Australia 2016/17


Hyundai A-League
FFA Cup 2017
National Premier Leagues Playoffs 2017
State Leagues 2017

Hyundai A-League

Preliminary Stage | Playoff Stage 

Preliminary Stage

Final Table:

 1.Sydney FC                 27  20  6  1  55-12  66  Qualified
 2.Melbourne Victory         27  15  4  8  49-31  49  Qualified
 3.Brisbane Roar             27  11  9  7  43-37  42  Qualified
 4.Melbourne City            27  11  6 10  49-44  39  Qualified
 5.Perth Glory               27  10  9  8  53-53  39  Qualified
 6.Western Sydney Wanderers  27   8 12  7  35-35  36  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Wellington Phoenix        27   8  6 13  41-46  30
 8.Central Coast Mariners    27   6  5 16  31-52  23
 9.Adelaide United           27   5  8 14  25-46  23  [C]
10.Newcastle Jets            27   5  7 15  28-53  22

Round 1
[Oct 7]
Brisbane Roar             1-1 Melbourne Victory         
[Oct 8]
Wellington Phoenix        0-1 Melbourne City            
Western Sydney Wanderers  0-4 Sydney FC                 
Perth Glory               3-3 Central Coast Mariners    
[Oct 9]
Newcastle Jets            1-1 Adelaide United           

Round 2
[Oct 14]
Adelaide United           1-2 Western Sydney Wanderers  
[Oct 15]
Sydney FC                 4-0 Central Coast Mariners    
Melbourne Victory         1-4 Melbourne City            
[Oct 16]
Newcastle Jets            4-0 Brisbane Roar             
Perth Glory               2-0 Wellington Phoenix        

Round 3
[Oct 21]
Melbourne City            2-3 Perth Glory               
[Oct 22]
Central Coast Mariners    0-1 Brisbane Roar             
Adelaide United           1-2 Melbourne Victory         
[Oct 23]
Wellington Phoenix        0-1 Sydney FC                 
Western Sydney Wanderers  2-2 Newcastle Jets            

Round 4
[Oct 28]
Melbourne City            2-1 Adelaide United           
[Oct 29]
Newcastle Jets            0-2 Sydney FC                 
Western Sydney Wanderers  1-1 Central Coast Mariners    
[Oct 30]
Brisbane Roar             2-1 Perth Glory               
[Oct 31]
Melbourne Victory         6-1 Wellington Phoenix        

Round 5
[Nov 4]
Brisbane Roar             1-0 Melbourne City            
[Nov 5]
Wellington Phoenix        2-0 Newcastle Jets            
Sydney FC                 2-1 Melbourne Victory         
[Nov 6]
Adelaide United           1-2 Central Coast Mariners    
Perth Glory               2-2 Western Sydney Wanderers  

Round 6
[Nov 10]
Melbourne City            2-1 Newcastle Jets            
[Nov 11]
Adelaide United           1-1 Brisbane Roar             
[Nov 12]
Central Coast Mariners    0-2 Wellington Phoenix        
Melbourne Victory         3-0 Western Sydney Wanderers  
[Nov 13]
Sydney FC                 4-1 Perth Glory               

Round 7
[Nov 18]
Western Sydney Wanderers  1-1 Melbourne City            
Perth Glory               3-1 Adelaide United           
[Nov 19]
Brisbane Roar             1-1 Sydney FC                 
[Nov 20]
Newcastle Jets            1-1 Central Coast Mariners    
[Jan 17]
Wellington Phoenix        3-0 Melbourne Victory         

Round 8
[Nov 24]
Central Coast Mariners    2-0 Perth Glory               
[Nov 25]
Western Sydney Wanderers  1-1 Brisbane Roar             
[Nov 26]
Melbourne Victory         2-0 Newcastle Jets            
Sydney FC                 0-0 Adelaide United           
[Nov 27]
Melbourne City            2-1 Wellington Phoenix        

Round 9
[Dec 2]
Melbourne Victory         1-1 Perth Glory               
[Dec 3]
Central Coast Mariners    1-4 Western Sydney Wanderers  
Melbourne City            1-1 Brisbane Roar             
[Dec 4]
Newcastle Jets            0-2 Sydney FC                 
Adelaide United           2-0 Wellington Phoenix        

Round 10
[Dec 9]
Sydney FC                 1-1 Melbourne City            
[Dec 10]
Wellington Phoenix        3-0 Central Coast Mariners    
Western Sydney Wanderers  0-3 Melbourne Victory         
Perth Glory               1-2 Newcastle Jets            
[Dec 11]
Brisbane Roar             4-0 Adelaide United           

Round 11
[Dec 16]
Newcastle Jets            2-1 Adelaide United           
[Dec 17]
Wellington Phoenix        2-2 Western Sydney Wanderers  
Melbourne City            1-2 Melbourne Victory         
Perth Glory               1-4 Sydney FC                 
[Dec 18]
Central Coast Mariners    1-2 Brisbane Roar             

Round 12
[Dec 23]
Brisbane Roar             1-1 Western Sydney Wanderers  
[Dec 26]
Newcastle Jets            2-2 Wellington Phoenix        
Adelaide United           0-4 Sydney FC                 
[Dec 27]
Melbourne City            3-3 Perth Glory               
[Dec 28]
Melbourne Victory         4-1 Central Coast Mariners    

Round 13
[Dec 30]
Sydney FC                 2-0 Brisbane Roar             
[Dec 31]
Central Coast Mariners    2-2 Melbourne City            
[Jan 1]
Wellington Phoenix        0-0 Adelaide United           
Western Sydney Wanderers  1-1 Perth Glory               
[Jan 2]
Melbourne Victory         4-2 Newcastle Jets            

Round 14
[Jan 5]
Perth Glory               2-1 Wellington Phoenix        
[Jan 6]
Melbourne City            1-0 Western Sydney Wanderers  
[Jan 7]
Brisbane Roar             2-3 Newcastle Jets            
Adelaide United           0-2 Melbourne Victory         
[Jan 8]
Central Coast Mariners    2-3 Sydney FC                 

Round 15
[Jan 12]
Adelaide United           2-1 Melbourne City            
[Jan 13]
Melbourne Victory         3-2 Brisbane Roar             
[Jan 14]
Wellington Phoenix        1-0 Central Coast Mariners    
Sydney FC                 0-0 Western Sydney Wanderers  
[Jan 15]
Newcastle Jets            2-2 Perth Glory               

