
 5. Bankstown United         26  11  8  7  44-40  41  Qualified
 6. Inter Lions              26  12  4 10  62-48  40  Qualified
 7. Camden Tigers            26  12  3 11  55-45  39
 8. Dunbar Rovers            26  11  5 10  51-40  38
 9. Dulwich Hill             26  10  6 10  54-44  36
10. Hawkesbury City          26   7  9 10  35-48  30
11. Sydney University        26   9  1 16  43-59  28
12. Parramatta FC            26   6  2 18  39-55  20
13. Granville Rage           26   3  6 17  20-72  15
14. Western NSW Mariners FC  26   3  2 21  32-103 11

NB: Camden Tigers and Hawkesbury City withdrew after the season.

Final Series
Gladesville Ryde Magic      3-2 Bankstown United            [aet]
Bankstown City              6-5 Inter Lions            
Stanmore Hawks              3-1 Gladesville Ryde Magic      [aet]
SD Raiders                  4-0 Bankstown City        

Grand Final
Stanmore Hawks              1-3 SD Raiders 

State League

Reported Final Table:

 1. Central Coast United     20  15  0  5  62-25  45  Qualified
 2. Fraser Park              20  13  3  4  49-29  42  Qualified
 3. Western Condors          20   9  3  8  44-40  30  Qualified
 4. South Coast Flame        20   8  5  7  34-39  29  Qualified
 5. Hurstville FC            20   8  5  7  21-28  29  Qualified
 6. Nepean FC                20   8  3  9  43-28  27
 7. Prospect United          20   6  7  7  31-33  25
 8. Gazy Auburn              20   6  5  9  25-48  23
 9. Balmain Tigers           20   6  4 10  34-45  22
10. University of NSW        20   6  3 11  44-42  21
11. Hurstville C. Minotaurs  20   5  2 13  30-57  17
NB: total goal difference +3.

NB: Western Condors, Gazy Auburn, Balmain Tigers and Hurstville City Minotaurs
      all withdrew after the season.

Final Series
South Coast Flame           1-0 Hurstville FC      
Fraser Park                 3-2 Western Condors    
Western Condors             1-3 South Coast Flame           [aet]
Central Coast United        3-0 Fraser Park       
Fraser Park                 2-0 South Coast Flame  

Grand Final
Central Coast United        0-1 Fraser Park  

Northern New South Wales - National Premier League

Final Table:

 1. Maitland FC              20  13  4  3  44-27  43  Final Series
 2. Lambton Jaffas           20  11  5  4  39-18  38  Final Series
 3. Edgeworth Eagles         20  12  2  6  44-24  38  Final Series
 4. Broadmeadow Eagles       20  11  5  4  46-29  38  Final Series
 5. Weston Bears             20  11  4  5  44-33  37
 6. Charlestown City Blues   20  11  3  6  35-24  36
 7. Hamilton Olympic         20   7  4  9  33-32  25
 8. Newcastle Jets B         20   6  3 11  29-41  21
 9. Lake Macquarie City      20   3  3 14  23-54  12
10. Valentine FC             20   3  3 14  28-60  12
11. Adamstown Rosebud        20   3  2 15  20-43  11

NB: Newcastle Jets B moved to New South Wales after the season.

Final Series
Maitland FC             1-1 2-2 Broadmeadow Magic           [Maitland on away goals]
Lambton Jaffas          1-4 0-1 Edgeworth Eagles   

Grand Final
Maitland FC                 0-2 Edgeworth Eagles  

Northern New South Wales - Division One

Final Table:

 1. Cooks Hill United        20  14  3  3  53-26  45  Final Series
 2. Belmont Swansea United   20  11  5  4  39-24  38  Final Series
 3. West Wallsend            20  11  4  5  48-28  37  Final Series
 4. South Cardiff            20  10  5  5  46-23  35  Final Series
 5. Kahibah                  20   9  3  8  39-34  30
 6. New Lambton              20   9  1 10  33-32  28
 7. Thornton Redbacks        20   8  3  9  38-36  27
 8. Cessnock City Hornets    20   5  6  9  20-36  21
 9. Singleton                20   6  2 12  26-37  20
10. Wallsend                 20   4  3 13  26-57  15
11. Toronto Awaba            20   3  5 12  22-57  14