Round 16
[Jan 19]
Melbourne City            2-1 Central Coast Mariners    
[Jan 20]
Sydney FC                 2-0 Adelaide United           
[Jan 21]
Wellington Phoenix        0-1 Brisbane Roar             
Perth Glory               2-1 Melbourne Victory         
[Jan 22]
Western Sydney Wanderers  2-0 Newcastle Jets            

Round 17
[Jan 26]
Melbourne Victory         1-2 Sydney FC                 
[Jan 27]
Newcastle Jets            2-1 Melbourne City            
[Jan 28]
Central Coast Mariners    2-0 Perth Glory               
Brisbane Roar             2-1 Western Sydney Wanderers  
[Jan 29]
Adelaide United           2-2 Wellington Phoenix        

Round 18
[Feb 3]
Brisbane Roar             0-0 Sydney FC                 
[Feb 4]
Wellington Phoenix        1-3 Western Sydney Wanderers  
Melbourne Victory         2-1 Melbourne City            
Perth Glory               3-2 Newcastle Jets            
[Feb 5]
Central Coast Mariners    2-1 Adelaide United           

Round 19
[Feb 9]
Sydney FC                 3-1 Wellington Phoenix        
[Feb 10]
Adelaide United           0-5 Perth Glory               
[Feb 11]
Melbourne City            2-2 Brisbane Roar             
[Feb 12]
Western Sydney Wanderers  0-2 Central Coast Mariners    
[Feb 13]
Newcastle Jets            0-0 Melbourne Victory         

Round 20
[Feb 17]
Adelaide United           1-0 Newcastle Jets            
[Feb 18]
Wellington Phoenix        1-5 Melbourne City            
Western Sydney Wanderers  1-0 Sydney FC                 
Perth Glory               2-2 Brisbane Roar             
[Feb 19]
Central Coast Mariners    0-3 Melbourne Victory         

Round 21
[Feb 24]
Melbourne City            1-3 Sydney FC                 
[Feb 25]
Brisbane Roar             1-2 Wellington Phoenix        
Melbourne Victory         2-1 Adelaide United           
Perth Glory               2-0 Western Sydney Wanderers  
[Feb 26]
Newcastle Jets            1-1 Central Coast Mariners    

Round 22
[Mar 3]
Sydney FC                 1-0 Melbourne Victory         
[Mar 4]
Wellington Phoenix        3-3 Perth Glory               
Western Sydney Wanderers  0-0 Adelaide United           
[Mar 5]
Central Coast Mariners    2-3 Melbourne City            
Newcastle Jets            1-3 Brisbane Roar             

Round 23
[Mar 10]
Sydney FC                 1-0 Central Coast Mariners    
[Mar 11]
Melbourne Victory         4-1 Perth Glory               
[Mar 18]
Melbourne City            4-0 Newcastle Jets            
[Mar 19]
Adelaide United           2-1 Brisbane Roar             
Western Sydney Wanderers  3-1 Wellington Phoenix        

Round 24
[Mar 24]
Western Sydney Wanderers  3-1 Melbourne City            
[Mar 25]
Central Coast Mariners    2-3 Adelaide United           
Brisbane Roar             1-0 Melbourne Victory         
[Mar 26]
Wellington Phoenix        5-0 Newcastle Jets            
Perth Glory               0-3 Sydney FC                 

Round 25
[Mar 31]
Adelaide United           1-1 Perth Glory               
[Apr 1]
Newcastle Jets            0-3 Western Sydney Wanderers  
Sydney FC                 3-0 Melbourne City            
[Apr 2]
Melbourne Victory         0-3 Wellington Phoenix        
Brisbane Roar             5-1 Central Coast Mariners    

Round 26
[Apr 7]
Melbourne City            1-0 Adelaide United           
[Apr 8]
Wellington Phoenix        1-1 Sydney FC                 
Western Sydney Wanderers  0-0 Melbourne Victory         
Perth Glory               3-1 Brisbane Roar             
[Apr 9]
Central Coast Mariners    2-0 Newcastle Jets            

Round 27
[Apr 14]
Melbourne Victory         1-0 Central Coast Mariners    
[Apr 15]
Sydney FC                 2-0 Newcastle Jets            
Adelaide United           2-2 Western Sydney Wanderers  
[Apr 16]
Brisbane Roar             4-3 Wellington Phoenix        
Perth Glory               5-4 Melbourne City            

Final Table:

 1.Sydney FC                 27  20  6  1  55-12  66  Qualified
 2.Melbourne Victory         27  15  4  8  49-31  49  Qualified
 3.Brisbane Roar             27  11  9  7  43-37  42  Qualified
 4.Melbourne City            27  11  6 10  49-44  39  Qualified
 5.Perth Glory               27  10  9  8  53-53  39  Qualified
 6.Western Sydney Wanderers  27   8 12  7  35-35  36  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Wellington Phoenix        27   8  6 13  41-46  30
 8.Central Coast Mariners    27   6  5 16  31-52  23
 9.Adelaide United           27   5  8 14  25-46  23  [C]
10.Newcastle Jets            27   5  7 15  28-53  22

Playoff Stage

First Round 
[Apr 21]
Brisbane Roar             1-1 Western Sydney Wanderers  [aet, 6-5 pen]
[Apr 23]
Melbourne City            0-2 Perth Glory               

Semifinals
[Apr 29]
Sydney FC                 3-0 Perth Glory               
[Apr 30]
Melbourne Victory         1-0 Brisbane Roar             

Final [May 7]
Sydney FC                 1-1 Melbourne Victory         [aet, 4-2 pen]

Westfield FFA Cup 2017

Quarterfinals
[Sep 13]
Sydney FC                 2-0 Melbourne City 
Heidelberg United         0-3 Adelaide United
[Sep 20]
Blacktown City            2-2 Western Sydney Wanderers  [aet, 2-4 pen]
Gold Coast City           0-6 South Melbourne
 
Semifinals
[Oct 11]
South Melbourne           1-5 Sydney FC
[Oct 24]
Western Sydney Wanderers  1-2 Adelaide United

Final [Nov 21, at Allianz Stadium, Sydney; att: 13,452]
Sydney FC                 2-1 Adelaide United           [aet]
  [Ninkovic 19, Bobo 111; Mileusnic 67]


State Leagues 2017

National Premier League Playoffs
Australian Capital Territory | New South Wales | Northern New South Wales | Northern Territory | Queensland | South Australia | Tasmania | Victoria | Western Australia


National Premier League Playoffs 2017


NB: winners also qualify for the 2018 FFA Cup;
    as the Northern Territory is not part of the National Premier Leagues-NPL,
    no team enters the NPL playoffs. 