Final Series
South Cardiff           0-5 3-4 Cooks Hill United      
West Wallsend           0-1 0-5 Belmont Swansea United  

Grand Final
Cooks Hill United           2-3 Belmont Swansea United 

Northern New South Wales - Zone Premier League

Final Table:

 1. Mayfield United          18  14  3  1  62- 9  45  Final Series
 2. Dudley Redhead United    18  14  3  1  59- 9  45  Final Series
 3. Swansea                  18  14  0  4  64-28  42  Final Series
 4. Kotara South             18   9  0  9  38-30  27  Final Series
 5. Newcastle Suns           18   7  4  7  53-36  25
 6. Beresfield               18   7  2  9  43-62  23
 7. Warners Bay              18   6  2 10  33-47  20
 8. Raymond Terrace          18   6  1 11  26-59  19
 9. Cardiff City             18   3  3 12  26-44  12
10. Barnsley                 18   1  0 17  14-94   3

NB: Dudley Redhead United, Kotara South, Warners Bay and Raymond Terrace
      all withdrew after the season.

Final Series
Kotara South            0-1 2-1 Mayfield United             [Kotara South on away goals]
Swansea                 2-1 2-1 Dudley Redhead United 

Grand Final
Swansea                     2-0 Kotara South  

Northern Territory 2019

Norzone Premier League

Final Table:

 1. Casuarina                20  13  2  5  55-30  41  Final Series
 2. Mindil Aces              20   9  5  6  41-40  32  Final Series
 3. University Azzurri       20   9  3  8  36-41  30  Final Series
 4. Darwin Olympic           20  10  4  6  55-38  24  [-10]  Final Series
 5. Hellenic                 20   7  2 11  48-46  23
 6. Port Darwin              20   3  2 15  25-65  11

Final Series
University Azzurri          1-4 Darwin Olympic  
Casuarina                   1-0 Mindil Aces     
Mindil Aces                 4-3 Darwin Olympic              [aet]

Grand Final
Casuarina                   3-1 Mindil Aces 

Southern Premier League

Final Table:

 1. Verdi FC                 15   9  4  2  38-22  31  Final Series
 2. Vikings FC               15   7  4  4  39-29  25  Final Series
 3. Celtic FC                15   6  3  6  38-32  21  Final Series
 4. Stormbirds SC            15   2  1 12  18-50   7  Final Series

Final Series
Celtic FC                   6-1 Stormbirds SC 
Verdi FC                    0-2 Vikings FC    
Verdi FC                    2-1 Celtic FC     

Grand Final
Vikings FC                  3-2 Verdi FC 

Queensland 2019

National Premier League

Final Table:

 1. Lions FC                 28  24  2  2  89-20  74  Final Series
 2. Gold Coast Knights       28  22  4  2  77-22  70  Final Series
 3. Peninsula Power          28  23  0  5  84-36  69  Final Series
 4. Olympic FC               28  18  3  7  85-43  57  Final Series
 5. Brisbane Strikers        28  14  4 10  79-50  46
 6. Brisbane City            28  12  3 13  59-57  39
 7. Gold Coast United        28  11  4 13  46-49  37
 8. Brisbane Roar Youth      28  11  3 14  61-58  36
 9. Eastern Suburbs          28  11  3 14  67-66  36
10. Redlands United          28  11  2 15  47-72  35
11. Moreton Bay United       28  11  2 15  47-51  34
12. Magpie Crusaders         28   7  5 16  43-104 26
13. Western Pride            28   8  1 19  37-70  25
14. SW Queensland Thunder    28   5  3 20  50-104 18
15. Sunshine Coast Fire      28   2  1 25  25-94   7

Final Series
Lions FC                    1-2 Olympic FC       
Gold Coast Knights          2-1 Peninsula Power  

Grand Final
Olympic FC                  1-2 Gold Coast Knights 

Queensland Premier League

Final Table:

 1. Sunshine Coast Wanderers 18  13  2  3  52-23  41  Final Series
 2. Capalaba Bulldogs        18  12  2  4  48-26  38  Final Series
 3. Logan Lightning          18  12  1  5  52-26  37  Final Series
 4. Rochedale Rovers         18   9  3  6  49-37  30  Final Series
 5. Mitchelton               18   9  3  6  44-32  30  Final Series
 6. Ipswich Knights          18   8  4  6  35-31  28  Final Series
 7. Wolves FC                18   5  4  9  32-44  19
 8. Souths United            18   4  1 13  29-59  13
 9. Southside Eagles         18   3  3 12  22-46  12
10. Holland Park Hawks       18   3  1 14  31-70  10

Final Series
Rochedale Rovers            3-2 Mitchelton        
Logan Lightning             1-2 Ipswich Knights   
Sunshine Coast Wanderers    2-1 Ipswich Knights  
Capalaba Bulldogs           1-3 Rochedale Rovers 

Grand final
Sunshine Coast Wanderers    1-2 Rochedale Rovers  

Brisbane Premier League

Final Table:

 1. Albany Creek             22  16  4  2  63-20  52  Final Series
 2. Toowong                  22  15  4  3  68-38  49  Final Series
 3. Taringa Rovers           22  14  4  4  54-24  46  Final Series
 4. Bayside United           22  14  3  5  58-37  45  Final Series
 5. Grange Thistle           22  13  5  4  55-33  44
 6. The Gap                  22   9  5  8  54-52  32
 7. Caboolture               22  10  1 11  49-46  31
 8. Acacia Ridge             22   6  2 14  27-43  20
 9. Brisbane Knights         22   6  1 15  43-66  19
10. Centenary Stormers       22   4  4 14  36-65  16
11. University of Queensland 22   4  3 15  25-45  15
12. North Pine               22   3  0 19  21-84   9

Final Series
Taringa Rovers              0-1 Bayside United  
Albany Creek                1-2 Toowong         
Albany Creek                3-1 Bayside United  

Grand Final
Toowong                     0-2 Albany Creek 

Capital League Division One

Final Table:

 1. St.George Willawong      22  17  2  3  44-20  53  Final Series
 2. North Star               22  14  3  5  61-40  45  Final Series
 3. AC Carina                22  14  3  5  49-28  45  Final Series
 4. Western Spirit           22  11  5  6  37-32  38  Final Series
 5. Annerley                 22  12  1  9  50-37  37
 6. Ipswich City             22  11  3  8  48-32  36
 7. Samford Rangers          22   9  3 10  50-49  30
 8. Mount Gravatt            22   8  4 10  40-37  28
 9. New Farm United          22   7  2 13  45-47  23
10. Virginia United          22   7  2 13  39-48  23
11. Moggill United           22   4  4 14  35-62  16
12. Pine Hills               22   1  2 19  23-89   5

Final Series
AC Carina                   1-0 Western Spirit  
St.George Willawong         3-0 North Star      
North Star                  1-3 AC Carina       

Grand Final
St.George Willawong         2-3 AC Carina 

South Australia 2019

National Premier League

Final Table:´

 1. Campbelltown City        22  13  4  5  51-32  43  Final Series
 2. Adelaide Comets          22  11  5  6  43-26  38  Final Series
 3. Raiders                  22  11  3  8  44-35  36  Final Series
 4. Adelaide Olympic         22   9  8  5  39-32  35  Final Series
 5. Adelaide Blue Eagles     22  10  5  7  33-33  35  Final Series
 6. MetroStars               22  10  4  8  46-31  34  Final Series
 7. Croydon Kings            22   8  9  5  33-25  33
 8. Adelaide United Youth    22   8  6  8  38-33  30
 9. Para Hills Knights       22   7  7  8  31-34  28
10. Adelaide City            22   5  9  8  29-42  18  [-6]
11. West Adelaide            22   3  7 12  25-48  16
12. South Adelaide           22   1  5 16  24-65   8

Final Series
Adelaide Comets         1-0 0-2 Campbelltown City  
MetroStars                  4-0 Raiders         
Adelaide Blue Eagles        0-2 Adelaide Olympic  
MetroStars                  2-1 Adelaide Olympic 
MetroStars                  0-4 Adelaide Comets  

Grand Final
Campbelltown City           3-0 Adelaide Comets 

State League One

Final Table:

 1. Modbury Jets             22  17  4  1  56-15  55  Final Series
 2. Sturt Lions              22  12  7  3  41-21  43  Final Series
 3. White City Woodville     22  13  4  5  42-25  43  Final Series
 4. Cumberland United        22  11  1 10  40-30  34  Final Series
 5. West Torrens Birkalla    22  10  4  8  30-27  34  Final Series
 6. Western Strikers         22   9  6  7  40-31  33  Final Series
 7. Fulham United            22   9  4  9  35-34  31
 8. Seaford Rangers          22   9  3 10  42-47  30
 9. Playford City Patriots   22   8  5  9  39-43  29
10. Adelaide Victory         22   6  4 12  28-43  22
11. Noarlunga United         22   3  4 15  20-58  13
12. Salisbury United         22   0  4 18  20-59   4

Final Series
Sturt Lions             0-1 1-1 Modbury Jets     
White City Woodville        0-1 Western Strikers      
Cumberland United           4-1 West Torrens Birkalla       [aet]
Cumberland United           2-1 Western Strikers       
Sturt Lions                 2-3 Cumberland United      

Grand Final
Modbury Jets                1-3 Cumberland United  

State League Two

Final Table:

 1. Adelaide Hills           22  16  4  2  76-25  52  Final Series
 2. Gawler                   22  14  2  6  53-33  44  Final Series
 3. Port Adelaide Pirates    22  11  5  6  50-27  38  Final Series
 4. Vipers FC                22  12  2  8  53-36  38  Final Series
 5. Northern Demons          22  11  4  7  45-30  37  Final Series
 6. Adelaide Cobras          22  11  4  7  41-33  37  Final Series
 7. Eastern United           22  11  4  7  33-26  37
 8. Cove                     22  10  5  7  44-35  35
 9. Adelaide University      22   6  4 12  38-43  22
10. University S.Australia   22   5  2 15  23-63  17
11. Modbury Vista            22   2  4 16  22-61  10
12. Mount Barker United      22   1  4 17  23-89   7

NB: University of South Australia withdrew after the season.

Final Series
Gawler                  0-0 1-2 Adelaide Hills   
Vipers FC                   4-2 Northern Demons 
Port Adelaide Pirates       2-2 Adelaide Cobras             [aet, Cobras on pen]
Vipers FC                   2-0 Adelaide Cobras  
Gawler                      0-3 Vipers FC        

Grand Final
Adelaide Hills              3-1 Vipers FC                   [aet]

Amateur Division One

Saturday

Final Table:

 1. Bosa                     18  11  5  2  40-25  38
 2. USC Lion                 18  10  3  5  43-21  33
 3. Old Ignatians            18  10  2  6  37-24  32
 4. Red Blue Eagles          18  10  1  7  48-34  31
 5. St.Peters                18   8  3  7  44-33  27
 6. Adelaide Titans          18   7  4  7  34-36  25
 7. Modbury Jets             18   7  2  9  42-38  23
 8. Adelaide Wanderers       18   6  3  9  37-42  21
 9. Adelaide Cobras          18   5  5  8  37-56  20
10. Sturt Marion             18   1  2 15  16-69   5

NB: Adelaide Wanderers withdrew atzer the season.

Sunday

Final Table:

 1. Brahma Lodge             18  16  0  2  66-20  48
 2. Elizabeth Downs          18  15  2  1  56-18  47
 3. Parafield Gardens        18  13  2  3  55-16  41
 4. Para Hills West          18   7  4  7  30-24  25
 5. Ingle Farm               18   7  1 10  24-37  22
 6. Ghan Kilburn             18   5  5  8  28-35  20
 7. Tea Tree Gully           18   5  3 10  25-48  18
 8. Elizabeth Vale           18   4  3 11  22-39  15
 9. Pontian Eagles           18   4  2 12  20-44  14
10. Salisbury Inter          18   2  2 14  23-68   8

Tasmania 2019

National Premier League

Final Table:

 1. Devonport City           24  20  2  2  91-23  62  Champions
 2. Olympia Warriors         24  18  2  4  79-31  56
 3. South Hobart             24  14  5  5  80-30  47
 4. Hobart Zebras            24  12  6  6  74-35  42
 5. Glenorchy Knights        24  10  2 12  58-45  32
 6. Kingborough Lions        24   9  3 12  43-50  30
 7. Launceston City          24   7  4 13  38-51  25
 8. Riverside Olympic        24   4  2 18  26-72  14
 9. Clarence United          24   1  0 23   8-160  3