Participants:

Australian/Federal Capital Territory: Canberra Olympic Football Club (Canberra)
New South Wales: APIA Leichhardt TigersFootball Club (Sydney)
Northern New South Wales: Edgeworth Eagles Football Club (Lake Macquarie)
Queensland: Brisbane Strikers (Brisbane)
South Australia: Adelaide City Football Club (Adelaide)
Tasmania: South Hobart Football Club (Hobart)
Victoria: Heidelberg United Football Club (Melbourne)
Western Australia: Bayswater City Soccer Club (Perth)

Quarterfinals 
[Sep 16]
Adelaide City FC          0-1 APIA Leichhardt Tigers FC
  [Sekiya 73] 
Canberra Olympic FC       1-4 Edgeworth Eagles FC
  [Tsekenis 26; Sanders 15, Evans 44, McBreen 75, 89] 
South Hobart FC           2-4 Brisbane Strikers
  [Turner 72, 79; Palmer 8, Jake McLean 10, 90+1, Stewart 62pen] 
[Sep 17]
Bayswater City SC         1-3 Heidelberg United FC      [aet]
  [Marulanda 48pen; Kenny Athiu 36pen, 97, Sean Ellis 102] 

Semifinals 
[Sep 23]
Heidelberg United FC      2-1 APIA Leichhardt Tigers FC
  [Noon 56, Cartanos 83; Biczo 28] 
[Sep 24]
Edgeworth Eagles FC       0-2 Brisbane Strikers
  [Stewart 28, Lee 90+5pen]

Final [Sep 30]
Brisbane Strikers         0-2 Heidelberg United FC
  [Zahra 42, Sean Ellis 61]


Australian Capital Territory 2017

National Premier League

Final Table:

 1. Canberra Olympic         18  15  2  1  63-22  47  Qualified
 2. FFA Centre of Excellence 18  11  3  4  50-17  36  Ineligible for final series 
 3. Belconnen United         18  11  1  6  55-24  34  Qualified
 4. Gungahlin United         18  10  2  6  32-32  32  Qualified
 5. Canberra FC              18   9  4  5  45-21  31  Qualified
 6. Tigers FC                18   9  0  9  40-37  27
 7. Tuggeranong United       18   8  2  8  30-34  26
 8. Woden Weston             18   4  2 12  31-52  14
 9. Riverina Rhinos          18   1  4 13  15-71   7
10. Monaro Pantherfs         18   1  2 15  11-62   5

NB: FFA Centre of Excellence withdrew after the season.

Minor Semifinal [Aug 27]
Gungahlin United            3-0 Canberra FC
 
Major Semifinal [Aug 26]
Canberra Olympic            2-2 Belconnen United            [aet, 2-4 pen]
 
Preliminary Final [Sep 2]
Canberra Olympic            2-0 Gungahlin United
 
Grand Final [Sep 9]
Belconnen United            2-1 Canberra Olympic

Capital League

Final Table:

 1. ANU FC                   18  13  2  3  71-28  41  Qualified
 2. O'Connor Knights         18  11  3  4  53-34  36  Qualified
 3. Weston Molonglo          18  10  2  6  48-31  32  Qualified
 4. Canberra Olympic         18   8  4  6  31-37  28  Qualified
 5. White Eagles             18   8  2  8  35-31  26
 6. Queanbeyan City          18   5  1 12  18-40  16
 7. Narrabundah              18   4  2 12  32-52  14
 8. Cooma SC   

Final Series
Weston Molonglo             4-1 Canberra Olympic  
ANU FC                      1-2 O'Connor Knights  
ANU FC                      5-3 Weston Molonglo             [aet]

Grand Final
O'Connor Knights            1-5 ANU FC  

State League One

Final Table:

 1. Narrabundah B            16  15  0  1  54-11  45  Qualified
 2. UCU Pumas                16  13  1  2  47-26  40  Qualified
 3. Belconnen United B       16  10  4  2  47-26  34  Qualified
 4. ANU FC B                 16   8  3  5  42-28  27  Qualified
 5. Weston Molonglo B        16   6  4  6  35-32  22
 6. Goulburn Strikers        16   5  5  6  39-35  20
 7. ADFA                     16   5  3  8  38-36  18
 8. Lanyon United            16   5  3  8  31-36  18
 9. Tuggeranong United B     16   4  2 10  34-65  14
10. Brindabella Blues        16   2  2 12  21-39   8
11. Monaro Panthers B        16   1  1 14  22-76   4

Final Series
Belconnen United B          4-0 ANU FC B            
Narrabundah B               1-0 UCU Pumas           
UCU Pumas                   0-1 Belconnen United B  

Grand Final
Narrabundah B               3-1 Belconnen United B

State League Two

Reported Final Table:

 1. ANU FC C                 16  13  1  2  39-10  40  Qualified
 2. GWC Stags                16  12  1  3  43-23  37  Qualified
 3. Belsouth                 16  10  3  3  44-22  33  Qualified
 4. Canberra City B          16   9  1  6  45-18  28  Qualified
 5. Weston Molonglo C        16   7  3  6  47-41  24
 6. ADFA B                   16   7  2  7  22-24  23
 7. Lanyon United C          16   6  2  8  24-30  20
 8. Brindabella Blues B      16   4  2 10  18-27  14
 9. UCU Pumas B              16   3  4  9  33-33  13
10. Gungahlin United B       16   3  2 11  13-70  11
11. Belwest Foxes            16   3  1 12  25-53  10
NB: total goal difference +2.

Final Series
Belsouth                    5-0 Canberra City B  
ANU FC C                    1-0 GWC Stags        
GWC Stags                   4-1 Belsouth         

Grand Final
ANU FC C                    1-0 GWC Stags  

New South Wales 2017

National Premier League

Final Table:

 1. APIA Leichhardt Tigers   22  16  1  5  50-18  49  Qualified
 2. Blacktown City           22  14  5  3  45-22  47  Qualified
 3. Rockdale City Suns       22  12  6  4  42-28  42  Qualified
 4. Manly United             22  13  3  6  47-36  42  Qualified
 5. Sydney Olympic           22  12  4  6  35-23  40  Qualified
 6. Wollongong Wolves        22  12  1  9  35-28  37
 7. Sydney United 58         22  10  4  8  42-27  34
 8. Hakoah Sydney City East  22   6  6 10  28-35  24
 9. Bonnyrigg White Eagles   22   5  4 13  31-50  19
10. Sutherland Sharks        22   5  1 16  29-55  16
11. Sydney FC B              22   6  2 14  34-52  14  [-6]
12. Parramatta FC            22   1  3 18  16-60   6

Final Series
Manly United                2-1 Sydney Olympic      
Blacktown City              2-4 Rockdale City Suns  
Blacktown City              0-2 Manly United        
APIA Leichhardt Tigers      5-0 Rockdale City Suns  
Rockdale City Suns          2-2 Manly United                [aet, Manly on pen]

Grand Final
APIA Leichhardt Tigers      0-0 Manly United                [aet, Manly on pen]

National Premier League Two

Final Table:

 1. Marconi Stallions        26  20  2  4  70-29  62  Qualified
 2. St.George FC             26  14  2 10  56-50  44  Qualified
 3. Mt.Druitt Town Rangers   26  12  5  9  50-42  41  Qualified
 4. Central Coast Mariners B 26  12  4 10  70-49  40  Qualified
 5. North Shore Mariners     26  11  7  8  51-39  40  Qualified
 6. Northern Tigers          26  11  7  8  49-43  40  Qualified
 7. West.Sydney Wanderers B  26  11  5 10  52-54  38
 8. Mounties Wanderers       26  11  4 11  50-44  37
 9. Spirit FC                26  10  5 11  39-45  35
10. Bankstown Berries        26   9  6 11  40-45  33
11. Hills Brumbies           26   9  5 12  53-58  32
12. Blacktown Spartans       26   9  3 14  47-60  30
13. Macarthur Rams           26   9  2 15  38-58  29
14. Bankstown City Lions     26   5  1 20  32-81  16

Final Series
Central Coast Mariners B    1-3 North Shore Mariners    
Mt.Druitt Town Rangers      1-1 Northern Tigers             [aet, Rangers on pen]
Marconi Stallions           2-1 North Shore Mariners    
St.George FC                2-4 Mt.Druitt Town Rangers  

Grand Final
Marconi Stallions           5-1 Mt.Druitt Town Rangers  

National Premier League Three

Final Table:

 1. Rydalmere Lions          26  22  1  3  95-33  67  Qualified
 2. Fraser Park              26  21  2  3  81-19  65  Qualified
 3. St.George City           26  15  4  7  67-35  49  Qualified
 4. Dulwich Hill             26  15  3  8  70-45  48  Qualified
 5. SD Raiders               26  11  8  7  48-38  41  Qualified
 6. Gladesville Ryde Magic   26  10  9  7  46-34  39  Qualified
 7. Hawkesbury City          26  11  6  9  51-43  39
 8. Sydney University        26  12  2 12  53-53  38
 9. Dunbar Rovers            26   7  8 11  59-52  29
10. Stanmore Hawks           26   8  3 15  34-59  27
11. Granville Rage           26   6  8 12  28-39  26
12. Western NSW Mariners FC  26   4  5 17  24-80  17
13. Inter Lions              26   5  1 20  29-108 16
14. Balmain Tigers FC        26   2  6 18  30-77  12

NB: St.George FA were renamed St.George City.

Final Series
Dulwich Hill                0-1 SD Raiders                  [aet]
St.George City              2-1 Gladesville Ryde Magic  
Rydalmere Lions             4-2 SD Raiders              
Fraser Park                 3-0 St.George City          

Grand Final
Rydalmere Lions             1-2 Fraser Park                 [aet]

State League

Final Table:

 1. Bankstown United         18  14  0  4  49-17  42  Qualified
 2. Camden Tigers            18  12  4  2  58-31  40  Qualified
 3. Nepean FC                18  11  2  5  36-19  35  Qualified
 4. Hurstville FC            18  11  2  5  35-18  35  Qualified
 5. University of NSW        18  11  1  6  49-32  34
 6. Prospect United          18   9  2  7  37-32  29
 7. Hurstville C. Minotaurs  18   7  2  9  36-30  23
 8. Western Condors          18   3  1 14  17-59  10
 9. Gazy Auburn              18   2  1 15  22-58   7
10. Wagga City Wanderers     18   2  1 15  17-60   7

Final Series
Nepean FC                   5-2 Hurstville FC  
Bankstown United            4-1 Camden Tigers  
Camden Tigers               2-0 Nepean FC                   [aet]

Grand Final
Bankstown United            2-4 Camden Tigers               [aet]

Northern New South Wales - National Premier League

Final Table:

 1. Edgeworth Eagles         20  13  4  3  42-14  43  Final Series
 2. Hamilton Olympic         20  12  4  4  39-20  40  Final Series
 3. Lambton Jaffas           20  12  3  5  49-29  39  Final Series
 4. Broadmeadow Magic        20  12  3  5  39-27  39  Final Series
 5. Valentine FC             20  11  2  7  35-32  35
 6. Maitland FC              20   9  4  7  40-30  31
 7. Lake Macquarie City      20   6  5  9  27-39  23
 8. Charlestown City Blues   20   5  4 11  25-33  19
 9. Adamstown Rosebud        20   5  4 11  27-48  19
10. Newcastle Jets Youth     20   4  3 13  32-55  15
11. Weston Workers           20   1  4 15  18-46   7

Final Series
Edgeworth Eagles        1-0 1-2 Broadmeadow Magic           [aet, Edgeworth on pen]
Hamilton Olympic        1-2 1-2 Lambton Jaffas    

Grand Final
Edgeworth Eagles            0-2 Lambton Jaffas              [aet]

Northern New South Wales - Division One

Final Table:

 1. Cooks Hill United        20  13  4  3  66-36  43  Final Series
 2. Kahibah                  20  13  2  5  49-18  41  Final Series
 3. Belmont Swansea United   20  13  2  5  45-28  41  Final Series
 4. Thornton Redbacks        20  12  3  5  51-22  39  Final Series
 5. South Cardiff            20  11  2  7  36-25  35
 6. West Wallsend            20   9  2  9  39-44  29
 7. Wallsend                 20   8  1 11  30-49  25
 8. New Lambton              20   6  4 10  48-45  22
 9. Singleton                20   6  1 13  28-49  19
10. Toronto Awaba            20   5  3 12  29-57  18
11. Cessnock City Hornets    20   0  4 16  17-65   4