Northern Championship

Final Table:

 1. Northern Rangers         21  16  4  1  70-16  52
 2. Devonport City B         21  15  2  4  60-35  47
 3. Launceston United        21  14  0  7  69-30  42
 4. Somerset                 21   9  3  9  56-49  30
 5. Burnie United            21   8  1 12  39-64  25
 6. Riverside Olympic B      21   7  3 11  36-39  24
 7. Ulverstone               21   5  2 14  24-54  17
 8. Launceston City B        21   1  3 17  22-89   6

Southern Championship

Final Table:

 1. Hobart United            21  18  1  2 115-30  55
 2. University               21  16  2  3  73-35  50
 3. BeachSide                21  11  4  6  64-37  37
 4. New Town Eagles          21  11  0 10  69-39  33
 5. Taroona                  21  10  2  9  48-44  32
 6. Metro Claremont          21   6  3 12  32-67  21
 7. Nelson Eastern Suburbs   21   3  4 14  26-57  13
 8. South East United        21   1  0 20  13-131  3

NB: Nelson Eastern Suburbs withdrew after the season.

Southern Challenge

Table:

 1. South Hobart B           24  17  3  4  97-20  54
 2. Olympia Warriors B       25  16  2  7  72-44  50
 3. Glenorchy Knights B      25  12  0 13  62-63  36
 4. Hobart Zebras B          25  10  4 11  54-39  34
 5. Kingborough Lions B      25   9  5 11  55-56  32
 6. Clarence United B        24   2  2 20  28-143  8
NB: total goal difference +3 as one match was awarded 3-0 to the
      winners and 0-0 to the forfeit losers, viz.:
      Clarence United B        0-0/0-3 Hobart Zebras B

NB: Clarence United B withdrew after the season.


Victoria 2019

National Premier League

Final Table:

 1. Heidelberg United        26  17  4  5  53-28  55  Final Series
 2. Oakleigh Cannons         26  13  6  7  45-32  45  Final Series
 3. Green Gully Cavaliers    26  12  8  6  55-40  44  Final Series
 4. Bentleigh Greens         26  13  4  9  47-45  43  Final Series
 5. Hume City                26  12  5  9  41-37  41  Final Series
 6. Avondale Heights         26  16  5  5  63-29  35  [-18]  Final Series
 7. Dandenong City           26  10  5 11  42-47  35
 8. South Melbourne          26  10  4 12  27-42  34
 9. Port Melbourne Sharks    26   8  7 11  41-37  31
10. Melbourne Knights        26  10  4 12  35-42  31  [-3]
11. Altona Magic             26   9  2 15  43-51  29
12. Dandenong Thunder        26   6  6 14  44-70  24  Relegation Playoff
13. Kingston City            26   6  5 15  35-51  23
14. Pascoe Vale              26   6  3 17  33-53  21

NB: Avondale were found guilty of breaching their NPL licence in February 2020 and
     were retrospectively deducted 18 competition points for the 2018 and 2019 seasons.

Finals Series

Elimination Finals [Aug 31]
Green Gully                 0-1 Bentleigh Greens
Oakleigh Cannons            2-0 Hume City
 
Semifinals [Sep 7]
Avondale                    2-0 Oakley Cannons
Heidelberg United           1-2 Bentleigh Greens 
 
Grand Final [Sep 15]
Avondale                    1-1 Bentleigh Greens            [aet, 3-4 pen] 

Promotion/Relegation Playoff
Bulleen Lions               3-2 Moreland Zebras             [aet]
Dandenong Thunder           1-0 Bulleen Lions    

NB: all remained at former level.

National Premier League Two

East

Final Table:

 1. Eastern Lions            28  17  6  5  54-32  57  Championship Playoff
 2. Bulleen Lions            28  16  5  7  55-39  53  Promotion Playoff
 3. Northcote City           28  15  2 11  46-40  47
 4. Langwarrin               28  11  8  9  44-37  41
 5. Manningham United Blues  28  12  5 11  48-44  41
 6. Goulburn Valley Suns     28  10  6 12  55-52  36
 7. Melbourne City B         28   9  5 14  58-65  32
 8. Murray United            28  10  4 14  50-64  31  [-3]
 9. Box Hill United          28   4 10 14  31-49  22
10. Springvale White Eagles  28   4  7 17  26-70  19

NB: Murray United withdrew after the season.