Final Series
Thornton Redbacks       0-3 1-7 Cooks Hill United  
Belmont Swansea United  0-2 3-0 Kahibah           

Grand Final
Cooks Hill United           4-0 Belmont Swansea United 

Northern New South Wales - Zone Premier League

Final Table:

 1. Newcastle Suns           18  14  1  3  80-24  43  Final Series
 2. Beresfield               18   9  5  4  50-28  32  Final Series
 3. Swansea                  18   9  4  5  30-21  31  Final Series
 4. Dudley Redhead United    18   8  5  5  26-18  29  Final Series
 5. Kotara South             18   8  2  8  30-31  26
 6. Mayfield United          18   7  2  9  28-32  23
 7. Jesmond                  18   7  2  9  31-47  23
 8. Cardiff City             18   6  4  8  36-39  22
 9. Warners Bay              18   4  3 11  24-59  15
10. University               18   3  2 13  27-63  11

Final Series
Swansea                 2-2 2-3 Beresfield                  [aet]
Dudley Redhead United   1-2 1-0 Newcastle Suns              [Suns on away goals]

Grand Final
Newcastle Suns              2-3 Beresfield  

Northern Territory 2017

Norzone Premier League

Table:

 1. Hellenic                 20  19  0  1  98-19  57  Final Series
 2. Darwin Olympic           21  13  2  6  59-35  41  Final Series
 3. Darwin Rovers            20  11  1  8  54-49  34  Final Series
 4. Casuarina                20  10  2  8  49-50  32  Final Series
 5. Mindil Aces              20   5  3 12  32-69  18
 6. Port Darwin              20   1  0 19  15-70   3
 7. University Azzurri        5   0  0  5   0-15   0

Final Series
Darwin Rovers               2-4 Casuarina       
Hellenic                    3-0 Darwin Olympic  
Darwin Olympic              2-1 Casuarina       

Grand Final
Darwin Olympic              3-2 Hellenic                    [aet]

Southern Premier League

Final Table:

 1. Celtic FC                16  14  0  2  66-16  42  Final Series
 2. Scorpions                16  10  1  5  67-32  31  Final Series
 3. Vikings FC               16   8  0  8  61-42  24  Final Series
 4. Stormbirds SC            16   6  1  9  45-53  19  Final Series
 5. Verdi FC                 16   1  0 15  13-109  3

NB: Scorpions withdrew after the season.

Final Series   
Vikings FC                  5-2 Stormbirds SC  
Celtic FC                   2-0 Scorpions     
Scorpions                   1-2 Vikings FC     

Grand Final
Celtic FC                   2-1 Vikings FC 

Queensland 2017

National Premier League

Final Table:

 1. Brisbane Strikers        22  16  3  3  68-21  51  Final Series
 2. Gold Coast City          22  15  3  4  59-25  48  Final Series
 3. Western Pride            22  12  5  5  73-27  41  Final Series
 4. Moreton Bay United       22  12  5  5  49-27  41  Final Series
 5. Brisbane Olympic         22  12  4  6  57-27  40
 6. Brisbane City            22  12  1  9  51-32  37
 7. Far North Queensland Heat22   9  4  9  38-37  31
 8. Northern Fury            22   7  4 11  36-55  25
 9. Redlands United          22   6  4 12  30-53  22
10. SW Queensland Thunder    22   6  2 14  26-51  20
11. Brisbane Roar Youth      22   5  3 14  33-66  18
12. Sunshine Coast           22   0  2 20  18-117  2

Final Series
Brisbane Strikers           1-3 Moreton Bay United  
Gold Coast City             0-3 Western Pride       

Grand Final
Western Pride               2-1 Moreton Bay United

Brisbane Premier League

Final Table:

 1. Rochedale Rovers         22  13  6  3  50-28  45  Final Series
 2. Peninsula Power          22  13  4  5  47-31  43  Final Series
 3. Lions FC                 22  13  3  6  65-29  42  Final Series
 4. Mitchelton               22   9  5  8  47-41  32  Final Series
 5. Albany Creek             22   9  5  8  42-38  32 
 6. Eastern Suburbs          22   8  7  7  41-31  31
 7. Holland Park Hawks       22   8  6  8  56-45  30
 8. Souths United            22   8  5  9  45-41  29
 9. Ipswich Knights          22   7  6  9  27-54  27
10. Grange Thistle           22   6  4 12  37-57  22
11. Logan Lightning          22   6  2 14  38-57  20
12. Capalaba                 22   4  3 15  32-75  15

NB: Albany Creek and Grange Thistle withdrew after the season.

Final Series
Lions FC                    3-0 Mitchelton       
Rochedale Rovers            0-5 Peninsula Power  
Rochedale Rovers            1-2 Lions FC        

Grand Final
Peninsula Power             0-1 Lions FC 

Capital League Division One

Final Table:

 1. Taringa Rovers           22  16  3  3  63-19  51  Final Series
 2. North Pine               22  14  3  5  65-38  45  Final Series
 3. Brisbane Knights         22  12  3  7  57-48  39  Final Series
 4. Wolves FC                22  12  2  8  53-38  38  Final Series
 5. Acacia Ridge             22  11  1 10  40-33  34
 6. Bayside United           22  10  4  8  40-35  34
 7. Southside Eagles         22   9  6  7  51-33  33
 8. The Gap                  22  10  2 10  39-48  32
 9. University of Queensland 22   8  3 11  41-39  27
10. Mount Gravatt            22   6  5 11  34-44  23
11. North Star               22   6  4 12  44-47  22
12. Moggill United           22   0  0 22  19-124  0

Final Series
Brisbane Knights            6-2 Wolves FC         
Taringa Rovers              1-0 North Pine        
North Pine                  1-1 Brisbane Knights            [aet, North Pine on pen]

Grand Final
Taringa Rovers              3-2 North Pine                  [aet]

Capital League Division Two

Final Table:

 1. Centenary Stormers       22  18  2  2  77-26  56  Final Series
 2. Virginia United          22  17  1  4  66-19  52  Final Series
 3. Ipswich City             22  15  1  6  83-32  46  Final Series
 4. Annerley                 22  15  0  7  70-33  45  Final Series
 5. Toowong                  22  11  3  8  40-41  36
 6. Brisbane Phoenix         22  11  2  9  55-39  35
 7. Western Spirit           22  10  3  9  56-39  33
 8. New Farm United          22   9  4  9  41-47  31
 9. Pine Hills               22   7  1 14  35-54  22
10. Oxley United             22   6  3 13  30-52  21
11. Pine Rivers United       22   2  1 19  22-96   7
12. Park Ridge               22   0  1 21  15-112  1

NB: Brisbane Force were renamed Brisbane Phoenix, who withdrew after the season.

Final Series
Ipswich City                1-3 Annerley         
Centenary Stormers          2-1 Virginia United  
Virginia United             2-0 Annerley         

Grand Final
Centenary Stormers          1-2 Virginia United  

South Australia 2017

National Premier League

Final Table:

 1. MetroStars               22  14  5  3  48-26  47  Final Series
 2. Adelaide Comets          22  12  3  7  50-30  39  Final Series
 3. Croydon Kings            22  11  3  8  24-24  36  Final Series
 4. West Adelaide            22  10  4  8  44-39  34  Final Series
 5. Para Hills Knights       22  11  0 11  28-36  33  Final Series
 6. Adelaide City            22  16  2  4  60-19  32  [-18]  Final Series
 7. Adelaide Olympic         22   9  3 10  33-42  30
 8. West Torrens Birkalla    22   7  6  9  32-34  27
 9. Campbelltown City        22   7  4 11  33-36  25
10. Adelaide United Youth    22   7  3 12  31-54  24
11. Adelaide Blue Eagles     22   5  5 12  33-49  20
12. Cumberland United        22   3  2 17  16-43  11
NB: Adelaide City had 18 points deducted after the season; they entered the final
      series as winners of the regular season but were stripped of that title.

Final Series
Adelaide City           1-0 2-1 MetroStars        
Adelaide Comets             3-2 Para Hills Knights 
Croydon Kings               2-1 West Adelaide      
Adelaide Comets             2-4 Croydon Kings     
MetroStars                  1-2 Croydon Kings   

Grand Final
Adelaide City               1-2 Croydon Kings 

State League One

Final Table:

 1. South Adelaide           22  15  5  2  53-21  50  Final Series
 2. Western Strikers         22  15  3  4  44-27  48  Final Series
 3. Modbury Jets             22  10  5  7  40-30  35  Final Series
 4. Sturt Lions              22  11  2  9  36-30  35  Final Series
 5. White City Woodville     22   9  6  7  40-35  33  Final Series
 6. Raiders                  22   7  7  8  38-32  28  Final Series
 7. Cove                     22   7  7  8  38-43  28
 8. Noarlunga United         22   7  5 10  35-42  26
 9. Pirates                  22   7  5 10  32-42  26
10. Salisbury United         22   5  6 11  37-55  21
11. Adelaide Hills           22   5  4 13  36-51  19
12. Adelaide Victory         22   5  3 14  34-55  18

Final Series
Western Strikers        2-0 1-0 South Adelaide
Modbury Jets                0-4 Raiders         
Sturt Lions                 1-0 White City Woodville  
Sturt Lions                 2-1 Raiders       
South Adelaide              0-2 Sturt Lions     

Grand Final
Western Strikers            0-2 Sturt Lions 

State League Two

Final Table:

 1. Seaford Rangers          22  17  1  4  60-22  52  Final Series
 2. Northern Demons          22  16  2  4  61-19  50  Final Series
 3. Fulham United            22  15  3  4  77-27  48  Final Series
 4. Adelaide Cobras          22  13  4  5  51-24  43  Final Series
 5. Vipers FC                22  12  3  7  52-29  39  Final Series
 6. Eastern United           22  12  3  7  34-22  39  Final Series
 7. Adelaide University      22  11  2  9  53-45  35
 8. Gawler                   22   9  3 10  47-49  30
 9. Playford City Patriots   22   4  4 14  38-62  16
10. Modbury Vista            22   3  3 16  29-92  12
11. Mount Barker United      22   2  4 16  22-59  10
12. University S.Australia   22   1  2 19  20-94   5

Final Series
Northern Demons         0-1 2-2 Seaford Rangers 
Adelaide Cobras             2-1 Vipers FC                   [aet]
Fulham United               3-1 Eastern United   
Fulham United               2-1 Adelaide Cobras  
Northern Demons             1-5 Fulham United    

Grand Final
Seaford Rangers             2-1 Fulham United               [aet]

Amateur Division One

Saturday

Table:

 1. Sturt Marion             18  14  1  3  54-29  43
 2. Bosa                     18  14  0  4  70-16  42
 3. St.Peters                17  11  2  4  40-22  35
 4. Croydon Cougars          17  10  2  5  38-34  32
 5. Modbury Jets             18  10  1  7  35-28  31
 6. Adelaide Villa           18   6  4  8  40-39  22
 7. Adelaide Pumas           18   4  5  9  28-45  17
 8. USC Lion                 18   4  2 12  23-49  14
 9. Adelaide University      18   3  4 11  30-58  13
10. Salisbury Villa          18   2  1 15  13-51   7

NB: Adelaide Villa withdrew after the season.

Sunday

Final Table:

 1. Elizabeth Downs          18  16  2  0  90-16  50
 2. Parafield Gardens        18  11  3  4  43-32  36
 3. Brahma Lodge             18  11  1  6  64-30  34
 4. Elizabeth Vale           18   9  5  4  39-45  32
 5. Salisbury Inter          18   8  5  5  36-28  29
 6. Salisbury Florina        18   7  2  9  32-60  23
 7. Ingle Farm               18   5  3 10  25-36  18
 8. Para Hills East          18   5  0 13  30-47  15
 9. Modbury Vista            18   4  3 11  25-52  15
10. Southern Knights         18   2  0 16  25-63   6

Tasmania 2017

National Premier League

Final Table:

 1. South Hobart             21  18  1  2  87-19  55  Champions
 2. Olympia Warriors         21  13  4  4  59-28  43
 3. Devonport City           21  13  2  6  53-30  41
 4. Hobart Zebras            21   9  6  6  49-19  33
 5. Northern Rangers         21   5  5 11  27-51  20
 6. Launceston City          21   5  3 13  25-58  20
 7. Clarence United          21   4  4 13  23-70  16
 8. Kingborough Lions        21   2  5 14  16-64  11