West

Final Table:

 1. St.Albans Saints         28  17  4  7  58-30  55  Championship Playoff
 2. Moreland Zebras          28  15  8  5  50-30  53  Promotion Playoff
 3. Werribee City            28  14  6  8  51-32  48
 4. Moreland City            28  13  8  7  57-42  44  [-3]
 5. North Geelong Warriors   28  13  5 10  42-35  44
 6. Brunswick City           28  11  7 10  50-44  40
 7. Geelong                  28  10  6 12  39-43  36
 8. Whittlesea Ranges        28  10  6 12  36-49  36
 9. Melbourne Victory B      28   6  7 15  36-48  25
10. Ballarat City            28   3  5 20  35-76  14

Championship Playoff
Eastern Lions               2-4 St.Albans Saints 

State League Division One

North/West

Final Table:

 1. Preston Lions            22  16  4  2  55-21  52  Championship Playoff
 2. North Sunshine Eagles    22  15  3  4  47-30  48
 3. Sydenham Park            22  14  4  4  38-21  46
 4. Banyule City             22  10  4  8  24-34  34
 5. Caroline Spr.George Cross22  10  3  9  35-36  33
 6. Brimbank Stallions       22  10  1 11  43-37  31
 7. Altona City              22   9  3 10  38-38  30
 8. Keilor Park              22   6  7  9  33-36  25
 9. Yarraville Glory         22   6  6 10  28-32  24
10. Clifton Hill United      22   5  4 13  32-51  19
11. Essendon Royals          22   5  3 14  31-44  18
12. Whittlesea United        22   3  4 15  25-49  13

NB: Sunshine George Cross were renamed Caroline Springs George Cross.

South/East

Final Table:

 1. Nunawading City          22  15  5  2  63-19  50  Championship Playoff
 2. Doveton                  22  16  1  5  61-29  49
 3. Malvern City             22  14  4  4  47-37  46
 4. Richmond                 22  11  5  6  46-33  38
 5. Mornington               22  11  1 10  44-35  34
 6. St.Kilda                 22   8  6  8  26-30  30
 7. Casey Comets             22   9  2 11  42-48  29
 8. Warragul United          22   8  3 11  35-37  27
 9. Eltham Redbacks          22   7  3 12  28-38  24
10. Beaumaris                22   7  3 12  30-49  24
11. Caulfield United Cobras  22   5  4 13  33-45  19
12. Mazenod Victory          22   1  3 18  21-76   6

Championship Playoff
Preston Lions               2-0 Nunawading City 

State League Division Two

North/West

Final Table:

 1. Fitzroy City             22  14  4  4  50-20  46  Championship Playoff
 2. Corio                    22  13  5  4  44-26  44
 3. Epping City              22  13  4  5  44-17  43
 4. Hoppers Crossing         22  12  6  4  46-21  42
 5. Westgate                 22  13  4  5  31-16  40  [-3]
 6. Albion Rovers            22  10  4  8  38-32  34
 7. Geelong Rangers          22   8  4 10  36-40  28
 8. Mill Park                22   5  6 11  29-41  21
 9. Moreland United          22   6  3 13  27-51  21
10. Hume United              22   6  2 14  27-49  20
11. Western Suburbs          22   4  5 13  20-40  17
12. Altona East Phoenix      22   4  1 17  28-67  13

South/East

Final Table:

 1. Boroondara-Carey Eagles  22  16  4  2  51-19  52  Championship Playoff
 2. South Springvale         22  12  6  4  42-26  42
 3. Berwick City             22  11  6  5  39-23  39
 4. Brandon Park             22  11  5  6  44-34  38
 5. Heatherton United        22   8  7  7  33-38  31
 6. Monbulk Rangers          22   8  6  8  35-33  30
 7. Peninsula Strikers       22   8  4 10  41-40  28
 8. Knox City                22   8  3 11  30-30  27
 9. North Caulfield          22   8  3 11  42-46  27
10. Old Scotch               22   7  2 13  27-44  23
11. Mooroolbark              22   6  2 14  31-53  20
12. Doncaster Rovers         22   3  4 15  32-61  13