Northern Championship

Final Table:

 1. Somerset                 21  20  0  1  93-20  60
 2. Devonport City B         21  12  2  7  58-41  38
 3. Launceston United        21  10  1 10  60-47  31
 4. Launceston City B        21   9  3  9  53-50  30
 5. Ulverstone               21   9  2 10  41-56  29
 6. Northern Rangers B       21   9  1 11  38-56  28
 7. Riverside Olympic        21   3  6 12  31-62  15
 8. Burnie United            21   4  1 16  28-70  13

Southern Championship

Final Table:

 1. Glenorchy Knights        19  15  2  2  89-20  47
 2. Beachside                19  14  3  2  73-24  45
 3. University               19  13  2  4  50-21  41
 4. Taroona                  19   9  2  8  44-36  29
 5. Nelson Eastern Suburbs   19   7  4  8  37-39  25
 6. New Town Eagles          19   8  1 10  37-39  25
 7. Hobart United            19   5  2 12  32-46  17
 8. Metro Claremont          19   3  2 14  28-76  11
 9. Southern FC              16   1  0 15   5-94   3

NB: after two round robins, the top-4 played an additional round robin,
      as did the teams placed 5th to 8th.

Southern League Two

Reported Table:

 1. Kingborough Lions B      18  15  2  1  85-19  47
 2. Olympia Warriors B       18  15  2  1  77-20  47
 3. Phoenix                  18  15  1  2  77-11  46
 4. University Cornbelters   16   8  2  6  48-40  26
 5. Derwent United           17   8  0  9  64-57  24
 6. Huon Valley              17   6  0 11  46-43  18
 7. South East United        18   6  0 12  38-68  18
 8. Southern FC B            17   5  2 10  27-41  17
 9. University Dynamo        15   2  1 12  25-71   7
10. Clarence United B        10   0  0 10   6-68   0
NB: 6 more wins than losses; total goal difference +55.

NB: Phoenix, Derwent United, Huon Valley, South East United,  Southern FC B
      and University Dynamo all withdrew after the season.


Victoria 2017

National Premier League

Final Table:

 1. Heidelberg United        26  17  3  6  53-26  54  Final Series
 2. South Melbourne          26  15  3  8  49-28  48  Final Series
 3. Avondale Heights         26  14  6  6  28-21  48  Final Series
 4. Bentleigh Greens         26  13  7  6  44-30  46  Final Series
 5. Green Gully Cavaliers    26  12  9  5  50-37  45  Final Series
 6. Oakleigh Cannons         26  11 10  5  43-23  43  Final Series
 7. Pascoe Vale              26  12  7  7  35-27  43
 8. Hume City                26   9  8  9  31-26  35
 9. Bulleen Lions            26   9  5 12  39-42  32
10. Kingston City            26   8  7 11  37-42  31
11. Port Melbourne Sharks    26   7  6 13  36-44  27
12. Melbourne Knights        26   6  6 14  31-48  24  Relegation Playoff
13. St.Albans Saints         26   3  6 17  20-56  15
14. North Geelong Warriors   26   1  7 18  21-67  10

Finals Series
 
Elimination Finals
[Aug 25]
Bentleigh Greens            4-0 Green Gully
[Aug 26]
Avondale                    1-2 Oakleigh Cannons            [aet]
 
Semifinals [Sep 1]
South Melbourne             2-2 Bentleigh Greens            [aet, 3-5 pen]
Heidelberg United           2-0 Oakleigh Cannons
 
Grand Final [Sep 10]
Bentleigh Greens            2-1 Heidelberg United           [aet]  

Promotion/Relegation Playoff
Dandenong City              1-0 Moreland Zebras 
Melbourne Knights           3-2 Dandenong City   

NB: all remained at former level.

National Premier League Two

East

Final Table:

 1. Dandenong Thunder        28  19  6  3  74-34  61  [-2]  Championship Playoff
 2. Dandenong City           28  15  5  8  58-33  50  Promotion Playoff
 3. Melbourne City B         28  11  8  9  68-49  41
 4. Goulburn Valley Suns     28  11  8  9  56-53  41
 5. Murray United            28  11  6 11  49-41  39
 6. Eastern Lions            28   9  6 13  42-54  33
 7. Springvale White Eagles  28  10  4 14  44-58  32  [-2]
 8. Box Hill United          28   6 13  9  44-51  31
 9. Nunawading City          28   8  5 15  53-68  29
10. Richmond                 28   6  7 15  36-69  25

West

Final Table:

 1. Northcote City           28  20  5  3  59-27  65  Championship Playoff
 2. Moreland Zebras          28  18  6  4  72-26  60  Promotion Playoff
 3. Moreland City            28  13  7  8  54-41  46
 4. Sunshine George Cross    28  13  7  8  41-33  46
 5. Whittlesea Ranges        28  11  6 11  55-43  39
 6. Brunswick City           28  10  6 12  42-47  36
 7. Ballarat City            28  10  5 13  47-51  35
 8. Werribee City            28  10  5 13  31-41  35
 9. Melbourne Victory B      28   8  5 15  55-56  29
10. Bendigo City             28   0  2 26  20-125  2

NB: Ballarat Red Devils were renamed Ballarat City;
    Bendigo City withdrew after the season.

Championship Playoff
Dandenong Thunder           2-0 Northcote City              [aet]

State League Division One

North/West

Final Table:

 1. Altona Magic             22  17  2  3  49-20  53  Championship Playoff
 2. Geelong                  22  14  3  5  48-24  45
 3. North Sunshine Eagles    22  12  6  4  50-29  42
 4. Preston Lions            22  11  4  7  42-26  37
 5. Sydenham Park            22  10  5  7  43-37  35
 6. Banyule City             22   9  4  9  38-30  31
 7. Keilor Park              22   9  4  9  28-32  31
 8. Western Suburbs          22   7  4 11  31-40  25
 9. Essendon Royals          22   5  6 11  29-47  21
10. Yarraville Glory         22   5  5 12  30-43  20
11. Westgate                 22   4  4 14  30-62  16
12. Altona East Phoenix      22   4  3 15  19-47  15

South/East

Table:

 1. Langwarrin               22  14  4  4  54-31  46  Championship Playoff
 2. Mornington               22  14  3  5  50-24  45
 3. Caulfield United Cobras  22  12  3  7  38-29  39
 4. Clifton Hill United      22  10  4  8  35-28  34
 5. Warragul United          21  10  3  8  34-27  33
 6. Malvern City             22   9  6  7  32-31  33
 7. Manningham United Blues  22   8  6  8  26-29  30
 8. Casey Comets             22   8  5  9  34-31  29
 9. Morwell Pegasus          22   9  0 13  31-37  27
10. St.Kilda                 21   7  4 10  23-30  25
11. South Springvale         22   5  5 12  20-43  20
12. Mooroolbark              22   2  3 17  22-59   9

Championship Playoff
Altona Magic                3-0 Langwarrin  

State League Division Two

North/West

Final Table:

 1. Altona City              22  16  5  1  56-13  53  Championship Playoff
 2. Hoppers Crossing         22  16  2  4  61-26  50
 3. Fitzroy City             22  14  4  4  54-22  46
 4. Hume United              22  13  5  4  57-32  44
 5. Corio                    22  13  3  6  55-37  42
 6. Geelong Rangers          22   9  3 10  45-48  30
 7. Sporting Whittlesea      22   8  4 10  50-58  28
 8. Cairnlea                 22   5  6 11  34-48  21
 9. Westvale                 22   6  3 13  28-53  21
10. Diamond Valley United    22   5  3 14  34-65  18
11. Essendon United          22   4  1 17  18-44  13
12. Moreland United          22   3  1 18  19-65  10

South/East

Final Table:

 1. Eltham Redbacks          22  16  2  4  56-21  50  Championship Playoff
 2. Beaumaris                22  15  2  5  59-29  47
 3. Doveton                  22  15  2  5  48-29  47
 4. Berwick City             22  13  4  5  52-27  43
 5. Mazenod United           22  12  3  7  55-34  39
 6. Old Scotch               22   8  5  9  30-37  29
 7. Heatherton United        22   8  3 11  36-47  27
 8. Frankston Pines          22   6  5 11  19-34  23
 9. Doncaster Rovers         22   6  4 12  32-42  22
10. North Caulfield          22   7  1 14  29-43  22
11. Peninsula Strikers       22   4  5 13  28-50  17
12. Seaford United           22   3  2 17  28-79  11

Championship Playoff
Altona City                 4-2 Eltham Redbacks

Western Australia 2017

National Premier League

Final Table:

 1. Bayswater City           26  17  5  4  55-33  56  Champions
 2. Inglewood United         26  16  7  3  73-33  55
 3. Perth SC                 26  17  3  6  62-30  54
 4. Sorrento                 26  14  5  7  53-34  47
 5. Floreat Athena           26  14  5  7  42-31  47
 6. ECU Joondalup            26  11  6  9  56-43  39
 7. Stirling Lions           26  10  5 11  40-43  35
 8. Subiaco                  26  11  2 13  39-48  35
 9. Cockburn City            26   8  7 11  38-42  31
10. Joondalup United         26   8  7 11  46-60  31
11. Armadale                 26   7  6 13  34-51  27
12. Perth Glory B            26   5  4 17  28-49  19
13. Balcatta                 26   5  4 17  25-54  19
14. Mandurah City            26   3  6 17  21-61  15

State League Division One

Final Table:

 1. Western Knights          20  13  3  4  47-16  42
 2. Forrestfield United      20  11  5  4  48-28  38
 3. Dianella White Eagles    20  10  7  3  46-26  37
 4. South West Phoenix       20  11  4  5  44-31  37
 5. UWA-Nedlands FC          20   9  5  6  40-31  32
 6. Fremantle City           20   9  3  8  38-39  30
 7. Ashfield                 20   8  1 11  40-46  25
 8. Joondalup City           20   8  1 11  32-45  25
 9. Rockingham City          20   6  6  8  35-38  24
10. Gosnells City            20   4  3 13  25-44  15  Relegation Playoff
11. Canning City             20   1  2 17  22-73   5

NB: Western Knights were denied a license for the NPL; Forrestfield United
      were promoted instead.

Promotion/Relegation Playoff
Gosnells City           3-0 3-1 Swan United    
Morley-Windmills        1-0 4-0 Wanneroo City 
Gosnells City           1-3 2-4 Morley-Windmills  

State League Division Two

Final Table:

 1. Gwelup Croatia           20  16  2  2  79-15  50
 2. Morley-Windmills         20  11  4  5  48-32  37  Promotion Playoff
 3. Wanneroo City            20  10  3  7  42-33  33  Promotion Playoff
 4. Swan United              20  10  2  8  55-49  32  Promotion Playoff
 5. Kelmscott Roos           20  10  1  9  42-58  31
 6. Kingsway Olympic         20   8  5  7  34-31  29
 7. Melville City            20   8  4  8  38-33  28
 8. Quinns FC                20   7  4  9  39-41  25
 9. Curtin University        20   5  6  9  28-36  21
10. Balga                    20   5  2 13  26-57  17
11. Shamrock Rovers          20   3  1 16  23-69  10

Amateur Premier League

Final Table:

 1. Wembley Downs            22  19  1  2  91-23  58
 2. Kingsley                 22  18  1  3  65-23  55
 3. North Perth United       22  16  1  5  78-23  49
 4. Subiaco B                22  15  0  7  60-32  45
 5. Leeming Strikers         22  13  2  7  46-41  41
 6. Kwinana United           22   9  2 11  44-48  29
 7. Belmont Villa            22   8  2 12  50-52  26
 8. Ellenbrook United        22   8  0 14  30-56  24
 9. Southern Spirit          22   7  2 13  45-42  23
10. Hamersley Rovers         22   7  2 13  27-50  23
11. Perth Royals             22   4  3 15  33-75  15
12. BB United                22   0  0 22  10-114  0

NB: North Lake were renamed Leeming Strikers.


2015/16.

2017/18.

list of champions.

list of cup winners.

list of final tables.

list of foundation dates.

list of regional champions.

list of regional cup winners.


About this document

Thanks to Ian King, Hans Schöggl and Carlos Santos

Prepared and maintained by Adri van Veen and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Adri van Veen and Karel Stokkermans
Last updated: 24 Nov 2022

(C) Copyright Adri van Veen, Karel Stokkermans and RSSSF 2016/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.