Championship Playoff
Boroondara-Carey Eagles     2-1 Fitzroy City  

Western Australia 2019

National Premier League

Final Table:

 1. Perth SC                 22  15  4  3  53-21  49  Champions
 2. Inglewood United         22  11  5  6  38-36  38
 3. Floreat Athena           22  11  4  7  48-37  37
 4. Balcatta                 22   9  6  7  26-26  33
 5. Bayswater City           22   9  5  8  45-29  32
 6. Sorrento                 22   9  4  9  40-41  31
 7. Cockburn City            22   8  4 10  38-38  28
 8. Perth Glory B            22   7  5 10  35-39  26
 9. Rockingham City          22   8  2 12  37-49  26
10. Armadale                 22   7  4 11  35-45  25
11. ECU Joondalup            22   4 11  7  24-32  23
12. Stirling Lions           22   5  4 13  16-42  19

State League Division One

Final Table:

 1. Gwelup Croatia           20  13  5  2  52-28  44
 2. Western Knights          20  11  6  3  53-37  39
 3. Fremantle City           20  10  8  2  39-27  38
 4. Kingsway Olympic         20   9  6  5  47-29  33
 5. Ashfield                 20   9  6  5  32-24  33
 6. Forrestfield United      20   6  9  5  30-33  27
 7. UWA-Nedlands FC          20   5  6  9  31-34  21
 8. Mandurah City            20   5  5 10  35-39  20
 9. Joondalup United         20   6  2 12  39-54  20
10. Subiaco                  20   4  4 12  28-47  16
11. Morley-Windmills         20   3  1 16  28-62  10  Relegation Playoff

Promotion/Relegation Playoff
Murdoch Univ. Melville  1-3 3-0 Gosnells City  
Swan United             4-0 3-4 Morley-Windmills  
Murdoch Univ. Melville  1-2 0-3 Swan United  

State League Division Two

Final Table:

 1. Quinns FC                22  18  3  1  69-17  57
 2. Gosnells City            22  14  4  4  50-21  46  Promotion Playoff
 3. Murdoch Univ. Melville   22  14  2  6  63-30  44  Promotion Playoff
 4. Swan United              22  11  5  6  51-36  38  Promotion Playoff
 5. Balga                    22  10  7  5  53-46  37
 6. Joondalup City           22   8  3 11  45-52  27
 7. Wanneroo City            22   7  6  9  40-47  27
 8. Shamrock Rovers          22   6  5 11  33-44  23
 9. Kelmscott Roos           22   5  6 11  36-53  21
10. Curtin University        22   5  6 11  25-44  21
11. Dianella White Eagles    22   4  3 15  26-61  15
12. Canning City             22   4  2 16  33-73  14

Amateur Premier League

Final Table:

 1. Kingsley                 22  18  3  1  90-21  57
 2. Quinns FC B              22  14  4  4  70-45  46
 3. Jaguar FC                22  12  4  6  70-33  40
 4. North Perth United       22  11  4  7  43-32  37
 5. Leeming Strikers         22  11  2  9  78-45  35
 6. Wembley Downs            22  10  5  7  46-30  35
 7. Joondalup United B       22  11  2  9  48-43  35
 8. UWA-Nedlands FC B        22   9  5  8  57-56  32
 9. Kwinana United           22   9  1 12  59-70  28
10. Hamersley Rovers         22   5  3 14  48-69  18
11. Belmont Villa            22   4  1 17  31-83  13
12. Ellenbrook United        22   1  0 21  13-126  3


2017/18.

2019/20.

list of champions.

list of cup winners.

list of final tables.

list of foundation dates.

list of regional champions.

list of regional cup winners.


About this document

Thanks to Hans Schöggl and Carlos Santos

Prepared and maintained by Adri van Veen and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Adri van Veen and Karel Stokkermans
Last updated: 27 Nov 2022

(C) Copyright Adri van Veen, Karel Stokkermans and RSSSF 2018/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.